Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Μα το διεκδικούμε ακριβώς επειδή παραβιάζεται.
Ε, οχι και τοσο πολυ οταν θελουμε να αποφασιζει το κρατος ποσες φορες θα κατουραμε ή βγαζουμε σπυρακια οταν ακουμε τη λεξη ιδιωτικο. Ο χακερ εχει δικιο, μια χαρα παραβιαζονται αρχες οταν μας βολευει
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το παράδοξο είναι η υποκρισία αυτών με επιλεκτικές ευαισθησίες ως προς την αξία της ζωής. Δεν υπάρχει ηθική συνέπεια στα πιστεύω τους.

Πχ μια έγγυος γυναίκα αν στον δρόμο για την έκτρωση με το αμάξι της χτυπήσει ένα αδέσποτο, υποχρεούται νομικά να μαζέψει το αδέσποτο και να το πάει σε κτηνίατρο, με πρόστιμο 5.000€ αν δεν το πράξει.
Ο νομοθέτης προστατεύει την αξία της ζωής ενός ζώου αλλά όχι ενός ανθρώπινου έμβρυου.

Οι φεμιναζι ουρλιάζουν my body my choice και υποστήριζουν τις εκτρώσεις, ενώ παράλληλα σοκάρονται από έναν παππού στο χωριό που θα σκοτώσει τα νεογέννητα σκυλάκια γιατί δεν μπορεί να τα συντηρήσει.

Ένα νεογέννητο επίσης δεν μπορεί να επιβιώσει μόνο του αλλά έχει απόλυτη ανάγκη την μητέρα του, αν το σκοτώσει η μητέρα του θεωρείτε φόνος, ενώ αν το κάνει όσο είναι στην κοιλιά όχι:hmm:
Ποια χαρακτηριστικά διαχωρίζουν ένα έμβρυο 4 μηνών όπου επιτρέπεται η έκτρωση από ένα 7 όπου δεν επιτρέπεται?

Συνεπής ηθικά στάσεις είναι οι εξής:
-της εκκλησίας (με την οποία συμφωνώ) όπου θεωρεί ότι το έμβρυο έχει δικαίωμα στην ζωή,

-των ναζί η των Σπαρτιατών όπου η ευγονική θεωρείτε απαραίτητη για το βελτίωση της φυλής, και τα υποδεέστερα μέλη εκτελούνται(Καιάδας-στρατοπεδα συγκέντρωσης)

-καποιου που βάζει το οικονομικό του συμφέρον και άνεση πάνω από το δικαίωμα στην ζωη ενός.εμβρυου, ο οποίος όμως θα δικαιολογήσει ηθικα και την πράξη του παππού να σκοτώσει τα σκυλάκια.

Οτιδήποτε ενδιάμεσο πέφτει σε ηθική ασυνέπεια.
View attachment 77685
Και το μυαλό μου είναι θολό, πωπωπωπω
πωπωπωπω
Ένα νεογέννητο βιολογικά είναι απολύτως ικανό να επιβιώσει χωρίς την μητέρα του, μπορεί να επιβιώσει με οποιονδήποτε άλλον ενήλικα το περιθάλψει. Θεωρητικά μπορεί να επιβιώσει και σε ένα άδειο δωμάτιο μόνο του αν έχει φαΐ νερό και ήλιο, το έμβρυο μπορεί; Δεν βλέπεις αλήθεια καμιά διαφορά;
Επίσης αηδία λίγο με τις αναφορές στα 7μηνα έμβρυα. Οι εκτρώσεις σε αυτό το στάδιο είναι ελάχιστες και συμβαίνουν επειδή υπάρχει πρόβλημα, δεν ξυπνάει μια γυναίκα που χει ζήσει 7 μήνες εγκυμοσύνης πιστεύοντας ότι θα φέρει στον κόσμο ένα παιδί και λέει "ξέρεις τι; μάλλον όχι". Όλοι θα έχετε τέτοια παραδείγματα στο περιβάλλον σας αλλά αν είστε πραγματικά τόσο άσχετοι όσο δείχνετε σιγά μη σας τα εμπιστεύονται.
Α, παρεμπιπτόντως, δεν υπάρχουν "φεμιναζί", υπάρχουν φεμινιστες και φεμινίστριες.

