[Άνδρες] Ανδρικό Σαλόνι

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κλασικα αλλα παντα διαχρονικα και πολυ κλασατα στο χερι ενος αντρα !

Μονο καφε αλλα οχι αυτο το συγκεκριμενο ..
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,066 μηνύματα.
Υπάρχουν και πιο όμορφα καφετιά λουράκια. Αυτό δεν μου γεμίζει και τόσο το μάτι, οπότε κι εγώ στο μουσταρδί θα πήγαινα.
Θα δοκιμάσω και κάποια φθηνά του skroutz, like:
Screenshot 2022-08-05 at 10-54-55 Tech-Protect Leather Λουράκι Δερμάτινο Καφέ (Galaxy Watch4 _...png


Αλλά θα πάρω και μάλλον το mustard που είναι της Samsung επίσημα και πιο καλό σε ποιότητα (είναι και hybrid με σιλικόνη από μέσα για καλύτερη άνεση και κατά των λεκέδων), σαν επιπλέον.
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Αυτά είναι πολύ-πολύ πιο όμορφα απ' το πρώτο καφετί. :thumbup:
Με το καλό να σου έρθουν και να τα χαρείς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,107 μηνύματα.
Παλαιού στυλ ρολόγια χειρός με σύγχρονα smart watches? Μιεχ. Σε κάθε προϊόν ποτέ δεν μαρεζε όταν προσπαθούσαν να βγάλουν modernised εκδόσεις των παλαιών.

Εγώ ας πούμε θέλω ρολόι τσέπης από τα παλιά. Με ένα τριανταρι ευρίσκεις άλλα πολλά λεφτά για ρολόι.

IMG_20220805_110131.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,107 μηνύματα.
Γνώμη για τίμια καλοκαιρινή τραγιάσκα; Αξίζει;

Screenshot_6.png
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,107 μηνύματα.
Το μπαστούνι είναι για μετά τα 50, μην προτρέχουμε :laugh:
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,319 μηνύματα.
Κάποιος στηνει περσόνα Τομι Σέλμπι μου φαίνεται...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,107 μηνύματα.
Κάποιος στηνει περσόνα Τομι Σέλμπι μου φαίνεται...
Άλλο περσόνα άλλο στυλ. Αλλά δεν θα έλεγα ότι πάω τόσο προς Τόμι Σέλμπι. Μάλλον κάτι σε Μελέτη Ζωϊτό από άγριες μέλισσες. Τίμιο αγροτικό παιδί του '50 :laugh:. Ως φολκλόρ-enthusiast αυτές είναι οι συνέπειες :kill:

agriesmelisses-spoilers-3.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,319 μηνύματα.
Η αντιπαραβολή του δικού μου:


peaky10.jpg





Με τον δικό σου:






Μου βγάζει σε κάτι τέτοιο:

ti_paraggelneis_ti_erxetai.jpg
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,107 μηνύματα.
Η αντιπαραβολή του δικού μου:


View attachment 116978




Με τον δικό σου:






Μου βγάζει σε κάτι τέτοιο:

View attachment 116979
Ρε συ του Τόμι είναι φουλ καλοντυμένο και προσεγμένο. Άσε που γραβάτα δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω... Για όσο είμαι ακόμα νέος τουλάχιστον :laugh: . Εμένα με εξιτάρει περισσότερο το απλό Ελληνικό αγροτικό στυλ της Ελλάδας προ της μεταπολίτευσης. Δεν ντύνομαι με βάση την καλαισθησία και την κομψότητα αλλά με βάση τα λαϊκά ιστορικά πρότυπα. Αυτό είναι το ζητούμενο για εμένα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,319 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,600 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,107 μηνύματα.
Αποφάσισε όμως, χθες ήθελες φέσι!
Ώπα κάτσε, το φέσι το θέλω αλλά είπαμε. Δεν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσω με αυτό casually έξω (εκτός αν έχει συνεννοηθεί τρολλιά με παρέα, για τρέλες πάντα μέσα). Είπαμε λατρεύουμε την παράδοση και την παλιά ενδυμασία (όταν οι άνθρωποι ντύνονταν σαν άνθρωποι και όχι σαν ρομπότ όπως σήμερα που όλοι οι λαοί φοράνε τα ίδια πια) αλλά και το ρεζίλεμα έχει τα όρια του.

