Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 235)
  • Ναι, και θα το έκανα ξανά!

  • Μια φορά, αλλά δεν θα το έκανα ξανά!

  • Κάποτε το σκεφτόμουν, αλλά...

  • Όχι, ποτέ μου!

  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαβάζοντας την στιχομυθία Βάλντερ-Τζακ:
ahd.gif
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Βλέπεις όμως ότι κι εσύ ως γυναίκα που δεν είσαι υπέρ αυτής της μεθόδου γνωριμιών συμμετέχεις ενεργά σε αυτή τη διαμορφούμενη "ρηχότητα"...για ποιο λόγο π.χ. να προωθήσεις "φτιαχτή εικόνα";:rolleyes:
Όχι καλέ μου δεν εννοώ αυτό. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Μίλησα γενικά "προωθώντας" αόριστα κάποιος. Προσωπικά στο λογαριασμό μου έχω να ανεβάσω από πέρυσι κάτι. Και αυτό το κάτι είναι συνήθως και κάτι αόριστο και άσχετο.
Αλλά μικρότερη θα συμφωνήσω μαζί σου έδινα βάση και εγώ σε όλη αυτή τη κατάσταση των σοσιαλ μίντια. Απλά ρε παιδιά κατάλαβα ότι δεν έχει καμία ουσία. Και οι μηδαμινές γνωριμίες που έκανα από εκεί ήταν το λιγότερο αποτυχημένες. Αυτό ίσως γιατί δεν με γεμίζει προσωπικά αυτός ο τρόπος γνωριμίας.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Νομίζω ότι - πέρα από όσα έχουν ειπωθεί και ανεξάρτητα από το αν διαφωνώ ή όχι μαζί τους - είναι πιο ελαφριά η online απόρριψη από τη δια ζώσης. Τουλάχιστον, έτσι φαντάζομαι θα το βλέπουν όσοι και όσες δρουν κατ' αυτόν τον τρόπο. Διότι, στο κάτω-κάτω της γραφής, η online απόρριψη μπορεί εύκολα να μην υπάρξει ή να απομειωθεί σε κάτι «ασήμαντο» - «έλα, μωρέ, τώρα, είδα μία στους προτεινόμενους, την έκαμα add και δε γούσταρε», μπορεί, λέω εγώ τώρα, να πει κάποιος που έφαγε μία διαδικτυακή χυλόπιτα.

Ή αλλιώς, είναι πιο εύκολο το "ghosting" για τις γυναίκες που χρησιμοποιούν τους άντρες απλά και μόνο για να "χτίσουν" το εγώ τους μέσω των social networks...κι αυτού του είδους οι γυναίκες είναι που θα δεις κατά κύριο λόγο να υποτιμούν και ν' απαξιώνουν τους "online" τρόπους γνωριμιών, τη στιγμή που και οι ίδιες επωφελούνται από αυτούς (άλλο π.χ. είναι να πατάς απλά ένα κουμπί και να κόβεις κάθε δίαυλο επικοινωνίας με τον άνδρα που "χρησιμοποίησες" και άλλο να σε ξέρει από κοντά, να έχετε κοινούς γνωστούς ή/και φίλους ή να έχει το τηλέφωνο σου, τη διεύθυνση κ.λπ. και να μπορεί ανά πάσα στιγμή να σ' εντοπίσει)...
The irony!:rolleyes:
Όχι καλέ μου δεν εννοώ αυτό. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Μίλησα γενικά "προωθώντας" αόριστα κάποιος. Προσωπικά στο λογαριασμό μου έχω να ανεβάσω από πέρυσι κάτι. Και αυτό το κάτι είναι συνήθως και κάτι αόριστο και άσχετο.
Αλλά μικρότερη θα συμφωνήσω μαζί σου έδινα βάση και εγώ σε όλη αυτή τη κατάσταση των σοσιαλ μίντια. Απλά ρε παιδιά κατάλαβα ότι δεν έχει καμία ουσία. Και οι μηδαμινές γνωριμίες που έκανα από εκεί ήταν το λιγότερο αποτυχημένες. Αυτό ίσως γιατί δεν με γεμίζει προσωπικά αυτός ο τρόπος γνωριμίας.

