Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν σχετιζεται καθολου η δημοκρατια με αυτο το θεμα. Δεν κυοφορεί ΚΑΙ ο αντρας για να ρωτησεις την γνώμη του. Η γυναικα ειναι αυτη που κουβαλα ενα οργανισμο στα σπλαχνα της, αρα εκεινη εχει τον λογο σε τετοια θεματα.
Δεν μπορείς να στερήσεις ή να φιμώσεις κάποιο άτομο βάσει του φύλου του. Όλοι έχουμε δικαίωμα στο λόγο.
Και εσύ μπορείς να έχεις άποψη για τα τατουάζ μου, αυτό δεν σημαίνει ότι θα σε ακούσω.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δεν σχετιζεται καθολου η δημοκρατια με αυτο το θεμα. Δεν κυοφορεί ΚΑΙ ο αντρας για να ρωτησεις την γνώμη του. Η γυναικα ειναι αυτη που κουβαλα ενα οργανισμο στα σπλαχνα της, αρα εκεινη εχει τον λογο σε τετοια θεματα.
Πρώτον δεν κάνει παιδί μόνη της. Δεύτερον είναι ένα κοινωνικό ζήτημα άρα όλων η γνώμη έχει αξία.
όσον αφορά το δεύτερο κομμάτι το έχουμε απαντήσει ήδη δεν θα επαναληφθώ
Τι είναι το other uterus?
Και καλά ούτε άλλη γυναίκα. Μια προσπάθεια να σωθεί το γελοίο επιχείρημα.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.
Δεν σχετιζεται καθολου η δημοκρατια με αυτο το θεμα. Δεν κυοφορεί ΚΑΙ ο αντρας για να ρωτησεις την γνώμη του. Η γυναικα ειναι αυτη που κουβαλα ενα οργανισμο στα σπλαχνα της, αρα εκεινη εχει τον λογο σε τετοια θεματα.
Μα το ολο debate εχει ηθικη βαση και δεν μπορουμε να περιορισουμε τη συζητηση μονο στις γυναικες
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σχετιζεται καθολου η δημοκρατια με αυτο το θεμα. Δεν κυοφορεί ΚΑΙ ο αντρας για να ρωτησεις την γνώμη του. Η γυναικα ειναι αυτη που κουβαλα ενα οργανισμο στα σπλαχνα της, αρα εκεινη εχει τον λογο σε τετοια θεματα.

Σωστά, ο πατέρας δεν πρέπει να έχει κανένα λόγο γιατί εν τέλει δεν κυοφορεί αυτός. Συνεχίζοντας την λογική αυτή όποιος δεν πληρώνει φόρους δεν πρέπει να έχει και κανένα λόγο για το τι θα γίνονται τα χρήματα της φορολογίας και σε ποιους θα πηγαίνουν οι παροχές. Συμφωνείς?
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μα το ολο debate εχει ηθικη βαση και δεν μπορουμε να περιορισουμε τη συζητηση μονο στις γυναικες
Καλα ναι οκ, ισως ημουν αρκετα απολυτη, αλλα ασφαλως και η γνωμη της γυναικας μετραει περισσοτερο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σωστά, ο πατέρας δεν πρέπει να έχει κανένα λόγο γιατί εν τέλει δεν κυοφορεί αυτός. Συνεχίζοντας την λογική αυτή όποιος δεν πληρώνει φόρους δεν πρέπει να έχει και κανένα λόγο για το τι θα γίνονται τα χρήματα της φορολογίας και σε ποιους θα πηγαίνουν οι παροχές. Συμφωνείς?
Δεν καταλαβαινω τις αναλογιες σου χακερ. Απο το ενα θεμα πας στο αλλο. Μιλας για την οικογενεια;
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.
Συμφώνώ με σχεδόν τα πάντα όσα λές, απλά έχω δύο διαφωνίες. Το μωρό όχι μόνο δεν μπορεί να ντυθεί, ούτε τροφή μπορεί να βρεί ούτε τίποτα. Είναι και εδώ απόλυτα εξαρτημένα
Ισχυει. Πιο πολλη βαση ηθελα να δωσω στο επιχειρημα της συνειδησης.
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά δεν είναι λύση και το να δωθεί ένα τέτοιο παιδί σε ένα ίδρυμα και να έχει την ευκαιρία στο μέλλον να ζήσει?
Ναι θα ηταν το ιδανικο γιατι υπαρχουν και πολλοι που θελουν να κανουν παιδια αλλα δε μπορουν. Ομως ρεαλιστικα παντα θα υπαρχει υπερπροσφορα μωρων και δε θα μπορουν να υιοθετηθουν ολα, αφετερου οι συνθηκες στα ιδρυματα ειναι κακες καιι αφηνουν πολλα τραυματα στο ψυχισμο των παιδιων.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν μερικοί ήσασταν εδώ για ειλικρινή συζήτηση δε θα ήτο δύσκολο να αντιληφθείτε το πνεύμα του συνθήματος που έδωσα, που έτσι κι αλλιώς πλαισιώνεται και από ανάλυση και εξήγηση, όπως επίσης και την ουσία του επιχειρήματος που λέει ότι μια γυναίκα έχει προσωπικό δικαίωμα να αποφασίζει επί του σώματός της. Προφανώς δεν κάνουμε διαχωρισμό με βάση το φύλο. Προφανώς ο πατέρας, εφόσον δεν πρόκειται για περιπτώσεις βιασμού κλπ έχει λόγο, αυτό δε διαψεύδει την κατάταξη του ζητήματος στην προσωπική και όχι τη δημόσια σφαίρα. Αλλά αντιλαμβάνομαι πως δεν είστε εδώ πέρα για αυτό, αλλά απλά για να κάνετε θόρυβο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτον δεν κάνει παιδί μόνη της. Δεύτερον είναι ένα κοινωνικό ζήτημα άρα όλων η γνώμη έχει αξία.
όσον αφορά το δεύτερο κομμάτι το έχουμε απαντήσει ήδη δεν θα επαναληφθώ