Η τραγιάσκα είναι πρακτική. Όλο τον χειμώνα με τραγιάσκα ήμουν... Αλλά οι βαμβακερές δεν παλεύονται με τίποτα, λίγο ήλιο να έχει (ακόμα και χειμώνα) νιώθεις πως θα βγάλει καπνούς το κεφάλι.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,600 μηνύματα.
Ώπα κάτσε, το φέσι το θέλω αλλά είπαμε. Δεν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσω με αυτό casually έξω (εκτός αν έχει συνεννοηθεί τρολλιά με παρέα, για τρέλες πάντα μέσα). Είπαμε λατρεύουμε την παράδοση και την παλιά ενδυμασία (όταν οι άνθρωποι ντύνονταν σαν άνθρωποι και όχι σαν ρομπότ όπως σήμερα που όλοι οι λαοί φοράνε τα ίδια πια) αλλά και το ρεζίλεμα έχει τα όρια του.
Personally attacked :pfff:
Η τραγιάσκα είναι πρακτική. Όλο τον χειμώνα με τραγιάσκα ήμουν... Αλλά οι βαμβακερές δεν παλεύονται με τίποτα, λίγο ήλιο να έχει (ακόμα και χειμώνα) νιώθεις πως θα βγάλει καπνούς το κεφάλι.
Πάντως την κουκούλα που φόραγες τις 2 από τις 3 φορές που σε έχω δει παραδοσιακή δεν τη λες :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,107 μηνύματα.
Πάντως την κουκούλα που φόραγες τις 2 από τις 3 φορές που σε έχω δει παραδοσιακή δεν τη λες :P
Όχι προφανώς αλλά αναγκαστικά συνυπάρχεις με την εποχή σου. Δεν μπορώ να βγαίνω και κάθε φορά σαν 50s boy. Οι κουκούλες και όλα αυτά είναι αμερικανοστυλ που επιβεβαιώνουν τον κανόνα που εμμέσως ανέφερα προηγουμένως. Στην μεταπολεμική εποχή εξ αιτίας της παγκοσμιοποιήσεως και της μόδας τα διαφορετικά χαρακτηριστικά στην ενδυμασία των λαών πέθαναν και όλοι πλέον ντυνόμαστε με τον ίδιο τρόπο. Δεν λέω πως είμαι εξ αίρεση. Πάντως για καλοκαιρινή σεζόν δεν έχω βρει τι παλιομοδίτικο στυλ ταιριάζει, όλα φαίνονται να έχουν σχεδιαστεί για φθινόπωρο-άνοιξη και χειμώνα (όχι βαρύ) :P. Αλήθεια τι φορούσε ο κόσμος τα καλοκαίρια πριν από 60 χρόνια;;; :hmm:

Η τραγιάσκα δεν είναι πάντως γελοία ακόμα, δεν έχει πεθάνει τόσο σε στυλ. Το φέσι παραείναι. Η τελευταία φορά που φοριότανε στον ελληνικό χώρο ήταν από φτωχούς αγρότες στα χωριά απάνω σε βουνά (όποιος έχει δει προπολεμικές ελληνικές ταινίες του '20 και του '30 με καταλαβαίνει). Το αναφέρει και ο Παπαδιαμάντης στην λογοτεχνία του που αποτελεί πηγή πως φοριότανε το φέσι στα τέλη του 19ου αιώνα. Ε 100+ χρόνια μετά δεν υπάρχει ελπίδα πλέον για αυτό :lol:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,600 μηνύματα.
Όχι προφανώς αλλά αναγκαστικά συνυπάρχεις με την εποχή σου. Δεν μπορώ να βγαίνω και κάθε φορά σαν 50s boy. Οι κουκούλες και όλα αυτά είναι αμερικανοστυλ που επιβεβαιώνουν τον κανόνα που εμμέσως ανέφερα προηγουμένως. Στην μεταπολεμική εποχή εξ αιτίας της παγκοσμιοποιήσεως και της μόδας τα διαφορετικά χαρακτηριστικά στην ενδυμασία των λαών πέθαναν και όλοι πλέον ντυνόμαστε με τον ίδιο τρόπο. Δεν λέω πως είμαι εξ αίρεση. Πάντως για καλοκαιρινή σεζόν δεν έχω βρει τι παλιομοδίτικο στυλ ταιριάζει, όλα φαίνονται να έχουν σχεδιαστεί για φθινόπωρο-άνοιξη και χειμώνα (όχι βαρύ) :P. Αλήθεια τι φορούσε ο κόσμος τα καλοκαίρια πριν από 60 χρόνια;;; :hmm:

Η τραγιάσκα δεν είναι πάντως γελοία ακόμα, δεν έχει πεθάνει τόσο σε στυλ. Το φέσι παραείναι. Η τελευταία φορά που φοριότανε στον ελληνικό χώρο ήταν από φτωχούς αγρότες στα χωριά απάνω σε βουνά (όποιος έχει δει προπολεμικές ελληνικές ταινίες του '20 και του '30 με καταλαβαίνει). Το αναφέρει και ο Παπαδιαμάντης στην λογοτεχνία του που αποτελεί πηγή πως φοριότανε το φέσι στα τέλη του 19ου αιώνα. Ε 100+ χρόνια μετά δεν υπάρχει ελπίδα πλέον για αυτό :lol:
Όντως η τραγιάσκα φοριέται ακόμα (νομίζω ότι έχει συμβάλει και το peaky blinders σε αυτό) και σε μερικούς πάει πολύ. Ένας γνωστός μου το χειμώνα φοράει τραγιάσκα, μακρύ παλτό και κρατάει και μεγάλες ομπρέλες για στυλ. Ευτυχώς σήμερα ο καθένας μπορεί να φοράει ό,τι θέλει πολύ πιο εύκολα. Μπράβο πάντως δεν επηρεάζεσαι από τη μόδα της εποχής και δεν ακουλουθείς τυφλά τις τάσεις. Εγώ είμαι ολίγον τι προβατάκι σε τέτοια θέματα :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,107 μηνύματα.
και κρατάει και μεγάλες ομπρέλες για στυλ
Είπαμε, ΟΧΙ. Δεν το κατακρίνω σε άλλους αλλά δεν μ'αρέσει καθ'όλου το fancy στυλ. Οι ομπρέλλες προσδίδουν μία αύρα παλαιάς Βρεταννικής αριστοκρατίας. Με φράκο θα πήγαινε καλλίτερα χδ.

Ευτυχώς σήμερα ο καθένας μπορεί να φοράει ό,τι θέλει πολύ πιο εύκολα
Nope. Αυτό δεν συνέβη ποτέ σε καμμία εποχή. Εξ αρτάται βέβαια τι εννοούμε. Προφανώς μπορείς νόμιμα να φοράς τα πάντα, αν δεν προσβάλλουν την γενετήσια αξιοπρέπεια. Αλλά υπάρχει η άποψη του κοινωνικού κομφορμισμού (conformity). Αν είσαι ο τύπος του στυλ «στα τέτοια μου τι λένε οι γύρω μου», then guess what, είσαι αλώβητος/η. Αλλά αν επηρεάζεσαι όπως εγώ τότε και το ντύσιμο και τα πάντα δεν μπορούν να αποκλίνουν από το «κοινωνικά αποδεκτό». Δεν εννοώ την μόδα, έχει διαφορά το τι είναι απλά αποδεκτό να φοράς στην εποχή μας από το τι είναι μοδάτο. Το μοδάτο είναι αποδεκτό, το αποδεκτό δεν είναι απαραίτητα μοδάτο όμως :P .

Σίγουρα δεν μπορώ ας πούμε να φορέσω παραδοσιακή ποντιακή φορεσιά και να βγω casually έξω ή να βάλω νησιώτικη βράκα και φέσι :P. Όσο και αν το ήθελα δεν είναι αποδεκτά αυτά. Ο κόσμος θα πιστέψει είτε πως έχεις κάποιο event (στο καλό σενάριο) είτε ότι τα ψιλοέχεις χάσει χδ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δεν ακουλουθείς τυφλά τις τάσεις
Δεν ξέρω καν τι παίζεται σε τάσεις, για την ακρίβεια δεν έμαθα ποτέ. Το μόνο που με χαρά έμαθα είναι πως ένα φεγγάρι είχε επιστρέψει η βράκα, σε modernised έκδοση βέβαια, στη μόδα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top