Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 236)
  • Ναι, και θα το έκανα ξανά!

  • Μια φορά, αλλά δεν θα το έκανα ξανά!

  • Κάποτε το σκεφτόμουν, αλλά...

  • Όχι, ποτέ μου!

  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,321 μηνύματα.
Εαν η ώριμη γυναίκα περιμένει απο άλλον να της καλύψει τις ανάγκες μάλλον δεν είναι τόσο ώριμη.
Ο καθένας πρέπει να ξέρει να φροντίζει τον εαυτό του παιδιά και να μην γίνεται βάρος.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,548 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Χρωστώ μιαν απάντηση. Είπα ότι υπάρχουν πάρα πολλοί μα@άκες, γιατί διάβασα, σ' ένα ποστ του Σάμαελ, ότι οι γυναίκες έχουν τεράστια γκάμα επιλογών. Σε αυτό απάντησα. Γιατί μπορεί να είναι ναι μεν μεγάλη η γκάμα, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα...

β)Αναφορικά με τη δεύτερη παράγραφό σου, λυπάμαι. Το έχω περάσει και έχω ακόμα να θυμάμαι ότι μόνο ευχάριστες δεν είναι αυτές οι καταστάσεις. Αλλά ό,τι είναι για καλό σού εύχομαι.
α)Αυτό σημαίνει ότι απ' αυτή τη μεγάλη γκάμα, μπορείτε ΑΝ σας ενδιαφέρει (και δεν περιμένετε μονίμως απ' τον άντρα να βγάλει τα κάστανα απ' τη φωτιά κάνοντας την πρώτη κίνηση κ.λπ.) κι ΑΝ έχετε διαβάσει το μάθημά σας καλά να ξεχωρίσετε τον χρυσό απ' τα σκατά...

β)Να 'σαι καλά!:)
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,653 μηνύματα.
Εαν η ώριμη γυναίκα περιμένει απο άλλον να της καλύψει τις ανάγκες μάλλον δεν είναι τόσο ώριμη.
Ο καθένας πρέπει να ξέρει να φροντίζει τον εαυτό του παιδιά και να μην γίνεται βάρος.
Για αυτό είναι βασικό πριν από συγκατοικήσεις, γάμους και τέτοιες ιστορίες ο καθένας να έχει μείνει μόνος ιδιαίτερα οι άνδρες, και να ξέρει να επιβιώνει και οικονομικά και πρακτικά χωρίς βοήθεια.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,321 μηνύματα.
Για αυτό είναι βασικό πριν από συγκατοικήσεις, γάμους και τέτοιες ιστορίες ο καθένας να έχει μείνει μόνος ιδιαίτερα οι άνδρες, και να ξέρει να επιβιώνει και οικονομικά και πρακτικά χωρίς βοήθεια.
Aυτό είναι το σωστό κατ'εμέ. Προτεραιότητα κάθε ανθρώπου πρέπει να είναι να φύγει απο το πατρικό του. Όχι επειδή μισεί τους γονείς του, αλλά ακριβώς επειδή τους αγαπάει και επειδή αγαπάει και τον εαυτό του.

Δυστυχώς σήμερα ούτε άντρες ούτε γυναίκες φεύγουν απο το σπίτι ακόμα και μέχρι 35 χρονών.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που συμβαίνει αυτό, ο οικονομικός είναι προφανώς ένας απο τους κύριους. Εαν δεν έχεις έναν καλό μισθό και μια όσο να'ναι σταθερή δουλειά είναι δύσκολο να φύγεις απο το σπίτι. Ο δεύτερος είναι οτι αρκετοί προτιμούν να μένουν με τους γονείς τους και να χαλάνε τα όσα βγάζουν σε διάφορα πράγματα, τα οποία δεν θα τα κρίνω γιατί το γούστο τους κάνουν...αλλά αντικειμενικά πολλά απο αυτά δεν τα χρειάζονται και τόσο.

Τα στατιστικά είναι ανησυχητικά γιατί ούτως η άλλως είμαστε μια χώρα με υπογεννητικότητα και απο οτι φαίνεται οι συνθήκες κάθε άλλο παρά ευνοϊκές είναι για να σταθμιστεί κάπως αυτό.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τα στατιστικά είναι ανησυχητικά γιατί ούτως η άλλως είμαστε μια χώρα με υπογεννητικότητα και απο οτι φαίνεται οι συνθήκες κάθε άλλο παρά ευνοϊκές είναι για να σταθμιστεί κάπως αυτό.
Ενώ στα άλλα δυτικά κράτη ξεσκίζονται στις γεννήσεις!:rolleyes:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,321 μηνύματα.
Ενώ στα άλλα δυτικά κράτη ξεσκίζονται στις γεννήσεις!:rolleyes:
Δεν έχω εικόνα για το τι συμβαίνει στις άλλες δυτικές χώρες δυστυχώς.
Εαν υφίσταται και αλλού το πρόβλημα(φαντάζομαι πως θα υφίσταται), δεν το κάνει πιο οκει πάντως.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,120 μηνύματα.
Ομολογώ Valder ότι ήσουν ο τελευταίος από τον οποίο περίμενα το κλασικό «π@@τάνες όλες» post!
Κι εγώ είμαι με το δικηγόρο μου αγκαζέ για διαζύγιο μετά από 3,5 χρόνια γάμου αλλά δεν κάνω έτσι ρε φίλε!:rolleyes:
Δεν ειναι "πουτάνες όλες" πόστ. Ποτέ δεν το χω πει. Είναι στα *γκουχ* μου όλα ποστ. Έχει διαφορά.
β)Και γιατί ν' ασχοληθείς με τέτοια γυναίκα;
Έχεις ακούσει το bait and switch ως μέθοδο;

Μη το ζήσεις.