Και καλά ούτε άλλη γυναίκα. Μια προσπάθεια να σωθεί το γελοίο επιχείρημα.

Δεν έχει σημασία το debate γενικότερα, επειδή όλα αυτά τα πράγματα δεν είναι θέμα ηθικής αλλά θέμα εφικτού. Η ουσία είναι πως η γυναίκα άμα δεν θέλει το παιδί θα βρει έναν τρόπο να το ρίξει, είτε θα πάρει βοτάνι, είτε θα πέσει από τις σκάλες ή οτιδήποτε. Εκτρώσεις γίνονται αιώνες τώρα γι αυτό και δεν έχει κανένα νόημα να τις απαγορεύεις. Το μόνο που κάνεις έτσι είναι να αυξάνεις τον κίνδυνο της θνησιμότητας.

Όλα τα άλλα επιχειρήματα γενικά χαζά ειδικά αυτό με το ότι το παιδί δεν έχει εγκέφαλο που καταλαβαίνει τι γίνεται γύρω του και νευρικό σύστημα να νιώσει πόνο. Λες και είναι ο πόνος το θέμα. Στην τελική του κάνεις αναισθησία. Και ένας ενήλικος άμα τον τιγκάρεις στις ουσίες ούτε συναίσθηση θα έχει, ούτε πόνο θα νιώσει.
Αυτά τώρα είναι απλά απόπειρες να δικαιολογήσουμε κάπως την ηθικότητα της έκτρωσης για να τα έχουμε καλά συνειδησιακά, διότι οι άνθρωποι δεν μπορούμε να σκεφτόμαστε ότι είμαστε "κακοί" και ότι είμαστε όσο ηθικά όντα όσο χρειάζεται να είμαστε και πως γενικότερα μπροστά στην ανάγκη οι ηθικές αξίες των περισσοτέρων πάνε περίπατο, ή προσαρμόζονται αναλόγως.

Όλα τα arguments λοιπόν περί του θέματος δεν έχουν κανένα νόημα. Η ουσία είναι πως οι γυναίκες πάντα θα έχουν την ανάγκη να κάνουν εκτρώσεις και πλέον έχουν την δύναμη μέσο της ψήφου να ικανοποιούν νόμιμα αυτή την ανάγκη τους.

Ως προέκταση αυτού του παραδείγματος γίνεται εύκολα σαφές γιατί η δημοκρατία, τα "δικαιώματα" και όλα αυτά είναι καθαρές ηλιθιότητες και πως το μόνο πράγμα το οποίο υπάρχει στις ανθρώπινες κοινωνίες, είναι η ανάγκη, η δύναμη και η επιβολή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν καταλαβαινω τις αναλογιες σου χακερ. Απο το ενα θεμα πας στο αλλο. Μιλας για την οικογενεια;

