Έχει μικρότερη σημασία η εμφάνιση μπροστά στα ψυχικά χαρίσματα;

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,478 μηνύματα.
Χωρίς καμία υπερβολή, το πιο ενδιαφέρον από όλα όσα ανέφερες και με τα οποία καταπιάστηκαν οι χρήστες του ε στέκι. Δυστυχώς, όμως, με απογοητευτικά μικρή συμμετοχή. Χάσαμε την ευκαιρία να στοιβάξουμε εδώ λίγη συσσωρευμένη γνώση των ανοιχτών* και κινητών πανεπιστημίων της χώρας για να ασχολούμαστε με μπούτια, κοιλιές, στρατηγικές πεσίματος, μεζούρες και εσωστρεφείς.

*
Μάλιστα...

Λίγο χτύπημα κάτω από τη μέση είναι αυτό και να με συμπαθάς...

Μα επειδή σ΄εκτιμώ πολύ, δε θα το συνεχίσω...

Άλλωστε, πολιτισμένοι άνθρωποι είμαστε. Πολιτισμένα διαφωνούμε...:)
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.
Εξαιρετικά υγιής προσέγγιση κατά την άποψή μου, ειδικά σε μια κοινωνία που έχει εμπορευματοποιήσει τον ανθρωπισμό και την ευαισθησία, που όλα πουλάνε σαν ένα προϊόν.

Εγω θα το παω και ενα βήμα παρακάτω, κι ο Θεος ας με συγχωρέσει, και πράγματι λίγο με νοιάζει σε αυτό το σημείο της ζωής μου οποιαδήποτε άλλη αντίληψη έχει ο κόσμος γι αυτο που λέω, παρα μόνο η συγχώρεση του Θεου αν βλάπτω κανέναν.

Κι εγω συμπαθώ και το Δροσουλίτη και πολλούς. Αντιπαθώ και κόσμο, δεν ειμαι Χαϊδελβέργη μαλακασαία τρυφερόγλου.

Το ποιντ ποιο είναι, που θέλω να καταλήξω. Το οτι συμπαθούμε κάποιους ανθρώπους και τους θεωρούμε ειλικρινείς, δεν αναιρεί την πηγαία "υποχρέωσή" μας απέναντι στις αξίες μας να αντιδράσουμε όταν κάτι μας φαίνεται αφύσικο, μια άποψη, ένα ποστ, οτιδήποτε.

Και να μην έλεγες "καχυποπτα βλεπω την κοινωνία", αλλά "καχύποπτα βλέπω την ανάρτηση του Δροσουλίτη αλλά όχι τον ίδιο τον Δροσουλίτη" θα το δεχόμουν εξίσου, καθώς έχω μάθει να ξεχωρίζω τη συμπάθεια για το άτομο από την άποψη του ατόμου.

Στο δια ταυτα και στο βήμα παρακάτω που έλεγα πριν:

Εγω όταν είδα αυτη την ανάρτηση είπα μέσα μου "Ναι ναι οκ είσαι καλή ψυχή, ας γίνουμε φίλοι, here's a cookie. Προχωράμε."

Τον θεωρώ καλή ψυχή. Θα γινόμουν άνετα φίλος του. Όταν είδα το ποστ όμως σκέφτηκα οτι αυτό δεν έχει καμία δουλειά εδω μέσα.

Δεν έχει καμία δουλειά εδω μέσα γιατί το θεμα ειναι ο ορισμός της ματαιοδοξίας, ο ορισμός της υποκειμενικότητας, ο ορισμός της υπερβολής, ο ορισμός της κριτικής, ο ορισμός της προτίμησης και γενικά ο ορισμός της διάκρισης. Όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα.

Είναι η φύση του θέματος τόσο ανώμαλα "εκνορμαλισμένη" και οφείλουμε να τη δεχτούμε ως τέτοια για να μπορει να υπάρξει συζήτηση.

Ειδάλλως αν ο καθένας ερχόταν και έλεγε "ωραια σώματα ειναι όλα" ή αυτο του Βέγγου "δυο χέρια να σου μαγειρέψουν και να σου κλείσουν τα μάτια" ok no shit, καλό θα ήταν αυτό αλλά ξέρουμε όλοι πως δεν ισχύει στην κοινωνία.

Όταν βλέπω ένα τετοιο ποστ, το αντιλαμβάνομαι ως virtue signaling, και το λεω χωρίς περιστροφές.

Αν μπορέσετε να με συγχωρέσετε και εσείς, καλώς. Αν όχι, και πάλι αγαπημένοι. Es ist mir egal.
Εγώ το πηγαίνω στην κοινωνία, γιατί πάντα με ενδιαφέρει το γενικό και όχι τι λέει ο καθένας μας εδώ μέσα. Εδώ είναι απλώς μια μικρογραφία, δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
Και η κοινωνία σου έχει ενοχοποιήσει τον θαυμασμό στο ωραίο (που έλεγαν και οι αρχαίοι ημών) ενώ ταυτόχρονα προσπαθεί με κάθε τρόπο να σου πασάρει μέσα για τη ναρκισσιστική σου αυτοεπιβεβαίωση. Αν δεν είναι υποκριτικό αυτό, τότε τι είναι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μάλιστα...

Λίγο χτύπημα κάτω από τη μέση είναι αυτό και να με συμπαθάς...

Μα επειδή σ΄εκτιμώ πολύ, δε θα το συνεχίσω...

Άλλωστε, πολιτισμένοι άνθρωποι είμαστε. Πολιτισμένα διαφωνούμε...:)
Χτύπημα από τη μέση; Σε ποιον;
Χριστίνα, αν έχω κάτι να πω, το λέω στον άλλον, είτε δημόσια είτε προσωπικά.
Το μόνο χτύπημα κάτω από τη μέση θα μπορούσε να είναι στους ταξιτζήδες :P
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,478 μηνύματα.
Χτύπημα από τη μέση; Σε ποιον;
Χριστίνα, αν έχω κάτι να πω, το λέω στον άλλον, είτε δημόσια είτε προσωπικά.
Το μόνο χτύπημα κάτω από τη μέση θα μπορούσε να είναι στους ταξιτζήδες :P
Οκ. Mea culpa...

Είχα τη μύγα, μάλλον. Το λάθος δικό μου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
Ειλικρινά, δεν βλέπω καμία αντικατάσταση, παρά χειροτέρευση προς την εμμονή προς το εξωτερικό και το υλιστικό παρά στο εσωτερικό. Οι άνθρωποι πριν 40-50 χρόνια κοιτούσαν πολύ λιγότερο την εμφάνιση.
Άλλωστε μια ματιά σε σόσιαλ να δεις, αρκεί. Άτομα που κράζουν την χοντροφοβία και ταυτόχρονα ανεβάζουν το τουμπανιάρικο σώμα τους.
Και καλά κάνουν, απλά θέλω να δείξω ότι το εξωτερικό κυριαρχεί και θα συνεχίσει να το κάνει.
Μα τα κοινωνικά δίκτυα και ειδικότερα οι άνθρωποι που αναφέρεις είναι απλά ένα ελάχιστο ποσοστό της κοινωνίας μας. Απλά λόγω της φύσης τους έχουν μεγαλύτερη προβολή.

