Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 235)
  • Ναι, και θα το έκανα ξανά!

  • Μια φορά, αλλά δεν θα το έκανα ξανά!

  • Κάποτε το σκεφτόμουν, αλλά...

  • Όχι, ποτέ μου!

  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι ενοχλητικό να ξέρουν συνεχώς τι σκέφτεσαι όμως. Χάνεται η ευχαρίστηση του άγνωστου και του αβέβαιου και βαριέσαι.
Είναι η φυσική εξέλιξη των ανθρώπων που ζουν αρκετά χρόνια μαζί!

Άλλωστε μετά από χρόνια αυτοί οι άνθρωποι δεν αποκτούν περίπου και τον ίδιο τρόπο σκέψης;
Τόσα θέματα έχουν λύσει όλα αυτά τα χρόνια!


Το στοιχείο ομως του αιφνιδιασμου και της ευρηματικοτητας ειναι κάποια μικρα "μυστικα " της σχεσης και εφόσον καλλιεργηθουν μέσα σε αυτή δεν σε αφήνουν να βαρεθείς και τόσο !
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,264 μηνύματα.
Ούτε εσύ δεν μπορείς να ξέρεις πραγματικά αν οι σκέψεις σου συνάδουν με τις υποσυνείδητες σου επιθυμίες κι αν σου ανήκουν πραγματικά.
Αυτό το ξέρω. Συνήθως δεν συνάδουν ιδιαίτερα. Κάποιες φορές απλώς δεν ξέρουμε τι θέλουμε(ναι δεν ισχύει μόνο για τις γυναίκες όπως πολλοί πιστεύουν). Άλλες φορές ξέρουμε αλλά we act like dumbshits for no reason και είτε αυτά που θέλουμε δεν μας συμφέρουν είτε συμπεριφερόμαστε με τρόπους που δεν μας συμφέρουν.
Κι εκεί που είσαι σίγουρος για κάτι μια αξία, μια σχέση, ενα πιστεύω θα έρθει κάτι άλλο και θα στο ανατρέψει.
Πιστεύω οτι αυτό μπορεί να αποφευχθεί εαν υπάρχει καλή επικοινωνία(ειλικρινής προφανώς).
Το θέμα είναι οτι it's easier said than done. Με πολλούς ανθρώπους δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε ούτε στοιχειωδώς, φαντάσου για ποσοστά κοντά στο 100% πόσο πιο σπάνιο είναι...
Και αυτό είναι το φυσιολογικό καθώς εξελισσόμαστε και αλλάζουμε. Ο άλλος απο τα 20+ μέχρι τα 50+ είναι τόσοι διαφορετικοί άνθρωποι, το ίδιο κι εσύ δεν είσαι το ίδιο.
Τώρα αν εσύ θεωρείς πως με βάση αυτά οχι μόνο ξέρεις τι σκέφτεται ο άλλος αλλά και οτι όλες αυτές οι αλλαγές γίναν αρμονικά και παράλληλα με τις δικές σου και αποτελούν και εγγύηση για το μέλλον, so bet it.

Για μένα πολλές οι παράμετροι, μεγάλη η πολυπλοκότητα.
Χμμ, ισχύει έχεις δίκιο πιστεύω. Δεν είναι μόνο οτι είναι αδύνατο να μεταφέρεις στον άλλο και να σου μεταφέρει οτι υπάρχει στο κεφάλι σας, αλλά είναι και η επιπλέον δυσκολία οτι αυτά αλλάζουν χρονικά.

Δεν μπορεί να υπάρξει αλγόριθμος ή μυστική συνταγή για το πως θα είσαι με τον άλλον μέχρι τα γεράματα. Και ευτυχώς δηλαδή γιατί δεν βλέπω τον λόγο να είναι υποχρεωτικό αυτό. Κάνεις μια σχέση και εαν περνάς καλά θα μείνεις. Εαν όχι θα φύγεις. Ανά πάσα στιγμή το μόνο που έχει σημασία είναι πόσο καλά νιώθεις. Διαφορετικά δεν συνεχίζεις σε κάτι με τον άλλο για να του πλένεις σώβρακα στα πλαίσια ρουτίνας. Και δεν πρέπει να δουλεύει και έτσι το πράγμα κατά την γνώμη μου.

