Έχει μικρότερη σημασία η εμφάνιση μπροστά στα ψυχικά χαρίσματα;

kamekiwii23

Νεοφερμένος

Ο kamekiwii23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Έχω γνωρίσει άτομα πολυ εμφανισιμα που ομως δεν θα τα ελεγες και relationship material. Εχω επισης γνωρισει ατομα που ειχαν ολα τα ψυχικα χαρισματα που με τραβανε, η εστω τα περισσοτερα, αλλα δεν με ειλκυαν ιδιαιτερα σεξουαλικα. παντως τελικα το τι καταληγει να με ελκυει ερωτικα εχει μια ταση να πεφτει εξω απο οτιδηποτε φανταζομαι, για καλό η για κακό...
Οποτε και προσωπικα δεν καθομαι να το αναλυω γιατι η πραγματικοτητα παντα με διαψευδει στο τελος.
επισης, η εξωτερικη εμφανιση και ο εσωτερικός κόσμος είναι αντιστροφως αναλογα συνηθως. ο καθενας βρισκει την ισορροπια που τον ικανοποιει. ολοι ειμαστε μοναδικοι,και καλο ειναι να επιλεγουμε ανθρωπους που μας ανυψωνουν για τη μοναδικοτητα μας, και οχι το αντιθετο 3<
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ναι, δεν διαφωνούμε σε κάτι.

Αλλά είσαι πολύ γενικά περιγραφικός και λιγάκι εκτός θέματος στο τι ρώτησα.Δεν απαντάς στο δίπολο που τέθηκε ευθεως.Αν και έμμεσα το είπες. Εφόσον ψυχικά σε αρέσουν το ίδιο δυο κοπέλες, θα υπερτερήσει η πιο ωραία. Απλά εξ αρχής η πιο ωραία δεν θα λάβει απευθείας την κάρτα.

Είμαι κι εγώ πολύ φλύαρη βρε παιδί μου, ΑΛΛΑ ρεεε Νίκο, κάπως ελαφριά και με χάζι θα έτρωγες μια κλωτσιά :lol:
Μ αρέσει που το λες και το ξαναλές, μωρέ τον ωραίο θα διαλέγαμε ..

Αλλά έτσι όπως το λες καταλήγει να θεωρείται συμβιβασμός, οπότε είναι κάπως άσχημο και για αυτόν που συμβιβάζεται και για τον παρτενέρ του , που συμβιβάστηκαν μαζί του .

Τώρα θα μου πεις αν είναι αλήθεια και δεν έχουμε επιλογές ψέμματα θα λέμε ;