Οι κανονικοί άνθρωποι της διπλανής πόρτας δεν ασχολούνται με τέτοια πράγματα. Έχεις πάει ποτέ σε κάποιο συνέδριο, ταξίδι με κάποιο μεταφορικό μέσο, σε μία κοινωνική εκδήλωση ή απλά στο πάρκο και να έχεις δει ότι έκραξαν κάποιον για την εμφάνισή του;

Άνθρωποι κατώτερου επιπέδου που ασχολούνται με τέτοια πράγματα και φέρονται με αυτό τον τρόπο πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Στο σχολείο πάντα αυτός που είναι διαφορετικός θα δέχεται bullying. Όσο όμως εξελίσσεται η κοινωνία αυτοί οι άνθρωποι θα μπαίνουν σιγά-σιγά στο περιθώριο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Εγώ το πηγαίνω στην κοινωνία, γιατί πάντα με ενδιαφέρει το γενικό και όχι τι λέει ο καθένας μας εδώ μέσα. Εδώ είναι απλώς μια μικρογραφία, δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

Wow, είσαι πιο ιδεαλιστής από μένα, ή εγω πιο νιχιλιστής από σένα.

Εμενα με ενδιαφέρει το ειδικό, αφενός ακριβώς επειδή η κοινωνία έχει ένα τέτοιο μομέντουμ που δεν μπορείς να σταθείς απέναντί του, είναι ήδη έκπτωτη, ρυπαρή, μιαρή, αφετέρου επειδή κι όμως στη μικρογραφία μπορείς μια χαρά να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα και να αντισταθείς σε έναν στρατιώτη αντίθετης ιδέας τη φορά.

Πιστεύω πάρα πολύ στην ατομική σύγκρουση και στη σημασία της ως πολλαπλασιαστικού παράγοντα αλλαγής. Διότι αν εγω, μαλώσω μαζί σου, κι εσυ δεις διαφορετικά κάτι επειδή σε πέρασα γενιές δεκατέσσερες, τώρα είμαστε δυο απέναντι στο μομέντουμ και όχι ένας κι ένας. Και μετα αυτο μπορει να λειτουργήσει εκθετικά.

Ο καθένας μας είναι φορέας ενός κομματιού της κοινωνίας και δυνητικός φορέας αλλαγής.

Είναι καλο να βλέπουμε το δάσος και να μη το χάνουμε, αλλά να μην ξεχνάμε πόσα δέντρα με τα κλαδιά τους βρίσκονται ανάμεσά μας. Ένα, αρκεί για να αλλάξει την πορεία μας.

Και η κοινωνία σου έχει ενοχοποιήσει τον θαυμασμό στο ωραίο (που έλεγαν και οι αρχαίοι ημών) ενώ ταυτόχρονα προσπαθεί με κάθε τρόπο να σου πασάρει μέσα για τη ναρκισσιστική σου αυτοεπιβεβαίωση. Αν δεν είναι υποκριτικό αυτό, τότε τι είναι;
Προϊόν. Καπιταλισμός. Και τα δυο.

Παλιά ο Λόγος δημιουργούσε ιδέες. Η ιδεα ήταν το αποτέλεσμα μιας ευεργετικής διανοητικής διαδικασίας και έκφρασης για την βελτίωση του ανθρωπίνου είδους.

Τώρα, οι ιδέες έχουν γίνει βατήρας για παραγωγή πλούτου, ως εκ τούτου είναι σαθρές.

Η ψύχωση με το φιτνες δεν ειναι απο θαυμασμό στο ωραίο.
Η μανία με το woke culture και μη θιξουμε κανέναν, δεν ειναι απο θαυμασμό στο ωραίο.

Είναι δυο αλυσίδες δεξιά κι αριστερά που τις κάνει ο πλούτος yank και στη μέση είσαι εσυ ο άνθρωπος ο καταναλωτής τους, το προϊόν.

Το ιδιο το σύστημα μας λέει "είστε ανισορροποι και θα σας κρατήσω εγω σε ισορροπία μέσω αντιφατικών εννοιών που ταυτόχρονα θα μου δημιουργουν και κέρδος".

Είναι σα το hedging στα χρηματοοικονομικά. Εκτίθεσαι σε μια θέση, και παίρνεις και μια αντίθετη θέση για να καλύψεις το ρίσκο ζημίας.

Πολιτισμικό hedging είναι, τρόπον τινά.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Έχεις πάει ποτέ σε κάποιο συνέδριο, ταξίδι με κάποιο μεταφορικό μέσο, σε μία κοινωνική εκδήλωση ή απλά στο πάρκο και να έχεις δει ότι έκραξαν κάποιον για την εμφάνισή του;
Δεν θα κράξουν και λόγω ευγένειας και λόγω αξιών ελευθεριακου τύπου που αφορούν τον σεβασμό και την αυτοδιάθεση. Και καλά κάνουν και υπάρχουν τέτοιες αξίες. Αυτό μας έλειπε. Εντελώς αδιάφορο θα είναι στους περισσότερους αν ο χ είναι παχύσαρκος ή ο ψ κοντός.

Ωστόσο, στα συνέδρια τα μεγάλα, τα παγκόσμια και όχι μόνο σ αυτά, εμφανέστατα το πρώτο πραγμα που μετράει είναι το μυαλό σου και οι ικανότητες σου (σε τέτοιο βεληνεκές δεν «παίζουν»), αλλά θα ακούσεις το «είναι χάρισμα που το εσωτερικό σου συνδυάζεται με ένα ευχάριστο εξωτερικό σου. Κι εννοούν και εξωτερική ομορφιά και ικανότητα επικοινωνίας».
Ακουγεται μόνιμα, παντού, απ όλους. Από κάποιους στα βουβά, από πολλούς ευθεως. Δεν είναι το βαρυμτρο η ομορφιά και τα επικοινωνιακά skills, αλλά αν έχεις τα άλλα, τα βασικά (ικανότητες και γνώσεις συο αντικείμενο σου) και έχεις και αυτά τα δυο, είσαι μίλια μπροστά.