Δυστυχώς ο κανόνας στη χώρα μας είναι αυτός, να μιλάμε για ανθρώπους του περιθωρίου που χρησιμοποιούν κατά κύριο λόγο τέτοιες μεθόδους κι έχουν κάνει τα social networks, τα dating sites κ.λπ. τσιφλίκια τους, αντί για ανθρώπους οι οποίοι προβάλλοντας τον πραγματικό τους εαυτό χρησιμοποιούν το internet για τα θετικά του (π.χ. να έρθουν σε επαφή με ανθρώπους που υπό άλλες συνθήκες δε θα γνώριζαν ποτέ, να διευρύνουν τον κοινωνικό τους κύκλο πιο γρήγορα και αποδοτικά κ.λπ.)...
Και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο ν' ασχοληθεί κανείς με αυτό για τις "εξαιρέσεις"...
Διαβάζοντας την στιχομυθία Βάλντερ-Τζακ:
View attachment 68692
Μάθατε και το καραφλό βέλος τρομάρα σας!:P
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ή αλλιώς, είναι πιο εύκολο το "ghosting" για τις γυναίκες που χρησιμοποιούν τους άντρες απλά και μόνο για να "χτίσουν" το εγώ τους μέσω των social networks...κι αυτού του είδους οι γυναίκες είναι που θα δεις κατά κύριο λόγο να υποτιμούν και ν' απαξιώνουν τους "online" τρόπους γνωριμιών, τη στιγμή που και οι ίδιες επωφελούνται από αυτούς (άλλο π.χ. είναι να πατάς απλά ένα κουμπί και να κόβεις κάθε δίαυλο επικοινωνίας με τον άνδρα που "χρησιμοποίησες" και άλλο να σε ξέρει από κοντά, να έχετε κοινούς γνωστούς ή/και φίλους ή να έχει το τηλέφωνο σου, τη διεύθυνση κ.λπ. και να μπορεί ανά πάσα στιγμή να σ' εντοπίσει)...
The irony!:rolleyes:

Αν θες να πεις ότι, πέρα από το να απορριφθείς, είναι πιο εύκολο και να απορρίψεις μέσω social media, ναι, δίκιο έχεις. Τώρα, για το αν είναι "φυλοσύνδετη" η ανάγκη τόνωσης του "εγώ", δε θα πω κάτι.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τώρα, για το αν είναι "φυλοσύνδετη" η ανάγκη τόνωσης του "εγώ", δε θα πω κάτι.

Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν αυτή την ανάγκη ανεξάρτητα από το φύλο, πολύ λίγοι και λίγες είναι που έχουν 100% αυτογνωσία, πίστη στον εαυτό τους κ.λπ. και μένουν ανεπηρέαστοι από τη γνώμη των άλλων...
Απλώς είναι έτσι διαμορφωμένη η κατάσταση στο internet που η ανασφαλής εμφανίσιμη γυναίκα (ή εμφανίσιμη στο επεξεργασμένο υλικό που ανεβάζει) έχει πολύ περισσότερες ευκαιρίες για να "τονωθεί" σε σχέση με τον αντίστοιχο ανασφαλή εμφανίσιμο άνδρα...
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ή αλλιώς, είναι πιο εύκολο το "ghosting" για τις γυναίκες που χρησιμοποιούν τους άντρες απλά και μόνο για να "χτίσουν" το εγώ τους μέσω των social networks...κι αυτού του είδους οι γυναίκες είναι που θα δεις κατά κύριο λόγο να υποτιμούν και ν' απαξιώνουν τους "online" τρόπους γνωριμιών, τη στιγμή που και οι ίδιες επωφελούνται από αυτούς (άλλο π.χ. είναι να πατάς απλά ένα κουμπί και να κόβεις κάθε δίαυλο επικοινωνίας με τον άνδρα που "χρησιμοποίησες" και άλλο να σε ξέρει από κοντά, να έχετε κοινούς γνωστούς ή/και φίλους ή να έχει το τηλέφωνο σου, τη διεύθυνση κ.λπ. και να μπορεί ανά πάσα στιγμή να σ' εντοπίσει)...
The irony!:rolleyes:
Γιατί πιστεύεις ότι γίνεται μόνο από γυναίκες αυτό αρχικά; Το ghosting δηλαδή. Αυτό μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή και μάλιστα στο ίντερνετ είναι και πιο ανώδυνο. Αν περιμένουμε το ίντερνετ για να χτίσουμε μια γνωριμία ή μια σχέση είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Αυτός που δεν ασχολείτε δεν ασχολείτε και τέλος. Αν το χρησιμοποιεί μόνο για να το τονωθει το εγώ του τότε έχει υπερβολικες ανασφάλειες και αποκλείεται να μην είναι μόνιμος χρήστης αυτών των μέσων. Άλλωστε αυτά τα μέσα είναι "τσιφλίκια" όπως είπες αυτών των ανθρώπων που συνεχώς αυτοπροβάλλονται και παρουσιάζουν το ποσό ωραίοι είναι (μετά από δέκα χιλιάδες φίλτρα στη μάπα τους) ή το ποσό ωραία περνάνε που πραγματικά κανέναν δεν ενδιαφέρει.
Ειλικρινά δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να χρησιμοποιεί πχ το φβ και να προβάλλει τον εαυτό του έτσι ακριβώς όπως είναι. Ποτε κάνεις.Συνήθως αυτά τα άτομα αν τα γνωρίσεις από κοντά είναι τέρμα συνεσταλμενα. Παρόλα αυτά θα δεις θα ανεβάζουν συνέχεια στιγμές από τη ζωή τους ή ακόμα και τους ίδιους σε σελφι.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Γιατί πιστεύεις ότι γίνεται μόνο από γυναίκες αυτό αρχικά; Το ghosting δηλαδή. Αυτό μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή και μάλιστα στο ίντερνετ είναι και πιο ανώδυνο. Αν περιμένουμε το ίντερνετ για να χτίσουμε μια γνωριμία ή μια σχέση είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Και στο νετ γνωρίζεις ανθρώπους, γιατί αυτή η προκατάληψη στο χτίσιμο; Εκτός αν δεν συνομιλούμε με ανθρώπους στο νετ αλλά με Daleks.

Δε σου είπανε να κάνεις σεξ μέσω email. Ούτε να σου στέλνει ο άλλος τσουτσουνοσέλφι και να ανέχεσαι αυτές τις ανοησίες.

Να ανταλλάξεις δέκα απόψεις σου είπανε κι αμα σ αρέσει βγες αργότερα με τον Μπάμπη ή το Μήτσο για να το μετατρέψεις σε δια ζώσης πια και "φυσιολογικό".

Θα σας δώσει κανείς κανα μετάλλιο αν γνωρίσετε τον ουρακοτάγκο στη στάση του λεωφορείου και του κάνετε 2 παιδιά μόνο και μόνο για να εισπράξετε βια και στενοχώρια πριν τον χωρίσετε ολοκληρωτικά, σε αντίθεση με μια γνωριμία μέσω νετ που πρώτα γνωρίζεις απόψεις και χαρακτήρα και μπορεί να σας πάει καλύτερα; (με τους όποιους κινδύνους μη-αληθείας κι εκει)
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Το παράκανες πια... Σιγά μην κάνει κανείς συζήτηση ανταλλαγής απόψεων από το ίντερνετ... ( το esteki εξαιρείται διοτι δεν έχει καθαρά χαρακτήρα φλερτ). Ούτε με πειράζει να συνομιλήσω με κάποιον που ήδη ξέρω.
Με πειράζει όμως που ο καθένας που δεν τον ξέρεις και δεν σε ξέρει μπορεί να σου λέει το μακρύ του και το κοντό του και να το παίζει κάποιος, αλλά όταν βρεθείς από κοντά πραγματικά δεν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις και να κάνεις μαζί του. Και αυτό σε ένα ποσοστό 90 %.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Το παράκανες πια... Σιγά μην κάνει κανείς συζήτηση ανταλλαγής απόψεων από το ίντερνετ... ( το esteki εξαιρείται διοτι δεν έχει καθαρά χαρακτήρα φλερτ). Ούτε με πειράζει να συνομιλήσω με κάποιον που ήδη ξέρω.
Με πειράζει όμως που ο καθένας που δεν τον ξέρεις και δεν σε ξέρει μπορεί να σου λέει το μακρύ του και το κοντό του και να το παίζει κάποιος, αλλά όταν βρεθείς από κοντά πραγματικά δεν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις και να κάνεις μαζί του. Και αυτό σε ένα ποσοστό 90 %.


