Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πέρα από τη πλακα εχει γινει αυτό στο φίτνες θρεντ να μπαίνουν άσχετοι να λένε βλακείες και να βλέπεις λαικ μονο κ μονο επειδή διαφωνούν με σένα χαχα 😂😂 τραγικό.

αχαχ για πες ρε devil βρέχει τελικά;
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Επίπεδο όχι αστεία.


Η καταδίκη του βιασμού υπάρχει στο ευρωπαϊκό αξιακο σύστημα από εποχές πολλών χιλιάδων ετών BC και τιμωρούνταν πάντα με θανατική ποινή, μέχρι πολύ προσφάτως.

Αν είχαμε έναν πιθανό βιαστή μπροστά μας, μάλλον θα έλεγε αυτά που λες εσύ για να είναι υπεράνω πάσης υποψίας. Αν είχαμε έναν αποδεδειγμένο βιαστή θα τον κρεμουσαμε και δε μας ενδιαφέρει τι θα είχε να πει.


Ακόμα δεν μου εξηγήσεις πως θα ελέγχεις τι συμβαίνει σε κάθε στενό, σε κάθε σοκάκι, σε κάθε τουαλέτα κλαμπ, σε κάθε κρεβάτοκαμαρα έτσι ώστε να διασφαλίσεις ότι μια γυναίκα θα μπορεί να περιφέρεται όπου θέλει στις 3 το ξημέρωμα μόνη της χωρίς να φοβάται για τίποτα.

Άλλωστε όλοι ξέρουμε ότι ο τύπος που είχε πάρει από πίσω την κοπέλα με το πουλί του απέξω είναι άτομο πολυ νοητικα υγιές και σίγουρα το πρόβλημα του είναι πως είναι φτωχός και αμόρφωτος.
Ναι γενικά όλα αυτά είναι για την κουλτούρα του Φιλιππίδη και του κάθε Φιλιππίδη, παρά για αυτόν που στέκεται στο ασανσέρ ή στο στενό με το πουλί έξω. Αυτός θα συνεχίσει να το κάνει γιατί έχει πρόβλημα .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η γυναίκεια συγκατάθεση είναι κάτι άγνωστο στην Αγία Γραφή από τη στιγμή που η Εύα έχει δημιουργηθεί από το πλευρό του Αδάμ.
change my mind
Η Παλαιά διαθήκη είναι για πάρα πολλούς λόγους ένα πολύ legit κείμενο που περιγράφει πολύ καλά την ανθρώπινη πραγματικότητα, αλλά δεν με ενδιαφέρει να επεκταθώ, γιατί όπως είχες πει κι εσύ κάποτε, με τους ανθρώπους είναι καλό να μιλάς μόνο μέχρι εκεί που φτάνει η ματιά τους.

Και το ακροατήριο εδώ πέρα αν μη τι άλλο δείχνει πως έχει τις κλασσικές επιφάνειακες midwit απόψεις περί θρησκείας, θρησκευτικών κειμένων κτλ, παρακαταθήκη από την ηλικία των 19 που κατάλαβε ότι μπορεί να κάνει λογικούς συνειρμούς και άρα αυτομάτως κατανοήσε και τι πραγματευεται κάθε θρησκεία και φιλοσοφικό κείμενο στον πυρινα του.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ναι σωστά. Όλοι ξέρουμε άλλωστε πως αν είσαι αθρησκος, απατρις, που πολεμά το κοινωνικό κατεστημένο του γάμου, εξαιρείσαι αυτομάτως από τους καταλόγους των βιαστών γιατί είσαι τοσο ψυχικά υγιής προσωπικότητα, που δεν τίθεται καν ζήτημα.
Αν και απάντησαν και άλλοι, και αν και στη δεύτερη παράγραφο της δημοσίευσής μου που παρέθεσες αναιρούνται αυτά που λες ότι και καλά εξάγω σαν συμπέρασμα, θα σου πω απλά ένα πράγμα:

Βρες δέκα άτομα που είναι θιασώτες του τρίπτυχου (του τρίπτυχου συγκεκριμένα έτσι, μην επαναλαμβάνω με διευκρινήσεις) και ρώτα τους να απαντήσουν τι πιστεύουν για την έκτρωση και το υποθέμα που ανοίξαμε με τον θύτη και το θύμα. Μετά πες μας αν θες τι αποτελέσματα έβγαλε το δείγμα.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ωστόσο οι νοοτροπίες που καλλιεργούνται στον συντηρητικό κόσμο (πατρίς θρησκεία οικογένεια - warriors) έχουν ευθεία σύνδεση με το πρόβλημα.
Το τρίπτυχο πατρίδα-θρησκεία-οικογένεια είναι ένα σύστημα που αποδεδειγμένα οδηγεί σε ατομική ευτυχία, ψυχική υγεία και κοινωνική ευημερία.
το αποδεικνύει η ιστορική πραγματικότητα.

Σύνδεση θα είχε αν σε εποχές που υπερίσχυαν οι συντηρητικές αξίες είχαμε και περισσότερους βιασμούς αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. σε Conservatism κοινωνίες η ακεραιότητα του γυναικείου φύλου έχει μεγάλη αξία.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τρίπτυχο πατρίδα-θρησκεία-οικογένεια είναι ένα σύστημα που αποδεδειγμένα οδηγεί σε ατομική ευτυχία, ψυχική υγεία και κοινωνική ευημερία. το αποδεικνύει η ιστορική πραγματικότητα.
όπως πχ η Χούντα, βέεεβαια.
Σύνδεση θα είχε αν σε εποχές που υπερίσχυαν οι συντηρητικές αξίες είχαμε και περισσότερους βιασμούς αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. σε Conservatism κοινωνίες η ακεραιότητα του γυναικείου φύλου έχει μεγάλη αξία.
πχ Sci-Hub | The Psychology of the Politics of Rape: Political Ideology, Moral Foundations, and Attitudes Toward Rape | 10.1177/1077801217708887 (mksa.top)

και αυτό που συζητάμε: Left-Right Ideological Differences in Blaming Victims on JSTOR
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι θέλω να δω το πώς το ΠΑΤΡΙΣ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ συνδέεται με την καλή ψυχική υγεία. Έγιναν σχετικές έρευνες για την χούντα ξέρω'γω;
Ή έχει αποδειχθεί ότι οι σημερινοί ακροδεξιοί έχουν ποσοστά ψυχοπαθολογίας κάτω του Μ.Ο.;
Τι άλλο θα ακούσουμε...
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εγώ πάλι θέλω να δω το πώς το ΠΑΤΡΙΣ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ συνδέεται με την καλή ψυχική υγεία.
Η πατρίδα καλύπτει την ανάγκη του ατόμου να ανοίκει σε μια μεγάλη κοινωνική ομάδα
Η θρησκεία καλύπτει τις βαθύτερες μεταφυσικές ανησυχίες και δίνει νόημα σε ζωή και θάνατο
Η οικογένεια καλύπτει την ανάγκη συντροφιάς, δίνει ευθύνες με νόημα και καλύπτει την ανάγκη για σεξ.

δοκιμασμένα επί χιλιάδες χρόνια
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πατρίδα καλύπτει την ανάγκη του ατόμου να ανοίκει σε μια μεγάλη κοινωνική ομάδα
το ανήκω δε βγαίνει απ' το οίκος, αλλά: καλό
Η θρησκεία καλύπτει τις βαθύτερες μεταφυσικές ανησυχίες και δίνει νόημα σε ζωή και θάνατο
νόημα στο θάνατο: πολύ καλό
Η οικογένεια καλύπτει την ανάγκη συντροφιάς, δίνει ευθύνες με νόημα και καλύπτει την ανάγκη για σεξ.
Ε Π Ο Σ

Για τη Χούντα τίποτα;
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα διαζύγια και οι εξωσυζυγικές σχέσεις είναι προπαγάνδα
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Για τη Χούντα τίποτα;
Και στην σοβιετική Ένωση ίσχυε αυτό, απλά η θρησκεία αντικαταστάθηκε από τον μαρξισμό, και η πατρίδα από την σοβιετία.