Δεν τοποθετούμαι, αν γίνεται καλως ή όχι. Δεν το στηρίζω. Λέω τι βλέπω να συμβαίνει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.
Μα τα κοινωνικά δίκτυα και ειδικότερα οι άνθρωποι που αναφέρεις είναι απλά ένα ελάχιστο ποσοστό της κοινωνίας μας. Απλά λόγω της φύσης τους έχουν μεγαλύτερη προβολή.
Πάνω από όλα κοιτάω τη νέα γενιά, η οποία -στην πλειονότητά της- είναι 24/7 στα σόσιαλ. Και εστιάζω στα παιδιά όχι για να κράξω σαν γραφικός μπάρπας (που μπορεί να αρχίζω να γίνομαι, οκ), αλλά γιατί αυτά είναι το μέλλον. Εμείς, οι παλιοί (καλά, δεν είμαι και τόσο παλιός, εντάξει, για την οικονομία της συζήτησης το λέω) και οι τρόποι μας κάποια στιγμή θα εκλείψουν. Κι αυτό ούτε καλό ούτε κακό είναι. Είναι νομοτέλεια.
Οι κανονικοί άνθρωποι της διπλανής πόρτας δεν ασχολούνται με τέτοια πράγματα. Έχεις πάει ποτέ σε κάποιο συνέδριο, ταξίδι με κάποιο μεταφορικό μέσο, σε μία κοινωνική εκδήλωση ή απλά στο πάρκο και να έχεις δει ότι έκραξαν κάποιον για την εμφάνισή του;
Γίναμε λιγότερο κάφροι, ναι.
Στην τελική, θα σταματήσουν να χλευάζουν ανθρώπους για την εξωτερική τους εμφάνιση (κι αυτό προφανώς είναι το επιθυμητό), δεν θα σταματήσουν ποτέ όμως οι περισσότεροι να γουστάρουν τον άλλον (πάνω από όλα) γι' αυτήν. Γιατί, ακόμα και στην εποχή μας, αυτή ντε, που επικρίνουμε όσους σχολιάζουν την εμφάνιση, πάλι με την εμφάνιση εμμονικά ασχολούμαστε.
Τα έχω γράψει χιλιάδες φορές, όσο αρπαζόμαστε όλο και πιο γερά από τα γλοιώδη χέρια του υλισμού, τόσο θα απομακρυνόμαστε από την εσωτερική καλλιέργεια. Και εδώ πηγαίνει η υποκρισία που αναφέρω παραπάνω.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Εσύ σε αυτή τη φάση γεννήθηκες μικρό μου. <3
Δεν αντιλαμβάνομαι τι διαφορετικό λέει ο Σαμαελ από τον Βαλντερ, από εμένα ή από τα πολλά άλλα άτομα στο θρεντ.

Εκφράζει ξεκάθαρα κάποια προτίμηση βασει τι του τον ελκύει και λέει ότι φυσικά παίζει ρόλο και ο εσωτερικός κόσμος.
Όλοι αυτό λέμε.
Το θέμα είναι να μη το λέμε καταναγκαστικά (για να κρύψουμε πιθανές αδυναμίες ή απλά την έλλειψη επιλογών) και συνάμα να μην το λέμε για να το πούμε.

Ωραία τα λόγια, αλλά οι πράξεις μας καθορίζουν.
Όταν ο παρά πολύ ωραίος θα επιλεξει μια κοπέλα παχύσαρκη με «άσχημα» (ας το εννοήσουμε με την έννοια του πολύ ασύμμετρου) χαρακτηριστικά, ενώ ο ψυχικός της κόσμος τον ελκύει ΑΛΛΑ έχει απέναντι μια βασει του «ωραίου» που επίσης ελκύεται από τον ψυχικο της κόσμο, άρα το επέλεξε λίγο-πολύ τυχαία, τότε να μιλήσουμε για το ότι το ωραιο δεν επικρατεί. Πόσοι θα ήταν διατιθέμενοι να το κάνουν και θα το έκαναν;
@Samael σου πετάω το γάντι στο άνω δίπολο.

Σε στημένα δίπολα που ο άλλος δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς να «χτυπήσει» τον πολύ ωραιο ή στο δίπολο του ότι πάντα ο ωραίος δεν έρχεται με τον απαραίτητο ψυχικο κόσμο, είναι απλά ανώφελο να μπαίνει κάποιος.

Θεωρώ και φύσει την ύπαρξη διαθεσιμότητας/μιας πρώτης «συμπάθειας» και μόνο στην εμφάνιση κάποιου.
Αυτό δεν είναι μόνο το κορμί, είναι και η φυσιογνωμία ας πούμε γενικότερα.

ΥΓ: και μια σημείωση, για μένα η ευγενική ψυχή και φάση φαίνεται όταν θα έρθει το πολύ ωραιο και επειδή δεν θα έχει μαζί του και το υπόλοιπο, θα πεις όχι. Γιατί εκεί, ναι, αναμετριέσαι με μια επιλογή που δεν την έχουν όλοι διαθέσιμοι και βλέπεις όντως πως αξιολογείς το «ωραιο».
Η άλλη περίπτωση, το ότι κάποιος καταλήγει με μέτριες ή άσχημες - κατά τα κοινωνικά πρότυπα πάντα, μιας που είναι υποκειμενικό- δεν είναι έμπρακτη ένδειξη του τι θα έκανε στην άνω περίπτωση. Και από το αμπελοφιλοσοφώ και το φαντάζομαι, μέχρι το κάνω τις αξιες μου πράξη, έχει απόσταση. Και σε όλα τα πράγματα -όχι μονάχα στο παρόν θέμα- στην πράξη βλέπω να χωλαίνουν όλοι.

ΥΓ2: δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πάντα να τίθενται δυο ακροτατα πεδία. Και δεν καταλαβαίνω το γιατί η ομορφιά θα πρέπει να δικάζεται.
Και η εφυϊα φύσει έρχεται και δεν κοπιάζει κάποιος γι αυτή.
Δηλαδή, θα πρέπει από εσωτερικευμένο οίκτο για την καταπίεση που έχουν υποστεί άτομα χωρίς να φέρουν το στοιχείο του ωραίου ή της εφυϊας, να μας βγαίνει ένας μανιχαϊσμός προς οποιους τα διαθέτουν ή τους αρέσει να τα βλέπουν σε άλλους;
Μπορεί να σε συγκινεί ο εξωτερικός κόσμος, χωρίς να να σε συγκινεί μονάχα αυτός και να σαι επιφανειακός άνθρωπος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Δεν αντιλαμβάνομαι τι διαφορετικό λέει ο Σαμαελ από τον Βαλντερ, από εμένα ή από τα πολλά άλλα άτομα στο θρεντ.
Εκφράζει ξεκάθαρα κάποια προτίμηση βασει τι του ελκύει και λέει ότι φυσικά παίζει ρόλο και ο εσωτερικός κόσμος.
Για την ακρίβεια λεω οτι ακόμα και εαν υπάρχουν 2 χαρακτηριστικά που θα πω oh nice , δεν θα τα βάλω σε προτεραιότητα ούτε θα έχω θέμα με κάποιο άλλο σώμα . Θα το εκτιμήσω για αυτό που είναι , και όπως είναι , χωρίς να κάτσω να το ψιρύζω και πολύ .
Το θέμα είναι να μη το λέμε καταναγκαστικά (για να κρύψουμε πιθανές αδυναμίες ή απλά την έλλειψη επιλογών) και συνάμα να μην το λέμε για να το πούμε.

