Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Devil διακρίνω μια αντιπάθεια για αυτούς που είναι άνεργοι. Θεωρείς μάλλον οτι δεν υπάρχει πραγματικά ανεργία αλλά ο κόσμος είναι απλά τεμπέλης. Δε θα διαφωνήσω ούτε θα συμφωνήσω γιατί υπάρχουν και οι δύο περιπτώσεις. Γενικότερα βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Υπάρχουν παντρεμένες γυναίκες με παιδιά που κάνουν εκτρώσεις. Υπάρχουν έφηβες, υπάρχουν θύματα βιασμού, υπάρχουν κακομαθημένες που δε θέλουν να χαλάσουν το σώμα τους όπως είπατε κλπ. Αλλά αυτό στο οποίο είμαι αντίθετη είναι στο να επεμβαίνει το κράτος, η Εκκλησία ή οποιαδήποτε άλλη εξουσία και να βγάζει νόμο που αφορά το τι θα κάνει μια γυναίκα στη ζωή της, στο σώμα της, στην ψυχολογία της αλλά και στη ζωή και την ψυχολογία του παιδιού της. Πάντως είναι σωστό οτι πρέπει να υπάρξει μεγαλύτερη ενημέρωση στα σχολεία και τα πανεπιστήμια σχετικά με την αντισύλληψη. Όση ενημέρωση όμως και αν υπάρξει υπάρχουν και ατυχήματα, υπάρχουν και άνθρωποι που δε νοιάζονται, υπάρχουν κι αυτοί που δεν ξέρουν, που δεν έμαθαν, που δεν ασχολήθηκαν, που το ρίσκαραν. Σού φαίνονται όλοι αυτοί άνθρωποι που είναι ικανοί να μεγαλώσουν σωστά ένα παιδί;




Τώρα σ όλο αυτό που έβαλες εγώ συμφωνώ σε όλα εκτός από αυτό : <το τι θα κάνει μια γυναίκα στη ζωή της>...


Δύο λεφτά στην ζωή του τι θα κάνει ο οποιοσδήποτε, άντε να το δεχτώ, στη ζωή του παιδιού του και στη ζωή του πατέρα του παιδιού του, εκεί είναι κάτι άλλο, έτσι δεν είναι;


Είχα και εγώ μια τέτοια άσκημη εμπειρία, πολύ νέος φοιτητής ακόμα, έμεινε έγκυος μαζί μου μια κοπέλα που είχα (εκείνη είχε τελειώσει και εργαζόταν), δεν το συζήτησε μαζί μου, έκανε έκτρωση πιθανά να πήρε την συμφέρουσα και για μένα τη εποχή εκείνη απόφαση, να έκρινε ότι δεν μπορούσα να ανταποκριθώ σ ένα γάμο και να έδωσε μια τέτοια λύση... πίστεψέ με ακόμα το σκέφτομαι, δεν την κατηγορώ, αλλά με απασχολεί αυτό το παιδί και νοιώθω συνυπεύθυνος... έχει άραγε δικαίωμα η έγκυος να αποφασίζει για το παιδί και τον πατέρα; Στην περίπτωσή μου αν με ζόριζε το πιθανότερο είναι υποχωρούσα γιατί την αγαπούσα.... πιθανά να σταμάταγα τις σπουδές μου, πιθανά όχι.... πιθανά τότε να το θεωρούσα σκληρό, αλλά και τώρα το θεωρώ σκληρό που κράτησα στάση παθητική (ανώριμη).... Τώρα αν η κόρη μου τώρα μου έλεγε έμεινα έγκυος, ο πατέρας την έκανε, θα της έλεγα: "Μη το ρίξεις εδώ είμαστε θα βάλουμε πλάτη".... τι να σου πω; Τώρα λέω ναι αλλά οι συγκυρίες καμιά φορά σε διαψεύδουν.




Τι σοβαρό ζήτημα είναι αυτό της γέννας - έκτρωσης διάβαζα αυτό και είπα να σας το βάλω:


Φρίκη και αποτροπιασμό προκαλούν όσα ακούγονται στη διάρκεια της δίκης της γυναικολόγου η οποία από άγνοια, σκότωσε το μωρό που επρόκειτο να φέρει στον κόσμο. Το σώμα του διαμελίστηκε με αποτέλεσμα το κεφάλι να μείνει στα σπλάχνα της μητέρας του. Αλλά το δράμα, δεν τελειώνει εδώ. Οι δικηγόροι του νοσοκομείου υποστήριξαν ούτε λίγο ούτε πολύ , ότι η γιατρός έκανε καλά τη δουλειά της, αλλά ο τράχηλος της ασθενούς είχε σφίξει τόσο πολύ που σφήνωσε εκεί το κεφάλι του μωρού…

Η ακροαματική διαδικασία συνεχίζεται στην Αγγλία, ενώ εξετάζονται ως μάρτυρες όλοι οι γιατροί που είχαν υπηρεσία εκείνη την ημέρα στο μαιευτήριο Ninewells στο Νταντί της Σκωτίας.