Φυσικά όταν ο άντρας δεν θέλει την εγκυμοσύνη και η γυναίκα θέλει ο άντρας πάλι δεν έχει άποψη και θα κλιθεί να υποστηρίξει το παιδί οικονομικά εάν η γυναίκα αποφασίσει να το φέρει στην ζωή. Πως είναι αυτό ισότητα Πάνο μου? Άντε να σε δω να είσαι συνεπής τώρα με αυτά που υποστηρίζεις.
Μπορείς να χτυπιέσαι όσο θέλεις αλλά τα γεγονότα αλλά δείχνουν, μια χαρά τη σκαπουλαρει άπειρος κόσμος και πάει για τσιγάρα νύχτα. Ελάχιστες περιπτώσεις πάνε στα δικαστήρια και ελάχιστες εξ αυτών ορίζουν διατροφές που πληρώνονται εντέλει. Και οκ εγώ μαζί σου, μαλακία ακόμα και για τις απειροελάχιστες περιπτώσεις που όντως επιβάλλεται, αλλά μήπως θα έπρεπε να μας απασχολεί αυτό το θέμα και να μη το έχουμε μια ζωή ως αντίβαρο στα αυτονόητα; Χμμμ.
Άν δεν θέλει παιδί να μην κάνει σεξουαλική επαφή, είμαι σαφής νομίζω.
Αηδία σκέτη όσα γράφεις.
Το νομικό σύστημα όπως είναι τώρα έχει κρατήσει από το πατριαρχικό σύστημα όλα τα ευνοϊκά για τις γυναίκες ενώ έχει αφαιρέσει όλα όσα ευνοούσαν τους άντρες.
Χαχαχαχχαχααχαχαχαχ
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να χτυπιέσαι όσο θέλεις αλλά τα γεγονότα αλλά δείχνουν, μια χαρά τη σκαπουλαρει άπειρος κόσμος και πάει για τσιγάρα νύχτα. Ελάχιστες περιπτώσεις πάνε στα δικαστήρια και ελάχιστες εξ αυτών ορίζουν διατροφές που πληρώνονται εντέλει.

Οταν λέμε άπειρος κοσμος εννοούμε τους άντρες επιπέδου thug με απροσδιοριστη dead end δουλειά, και μηδενικό κοινωνικο status που εξαφανιζονται γενικοτερα εν μια νυκτί όταν γουσταρουν; Γιατι αν δεν μιλάμε για αυτού του τύπου άντρα δεν νομίζω πως ειναι πολυ δύσκολο μια γυναίκα σήμερα να εξαναγκάσει νόμικα έναν άντρα με στημένη καριέρα και κοινωνικό πρόσωπο γενικότερα να πληρώσει διατροφή. Τι θα κανει δηλαδή ο τύπος; Θα παρατήσει τα τελευταία 15 χρόνια δουλειάς του για να φύγει να δουλέψει σε εργοστάσιο στην Ολλανδία;

Και οκ εγώ μαζί σου, μαλακία ακόμα και για τις απειροελάχιστες περιπτώσεις που όντως επιβάλλεται, αλλά μήπως θα έπρεπε να μας απασχολεί αυτό το θέμα και να μη το έχουμε μια ζωή ως αντίβαρο στα αυτονόητα; Χμμμ.
Δε με απασχολεί το θέμα γενικότερα, γιατί ούτε είμαι κατά των εκτρωσεων, ούτε των διατροφων. Αυτά έχουν καλούς λόγους που υπάρχουν. Απλά δεν είναι λόγο της ισότητας που διατυμπανιζετε. Αυτό λέω.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ένα νεογέννητο βιολογικά είναι απολύτως ικανό να επιβιώσει χωρίς την μητέρα του, μπορεί να επιβιώσει με οποιονδήποτε άλλον ενήλικα το περιθάλψει.
Αμέ, παίρνει ακόντια και πάει και κυνηγάει μαμούθ.