Ωραία τα λόγια, αλλά οι πράξεις μας καθορίζουν.
Όταν ο παρά πολύ ωραίος θα επιλεξει μια κοπέλα παχύσαρκη με άσχημα χαρακτηριστικά, ενώ ο ψυχικός της κόσμος τον ελκύει ΑΛΛΑ έχει απέναντι μια βασει του «ωραίου» που επίσης ελκύεται από τον ψυχικο της κόσμο, άρα το επέλεξε λίγο-πολύ τυχαία, τότε να μιλήσουμε για το ότι το ωραιο δεν επικρατεί. Πόσοι θα ήταν διατιθέμενοι να το κάνουν και θα το έκαναν;
@Samael σου πετάω το γάντι στο άνω δίπολο.

Σε στημένα δίπολα που ο άλλος δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς να «χτυπήσει» τον πολύ ωραιο ή στο δίπολο του ότι πάντα ο ωραίος δεν έρχεται με τον απαραίτητο ψυχικο κόσμο, είναι απλά ανώφελο να μπαίνει κάποιος.

Θεωρώ και φύσει την ύπαρξη διαθεσιμότητας/μιας πρώτης «συμπάθειας» και μόνο στην εμφάνιση κάποιου.
Αυτό δεν είναι μόνο το κορμί, είναι και η φυσιογνωμία ας πούμε γενικότερα.
Δεν είμαι γυμνασμένος εαν αυτό εννοείς . Στο παρελθόν έχω υπάρξει και αυτό το στερεοτυπικό με πλάτη , μεγάλους ώμους , κοιλιακούς κτλπ. Αυτή την στιγμή δεν έχω ούτε την ενέργεια ούτε το κουράγιο όμως , ιδίως λόγω της φύσης της εργασίας μου αυτή την περίοδο . Αυτό σίγουρα σημαίνει οτι στα μάτια αρκετών γυναικών δεν είμαι τόσο ελκυστικός όσο άλλοι .

Ωστόσο παρά το γεγονός οτι το σώμα μου έχει αλλάξει ανά περιόδους , εξακολουθώ να παραμένω το ίδιο άτομο . Οπότε μπορώ να πω οτι είτε είμαι φέτες είτε όχι , και αδιάφορα μεταξύ ποιών γυναικών θα μπορούσα λοιπόν να "επιλέξω" , σε όλες τις περιπτώσεις θα ασχολιόμουν με αυτή που θα έβρισκα πιο πρόσχαρο , ευγενικό , έξυπνο και ενδιαφέρον άτομο , ακόμα και εαν το σώμα της δεν ήταν τέλειο βάσει των στερεοτύπων που υπάρχουν .

Προσωπικά δεν υποστήριξα ποτέ πάντως οτι εαν ο άλλος έχει γυμνασμένο σώμα σημαίνει οτι έχει φτωχό ψυχικό κόσμο . Ούτε οτι δεν μπορεί να εντυπωσιάσει αλλά ούτε και οτι δεν έχει δικαίωμα να απορρίπτει όσους δεν πληρούν τα στάνταρ του , όσο εξωφρενικά και μπορεί να είναι αυτά . Είπα μόνο οτι δεν θα έπαιρνα κάποια απόφαση περαιτέρω στον ερωτικό τομέα πριν γνωρίσω την άλλη . Τώρα σχετικά με τις επιλογές που λες...Δεν είναι δύσκολο κάποιος να ξεκινήσει να δουλεύει το σώμα του για να πιάσει το "ωραίο"(που είναι συνυφασμένο με το γυμνασμένο) . Οκει ας πούμε το ύψος δεν μπορείς να το επηρεάσεις , αλλά το σώμα μπορείς . Οπότε ως έναν βαθμό τουλάχιστον μπορείς να αυξήσεις δραματικά τις επιλογές σου εαν θες...Το θέμα είναι εσύ γουστάρεις να το κάνεις αυτό ;

Γιατί το να μπεις σε μια διαδικασία που δεν θες , απλά για να αυξήσεις τις επιλογές σου και να κυνηγήσεις την "πιο ωραία" , εμένα δεν με εκφράζει . Εαν θες να κάνεις τις αλλαγές επειδή θες ο ίδιος να νιώθεις πιο όμορφα , ή επειδή θες να έχεις πιο υγιή καθημερινότητα , είμαι μαζί σου . Αλλά εαν είναι απλά για να μπορείς να πηδάς πιο εύκολα , τότε bruh , δεν το κρίνω , εφόσον μπορείς και νιώθεις οτι αντλείς χαρά απο αυτό , κάντο ( αρκεί να μην κοροϊδεύεις φυσικά την άλλη ) . Απλά εγώ δεν θα το έκανα ούτε για την πιο ωραία . Δεν είναι θέμα έλλειψης/αδυναμίας , είναι θέμα επιλογής . Όλες οι επιλογές σωστές είναι , αρκεί να μας εκφράζουν .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσύ σε αυτή τη φάση γεννήθηκες μικρό μου. <3
Έλα εδώ εσύ :hug:
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.
Κοίτα...προσωπικά δεν έχω αυστηρό στάνταρ όπως είπα . Δεν θα πω δηλαδή : "αα αυτή είναι 45 κιλά μόνο" , ή "αα η άλλη είναι 1.60m" ή "αα κοίτα πόσο λεπτή και ψηλή είναι αυτή , φαίνεται σαν κοντάρι/στέκα" ή "Πωπω κοίτα αυτή είναι 10 κιλά πάνω απο αυτό που θα έπρεπε , δεν σταματάει να τρώει ποτέ ;" .
Κοίτα, αρχικά, στο γραπτό μου που παρέθεσες, σχολιάζεις πράγματα με τα οποία δεν καταπιάστηκα. Είπα, πολύ απλά, ότι θεωρώ λάθος το να μην εκτιμούμε και να μην θαυμάζουμε την εξωτερική εμφάνιση. Και -επαναλαμβάνω- δεν το πηγαίνω αποκλειστικά στον ερωτικό τομέα (πχ εγώ θαυμάζω τον Henry Cavill, δεν θέλω να κάνω κάτι μαζί του, όμως.)
Άλλο αυτό και άλλο τα κάφρικα σχόλια που αναφέρεις.
Είναι σαν το άλλο που λένε "δεν έχω θέμα με τους γκεϊ αλλά αηδιάζω στην σκέψη".
Αυτό δεν μου φαίνεται κακό. Γιατί να είναι κακό να αηδιάζω στη σκέψη να κάνω κάτι με έναν άντρα, όπως, επίσης, γιατί να είναι κακό να νιώθει έτσι ένας γκέι, το να κάνει κάτι με μια γυναίκα; Έτσι αισθάνεται κι αυτός, έτσι και εγώ. Το λάθος είναι να μην διατηρούμε επαφές με κάποιον εξαιτίας των σεξουαλικών του προτιμήσεων. Τα θεωρώ αυτονόητα όλα αυτά που αναφέρω εδώ.
Δεν γίνεται να αποδέχεσαι την διαφορετικότητα του άλλου ενώ ταυτόχρονα έχεις τέτοιες σκέψεις . Γνώμη μου πάντα , αλλά στην δική μου λογική έτσι είναι . Δεν λέω απαραίτητα οτι δεν σέβεσαι αυτούς τους ανθρώπους αλλά στο μυαλό σου δεν τους εκτιμάς πραγματικά τόσο πολύ όσο νομίζεις , όχι το ίδιο τουλάχιστον όσο θα εκτιμούσες πιο "ωραίους" βάσει των γούστων σου . Και ο λόγος είναι πως το τι σου φαίνεται ωραίο σχετίζεται άμεσα με το πως αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο .
Επαναλαμβάνω. Αν αηδιάζω με κάποιον γκέι λόγω του ότι πάει με άλλους άντρες, τότε, ναι, δεν τον αποδέχομαι. Αν αηδιάζω στη σκέψη να κάνω κάτι εγώ, νομίζω είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Δεν αρνούμαι οτι είναι φυσιολογικότατο κάποιος να έχει δικά του στάνταρ για το τι του αρέσει . Απλώς εγώ είμαι υπέρ του να δεχόμαστε τον άλλον όπως είναι . Έχει λίγο στραβή μύτη ; Έχει κοντή μέση ; Έχει παραπάνω κιλά ; Έχει λιγότερα κιλά ; Let it be . Δεν σου λεω οτι είναι σωστό ή λάθος , είναι τι προτιμάω εγώ και μόνο , και προσωπικά είμαι σε μια φάση που δεν μου λέει τίποτα το σώμα του άλλου , αλλά με ενδιαφέρει κυρίως ο ψυχικός του κόσμος . Δεν ξέρω τώρα εαν αυτό είναι καλό ή κακό .
Στις φιλικές σχέσεις, ναι, εννοείται αυτό. Τι με νοιάζει αν ο άλλος έχει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις; Άμα κάνουμε καλή παρέα ούτε που θα το προσέξω.
Στις ερωτικές σχέσεις, όμως, όχι. Θέλεις και το ένα και το άλλο. Το ιδανικό (εάν υπάρχει ιδανικό σε αυτά τα πράγματα) είναι να κοιτάμε περισσότερο τον ψυχικό του κόσμο, όπως αναφέρεις.
Αυτά.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Για την ακρίβεια λεω οτι ακόμα και εαν υπάρχουν 2 χαρακτηριστικά που θα πω oh nice , δεν θα τα βάλω σε προτεραιότητα ούτε θα έχω θέμα με κάποιο άλλο σώμα . Θα το εκτιμήσω για αυτό που είναι , και όπως είναι , χωρίς να κάτσω να το ψιρύζω και πολύ .

