1η Ιουλιου:H Eλλαδα σβηνει το τσιγαρο

Ειστε συμφωνοι με την απαγορευση του καπνισματος στους κλειστους χωρους;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Υπερ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κατα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν εχω αποψη

    Ψήφοι: 0 0.0%

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Υπερ. Γιατι να υποβαθμιζω την υγεια μου λογω του παθητικου καπνισματος ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝ ΤΗΝ -υποτιθεμενη-ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ του καπνισματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπέρ του νόμου που κατά τη γνώμη μου ψηφίστηκε πολύ ΑΡΓΑ .
Σε σχέση με άλλες χώρες της Ε.Ε. (π.χ. Γαλλία που ξέρω) είμαστε ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ πίσω ...
Και αφήνει και παράθυρα :(
Τεσπα ελπίζω να εφαρμοστεί και προτρέπω όλους σας να συμβάλετε σε αυτό
Και λίγος τσαμπουκάς ενάντια στους καπνιστές δεν βλάπτει :iagree:

Σαν τι ξέρεις για τη Γαλλία; 1ή Ιανουαρίου 2007 εφαρμόστηκε εκεί ο νόμος, με περίοδο χάριτος ένα χρόνο για όλους τους χώρους διασκέδασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Yπέρ είμαι αλλά σκεφτείτε οτι ο Ελληνας δε θα το κοψει μαχαίρι... Θα περασουνε καποιοι μήνες για να το συνηθισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Ειμαι μαλλον υπερ..
Παντως δεν βρισκω καλο να αναπνεει καποιος μη καπνιστης το τσιγαρο του διπλανου αλλα απο την αλλη δεν εχω το δικαιωμα να κοψω το τσιγαρο σε κλειστους χωρους σε καποιον γουσταρει να καπνιζει..

Παντως αυτο το μετρο πιστευω οτι γινετε πιο πολυ για να κοψουν-ελατωσουν το τσιγαρο οι καπνιστες και οχι για τους μη καπνιστες.. Και με αφορμη αυτο θα σας πω κατι πολυ απλο που ειχα διαβασει..

Το μετρο πρωτοερφαμοστηκε στις ΗΠΑ οπου μεγαλες ασφαλιστικες πιεζαν την κυβερνηση να παρει μετρα κατα του καπνισματος διοτι πολυ πελατες των πεθαιναν απο καρκινο του πνευμονα, αρα αναγκαζονταν να πληρωνουν τυχον αποζημειωσεις για ενχειρησεις κτλ κτλ.. Αυτο για να μην νομιζουμε οτι το κανουν γιατι μας σκεφτονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Υπέρ βέβαια,τι υποχρέωση έχω να μυρίζω τον κάπνο του κάθενα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
...δεν εχω το δικαιωμα να κοψω το τσιγαρο σε κλειστους χωρους σε καποιον γουσταρει να καπνιζει..
Πως δεν το έχεις. Ο καθένας μπορεί να κάνει ο,τι θέλει, εφ'όσον δεν ενοχλεί τον συνάνθρωπό του. Απο τη στιγμή που πολλοί ενοχλούνται, μια χαρά το έχεις το δικαίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Πως δεν το έχεις. Ο καθένας μπορεί να κάνει ο,τι θέλει, εφ'όσον δεν ενοχλεί τον συνάνθρωπό του. Απο τη στιγμή που πολλοί ενοχλούνται, μια χαρά το έχεις το δικαίωμα.

Αμα ενοχλεισαι πας και φευγεις δεν διωχνεις αυτον που σε ενοχλει.. Και μιλαω γενικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όχι σε δημόσιο χώρο. Αυτός που ενοχλεί θα φύγει, οχι εσύ που ενοχλείσαι. Δε μιλάμε κιόλας για απλή ενόχληση εδώ πέρα, είναι και θέμα υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Όχι σε δημόσιο χώρο. Αυτός που ενοχλεί θα φύγει, οχι εσύ που ενοχλείσαι. Δε μιλάμε κιόλας για απλή ενόχληση εδώ πέρα, είναι και θέμα υγείας.

Δεν κοβεται μονο στους δημοσιους χωρους αλλα γενικα στους κλειστους.. Επισης ακομα αδυνατω να καταλαβω γιατι να φυγουν αυτοι που ενοχλουν, 2-3(βαλε οσα θες) ατομα, και να μην φυγουν αυτοι που ενοχλουνται.. Δεν βλεπω διαφορα.. Το αν ειναι θεμα υγειας εμενα δεν μου λεει κατι.. Αν θες να "προσεξεις" την υγεια σου καθεσαι σπιτι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,033 μηνύματα.
Αμα ενοχλεισαι πας και φευγεις δεν διωχνεις αυτον που σε ενοχλει.. Και μιλαω γενικα
Αυτός που ενοχλεί φεύγει.
Αυτό το "γενικά" ισχύει μόνο για το σπίτι του καθενός και όχι τους κοινόχρηστους χώρους (δημόσιους και ιδιωτικούς).

