Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάντως θα αρχίσω να μοιράζω "ευχαριστώ" στην επόμενη πολιτική διαμάχη σε αμφότερους τους @klean και @giannhs2001 για να τσαντίσω την @_Christine_
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα αρχίσω να μοιράζω "ευχαριστώ" στην επόμενη πολιτική διαμάχη σε αμφότερους τους @klean και @giannhs2001 για να τσαντίσω την @_Christine_

Πέρα από τη πλακα εχει γινει αυτό στο φίτνες θρεντ να μπαίνουν άσχετοι να λένε βλακείες και να βλέπεις λαικ μονο κ μονο επειδή διαφωνούν με σένα χαχα 😂😂 τραγικό.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εχουν καταπολεμηθει αυτα, πατριαρχικα προτυπα δεν υπαρχουν πλεον. Στο σχολειο ολο το εκπαιδευτικο προγραμμα οικοδομειται πανω στα προτυπα της ισοτητα, του σεβασμου κλπ κλπ
Ποια ειναι τα πατριαρχικα προτυπα εχουν εξαλειφθει;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, δεν είναι αυτό το πρόβλημα στο συγκεκριμένο. Αλλά συνδέεται. Άτομα που πιστεύουν στο εν λόγω τρίπτυχο στην πλειοψηφία τους έχουν και συντηρητικές απόψεις.

Προσοχή, δεν αναφέρομαι σε κάποιον που είναι θρησκευόμενος, σέβεται την χώρα που μένει και αγαπάει την οικογένειά του. Για το συγκεκριμένο τρίπτυχο μίλησα, που έχει άλλες προεκτάσεις.

Ε ναι σωστά. Όλοι ξέρουμε άλλωστε πως αν είσαι αθρησκος, απατρις, που πολεμά το κοινωνικό κατεστημένο του γάμου, εξαιρείσαι αυτομάτως από τους καταλόγους των βιαστών γιατί είσαι τοσο ψυχικά υγιής προσωπικότητα, που δεν τίθεται καν ζήτημα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά πάντως,δεν χρωστάμε ευγένεια ή συζήτηση σε κάθε σκουπίδι που μπαίνει να πει τη γνώμη του. Αν σας ενδιαφέρει κάτι έχει άπειρο υλικό εκεί έξω, καθίστε διαβάστε. Αν έρχεστε να πείτε μια βλακεία απλά για να την πείτε, και η βλακεία αυτή είναι και επικίνδυνη όπως όσες έχουν ρίξει ξέπλυμα εδώ μέσα, και πολύ ευγενικό είναι να σας λένε σκουπίδια.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ναι σωστά. Όλοι ξέρουμε άλλωστε πως αν είσαι αθρησκος, απατρις, που πολεμά το κοινωνικό κατεστημένο του γάμου, εξαιρείσαι αυτομάτως από τους καταλόγους των βιαστών γιατί είσαι τοσο ψυχικά υγιής προσωπικότητα, που δεν τίθεται καν ζήτημα.
όποιος έχει συντηρητικές απόψεις δεν μπορεί να σκεφτεί εύκολα προοδευτικά,αντίστοιχα οποιος δεν εχει συντηρητικές απόψεις δεν είναι αυτονόητο πως θα σκεφτεί και προοδευτικά μπορεί και να μην σκέφτεται καν.
Δεν συνεπάγεται και αντιστρόφως.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ναι σωστά. Όλοι ξέρουμε άλλωστε πως αν είσαι αθρησκος, απατρις, που πολεμά το κοινωνικό κατεστημένο του γάμου, εξαιρείσαι αυτομάτως από τους καταλόγους των βιαστών γιατί είσαι τοσο ψυχικά υγιής προσωπικότητα, που δεν τίθεται καν ζήτημα.
Γιατί διαστρεβλώνεις τα λεγόμενά του; Να σου πω γιατί, γιατί δε μπορείς να τα αντιμετωπίσεις στα ίσια. Λοιπόν, δε χρειάζεται συνήγορο ο Ηλίας αλλά κανείς δεν είπε αυτό που λες. Ωστόσο οι νοοτροπίες που καλλιεργούνται στον συντηρητικό κόσμο (πατρίς θρησκεία οικογένεια - warriors) έχουν ευθεία σύνδεση με το πρόβλημα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να προτύνω σίγουρα όχι, να προτείνω όμως ναι. Εσύ πάλι βέβαια φωτεινός παντογνώστης ξέρεις εξαρχής ότι δεν έχει κανείς. Ας κάνω την παγκόσμια πρωτοτυπία λοιπόν:

Επίπεδο όχι αστεία.