Δεν είμαι γυμνασμένος εαν αυτό εννοείς . Στο παρελθόν έχω υπάρξει και αυτό το στερεοτυπικό με πλάτη , μεγάλους ώμους , κοιλιακούς κτλπ. Αυτή την στιγμή δεν έχω ούτε την ενέργεια ούτε το κουράγιο όμως , ιδίως λόγω της φύσης της εργασίας μου αυτή την περίοδο . Αυτό σίγουρα σημαίνει οτι στα μάτια αρκετών γυναικών δεν είμαι τόσο ελκυστικός όσο άλλοι .

Ωστόσο παρά το γεγονός οτι το σώμα μου έχει αλλάξει ανά περιόδους , εξακολουθώ να παραμένω το ίδιο άτομο . Οπότε μπορώ να πω οτι είτε είμαι φέτες είτε όχι , και αδιάφορα μεταξύ ποιών γυναικών θα μπορούσα λοιπόν να "επιλέξω" , σε όλες τις περιπτώσεις θα ασχολιόμουν με αυτή που θα έβρισκα πιο πρόσχαρο , ευγενικό , έξυπνο και ενδιαφέρον άτομο , ακόμα και εαν το σώμα της δεν ήταν τέλειο βάσει των στερεοτύπων που υπάρχουν .

Προσωπικά δεν υποστήριξα ποτέ πάντως οτι εαν ο άλλος έχει γυμνασμένο σώμα σημαίνει οτι έχει φτωχό ψυχικό κόσμο . Ούτε οτι δεν μπορεί να εντυπωσιάσει αλλά ούτε και οτι δεν έχει δικαίωμα να απορρίπτει όσους δεν πληρούν τα στάνταρ του , όσο εξωφρενικά και μπορεί να είναι αυτά . Είπα μόνο οτι δεν θα έπαιρνα κάποια απόφαση περαιτέρω στον ερωτικό τομέα πριν γνωρίσω την άλλη . Τώρα σχετικά με τις επιλογές που λες...Δεν είναι δύσκολο κάποιος να ξεκινήσει να δουλεύει το σώμα του για να πιάσει το "ωραίο"(που είναι συνυφασμένο με το γυμνασμένο) . Οκει ας πούμε το ύψος δεν μπορείς να το επηρεάσεις , αλλά το σώμα μπορείς . Οπότε ως έναν βαθμό τουλάχιστον μπορείς να αυξήσεις δραματικά τις επιλογές σου εαν θες...Το θέμα είναι εσύ γουστάρεις να το κάνεις αυτό ;

Γιατί το να μπεις σε μια διαδικασία που δεν θες , απλά για να αυξήσεις τις επιλογές σου και να κυνηγήσεις την "πιο ωραία" , εμένα δεν με εκφράζει . Εαν θες να κάνεις τις αλλαγές επειδή θες ο ίδιος να νιώθεις πιο όμορφα , ή επειδή θες να έχεις πιο υγιή καθημερινότητα , είμαι μαζί σου . Αλλά εαν είναι απλά για να μπορείς να πηδάς πιο εύκολα , τότε bruh , δεν το κρίνω , εφόσον μπορείς και νιώθεις οτι αντλείς χαρά απο αυτό , κάντο ( αρκεί να μην κοροϊδεύεις φυσικά την άλλη ) . Απλά εγώ δεν θα το έκανα ούτε για την πιο ωραία . Δεν είναι θέμα έλλειψης/αδυναμίας , είναι θέμα επιλογής . Όλες οι επιλογές σωστές είναι , αρκεί να μας εκφράζουν .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Έλα εδώ εσύ :hug:
Ναι, δεν διαφωνούμε σε κάτι.

Αλλά είσαι πολύ γενικά περιγραφικός και λιγάκι εκτός θέματος στο τι ρώτησα.Δεν απαντάς στο δίπολο που τέθηκε ευθεως.Αν και έμμεσα το είπες. Εφόσον ψυχικά σε αρέσουν το ίδιο δυο κοπέλες, θα υπερτερήσει η πιο ωραία. Απλά εξ αρχής η πιο ωραία δεν θα λάβει απευθείας την κάρτα.