ΥΓ: Εσυ όχι μόνο σχέση, αλλά έβαλες και κουλούρα. Τι δεν πήγε καλά και είσαι αγκαζέ με δικηγόρο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν έχω εικόνα για το τι συμβαίνει στις άλλες δυτικές χώρες δυστυχώς.
Εαν υφίσταται και αλλού το πρόβλημα(φαντάζομαι πως θα υφίσταται), δεν το κάνει πιο οκει πάντως.
Κατά διαόλου πάμε γενικώς, άστο...
α)Δεν ειναι "πουτάνες όλες" πόστ. Ποτέ δεν το χω πει. Είναι στα *γκουχ* μου όλα ποστ. Έχει διαφορά.

β)Έχεις ακούσει το bait and switch ως μέθοδο;
α)Κι είπες να γράψεις ένα ολόκληρο σεντόνι να μας το ανακοινώσεις;:rolleyes:

β)Το «bait and switch» όχι, το «switch» (σκέτο) ναι και είναι ανθρώπινο...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,120 μηνύματα.

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ τα περιπλέκετε τα πράγματα χωρίς λόγο...μια σχέση για να είναι ποιοτική και να «πετύχει» (χωρίς αυτό να σημαίνει ντε και καλά να κρατήσει μέχρι τα στερνά) προϋποθέτει ΕΝΑ πράγμα: αμοιβαία κάλυψη αναγκών!
Ένας άντρας ο οποίος δε μπορεί ούτε το βρακί του να πλύνει μόνος του, πως θα καλύψει μακροπρόθεσμα τις ανάγκες μιας ώριμης γυναίκας;
Το μεγαλύτερο κουσούρι των νέων Ελλήνων ανδρών θεωρώ πως είναι το «σύνδρομο της Ελληνίδας μάνας» που τους έχει καταστρέψει (γι' αυτό ανέφερα τη σχέση με τη μητέρα τους κ.λπ.)...
Επέτρεψε μου αλλά στο κομματι των σχέσεων έχω βρει την απόλυτη συνταγή επιτυχίας ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ !
Δεν υπάρχει αλλά λέω...ευτυχώς σε αυτό έχω βρει τον άνθρωπο που έχει όλα αυτά που ανέφερα πιο πάνω οπότε δεν με απασχολεί τι πολυ κυλοφορει εκεί έξω,κατά πόσο είμαι αποδεκτή η σωστή και να σου πω και κάτι;

χαίρομαι που του πλένω το βρακι όπως λες γιατί δεν προλαβαίνει από την δουλειά του ,την οποια έχτισε λιθαράκι λιθαράκι μόνος του ούτε να βήξεις που λέω...

Έχει εμένα να του πλένω το βρακι τις κάλτσες τα πάντα, δεν πειράζει ,μαζι με τα δικα μου και των παιδιων μας το κανω ,δεν θα μου πεσει η μυτη και ουτε αυτο εναν αντρα τον κάνει λιγότερο άντρα από αυτό που είναι εφόσον είναι παρόν σε όλα τ άλλα!

Αντιλαμβανεσαι μαλλον το point ολου αυτου ;

Δεν είναι εκεί το θέμα, αλλού " μπάζει " που λέμε δυστυχώς...

Επειτα ξερω πολυ καλα τι λετε για τις σημερινες γυναικες !Όχι όλες ,υπάρχουν και πολλές εξαιρέσεις αλλά το σύνολο αυτών μα παρασερνει όλες η αλήθεια είναι!

Κουμαντο σε όλα ,στο τρόπο που μιλάνε οι άντρες ,μετά στο τρόπο που φέρονται που ντύνονται.Ξαφβικα θέλουν να τον αλλάξουν...

Τους κάνουν συνέχεια επίκριση,σεβασμός μηδέν, το βλέπουμε..... πολλές τους μειώνουν και πάμπολλα αλλα θέματα που τα βλέπω μπροστά μου στις ομαδικές όσο αφορά την διαχείριση Ζεύγους και τα διαζύγια!

τους βλπεω μπροστα μου να τρωγονται σαν τα κοκορια και λες ειναι δυνατον ; που ειναι οι ανθρωποι που ερωτευτηκαν ;

Πως είναι δυνατόν ένας άντρας ή αντίστοιχα μια γυναικα ,να επιτρέπει να εκφράζεται ο άλλος με τέτοιους χαρακτηρισμους;

Ακομα και στα διαζυγια να βγαλουν την εμπαθεια τους θαρρεις αν βγει νικητ@ στο πιοέφτιαξε λιγοτερο θα εξαφανιστει το δικ@ του μεριδιο ευθυνης ....