Η 30χρονη γυναίκα που είχε φθάσει εκεί με οδύνες τοκετού εμπιστεύτηκε την γυναικολόγο, Dr Vaishnavy Laxman, η οποία έκρινε πως έπρεπε να προχωρήσει σε φυσιολογικό τοκετό. Αν και το μωρό είχε πάρει λάθος θέση, έβγαινε με τα πόδια και όχι με το κεφάλι, αντί να κάνει καισαρική, κατά τη συνήθη πρακτική σε αυτές τις περιπτώσεις, αποφάσισε να τραβήξει το μωρό με αποτέλεσμα να διαμελιστεί.





Η κατηγορούμενη γυναικολόγος




Αναφέρθηκε στο δικαστήριο οτι η 41χρονη γιατρός, θα μπορούσε να κάνει εκτάκτως τομή. Η Mona Chard, η οποία ήταν μαία, μέσα το χειρουργείο, δήλωσε ότι είδε τη γιατρό να «τραβάει τα πόδια και τον ομφάλιο λώρο του μωρού και ταυτόχρονα φώναζε στην επίτοκο να σπρώξει» . Αυτή, ήταν και η μοιραία απόφαση για τη ζωή του αγέννητου μωρού, αφού προκάλεσε το διαμελισμό των ποδιών και των χεριών απο τον κορμό ενώ το κεφάλι, ήταν ακόμη στη κοιλιά της μητέρας του.


Η αφήγηση της άτυχης 30χρονης συγκλόνισε το δικαστήριο. Είπε πως δεν πρόκειται ποτέ να συγχωρήσει τη γιατρό, όχι μόνο για όλα όσα συνέβησαν ,αλλά και γιατί της είπε ψέματα, πως το μωρό είχε πεθάνει μετά την επέμβαση.

«Προσπάθησα να κατεβω από το κρεβάτι αλλά με τράβηξαν τρεις φορές και μόλις είπα ότι έπρεπε να βγάλουν το μωρό έξω, προσπάθησαν δύο φορές να κόψουν τον τράχηλό μου και κανείς δεν μου είπε ότι θα το έκαναν .. Δεν υπήρχε αναισθητικό» είπε η άτυχη γυναίκα.


Το ανήκουστο όμως ήταν όταν ο δικηγόρος της άλλης πλευράς υποστήριξε ούτε λίγο ούτε πολύ πως τα πράγματα πήραν άσχημη τροπή γιατί είχε σφίξει ο τράχηλος της γυναίκας γύρω από το κεφάλι του εμβρύου.
«Υπήρξε ένα εμπόδιο, κατά τη γέννηση που αποδείχθηκε θανάσιμο», δήλωσε κυνικά ο Charles Garside QC, δικηγόρος του Γενικού Ιατρικού Συμβουλίου. «Η Δρ Laxman φέρεται να βγάζει με επιτυχία τα πόδια, τον κορμό και τα γεννητικά όργανά, αλλά ενώ προσπάθησε να βγάλει το κεφάλι, αυτό, είχε κολλήσει στον τράχηλο.Η προσπάθεια να χειριστεί το κεφάλι του μωρού να βγει από τον τράχηλο απέτυχε, επειδή, ο τράχηλος είχε συσφίξει πάνω στο κεφάλι του μωρού και παρά τις προσπάθειες που έγιναν για να βοηθήσει, αυτές, οι προσπάθειες απέτυχαν».

Το αδιανόητο: Οι γιατροί, έραψαν το κεφάλι στο σώμα για να το αποχαιρετίσει η μητέρα του πριν γίνει η κηδεία.