Είμαι κι εγώ πολύ φλύαρη βρε παιδί μου, ΑΛΛΑ ρεεε Νίκο, κάπως ελαφριά και με χάζι θα έτρωγες μια κλωτσιά :lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Αν και έμμεσα το είπες. Εφόσον ψυχικά σε αρέσουν το ίδιο δυο κοπέλες, θα υπερτερήσεις η πιο ωραία. Απλά εξ αρχής η πιο ωραία δεν θα λάβει απευθείας την κάρτα.
Ο σκοπός μου δεν ήταν ποτέ να μειώσω το γεγονός οτι ένα γυμνασμένο σώμα είναι ωραίο . Θα το εκτιμήσω σε επίπεδο "δουλειάς" που έχει γίνει σαφώς . Είπα απλώς , προσθετικά γύρω απο τι σώμα θεωρώ ωραίο , οτι δεν έχω στάνταρ σε επίπεδο θα είσαι έτσι ή αλλιως τα μελέ . Οτι είμαι πολύ ανοικτός σε αυτό το κομμάτι .
Είμαι κι εγώ πολύ φλύαρη βρε παιδί μου, ΑΛΛΑ ρεεε Νίκο, κάπως ελαφριά και με χάζι θα έτρωγες μια κλωτσιά :lol:
Τώρα μου θύμισες μια κοπέλα που ήξερα , η οποία όποτε έλεγες κάτι αστείο η αντίδραση της ήταν σε mood γέλιο που την άκουγε όλο το τετράγωνο , και σου έχωνε δυο μπουνιές , φάπες , χαστούκια στο χέρι και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . Θέλω να πιστεύω οτι δεν είσαι τέτοιο είδος :hehe: .

Καλά σε είχα προσφωνήσει κάπως πρόσφατα
Κοίτα, αρχικά, στο γραπτό μου που παρέθεσες, σχολιάζεις πράγματα με τα οποία δεν καταπιάστηκα. Είπα, πολύ απλά, ότι θεωρώ λάθος το να μην εκτιμούμε και να μην θαυμάζουμε την εξωτερική εμφάνιση. Και -επαναλαμβάνω- δεν το πηγαίνω αποκλειστικά στον ερωτικό τομέα (πχ εγώ θαυμάζω τον Henry Cavill, δεν θέλω να κάνω κάτι μαζί του, όμως.)
Άλλο αυτό και άλλο τα κάφρικα σχόλια που αναφέρεις.
Το πήρα ως αφορμή βασικά να αναπτύξω λίγο την σκέψη μου γύρω απο το πως πρέπει να εκτιμούμε το ωραίο .
Αυτό δεν μου φαίνεται κακό. Γιατί να είναι κακό να αηδιάζω στη σκέψη να κάνω κάτι με έναν άντρα, όπως, επίσης, γιατί να είναι κακό να νιώθει έτσι ένας γκέι, το να κάνει κάτι με μια γυναίκα; Έτσι αισθάνεται κι αυτός, έτσι και εγώ. Το λάθος είναι να μην διατηρούμε επαφές με κάποιον εξαιτίας των σεξουαλικών του προτιμήσεων. Τα θεωρώ αυτονόητα όλα αυτά που αναφέρω εδώ.

Επαναλαμβάνω. Αν αηδιάζω με κάποιον γκέι λόγω του ότι πάει με άλλους άντρες, τότε, ναι, δεν τον αποδέχομαι. Αν αηδιάζω στη σκέψη να κάνω κάτι εγώ, νομίζω είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Το θέμα είναι γιατί να νιώθεις αηδία ; Εγώ αηδία νιώθω ας πούμε με έναν παιδόφιλο . Αηδια νιώθω όταν βλέπω μια κατσαρίδα κτλπ. Θέλω να πω , δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος νιώθει έτσι .
Στις φιλικές σχέσεις, ναι, εννοείται αυτό. Τι με νοιάζει αν ο άλλος έχει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις; Άμα κάνουμε καλή παρέα ούτε που θα το προσέξω.
Στις ερωτικές σχέσεις, όμως, όχι. Θέλεις και το ένα και το άλλο. Το ιδανικό (εάν υπάρχει ιδανικό σε αυτά τα πράγματα) είναι να κοιτάμε περισσότερο τον ψυχικό του κόσμο, όπως αναφέρεις.
Αυτά.
Εαν μιλάμε για σοβαρή σχέση τότε ναι , θα πρέπει να την βασίσεις και σε σοβαρά θεμέλια . Άποψη μου φυσικά .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
Τώρα μου θύμισες μια κοπέλα που ήξερα , η οποία όποτε έλεγες κάτι αστείο η αντίδραση της ήταν σε mood γέλιο που την άκουγε όλο το τετράγωνο , και σου έχωνε δυο μπουνιές , φάπες , χαστούκια στο χέρι και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο .
Ήξερες τη Μενεγάκη; :eek:
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Κάποια πολύ λίγα επειδή μετά από ένα 10ωρο εντατικής δουλειάς, οι αντοχές μου, δεν βρίσκονται στο καλύτερο σημείο τους.

Το ότι τα τελευταία χρόνια γίνονται καμπάνιες για την απενοχοποίηση του σώματος (όπως και για πολλά άλλα σημαντικότερα θέματα), δεν σημαίνει απαραίτητα ότι γίνεται αποδεκτό από την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου.
Η υποκρισία σ΄αυτούς τους τομείς ισχύει και θα ισχύει επειδή ο καθένας δεν θέλει να συγκρουστεί με την κυρίαρχη, περιρρέουσα άποψη της εποχής. ΄Αλλο αυτό και άλλο αυτό που πραγματικά πιστεύει, επιλέγει και πράττει.

Το υποκειμενικά "ωραίο", μέχρι ενός σημείου είναι και αντικειμενικά "ωραίο".

Σε συνέδρια, παρουσιάσεις, διαλέξεις, ημερίδες κτλ, ναι, πρωταρχικά μετράει το μυαλό αλλά έχω ακούσει και την ατάκα, "καταπληκτική είναι αυτή αλλά από εμφάνιση είναι σαν ανάποδο γμτ". Και αυτό δεν το έχω ακούσει για άντρα.

Συγκρίνοντας τα άκρα μιας κατάστασης, σίγουρα δεν εξάγονται σωστά συμπεράσματα.
Προτείνω "μεσότητα" και σ΄αυτό.

Επιστρέψτε στις μεζούρες τώρα. :lol:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Πολύ τον βαράτε το θάμνο γύρω γύρω και έχει μελανιάσει ο καημένος.

Ας παραδεχτούμε κάποια πράγματα εντελώς ντανταϊστικά. Επειδη κάποιες κουβέντες τις έχω πει κι εγω -παλιότερα- στη ζωή μου και ξέρω υπο ποιο καθεστώς λογικής ή παραλογισμού τις είπα:

Το "εγω δε δινω σημασία στην εξωτερική εμφάνιση", σημαίνει ότι είτε είσαι είτε άντρας είτε γυναίκα, είσαι ένας πολύ καλός πινόκιο και θες να ευχαριστήσεις τόσο την κοινη γνώμη που δε θες να σε πεί επιφανειακό, ή οτι είσαι τοσο απελπισμένος που θα βάτευες ακόμα και τον πινόκιο με τεντωμένη τη μύτη σε τρίο με τον Τζεπέτο.