Δε θα ξεφύγετε ούτε τώρα,το πρώτο, κύριο και βασικότερο μέτρο για την αντιμετώπιση του προβλήματος είναι η πάνδημη κοινωνική του καταδίκη. Η καταδίκη αυτή πρέπει να έρχεται από την κοινωνία και από το αξιακό της σύστημα. Δεν μπορεί, όπως κάνει μέχρι σήμερα, υποκαθιστώντας το ρόλο του δικαστή, να σπεύδει με επιπόλαιες δικαιολογίες να αθωώνει τους βιαστές, δε μπορεί να κατηγορεί τα θύματα ότι προκαλούσαν ή ότι δεν πρόσεχαν ή ότι "τα ήθελαν και τα έπαθαν". Σκεφτείτε ότι έχουμε μπροστά μας έναν βιαστή. Τι θα έλεγε λοιπόν αυτός, ότι υποστηρίζει και επικροτεί το βιασμό; Όχι βέβαια, αυτό δε θα το πει κανείς. Θα έλεγε ότι το κοριτσάκι "το ήθελε", "το έβλεπα στη συμπεριφορά της", "με καλούσε φορώντας μίνι και βαθύ ντεκολτέ", "για να γύριζε έτσι τέτοια ώρα λογικά ήθελε να γίνει κάτι" κλπ κλπ. Αντιλαμβάνεστε ότι αναπαράγετε ακριβώς την υπερασπιστική γραμμή του βιαστή; Αυτά λοιπόν πρέπει να εκλείψουν. Κοινή λογική.
Η καταδίκη του βιασμού υπάρχει στο ευρωπαϊκό αξιακο σύστημα από εποχές πολλών χιλιάδων ετών BC και τιμωρούνταν πάντα με θανατική ποινή, μέχρι πολύ προσφάτως.

Αν είχαμε έναν πιθανό βιαστή μπροστά μας, μάλλον θα έλεγε αυτά που λες εσύ για να είναι υπεράνω πάσης υποψίας. Αν είχαμε έναν αποδεδειγμένο βιαστή θα τον κρεμουσαμε και δε μας ενδιαφέρει τι θα είχε να πει.
Δεύτερον, το νομικό πλαίσιο. Πρέπει να υπάρχει μια δημόσια εμπιστευτική διαδικασία που θα ξεκινάει από την καταγγελία, την νομική υποστήριξη, τη ψυχολογική υποστήριξη και προστασία και θα καταλήγει στην αμετάκλητη καταδίκη και τιμωρία του βιαστή σε σύντομο χρονικό διάστημα. Πολλά βήματα έχουν ήδη γίνει με τον νέο κώδικα όπου για πρώτη φορά ορίζεται με επάρκεια το έγκλημα του βιασμού και της σεξουαλικής βίας. Στο ζήτημα της προστασίας ένα ακόμα βήμα θα πρέπει να είναι ο έλεγχος της πληροφορίας που δημοσιεύεται ούτως ώστε να μη βγάλουν τα ΜΜΕ το θύμα στα μανταλάκια για λίγα views παραπάνω.
Πάμε τώρα στα ταξικά. Ο βιασμός εμφανίζεται σε όλους τους χώρους. Οι χώροι εξουσίας και δύναμης κυρίως, προσελκύουν διαταραγμένες προσωπικότητες, εκβιαστές και εκμεταλλευτές, που κάνουν κατάχρηση εξουσίας. Όλοι οι χώροι ενοχοποιούνται, και ιδίως εκείνοι που υπόσχονται χρήμα και γκλαμουριά, όπως θέατρο, τραγούδι, μόδα, κατέχοντας την πρωτιά στα περιστατικά αυτά και στην «εξαγορά» της σιωπής των θυμάτων. Σε αυτούς τους χώρους πέραν των παραπάνω μέτρων θα πρέπει να υπάρχει δημόσιος έλεγχος και διαφάνεια στις διαδικασίες καθώς και να ενισχυθούν οι ενώσεις των εργαζομένων που θα μπορούν να παρέμβουν και να καταγγείλουν. Όπου μπορούμε θα πρέπει να καθαιρούμε τέτοια συγκέντρωση εξουσίας σε πιο αποκεντρωτικά σχήματα.