ΠΗγή:ibtime.com


https://www.medicalland.gr/nea/1047...nekologou-pou-apokefalise-agennito-pedi-foto/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,140 μηνύματα.
Καθολου δεν ξερω αν η πηγη που βαζει το σαιτ ειναι αξιοπιστη.Δεν αναφερομαι σε εσενα πλουτωνα,αλλα στο σαιτ που βρηκες αυτην την ειδηση.
Αλλα,οπως και να εχει,για αυτο και λεω οτι το θεμα ΕΚΤΡΩΣΗ,ειναι τεραστιο κεφαλαιο.
Και εχω πει οτι δικαιολογω εκτρωση ΜΟΝΟ στις εξης περιπτωσεις:
-Βιασμο
-Να παιρνεις φαρμακα που δυναται να βλαψουν το εμβρυο,οποτε το καταδικαζεις ισως σε ασχημη ζωη.
Ουτε καν σε ανηλικες εφοσον εχουν συναινεση...δεν ξερω αν το δικαιολογω.Θαρρω πως οχι.
Να το κανουν ηξεραν,ας αναλαβουν και τις ευθυνες τους.
Δεν μπορουμε να ξερουμε αν ποναει εκεινη την ωρα το εμβρυο,τουλαχιστον καποιων εβδομαδων.Για μενα ειναι φριχτο.Πεστε με αναχρονιστικια,αλλα λεω την αποψη μου.Οφειλουμε να αναλαμβανουμε τις ευθυνες μας..και μια νεα ζωη...ΔΕΝ ΜΑς ΑΝΗΚΕΙ και δεν εχουμε δικαιωμα ουτε να την αφαιρουμε,ουτε να την βασανιζουμε και να ποναει.
Δεν καταλαβαινω οτι αφοτου γεννηθει,δεν εχουμε δικαιωμα να το σκοτωσουμε,αλλα πριν γεννηθηει εχουμε,οταν δεν συντρεχουν οι παραπανω λογοι που εγραψα.
Πότε λογιζεται η ζωη;
Αλλα οπως και να το θεσουν οι ειδικοι...ενας ανθρωπος σχηματιζεται...ενας ξεχωριστος και νεος ανθρωπος,δενε χουμε δικαιωμα να αφαιρουμε το νημα της ζωης του.Ας αναλαμβανουμε τις ευθυνες μας.Ή οι ευθυνες ειναι μονο αν βγει απο την κοιλια;Δηλαδη 2 λεπτα πριν βγει αν το σκοτωσουμε;5;...μια βδομαδα;Ενα μηνα πριν βγει;Και παει λεγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Η νομοθεσία έχει αποφασίσει ότι η έκτρωση είναι νόμιμη μέχρι 8 εβδομάδες κύησης νομίζω. Αυτό δεν νομίζω ότι έχει βγει στην τύχη. Σίγουρα γιατροί έχουν αποφανθεί ότι μέχρι εκείνο το σημείο το έμβρυο δεν νιώθει και δεν είναι σχηματισμένος άνθρωπος. Οπότε πώς εμείς αμφισβητούμε τον νομοθέτη που έχει πράξει σύμφωνα με συμβουλές επαϊόντων;

Pluton καλώς ή κακώς η γυναίκα είναι αυτή που θα περάσει όλη την εγκυμοσύνη και τη γέννα οπότε αυτή είναι η υπεύθυνη να αποφασίσει αν θα κρατήσει το παιδί ή όχι. Αν τόσο πολύ διαφωνείς με την έκτρωση ας φροντιζες να είχες μια σχέση η οποία θα ήταν έτοιμη να δεχτεί ένα πιθανό μωρό χωρίς να πιέσεις ή να σε πιέσει κάποιος ή στην τελική ας φροντιζες να μήν υπήρχε εγκυμοσύνη εξ' αρχής.
Εγώ προτιμώ να γεννιούνται παιδιά τα οποία θα έχουν υπεύθυνους γονείς που θα τα αγαπάνε και θα τα φροντίζουν παρά παιδιά των οποίων οι γονείς θα τα θεωρούν βάρος και θα τα παρκάρουν στον παππού και τη γιαγιά να τα μεγαλώσουν δημιουργώντας τους παντοτινά ψυχολογικά τραύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Η νομοθεσία έχει αποφασίσει ότι η έκτρωση είναι νόμιμη μέχρι 8 εβδομάδες κύησης νομίζω. Αυτό δεν νομίζω ότι έχει βγει στην τύχη. Σίγουρα γιατροί έχουν αποφανθεί ότι μέχρι εκείνο το σημείο το έμβρυο δεν νιώθει και δεν είναι σχηματισμένος άνθρωπος. Οπότε πώς εμείς αμφισβητούμε τον νομοθέτη που έχει πράξει σύμφωνα με συμβουλές επαϊόντων;

Pluton καλώς ή κακώς η γυναίκα είναι αυτή που θα περάσει όλη την εγκυμοσύνη και τη γέννα οπότε αυτή είναι η υπεύθυνη να αποφασίσει αν θα κρατήσει το παιδί ή όχι. Αν τόσο πολύ διαφωνείς με την έκτρωση ας φροντιζες να είχες μια σχέση η οποία θα ήταν έτοιμη να δεχτεί ένα πιθανό μωρό χωρίς να πιέσεις ή να σε πιέσει κάποιος ή στην τελική ας φροντιζες να μήν υπήρχε εγκυμοσύνη εξ' αρχής.
Εγώ προτιμώ να γεννιούνται παιδιά τα οποία θα έχουν υπεύθυνους γονείς που θα τα αγαπάνε και θα τα φροντίζουν παρά παιδιά των οποίων οι γονείς θα τα θεωρούν βάρος και θα τα παρκάρουν στον παππού και τη γιαγιά να τα μεγαλώσουν δημιουργώντας τους παντοτινά ψυχολογικά τραύματα.