Δίνεις μια χαρά σημασία στο έξω και θέλεις να ειναι οσο το δυνατον καλύτερη, απλά ελπίζεις πέρα απο κουκλάρα να μην έχεις θυσιάσει τόσα πολλά στο χαρακτήρα της που θα βλαστημας την ώρα και τη στιγμή που ήπιες το γαμώκαφο μαζί της. Και δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο από το να ελπίζεις για ένα τέτοιο ανταλλακτικό σκεπτικό (ή έξω ή μέσα, κάνε Θεε μου να μην ειναι 10-0 ή 0-10) γιατί ξέρεις πως δεν μπορείς με τιποτα, ένεκα δικών σου αδυναμιών, να διεκδικήσεις το πολύ καλό και στο μέσα και στο έξω.

Και αυτο ξεκινάει απο το να φοβάσαι μέχρι και να το παραδεχτείς πως το θέλεις.

Όταν φτάσεις στο σημείο της αυτοπεποίθησης που θα έχεις φτιάξει τον εαυτό σου μέσα έξω και η αυτοπεποίθηση θα ταρακουνάει και σύννεφο στη στρατόσφαιρα από το ύψος της, τότε θα μπορείς να πεις "εεεεεγω ναι, κοιτάω και το θέλω έτσι, και μου ειναι αδιάφορο αν με πειτε και επιφανειακό/ή."

Και δεν είναι μονο ο φιλος μου ο Σαμ που το ξεστόμισε (και τα παραπάνω δεν τα λεω προσωπικά), αλλά το χω δει και σε γυναίκες. Εγω λέει δεν κοιτάω το έξω. Και πέφτεις σα μαλάκας στην παγίδα (γιατί αυτό θέλει η ανασφάλειά της -- να την επιβεβαιώσεις) και τη φλερτάρεις και εκει αρχίζουν τα ήξεις αφήξεις και λες μετα "τι έγινε;". Δεν την διάβασες, αυτό έγινε.

Ενω η άλλη που σου λέει τον θέλω Henry Cavil, τελείωσε, σε σταύρωσε απο τα αποδυτήρια, δε θα γαμήσεις, παμε παρακάτω, τίμια, καθαρή. Αμα μπορείς. Αμα δε μπορείς άστο. Το αν ειναι υπερβολική ή όχι θα το δειξει το αν μπορεί να βρει εναν τετοιο εν τέλει. Γιατί αν μπορέσει, σημαινει οτι κατι είχε να δώσει και άρα καλά ήθελε όσα ήθελε.

Οσοδήποτε υπερβολική ή λογική, οποιαδήποτε άλλη αντιδραση εκτός του "δεν δινω σημασία στο έξω", δείχνει ένα βασικό πράγμα. Μάλλον τρία πράγματα. Αυτοεκτίμηση/πρωτοβουλία/δύναμη.

Είσαι σαν αυτόν που θα πάει σε σουβλατζίδικο και θα του πουν τι θα παραγγείλεις, κι αντι να πει ενα κοντοσούβλι, αρχίζει τα "ερμμμ μια σαλάτα, δεν ξερω εσείς ότι αποφασίσετε" και μαλακίες.

Είναι ξενέρωτο, ναι η ελπίδα ειναι ξενέρωτη. Η βεβαιότητα είναι καυλωτική.

There, I said it.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.
Το θέμα είναι γιατί να νιώθεις αηδία ; Εγώ αηδία νιώθω ας πούμε με έναν παιδόφιλο . Αηδια νιώθω όταν βλέπω μια κατσαρίδα κτλπ. Θέλω να πω , δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος νιώθει έτσι .
Να σου πω, δεν κατανοώ γιατί δεν μπορείς να το δεχτείς αυτό το πράγμα και σου φαίνεται περίεργο. Δεν αηδιάζω με τον γκέι ούτε με την πράξη του. Αηδιάζω στη σκέψη να το κάνω εγώ. Είναι κάτι που δεν μου αρέσει, οπότε που το περίεργο;
Ε, λατρεύω να τρώω κοψίδια και αρνάρες, αλλά αηδιάζω στη σκέψη να φάω φασολάκια. Τι να κάνουμε, δηλαδή; Πρέπει συνέχεια να ρυθμίζουμε το τι θα πούμε (ή, χειρότερα, το τι θα αισθανόμαστε) ένεκα της πολιτικής ορθότης;
Τα έχω λίγο χαμένα κι εγώ, να πω την αλήθεια, που πρέπει συνέχεια να εξηγώ τα γούστα μου :hmm:
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Το θέμα είναι γιατί να νιώθεις αηδία ; Εγώ αηδία νιώθω ας πούμε με έναν παιδόφιλο . Αηδια νιώθω όταν βλέπω μια κατσαρίδα κτλπ. Θέλω να πω , δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος νιώθει έτσι.
Γιατί νιώθεις αηδία με τον παιδοφιλο και την κατσαρίδα;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Πολύ τον βαράτε το θάμνο γύρω γύρω και έχει μελανιάσει ο καημένος.

Ας παραδεχτούμε κάποια πράγματα εντελώς ντανταϊστικά. Επειδη κάποιες κουβέντες τις έχω πει κι εγω -παλιότερα- στη ζωή μου και ξέρω υπο ποιο καθεστώς λογικής ή παραλογισμού τις είπα:

Το "εγω δε δινω σημασία στην εξωτερική εμφάνιση", σημαίνει ότι είτε είσαι είτε άντρας είτε γυναίκα, είσαι ένας πολύ καλός πινόκιο και θες να ευχαριστήσεις τόσο την κοινη γνώμη που δε θες να σε πεί επιφανειακό, ή οτι είσαι τοσο απελπισμένος που θα βάτευες ακόμα και τον πινόκιο με τεντωμένη τη μύτη σε τρίο με τον Τζεπέτο.

Δίνεις μια χαρά σημασία στο έξω και θέλεις να ειναι οσο το δυνατον καλύτερη, απλά ελπίζεις πέρα απο κουκλάρα να μην έχεις θυσιάσει τόσα πολλά στο χαρακτήρα της που θα βλαστημας την ώρα και τη στιγμή που ήπιες το γαμώκαφο μαζί της. Και δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο από το να ελπίζεις για ένα τέτοιο ανταλλακτικό σκεπτικό (ή έξω ή μέσα, κάνε Θεε μου να μην ειναι 10-0 ή 0-10) γιατί ξέρεις πως δεν μπορείς με τιποτα, ένεκα δικών σου αδυναμιών, να διεκδικήσεις το πολύ καλό και στο μέσα και στο έξω.

Και αυτο ξεκινάει απο το να φοβάσαι μέχρι και να το παραδεχτείς πως το θέλεις.

Όταν φτάσεις στο σημείο της αυτοπεποίθησης που θα έχεις φτιάξει τον εαυτό σου μέσα έξω και η αυτοπεποίθηση θα ταρακουνάει και σύννεφο στη στρατόσφαιρα από το ύψος της, τότε θα μπορείς να πεις "εεεεεγω ναι, κοιτάω και το θέλω έτσι, και μου ειναι αδιάφορο αν με πειτε και επιφανειακό/ή."

