Άντρες "παλαιάς κοπής"

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,861 μηνύματα.
Είναι αυτό που λέει η Evanescence, οι άντρες παλιάς κοπής κουβαλάνε στις πεποιθήσεις τους την κοινωνία του χθες, που βρίθει από σεξισμό, ομοφοβία και τοξική αρρενωπότητα. Ναι μπορεί ένας άντρας παλαιάς κοπής να φέρει και θετικά χαρακτηριστικά, αλίμονο, αλλά ο παρονομαστής κινείται κατά κύριο λόγο στα αρνητικά γι' αυτό οι περισσότεροι στο thread τα τονίζουν.

Να πούμε πάντως ότι υπάρχουν και γυναίκες που αυτοσυστήνονται ως γυναίκες παλαιάς κοπής, δηλαδή που θέλουν τον άντρα αφέντη / αρχηγό και ονειρεύονται από τα -10 τους να τις παντρευτεί κάποιος για να πάρουν θέση στη κοινωνία και άλλα τέτοια.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αντιθέτως ήταν αρκετά πιο έντονος από σήμερα. Συμφωνούμε σε αυτό. Η κοινωνία βαδίζει καλύτερα προς το μέλλον. Απλά δεν πρέπει να τα αναιρούμε όλα.

Αλλά με καλυψες με αυτό που ανέφερες ότι ο κάθε ένας έχει διαφορετικά υποδείγματα της παλαιάς εποχής.

Πάντως θεωρώ ότι το όλο θέμα "άντρας παλαιάς κοπής" έχει δύο σκοπιές.
Σωστα σιγουρα και εχει, και ειναι αν θες ποια πλευρα εχει συναντήσει /ζησει ο καθενας μας.
Ας ειναι λοιπον ο καθε αντρας οπως θεωρει τον εαυτο του, ειναι το ασφαλεστερο, για μενα, απο κει και περα χαρακτηρισμοι τετοιοι επειδη ακριβως ειναι διπλης σημασιας , δημιουργουν σύγχυση και ερωτηματικά αν θες στις γυναικες ως προς ποια θετικα ή αρνητικα εχει περισσοτερα.
 

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Σωστα σιγουρα και εχει, και ειναι αν θες ποια πλευρα εχει συναντήσει /ζησει ο καθενας μας.
Ας ειναι λοιπον ο καθε αντρας οπως θεωρει τον εαυτο του, ειναι το ασφαλεστερο, για μενα, απο κει και περα χαρακτηρισμοι τετοιοι επειδη ακριβως ειναι διπλης σημασιας , δημιουργουν σύγχυση και ερωτηματικά αν θες στις γυναικες ως προς ποια θετικα ή αρνητικα εχει περισσοτερα.
Συμφωνούμε απόλυτα.


Κάτι ακόμα που ήθελα να αναφέρω, αν και είναι κατανοητό από αρκετούς, καλό είναι να αναφερθεί.


Όχι ότι σημερινοί άντρες έχουν αποβάλλει τα σεξιστικά χαρακτηριστικά. Μπορεί να υπάρχει πρόοδος, αλλά κάποια αρνητικά συνοδεύουν και τον άντρα της "νέας κοπής".

Εν ολίγοις ασχέτως χρονικής περιόδου, αυτά τα χαρακτηριστικά τα συναντούσαμε, τα συναντάμε και θα τα συναντούμε μπροστά μας.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Είναι αυτό που λέει η Evanescence, οι άντρες παλιάς κοπής κουβαλάνε στις πεποιθήσεις τους την κοινωνία του χθες, που βρίθει από σεξισμό, ομοφοβία και τοξική αρρενωπότητα. Ναι μπορεί ένας άντρας παλαιάς κοπής να φέρει και θετικά χαρακτηριστικά, αλίμονο, αλλά ο παρονομαστής κινείται κατά κύριο λόγο στα αρνητικά γι' αυτό οι περισσότεροι στο thread τα τονίζουν.