Θεωρητικά μπορεί να επιβιώσει και σε ένα άδειο δωμάτιο μόνο του αν έχει φαΐ νερό και ήλιο, το έμβρυο μπορεί;
Άρα αν κάποιος άλλος φροντίσει να έχει τα πάντα το μωρό μπορεί να ζήσει ανεξάρτητα? Επιχειρηματολογία-Ανέκδοτο.

Άν δεν θέλει παιδί να μην κάνει σεξουαλική επαφή, είμαι σαφής νομίζω.
Μα τί ακραία ιδέα, κάποιος που δεν είναι έτοιμος για τις ευθύνες, και αφού δεν θέλει προφυλάσεται κατάλληλα να μην πρέπει ίσως να το κάνει. Shocking. Μα τι μισογύνης χοίρος!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα αν κάποιος άλλος φροντίσει να έχει τα πάντα το μωρό μπορεί να ζήσει ανεξάρτητα? Επιχειρηματολογία-Ανέκδοτο.
Για την ακρίβεια αν ένα μωρό του δίνεις να φάει και να πιει αλλά δεν το φέρνεις σε επαφή με ανθρώπους, κάποια στιγμή θα πεθάνει.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε, οχι και τοσο πολυ οταν θελουμε να αποφασιζει το κρατος ποσες φορες θα κατουραμε ή βγαζουμε σπυρακια οταν ακουμε τη λεξη ιδιωτικο. Ο χακερ εχει δικιο, μια χαρα παραβιαζονται αρχες οταν μας βολευει
Πρέπει επειγόντως να διαχωρίσετε στο μυαλό σας την έννοια της ιδιωτικής και της δημόσιας σφαίρας.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
αν κάποιος άλλος φροντίσει να έχει τα πάντα το μωρό μπορεί να ζήσει ανεξάρτητα? Επιχειρηματολογία-Ανέκδοτο.
Μην το λες ανέκδοτο δες τι γινεται ηδη επιστημονικα και που ειμαστε ακομα και τι θα δουμε ακομα στο μελλον 😮 φυσικα και ανακυπτουν ερωτηματα ηθικης.

https://www.news.gr/ygeia/ta-nea-th...tiaxan-exoterikh-tehnhth-mhtra-gia-p.html?amp

https://www.tanea.gr/2021/03/18/sci...an-emvrya-pontikon-mesa-se-texniti-mitra/amp/

https://www.iatropedia.gr/paidi/dim...nes-megales-ithikes-enstaseis-pic-vids/79680/

Εδω ανακυπτει ενα ερωτημα πιθανον λεμε αν εφαρμοστει στον ανθρωπο να μην πεθαίνουν κιολας. Να μπαίνουν σε μια τεχνητη μητρα και να βγαινουν.
Εκει ανακυπτουν ζητηματα βιοηθικης βεβαιως.

Αυτα τα βλεπαμε σε κατι ταινιες επιστημονικής φαντασιας θυμαμαι. Και ομως δεν ειναι τοσο μακρια.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποια στιγμή εγώ, τα ρομπότ μου και μερικές δεκάδες χιλιάδες έμβρυα θα μεταναστευσουμε σε ένα μακρινό γαλαξία όπου μέσα απο τεχνιτες μητρες η ανθρωπότητα θα κάνει μια νέα αρχή.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
αν κάποιος άλλος φροντίσει να έχει τα πάντα το μωρό μπορεί να ζήσει ανεξάρτητα? Επιχειρηματολογία-Ανέκδοτο.
Δες κι αυτο υπάρχουν περιπτώσεις παιδιων που δεν μεγαλωσαν με ανθρώπους εχει παραδειγματα στο τελος το αρθρο κι ομως επιβιωσαν παρα το μη ανθρωπινο περιβαλλον.