Ταυτόχρονα δεν έχουμε επιλογές συνήθως . Πες δηλαδή ότι σου αρέσει κάποιος και την επόμενη βδομάδα στην πέφτει ένας άλλος πιο ωραίος ( ή και κανείς ) , εσύ αυτή τη βδομάδα επενδύεις πάνω στον ''μέτριο'' και στο τέλος καταλήγεις με το ''μέτριο''. Αυτό είναι συμβιβασμός από έλλειψη επιλογών ; Διότι με αυτή τη λογική όλοι συμβιβαζόμαστε και όλοι συμβιβάζονται μαζί μας επειδή τη χ στιγμή δεν βρέθηκε καλύτερος/καλύτερη.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Και η βία φυσιολογική είναι. Απόλυτα θεμιτή δε, όταν χρησιμοποιείται για να σε προστατεύσει από έναν άνθρωπο ή ένα ζώο, ή όταν χρησιμοποιείται πάνω σε κάποιον που έχει κάνει αξιοποινες πράξεις ως εκδίκηση.
Την έχουμε κάνει την συζήτηση περί φυσιολογικού , σωστού , ηθικού κτλπ. Δεν νομίζω οτι έχει νόημα να το αναλύουμε πάλι .
Εδώ βλέπουμε λοιπόν πως οι κώδικες της ηθικής σου, σε κατευθύνουν ως προς το τι θεωρείς αηδιαστικό ή όχι.
Αυτό το καταλαβαίνεις και δεν χρειαζότανε να στο αναλύσω εγώ. Το κύριο ερώτημα λοιπόν είναι πως αφού το καταλαβαίνεις, γιατί μπήκες στον κόπο να εκφράσεις την απορία σου προς τους άλλους για το συγκεκριμένο θέμα;
Το τι μας κάνει να αηδιάζουμε ή όχι συνδέεται με τα genes μας , τα ερεθίσματα που είχαμε μικροί και πολλά άλλα . Εγώ μίλησα για τους ανθρώπους που λένε οτι δεν έχουν θέμα με τους γκεϊ αλλά λένε τα γνωστά περί όχι δημόσια , ή όχι μπροστά μου , οτι αηδιάζουν εαν βλέπουν ζευγάρια να φιλιούνται όπως ξέρω'γω σε ταινίες κτλπ. Και είπα οτι δεν μπορείς να αποδέχεσαι την διαφορετικότητα του άλλου και ταυτόχρονα να αηδιάζεις .
Και η γάτα γλύφει τον κωλο της και ξερνάει τρίχες και άλλα σκατα παντού, αλλά την έχουμε μέσα στο σπίτι, την φιλάμε, την χαϊδεύουμε, μας γρατσουναει κ.ο.κ, ενώ πολλοί ρισκάρουν να πάθει το βρέφος τους τοξοπλασμα. Ούτε αυτό πουες στέκει λοιπόν.
Ναι και εμείς οι άνθρωποι χέζουμε , και λοιπόν ; Είναι όλα φυσιολογικές διαδικασίες κανείς δεν το αρνείται αυτό . Και η κατσαρίδα πλάσμα του Θεού είναι , αλλά δεδομένου οτι την βρίσκει με το να ζει μέσα σε σκατά , βρωμερά και υγρά μέρη και μεταφέρει ένα σωρό αρρώστιες , δεν είναι ανάγκη να την βλέπω και ως κατοικίδιο όπως η γάτα .
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Το τι μας κάνει να αηδιάζουμε ή όχι συνδέεται με τα genes μας , τα ερεθίσματα που είχαμε μικροί και πολλά άλλα . Εγώ μίλησα για τους ανθρώπους που λένε οτι δεν έχουν θέμα με τους γκεϊ αλλά λένε τα γνωστά περί όχι δημόσια , ή όχι μπροστά μου , οτι αηδιάζουν εαν βλέπουν ζευγάρια να φιλιούνται όπως ξέρω'γω σε ταινίες κτλπ. Και είπα οτι δεν μπορείς να αποδέχεσαι την διαφορετικότητα του άλλου και ταυτόχρονα να αηδιάζεις .
Αντε πάλι. Κι εσένα σε αηδιαζουν οι κατσαρίδες αλλά αποδέχεσαι την ύπαρξη τους αρκεί να μην τις έχεις σπίτι σου, να μην τις βλέπεις δημόσια ή να μην τις βλέπεις στην οθόνη σου.

Εσύ τι ερεθίσματα είχες μικρός που σε κάνουν να βλέπεις δύο άντρες να το κανουν και αυτό δεν σου δημιουργεί αποστροφή;
Ναι και εμείς οι άνθρωποι χέζουμε , και λοιπόν ; Είναι όλα φυσιολογικές διαδικασίες κανείς δεν το αρνείται αυτό . Και η κατσαρίδα πλάσμα του Θεού είναι , αλλά δεδομένου οτι την βρίσκει με το να ζει μέσα σε σκατά , βρωμερά και υγρά μέρη και μεταφέρει ένα σωρό αρρώστιες , δεν είναι ανάγκη να την βλέπω και ως κατοικίδιο όπως η γάτα .
Το point μου ήταν πως δεν υπάρχει λογική συνοχή σε αυτά που λες.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Αλλά έτσι όπως το λες καταλήγει να θεωρείται συμβιβασμός,
Όχι, δεν είναι συμβιβασμός απαραίτητα και παντοτε.
Για να το πω συνοπτικά, ας το ποσοτικοποιήσω. Το 8, μπορεί αυθεντικά να σε καλύπτει περισσότερο από το 10. Κι αν ισχύει, τότε και να έρθει το 10 δεν θα σου κάνει αίσθηση, δεν θα χρειαστεί να μπεις σε διαδικασία σκέψης και διαλογής.