Να πούμε πάντως ότι υπάρχουν και γυναίκες που αυτοσυστήνονται ως γυναίκες παλαιάς κοπής, δηλαδή που θέλουν τον άντρα αφέντη / αρχηγό και ονειρεύονται από τα -10 τους να τις παντρευτεί κάποιος για να πάρουν θέση στη κοινωνία και άλλα τέτοια.
Ακριβώς @Scandal και γυναικες παλιας κοπης ειναι αν θες επισης οσες μεγαλωσαν σε τετοια περιβαλλοντα αν θες με καταλοιπα σεξισμου και ακρατης πατριαρχιας, φυσικα και την αναπαραγουν στη ζωη τους, καθως τετοιους συζυγους ψαχνουν και το πιο ασχημο για μενα ειναι οτι μεγαλωνουν και τους γιους τους με το ιδιο μοτιβο της αρνητικης χροιας αν θες του παλαιας κοπης. Οτι όποιος βγάζει πρώτος όπλο, τσαμπουκά, και μαγκιά,χωρις καθολου σεβασμό προς το γυναικείο φύλο είναι περισσότερο άνδρας και όποιος είναι πολιτισμένος θα θεωρηθεί γκέι ή μαμούχαλος.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μόνο ένας παλιάς κοπής μπορεί να θεωρηθεί ως άντρας.
Οι νεας κοπής είναι μετροσέξουαλ.

Εδώ στο pillow fight's εσείς οι ίδιες τον φαντασιώνεστε..τον αναπολείτε..τον ποθείτε.
Αφήστε τώρα τα σάπια
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι αυτό που λέει η Evanescence, οι άντρες παλιάς κοπής κουβαλάνε στις πεποιθήσεις τους την κοινωνία του χθες, που βρίθει από σεξισμό, ομοφοβία και τοξική αρρενωπότητα.

Την ειρωνεία την αντιλαμβάνεσαι εδώ; Κατηγορείς τους άλλους πως είναι εγκλωβισμενοι στα στερεωτυπα της εποχής τους ενώ μιλάς για τοξικό μασκουλινιτι; Εσύ δηλαδή έχεις τοξικη αρρενωποτητα μέσα σου ή την απεβαλλες πλήρως όταν αποδέχθηκες το mainstream ideology της εποχής μας; Τα δικά σου τα bias που πηγάζουν από την σεξουαλικοτητα σου και πόσο καθοδηγουμενο σε κάνουν τα αντιλαμβάνεσαι;



Πάντως είναι ωραία στημένη η κομπίνα. Παίρνουμε τον μέσο άντρα της προηγούμενης γενιάς με IQ 90, του οποίου οι απόψεις διαμορφωθηκαν από το οικογενειακό και φιλικό του περιβάλλον, δηλαδή καμία 100αρια άτομα αντίστοιχων ικανοτήτων, μετά εστιάζουμε στο γεγονός πως κάποιοι από αυτούς δέρνανε τις γυναίκες τους και τους gay και βγάζουμε το συμπέρασμα πως ο άντρας έχει ένα τοξικό κομμάτι μέσα του το οποίο πρέπει πάση θυσία να λοβοτομησουμε γιατί δεν έχει θέση στην ανώτερη κοινωνία του σήμερα.

Ο σημερινός άντρας δηλαδη με IQ 90 που έχει ενστερνιστει πλήρως τον κοινωνικό προγραμματισμό που δέχεται και ως εκ τουτου σέβεται τους gay και δεν βαράει την γυναίκα του είναι κάτι ανώτερο από τον προηγούμενο και δεν είναι απλά το ίδιο πρόβατο που το ταισανε διαφορετικό σανο...

Λίγος σκεπτικισμός δεν βλάπτει παιδιά.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,861 μηνύματα.
@hack3r καταρχήν ξεκινάω με γνώμονα την προϋπόθεση ότι η κοινωνία του χθες είναι χειρότερη από του σήμερα σε ζητήματα διεκδίκησης δικαιωμάτων γυναικών, παιδιών, ζώων ακόμα και σε ζητήματα έκφρασης που αφορούν και τους ίδιους τους άντρες.
Μέσα σε αυτό πιστεύω στην έννοια της τοξικής αρρενωπότητας και η αναγνώρισή της είναι μέσα στα θετικά της εποχής, που ανέφερα.