 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
δες τι γινεται ηδη επιστημονικα και που ειμαστε ακομα και τι θα δουμε ακομα στο μελλον 😮 φυσικα και ανακυπτουν ερωτηματα ηθικης.

https://www.news.gr/ygeia/ta-nea-th...tiaxan-exoterikh-tehnhth-mhtra-gia-p.html?amp

https://www.tanea.gr/2021/03/18/sci...an-emvrya-pontikon-mesa-se-texniti-mitra/amp/

https://www.iatropedia.gr/paidi/dim...nes-megales-ithikes-enstaseis-pic-vids/79680/

Εδω ανακυπτει ενα ερωτημα πιθανον λεμε αν εφαρμοστει στον ανθρωπο να μην πεθαίνουν κιολας. Να μπαίνουν σε μια τεχνητη μητρα και να βγαινουν.
Εκει ανακυπτουν ζητηματα βιοηθικης βεβαιως.
Eίναι ένα ενδιαφέρον θέμα!, εδώ και σε βίντεο για το αρνάκι

Μην το λες α ανέκδοτο
Ι'm sorry, αλλά όταν ένα επιχείρημα δεν έχει λογική αλληλουχεία απο μόνο του δίχως απάντηση, δεν μπορώ παρα να γελάσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δες κι αυτο υπάρχουν περιπτώσεις παιδιων που δεν μεγαλωσαν με ανθρώπους εχει παραδειγματα στο τελος το αρθρο κι ομως επιβιωσαν παρα το μη ανθρωπινο περιβαλλον.
Είχε την προστασία και την φροντίδα αυτών μάλλον.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάποια στιγμή εγώ, τα ρομπότ μου και μερικές δεκάδες χιλιάδες έμβρυα θα μεταναστευσουμε σε ένα μακρινό γαλαξία όπου μέσα απο τεχνιτες μητρες η ανθρωπότητα θα κάνει μια νέα αρχή.
Can I come?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Eίναι ένα ενδιαφέρον θέμα!, εδώ και σε βίντεο για το αρνάκι.
Ειναι λιγο freak out το βίντεο ή σε μενα μονο?
Επειδη σκεφτομαι οτι δεν θα χρειάζονται μετα εγκριση "οι επιστήμονες " θα εχουμε ετοιμους ανθρωπους αναλωσιμους για χ, ψ, ω σκοπούς απο οργανα μεχρι στρατο μεχρι δεν ξερω εγω τι αλλο.
Ενα μελλον οντως πολυ freak out ως προς τα ορια αυτα και την βιοηθικη βεβαιως.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Επειδη σκεφτομαι οτι δεν θα χρειάζονται μετα εγκριση "οι επιστήμονες " θα εχουμε ετοιμους ανθρωπους αναλωσιμους για χ, ψ, ω σκοπούς απο οργανα μεχρι στρατο μεχρι δεν ξερω εγω τι αλλο.
Mακάρι να μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Είναι καλό να τα βλέπουμε αυτά που συζητάμε σε βίντεο γιατί μας δίνουν πλήρη εικόνα
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Μα τί ακραία ιδέα, κάποιος που δεν είναι έτοιμος για τις ευθύνες, και αφού δεν θέλει προφυλάσεται κατάλληλα να μην πρέπει ίσως να το κάνει. Shocking. Μα τι μισογύνης χοίρος!