Εμένα η άνω τοποθέτηση μου έγκειται στο οτι φυσει κάποιοι δεν συγκινούνται από το κάλλος. Εκεί πάει το δίπολο μου και ο,τι είπα παραπάνω.

Με κάλυψε κατά πολύ και ο Valder με την Λενω στην τοποθέτηση τους επ’ αυτού.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Αντε πάλι. Κι εσένα σε αηδιαζουν οι κατσαρίδες αλλά αποδέχεσαι την ύπαρξη τους αρκεί να μην τις έχεις σπίτι σου, να μην τις βλέπεις δημόσια ή να μην τις βλέπεις στην οθόνη σου.
Το ένα σου προκαλεί ασθένειες γιατί έχει συρθεί στα πιο βρώμικα μέρη που υπάρχουν , τα άλλα όχι . Είναι τόσο απλό .
Εσύ τι ερεθίσματα είχες μικρός που σε κάνουν να βλέπεις δύο άντρες να το κανουν και αυτό δεν σου δημιουργεί αποστροφή;
Το point μου ήταν πως δεν υπάρχει λογική συνοχή σε αυτά που λες.
Δεν μου δημιουργεί έλξη ή κάποιο συναίσθημα . Αποστροφή γιατί να μου δημιουργεί όμως ;
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,969 μηνύματα.
όσο και όμορφη/όμορφος κι αν είναι κάποιος, αν είναι στουρνάρι, δεν παλεύεται. σόρρυ.
τα ψυχικά χαρίσματα είναι ανώτερα. άλλωστε, στην ηλικία που είμαι πλέον, στα γεράματα, μετράνε άλλα πράγματα. να έχεις έναν άνθρωπο να πεις μια κουβέντα τις προκοπής, να πιεις ένα κρασί, να σε βοηθήσει να πας τουαλέτα κλπ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Πάντως δεν βλέπω συχνά ανθρώπους πανέμορφους που να είναι ηλίθιοι. Αφελείς ναι.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Πες δηλαδή ότι σου αρέσει κάποιος και την επόμενη βδομάδα στην πέφτει ένας άλλος πιο ωραίος ( ή και κανείς ) , εσύ αυτή τη βδομάδα επενδύεις πάνω στον ''μέτριο'' και στο τέλος καταλήγεις με το ''μέτριο''. Αυτό είναι συμβιβασμός από έλλειψη επιλογών ; Διότι με αυτή τη λογική όλοι συμβιβαζόμαστε και όλοι συμβιβάζονται μαζί μας επειδή τη χ στιγμή δεν βρέθηκε καλύτερος/καλύτερη.
Ο χρόνος και οι επιλογές, δεν είναι ποσά ανάλογα.
΄Οποιον δεν τον ενδιαφέρει να βρει κάποιον που πληροί τουλάχιστον τα βασικότερα κριτήριά του, συμβιβάζεται με το "λίγο", το "σχεδόν μέτριο", το "μέτριο", "το ελαφρώς καλό" κτλ.
΄Οποιον τον ενδιαφέρει να βρει κάποιον που πληροί τουλάχιστον τα βασικότερα κριτήριά του, περιμένει και αποδέχεται από το "καλό" και πάνω.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Το ένα σου προκαλεί ασθένειες γιατί έχει συρθεί στα πιο βρώμικα μέρη που υπάρχουν , τα άλλα όχι . Είναι τόσο απλό .
Δεν κολλάς ασθένεια βλέποντας μια κατσαρίδα.
Δεν μου δημιουργεί έλξη ή κάποιο συναίσθημα . Αποστροφή γιατί να μου δημιουργεί όμως ;
Υποθέτεις αυθαίρετα ότι το φυσιολογικό είναι να μην σου δημιουργεί έλξη ή κάποιο συναίσθημα και μετά κρίνεις τους άλλους. Γιατί έχει το πρόβλημα κάποιος που του δημιουργείται αποστροφή και όχι εσύ;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Δεν κολλάς ασθένεια βλέποντας μια κατσαρίδα.
Δεν έχω πρόβλημα να δω κατσαρίδα . Όπως είπα πλάσμα του Θεού είναι . Απλώς δεν θα την ήθελα στον χώρο που ζω για τους λόγους υγιεινής που ανέφερα .
Υποθέτεις αυθαίρετα ότι το φυσιολογικό είναι να μην σου δημιουργεί έλξη ή κάποιο συναίσθημα και μετά κρίνεις τους άλλους. Γιατί έχει το πρόβλημα κάποιος που του δημιουργείται αποστροφή και όχι εσύ;
Εφόσον είμαι str8 είναι απόλυτα φυσιολογικό το οτι δεν μου δημιουργεί έλξη το θέαμα . Και να μου δημιουργούσε έλξη πάλι φυσιολογικό θα ήταν , αλλά δεν θα θεωρούμουν str8 . Τώρα γιατί δεν είναι φυσιολογική η αποστροφή ; Δεν με πείθεις οτι το βάρος της απόδειξης πέφτει σε εμένα . Εφόσον ο άλλος νιώθει δυσφορία , εκείνος πρέπει να ψάξει τους λόγους που νιώθει έτσι . Τι είναι αυτό που τον αναστατώνει τόσο πολύ πια που δεν αντέχει καν το θέαμα ; Γιατί πάω στοίχημα οτι λεσβιακές τσόντες θα αντέχει να βλέπει .
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πολύ τον βαράτε το θάμνο γύρω γύρω και έχει μελανιάσει ο καημένος.

