Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Και εγώ έχω υποστεί σεξουαλικές παρενοχλήσεις. Αλλά δεν ήμουν ποτέ ευαίσθητο λουλουδάκι...πρέπει να είσαι και λίγο σκληρός. Οσο γι' αυτό που λες οτι δεν παίζει ρόλο η εμφάνιση και το ντύσιμο δε μπορώ να σκεφτώ πως μπορεί να ισχύει.
Με αυτά που γράφεις, για να είμαι ειλικρινής,δε περίμενα ότι θά έχεις την ικανότητα να σκεφτείς. Μόλις μου το επιβεβαίωσες :)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
1. Τελικά οι βιαστές φταίνε ή δε φταίνε πάντα;

2. Τι σχέση έχουν τα ρούχα που φοράει μια γυναίκα με το πόσο εύκολος στόχος είναι για έναν βιαστή; Ή μήπως δεν είναι αυτό το κριτήριο και λέει "ωπ αυτή είναι σεξυ, θέλει να τη βιάσω"?!?! 🤔

View attachment 80459

Οι βιαστές φταίνε πάντα. Αλλά αν δεν προσέχεις φταίς και εσύ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπου λάθος = σεξ και ΕΠΙΠΤΩΣΗ = ένα παιδί;

Ενα παιδί δεν είναι μόνο αγάπη. Είναι και ευθύνες.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δηλαδή επειδή ο άλλος έχει άρρωστο μυαλό οι υπόλοιποι άνθρωποι πρέπει να ντυθούν με τρόπο ώστε να μην θεωρούνται ''σέξι''; Το θέμα είναι ο βιαστής να μην βρίσκεται έξω ελεύθερος. Όχι να πηγαίνεις σε λεωφορείο και μετρό και αν είσαι γυναίκα να σου πιάνουν το μπούτι, να σε βγάζουν φωτό ή ακόμα και να κάνουν μια άσεμνη χειρωνακτική πράξη μπροστά σου
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Δηλαδή επειδή ο άλλος έχει άρρωστο μυαλό οι υπόλοιποι άνθρωποι πρέπει να ντυθούν με τρόπο ώστε να μην θεωρούνται ''σέξι''; Το θέμα είναι ο βιαστής να μην βρίσκεται έξω ελεύθερος. Όχι να πηγαίνεις σε λεωφορείο και μετρό και αν είσαι γυναίκα να σου πιάνουν το μπούτι, να σε βγάζουν φωτό ή ακόμα και να κάνουν μια άσεμνη χειρωνακτική πράξη μπροστά σου

Σωστά.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασε το πληκτρολόγιο και πιάσε κανένα βιβλίο , κάνε μια ψυχανάλυση.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Οι βιαστές φταίνε πάντα. Αλλά αν δεν προσέχεις φταίς και εσύ.
Εκτός αν είναι μουσουλμάνοι refugees.
Εκεί φταίει αποκλειστικά το σύστημα που δεν τους σεβάστηκε, οι κακουχίες που πέρασαν, το θύμα που δεν σεβάστηκε τα θρησκευτικά τους πιστεύω ώστε να βάλει μπουργκίνι, και φυσικά η πολιτισμική διαφορά.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Εκτός αν είναι μουσουλμάνοι refugees.
Εκεί φταίει αποκλειστικά το σύστημα που δεν τους σεβάστηκε, οι κακουχίες που πέρασαν, το θύμα που δεν σεβάστηκε τα θρησκευτικά τους πιστεύω ώστε να βάλει μπουργκίνι, και φυσικά η πολιτισμική διαφορά.

Ομολογουμένως η πρώτη μου σκέψη για έναν δράστη τέτοιου εγκλήματος θα ήταν κάποιος λαθρομετανάστης χαμηλής παιδείας.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Και εγώ έχω υποστεί σεξουαλικές παρενοχλήσεις. Αλλά δεν ήμουν ποτέ ευαίσθητο λουλουδάκι...πρέπει να είσαι και λίγο σκληρός. Οσο γι' αυτό που λες οτι δεν παίζει ρόλο η εμφάνιση και το ντύσιμο δε μπορώ να σκεφτώ πως μπορεί να ισχύει.
ναι γιατι αν παιζει η εμφανιση ρολο και το ντυσιμο στην σεξουαλικη παρενοχληση,τοτε εκει δικαιολογεις οτι ο αλλος επιτεθηκε και παρενοχλησε ή κακοποιησε,επειδη η γυναικα επελεξε το συγκεκριμενο ντυσιμο.Μεταθετεις την ευθυνη του δραστη στο θυμα και χειροτερο ξεπλυμα απο αυτο δεν γινεται.
Δες εδω θυματα βιασμων δεν ηταν τοσο προκλητικα τα ρουχα των θυματων,κι ομως επεσαν θυματα,που δειχνει οτι ο ψυχισμος του δραστη ειναι κατι πιο βαθυ απο ενα ρουχο.Να ξεκολλαμε απο στερεοτυπα παιδια, δεν ειναι ωραιο πραγμα.