Γιατί το παράκανα; Δεν υπάρχουν κι αυτά τα κακά παραδείγματα;

Διακρίνω μια μικρή υποψία απολυτότητας στο "σιγά μην κάνει κανείς συζήτηση". Γιατί όχι; Όλοι μες το νετ θέλουν άλλα πράγματα;

Και επειδή διάβασα προσεκτικά το τι σε πειράζει στο τέλος, να συμπεράνω ότι έχεις βγάλει αυτό το -όχι λάθος απαραίτητα- συμπέρασμα από ιδία εμπειρία; Άρα έχεις βγει με ανθρώπους απο το νετ αν είναι έτσι, απλά δε σου βγήκε.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γιατί πιστεύεις ότι γίνεται μόνο από γυναίκες αυτό αρχικά; Το ghosting δηλαδή. Αυτό μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή και μάλιστα στο ίντερνετ είναι και πιο ανώδυνο.

Δεν είπα ότι γίνεται μόνο από γυναίκες, απλώς οι γυναίκες έχουν τη μερίδα του λέοντος σ' αυτές τις περιπτώσεις, για ευνόητους λόγους...
Όσο για το ότι είναι "πιο ανώδυνο" που γράφεις...πιο ανώδυνο είναι για ποιον;Γι' αυτόν που το κάνει ή γι' αυτόν που το "τρώει";:rolleyes:
Αν περιμένουμε το ίντερνετ για να χτίσουμε μια γνωριμία ή μια σχέση είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Το internet δεν είναι για να "χτίζουμε" γνωριμίες ή σχέσεις, είναι για να μπορούμε να εντοπίζουμε, να προσεγγίζουμε και να ερχόμαστε σε επικοινωνία γενικότερα με ανθρώπους που υπό άλλες συνθήκες δε θα μιλούσαμε ποτέ (π.χ. εκείνος ο άντρας που σου αρέσει τόσο πολύ αλλά δε θα τον συναντήσεις ποτέ έξω) ή που δε θα είχαμε καν τη δυνατότητα να μιλήσουμε γι' αυτό που θέλαμε (π.χ. εκείνος ο προϊστάμενος της εταιρίας που σ' ενδιαφέρει να εργαστείς και που δε μπορείς να τον βρεις στο σπίτι ή στο γραφείο του αλλά μπορείς π.χ. να του στείλεις ένα μήνυμα στο LinkedIn κι εκείνος με τη σειρά του να το διαβάσει και ίσως να σε βοηθήσει), για να αντλήσουμε πληροφορίες για τον/την συνομιλητή μας και να σχηματίσουμε μετά από εκτενές φιλτράρισμα την άποψή μας με πιο "αποδοτικό" τρόπο κ.λπ. κ.λπ.
Κάπου τα έχεις μπερδέψει...και όχι μόνο εσύ!;)
Αυτός που δεν ασχολείτε δεν ασχολείτε και τέλος. Αν το χρησιμοποιεί μόνο για να το τονωθει το εγώ του τότε έχει υπερβολικες ανασφάλειες και αποκλείεται να μην είναι μόνιμος χρήστης αυτών των μέσων.