Θα τις καταλάβεις αν τις αναλύσεις σε first principles (όπως το ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει με το σώμα του και οι άλλοι δεν έχουν δικαίωμα να του επιβάλουν κάτι) και αν το κάνεις αυτό θα δεις πως η δημοκρατία, τα δικαιώματα και όλα αυτά δεν βασίζονται σε first principles αλλά στο τι συμφέρει κάθε φορά αυτόν που έχει την δύναμη. Και για αυτό είναι εντελώς ανούσιο να χρησιμοποιούνται σαν επιχειρήματα, καθώς αυτός που τα χρησιμοποιεί είναι πάντα intellectualy inconsistent.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία το debate γενικότερα, επειδή όλα αυτά τα πράγματα δεν είναι θέμα ηθικής αλλά θέμα εφικτού. Η ουσία είναι πως η γυναίκα άμα δεν θέλει το παιδί θα βρει έναν τρόπο να το ρίξει, είτε θα πάρει βοτάνι, είτε θα πέσει από τις σκάλες ή οτιδήποτε. Εκτρώσεις γίνονται αιώνες τώρα γι αυτό και δεν έχει κανένα νόημα να τις απαγορεύεις. Το μόνο που κάνεις έτσι είναι να αυξάνεις τον κίνδυνο της θνησιμότητας.

Όλα τα άλλα επιχειρήματα γενικά χαζά ειδικά αυτό με το ότι το παιδί δεν έχει εγκέφαλο που καταλαβαίνει τι γίνεται γύρω του και νευρικό σύστημα να νιώσει πόνο. Λες και είναι ο πόνος το θέμα. Στην τελική του κάνεις αναισθησία. Και ένας ενήλικος άμα τον τιγκάρεις στις ουσίες ούτε συναίσθηση θα έχει, ούτε πόνο θα νιώσει.
Αυτά τώρα είναι απλά απόπειρες να δικαιολογήσουμε κάπως την ηθικότητα της έκτρωσης για να τα έχουμε καλά συνειδησιακά, διότι οι άνθρωποι δεν μπορούμε να σκεφτόμαστε ότι είμαστε "κακοί" και ότι είμαστε όσο ηθικά όντα όσο χρειάζεται να είμαστε και πως γενικότερα μπροστά στην ανάγκη οι ηθικές αξίες των περισσοτέρων πάνε περίπατο, ή προσαρμόζονται αναλόγως.

Όλα τα arguments λοιπόν περί του θέματος δεν έχουν κανένα νόημα. Η ουσία είναι πως οι γυναίκες πάντα θα έχουν την ανάγκη να κάνουν εκτρώσεις και πλέον έχουν την δύναμη μέσο της ψήφου να ικανοποιούν νόμιμα αυτή την ανάγκη τους.

Ως προέκταση αυτού του παραδείγματος γίνεται εύκολα σαφές γιατί η δημοκρατία, τα "δικαιώματα" και όλα αυτά είναι καθαρές ηλιθιότητες και πως το μόνο πράγμα το οποίο υπάρχει στις ανθρώπινες κοινωνίες, είναι η ανάγκη, η δύναμη και η επιβολή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Θα τις καταλάβεις αν τις αναλύσεις σε first principles (όπως το ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει με το σώμα του και οι άλλοι δεν έχουν δικαίωμα να του επιβάλουν κάτι) και αν το κάνεις αυτό θα δεις πως η δημοκρατία, τα δικαιώματα και όλα αυτά δεν βασίζονται σε first principles αλλά στο τι συμφέρει κάθε φορά αυτόν που έχει την δύναμη. Και για αυτό είναι εντελώς ανούσιο να χρησιμοποιούνται σαν επιχειρήματα, καθώς αυτός που τα χρησιμοποιεί είναι πάντα intellectualy inconsistent.
Εκδικητικό δείχνει σαν κίνητρο να είσαι κατά . Ότι δλδ επειδή εγώ παίρνω προφυλάξεις ή θα το κρατούσα πχ , είμαι κατά και ''οι μλκς πληρώνονται'' , άμα συνέβαινε σε μια φίλη σου τι θα της έλεγες; είσαι δολοφόνος, κράτα το με το ζόρι ή δώσε το σε ίδρυμα; δηλαδή δεν θα ήταν και αναισθησία αυτό ;