Μην κόπτεσαι πάντως ότι είναι τόσο mainstream άποψη :P

Είναι γενικό το πρόβλημα της τοξικής αρρενωπότητας σε εκείνες τις γενιές, δεν μιλάμε για λίγα άτομα ούτε μόνο εκείνους με iq 90.

Ναι μασάμε σανό σαν άνθρωποι, το ότι είμαστε καθοδηγούμενοι από το ρεύμα είναι κάτι διαχρονικό είτε προς τη μία μεριά είτε προς την άλλη και δεν πρόκειται να σταματήσει γιατί έτσι λειτουργεί η κοινωνία, το θέμα είναι να αναγνωρίσουμε ποια κατάσταση είναι καλύτερη σε σχέση με μια άλλη.

Εσύ τι πιστεύεις, είναι ή δεν είναι καλύτερος ο άντρας που δεν βαράει τη γυναίκα του και σέβεται τους gay;
Αν υπάρχει κάποια ανώτερη σφαίρα που αυτά τα δύο εξισώνονται να μας την πεις. :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ τι πιστεύεις, είναι ή δεν είναι καλύτερος ο άντρας που δεν βαράει τη γυναίκα του και σέβεται τους gay;

Είναι καλύτερο το σκυλί που εκπαιδεύτηκε να μην δαγκώνει από αυτό εκπαιδεύτηκε να δαγκώνει; Δεν ξέρω μπορεί. Εξαρτάται τι δουλειά θες να το βάλεις να κάνει. Για εμένα λίγη σημασία έχει γιατί και τα δύο σκυλιά παραμένουν.

Αν υπάρχει κάποια ανώτερη σφαίρα που αυτά τα δύο εξισώνονται να μας την πεις. :P

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς τι ρωτάς εδώ.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μόνο ένας παλιάς κοπής μπορεί να θεωρηθεί ως άντρας.
Οι νεας κοπής είναι μετροσέξουαλ.

Εδώ στο pillow fight's εσείς οι ίδιες τον φαντασιώνεστε..τον αναπολείτε..τον ποθείτε.
Αφήστε τώρα τα σάπια
γιατι ο νεας κοπης να ειναι αποκλειστικα και μονο μετροσεξουαλ?
Οπως ειδες παραπανω και τον παλαιας κοπης σε δυο περιπτωσεις τον διακριναμε τη θετικη και αρνητικη του χροια,ο νεας κοπης ως μετροσεξουαλ επειδη μπορεί να είναι gay, straight ή bisexual?
Αυτό είναι άνευ σημασίας, καθώς η αγάπη για τον εαυτό του έχει μεγαλύτερη σημασία και αυτο ειναι το γνωρισμα,ειναι ενας αντρας με λεφτα,που έχει χρήματα να δαπανήσει, ζει κοντα ή μεσα σε μια μητρόπολη - επειδή εκεί βρίσκονται τα καλύτερα καταστήματα, κομμωτήρια, γυμναστήρια και κλαμπ.
Αυτο ειναι πιο πολυ μεσα στο σημερινο αντρα.Αυτό που τον προσδιορίζει δεν είναι οι ερωτικές του προτιμήσεις, αλλά ο τρόπος ζωής που έχει υιοθετήσει, οι καταναλωτικές του συνήθειες και η ψυχολογική του ταυτότητα.
Προς ανδρες εξακριβώστε τι πραγματικά αναζητάτε από το αντίθετο φύλο και βρείτε τρόπους προσαρμογής στα καινούργια δεδομένα χωρίς γκρίνιες, αφορισμούς και συμπλέγματα.
Ο συγχρονος αντρας δε σημαινει οτι ειναι εξ ορισμου μετροσεξουαλ ή παλαιας κοπης.Μπορει να ειναι απλα ενας συνειδητοποιημένος ανδρας που ξερει τι θελει και που βαδιζει και απλα κανει τη ζωη του καλυτερη για τον ιδιο και για οσους συναναστρεφονται μαζι του.
Να μην κολλαμε σε ταμπελες γιατι δεν ελευθερωνουν.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα και χαίρομαι που έχω τη δυνατότητα να μπορώ να απαντήσω με την άνεση που μου δίνει ένα τοπικ παρά η αβολη κατάσταση των σοσιαλ μίντια, στα οποία πολλές φορές έχω συναντήσει το θέμα αλλά δοθείσης της φύσεως των σχολίων σε στατους, δεν είχα ποτέ κάποια όρεξη να εντρυφήσω στο ζήτημα.