Eντάξει δεν είναι όλες οι ηλικίες ώριμες για γάμο ... είναι ώριμες για συνουσία όχι για γάμο... Ένα παιδί στις συνθήκες της κοινωνίας μας χρειάζεται (κατά την γνώμη μου) οικογένεια (πατέρα-μάνα) και θεσμική κατοχύρωση (γάμο)... προσωπικά -όπως όλοι- έχουμε εμπειρίες από γεγονότα, συμβαίνουν διάφορα, δεν μπαίνουν σε καλούπια αυτά τα πράγματα, μπαίνει και η προσωπική θεώρηση, ηθική, κουλτούρα, οικονομική αντιμετώπιση κλπ εκεί παίζουν οι υπεύθυνοι γονείς....σε κάποιους η συνισταμένη βγαίνει στη Χ ηλικία σε άλλους στη Ψ σε άλλους ποτέ ... κάνουν όμως παιδιά και συνήθως η συνισταμένη των απαραίτητων στοιχείων δεν συμπίπτει είτε στον άνδρα, είτε στην γυναίκα, είτε συνηθέστερα και στους δύο.


Και εγώ προτιμώ αυτό που υποστηρίζεις αλλά η προτίμησή σου και η προτίμησή μου είναι θεωρητικές... αποτέλεσμα στην πράξη... έχουμε ορφανά παιδιά (ξώγαμα), παιδιά χωρισμένων γονιών με χωρισμούς τραυματικούς για όλους ή παιδιά γάμων ουσιαστικά νεκρών.


Διαφωνώ μαζί σου βέβαια ότι η γυναίκα τραβά το βάρος, διότι το βάρος αυτό είναι εννιά μηνών και η ανατροφή των παιδιών κρατά πολλές δεκαετίες, στην Ελλάδα το παιδί δεν αποκόπτεται από την οικογένεια ούτε όταν οι γονείς είναι σε βαθιά γεράματα, το αντιμετώπισα εγώ με τους γονείς μου, τα πεθερικά μου, αλλά το είδα και στους άλλους. Δεν είμαστε αγγλοσάξωνες ... ακόμα και Έλληνες που έζησαν 50 χρόνια σε αγγλοσαξωνική νοοτροπία δεν αποκόπηκαν ποτέ από το παραδοσιακό οικογενειακό τους περιβάλλον (εμπειρία που την βλέπω διαρκώς μπροστά μου).


Συμφωνώ με τον κορμό της σκέψης της Πουπουλίνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπράβο Τραμπ. Άμα τις έθετες και εκτός νόμου (που είναι το αυτονόητο) θα μετανάστευα Αμερική να σε ψηφίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Διαφωνώ σε ένα μέρος με τον Τραμπ.Να τις καταργήσει γι αυτές που θέλουν να τα ρίξουν επειδή δεν τα θέλουν,τους παράτησε ο γκόμενος κλπ(βέβαια αυτό απαιτεί και υποστήριξη και από άλλες πλευρές).Γι αυτές,όμως, που θα φέρουν ένα άρρωστο παιδί και θα βασανίζεται και αυτό αλλά και οι γονείς/γονέας τότε πρέπει να γίνεται(μη σου πω και υποχρεωτικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να επιτρέπεται προφανώς, με σύσταση και ευθύνη ειδικού. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και θα πρέπει να εξετάζεται μεμονωμένα. Δεν είμαστε εμείς ειδικοί επί παντός επιστητού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μπράβο Τραμπ. Άμα τις έθετες και εκτός νόμου (που είναι το αυτονόητο) θα μετανάστευα Αμερική να σε ψηφίσω.

Δε νομίζω να σε θέλανε στην Αμερική, εσένα έναν ξένο.