Φυσικά και είναι μόνιμοι χρήστες, δεν είπα το αντίθετο...εγώ λέω απλά ότι τα χρησιμοποιούν με "λάθος" τρόπο!
Ειλικρινά δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να χρησιμοποιεί πχ το φβ και να προβάλλει τον εαυτό του έτσι ακριβώς όπως είναι. Ποτε κάνεις.Συνήθως αυτά τα άτομα αν τα γνωρίσεις από κοντά είναι τέρμα συνεσταλμενα. Παρόλα αυτά θα δεις θα ανεβάζουν συνέχεια στιγμές από τη ζωή τους ή ακόμα και τους ίδιους σε σελφι.

Τότε μάλλον εσύ κάτι κάνεις λάθος στις αναζητήσεις σου...με μια πρόχειρη αναζήτηση αυτή τη στιγμή θα βρω π.χ. ένα σωρό ανδρικά προφίλ με δικές τους, "κανονικές" φωτογραφίες χωρίς επεξεργασία (έχε υπόψη σου ότι οι περισσότεροι από εμάς δεν ξέρουμε καν πως γίνεται:P), με τα πραγματικά στοιχεία τους (ηλικία, σπουδές, εργασία κ.λπ.) και ένα ή δύο posts το μήνα (και αν)...έχεις δοκιμάσει ποτέ να μιλήσεις με κάποιον απ' αυτούς;
Το παράκανες πια... Σιγά μην κάνει κανείς συζήτηση ανταλλαγής απόψεων από το ίντερνετ... ( το esteki εξαιρείται διοτι δεν έχει καθαρά χαρακτήρα φλερτ). Ούτε με πειράζει να συνομιλήσω με κάποιον που ήδη ξέρω.
Με πειράζει όμως που ο καθένας που δεν τον ξέρεις και δεν σε ξέρει μπορεί να σου λέει το μακρύ του και το κοντό του και να το παίζει κάποιος, αλλά όταν βρεθείς από κοντά πραγματικά δεν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις και να κάνεις μαζί του. Και αυτό σε ένα ποσοστό 90 %.

Ε οκ, τότε ασχολήσου με το υπόλοιπο 10%...ή μην ασχολείσαι καθόλου και κάτσε και περίμενε πότε και αν θα τύχει να γνωρίσεις άντρες που σου αρέσουν "κάπου έξω" και να περιμένεις πότε και αν θα έρθει να σου μιλήσει κάποιος από αυτούς, δικαίωμα σου!:)
Ατάκες όμως του στυλ "σιγά μην κάνει κανείς συζήτηση ανταλλαγής απόψεων από το internet" πρέπει να είσαι σε θέση να καταλάβεις ότι δεν στέκουν, ούτε για το e-steki ούτε για οποιοδήποτε online μέρος όπου δύο άνθρωποι αλληλεπιδρούν, είτε φλερτάρουν είτε όχι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το παράκανες πια... Σιγά μην κάνει κανείς συζήτηση ανταλλαγής απόψεων από το ίντερνετ... ( το esteki εξαιρείται διοτι δεν έχει καθαρά χαρακτήρα φλερτ). Ούτε με πειράζει να συνομιλήσω με κάποιον που ήδη ξέρω.
Με πειράζει όμως που ο καθένας που δεν τον ξέρεις και δεν σε ξέρει μπορεί να σου λέει το μακρύ του και το κοντό του και να το παίζει κάποιος, αλλά όταν βρεθείς από κοντά πραγματικά δεν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις και να κάνεις μαζί του. Και αυτό σε ένα ποσοστό 90 %.

Για το ποιοι χρήστες μίας εφαρμογής μπορούν να σου στείλουν, νομίζω ότι έχεις κάποιες ρυθμίσεις στο facebook που μπορούν να σε διευκολύνουν - περιορίζεις τα requests σε φίλους φίλων κ.λπ.. Κατά τα άλλα, νομίζω ότι το να έχεις πρόσβαση σε ένα δίκτυο κάποιων δισεκατομμυρίων υπολογιστών (όπως το internet) σου δίνει πάρα πολλή δύναμη να κάνεις σχεδόν ό,τι θες, οπότε, αν θες να συζητήσεις, είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα ψαξίματος. Υπάρχουν π.χ. εφαρμογές που σε φέρνουν σε επαφή με κόσμο από άλλες γωνίες του πλανήτη, χωρίς καν να χρειάζεται να μεσολαβήσει φλερτ ή κάτι τέτοιο.