Θα είμαι 20 χρονών, δεν θα θέλω επουδενί παιδιά, δεν θα έχω σύντροφο και σχέση, δεν θα έχω εισόδημα , δεν θα με στηρίζουν οι γονείς και θα το κρατήσω ; και άμα καταρρεύσω ψυχικά ποιος θα με νταντεύει; εσύ; Δλδ είναι δύσκολα αυτά ειδικά αν δεν θες παιδιά, γιατί αν θέλεις πάλι είναι δύσκολο, δλδ αν μια 18χρονη θέλει το παιδί και θέλει και το αγόρι της ας πούμε , τι θα της πεις ; όχι ; γιατί και αυτό συμβαίνει , αλλά πάλι μπαίνεις σε δίλλημα τι θα συμβούλευες κάποιον , αλλά προσωπικά πάω με τη θέληση των γονιών κυρίως και πιο πολύ της μητέρας, και μετά όλα τα άλλα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκδικητικό δείχνει σαν κίνητρο να είσαι κατά . Ότι δλδ επειδή εγώ παίρνω προφυλάξεις ή θα το κρατούσα πχ , είμαι κατά και ''οι μλκς πληρώνονται'' , άμα συνέβαινε σε μια φίλη σου τι θα της έλεγες; είσαι δολοφόνος, κράτα το με το ζόρι ή δώσε το σε ίδρυμα; δηλαδή δεν θα ήταν και αναισθησία αυτό ;

Θα είμαι 20 χρονών, δεν θα θέλω επουδενί παιδιά, δεν θα έχω σύντροφο και σχέση, δεν θα έχω εισόδημα , δεν θα με στηρίζουν οι γονείς και θα το κρατήσω ; και άμα καταρρεύσω ψυχικά ποιος θα με νταντεύει; εσύ; Δλδ είναι δύσκολα αυτά ειδικά αν δεν θες παιδιά, γιατί αν θέλεις πάλι είναι δύσκολο, δλδ αν μια 18χρονη θέλει το παιδί και θέλει και το αγόρι της ας πούμε , τι θα της πεις ; όχι ; γιατί και αυτό συμβαίνει , αλλά πάλι μπαίνεις σε δίλλημα τι θα συμβούλευες κάποιον , αλλά προσωπικά πάω με τη θέληση των γονιών κυρίως και πιο πολύ της μητέρας, και μετά όλα τα άλλα.
Δεν είμαι κατά Αύρα. Δεν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα για να είσαι κατά. Τε περισσότερα ηθικά και βασίζονται στο ότι είναι φόνος. Αλλά ο φόνος είναι μια χαρά γενικότερα όταν συμφέρει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι τα αγοράκια αυτά που φωνασκούν και λένε οτι είναι φόνος η εκτρωση και οι γυναίκες δεν έχυν δικαιωμα να ορίζουν το σώμα τους,να ορισουν αυτα το τσουτσουνι τους πρωτα,να φορανε το ρημαδοπροφυλακτικο ή να τρωνε κανενα χαπι αντισσυληπτικο,λενε οτι εχει βγει και για αντρες΄..ή θα βγει.αφου ειναι τοσο κακια η εκτρωση.Δεν θα μου περιφερουν το τσουτσουνι τους ελευθερα περα δωθε και μετα να λενε στη γυναικα σκασε και κρατα το.

Ναι καμαρια μου;
Ναι να λετε.Αφου μου εχετε και αποψη. :whatever:
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι τα αγοράκια αυτά που φωνασκούν και λένε οτι είναι φόνος η εκτρωση και οι γυναίκες δεν έχυν δικαιωμα να ορίζουν το σώμα τους,να ορισουν αυτα το τσουτσουνι τους πρωτα,να φορανε το ρημαδοπροφυλακτικο ή να τρωνε κανενα χαπι αντισσυληπτικο,λενε οτι εχει βγει και για αντρες΄..ή θα βγει.αφου ειναι τοσο κακια η εκτρωση.Δεν θα μου περιφερουν το τσουτσουνι τους ελευθερα περα δωθε και μετα να λενε στη γυναικα σκασε και κρατα το.

Ναι καμαρια μου;
Ναι να λετε.Αφου μου εχετε και αποψη. :whatever:

Σωστή αλλά μια γυναίκα πως γίνεται να κάνει σέξ όταν δεν θέλει παιδί και πρόσεξε και βλέπει πως ο άντρας δεν φοράει προφυλακτικό ;
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι τα αγοράκια αυτά που φωνασκούν και λένε οτι είναι φόνος η εκτρωση και οι γυναίκες δεν έχυν δικαιωμα να ορίζουν το σώμα τους,να ορισουν αυτα το τσουτσουνι τους πρωτα,να φορανε το ρημαδοπροφυλακτικο ή να τρωνε κανενα χαπι αντισσυληπτικο
Την ευθύνη την έχουν πάντα δύο σε αυτά τα θέματα και όχι μόνο ο ένας. Συμφωνώ ότι πρέπει να χρησιμοποιείται προφύλαξη απο την γυναίκα ή απο τον άντρα (να είναι κατά της έκτρωσης και να την ρισκάρει είναι ηλίθιος), αλλά τι εμποδίζει ακριβώς την γυναίκα να πεί ότι άν δεν φορέσεις πολύ απλά δεν κάνουμε? Έτσι ακριβώς πρέπει και ο άντρας να πεί το ίδιο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Σωστή αλλά μια γυναίκα πως γίνεται να κάνει σέξ όταν δεν θέλει παιδί και πρόσεξε και βλέπει πως ο άντρας δεν φοράει προφυλακτικό ;
Δεν λεω πως δεν φταινει και οι γυναικες,ΟΤΑΝ οι αντρες ομως λενε οκ μη φοβασαι θα προσεξω...για πες δεν φταινε και οι αντρες;
Σαφως και φταινε.Οπως ομως η γυναικα δεν ΠΡΕΠΕΙ να του πει θα το κανω και θα ΕΙΣΑΙ πατερας θες δεν θες,ετσι και αυτος δεν μπορει αν της πει να το κανεις και να γινεις μητερα θες δεν θες.
Απλα και ομορφα.
Η θα αναλαμβανουν και οι δυο την ευθυνη ή δεν θα επιβαλλουνσ τον αλλο τη δικια τουθς αποψη και τι θα κανουν στο σωμα τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Την ευθύνη την έχουν πάντα δύο σε αυτά τα θέματα και όχι μόνο ο ένας. Συμφωνώ ότι πρέπει να χρησιμοποιείται προφύλαξη απο την γυναίκα ή απο τον άντρα (να είναι κατά της έκτρωσης και να την ρισκάρει είναι ηλίθιος), αλλά τι εμποδίζει ακριβώς την γυναίκα να πεί ότι άν δεν φορέσεις πολύ απλά δεν κάνουμε? Έτσι ακριβώς πρέπει και ο άντρας να πεί το ίδιο.
Ναι.,αυτο εχω γραψει.Και οι δυο φταινε,οποτε δεν μπορει κανενας απο τους δυο να επιβαλλει στον αλλο τι θα κανει.Ουτε η γυναικα να επιβαλλει στον αλλον να γινει πατερας,διοτι καια υτο μπορει αν γινει,ουτε ο ανυρας στη γυναικα να γινει μητερα.
Ή υπευθυνοτητα ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ή μοκο.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,577 μηνύματα.
Ας τοποθετηθώ κι εγώ...

ή μάλλον δεν έχω λόγο να τοποθετηθώ. Οι γυναίκες έχουν κάθε δικαίωμα να ορίζουν το σώμα τους και αυτό δεν μπορεί να το αλλάξει κανένας άνδρας και καμία άλλη γυναίκα πέρα από αυτή που σκέφτεται να κάνει έκτρωση.

Ανήκουστο και απαράδεκτο να γίνεται συζήτηση σε δυτική χώρα, όπως θέλουμε να είμαστε, το έτος 2021. Πρόκειται για θεμελιώδες δικαίωμα του γυναικείου φύλου, για κατάκτηση που ήρθε μετά από πολλά χρόνια και αν θέλουμε να κοιτάζουμε μπροστά τότε όλο αυτό είναι ανούσιο.

Αν κάποιοι νομίζουν ότι οι γυναίκες μένουν έγκυες πάντοτε με τη συναίνεσή τους μάλλον είναι βαθιά νυχτωμένοι. Και ατυχήματα υπάρχουν και προσβολές γενετήσιας αξιοπρέπειας υπάρχουν που μπορούν να καταλήξουν σε εγκυμοσύνη. Ούτε εκεί να επιτρέπεται η έκτρωση;

Ας συνειδητοποιήσουμε ότι βρισκόμαστε στον 21ο αιώνα και όχι στον Μεσαίωνα.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ναι.,αυτο εχω γραψει.Και οι δυο φταινε,οποτε δεν μπορει κανενας απο τους δυο να επιβαλλει στον αλλο τι θα κανει.Ουτε η γυναικα να επιβαλλει στον αλλον να γινει πατερας,διοτι καια υτο μπορει αν γινει,ουτε ο ανυρας στη γυναικα να γινει μητερα.
Ή υπευθυνοτητα ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ή μοκο.
Μόνο που αυτό ήδη συμβαίνει νομικά για τους άντρες και ονομάζεται διατροφή.
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Εν συντομία .
Είμαι υπέρ.Πιστεύω πως μία γυναίκα μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με το σώμα της και δεν μπορεί να επέμβει κανείς πάνω της.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,577 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top