ανεπιτυχής δοκιμή όμως καθώς Όταν ο σοσιαλισμός έπεσε ο ρωσικός λαός έσπευσε μαζικά ξανά στις εκκλησίες.

Σε όλη την ανθρώπινη ιστορία μόνο τώρα υπάρχει απαξιωση προς αυτό το τρίπτυχο, και τα αποτελέσματα φαίνονται και θα φανούν στο μέλλον.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και στην σοβιετική Ένωση ίσχυε αυτό, απλά η θρησκεία αντικαταστάθηκε από τον μαρξισμό, και η πατρίδα από την σοβιετία.
Ε τι ίσχυε αφού 2/3 λες δεν ίσχυαν; Και τι άσχετο είναι πάλι αυτό για την ΕΣΣΔ, εγώ για Χούντα ρώτησα. Θα πεις τπτ;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,305 μηνύματα.
Γενικά πάμε να το ρίξουμε στα μικροπολιτικα το θέμα και δεν μου αρέσει αυτό, το να φταίει ή όχι η έλλειψη συντηρητικών αξιών το αν είναι αριστερός ή δεξιός μειώνει τις πιθανότητες να βιάσει κάποιος και τέτοια.

Δεν παίζει ρόλο το ποιες είναι οι πολιτικές σου πεποιθήσεις αν έχεις αρρωστημένο μυαλό. Μη πάμε εκεί.

Στη Χούντα ο Παπαδόπουλος πάντως την κερατωνε την πρώτη σύζυγο του με την δεύτερη, την Δέσποινα όπως υπάρχουν υποψίες ενώ ακύρωσε τον νομό που απαγόρευε τον δεύτερο γάμο για μια μέρα για να παντρευτεί την Δέσποινα και μετά τον έβαλε ξανά.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Οικογένεια=κάλυψη σεξ μέσω σταθερή/ου σύντροφου.

Αρρωστημένα μυαλά, έλεος..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,968 μηνύματα.
Ούτε στο survivor να μην ήμασταν. Βασικά αν ήμασταν θα έβγαινες στον τάκο (ταμάλε, για τους 2-3)

Ναι αλλά ο κόσμος θα με κρατουσε γιατί έχει σιχαθεί τις κλίκες με τα τερτίπια τους και αναγνωρίζει τους σοβαρους κ έντιμους ανθρώπους που δεν έχουν ανάγκη να γλείψουν κ να προσκυνησουν κανέναν κλικαδορο τα ίδια έγιναν κ με το Ντανο!
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οικογένεια=κάλυψη σεξ μέσω σταθερή/ου σύντροφου.

Αρρωστημένα μυαλά, έλεος..

κάπου εδώ δίνουμε βάση στην ανάγκη θεσμοθετημένης σταθερής σχέσης απ' το κράτος και την εκκλησία ως προς το σεχ

κυρίως όπως δείχνει η καθημερινότητα πρωτίστως όχι με σκοπό το well being των καθωσπρέπει αντρών παλαιών αρχών αλλά των υπολοίπων...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,968 μηνύματα.
αχαχ για πες ρε devil βρέχει τελικά;

Φίλε εγώ σου λέω ότι κάποιος που με μισεί που οκ είναι φυσιολογικό όλοι έχουμε εχθρους.... ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΟΥΤΟΣ υποστηριζοντας έναν που έλεγε κουταμαρες για να επιτεθεί σε μένα έμμεσα!!! Αυτό εγώ δεν θα το έκανα ποτε και συνεπώς τετοιοι άνθρωποι απορρίπτονται και από εχθροί μου λόγω βλακείας.

Δεν μπορείς να μπαινεις πχ σε ένα θρεντ και να υποστηριζεις κάποιον που σου λέει αμα προπονηθεις με λάστιχο 3 κιλών αντίστασης θα σπάσεις τη μέση σου η αμα σηκώσεις 2 κιλά με βαράκια θα γίνεις φουσκωτός.

Το βαρέλι δεν είχε πάτο κ όλοι με φώναζαν μαυρο γατο. Α τουτ α Λερ. Αλέ ρε τουρ.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
@Φεμινιστικός Τομέας Ρουβίκωνα, μπας και ηρεμήσουμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top