Εαν η γυναίκα σου πλένει τα σώβρακα και γουστάρει που σε "υπηρετεί", και ο άντρας θα πρέπει ας πούμε να της φτιάχνει πρωϊνό ή να βρίσκει παρόμοιους τρόπους να την διευκολύνει. Είναι ένα καλό σημείο που ο ένας γίνεται οικιοθελώς δούλος του άλλου επειδή γουστάρετε να κάνετε ο ένας τον άλλο χαρούμενο, και όχι λόγω κάποιας άτυπης σχέσης ούτε κάποιας επίσημης όπως ο γάμος. Φυσικά κάποιες μέρες θα είναι πολύ άσχημες όπως συμβαίνει για όλους αλλά σημασία έχει το average κλίμα σε τι επίπεδα κυμένεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άλλωστε μετά από χρόνια αυτοί οι άνθρωποι δεν αποκτούν περίπου και τον ίδιο τρόπο σκέψης;
Τόσα θέματα έχουν λύσει όλα αυτά τα χρόνια!
Τον ίδιο τρόπο σκέψης δεν ξέρω, αλλά σίγουρα φαντάζομαι εναρμονίζεσαι με τον άλλο θες δεν θες.
Το στοιχείο ομως του αιφνιδιασμου και της ευρηματικοτητας ειναι κάποια μικρα "μυστικα " της σχεσης και εφόσον καλλιεργηθουν μέσα σε αυτή δεν σε αφήνουν να βαρεθείς και τόσο !
Μυστικά όπως...;
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τον ίδιο τρόπο σκέψης δεν ξέρω, αλλά σίγουρα φαντάζομαι εναρμονίζεσαι με τον άλλο θες δεν θες.
Οταν προκυπτει ενα θεμα και το συζητας με τον συντροφο σου ,αναλυεται ο καθενας το σκεπτικο και τελικα καταληγετε σε μια κοινη λυση .
Σε μετεπειτα παρομοια θεματα δεν ξερεις πλεον ποιο σκεπτικο θα ακολουθησετε ?
Δεν θα ειναι ο ιδιος δρομος με την τελευταια φορα ?

Ναι ,εναρμονιζετε και καταληγει σ ενα συγκεκριμενο μοτιβο .Αυτο το μοτιβο πλεον δεν θα ειναι σε αναλογες περιπτωσεις το ιδιο ?

Μυστικά όπως...;
"μυστικα " λεγοντας τα μικρα αυτα στοιχεια που δινουν αλλη τροπη στην διατηρηση των μακροχρονιων σχεσεων για να μην υπαρχει η λεγομενη πληξη.

πολλοι συντροφοι ξερεις τι σκεφτονται , καποιοι ομως δεν ειναι και τοσο προβλεψιμοι , εχουν το στοιχειου του αιφνιδιασμου στην καθημερινοτητα τους και ολο αυτο δημιουργει μια αλλη ατμοσφαιρα μεσα στο γαμο .

εκει δεν πιστευεις οτι ειναι η διαφορα στο γιατι σε καποιους ερχεται αργα σε αλλους πιο γρηγορα και σε καποιους καθολου ,ως προς το θεμα της πληξης?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,264 μηνύματα.
Οταν προκυπτει ενα θεμα και το συζητας με τον συντροφο σου ,αναλυεται ο καθενας το σκεπτικο και τελικα καταληγετε σε μια κοινη λυση .
Σε μετεπειτα παρομοια θεματα δεν ξερεις πλεον ποιο σκεπτικο θα ακολουθησετε ?
Δεν θα ειναι ο ιδιος δρομος με την τελευταια φορα ?
Μμμ καταλαβαίνω τι θες να πεις.
Βέβαια στην γενική περίπτωση επειδή ένα σκεπτικό λειτούργησε σε ένα θέμα δεν σημαίνει οτι θα λειτουργήσει σε ένα άλλο. Ωστόσο το σίγουρο είναι οτι εαν δεν υπάρχει μια συμφωνία κανένα σκεπτικό δεν θα λειτουργήσει ούτως η άλλως. Και τις περισσότερες φορές το πρόβλημα δεν είναι το σκεπτικό(λογική όλοι έχουμε είτε single είτε σε σχέση) αλλά η διαφωνία μεταξύ των δύο μερών.
"μυστικα " λεγοντας τα μικρα αυτα στοιχεια που δινουν αλλη τροπη στην διατηρηση των μακροχρονιων σχεσεων για να μην υπαρχει η λεγομενη πληξη.