Τέλος, μια κοινωνία οφείλει να εξαλείψει τα πρότυπα που γεννούν βιαστές. Είτε έχει να κάνει με πατριαρχικά πρότυπα, είτε με θρησκευτικά πρότυπα (πχ Ισλάμ που λέτε), είτε με σεξιστικά πρότυπα που υπάρχουν ακόμα στην ιεραρχία της κοινωνίας, όλα αυτά θα πρέπει να καταπολεμηθούν μέσω του εκπαιδευτικού συστήματος.

Φτάνουν, @hack3r ? Προσωπικά θα έλεγα να ξεκινούσαμε από το να μη κάνετε victim blaming.

Τώρα βέβαια προχωρώντας παραπέρα, σίγουρα γενικότερα μέτρα κοινωνικής ένταξης, απογκετοποίησης και ισόρροπης ανάπτυξης θα έχουν αντίστοιχο θετικό αντίκτυπο στις "κακόφημες" περιοχές.
Ακόμα δεν μου εξηγήσεις πως θα ελέγχεις τι συμβαίνει σε κάθε στενό, σε κάθε σοκάκι, σε κάθε τουαλέτα κλαμπ, σε κάθε κρεβάτοκαμαρα έτσι ώστε να διασφαλίσεις ότι μια γυναίκα θα μπορεί να περιφέρεται όπου θέλει στις 3 το ξημέρωμα μόνη της χωρίς να φοβάται για τίποτα.

Άλλωστε όλοι ξέρουμε ότι ο τύπος που είχε πάρει από πίσω την κοπέλα με το πουλί του απέξω είναι άτομο πολυ νοητικα υγιές και σίγουρα το πρόβλημα του είναι πως είναι φτωχός και αμόρφωτος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
όποιος έχει συντηρητικές απόψεις δεν μπορεί να σκεφτεί εύκολα προοδευτικά,αντίστοιχα οποιος δεν εχει συντηρητικές απόψεις δεν είναι αυτονόητο πως θα σκεφτεί και προοδευτικά μπορεί και να μην σκέφτεται καν.
Δεν συνεπάγεται και αντιστρόφως.
Και εγώ Conservative θεωρούμαι. Δεν νομίζω ότι κολλάει εδώ ο Συντηρητισμός με τον μοντερνισμό. Είναι απλά κοινή λογική να μη ρίχνεις την ευθύνη στο θύμα και χωρίς να μιλάμε μόνο για θύμα βιασμού. Γενικά.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ Conservative θεωρούμε. Δεν νομίζω ότι κολλάει εδώ ο Συντηρητισμός με τον μοντερνισμό. Είναι απλά κοινή λογική να μη ρίχνεις την ευθύνη στο θύμα και χωρίς να μιλάμε μόνο για θύμα βιασμού. Γενικά.
εσύ γράψε σωστά γιατι τα μάτια μου,άντε
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάντεψε όμως ποια έρευνα είναι μισανδρική όμως.

Γιατί αν τυχόν έβγαινε ανάλογη έρευνα για τις γυναίκες θα γίνονταν φεμινιστικές πορείες έξω από τα γραφεία τις εταιρείας που έκανε την έρευνα και θα την πήγαιναν δικαστικά για ενέργειες κατά των γυναικών
Βρε Λάρι, σε καλό δρόμο είσαι, οκ είσαι και μικρό σε δικαιολογώ, αλλά αυτό που λες είναι η ηλίθια άποψη #NotAllMen
Φεμινιστική πορεία δεν θα υπήρχε γιατί δεν θα έβγαινε ποτέ αντίσοτιχο πόρισμα σε έρευνα γιατί πολύ απλά δεν ισχύει. Το ανάποδο όμως ισχύει. Οι γυναίκες, συνολικά, φοβούνται, συνολικά, τους άντρες ειδικά όταν μιλάμε για βράδυ και απόμερα μέρη. Πώς να το κάνουμε δηλαδή, ισχύει. Και λογικό να ισχύει όταν υπάρχουν πόσα περιστατικά έμφυλης βίας κάθε μέρα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίπεδο όχι αστεία.
Ότι τι;
Αν είχαμε έναν πιθανό βιαστή μπροστά μας, μάλλον θα έλεγε αυτά που λες εσύ για να είναι υπεράνω πάσης υποψίας. Αν είχαμε έναν αποδεδειγμένο βιαστή θα τον κρεμουσαμε και δε μας ενδιαφέρει τι θα είχε να πει.
Επίπεδο, όχι αστεία.