και οι ΔΥΟ φταινε ,ΠΑΝΤΑ , τωρα χωριζοντας αν επιλεγουμεννα να λέμε μόνο που φταίει ο αλλος και όχι να κάνουμε την αυτοκριτική μας, με συγχωρείς αλλά υπάρχει ακόμα μεγαλύτερο θεματακι ...


Που καταληγουμε ; Υπάρχουν εκεί έξω και αξιόλογες γυναίκες και αξιόλογοι άντρες τι γινετε και δεν βρίσκεστε, ας αναρωτηθεί ο καθένας μόνος του .


Αληθεια εχουμε αναρωτηθει αν ο προορισμός μας ειναι για σχέση;
Ειναι ολοι ; Κανουν ΟΛοι;
Δεν ειναι απαραίτητο όλοι να βρείτε, κάποιοι τα έχουν βρει πολύ καλύτερα με την επιλογή της μοναχικοτητας τους από το να προτιμήσουν να συμβιβαστούν.

Οι σχέσει ειναι συμβιβασμός κακά τα ψέματα!
Κάτι χάνεις αλλά και κατι άλλο πολύ πιο σπουδαίο για την ψυχικη σου ηρεμία βρίσκεις και εκεί λες αξίζει!

Και στη τελικη τι να τον κάνω να ξερει να πλένει τα ρούχα του και στο τέλος της ημέρας να τον έχω με μούτρα και με το κινητό στο χέρι στο καναπέ δίπλα μου ;

Δεν κρατιουνται μακροχρόνιες σχέσης μόνο όταν ένας άντρας ξέρει να κάνει δουλειές, αυτό ειναι το τελευταίο για εμένα προσωπικά μετά από 23 χρόνια μέσα σε όλο αυτό!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,883 μηνύματα.
Οι σχέσει ειναι συμβιβασμός κακά τα ψέματα!
Πόσο συμφωνώ! Έχει φάει ο εγωισμός πολλές, τόσες πολλές σχέσεις!
Μαλώνουμε; μαλώνουμε ΜΑΖΙ για το πρόβλημα όχι απέναντι ο ένας από τον άλλον!
Έχει αυτά τα αρνητικά ο άλλος; αν τον αγαπάς τα δέχεσαι, συζητάς ποια μπορεί να μετριασει και που μπορείς να κάνεις εσύ πίσω και το ανάποδο.
Ο παππούς μου και η γιαγιά μου είναι από τα 15 μαζί και τώρα είναι 68 και οι δύο. Είχαν την τύχη να είναι από αγάπη μαζί, και όχι από προξενιό, κι ας είχαν εμπόδια για πολλούς λόγους.
Ο παππούς είναι το κεφάλι αλλά η γιαγιά μου ο λαιμός, και κάπως έτσι είναι αγαπημένοι μαζί τόσα χρόνια.

Και όπως και να το κάνουμε, κάνεις δεν είναι τέλειος, ούτε αψεγαδιαστος. Αυτο και αν το ξεχνάει η τωρινή κοινωνία μας, με τις τόσες χαζομάρες που προβάλλονται ως πρότυπα πλέον, σε γυναίκες και άντρες.

Φτάνει με το να έχουμε και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Πάντα θα υπάρχει και το αρνητικό κομμάτι. Το θέμα είναι πόσο διατεθειμένος είσαι να το αγκαλιάσεις και αυτό :)

Νιώθω τυχερή που το έχω βρει όλο αυτό με τον δικό μου άνθρωπο. Ειναι μεγάλη υπόθεση πια.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νιώθω τυχερή που το έχω βρει όλο αυτό με τον δικό μου άνθρωπο. Ειναι μεγάλη υπόθεση πια.
Ευλογια ειναι αυτο που λες και να νιωθεις καθε μερα ευγνωμοσυνη για τον ανθρωπο που αγκαλιασε εσενα με ολα τα σκοτεινα σου σημεια ,άλλωστε ΟΛΟΙ εχουμε το θεμα του εγωισμου ειναι που δεν αφηνει μερικους να τα βλεπουν ..

Η ευκολη λυση ΔΕΝ φταιω εγω ,εσυ φταις
Δεν φταιω εγω που νευριαζω και επιτρεπω σ εσενα να με νευριασεις αλλα εσυ ..
Και εκει αρχιζει ο χορός των χαρακτιρισμων και των υποδείξεων για το πως πρεπει να ειναι ο αλλος συμφωνα με εμας θαρρεις και εμεις ειμαστε οι τελειοι !

Μεγαλη κουβεντα που λιγοι μπορουν να την κανουν δυστηχως γιατι πολυ απλα παντα για το πως νιωθουν ευθυνονται οι αλλοι και οχι οι δικες τους επιλογες του να βρισκονται μαζι τους ..
Μαλώνουμε; μαλώνουμε ΜΑΖΙ για το πρόβλημα όχι απέναντι ο ένας από τον άλλον!
Μα αν τα ζυγαρια αντιληφθουν οτι το προβλημα ειναι ενα και αυτοι οι δυο ειναι ενα απενταντι στο προβλημα και οχι απεναντι ο ενας στον αλλο ,τοτε πιστεψε με τα διαζυγια θα ειχαν μειωθει ..

Αυτη ειναι η ουσια στην διαχιερηση του δεσμου !