Τώρα, για το πόσο υποκρίνεται ή όχι ο καθένας στα social media, νομίζω ότι η εμφάνισή τους μας έδωσε την ευκαιρία να δούμε ποιοι συνάνθρωποί μας είχαν μία τέτοια προδιάθεση και απλώς δεν την εκδήλωναν τόσον καιρό - με λίγα λόγια, ήταν σαν τα social media να «σήκωσαν» ένα χαλάκι που κρύβονταν όλα αυτά από κάτω.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το παράκανες πια... Σιγά μην κάνει κανείς συζήτηση ανταλλαγής απόψεων από το ίντερνετ... ( το esteki εξαιρείται διοτι δεν έχει καθαρά χαρακτήρα φλερτ). Ούτε με πειράζει να συνομιλήσω με κάποιον που ήδη ξέρω.
Με πειράζει όμως που ο καθένας που δεν τον ξέρεις και δεν σε ξέρει μπορεί να σου λέει το μακρύ του και το κοντό του και να το παίζει κάποιος, αλλά όταν βρεθείς από κοντά πραγματικά δεν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις και να κάνεις μαζί του. Και αυτό σε ένα ποσοστό 90 %.

Καθαρά χαρακτήρα φλερτ / πάμε να πηδηχτούμε, έχουν μόνο τα dating sites τύπου tinder.

Το φλερτ μπορεί να γεννηθεί οπουδήποτε, και δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό. Σημαίνει πως ο άλλος κάτι είδε σε σένα, σε ξεχώρισε, έχετε χημεία και καλή επικοινωνία κλπ, άρα, σαν προέκταση, βγαίνει και το φλερτ ανάμεσά σας. Εξαιρώ όσους και όσες πυροβολούν αδιακρίτως, πράγμα που αυτό συμβαίνει κι έξω, δεν είναι μόνο στο διαδικτυακό.

Κακώς τα έχεις τόσο διαχωρισμένα μέσα στο μυαλό σου. Το οτιδήποτε μπορεί να συμβεί οπουδήποτε, μιας και παντού είναι ο άνθρωπος που θα συναντούσες πάλι οπουδήποτε. Μπορεί οπουδήποτε να κάνεις μια υπέροχη συζήτηση, μπορεί οπουδήποτε ν' ακούσεις το μακρύ και το κοντό τού άλλου.

Επίσης, η επικοινωνία φαίνεται. Μου φαίνεται δύσκολο το να μιλάς με κάποιον διαδικτυακά (έχοντας διάφορα θέματα να συζητήσετε κ.ο.κ) και από κοντά να βγαίνει φόλα. ΟΚ, η πρώτη συνάντηση πάντα έχει λίγη αμηχανία αλλά αυτό αλλάζει στην πορεία. Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν γίνεται να ταιριάζεις μόνο διαδικτυακά κι όχι από κοντά και τανάπαλιν.