Για τα υπόλοιπα απλά πιστεύω ότι κάποιοι άνθρωποι νιώθουν ότι έχουν αξία όταν ανήκουν σε μια μειοψηφία ακόμη κι αν είναι οι χειρότεροι άνθρωποι. Απλά ότι ανήκουν τους κάνει να νιώθουν κάποιοι. Ενώ θα μπορούσαν απλά να έχουν τις δικές τους ιδέες αντί να ακολουθούν ιδεολογίες μίσους και φανατισμού. Oh well.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γι αυτές,όμως, που θα φέρουν ένα άρρωστο παιδί και θα βασανίζεται και αυτό αλλά και οι γονείς/γονέας τότε πρέπει να γίνεται(μη σου πω και υποχρεωτικά).

Αυτή είναι ντροπιαστική άποψη για τα ΑΜΕΑ. Είναι άνθρωποι ισότιμοι με τους άλλους και δεν δικαιολογούνται φόνοι εναντίον τους.

Δε νομίζω να σε θέλανε στην Αμερική, εσένα έναν ξένο.
Και καλά θα κάνανε. Δικό τους έδαφος είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΟΙ γυναίκες έοχυν κάθε δικαίωμα να κάνουν ό,τι θέλουν με το σώμα τους, αλλά στην έκτρωση συμπεριλαμβάνεται μια επιπλέον ζωή. Ούτε οι γυναίκες, ούτε οι άντρες έχουν δικαίωμα να αφαιρούν έτσι απλά μια ζωή, αν δε θέλουν να μεγαλώσουν το παιδί να το δώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Είμαι γυναίκα και είμαι υπέρ.
Η γυναίκα κάνει ότι γουστάρει με το σώμα της.
Στην τελική μέχρι να δημιουργηθούν ζωτικά όργανα (τρίτος μήνας και μετά) δεν είναι παρά κύτταρα απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Ζητω ο Τραμπ.



Που εκοψε τις χρηματοδοτησεις για τις εκτρωσεις.


Η εκτρωση χωρις λογο ειναι κάτι φρικτο και η γυναικα που την σκέφτεται ψυχρη και σκληρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είναι εύκολο για έναν άντρα να λέει όχι στις εκτρώσεις γιατί τού είναι πολύ εύκολο να λακίσει και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Ακόμα κι αν η γυναίκα δώσει το παιδί για υιοθεσία δεν παύει το σώμα της να έχει περάσει μια εγκυμοσύνη, και το κυριότερο ποτέ δε θα ξεπεράσει τις τύψεις και τον πόνο για το ότι έδωσε το μωρό της. Ακόμα κι αν αυτό το παιδί μεγαλώσει με τους καλύτερους γονείς πάντα θα έχει το ψυχολογικό θέμα ότι η μητέρα του το έδωσε. Και αναρωτιέμαι, μάς ενδιαφέρει πολύ το ψυχολογικό τραύμα των ορφανών παιδιών που ενδεχομένως μεγαλώσουν με ομοφυλόφιλους γονείς αλλά για το ψυχολογικό τραύμα ενός παιδιού που για πάντα θα το "τρώει" ότι η μάνα του δεν το ήθελε δε βλέπω να μας πολυνοιαζει.

Στο τέλος της ημέρας η γυναίκα έχει το δικαίωμα να αποφασίσει για τη ζωή τη δική της και του παιδιού της. Έχει δικαίωμα να μην αφήσει ένα ατύχημα (αν υποθέσουμε ότι δε δούλεψε το προφυλακτικό ή τα χάπια) να επηρεάσει όλη τη ζωή της. Και μπράβο της. Δεν το λέω από φεμινισμό (μακριά από μένα) αλλά από αίσθηση δικαίου. Ένα παιδί πρέπει να είναι κάτι που και οι δύο γονείς να θέλουν πολύ κι όχι απλά ένα ατύχημα και μια κατάρα της γυναίκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Ποιος ειπε οτι θα μεγαλώσει ορφανο. Απλα υπάρχουν κάποιες δεν έχουν τόλμη αυτο διακρινω καθημερινα και ας τσατιστουν κάποιες.


Φοβουνται να γνωρισουν εναν άνθρωπο , να βγουν ενα ραντεβου γενικα οταν εχεις ενα καρο φοβιες (οχι εσυ) γενικα λέω σε απλά πραγματα που να πας και στα πιο συνθετα.
Προσωπικα το παιδάκι θα το μεγάλωνα και μονος μου και ας μην ήθελε η άλλη. Ετσι και αλλιως ωρες ωρες ειστε αψυχολογητες αλλα λετε αλλα κάνετε οι άντρες ειναι πιο σταθεροι στις κινησεις τους. Και στη τελική αμα η αποφαση ειναι μονο της γυναικας να ην τα μπλέκετε με άντρες μεινετε μονες σας και οταν θελησετε να κάνετε ενα παιδι κάντε το μονες σας μην ρωτησετε ουτε τον άντρα τοτε ουτε κανεναν.