Μαλωνουμε και φωναζουμε για ποιο λογο ?
Γιατι νιωθουμε οτι ο συναισθηματικος μας δεσμος σπαει ,οτι ο συντροφος μας απομακρυνετε απο εμας ...ας σκεφτουμε, ειναι δυνατον μια μικρη καθημερινη δυσκολια να ειναι η αιτια να μαλώσουμε ,να φωναξουμε ακομα και να βρισουν μερικοι , οταν ξερουμε οτι ο συντροφος μας ειναι εκει, ο δεσμος μας ειναι γερος ?

Απλα εχουμε διαφορετικες προσεγγισεις σε ενα θεμα.
Γιατι ηρεμα να μην βρουμε μια κοινη λυση μεσα απο ερωτησεις και οχι αυθερετα συμπερασματα με επιβολη κυριαρχιας (το δικο μου ειναι σωστο ), ωστε να καταληξουμε να πουμε" δεν με υπολογιζεις, δεν με σκεφτεσαι αρα δεν με αγαπας " και επειδη ακριβως δεν με αγαπας γινετε ο πανικος...

Ας βαλουμε λοιπον το υπερμετρο εγω μας στο κομματι των σχεσεων στην ακρη,ας μαθουμε να επικοινωνουμε μεσα απο ερωτησεις και οχι αυθερετα συμπερασματα και ας αφησουμε την ναρκισσιστιτικη πλευρα που ολοι εχουμε, να μην θρεφει αυτο το ¨εγω ¨χανοντας το " εμεις " και ισως βρουμε καποιο συντροφο να πορευτουμε για χρονια !

Οταω ο ανθρωπος μαθει να υπαρχει στο σχετιζεστε τοτε δεν εχει κανεναν λογο ουτε να μαλωσει ουτε να κατηγορει συντροφους .Δεν κανει καποιος ,αποδεκτό και απολυτα σεβαστο ,απλα φευγεις και κρατας τις ομορφες στιγμες μαζι του, ολα τ αλλα μονο ψυχολογικη φθορα προσφερουν ,αν λοιπον την επιλεγεις τοτε και γι αυτο δεν ειναι υπευθυνος ο αλλος παρα μονο εσυ :)
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)χαίρομαι που του πλένω το βρακι όπως λες γιατί δεν προλαβαίνει από την δουλειά του ,την οποια έχτισε λιθαράκι λιθαράκι μόνος του ούτε να βήξεις που λέω...

β)Δεν κρατιουνται μακροχρόνιες σχέσης μόνο όταν ένας άντρας ξέρει να κάνει δουλειές, αυτό ειναι το τελευταίο για εμένα προσωπικά μετά από 23 χρόνια μέσα σε όλο αυτό!
α)Αν αυτό είναι το μεταξύ σας deal και σε ικανοποιεί, καλά κάνεις και χαίρεσαι που τον φροντίζεις...αν όμως όταν γνωριστήκατε κι είσασταν γκόμενοι του έπλενε τα βρακιά του η μαμάκα του, μάλλον δε θα χαιρόσουν και τόσο ε;;)

β)Σίγουρα πάντως δεν κρατιούνται και με σχέσεις αλληλεξάρτησης, όπως ήταν κατά κανόνα π.χ. αυτές των πατεράδων και των παππούδων μας (με τη γυναίκα νοικοκυρά, εξαρτώμενη οικονομικά απ' τον άντρα κ.ο.κ.) ούτε και με τους 1.000.000 συμβιβασμούς που κάνουν πολλά ψυχολογικά ερείπια εκεί έξω «γιατί τον/την αγαπώ (:lol:)»...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α)Αν αυτό είναι το μεταξύ σας deal και σε ικανοποιεί, καλά κάνεις και χαίρεσαι που τον φροντίζεις...αν όμως όταν γνωριστήκατε κι είσασταν γκόμενοι του έπλενε τα βρακιά του η μαμάκα του, μάλλον δε θα χαιρόσουν και τόσο ε;;)
Deal τι εννοεις ?
Πιστευεις οτι ειναι αιτια αυτο οπως πολυ συχνα συναντω για να διαλυσει μια σχεση ή ενας γαμος ?

Αν δεν κανει δουλειες ο αντρας δεν κανει για σπιτι ......

Θα πω απλα χαλαρωστε λιγο και κυριως οι γυναικες ,αν δουλευουν και οι δυο, πληρωνουν ενα ανθρωπο μια φορα την εβδομαδα να κανει τις βαριες δουλειες ...
Τοσο χρειαζεται μην σου πω και πολυ ειναι αν εσυ μετα διατηρεις τον χωρο σου αφιερωνοντας το πολυ μια ωριτσα την ημερα στην φροντιδα του ...

Ελα μην τρελαθουμε τωρα καναμε τις δουλειες του σπιτιου επιστημη γιατι μερικοι εχουν ψυχαναγκασμους και πρεπει ολα να ειναι αυστηρα στην θεση τους και τα παιδια στρατιωτακια ..