πολλοι συντροφοι ξερεις τι σκεφτονται , καποιοι ομως δεν ειναι και τοσο προβλεψιμοι , εχουν το στοιχειου του αιφνιδιασμου στην καθημερινοτητα τους και ολο αυτο δημιουργει μια αλλη ατμοσφαιρα μεσα στο γαμο .

εκει δεν πιστευεις οτι ειναι η διαφορα στο γιατι σε καποιους ερχεται αργα σε αλλους πιο γρηγορα και σε καποιους καθολου ,ως προς το θεμα της πληξης?
Σαφώς αυτό παίζει ρόλο κυρίως, η ιδιοσυγκρασία του κάθε συντρόφου. Πάνω κάτω όλα τα ζευγάρια αντιμετωπίζουν ορισμένα πολύ συνηθισμένα και κοινά θέματα ή τουλάχιστον υπάρχουν αρκετά ζευγάρια που αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα, ακόμα και εαν δεν ίναι τόσο συνηθισμένο ή κοινό. Οπότε μιλάμε για πανομοιότυπες καταστάσεις με διαφορετική έκβαση κάθε φορά.

Πιστεύω πάντως οτι το θέμα της βαρεμάρας αντιμετωπίζεται διατηρώντας μια ισορροπία στην καθημερινότητα αλλά και γενικότερα στην ζωή σου. Αυτό που έχω παρατηρήσει προσωπικά είναι οτι εαν πέφτεις με τα μούτρα σε έναν τομέα για αρκετό διάστημα(π.χ. φίλους,σχέση,δουλειά,διάβασμα,διασκέδαση κτλπ.) αρχίζεις και μπουχτίζεις. Εαν εστιάζεις ένα σύντομο διάστημα σε κάθε τομέα, και μετά αλλάζεις πάλι, και δεν μένεις πίσω σε τίποτα και είσαι συνέχεια "εν κινήση" οπότε δεν βαριέσαι. Το χρονικό διάστημα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο ώστε να μπορείς να είσαι παραγωγικός και να το ευχαριστηθείς, αλλά όχι υπερβολικά μεγάλο γιατί αλλιώς θα βαρεθείς.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μμμ καταλαβαίνω τι θες να πεις.
Βέβαια στην γενική περίπτωση επειδή ένα σκεπτικό λειτούργησε σε ένα θέμα δεν σημαίνει οτι θα λειτουργήσει σε ένα άλλο. Ωστόσο το σίγουρο είναι οτι εαν δεν υπάρχει μια συμφωνία κανένα σκεπτικό δεν θα λειτουργήσει ούτως η άλλως. Και τις περισσότερες φορές το πρόβλημα δεν είναι το σκεπτικό(λογική όλοι έχουμε είτε single είτε σε σχέση) αλλά η διαφωνία μεταξύ των δύο μερών.
Φυσικά εξου και είπα μετέπειτα κοινά θέματα !

Ένα ζευγάρι στην πορεία χρόνων έχει ν αντιμετωπίσει πολύ πιο ουσιαστικά θέματα και πολύ πιο σοβαρά ειδικά οτι αφορά τα παιδιά.