Ας παραδεχτούμε κάποια πράγματα εντελώς ντανταϊστικά. Επειδη κάποιες κουβέντες τις έχω πει κι εγω -παλιότερα- στη ζωή μου και ξέρω υπο ποιο καθεστώς λογικής ή παραλογισμού τις είπα:

Το "εγω δε δινω σημασία στην εξωτερική εμφάνιση", σημαίνει ότι είτε είσαι είτε άντρας είτε γυναίκα, είσαι ένας πολύ καλός πινόκιο και θες να ευχαριστήσεις τόσο την κοινη γνώμη που δε θες να σε πεί επιφανειακό, ή οτι είσαι τοσο απελπισμένος που θα βάτευες ακόμα και τον πινόκιο με τεντωμένη τη μύτη σε τρίο με τον Τζεπέτο.

Δίνεις μια χαρά σημασία στο έξω και θέλεις να ειναι οσο το δυνατον καλύτερη, απλά ελπίζεις πέρα απο κουκλάρα να μην έχεις θυσιάσει τόσα πολλά στο χαρακτήρα της που θα βλαστημας την ώρα και τη στιγμή που ήπιες το γαμώκαφο μαζί της. Και δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο από το να ελπίζεις για ένα τέτοιο ανταλλακτικό σκεπτικό (ή έξω ή μέσα, κάνε Θεε μου να μην ειναι 10-0 ή 0-10) γιατί ξέρεις πως δεν μπορείς με τιποτα, ένεκα δικών σου αδυναμιών, να διεκδικήσεις το πολύ καλό και στο μέσα και στο έξω.

Και αυτο ξεκινάει απο το να φοβάσαι μέχρι και να το παραδεχτείς πως το θέλεις.

Όταν φτάσεις στο σημείο της αυτοπεποίθησης που θα έχεις φτιάξει τον εαυτό σου μέσα έξω και η αυτοπεποίθηση θα ταρακουνάει και σύννεφο στη στρατόσφαιρα από το ύψος της, τότε θα μπορείς να πεις "εεεεεγω ναι, κοιτάω και το θέλω έτσι, και μου ειναι αδιάφορο αν με πειτε και επιφανειακό/ή."