Ξαναλεω ειμαι υπερ της εκτρωσης μονο και μονο οταν η γυναικα κινδυνέψει ή το παιδι έχει σοβαρες παθήσεις που κάνουν τη ζωη ανυποφορη ή έχει προέλθει απο βιασμο. Οποιαδηποτε άλλη δικαιολογια για μενα ειναι απαράδεκτη απλά. Αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν προκειται να αλλάξει.

Καλυτερα να αλλάξει μια τέτοια νοοτροπια παρά ΄εγω άποψη. Θα την βοηθησει περισσοτερο στη ζωη της να αντιμετωπισει τις δυσκολιες που θα έρθουνε.


Ακου εκει ο άντρας δεν θα έχει γνωμη και συμμετοχη στην αποφαση ειναι μονο να πληρώνει και να γκαστρωνει οταν τον χρειαστουμε.... ρε τι συμφεροντολογιες ειναι αυτες! Πωπω σας εχει φοβηθει το μάτι μου πραγματικά.



Kαλά έκανε ο τύπος. Ειμαι μαζι του 100%. Ισως έτσι κάποιοι καταλαβουν οτι η εγκυμοσυνη δεν ειναι κάτι απλο και "ας παω μωρε να κανω εκτρωση αφου με υποστηριζει και το κράτος."


ντροπη ειναι να πάει να κάνει κάποια έκτρωση χωρις να υπάρχει λογος σοβαρος. Μπράβο στους Αμερικανους πάντα ηταν μπροστά. Δεν ειναι τυχαιο που ειναι μια Παγκοσμια Δύναμη.



Ιστορική μέρα. Κάποιος υπογράφει ΝΑΙ στο θάνατο ενος ανθρώπου που ακομα δεν έχει γεννηθει.


Ιστορικη μέρα. Σιγουρα. :loltooth: Προοδος για την ανθρωποτητα ..... πςςς βεβαια θα μου πεις. Δεν περιμενα και τιποτα καλυτερο απο Ιρλανδους και Άγγλους. Τους ξέρουμε ολοι τι κάνουν οταν έρχονται εδω και βγάζουν τον πραγματικο τους (κομπλεξικο) εαυτο. Τα κάνουν πτανα ολα και φευγουνε. Και μετα στη χώρα τους κράζουν τους Έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Το παιδί αυτό λοιπόν δε θα χρειαζόταν το μητρικό πρότυπο. Μόνο τα παιδιά που πιθανόν να πάρουν ομοφυλόφιλοι πρέπει να έχουν μητρικό και πατρικό πρότυπο, να μην έχουν ψυχολογικά, οι γονείς να είναι τέλειοι, να μην τους κάνουν bullying στο σχολείο κλπ. Το παιδί το οποίο δεν το θέλει η μάνα του και το μεγαλώνει ο πατέρας μόνος δε θα έχει πρόβληματα. Με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω! Βάζουμε μέσα και την αντιπάθεια που έχουμε στις γυναίκες, στους Άγγλους και τους Ιρλανδούς γιατί αυτοί έχουν αυστηρούς κανόνες στη χώρα τους κι όταν έρχονται εδώ στο μπουρδέλο χωρίς κανόνες ξεσαλωνουν οι άνθρωποι, μια χαρά. Και έστω ότι κάποιοι θα είναι σωστοί άντρες και θα μείνουν για το παιδί. Είναι αυτό οικογενειακό περιβάλλον για αυτό; Να ξέρει ότι οι γονείς του είναι μαζί μόνο από υποχρέωση; Ότι έγινε το ίδιο ή αιτία να είναι οι γονείς του δυστυχείς; Μπορεί κανείς να φανταστεί τί βάρος είναι αυτό για ένα παιδάκι;
Αν ο άντρας ήταν τόσο σωστός να μην καθιστούσε έγκυο μια γυναίκα με την οποία δεν σκοπεύει να μείνει για πάντα. Κι ο άντρας κι η γυναίκα μαλακία έκαναν, απλά για τον άντρα είναι εύκολο να εξαφανιστεί. Πού ήταν άραγε οι πατεράδες των μωρών στη Νέα Σμύρνη και στην Πετρούπολη των οποίων οι μανάδες σκότωσαν; Αυτές τις εικόνες θέλουν να βλέπουν αυτοί που είναι υπέρ των εκτρώσεων. Να φτάνει η γυναίκα σε τέτοια απελπισία που να σκοτώνει το νεογέννητο. Αντί να έχει κάνει έκτρωση στους δύο μήνες όταν το έμβρυο είναι ακόμα κύτταρα. Μόνο εκδίκηση και κακία για τις γυναίκες μού βγάζει αυτή η άποψη. Ο άντρας έκανε τη μαλακία και μην τον είδατε ενώ η γυναίκα εκεί, να καταστρέψει τη ζωή της.
Μήπως τελικά να κόψουμε τελείως το σεξ να είμαστε ήσυχοι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Ιρλανδία: Το 66,4% ψήφισε υπέρ της νομιμοποίησης των αμβλώσεων