Δεν κοβεται μονο στους δημοσιους χωρους αλλα γενικα στους κλειστους.. Επισης ακομα αδυνατω να καταλαβω γιατι να φυγουν αυτοι που ενοχλουν, 2-3(βαλε οσα θες) ατομα, και να μην φυγουν αυτοι που ενοχλουνται.. Δεν βλεπω διαφορα.. Το αν ειναι θεμα υγειας εμενα δεν μου λεει κατι.. Αν θες να "προσεξεις" την υγεια σου καθεσαι σπιτι σου.
Γιατί το δίκαιο είναι να φύγουν αυτοί που ενοχλούν και όχι αυτοί που - ορθά- ενοχλούνται. Εσένα δε σου λέει κάτι το αν είναι θέμα υγείας, της νομοθεσίας και των υπολοίπων όμως λέει. :iagree:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Δεν κοβεται μονο στους δημοσιους χωρους αλλα γενικα στους κλειστους.. Επισης ακομα αδυνατω να καταλαβω γιατι να φυγουν αυτοι που ενοχλουν, 2-3(βαλε οσα θες) ατομα, και να μην φυγουν αυτοι που ενοχλουνται.. Δεν βλεπω διαφορα.. Το αν ειναι θεμα υγειας εμενα δεν μου λεει κατι.. Αν θες να "προσεξεις" την υγεια σου καθεσαι σπιτι σου.

Συγνωμη φιλε μου αλλα δεν θα κατσω εγω σπιτι μου που δεν ενοχλω κανεναν...Αμα θελει ο καπνιστης να κατσει σπιτι του να καπνιζει οσο θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Συγνωμη φιλε μου αλλα δεν θα κατσω εγω σπιτι μου που δεν ενοχλω κανεναν...Αμα θελει ο καπνιστης να κατσει σπιτι του να καπνιζει οσο θελει.

Καταρχην δεν ειπα οτι διαφωνω με το μετρο, απλα πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Υπέρ δεν το συζητώ... Έπρεπε να είχε απαγορευτεί εδώ και χρόνια όπως σε πολλές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
ΥΠΕΡ του μέτρου

Δεν κοβεται μονο στους δημοσιους χωρους αλλα γενικα στους κλειστους.. Επισης ακομα αδυνατω να καταλαβω γιατι να φυγουν αυτοι που ενοχλουν, 2-3(βαλε οσα θες) ατομα, και να μην φυγουν αυτοι που ενοχλουνται.. Δεν βλεπω διαφορα.. Το αν ειναι θεμα υγειας εμενα δεν μου λεει κατι.. Αν θες να "προσεξεις" την υγεια σου καθεσαι σπιτι σου.

Όχι, δεν είναι έτσι. Γιατί αν θέλει ο καπνιστής να καπνίζει, ας καπνίζει. Δικαίωμά του. Δεν θα φύγουν όμως για χάρη του από μια καφετέρια π.χ. για να μείνει μόνος του. Αν θέλει να χαλάσει την υγεία κάποιου, να χαλάσει την δική του. Δεν έχει το δικαίωμα να αναγκάζει τους άλλους να εισπνέουν τον καπνό από το τσιγάρο του, και να τους δημιουργήσει προβλήματα υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν κοβεται μονο στους δημοσιους χωρους αλλα γενικα στους κλειστους.. Επισης ακομα αδυνατω να καταλαβω γιατι να φυγουν αυτοι που ενοχλουν, 2-3(βαλε οσα θες) ατομα, και να μην φυγουν αυτοι που ενοχλουνται.. Δεν βλεπω διαφορα.. Το αν ειναι θεμα υγειας εμενα δεν μου λεει κατι.. Αν θες να "προσεξεις" την υγεια σου καθεσαι σπιτι σου.

Δεν κατάλαβες, δεν είναι επιλογή υγεία, δικαίωμα είναι. Γιατί με την ίδια λογική κι εγώ γουστάρω να πηγαίνω με 200 με το αμάξι μου αλλά η γριά δεν θα κάτσει σπίτι της προκειμένου να μην την πατήσω. Απλώς, η ντίζα στο γκάζι μου θα σφίξει λιγάκι...το ίδιο και η ροδέλα του αναπτήρα σου. Ούτε δικαίωμά σου να αναγκάζεις τον άλλον να εισπνέει τον καπνό σου είναι, ούτε δικαίωμά σου να επιβαρύνεις το σύστημα υγείας. Αν θέλεις, μπορείς να καπνίζεις μόνος σου στο σπίτι σου και να κάνεις μια ιδιωτική ασφάλιση που να σε καλύπτει για ό,τι πάθεις απ'το τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Καταρχην δεν ειπα οτι διαφωνω με το μετρο, απλα πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση.
Τι προτείνεις δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση; Πως θα γίνει ο καπνιστής να καπνίζει και ο μη καπνιστής να μην εισπνέει καπνό σε κλειστό χώρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Καλα μερικοι ειστε τοσο αρνητικοι και ακομα δεν αρχισε να ισχυει ο νομος-φαντασου. Εγω φοβαμαι παντως ενω ειμαι ΥΠΕΡ του νομου εννοειται, πως θα οσοι καπνιζαν θα συνεχιζουν να το κανουν. Αυτο το βλεπω απο τον πατερα μου, που τον εχω ζαλισει με τον νομο κτλ. και αμα δεν φαει προστιμο μυαλο δεν θα βαλει. Δυστηχως υπαρχουν πολλοι σαν τον πατερα μου.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει μία,δυο,τρεις κάποια στιγμή θα καταλάβουν,θα γίνει τρόπος ζωής.Όπως έγινε σε άλλες χώρες θα γίνει κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
ναι καλα και μετα ξυπνησες... αλλο ελληνας αλλο αγγλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί?Είναι πιο έξυπνοι οι Άγλλοι ή πιο 'του νόμου'?Γιατί στην χώρα τους μπορεί να είναι σούζα αλλά όταν πάνε ταξιδάκια άλλα βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top