Το υπόλοιπο παραλήρημα δε μπορώ καν να το οργανώσω λογικά για να απαντήσω, άσχετα θέματα, εξυπνακισμοί περί δημόσιας πολιτικής, "όλοι ξέρουμε" και ξεράδια. Δεν απαντάς σε τίποτα, ούτε λες και τίποτα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
όποιος έχει συντηρητικές απόψεις δεν μπορεί να σκεφτεί εύκολα προοδευτικά,αντίστοιχα οποιος δεν εχει συντηρητικές απόψεις δεν είναι αυτονόητο πως θα σκεφτεί και προοδευτικά μπορεί και να μην σκέφτεται καν.
Δεν συνεπάγεται και αντιστρόφως.

Οποίος έχει συντηρητικές απόψεις και είναι χριστιανός επίσης, πρεσβεύει ένα σύστημα αξιών που όχι μόνο καταδικάζει τον βιασμό αλλά προέβλεπε και πολύ σκληρότητες ποινές γι αυτούς.

Τώρα, δεν ξέρω γενικά τι κόλλημα τραβάτε με τον χριστιανισμό και τις παραδοσιακές αξίες, δηλαδή ξέρω πολύ καλά, αλλά δεν είναι επί του παρόντος, αλλά η κατεύθυνση που δίνουν αυτές οι αξίες στον άντρα είναι να τον κάνουν οικογενειαρχη, έντιμο, άτομο που θυσιάζεται για τους αδύναμους κ.ο.κ και όχι βιαστή.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα. :)
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οποίος έχει συντηρητικές απόψεις και είναι χριστιανός επίσης, πρεσβεύει ένα σύστημα αξιών που όχι μόνο καταδικάζει τον βιασμό αλλά προέβλεπε και πολύ σκληρότητες ποινές γι αυτούς.

Τώρα, δεν ξέρω γενικά τι κόλλημα τραβάτε με τον χριστιανισμό και τις παραδοσιακές αξίες, δηλαδή ξέρω πολύ καλά, αλλά δεν είναι επί του παρόντος, αλλά η κατεύθυνση που δίνουν αυτές οι αξίες στον άντρα είναι να τον κάνουν οικογενειαρχη, έντιμο, άτομο που θυσιάζεται για τους αδύναμους κ.ο.κ και όχι βιαστή.
Η γυναίκεια συγκατάθεση είναι κάτι άγνωστο στην Αγία Γραφή από τη στιγμή που η Εύα έχει δημιουργηθεί από το πλευρό του Αδάμ.
change my mind
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι τι;

Επίπεδο, όχι αστεία.

Το υπόλοιπο παραλήρημα δε μπορώ καν να το οργανώσω λογικά για να απαντήσω, άσχετα θέματα, εξυπνακισμοί περί δημόσιας πολιτικής, "όλοι ξέρουμε" και ξεράδια. Δεν απαντάς σε τίποτα, ούτε λες και τίποτα.
Μια χαρά σου απάντησα, αλλά όταν ξεκινάς κάθε παράθεση σου με προσβολή μην περιμένεις ότι θα σε πάρω και στα σοβαρά και θα κάτσω να ασχοληθώ μαζί σου. Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις μαζί μου, κι ούτε με ενδιαφέρει tbh.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Γενικά πάντως,δεν χρωστάμε ευγένεια ή συζήτηση σε κάθε σκουπίδι που μπαίνει να πει τη γνώμη του. Αν σας ενδιαφέρει κάτι έχει άπειρο υλικό εκεί έξω, καθίστε διαβάστε. Αν έρχεστε να πείτε μια βλακεία απλά για να την πείτε, και η βλακεία αυτή είναι και επικίνδυνη όπως όσες έχουν ρίξει ξέπλυμα εδώ μέσα, και πολύ ευγενικό είναι να σας λένε σκουπίδια.
Οντως τοσος σεξισμος εδω μεσα και προσβαλλονται αν πεις πως οι αποψεις τους ειναι για τα σκουπιδια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποια ειναι τα πατριαρχικα προτυπα εχουν εξαλειφθει;
Ξερω γω ποσο πατριαρχικο το κοβεις το σημερινο συστημα, εκτος αν ζεις στα 60s
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top