Αν ειναι ετσι ΜΗΝ συγκατοικεις στην τελικη ,κατσε σε ενα σπιτι καθαρο να μην εχει κοκο σκονης και οταν γυρνας το βραδυ μιλα με τα ντουβαρια και παιζε στον υπολογιστη σου :bleh:


β)Σίγουρα πάντως δεν κρατιούνται και με σχέσεις αλληλεξάρτησης, όπως ήταν κατά κανόνα π.χ. αυτές των πατεράδων και των παππούδων μας (με τη γυναίκα νοικοκυρά, εξαρτώμενη οικονομικά απ' τον άντρα κ.ο.κ.) ούτε και με τους 1.000.000 συμβιβασμούς που κάνουν πολλά ψυχολογικά ερείπια εκεί έξω «γιατί τον/την αγαπώ (:lol:)»...
Αυτο το μοντελο πλεον σπανιζει και σταματηστε αυτη την καραμελα !
Ναι η γυναικα θα φροντισει περισσοτερο το σπιτι οχι γιατι ειναι ¨δουλα ¨αλλα γιατι ειναι ο κυριος ¨φροντιστης ¨ αρχικα του παιδιου της ,η οποια οταν θα γεννησει ,αυτη ειναι που θα καθισει στο σπιτι και φυσικα αυτη θα ειναι που οφειλει να ειναι τις περισσοτερες ωρες στο σπιτι .
Μεχρι τοτε στο σπιτι ειναι δυο ατομα κανει οτι μπορει ο καθενας βαση εργασιας ,το κανει ομως επειδη το θελει και αισθανεται , υπαρχει αλληλοφροντιδα και οταν δεν μπορουν και οι δυο ζητανε βοηθεια ,απλα τα πραγματα ..
Αν ειναι να κανουμε παιδια και να τα παρακαρουμε σε ντανταδες τι να πω τοτε ...Επιλογη τους σεβαστη ΑΛΛΑ να μην διαμαρτυρονται ουτε για τους αντρες ουτε για ολα αυτα που ακουω,επιλογες τους ειναι οσο σκληρο και αν ακουγετε !

Οι σχεσεις εχουν πολυ πιο σοβαρα θεματα να λυσουν απο το ποιος θα βαλει πλυντηριο θαρρεις και το να πλενεις ενα βαρκι που λες ειναι σαν να ζουμε στα χρονια της γιαγιας ..ν αναψουμε φωτια ,να ζεσταίνουμε νερο να βαλουμε την σκαφη και να βγουμε εξω στην αυλη να τρυβουμε και ν απλωνουμε ...ενα κουμπι παταμε χαλαρωστε και καντε τις σχεσεις πιο ουσιαστικες :bleh:

οι φεμινοναζιστριες μακρυα απο αυτο το ποστ αλλιως ηρεμηστικουλη :teasing:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,378 μηνύματα.
Εγω παντως αν ξαναπαντρευμουν απαραιτητη προυποθεση θα ηταν εκτος απο τον κανακαρη της να φροντιζει και εμενα μαζι ,καθε φαγητο καθε φροντιδα και γενικα καθε βοηθεια της ευσπροσδεκτη
Πάντως φαίνεται να θες βοήθεια και φροντίδα απλά δεν την ζητάς απο τον άντρα, κι αν οχι απο ταμπού ίσως εκ πεποιθήσεως, ίσως επειδή μετά απο 20+ χρόνια αν δεν πλένει ούτε το βρακί του πατώντας μόνο ενα κουμπί δεν θα τον αλλάξεις που να χτυπιέσαι.
Οπότε τρώς τον συμβιβασμό και βγάζεις τα παράπονα αλλού.

Κατα τα άλλα, άνθρωπος που δε σηκώνει το χέρι του να κάνει τίποτα σε ενα σπίτι που μένει κυρίως για τον εαυτό του αλλά και για τους άλλους για μένα είναι ανυπόφορος και τα λοιπά "δουλεύω όλη μέρα και φρόντισε τα παιδιά ή κάνε ολες τις δουλειές του σπιτιού" δυστυχώς τα ακούω βερεσέ. Γιατι αν δεν είχε οικογένεια και έμενε μόνος δεν θα μενε μες τα σκατά και θα φορούσε άπλυτα σώβρακα ή θα σηκωνόταν να τα κάνει ή θα του τα έκανε η μάνα του. Απλά αν επέλεγε τη δεύτερη περίπτωση αυτή τη θέση την πήρες εσύ τώρα στο κοινό σας σπίτι.

Και τα επιχειρήματα του ψάξτε πιο ουσιαστικά πράγματα στις σχέσεις είναι ασθενή καθώς απλά σου χρυσώνουν το χάπι για να χεις να δικαιολογείς τον εαυτό σου που δεν πάτησε ούτε ενα κουμπί να πλύνει και πρέπει να το κάνεις πάλι εσύ.


Β ενικό χωρίς να αναφέρομαι αποκλειστικά σε σένα
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως φαίνεται να θες βοήθεια και φροντίδα απλά δεν την ζητάς απο τον άντρα, κι αν οχι απο ταμπού ίσως εκ πεποιθήσεως, ίσως επειδή μετά απο 20+ χρόνια αν δεν πλένει ούτε το βρακί του πατώντας μόνο ενα κουμπί δεν θα τον αλλάξεις που να χτυπιέσαι.
Οπότε τρώς τον συμβιβασμό και βγάζεις τα παράπονα αλλού.
Φυσικα υπηρχαν στιγμες που ηθελα απιστευτη βοηθεια να κρυφτω γιατι θα ερθει καποιος σαν και εσενα να το δει με την δικη του οπτικη ?