Κι όσο για τη γενικότερη "φοβία" σου περί διαδικτυακής αλληλεπίδρασης, μη σου πω πως και με περισσότερη σαφήνεια βλέπεις τον χαρακτήρα τού άλλου και το κατά πόσο ταιριάζετε. Το διαδίκτυο προσφέρει τέτοια υπερέκθεση εαυτού που απλά δεν γίνεται να μη μπορέσεις να δεις πτυχές τού άλλου.
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Το παράκανες πια... Σιγά μην κάνει κανείς συζήτηση ανταλλαγής απόψεων από το ίντερνετ... ( το esteki εξαιρείται διοτι δεν έχει καθαρά χαρακτήρα φλερτ).
Meanwhile κάνει συζήτηση και ανταλλάσει απόψεις στο ίντερνετ.
Ωραία όλα συμφωνώ με όλους σας. Η άποψη σας είναι αυτή αλλά εγώ το περιορίζω μόνο στο τομέα του φλερτ. Άλλωστε και το θέμα έχει να κάνει με αυτό. Δεν μιλάω γενικά. Αν θέλω να φλερτάρω και να γνωρίσω τον άλλον το κάνω πολύ καλύτερα από κοντά (άσχετα πού τον έχω γνωρίσει τον άλλον αρχικά). Μπορεί να τον έχω γνωρίσει στο ιντερνετ ή μάλλον πιο πιθανά να τον ξέρω ήδη αλλά να μου δόθηκε ευκαιρία να του μιλήσω μέσω ίντερνετ και να δημιουργήσω έναν δίαυλο επικοινωνίας. Δεν συγκρίνεται όμως η από κοντά επικοινωνία με την επικοινωνία πίσω από μια οθόνη. Η γλώσσα του σώματος παίζει πρωταρχικό ρόλο στη διαδικασία του φλερτ και μέσω του ίντερνετ απλά την αναιρείς, είναι ανύπαρκτη άρα δεν υπάρχει και σωστό παιχνίδι.
Οσον αφορά την παραπάνω παράθεση είναι το λιγότερο άστοχη διότι μιλάω για διαδικασία ΦΛΕΡΤ και ίντερνετ. Δεν μπήκα να φλερταρω εδώ ούτε και για να κράξω το ίντερνετ γενικά. Μπήκα για να ανταλλάξω απόψεις. Το ίντερνετ το χρησιμοποιεί ο καθένας για έναν σκοπό, τον δικό του ο καθένας. Κατακρίνω αυτούς που πιστεύουν πως πίσω από μια οθόνη θα εξελιχθούν κοινωνικά και προσωπικά. Καμία έκθεση προσωπικότητας δεν γίνεται στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Εκθέτω την προσωπικότητα που εγώ θέλω. Αλλιώς όμως θα εκτεθώ από την δια ζωσης επικοινωνία, όπου παίζει ρόλο και ο τρόπος που μιλάω και το πως κινούμαι στο χώρο. Η ανταλλαγή απόψεων στο φλερτ και η γνωριμία με τον άλλον και το τι πιστεύει τι του αρέσει θα γίνει από κοντά για τον λόγο που ανέφερα και παραπάνω. Οτιδηποτε πίσω από μια οθόνη δεν θεωρείται για μένα φλερτ. Ρομπότ δεν είμαστε. Και για να μην παρεξηγουμε δεν μιλάω για τη γνωριμία, την πρώτη πρώτη επαφή, που ενδέχεται στις μέρες μας να γίνεται πιο εύκολα μέσα από ένα μέσο δικτύωσης, για πόλλους άλλους λόγους που δεν είναι της παρούσης. Ίσως για αυτό να υπήρξε ο καταιγισμός αντιθετων ποστ. Ίσως τώρα να έκανα πιο σαφη τη θέση μου και την άποψη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ωραία όλα συμφωνώ με όλους σας. Η άποψη σας είναι αυτή αλλά εγώ το περιορίζω μόνο στο τομέα του φλερτ. Άλλωστε και το θέμα έχει να κάνει με αυτό. Δεν μιλάω γενικά. Αν θέλω να φλερτάρω και να γνωρίσω τον άλλον το κάνω πολύ καλύτερα από κοντά (άσχετα πού τον έχω γνωρίσει τον άλλον αρχικά). Μπορεί να τον έχω γνωρίσει στο ιντερνετ ή μάλλον πιο πιθανά να τον ξέρω ήδη αλλά να μου δόθηκε ευκαιρία να του μιλήσω μέσω ίντερνετ και να δημιουργήσω έναν δίαυλο επικοινωνίας. Δεν συγκρίνεται όμως η από κοντά επικοινωνία με την επικοινωνία πίσω από μια οθόνη. Η γλώσσα του σώματος παίζει πρωταρχικό ρόλο στη διαδικασία του φλερτ και μέσω του ίντερνετ απλά την αναιρείς, είναι ανύπαρκτη άρα δεν υπάρχει και σωστό παιχνίδι.
Οσον αφορά την παραπάνω παράθεση είναι το λιγότερο άστοχη διότι μιλάω για διαδικασία ΦΛΕΡΤ και ίντερνετ. Δεν μπήκα να φλερταρω εδώ ούτε και για να κράξω το ίντερνετ γενικά. Μπήκα για να ανταλλάξω απόψεις. Το ίντερνετ το χρησιμοποιεί ο καθένας για έναν σκοπό, τον δικό του ο καθένας. Κατακρίνω αυτούς που πιστεύουν πως πίσω από μια οθόνη θα εξελιχθούν κοινωνικά και προσωπικά. Καμία έκθεση προσωπικότητας δεν γίνεται στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Εκθέτω την προσωπικότητα που εγώ θέλω. Αλλιώς όμως θα εκτεθώ από την δια ζωσης επικοινωνία, όπου παίζει ρόλο και ο τρόπος που μιλάω και το πως κινούμαι στο χώρο. Η ανταλλαγή απόψεων στο φλερτ και η γνωριμία με τον άλλον και το τι πιστεύει τι του αρέσει θα γίνει από κοντά για τον λόγο που ανέφερα και παραπάνω. Οτιδηποτε πίσω από μια οθόνη δεν θεωρείται για μένα φλερτ. Ρομπότ δεν είμαστε. Και για να μην παρεξηγουμε δεν μιλάω για τη γνωριμία, την πρώτη πρώτη επαφή, που ενδέχεται στις μέρες μας να γίνεται πιο εύκολα μέσα από ένα μέσο δικτύωσης, για πόλλους άλλους λόγους που δεν είναι της παρούσης. Ίσως για αυτό να υπήρξε ο καταιγισμός αντιθετων ποστ. Ίσως τώρα να έκανα πιο σαφη τη θέση μου και την άποψη μου.