«Τι φορούσες όταν σε βίασαν;»: Έκθεση με ρούχα θυμάτων βιασμού θέλει να καταρρίψει ένα τρομερό στερεότυπο.​

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ομολογουμένως η πρώτη μου σκέψη για έναν δράστη τέτοιου εγκλήματος θα ήταν κάποιος λαθρομετανάστης χαμηλής παιδείας.
και γιατι να μην ειναι ενας ευκαταστατος ημεδαπος,παμε καλα? Εχουμε δει αρκετες περιπτωσεις που δραστες τετοιων εγκληματων δεν ειναι αποκλειστικα λαθρομεταναστες,αλλο ενα στερεοτυπο,λες και οι ημεδαποι εχουν την παιδεια αν θες και το σεβασμο προς τις γυναικες,δεν υπαρχει ουτε ενδοοικογενειακη βια μιλαμε,δες εδω

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι βιαστές φταίνε πάντα. Αλλά αν δεν προσέχεις φταίς και εσύ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ενα παιδί δεν είναι μόνο αγάπη. Είναι και ευθύνες.
ΝΑΙ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΩΜΑΛΟ ΒΙΑΣΤΗ,ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?
Εκφραζεις την αντίληψη που υπάρχει ακόμη στην κοινωνία. Ότι δεν φταίνε μόνο οι θύτες, αλλά και τα θύματα του βιασμου.Κατι αισχρο ετσι?
Δε μπαίνω σε διάλογο για το αν το θύμα μιας δολοφονίας ή βιασμού ήταν σ' ένα συγκεκριμένο σημείο την ώρα που του συνέβη αυτό. Ντρέπομαι να υπάρχουν άνθρωποι που κατηγορούν τα θυματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Οι βιαστές φταίνε πάντα. Αλλά αν δεν προσέχεις φταίς και εσύ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Υποθετω κανεις πλακα ναι; Διοτι αν δεν κανεις πλακα τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα.Με εσενα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Luke δεν είναι το προκλητικό ντύσιμο. Ο βιαστής σκέφτεται σαν αρπακτικό, όχι σαν επίδοξος εραστής. Τα βασικά κίνητρα είναι το μέρος, δηλαδή αν μπορεί να απομόνωσει το θύμα, αν η άλλη είναι του χεριού του, αν φοράει ρούχα που μπορεί να βγάλει γρήγορα, μπορεί να έχει κάποιο χαρακτηριστικό η φάτσα της που ξυπνάει κάτι μέσα του κ.ο.κ

Και όλα αυτά για τις τυχαίες περιπτώσεις βιασμού στο απομερο σοκακι που είναι και οι λιγότερες. Οι περισσότεροι βιασμοι γίνονται από άτομα που το θύμα γνωρίζει, πχ φίλος, γκομενος, συζηγος και όχι από άγνωστους. Και εκεί βασίζεται ο άλλος στην ψυχολογική πίεση της σχέσης για να μην φάει καταγγελία.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι από τις ελάχιστες περιπτώσεις στη ζωή όπου υπάρχει άσπρο-μαύρο. Προφανώς και ο βιαστής φταίει πάντα, χωρίς «αλλά»
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ομολογουμένως η πρώτη μου σκέψη για έναν δράστη τέτοιου εγκλήματος θα ήταν κάποιος λαθρομετανάστης χαμηλής παιδείας.
Και θα ηταν φυσικα λαθος, η συντριπτικη πλειοψηφια των βιασμων γινεται απο ανθρωπους που το θυμα ηδη ξερει καλα. Φιλους, συγγενεις, συνεργατες. Την εποχη του γκουγκλ η αμαθεια ειναι επιλογη φιλε. Δεν θα σε σκοτωνε να εκανες ενα google search πρωτα.
Εκεί φταίει αποκλειστικά το σύστημα που δεν τους σεβάστηκε, οι κακουχίες που πέρασαν, το θύμα που δεν σεβάστηκε τα θρησκευτικά τους πιστεύω ώστε να βάλει μπουργκίνι, και φυσικά η πολιτισμική διαφορά.
ποιος το λεει αυτο? Θελω να δω πηγη.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκτός αν είναι μουσουλμάνοι refugees.
Εκεί φταίει αποκλειστικά το σύστημα που δεν τους σεβάστηκε, οι κακουχίες που πέρασαν, το θύμα που δεν σεβάστηκε τα θρησκευτικά τους πιστεύω ώστε να βάλει μπουργκίνι, και φυσικά η πολιτισμική διαφορά.
Πόσες φορές πρέπει να σου πούμε ότι αυτό που λες δε το πιστεύει κανείς και χαίρεσαι μόνος σου;
Λοιπόν μάθε να διαχωρίζεις τα ζητήματα και τις ευθύνες των προγραμμάτων ένταξης και τις ποινικές ευθύνες του βιαστή. Είναι άλλης τάξης ζητήματα.

Κάποιοι εδώ πέρα είμαστε κρυστάλλινοι στις θέσεις μας. Η διαφορά μας ξέρεις ποια είναι; Ότι εσύ για να καταδικάσεις απόλυτα έναν βιαστή, θα κοιτάξεις την καταγωγή του. Αν είναι ισλαμιστής θα φταίει, αν είναι Έλληνας (ονόματα δε λέμε - οικογένειες δε θίγουμε - ΛΙΓΝΑΔΗΣ) θα αρχίσεις να μας λες για το τι φορούσαν τα θύματα, την ευθύνη των γονέων και άλλα κουραφέξαλα. Για μας θα φταίει ο βιαστής πάντα.

Αυτή είναι η διαφορά μας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top