Και ξεκινώ ακριβώς από δω, από τα σόσιαλ μίντια.

Δεν θα καταπιαστώ αναλυτικά με τον Κορτώ. Τον άνθρωπο δεν τον γνωρίζω πέρα από κάποιες πολύ βασικές πληροφορίες τις οποίες αναγκάστηκα να μάθω δεδομένης της συμπάθειας που του έτρεφε η προ αιώνων πρώην μου η Κατερίνα (καλά να είναι όπου είναι η κοπέλα, και δόξα τω Θεω νομίζω όντως είναι καλά).

Το μόνο που θα πω είναι ότι διαφωνώ μαζί του τόσο σε επίπεδο ουσίας, όσο και στον τρόπο με τον οποίο εκφράζεται, τον οποίο τρόπο θεωρω απότοκο βαρέως πόνου και βαθύτατα διχαστικό, ακόμα και για τα δικά μου γούστα, που κοινωνικά με κατατάσσω στους εξαιρετικά ανοικτούς ανθρώπους (σε σημείο να με κράζουν οι δικοί μου συντηρητικοί κύκλοι)

Και το κλείνω εδω το θέμα Κορτώ.

Σε δευτερη φάση, θα αναφέρω μια δεύτερη ομάδα ανθρώπων, με τους οποίους δυστυχώς ή ευτυχώς βρέθηκα στον ίδιο ονλάιν χώρο, και οι οποίοι είχαν την αυθάδεια -και συνεχίζουν να την έχουν- στο να αναλύουν το εν λόγω ζήτημα του Άντρα Παλαιάς Κοπής, προκειμένου να εκμαιεύσουν προσοχή και επιβράβευση από τις γυναίκες.

Το προφίλ τους; Εξίσου πονεμένο και διχαστικό, αλλά από την αντίθετη πλευρά απο κεινη του Κορτώ.

Χωρισμένοι 40-50-60, με το κλασσικό στυλ του βαψομαλλιά σκαρπινογιακά βοιδοκέφαλου μέσου πίθηκα, που μόλις στέγνωσε η υπογραφή απο το διαζύγιο που τους σέρβιρε η πρώτη λανθασμένη επιλογή στη ζωή τους (στην οποία έπεσαν με τα μούτρα διότι ήτο γλυκόν το πούσιον), βγήκαν παγανια φωτό εις τα σόσιαλ με λίγο γράσο στο μπράτσο, ενα πετσετακι κι ενα 12ιντσο σπαννερ στο χέρι για να φτιάξουν και καλα τη μοτο κρος που ειχαν στα νιάτα τους.

Και να σου τα κατεβατα ο Άντρας Παλαιας κοπής ή ΑΠΚ που ανοίγει πόρτες ψυχαναγκαστικά στο γυναικάκι "μα όχι γαμώ το Χτιστό σου, ασε με να σου ανοίξω την πόρτα μη σου καρφώσω κανα τριανταφυλλο όμορφο στον πάτο", και δώστου ο ΑΠΚ ο άντρας που δεν μαγειρεύει γιατί αυτά είναι για τους "πούστηδους" και δεν ξερω γω τι άλλη αναχρονιστική ανοησία που τους πέρασε από γενιά σε γενιά.


Μιλάμε για μια κατηγορία ανδρών πρακτικά, οι οποίοι έχουν οικειοποιηθεί εαν θέλετε τον όρο Άντρας Παλαιάς Κοπής για να κάνουν σινιάλο στα θηλυκά ότι είναι διαφορετικοί από το σημερινό αρσενικό, καλύπτοντας τεχνηέντως τις κακές συνήθειες και τις κληρονομηθείσες συμπεριφορές, υπό το χαλί ενός περασμένου ανεπιστρεπτί ιπποτισμού. Και φυσικά όλος αυτός ο μήνας του μέλιτος εκλείπει κατόπιν σχέσης ή γάμου όπου θα βγει συνήθως όλη η πνεματική δυσκαμψία τους επάνω στη γυναίκα τους και στα παιδιά τους ή ακόμα και σε τρίτους. Πολλές δε φορές αυτή η πνευματική δυσκαμψία αποτελεί τροχοπέδη και για την ίδια τους την αυτοβελτίωση ως άντρες.