Ηθελα απιστευτη βοηθεια γιατι αν διαβαζες ή μαλλον κρατουσες και το τελευατιο μήνυμα που ειπα (περι ψυχαναγκασμου με την καθαριοτητα ) θα αντιλαμβανοσουν το γιατι και δεν θα εβγαινε αυτο το συμπερασμα ..

Τωρα αν εσενα το γεγονος οτι ο δικος μου αντρας δεν πλενει το βρακι του (γελαω αληθεια με αυτη την φραση )αλλα ειναι ενας αξιος επαγγελματιας απιστευτος πατερας και πολυ υποστηρικτικος συζηγος σε μια γυναικα που περασε ενα μεγαλο ατυχημα και ηταν εκει στρατιωτης,ειναι ικανο να τον υποβαθμιση στα ματια των αλλων ειναι καθαρα δικο σου θεμα οχι δικο μας και λυπαμαι αν σε ενοχλει να το λεει ολο αυτο μια γυναικα ενω τι εχουμε συνηθίσει ?
Η γυναικα να κατηγορει συνεχεια τον αντρα ή το αντιθετο, λυπαμαι αλλα δεν ανηκω σε αυτη την κατηγορια ουτε θα σταματησω να το κανω γιατι καποιους τους ενοχλει :bleh:

Οποτε ? εν μερη εχεις ενα δικιο ,ναι συμβιμβαστικα οτι δεν [προλαβαινει να πλένει το βρακί του ΕΠΕΙΔΗ δουλευει μεχρι αργα και ταξιδευει πολυ (αυτο σου ξεφυγε ) παραλληλα δουλεψα το κομματι του ψυχαναγκασμου μου τοσα χρονια να τα κανω ολα μονη μου γιατι παρ ολο που φωναζε εκεινος να παρω γυναικα εγω εμενα στην βαθια ριζωμενη πυρινικη μου πεποιθηση" πως αν παρω βοηθεια δεν ειμαι ικανη" και γιατι αλλες γυναικες προλαβαινουν και εγω οχι " και τωρα πλεον οποτε χρειαζομαι παιρνω και ειμαι μια χαρα .

Ζουμε το τωρα ,την στιγμη και το σπιτι αν θελει καθαρισμα δεν θα αφησω μια εκδρομη που θελει να παμε οταν επιτελους εχει χρονο οπως εκανα παλια ...Ενα τηλεφωνακι στη γυναικα που εχω, εμεις το ταξιδακι μας και οταν γυρισω και το σπιτι μου θα ειναι οπως θελω και με τον ανθρωπο μου θα εχω τον χρονο μου ...
Εχω τον αντρα μου ,δουλεψα με την δικη μου ¨σφηνομενη τυροπιτα ¨που λεω και απολαμβανω την ζωη που εχουμε ..

το αν εσενα δεν σου αρεσει επειδη καπου συμβιμβαστηκα και καπου αλλαξα το δικο μου θεματακι τι να κανω ?

νομιζεις τα εκανα απο την αρχη ?οχι φυσικα μακαρι να τα ηξερα και γι αυτο πλεον μιλαω οπως μιλαω ..

Δεν ειναι η ουσια οι δουλειες σε μια σχεση μην μενετε σε τοσο ανουσια πραγματα ...δεν ειπαμε ο αλλος να ειναι ολη μερα σππιτι σ ενα καναπε και τα ξυνει και εσυ να τρεχεις σαν τον βεγγο και να το δικαιολογουμε, μην βγαζετε αυθερετα συμπερασματα...
Αρα ας αφησουμε την προσπαθεια να βγαλουμε τον αλλο οτι εχει μια καταπιεσμενη ζωη γιατι καποιοι αλλοι ισως δεν εχουν την ικανοτητα να αναγνωρισουν δικες τους πεποιθησεις οι οποιες δεν τους προσφερουν αγαπη και συντροφικοτητα ..

Ο καθενας ειναι υπευθυνος για την δικη του ζωη ,δεν του φταιει κανενας συντροφος αν εκεινος δεν περνα καλα ,μονο ο εαυτος ,ας τον αλλαξει λοιπον !


Το αποτελεσμα ?
Οταν θελεις κατι που θαυμαζεις και αγαπας μπαινεις στην διαδικασια του συμβιμβασμου και της αλλαγης ωστε να βρεθει η χρηση τομη .
Αυτες που νομιζουν οτι ειναι τελειες και δεν πρεπει να συμβιμβαστουν ή ν αλλαξουν ας καθησουν μονες τους με την τελειοτητα ΑΡΚΕΙ να ΜΗΝ παραπονιουνται οτι κανενας αντρας δεν ειναι καλος ...

Αντε και ας αφησουμε τα βρακια μας στην ακρη και ν αντιληφθουμε το ποιντ της ζητησης αν θελουν μερικοι φυσικα :bleh:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Deal τι εννοεις ?
Πιστευεις οτι ειναι αιτια αυτο οπως πολυ συχνα συναντω για να διαλυσει μια σχεση ή ενας γαμος ?