Ασχέτως τι λένε οι περισσότεροι ότι θέλουν, στην πράξη οι περισσότεροι καταλήγουν με μέτριους εμφανισιακά ανθρώπους. Το 10 - 10 δεν πρόκειται να το βρεις γιατί τόσο σπάνιο που τα λίγα που υπάρχουν είναι ήδη πιασμένα, οπότε οι περισσότεροι άνθρωποι, ορθώς, επιλέγουν κάποιον που τους αρέσει χωρίς να είναι τέλειος, δηλαδή κάποιον μέτριο και ζουν την ζωή τους μαζί τους.

Δεν με πείθεις οτι το βάρος της απόδειξης πέφτει σε εμένα . Εφόσον ο άλλος νιώθει δυσφορία , εκείνος πρέπει να ψάξει τους λόγους που νιώθει έτσι .
Αν εγώ δεν νιώθω δυσφορία βλέποντας παιδική πορνογραφία δεν πρέπει να το ψάξω;
Τι είναι αυτό που τον αναστατώνει τόσο πολύ πια που δεν αντέχει καν το θέαμα.

Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι πως μπορεί βλέποντας την σκηνή, ασυνείδητα βάζεις τον εαυτό σου στην θέση τους.

Ή μπορεί να σκεφτείς ότι αυτό θα συμβεί στο παιδί σου.

Ή μπορεί απλά να σε χαλάει αισθητικά το θέμα όπως σε χαλάει η κακογουστιά στο ντύσιμο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Αν εγώ δεν νιώθω δυσφορία βλέποντας παιδική πορνογραφία δεν πρέπει να το ψάξω;
Valid point εαν και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα τρόπο το θέαμα της παιδικής πορνογραφίας με μια σκηνή σε μια ταινία με ένα γκει ζευγάρι να φιλιέται . Το ένα είναι μέρος της κοινωνίας πλέον , το άλλο όχι .
Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι πως μπορεί βλέποντας την σκηνή, ασυνείδητα βάζεις τον εαυτό σου στην θέση τους.
Δεκτό εαν και πρέπει να δουλέψει ο άλλος στο μυαλό του οτι είναι απλώς μια σκέψη . Δεν έχεις λόγο να εστιάσεις πολύ σε αυτή εκτός και εαν αγχώνει ή σε ταράσσει . Εαν σου δημιουργεί φόβο δηλαδή . Και εαν σου δημιουργεί φόβο αναρωτιέμαι το γιατί .
Ή μπορεί να σκεφτείς ότι αυτό θα συμβεί στο παιδί σου.
Και λοιπόν ;
Ή μπορεί απλά να σε χαλάει αισθητικά το θέμα όπως σε χαλάει η κακογουστιά στο ντύσιμο.
Δεκτό και αυτό δεν αντιλέγω , αλλά η αντίδραση απο αυτούς τους ανθρώπους συνήθως είναι πολύ έντονη .
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,053 μηνύματα.
Ασχέτως τι λένε οι περισσότεροι ότι θέλουν, στην πράξη οι περισσότεροι καταλήγουν με μέτριους εμφανισιακά ανθρώπους. Το 10 - 10 δεν πρόκειται να το βρεις γιατί τόσο σπάνιο που τα λίγα που υπάρχουν είναι ήδη πιασμένα, οπότε οι περισσότεροι άνθρωποι, ορθώς, επιλέγουν κάποιον που τους αρέσει χωρίς να είναι τέλειος, δηλαδή κάποιον μέτριο και ζουν την ζωή τους μαζί τους.
Άλλο το "δεν ειναι 10-10 είναι 8-6" και άλλο το "εμενα το σώμα δε μου λέει τίποτα". Η αυτό που άκουσα τις προάλλες "καλός άνθρωπος να είναι και τα βρίσκουμε στα άλλα". Nope you're lying. Και γι αυτό κοντεύουν να πάθουν και σιελόρροια για τους Ιταλούς όταν τις βλέπεις και μιλάνε. Τους αρέσουν, δεν ειναι κακό. Και αν μπορούν να τους έχουν, κάνουν την καλύτερη δουλειά και μπράβο τους και χαίρομαι για κείνες. (ειδάλλως αν δεν μπορούμε να έχουμε κι απλα θέλουμε, ε εκεί ειναι κωμικό)