Απλά να ρίξω στο τραπέζι και το εξής: Σε μία συζήτηση online, χωρίς περιττά στοιχεία και μόνο με την προσωπικότητα του άλλου απέναντι στη δική σου μπορείς πιο εύκολα να τεστάρεις την μακροβιότητα μίας σχέση, ακριβώς γιατί δεν έχεις τους distractors που έχει η φυσική επικοινωνία - πάντως, κι εμένα είναι του γούστου μου ή δια ζώσης επικοινωνία περισσότερο από την μεμακρυσμένη.
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Απλά να ρίξω στο τραπέζι και το εξής: Σε μία συζήτηση online, χωρίς περιττά στοιχεία και μόνο με την προσωπικότητα του άλλου απέναντι στη δική σου μπορείς πιο εύκολα να τεστάρεις την μακροβιότητα μίας σχέση, ακριβώς γιατί δεν έχεις τους distractors που έχει η φυσική επικοινωνία - πάντως, κι εμένα είναι του γούστου μου ή δια ζώσης επικοινωνία περισσότερο από την μεμακρυσμένη.
Τι μπορεί να είναι αυτό που εμποδίζει μια φυσική τετ α τετ επικοινωνία; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ίσως το άγχος της πρώτης γνωριμίας αλλά και αυτό ξεπερνιέται με την πάροδο του χρόνου. Αντίθετα όσο περιμένεις πίσω από μια οθόνη δεν θα ξεπεραστεί ποτέ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Τι μπορεί να είναι αυτό που εμποδίζει μια φυσική τετ α τετ επικοινωνία; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ίσως το άγχος της πρώτης γνωριμίας αλλά και αυτό ξεπερνιέται με την πάροδο του χρόνου. Αντίθετα όσο περιμένεις πίσω από μια οθόνη δεν θα ξεπεραστεί ποτέ.

Δε σου πάει πουθενά αλλού το μυαλό γιατί μπορεί ένας άνθρωπος (δοθείσης της προϋπόθεσης ότι τον αντιμετωπίζεις ως τέτοιον) να μην μπορεί ή και να μην θέλει τόσο σύντομα να κοπιάσει και ίσως να επιβαρυνθεί με κούραση ώστε να βρεθείτε;

ΥΓ: Μη της το σφυρίξει κανείς το αίνιγμα, να δούμε αν θα το βρει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top