Και πάμε τώρα στο δια ταυτα:

Και τι είναι άντρας παλαιάς κοπής για μένα ως Βαλ;

Ανερυθρίαστα, αναπολογητικά και αμετανόητα, τον θεωρώ έναν εντελώς άχρηστο και διχαστικό όρο αστερίσκο - λάστιχο. Αστερίσκο εννοώντας κατα την επιστήμη των υπολογιστών το wildcard ("τα πάντα όλα") και λάστιχο γιατί ξηλώνεται και ράβεται και τεντώνεται ανάλογα τι θέλει να προωθήσει ο καθένας ως εικόνα του.

Δεν μου αρέσει να τον χρησιμοποιώ.

Είμαι ένας άντρας που προσπαθώ να ανακαλύψω την ταυτότητά μου ανάμεσα σε αλληλοσυγκρουόμενες ιδεολογίες και να πάρω από την καθεμιά πράγματα που με βελτιώνουν ως άνθρωπο και σέβονται τόσο το εγω μου όσο και τους ανθρώπους που θα επιλέξουν να συμβιώσουν μαζί μου.

Δεν πιστεύω ότι η ικανότητα ενός άντρα να ανοίγει πόρτες ή να κερνάει ποτά, είναι δηλωτικό αρρενωπότητας και δη κάποιας άξιας περίοπτης θέσεως στο πάνθεον του ανδρισμού. Θεωρώ ότι είναι στοιχειώδης ευγένεια, αγάπη, φροντίδα κλπ. Και το θεωρώ έτσι, διότι το ίδιο κάνω και για έναν άνδρα ή ένα παιδί που θα του ανοίξω την πόρτα της πολυκατοικίας για να βγει, ή έναν φίλο που θα περάσουμε όμορφα και θα κεράσω.

Είναι ζήτημα αγωγής που είτε έχω πάρει από το σπίτι μου είτε έχω εξελίξει-ενσωματώσει στον ηθικό μου κώδικα και με συνέπεια την εφαρμόζω συχνά στη ζωή μου χωρίς διακρίσεις όσο μπορώ.

Δεν δέχομαι λοιπόν εκατέρωθεν συντηρητικές και προοδευτικές φωνές να τσουβαλιάζουν τέτοιους ηθικούς κώδικες κάτω από την ταμπέλα "ΑΠΚ" είτε για να τις προωθήσουν αναμεμειγμένες με προσωπικές τους δυσκαμψίες, είτε αντίθετα να τις πολεμήσουν ως τοξικές για να εκπληρώσουν το σκοπό τους ως γνήσια φερέφωνα μιας κοινωνικά διαλυτικής προπαγάνδας που αποξενώνει τα δυο φύλα και τα εισάγει σε έναν αέναο πόλεμο όπου κανεις δεν σέβεται κανέναν και όλοι προσπαθουν να φάνε τους πάντες, αφήνοντας τους πραγματικά υπαίτιους του διαίρει και βασίλευε να προωθούν τέτοιες κοινωνικες διαλυτικές τάσεις (και αναφέρομαι στο πολιτικοοικονομικό καπιταλιστικό κατεστημένο όπου ακόμα και η ιδέα είναι ένα προιόν προς πώληση και κατανάλωση.)

Είμαι της άποψης ότι ένας άντρας μπορεί να είναι όσο το δυνατόν καλύτερος ακόμα και στη σημερινή εποχή, χωρίς να έχει ανάγκη τέτοιες ταμπέλες, ακριβώς όπως το ίδιο θεωρώ ότι είναι εξίσου καλή και μια γυναίκα που υπερασπίζεται τα δικαιώματά της χωρίς να έχει ανάγκη από κοινωνικούς και ιδεολογικούς ινστρούχτορες.


