Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αχ ωραία, χαίρομαι που οι μηχανισμοί της χρηστότητας των ηθών βρίσκονται ακεραίως σε λειτουργία. Άντες να δούμε και εκπαιδευτικά βίδεο με τις φωτιές της κόλασης. :)




Τρολ πάουα:

Πρόλαβα και εγώ τη σειρά των εκπαιδευτικών βίδεο, ήμουν στο δημοτικό όμως. Μας έδειξαν μια ταινία για τον εχινόκοκκο και στο καπάκι το μισό από το The Day After. Μου έμεινε η εντύπωση ότι ο πυρηνικός πόλεμος είναι μια σειρά από εκρήξεις που τις αποφεύγεις αν τυλιχτείς με κουβέρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Βασικα πριν πολλα χρονια σε ενα σχολειο που ημουν στο μαθημα της βιολογιας μας εδειχναν ενα μωρο μαλλον απο αποβολη γιατι ηταν αθικτο μεσα σε ενα δοκιμαστικο σοληνα με ενα πρασινο υγρο..Αυτο που θυμαμαι ηταν οτι ειχε μια εκφραση στο προσωπακι του σαν να πονουσε,και οτι ηταν τοσο μικροσκοπικο που το κρατουσαμε με το ενα χερι παρολο το υγρο που ειχε μεσα.Ισως να χωρουσε σε μι χουφτα.σιγουρα δεν ηταν 3 μηνων γιατι ηταν σχηματισμενο αρκετα μπορει να ηταν 4 η 5.Αλλα το γεγονος οτι ειχε εκφραση στο προσωπο σημαινει οτι μπορει να ειναι μικρα αλλα εχουν νοημοσυνη, καταλαβαινουν.απλα ειναι πολυ.πολυ μικροι ανθρωποι που δεν μπορουν να ζησουν ακομη χωρις υποστηριξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πώς συνεπάγεις ότι η έκφραση αυτή "σημαίνει" νοημοσύνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
ψηφιζω την 5η επιλογη. γιατι δεν το εχω σκεφτει ποτε στα σοβαρα αυτο το λεπτο ζητημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Κοιτα εχουν περασει πανω απο 10 χρονια ..Αρα δεν θυμαμαι πλεον τα χαρακτηριστικα του.Παντως ειχε ανοιχτα ματια,κοιτουσε σαν να εβλεπε απεναντι.Σαν να παρατηρουσε.Απλα ειχε μια εκφραση που εγω νομιζω οτι ηταν αρρωστο,οτι κατι δεν πηγαινε καλα.Ηταν ενας μικροσκοπικος ανθρωπος που απλα ηταν πολυ μικρο.Δεν ειχε καμια απολυτως διαφορα απο ενα μωρο στην εκφραση.Παρολο που καποια σημια του σωματος δεν ηταν νομιζω σχηματισμενα.Πχ δεν θυμαμαι αν ειχε νυχακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αυτά τα βρίσκω πολύ ποιητικά που λες, και το εννοώ τόσο θετικά, για την ευαισθησία σου, αλλά και αρνητικά. Γιατί δεν παύει να είναι ένα έμβρυο, που σε αυτή τη φάση θα είχε την ίδια έκφραση, είτε είχε κάποιο σύνδρομο είτε ήταν υγιέστατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δανάη μου, το ότι υπάρχουν άτομα με ψυχικά προβλήματα που αποκτούν παιδιά λέει κάτι; Το τί κάνει ή τι δεν κάνει και τί δεν θα έπρεπε να κάνει ένας ψυχασθενής μπορεί να αποδείξει το παραμικρό; Υποτίθεται ένα τόσο σοβαρό ερώτημα αφορά φυσιολογικούς γονείς. Ο μουρλός είναι μουρλός, τι σχέση έχει με το θέμα;
Ότι και οι μουρλοί βιολογικά είναι ικανότατοι να κάνουν παιδιά :P
Πρακτικά τι γίνεται;:hmm:

Και κάτι σχετικό με αυτό. Έχει τύχει να γνωρίζεις από πρώτο χέρι πως νιώθει ένα παιδί με νοητικά προβλήματα; Μπορείς εσύ ή μια μάνα να ξέρει με ποιον τρόπο ένας πολύ διαφορετικός εγκέφαλος επεξεργάζεται τις πληροφορίες; Και όμως, πάρα πολλές μανάδες που δεν είχαν ιδέα για το θέμα, ούτε την τόλμη, ούτε την αγάπη (και άλλα θετικά χαρακτηριστικά) για να φέρουν στον κόσμο ένα τέτοιο παιδί, προτίμησαν να το σκοτώσουν δικαιολογώντας την πράξη τους με ένα σορό λογικά και αλτρουιστικά επιχειρήματα.
Μου επιτρέπεις να μιλήσω εγώ που έχω ασχοληθεί;