β)Οι σχεσεις εχουν πολυ πιο σοβαρα θεματα να λυσουν απο το ποιος θα βαλει πλυντηριο θαρρεις και το να πλενεις ενα βαρκι που λες ειναι σαν να ζουμε στα χρονια της γιαγιας ..ν αναψουμε φωτια ,να ζεσταίνουμε νερο να βαλουμε την σκαφη και να βγουμε εξω στην αυλη να τρυβουμε και ν απλωνουμε ...ενα κουμπι παταμε χαλαρωστε και καντε τις σχεσεις πιο ουσιαστικες :bleh:
α)Α, δηλαδή δεν είναι λόγος να χωρίσει μια γυναίκα έναν άντρα το να την έχει νταντά και παραδουλεύτρα του αμισθί...μάλιστα!:rolleyes:
Δε μου λες, το κέρατο είναι λόγος χωρισμού ή κι εκεί λέμε δεν πειράζει βρε αδερφέ, άντρας είναι θα βρει και καμιά γκόμενα, σημασία έχει ότι μ' αγαπά και γυρίζει πάντα σπίτι κ.λπ.;:lol:

β)Δεν είναι τόσο θέμα «ποιος θα κάνει τις δουλειές» κ.λπ. όσο θέμα έλξης, που είναι το Α και το Ω για να διατηρείται μια σχέση σε υψηλά επίπεδα αμοιβαίας ικανοποίησης αναγκών...πόσο «ελκυστικό» π.χ. (νομίζεις ότι) βρίσκεις έναν άντρα που κάθε μέρα πιάνεις το λερωμένο του βρακί, μυρίζεις την ιδρωτίλα του, μαζεύεις τις τρίχες του απ' το νεροχύτη κ.λπ.;
Ή πόσο ελκυστική (νομίζεις ότι) βρίσκει ο άντρας μια γυναίκα που την έχει 100% δεδομένη στο σπίτι, που γυρίζει σπίτι και τη βλέπει με τα μαλλιά πιασμένα κότσο, απεριποίητη κ.λπ. ν' ασχολείται με το νοικοκυριό;
Οπότε τρώς τον συμβιβασμό και βγάζεις τα παράπονα αλλού.
Βασικά όταν είσαι πραγματικά ευχαριστημένος/η από μια σχέση, δεν έχεις την ανάγκη να το «αναφέρεις» σ' ένα forum!;)
Δε χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο...αυτούς τους ανθρώπους αν τους ρωτήσεις «πες μου 10 χαρακτηριστικά τα οποία βρίσκεις ελκυστικά στον/στην σύντροφό σου» είτε θα σου πουν ό,τι λέει κι η άλλη πιο πάνω για δουλειές κ.λπ. (αν είναι παντρεμένοι/ες, με παιδιά κ.λπ. και τους/τις έχει «δέσει» καλά ο/η άλλος) είτε θα σου πει κάτι γενικόλογο του στυλ «γιατί είναι ωραίος/α, σωστός/ή κ.λπ. άντρας/γυναίκα», «γιατί τον αγαπάω» κ.λπ.!:whatever:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
β)Δεν είναι τόσο θέμα «ποιος θα κάνει τις δουλειές» κ.λπ. όσο θέμα έλξης, που είναι το Α και το Ω για να διατηρείται μια σχέση σε υψηλά επίπεδα ικανοποίησης αναγκών...πόσο «ελκυστικό» π.χ. (νομίζεις ότι) βρίσκεις έναν άντρα που κάθε μέρα πιάνεις το λερωμένο του βρακί, μυρίζεις την ιδρωτίλα του, μαζεύεις τις τρίχες του απ' το νεροχύτη κ.λπ.;
Είναι δεδομένο οτι μετά απο κάποιον καιρό η ερωτική έλξη μειώνεται, η καλύτερα δεν είναι όπως στην αρχη.
Πίστευα και πιστεύω οτι ο γάμος είναι ενας θεσμός που πρέπει να γίνεται με βάσεις ιδεολογίας και όχι ερωτικής γκάυλας.
Είμαστε μαζί, παντρευόμαστε για να χτίσουμε κάτι μακροπρόθεσμα στην ζωη.

Και την πιο ωραία και θερμή γυναίκα να έχεις μετά απο κάποιο καιρό δεδομένο ότι ερωτικά θα βαρεθείς.
Ή πόσο ελκυστική (νομίζεις ότι) βρίσκει ο άντρας μια γυναίκα που την έχει 100% δεδομένη στο σπίτι, που γυρίζει σπίτι και τη βλέπει με τα μαλλιά πιασμένα κότσο, απεριποίητη κ.λπ. ν' ασχολείται με το νοικοκυριό;
Εμένα πάντως με φτιάχνει αυτό το σκηνικό :shifty:
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α)Α, δηλαδή δεν είναι λόγος να χωρίσει μια γυναίκα έναν άντρα το να την έχει παραδουλεύτρα του αμισθί...μάλιστα!:rolleyes:
Να σου πω, το κέρατο είναι λόγος να χωρίσεις ή κι εκεί λες δεν πειράζει βρε αδερφέ, άντρας είναι θα βρει και καμιά γκόμενα, σημασία έχει ότι μ' αγαπά και γυρίζει πάντα σπίτι κ.λπ.;:lol:
Ρε συ τι διαβαζω εδω μεσα ?
βλεπετε τι γραφετε ή τα γραφετε ετσι επειδη σας κατεβηκε ?