Εννοείται οτι κοιτάμε και το έξω. Ειδάλλως δε θα αυτοικανοποιούμασταν με τις καμπύλες της Lisa Ann αλλά με τα ποιήματα της Πολυδούρη. Και θα βολευόμασταν με σχέσεις εξ αποστάσεως χωρίς το πάθος να ιδωθουν τα ματια που λησμονιούνται και να ενωθουν οι σάρκες που ποθούν η μια την άλλη.

Αμα ειναι να την επαναπροσδιορίζουμε τη συζητηση για να ακούγεται πιο σωστή η άποψή μας, τότε κι εγω δυνητικά θα συμφωνούσα με αυτό που λέτε εσύ και ο σαμ.

Αλλά ο Σαμ την επαναπροσδιόρισε απαντώντας μου, ενω ήταν άλλη η συζητηση εντελώς, κι εσυ πάτησες επάνω σε αυτή τη στενή ανταλλαγη απόψεων για να μου πεις κατι που κατα βάση αν το άκουγα αυτόνομο δε θα σου έλεγα "όχι".

Όμως δεν ήταν αυτή η συζήτηση εξαρχής, ούτε η διαφωνία μου με τον Σαμ.

Αλλο τα πιο χαλαρά στάνταρντς κι άλλο το δεν με νοιάζει. Μη μου τα αλλάζετε.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Το ένα είναι μέρος της κοινωνίας πλέον , το άλλο όχι .
Οπότε αν γίνει και το δεύτερο μέρος της κοινωνίας θα έχουμε την ίδια συζήτηση για τους παιδόφιλους.
Δεκτό εαν και πρέπει να δουλέψει ο άλλος στο μυαλό του οτι είναι απλώς μια σκέψη . Δεν έχεις λόγο να εστιάσεις πολύ σε αυτή εκτός και εαν αγχώνει ή σε ταράσσει . Εαν σου δημιουργεί φόβο δηλαδή . Και εαν σου δημιουργεί φόβο αναρωτιέμαι το γιατί .

Και λοιπόν ;

Δεκτό και αυτό δεν αντιλέγω , αλλά η αντίδραση απο αυτούς τους ανθρώπους συνήθως είναι πολύ έντονη .

Οι άνθρωποι οι οποίοι το αποστρεφονται το θεωρούν ανήθικο και πάρα φύσιν, όπως θεωρούνταν επί χιλιάδες χρόνια και γι αυτό αντιδρούν έντονα.

Το ότι τα τελευταία 50 χρόνια προωθείται από παντού ως κάτι φυσιολογικό δεν σημαίνει ότι ότι αυτομάτως όλοι θα είναι on board με τα νέα δεδομένα, ειδικά όταν ταυτόχρονα η μόνη εξήγηση για τις προηγούμενες χιλιετίες είναι πως οι άνθρωποι απλά μισούσαν χωρίς λόγο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Οπότε αν γίνει και το δεύτερο μέρος της κοινωνίας θα έχουμε την ίδια συζήτηση για τους παιδόφιλους.
Εαν γίνει αυτό τότε μάλλον έχει χαθεί κάθε ελπίδα για την ανθρωπότητα . Αλλά ναι , θεωρητικά θα έπρεπε να έχουμε την ίδια συζήτηση .
Οι άνθρωποι οι οποίοι το αποστρεφονται το θεωρούν ανήθικο και πάρα φύσιν, όπως θεωρούνταν επί χιλιάδες χρόνια και γι αυτό αντιδρούν έντονα. Το ότι τα τελευταία 50 χρόνια προωθείται από παντού ως κάτι φυσιολογικό δεν σημαίνει ότι ότι αυτομάτως όλοι θα είναι on board με τα νέα δεδομένα, ειδικά όταν ταυτόχρονα η μόνη εξήγηση για τις προηγούμενες χιλιετίες είναι πως οι άνθρωποι απλά μισούσαν χωρίς λόγο.
Κάποιοι αντιδρούν έτσι ενώ υποτίθεται οτι το αποδέχονται όμως . Εγώ δεν το κρίνω , απλώς λέω οτι ενδέχεται να μην έχουν αποβάλλει ακόμα το στίγμα της κοινωνίας περί αυτού του θέματος . Εν μέρει λογικό δεδομένου οτι σχετικά πρόσφατα ξεκίνησαν οι δράσεις ώστε αυτοί οι άνθρωποι να εκδηλώνονται πιο άνετα . Οπότε συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό .
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εννοείται οτι κοιτάμε και το έξω. Ειδάλλως δε θα αυτοικανοποιούμασταν με τις καμπύλες της Lisa Ann αλλά με τα ποιήματα της Πολυδούρη.