Δεν το λέω από ηθικολογία το λέω από ιατρική άποψη άλλωστε όλες αυτές οι αντιπαθείς ηθικότητες από την ιατρική ξεκινούν. Με τον ίδιο τρόπο που τώρα με τον κορωνοιό παίρνεις μέτρα φοράς μάσκες, μένεις σπίτι, δεν πλησιάζεις άλλους ανθρώπους πρέπει να πάρεις και αντίστοιχα μέτρα για αυτές τις μορφές ηδονής.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Πρέπει επειγόντως να διαχωρίσετε στο μυαλό σας την έννοια της ιδιωτικής και της δημόσιας σφαίρας.
Ε καλα ενταξει, και μετα χρησιμοποιουμε κατι τετοιους βολικους διαχωρισμους για να δικαιολογησουε πραγματα που μας αρεσουν. Η οποια διακριση κιολας δεν ειναι και κατι υποκειμενικο, δεν προκυπτει λυνοντας καποια εξισωση ή ειναι γραμμενη στις πλακες του Μυωση, αλλα ο καθενας παιζει ακορντεον με αυτες τις εννοιες και κατηγοριοποιει τα πραγματα οπως του αρεσει ή τον βολευει. Τουλαχιστον μη χρησιμοποιουνται επιχειρηματα αν αλλες φορες τηρουται και αλλες οχι.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε καλά, και υποκειμενικό να είναι, εδώ δεν έχουμε μια αμφιλεγόμενη περίπτωση.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Πολλά και πολλά διαβάζω τις τελευταίες μέρες.Για περί δολοφονίας,περί αμαρτίας κτλ.Έστω λοιπόν ότι δεχτούμε οτι η έκτρωση είναι δολοφονία και αμαρτία και η γυναίκα δεν προχωράει σε άμβλωση.Πηγαίνει στο μαιευτήριο και γεννάει.Πηγαίνει στο σπίτι και κάθεται.
Αρχίζει σιγά-σιγά να κλαίει επειδή αυτό το παιδί δε το ήθελε,το κράτησε όμως μην τυχόν την πούνε δολοφόνο ή αμαρτωλή.Σταδιακά νιώθει όλο και χειρότερα,και όλο και χειρότερα ακόμα και αν έχει την στήριξη του άνδρα της.Καθώς μεγαλώνει το παιδί, του συμπεριφέρεται απαίσια ή δε νοιάζεται για αυτό ή δεν ασχολείται με αυτό και το αφήνει στη τύχη του.Σε όλα τα προαναφερόμενα,θα προσθέσω και άλλα προβλήματα,οικονομικές δυσπραγίες,επιλόχεια κατάθλιψη,κατάθλιψη γενικότερα,μονογονεϊκή οικογένεια(αν ο κύριος μάγκας που την άφησε έγκυο την παράτησε στα κρύα του λουτρού).Θέλετε να μου πείτε οτι δεν είναι αμαρτία να κάνεις ένα παιδί και να του φέρεσαι σαν να είναι σκουπίδι;Να του φέρεσαι λες και δεν αξίζει που είναι στη ζωή,λες και με το ζόρι υπάρχει και ζει,λες και είναι ασήμαντο;Να μην έχει να φάει ή να πρέπει να δουλεύει από μικρό επειδή η μητέρα του δε τα βγάζει πέρα;Και αυτό το παιδί μετά τι;Ποιος ξέρει πόσα ψυχολογικά προβλήματα θα αναπτύξει.Εδώ παιδιά που γεννιούνται με τη θέληση των γονέων τους ταλαιπωριούνται από διάφορες ψυχικές νόσους,όταν ένα παιδί από μικρό εκτίθεται στη βία,νιώθει παραμελημένο τι περιμένετε να συμβεί;Κατ'εμε όταν ένας άνθρωπος δεν έχει βιώσει έστω και λίγο αγάπη,στοργή,προστασία κτλ είναι πολύ πιθανόν να γίνει ένα αγρίμι.Και αυτό μπορεί να ακουστεί υπερβολικό αλλά το θεωρώ επικίνδυνο.Αν σταθεί τυχερό και βρει το δρόμο μόνο του,καλώς,αλλά θα έχει ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ μέχρι να γίνει αυτό και είναι πραγματικά τόσο κρίμα να ταλαιπωρείται μια ψυχή χρόνια ολόκληρα μέχρι να ξεπεράσει τη μητρική απόρριψη.