Αυτα γι αρχή.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Είναι αυτό που λέει η Evanescence, οι άντρες παλιάς κοπής κουβαλάνε στις πεποιθήσεις τους την κοινωνία του χθες, που βρίθει από σεξισμό, ομοφοβία και τοξική αρρενωπότητα. Ναι μπορεί ένας άντρας παλαιάς κοπής να φέρει και θετικά χαρακτηριστικά, αλίμονο, αλλά ο παρονομαστής κινείται κατά κύριο λόγο στα αρνητικά γι' αυτό οι περισσότεροι στο thread τα τονίζουν.

Να πούμε πάντως ότι υπάρχουν και γυναίκες που αυτοσυστήνονται ως γυναίκες παλαιάς κοπής, δηλαδή που θέλουν τον άντρα αφέντη / αρχηγό και ονειρεύονται από τα -10 τους να τις παντρευτεί κάποιος για να πάρουν θέση στη κοινωνία και άλλα τέτοια.

Να ρωτησω κάτι ;;; επειδη ο Κορτω ηταν απο τους πρώτους αν θυμαμαι που στο περιστατικο με τον Ζακ Κωστοπουλο ειχε εκφράσει θέση υπέρ του πεθαμένου.

Η ονομασια της οδου Zackie Oh εχει γινει με κάποια αποφαση της Αρχης ;; ξέρεις; θα σου πω γιατι ρωτάω.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
γιατι ο νεας κοπης να ειναι αποκλειστικα και μονο μετροσεξουαλ?
μέχρι και τους παππούδες μας κυριαρχούσαν πρότυπα αντρών παλιάς κοπής.
αναλάμβαναν τις ευθύνες τους, έχτιζαν σπίτια και οικογένειες, πρώτοι στον πόλεμο, πρώτα η οικογένεια και η τιμή της, σεβασμός στα ήθη και παραδόσεις. δουλειά και ιδρώτας.

αυτό το χαμένο πρότυπο είναι ο πυλώνας μιας υγειούς ακμαίας κοινωνίας.
ο άντρας νέας κοπής είναι ένα μαλθακό αγόρι στον άνεμο της ανεμελιάς.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
μέχρι και τους παππούδες μας κυριαρχούσαν πρότυπα αντρών παλιάς κοπής.
αναλάμβαναν τις ευθύνες τους, έχτιζαν σπίτια και οικογένειες, πρώτοι στον πόλεμο, πρώτα η οικογένεια και η τιμή της, σεβασμός στα ήθη και παραδόσεις. δουλειά και ιδρώτας.

αυτό το χαμένο πρότυπο είναι ο πυλώνας μιας υγειούς ακμαίας κοινωνίας.
ο άντρας νέας κοπής είναι ένα μαλθακό αγόρι στον άνεμο της ανεμελιάς.
Διαφωνω γιατι να ειναι το μαλθακο αγορι που παραθετεις το παραδειγμα του συγχρονου αντρα,και να μην ειναι ενας αντρας που κι αυτος πολεμαει και αμυνεται?
Μη βαζουμε ταμπελες.
Δεν ειναι ολοι οι αντρες μετροσεξουαλ.
Εχουν και οι σημερινοι αντρες αυτα τα χαρακτηριστικα που παραθεσες χωρις να επικαλουνται καποια κατακτηση "ανδρων παλαιας κοπης".
Ειναι γιατι ετσι ειναι ο χαρακτηρας η προσωπικοτητα και η κοσμοθεωρια τους χωρις να νιωθουν την αναγκη να εγκλωβιστουν ερμητικα σε κουτακια κι εννοιες "παλαιας κοπης" και μετροσεξουαλ.
Ειναι αυτοι που ειναι απο μονοι τους.
Υπαρχουν και αυτοι ναι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
μέχρι και τους παππούδες μας κυριαρχούσαν πρότυπα αντρών παλιάς κοπής.
αναλάμβαναν τις ευθύνες τους, έχτιζαν σπίτια και οικογένειες, πρώτοι στον πόλεμο, πρώτα η οικογένεια και η τιμή της, σεβασμός στα ήθη και παραδόσεις. δουλειά και ιδρώτας.