Η συντριπτική πλειοψηφία των Ιρλανδών, το 66,4%, σύμφωνα με τα τελικά αποτελέσματα της καταμέτρησης, ψήφισε υπέρ της κατάργησης της 8ης τροπολογίας του Συντάγματος και της φιλελευθεροποίησης της νομοθεσίας για την άμβλωση.
Οι περίπου 3,5 εκατομμύρια Ιρλανδοί ψηφοφόροι σε αυτή τη συντηρητική, καθολική χώρα, ρωτήθηκαν αν επιθυμούν την κατάργηση αυτής της τροπολογίας, που υιοθετήθηκε το 1983 και απαγόρευε τις αμβλώσεις και παραμένει μια από τις πιο περιοριστικές νομοθεσίες στην Ευρώπη.





Από την πλευρά του ο πρωθυπουργός της Ιρλανδίας Λίο Βαραντκάρ, ανέφερε ότι «η ηχηρή ψήφος υπέρ της κατάργησης της συνταγματικής απαγόρευσης των αμβλώσεων αντιπροσωπεύει την κορύφωση μιας «αθόρυβης επανάστασης» στη χώρα.
«Ο λαός μίλησε. Το αποτέλεσμα φαίνεται πως είναι ηχηρό ... υπέρ της κατάργησης της 8ης τροπολογίας» του συντάγματος που απαγορεύει τις αμβλώσεις, τόνισε ο Βαραντκάρ σε δημοσιογράφους στο Δουβλίνο.
«Αυτό που βλέπουμε είναι η κορύφωση μιας αθόρυβης επανάστασης που λαμβάνει χώρα τις δυο τελευταίες δεκαετίες στην Ιρλανδία», πρόσθεσε.


https://www.kathimerini.gr/966425/ga...4-yhfise-yper-ths-nomimopoihshs-twn-amvlwsewn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν έχει σχέση η εκδίκηση ή όχι προς τη γυναίκα Himela. Γιατί το εκλαμβάνεις έτσι δεν καταλαβαίνω. Το θέμα με τις εκτρώσεις είναι δύσκολο και πολύπλευρο. Δεν μπορεί να απαντηθεί με σιγουριά ούτε επιστημονικά ούτε φιλοσοφικά. Το ερώτημα είναι τι είναι άνθρωπος. Ένα μωρό στην κοιλιά της μάνας είναι άνθρωπος; Καταλαβαίνει; Έχει αίσθηση του περιβάλλοντος; Αυτά τα ερωτήματα δεν έχουν απαντηθεί. Δεν έχει να κάνει με το σώμα της γυναίκας, δεν ξέρω γιατί το βλέπεις τόσο εγωιστικά. Έχει να κάνει με το μωρό και όχι με τη γυναίκα. Μέθοδοι αντισύλληψης υπάρχουν. Ούτε να κόψουμε το σεξ λέμε, ούτε να τιμωρούμε τη γυναίκα. Δεν ξέρω γιατί εστιάζεται η συζήτηση σε λάθος μέρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Το παιδί αυτό λοιπόν δε θα χρειαζόταν το μητρικό πρότυπο. Μόνο τα παιδιά που πιθανόν να πάρουν ομοφυλόφιλοι πρέπει να έχουν μητρικό και πατρικό πρότυπο, να μην έχουν ψυχολογικά, οι γονείς να είναι τέλειοι, να μην τους κάνουν bullying στο σχολείο κλπ. Το παιδί το οποίο δεν το θέλει η μάνα του και το μεγαλώνει ο πατέρας μόνος δε θα έχει πρόβληματα. Με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω! Βάζουμε μέσα και την αντιπάθεια που έχουμε στις γυναίκες, στους Άγγλους και τους Ιρλανδούς γιατί αυτοί έχουν αυστηρούς κανόνες στη χώρα τους κι όταν έρχονται εδώ στο μπουρδέλο χωρίς κανόνες ξεσαλωνουν οι άνθρωποι, μια χαρά. Και έστω ότι κάποιοι θα είναι σωστοί άντρες και θα μείνουν για το παιδί. Είναι αυτό οικογενειακό περιβάλλον για αυτό; Να ξέρει ότι οι γονείς του είναι μαζί μόνο από υποχρέωση; Ότι έγινε το ίδιο ή αιτία να είναι οι γονείς του δυστυχείς; Μπορεί κανείς να φανταστεί τί βάρος είναι αυτό για ένα παιδάκι;
Αν ο άντρας ήταν τόσο σωστός να μην καθιστούσε έγκυο μια γυναίκα με την οποία δεν σκοπεύει να μείνει για πάντα. Κι ο άντρας κι η γυναίκα μαλακία έκαναν, απλά για τον άντρα είναι εύκολο να εξαφανιστεί. Πού ήταν άραγε οι πατεράδες των μωρών στη Νέα Σμύρνη και στην Πετρούπολη των οποίων οι μανάδες σκότωσαν; Αυτές τις εικόνες θέλουν να βλέπουν αυτοί που είναι υπέρ των εκτρώσεων. Να φτάνει η γυναίκα σε τέτοια απελπισία που να σκοτώνει το νεογέννητο. Αντί να έχει κάνει έκτρωση στους δύο μήνες όταν το έμβρυο είναι ακόμα κύτταρα. Μόνο εκδίκηση και κακία για τις γυναίκες μού βγάζει αυτή η άποψη. Ο άντρας έκανε τη μαλακία και μην τον είδατε ενώ η γυναίκα εκεί, να καταστρέψει τη ζωή της.
Μήπως τελικά να κόψουμε τελείως το σεξ να είμαστε ήσυχοι; :P