Πολλοί αναφέρουν επίσης ότι υπάρχουν και πολλές οργανώσεις που βοηθούν γυναίκες που είναι μόνες τους με παιδάκια κτλ.Ναι σίγουρα υπάρχουν αλλά μη ξεχνάμε και που ζούμε.Ελλάδα ζούμε.Γραφειοκρατία στο φουλ και στη τελική πόσο θα σε βοηθήσουν κι εκεί;Μετά πρέπει να βρεις το δρόμο μόνη σου μαζί με το παιδάκι σου που και αυτό θα καταλαβαίνει οτι δυσκολεύεσαι,μιας και παιδί να είσαι μια χαρά καταλαβαίνεις τι γίνεται απλά δε μπορείς να το επεξεργαστείς τι επιπτώσεις μπορεί να έχει.
Τέλος,υπάρχουν και τα ιδρύματα,σωστά αναφέρθηκε.Έστω λοιπόν οτι η γυναίκα αποφασίζει να πάει το παιδί της εκεί επειδή δεν αντέχει άλλο ή επειδή δε το θέλει καθόλου.Εκεί ποιος μας εγγυάτε οτι θα περνάει καλά;Τόσα και τόσα δεν έχουμε ακούσει για ανώμαλους σε τέτοια ιδρύματα;Που βιάζουν αβέρτα και απειλούν τα παιδάκια οτι άμα μιλήσουν θα τα πετάξουν από το ίδρυμα αβοήθητα;Είναι καλή λύση αυτό;Να μη μιλήσω πως σταδιακά ενώ το παιδί μεγαλώνει αρχίζει και καταλαβαίνει οτι δεν έχει γονείς οπότε πάλι αναπτύσοονται συμπλέγματα κατωτερότητας λόγω γονεϊκής απόρριψης.
Εν κατακλείδι επειδή πρέπει να καταλήξω κάπου,είμαι υπέρ της έκτρωσης ναι.Ίσως πολλοί με όλα αυτά που γράφω νομίζουν ότι παιδί πρέπει να κάνεις μόνο όταν όλα πηγαίνουν 100% καλά στη ζωή σου.Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως δεν εννοώ σε καμία περίπτωση αυτό.Αν η μητέρα νιώθει αγάπη για το μωρό που έχει μέσα της,το θέλει,το πονάει ας το γεννήσει ασυζητητί.Θα ακουστεί πολύ ρομαντικό αυτό που θα πω αλλά είμαι υπέρ της άποψης ότι όταν κάτι το θέλουμε και το αγαπάμε όσο δύσκολα και να περάσουμε,εν τέλει τα καταφέρνουμε.Όταν όμως μισούμε κάτι,το κάνουμε αναγκαστικά και δεν γουστάρουμε,ό,τι και γίνει,ακόμα και να τα καταφέρουμε,αυτό το πράγμα βγαίνει προς τα έξω και περνάει και στο παιδί εννοείται.
Το δίλημμα λοιπόν είναι το εξής και θα το θέσω σε όλους μιας και εγώ είπα την άποψη μου παραπάνω.Τι είναι καλύτερο για εσάς;Να προβεί μια γυναίκα σε έκτρωση και να κάνει παιδί όποτε νιώσει έτοιμη ή να το γεννήσει και να του φέρεται σαν τον τελευταίο άνθρωπο επί Γης;Θεωρείται το πρώτο περισσότερο αμαρτωλό από το δεύτερο;Αν ναι,θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας,χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας μιας και ο καθένας μας σκέφτεται τελείως διαφορετικά.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
(αν ο κύριος μάγκας που την άφησε έγκυο την παράτησε στα κρύα του λουτρού)
Kαι γιατι να συνευρεθεί ερωτικά με έναν τέτοιο άθλιο μάγκα εξ αρχής?
δεν είναι αμαρτία να κάνεις ένα παιδί και να του φέρεσαι σαν να είναι σκουπίδι;
Εκεί ποιος μας εγγυάτε οτι θα περνάει καλά;
Ξαφνικά νοιάζεται η μάνα για το πώς θα περάσει το παιδί?
Τι είναι καλύτερο για εσάς;Να προβεί μια γυναίκα σε έκτρωση και να κάνει παιδί όποτε νιώσει έτοιμη ή να το γεννήσει και να του φέρεται σαν τον τελευταίο άνθρωπο επί Γης
Πολλοί περνάν/έχουν περάσει δύσκολες στιγμές και είμαι σίγουρος ελάχιστοι θα προτιμούσαν τον θάνατο.

Το καλύτερο εξ'αρχής είναι να παίρνονται προφυλάξεις, ή/και να γίνεται αποχή μέχρι να είμαστε έτοιμοι για τις ευθύνες, ή/και να διαλέγουμε να είμαστε με καλύτερα άτομα.

Επίσης το παράδειγμα σου, όπου δεν υπάρχει πατέρας, ούτε οικογένεια για να στηρίξει την μάνα, ούτε η μάνα αρχίζει να αγαπάει το παιδί της είναι τουλάχιστον απο τις πιο σπάνιες περιπτώσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top