αυτό το χαμένο πρότυπο είναι ο πυλώνας μιας υγειούς ακμαίας κοινωνίας.
ο άντρας νέας κοπής είναι ένα μαλθακό αγόρι στον άνεμο της ανεμελιάς.

Το ποστ που έγραψες σιγουρα μπορει να χρησιμοποιηθει απο κάποιους ως παραδειγμα τοξικης αρρενωποτητας ειδικα απο πλευρες που ειναι φανατισμένες κάθεμια για τη δικη της πλευρα καλυτερα να μην το φτάσουμε ως εκει. Αρκει η καθε πλευρά να αναγνωριζει τα ορια.... που δεν τα αναγνωριζει - για αυτο έχουμε και τις συγκρουσεις - φασαριες. Μην αναρωτιέστε...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλα λεει ο λαος μας οτι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.Εμεις έχουμε τα αρσενικά παλιάς κοπής 😂 αυτους που ισχυριζονται ακραδαντα τουλαχιστον οτι παραμενουν τετοια αρσενικα.
Ξέρω κι εγώ να βγάζουμε και τις σερβιετες αν είναι για ν αποδείξουμε περίοδο πχ
Το αρσενικο δεν έχει ανάγκη να το φωνάζει, εγώ έτσι ξέρω..
όλο αυτό εδώ βρωμάει απελπισία και είναι θλιβερο...
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ο όρος τοξική αρρενωπότητα είναι μια εφεύρεση των φεμινιστριών στην δυτική political correct κουλτούρα για να ενοχοποιήσει το αντρικό φύλο και την φύση τού.
Το αποτέλεσμα είναι ότι αφού ευνουχισουν τον αντρικό πληθυσμό ψάχνουν απεγνωσμένα και φαντασιονται άντρες παλαιάς κοπής σε σελίδες στυλ pillow fight's. (Το κλασικό που πήγαν όλοι οι άντρες)
Γιατί βέβαια είναι στην ίδια τους την φύση να ελκύονται από αυτό που βάφτισαν ως τοξικό.

Ο peterson τα λέει εδώ πολύ σωστά
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ο όρος τοξική αρρενωπότητα είναι μια εφεύρεση των φεμινιστριών στην δυτική political correct κουλτούρα για να ενοχοποιήσει το αντρικό φύλο και την φύση τού.
Το αποτέλεσμα είναι ότι αφού ευνουχισουν τον αντρικό πληθυσμό ψάχνουν απεγνωσμένα και φαντασιονται άντρες παλαιάς κοπής σε σελίδες στυλ pillow fight's. (Το κλασικό που πήγαν όλοι οι άντρες)
Γιατί βέβαια είναι στην ίδια τους την φύση να ελκύονται από αυτό που βάφτισαν ως τοξικό.

Ο peterson τα λέει εδώ πολύ σωστά
και μονο που μπαινεις σε μια διαδικασια "ευνουχισμου" οτι οι γυναικες ας πουμε φταινε ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ,δειχνει ξεκαθαρα οτι εισαι κλειστος με παρωπιδες.
Αντρες υπαρχουν και γκει και μπαισεξουαλ και στρέιτ ανεξαρτητα απο τις γυναικες.Οπως και οι γυναικες υπαρχουν απο μονες τους,ετσι και οι ανδρες και ο καθενας μας εχει τη δικη του σεξουαλικη προτιμηση.
Ταιριαζει στο ολο σκεπτικο σου περι ευνουχισμου να προσθεσουμε ενα κεφαλαιο ευγονικης οτι οι γυναικες σας ευνουχισαμε για να επιλεξουμε εκεινους με τα καλυτερα χαρακτηριστικα οποτε ναι ειναι μια επιλογη ναι στο κλειστο μυαλουδακι σας και οσων βλεπουν τις γυναικες ως εχθρο.
Ξεκολλατε.
Ανθρωποι ειμαστε ζουμε σε εναν πλανητη μια φορα υπαρχουμε και ποτέ ξανα.
Απελευθερωθειτε λιγο και δειτε πισω απο τα κλισε και τις προκαταληψεις.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αν είστε εκείνος ο τύπος άντρα που ανοίγει την πόρτα για να περάσει μια κυρία, ή αν είστε εκείνος ο τύπος γυναίκας που περιμένει από έναν άντρα να της ανοίξει την πόρτα για να περάσει… τότε ίσως θα πρέπει να συνεχίσετε το διάβασμα.