Εγώ πιστεύω ότι οι άντρες είναι πιο οπτικοί τύποι .
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Εαν γίνει αυτό τότε μάλλον έχει χαθεί κάθε ελπίδα για την ανθρωπότητα . Αλλά ναι , θεωρητικά θα έπρεπε να έχουμε την ίδια συζήτηση .
Το ίδιο θα έλεγε για την ομοφυλοφιλία κάποιος πριν 50 χρόνια. Το ίδιο θα έλεγε κάποιος άλλος για την σκλαβιά πριν 300 κ.ο.κ. Άρα, το ηθικό είναι πλέον το κοινωνικά αποδεκτό, και γι αυτό "ο θάνατος του Θεού", δηλαδή της καθολικής αμετακλητης ηθικής, είναι και η αρχή του εκφυλισμου κάθε κοινωνίας, διότι δεν υπάρχει κανένα πλέον φράγμα προς την ηθική ολίσθηση, ενώ η κανονικοποιηση ακόμη και των πιο ειδεχθων πραξεων είναι μόνο θέμα επαρκούς προπαγάνδας και χρόνου.
Κάποιοι αντιδρούν έτσι ενώ υποτίθεται οτι το αποδέχονται όμως . Εγώ δεν το κρίνω , απλώς λέω οτι ενδέχεται να μην έχουν αποβάλλει ακόμα το στίγμα της κοινωνίας περί αυτού του θέματος . Εν μέρει λογικό δεδομένου οτι σχετικά πρόσφατα ξεκίνησαν οι δράσεις ώστε αυτοί οι άνθρωποι να εκδηλώνονται πιο άνετα . Οπότε συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό .
Δεν το αποδέχονται. Απλά λένε ότι το αποδέχονται για να είναι κοινωνικά αποδεκτοί.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
μωρέ τον ωραίο θα διαλέγαμε ..
Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να αρέσουν σε κάποιον δύο άτομα που έχουν τα ακριβώς ίδια ψυχικά χαρίσματα και οτιδήποτε άλλο θέλει και αναζητά και ο ένας να είναι ο κούκλος κι ο άλλος ο Κουασιμόδος;

Εντάξει σε αυτή την εξαιρετικά σπάνια περίπτωση, όλοι τον ωραίο θα επιλέγαμε.

Αλλά επειδή τώρα μιλάμε για συνηθισμένες καθημερινές καταστάσεις κι όχι για μυθιστορηματικές καταστάσεις με 0,001% να συμβούν, το πιθανότερο είναι ότι σού αρέσει ένας άνθρωπος τη φορά και είτε τον επιλέγεις λόγω της υποκειμενικής ομορφιάς του είτε περιμένεις να δεις και τα εσωτερικά του χαρίσματα.

Πόσοι άνθρωποι στον κόσμο επέλεξαν για σοβαρή σχέση κάποιον που τους άρεσε μόνο εμφανισιακά χωρίς να ασχολούνται με την εσωτερική ομορφιά; Και πώς κατέληξαν αυτές οι σχέσεις;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top