Μπορει να μην έχει μητρικο προτυπο ή μπορει και να έχει (αμα έχω μια άλλη συντροφο) πάντως δεν θα ειναι ετεροφυλοφιλος και θα έχει (θέλει δεν θελει, ρωτηθηκε δεν ρωτηθηκε) ομοφυλοφιλικο προτυπο γονέων. Αυτο το ειπαμε σε άλλο θέμα και το λύξαμε δεν συμφωνουμε και τελειωσε. Δεν ειμαι εγω ο Ριζος αλλα ο καθενας θέλει τα δικά του οποτε υποστηριζει και αυτα που τον συμφέρουν.



Κατα τα αλλα επειδη βλέπω πάς και εσυ να μου πλέξεις (με αγάπη πάντα) :loltooth: το εγκώμιο του μισογύνη επειδη απλά δεν κολώνω να λέω αλήθειες. Λες και εσεις με τη συμπεριφορά σας δεν δειχνετε εμπάθεια σε άντρες θα πω μονο αυτο : Eμπάθεια έχω με τις γυναικες που δεν σκέφτονται σωστά. Οχι γενικά με τις γυναικες. Και αν θές να ξέρεις μια και έθεσες το ζήτημα των εκτρώσεων και της εγκαταλειψης οι πιο πολλοι και οι πιο πολλές ειναι συμφεροντολογοι απο αυτους και ανώριμοι οποτε μολις το πράγμα σοβαρέψει απλά θα το βάλουν στα ποδια.

Δεν έχει σχέση η εκδίκηση ή όχι προς τη γυναίκα Himela. Γιατί το εκλαμβάνεις έτσι δεν καταλαβαίνω. Το θέμα με τις εκτρώσεις είναι δύσκολο και πολύπλευρο. Δεν μπορεί να απαντηθεί με σιγουριά ούτε επιστημονικά ούτε φιλοσοφικά. Το ερώτημα είναι τι είναι άνθρωπος. Ένα μωρό στην κοιλιά της μάνας είναι άνθρωπος; Καταλαβαίνει; Έχει αίσθηση του περιβάλλοντος; Αυτά τα ερωτήματα δεν έχουν απαντηθεί. Δεν έχει να κάνει με το σώμα της γυναίκας, δεν ξέρω γιατί το βλέπεις τόσο εγωιστικά. Έχει να κάνει με το μωρό και όχι με τη γυναίκα. Μέθοδοι αντισύλληψης υπάρχουν. Ούτε να κόψουμε το σεξ λέμε, ούτε να τιμωρούμε τη γυναίκα. Δεν ξέρω γιατί εστιάζεται η συζήτηση σε λάθος μέρη.


Tζονυ έθεσες το θέμα με ουσια. Ακριβως αυτη ειναι και η αιτια που έχουν ξεκινησει διαφωνιες και αντιπαλοτητες εδω me 3-4 γυναικες. Ειναι η καχυποψια, ο εγωϊσμος τους και οτι εστιάζουν σε λάθος μέρη. :down: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top