Ένα παιδί με καθαρά νοητικό πρόβλημα σημαίνει χαμηλό νοητικό επίπεδο από 1 μηνών- χ χρονών (π.χ. 10). Όσο και να μεγαλώσει το παιδί και 40 χρονών να φτάσει το νοητικό του επίπεδο και οι ικανότητες του θα μείνουν στάσιμες. (Επίσης ΣΠΑΝΙΑ η νοητική υστέρηση έρχεται μόνη της και συνοδεύεται συνήθως από παθολογικά αίτια καθώς και κινητικά προβλήματα)

Στη επεξεργασία διαφορετικού τρόπο της πληροφορίας έγκειται η δυσλεξία απλώς η οποία δεν περιέχει νοητική υστέρηση (αντίθετα έχει μέσο και άνω νοητικό επίπεδο :)) και την οποία την ανακαλύπτουμε τα πρώτα χρόνια φοίτησης του παιδιού στο σχολείο.

Επίσης για το πως σκέφτονται και τι είναι αδιευκρίνιστο αφορά κυρίως τον αυτισμό και τον "κόσμο" τους...

Επίσης το να μιλάμε γενικά για ΑμεΑ απλά τα τσουβαλιάζουμε όλα...
Αλλά οι περιπτώσεις που βρίσκονται στο προγενετικό έλεγχο είναι οι πιο βαριές (είτε αφορά κάποιο σύνδρομο είτε ανωμαλίες και παραμορφώσεις)

Και επειδή έχω ασχοληθεί πλέον δεν θα κατηγορήσω ποτέ μία τέτοια μητέρα...
Θα την καταλάβω στο μέγιστο....
Ζω πλέον αυτά τα παιδιά μόνο 5 ώρες την ημέρα...Τα αγαπάω, τα λατρεύω, τα σέβομαι αλλά σκέφτομαι τον αγώνα της κάθε οικογένειας...σκέφτομαι τις συζητήσεις μαζί τους... Το ναι μεν...αλλά....

Και προσωπικά εγώ θα έκανα έκτρωση σε τέτοια περίπτωση....
Όχι γιατί το κράτος δεν παρέχει την επαρκή πρόνοια... όχι γιατί δεν έχω τα λεφτά για να το τρέξω σε χίλιες δυο ειδικότητες...όχι γιατί δεν έχω τα λεφτά να κάνω τις εγχειρίσεις που χρειάζονται....όχι για το κοινωνικό αποκλεισμό...

Αλλά γιατί θέλω το παιδί μου να είναι υγιές...Γιατί θέλω το παιδί μου να μην μπαίνει κάθε τρεις και λίγο χειρουργείο και να αγχώνομαι αν θα ξυπνήσει ή όχι... Αν θα κάνει παλινδρόμηση και ξεχάσει το τι έχει μάθει.... Αν θα με νιώσει ποτέ, αν θα νιώσει ότι τώρα με κάνει χαρούμενη ή δυστυχισμένη...

Εγωιστικό θες να το πεις;
Πες το...

Είναι ψιλοτρομακτικό που το μεγαλύτερο ποσοστό των απαντήσεων είναι το "ναι"..Πραγματικά απορώ πως μια μέλλουσα μάνα σκοτώνει το παιδί της..Είδατε ποτέ στο σχολείο το σχετικό βιντεάκι της έκτρωσης;Και απευθύνομαι σε άντρες-γυναίκες..
Ναι το έχω δει...
Ναι με σόκαρε...
Γι' αυτό όλες εδώ που είμαστε υπερ απλά προσέχουμε...

Πείτε μου κατ'αρχάς,γιατί μετά από αυτή την εικόνα είστε υπέρ της έκτρωσης;
Κατά δεύτερον,δεν είναι λίγο εγωιστική πράξη μπροστά στο θαύμα της γέννησης(οι περισσότερες γυναίκες έχουν ως δικαιολογία ότι καταστρέφουν τη ζωή τους).
Κατά τρίτον,ποιοί είμαστε εμείς-που δεν ξέρουμε τι φούστα θα βάλουμε στο ραντεβού μας-που θα αποφασίσουμε και να πάρουμε τη ζωή κάποιου;
Και τελευταία,δεν είναι απάνθρωπο να σκοτώνουμε τους αδύναμους(επειδή είδα καπου να μιλάτε για την πιθανή αρρώστια του παιδιού);
1ον) Γιατί πιστεύω στο δικαίωμα της επιλογής της κάθε γυναίκας για το σώμα της
2ον) Και δεν είναι εγωιστικό στο όνομα του θαύματος να φέρω ένα παιδί στον κόσμο χωρίς να είμαι έτοιμη να το μεγαλώσω; Να μην του παρέχω αυτά που χρειάζεται;
Δεν υπάρχει προβληματικό παιδί...προβληματική οικογένεια υπάρχει...
3ον) Αυτό τώρα είναι επιχείρημα; :confused:

Που είναι η ευαισθησία που σας πιάνει μόνο τα χριστούγεννα και μοιράζετε λεφτά στις φιλανθρωπικές οργανώσεις;;;;;;;;;;;;;;;

Θα μου επιτρέψεις αυτό να μην το σχολιάσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βίκυ εύγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δεν ειναι ποιητικο.Ειναι περιγραφη.Σου λεω τι ειδα..ειμαι σιγουρη οτι κατι σκεφτοταν.Ειχε νοημοσυνη.Μπορει να ταν κατι πολυ απλοικο.Οπως ποναω.Αλλα κατι σκεφτοταν σιγουρα.Πιστευω οτι εχουν νοημοσυνη.Μπορει ελλαχιστα αναπτυγμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
"Σίγουρα";;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ισως δεν θες να παραδεχτεις οτι στην εκτρωση πεθαινει ενας κανονικος οργανισμος.Απλα λιγο πιο μικρος.Και η απαντηση απο μενα ειναι σιγουρα,σιγουρα.Σε κοιτουσε σαν σε εβλεπε.Δεν ηταν κενο το βλεμμα.Ηταν ενα κανονικο εξυπνο μωρακι.Ειπε κανεις οτι η νοημοσυνη δημιουργειται μετα τους 6 μηνες;Γιατι ενα 6μηννητικο μωρο να εχει νοημοσυνη.Και να κλαιει σαν κανονικο μωρο να κουναει χερακια ποδαρακια. και ενα 4μηνητικο μωρο οχι;

Δεν ξερω αν με πιστευεις.Απλα εγω σου λεω οτι ειμαι σιγουρη για αυτο που σου λεω,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν ειναι ποιητικο.Ειναι περιγραφη.Σου λεω τι ειδα..ειμαι σιγουρη οτι κατι σκεφτοταν.Ειχε νοημοσυνη.Μπορει να ταν κατι πολυ απλοικο.Οπως ποναω.Αλλα κατι σκεφτοταν σιγουρα.Πιστευω οτι εχουν νοημοσυνη.Μπορει ελλαχιστα αναπτυγμενη.

Δεν σκεφτόταν...
Αισθανόταν...αλλά δεν σκεφτόταν ακόμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Το οτι αισθανοταν δεν το κανει ανθρωπο;Και στοιχειωδη νοημοσυνη οπως να κοιταει απεναντι σιγουρα ειχε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Το έμβρυο απλά αισθάνεται και έχει αντανακλαστικές κινήσεις οι οποίες δεν είναι θέμα νοημοσύνης...

Επίσης έχει τύχει να δω και παιδιά από αποβολές και είχαν κλειστά τα μάτια τους... Πεθαμένα μωρά, παραμορφωμένα κλπ... Εικόνες που εύχομαι καμία να μην δει...

Αυτό όμως για εμένα δεν αρκεί για να μην γίνω "δολοφόνος"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δεν ξερω ,αυτο τα ειχε ανοιχτα τα ματια του.Καθε ζωντανος οργανισμος εχει εστω μια ελλαχιστη νοημουνη για να αντιλαμβανεται τα ερεθισματα.Πχ ενας ανθρωπος φυτο δεν αντιλαμβανεται τον πονο.Εγω νομιζω οτι καταλαβαινουν και σκεφτονται.αντιλαμβανονται πχ την αλλαγη περιβαλλοντος.Η αν κατι δεν παει καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Για ένα άνθρωπο φυτό νομίζω ότι λειτουργούν μόνο τα ζωικά του όργανα ενώ τα κέντρα εγκεφάλου του δεν λειτουργούν...
Αλλά επειδή δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται...
Δεν μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokoriko

Νεοφερμένος

Ο kokoriko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η συζήτηση δυστυχώς μετετράπη στο γνωστό, επικρατέστερο είδος της "κουφής συζήτησης". Άλλα γράφει ο ένας, άλλα διαβάζει ο άλλος. Άλλα έγραψα εγώ, άλλα φαίνεται ότι διάβασαν (αν το έκαναν όλοι) και κατάλαβαν οι περισσότεροι (φίλε Fandago θα με ενδιέφερε να απαντήσω στις ενστάσεις σου αλλά η κατάσταση, έτσι όπως έγινε, δεν μου το επιτρέπει) και μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις απεφάνθησαν και για λογαριασμό μου (!). Θα πω κάτι τελευταίο, μπας και βοηθήσει κάποια μαμά που βλέπει το πλάσμα στην κοιλιά της απλά ως παιδί της και όχι σαν το υποψήφιο παιδί της. Το να διαβάσει μια επίδοξη μητέρα για μια αρκετά συχνή περίπτωση όπως το σύνδρομο down, είναι (ας το πούμε έτσι χάριν συζήτησης) υποχρέωσή της. Το να παραμυθιάζουμε τον εαυτό μας με τα βολικά σχήματα που έχουμε στο μυαλό μας για να παίρνουμε εύκολα αποφάσεις, και μάλιστα να μπορούμε να τις δικαιολογούμε με τον τρόπο που εμείς θέλουμε, είναι, αν μη τι άλλο (ναι, είναι και κάτι άλλο), απερίσκεπτο και δεν μπορεί να εκφράσει σε καμία περίπτωση την αγάπη ενός γονιού που σκέφτεται το καλό του παιδιού του.

Χαιρετισμούς για την ώρα :)

Υ.Γ.: Vkey, δυστυχώς το κείμενο είχε σταλεί πριν διαβάσω τη δική σου άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μόνο για τέτοια...

Το βίντεο αυτό είναι πουριτανιστική προπαγάνδα.
Μακάρι να υπήρχε και το βίντεο με την αντίθετη άποψη.

Όπως είπα πιο πάνω ο διευθυντής είναι υπεύθυνος για το τι απόψεις θα ακουστούν σε μια ομιλία. Μου έχει τύχει, όσο ήμουν στο λύκειο, να ακούσω και προπαγάνδα και πολύ σωστές ομιλίες ακόμη για το θέμα του σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Υ.Γ.: Vkey, δυστυχώς το κείμενο είχε σταλεί πριν διαβάσω τη δική σου άποψη.

Μπορείς ακόμα να το σχολιάσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Fetal pain debate

Main article: Fetal Pain
Fetal pain, its existence, and its implications are debated politically and academically. Most medical researchers agree pain cannot be felt until the third trimester of pregnancy.[89] However, there may be an emerging consensus among developmental neurobiologists that the establishment of thalamocortical connections" (at about 26 weeks) is a critical event with regard to fetal perception of pain.[90] Nevertheless, because pain can involve sensory, emotional and cognitive factors, it is "impossible to know" when painful experiences may become possible, even if it is known when thalamocortical connections are established in the 26th week.[90]
Whether a fetus has the ability to feel pain and to suffer is part of the abortion debate.[91][92] For example, legislation has been proposed by pro-life advocates requiring abortion providers to tell a woman that the fetus may feel pain during the abortion procedure, and that require her to accept or decline anesthesia for the fetus.[93]

Άρα το θέμα για το από πότε και μετά το έμβρυο καταλαβαίνει και αισθάνεται τον πόνο βρίσκεται ακόμη υπό συζήτηση.
Πάντως εγώ τίθεμαι κατά της έκτρωσης, για τον απλούστατο λόγο ότι ακόμη και αν σπάσει το προφυλακτικό, το χάπι της επόμενης ημέρας πρακτικά έχει μηδενικές πιθανότητες αποτυχίας. Και το πιο απλό πράγμα είναι να βρεις ένα διανυκτερεύον φαρμακείο στη γειτονιά σου. Από εκεί και πέρα, αν αυτές οι ενέργειες δεν γίνουν λόγω αμέλειας, δεν έχεις το δικαίωμα να στερήσεις τη ζωή σε κάτι ζωντανό, είτε αυτό αισθάνεται είτε όχι, επειδή απλώς εσύ είτε αποφάσισες να μην πάρεις προφυλάξεις, είτε επειδή βαριόσουν να πας στο φαραμακείο. Από εκεί και πέρα οι σπουδές και η καριέρα είναι δικαιολογίες για να καλύψουμε την έλλειψη υπευθυνότητάς μας και στο ζήτημα της προστασίας, αλλά και στο ζήτημα της ανάληψης των καθηκόντων μας σε περίπτωση που αμελήσουμε για κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top