Αυτο ειπα ?

Τωρα αν καποια θελει να τρωει κερατο και να καθετε εμας θα μας χαλασει ?
Αυτη το τρωει και το ευχαριστιεται ! ελα παναγια μου με τον καθενα εδω μεσα να καταλαβαινει οτι εχει στο μυαλο του :laugh:
β)Δεν είναι θέμα «ποιος θα κάνει τις δουλειές» κ.λπ., θέμα ΕΛΞΗΣ είναι που είναι το Α και το Ω για να διατηρείται μια σχέση σε υψηλά επίπεδα ικανοποίησης αναγκών...πόσο «ελκυστικό» π.χ. (νομίζεις ότι) βρίσκεις έναν άντρα που κάθε μέρα πιάνεις το λερωμένο του βρακί, μυρίζεις την ιδρωτίλα του, μαζεύεις τις τρίχες του απ' το νεροχύτη κ.λπ.;
Ή πόσο ελκυστική (νομίζεις ότι) βρίσκει ο άντρας μια γυναίκα που την έχει 100% δεδομένη στο σπίτι, που γυρίζει σπίτι και την βλέπει με τα μαλλιά πιασμένα κότσο, απεριποίητη κ.λπ. ν' ασχολείται με το νοικοκυριό;
Καλα εσυ το πηγες σε αλλο level τι να πω τωρα, τ αυτονοητα ..δεν υπαρχει λογος να πω κατι ...

Και στην τελικη ,βρε μην μου στεναχωριεστε τα πλενουμε τα βρακια μας και γενικα μην μου αγχωνεστε για το πως καταφερνει ενα ζευγαρι να εχει μια σχεση,αν δεν μπορειτε εσεις δεν παει να πει οτι οι αλλοι καταπιεζονται και περνανε χαλια ...

επειτα επιλογες ηταν οι συντροφοι σας ...ηταν ο υπεροχος συντροφος και ξαφνικα γινετε ο ακαταστατος και ολα αυτα ?
Δεν αντιλαμβανεστε οτι κατι αλλο τρεχει ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βασικά όταν είσαι πραγματικά ευχαριστημένος/η από μια σχέση, δεν έχεις την ανάγκη να το «αναφέρεις» σ' ένα forum!;)
Δε χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο...αυτούς τους ανθρώπους αν τους ρωτήσεις «πες μου 10 χαρακτηριστικά τα οποία βρίσκεις ελκυστικά στον/στην σύντροφό σου» είτε θα σου πουν ό,τι λέει κι η άλλη πιο πάνω για δουλειές κ.λπ. (αν είναι παντρεμένοι/ες, με παιδιά κ.λπ. και τους/τις έχει «δέσει» καλά ο/η άλλος) είτε θα σου πει κάτι γενικόλογο του στυλ «γιατί είναι ωραίος/α, σωστός/ή κ.λπ. άντρας/γυναίκα», «γιατί τον αγαπάω» κ.λπ.!:whatever:
ναι ναι τη ξερω αυτη την καραμελα την βλεπουμε συχνα ..αστο μην προσπαθεις ειδικα σ εμενα δεν περναει

αυτη η ενοχικοτητα που πατε να μας περασετε να μην μιλαμε για τα παιδια μας να μην μιλαμε για τους γονεις μας ή για τις σχεσεις μας επειδη αισθανεστε καπως, αλλιως λεγετε θελεις να βαλω και εγω ταμπελα ?πιστεψε δεν θα σου αρεσει γιατι θα βρεθεις αντιμετωπος με τον εαυτο σου !

αν δεν αντεχεις εσυ συζητησεις που βλεπεις και αυτες τις πλευρες δεν ειμαστε εμεις υποχρεωμενοι να μην μοιραζομαστε κομματια της ζωης μας ..
Εδω ειμαστε ν ακουσουμε και εσενα ,μπορεις
?Εχεις αν μοιραστεις κατι το οποιο θα χαρουμε μαζι σου ?

μοιρασμα ξερεις τι σημαινει ,ολοκληρες ομαδικες υπαρχουν με πληθώρα ατομων αγνωστα μεταξύ τους και το κανουν ,τωρα το ανακαλυψες ?
εκει να δεις τι ωραια αποδοχη υπαρχει ...αλλα βλεπεις αυτα τα ατομα εχουν φροντισει να δουλεψουν με τα δικα τους κομπλεξ ...

κανεις σαν τις μανουλες στα φορουμ ...μην τολμησει μια να πει και να μοιραστει την χαρα του παιδιου της κατευθειαν να πεσει αυτη η τοξικη πεποιθηση που εχετε μερικοι και να της κοψουν την χαρα ..

γι αυτο ειμαστε σε μια τοξικη κοινωνια γιατι δνε εχει μαθει να χαιρετε με την χαρα του αλλου ,δεν μπορει ο αλλος να μοιραστει κατι ομορφο μονο και μονο γιατι ειναι λαθος ή γιατι η δικη σας ζωη εχει θεματακια ..

ξεπερασμενη τακτικη αυτη μην την χρησιμοποιεις :bleh:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top