Και δεν είναι μονο ο φιλος μου ο Σαμ που το ξεστόμισε (και τα παραπάνω δεν τα λεω προσωπικά), αλλά το χω δει και σε γυναίκες. Εγω λέει δεν κοιτάω το έξω. Και πέφτεις σα μαλάκας στην παγίδα (γιατί αυτό θέλει η ανασφάλειά της -- να την επιβεβαιώσεις) και τη φλερτάρεις και εκει αρχίζουν τα ήξεις αφήξεις και λες μετα "τι έγινε;". Δεν την διάβασες, αυτό έγινε.

Ενω η άλλη που σου λέει τον θέλω Henry Cavil, τελείωσε, σε σταύρωσε απο τα αποδυτήρια, δε θα γαμήσεις, παμε παρακάτω, τίμια, καθαρή. Αμα μπορείς. Αμα δε μπορείς άστο. Το αν ειναι υπερβολική ή όχι θα το δειξει το αν μπορεί να βρει εναν τετοιο εν τέλει. Γιατί αν μπορέσει, σημαινει οτι κατι είχε να δώσει και άρα καλά ήθελε όσα ήθελε.

Οσοδήποτε υπερβολική ή λογική, οποιαδήποτε άλλη αντιδραση εκτός του "δεν δινω σημασία στο έξω", δείχνει ένα βασικό πράγμα. Μάλλον τρία πράγματα. Αυτοεκτίμηση/πρωτοβουλία/δύναμη.

Είσαι σαν αυτόν που θα πάει σε σουβλατζίδικο και θα του πουν τι θα παραγγείλεις, κι αντι να πει ενα κοντοσούβλι, αρχίζει τα "ερμμμ μια σαλάτα, δεν ξερω εσείς ότι αποφασίσετε" και μαλακίες.

Είναι ξενέρωτο, ναι η ελπίδα ειναι ξενέρωτη. Η βεβαιότητα είναι καυλωτική.

There, I said it.
Σέβομαι την άποψη σου αλλά την βρίσκω λανθασμένη για την δική μου λογική .
Ένα θεμελιώδες λάθος στο σκεπτικό σου είναι οτι κάποιος που θα μιλήσει για το μέσα , φοβάται μην χαρακτηριστεί ρηχός . Αυτό δεν ισχύει , και για να είμαι ακριβής ο καθένας μπορεί να είναι όσο ρηχός θέλει . Δεν το βλέπω αρνητικά , αλλά και να το έβρισκα αρνητικό , ποιος είμαι εγώ για να κρίνω τον άλλο και να του ορίσω το πόσο ρηχός θα είναι , δημιουργόντας του ενοχές και προβληματισμούς ; Όχι...εαν έχεις σωματάρα ή είσαι ο Brad Pitt , γάμα όλη μέρα όποια βρίσκεις μπροστά σου εφόσον γουστάρει και γουστάρεις . Ας είσαι και ρηχός , δεν έχει σημασία εφόσον εσύ είσαι καλά με αυτό .

Το κοιτάω το μέσα δεν σημαίνει ούτε έλλειψη αυτοπεποίθησης , ούτε έλλειψη δύναμης , ούτε περιορισμένες επιλογές ούτε οτιδήποτε άλλο αρνητικό που προσπαθείτε το να το συνδέσετε σώνει και ντε . Ναι σίγουρα κάποιος που έχει θέμα σε αυτές τις πτυχές είναι πολύ πιθανό να γίνει λιγότερο επιλεκτικός . Ωστόσο έχει διαφορά ο λόγος που γίνεσαι λιγότερο επιλεκτικός , και αυτή η κατηγορία ανθρώπων ωθείται απο την απελπισία . Αυτό δεν σημαίνει όπως οτι όσοι δεν έχουν τόσο αυστηρά στάνταρ για την εμφάνιση οτι είναι απελπισμένοι .

*Επίσης είπα χαρακτηριστικά οτι θα πρέπει να διακρίνω κάτι στον χαρακτήρα . Εαν μιλάμε για κάποια που δεν είναι ωραία ( όπως ορίζεται αυτό απο την πλειοψηφία αντικειμενικά ) , αλλά αν ταυτόχρονα είναι βαρετή , τότε νταξ , είπαμε...καλοί καλοί αλλά όχι και να κάτσω να πάω μαζί της απο ελεημοσύνη και λύπη . Δεν λέω κάτι παράλογο θεωρώ .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί νιώθεις αηδία με τον παιδοφιλο και την κατσαρίδα;
Το πρώτο είναι μη φυσιολογικό . Βέβαια θα μπορούσε κανείς να πει οτι ο παιδόφιλος είναι οτι τον έκανε η φύση , οπότε το πρόβλημα είναι ο παιδεραστής στην πραγματικότητα που προχωράει στην εγκληματική ενέργεια αντί να αναζητήσει βοήθεια .

Τώρα η κατσαρίδα είναι αηδιαστική διότι πρόκειται για ένα απο τα πιο βρώμικα πλάσματα και συνδέεται πολλές φορές με παθήσεις και ασθένειες .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Το πρώτο είναι μη φυσιολογικό . Βέβαια θα μπορούσε κανείς να πει οτι ο παιδόφιλος είναι οτι τον έκανε η φύση , οπότε το πρόβλημα είναι ο παιδεραστής στην πραγματικότητα που προχωράει στην εγκληματική ενέργεια αντί να αναζητήσει βοήθεια .
Και η βία φυσιολογική είναι. Απόλυτα θεμιτή δε, όταν χρησιμοποιείται για να σε προστατεύσει από έναν άνθρωπο ή ένα ζώο, ή όταν χρησιμοποιείται πάνω σε κάποιον που έχει κάνει αξιοποινες πράξεις ως εκδίκηση.

Εδώ βλέπουμε λοιπόν πως οι κώδικες της ηθικής σου, σε κατευθύνουν ως προς το τι θεωρείς αηδιαστικό ή όχι.
Αυτό το καταλαβαίνεις και δεν χρειαζότανε να στο αναλύσω εγώ. Το κύριο ερώτημα λοιπόν είναι πως αφού το καταλαβαίνεις, γιατί μπήκες στον κόπο να εκφράσεις την απορία σου προς τους άλλους για το συγκεκριμένο θέμα;
Τώρα η κατσαρίδα είναι αηδιαστική διότι πρόκειται για ένα απο τα πιο βρώμικα πλάσματα και συνδέεται πολλές φορές με παθήσεις και ασθένειες .
Και η γάτα γλύφει τον κωλο της και ξερνάει τρίχες και άλλα σκατα παντού, αλλά την έχουμε μέσα στο σπίτι, την φιλάμε, την χαϊδεύουμε, μας γρατσουναει κ.ο.κ, ενώ πολλοί ρισκάρουν να πάθει το βρέφος τους τοξοπλασμα. Ούτε αυτό πουες στέκει λοιπόν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top