Σύμφωνα με μια έρευνα αμερικανών επιστημόνων, την οποία επικαλείται η βρετανική εφημερίδα Daily Mail, τέτοιου είδους πράξεις ευγένειας και ιπποτισμού μπορεί στην πραγματικότητα να κρύβουν ένα μεταμφιεσμένο «καλοπροαίρετο σεξισμό».

Οι ερευνητές υποστηρίζουν, ότι αυτός ο τύπος σεξισμού είναι πιο δύσκολο να εντοπιστεί σε σχέση με τον «εχθρικό σεξισμό», ακριβώς επειδή φορά το προσωπείο της «λεβεντιάς». Χαρακτηρίζεται από την πατρική και προστατευτική συμπεριφορά, από ενθαρρυντικά χαμόγελα και… ανοιχτές πόρτες.

Οι αμερικανοί ερευνητές ισχυρίζονται ακόμη, ότι παρότι οι γυναίκες μπορεί να απολαμβάνουν την «πλημμύρα» αυτής της προσοχής, ο «καλοπροαίρετος σεξισμός είναι ύπουλος, και οι άντρες που είναι τέτοιοι βλέπουν τις γυναίκες ως ανίκανες και πιστεύουν ότι χρειάζονται την ΄προστασία΄ τους».

Η καθηγήτρια Judith Hall από το πανεπιστήμιο Northeastern της Βοστόνης ανέφερε χαρακτηριστικά: «Ο καλοπροαίρετος σεξισμός είναι σαν ένας λύκος με στολή προβάτου, που διαιωνίζει την ανισότητα μεταξύ των φύλων και απέναντι στις γυναίκες.

«Αυτές οι υποτιθέμενες χειρονομίες καλής πίστης και θέλησης μπορεί να προσελκύσουν μια γυναίκα να αποδεχθεί αυτό το status quo στην κοινωνία, ακριβώς γιατί ο σεξισμός μοιάζει πραγματικά φιλόξενος, ελκυστικός και αβλαβής».

Μερικά παραδείγματα «εχθρικού σεξισμού» περιελάμβαναν τα εξής: οι άντρες συμφωνούσαν ότι οι γυναίκες τείνουν να υπερβάλλουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν στη δουλειά τους, ενώ ένας «καλοπροαίρετος σεξιστής» πιστεύει ότι οι γυναίκες πρέπει να σώζονται πρώτες από τους άντρες σε ένα πλοίο που βυθίζεται. Ακόμη, οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι οι άντρες των οποίων οι απαντήσεις τους κατέτασσαν στην κατηγορία των «καλοπροαίρετων σεξιστών» χαμογελούσαν περισσότερο. Ήταν πιο υπομονετικοί, ενώ περίμεναν από τις γυναίκες που συμμετείχαν στην έρευνα να δώσουν τις δικές τους απαντήσεις και πιο θερμοί, φιλικοί και ομιλητικοί από εκείνους που κατατάχθηκαν στην κατηγορία των «εχθρικών σεξιστών».

Σύμφωνα με τους ερευνητές, παρότι όσοι είναι «ένοχοι» για «καλοπροαίρετο σεξισμό» βλέπουν τις γυναίκες με «αγνό και θερμό τρόπο, τις θεωρούν αβοήθητες και ανίκανες ως όντα».






Αυτό πως θα το σχολιάζατε ;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Τι να σχολιάσεις μωρε..... Είναι τόσο ρευστά τα πραγματα από το πως έχει μεγαλώσει ο καθένας μέχρι το πως έχει ζήσει τι ανάγκες έχει τι ιδεολογία έχει πραγματικα κανεις δεν μπορεί να ξέρει με σιγουριά τι μπορεί να φταίει σε ένα ζευγάρι και καταλήγει χωριστά η δημιουργούνται παρεξηγησεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top