Ενα ζευγαρι που εχει μια πορεια ετων με παιδια και αλλες υποχρεωσεις ,ισως με γονεις που εχουν προβληματα υγειας, ισως με αδελφια που αντιμετωπιζουν δυσκολες καταστασεις ,ενα διαζυγιο ας πουμε ,αντιλαμβανεσαι οτι τα θεματα που μερικες φορες παρουσιάζονται εδω μεσα, για το ποιος θ ας πουμε θα βαλει πλυντηριο ή ποιος θα κανει ενα φαγητο, ειναι γελοια ν αναφερονται σαν αιτιες διαζυγιου .
Πολλές φορές νιώθεις χωρίς υπερβολή εσύ ο ίδιος γελοίος όταν σε μετέπειτα σοβαρά προβλήματα έδωσες λύση με την συντροφο σου και επέτρεπες πριν τον εαυτό να μην βάλεις μποστα τον εγωισμό σου για να φτάσεις στο σημείο να μαλώσεις.

Το ζευγαρι που εχει μαθει να ειναι μαζι ενωμενοι ,με κοινη πορεια απεναντι στις εξωτερικες επιρροές που σαφεστατα επηρεαζουν την ψυχολογια του, κλεινοντας την πορτα του σπιτιου του δεν τους απασχολουν τετοια ζητηματα .
Αυτό φυσικά δεν το ξέρεις, είναι κάτι που μαθαίνετε και μαθαίνετε μέσα από την βιωματικη σου πορεια !
Εκεί βλέπεις πόσο εγωιστικα φαίνεσαι γιατί ειναι ΜΟΝΟ θέμα εγωισμού και τιποτε άλλο..."γιατί να το κάνω εγώ; και εγώ δουλεύω! " πόσοι μένουν στη πιο εγωιστική φράση καο δεν πάνε ένα βήμα παρακάτω να βρούνε την απλή λύση που θα τους κάνει να ξεφύγουν από το εγώ τους !

Στις ομαδικες για την διαχειρηση ζευγους εχω δει αντρες να κλαινε (λεω αντρες γιατι αυτο σπανιζει σε σχεση με την γυναικα )γιατι καταλαβαν,συνειδητοποίησα, ποσο δυνατοι ηταν σε πολυ βασικα ζητηματα που προεκυψαν στο γαμο τους και παραλληλα αφέθηκαν ή παρασυρθηκαν απο αλλα που τεκικα ητα ανουσια ,της καθημερινοτητας δηλαδη ,καθως μπορουσαν να δωσουν λυσεις αλλα δυστηχως το πεισμα και ο εγωισμος τους δεν τους το επετρεψαν και έφτασαν στο σημείο να χάσουν και τον συναισθηματικο δεσμό του γάμου τους αλλά και την καθημερινή παρουσία όσο αφορά την επικοινωνία και την φροντίδα των παιδιων τους !

Ένα θέμα που πονάει πάρα πολύ τους άντρες καθως τα παιδιά ως γνωστόν μένουν περισσότερο με την μητέρα..

Πιστεύω πάντως οτι το θέμα της βαρεμάρας αντιμετωπίζεται διατηρώντας μια ισορροπία στην καθημερινότητα αλλά και γενικότερα στην ζωή σου. Αυτό που έχω παρατηρήσει προσωπικά είναι οτι εαν πέφτεις με τα μούτρα σε έναν τομέα για αρκετό διάστημα(π.χ. φίλους,σχέση,δουλειά,διάβασμα,διασκέδαση κτλπ.) αρχίζεις και μπουχτίζεις. Εαν εστιάζεις ένα σύντομο διάστημα σε κάθε τομέα, και μετά αλλάζεις πάλι, και δεν μένεις πίσω σε τίποτα και είσαι συνέχεια "εν κινήση" οπότε δεν βαριέσαι. Το χρονικό διάστημα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο ώστε να μπορείς να είσαι παραγωγικός και να το ευχαριστηθείς, αλλά όχι υπερβολικά μεγάλο γιατί αλλιώς θα βαρεθείς.
Συμφωνω θα προσθέσω μόνο ότι το φάρμακο της ανίας είναι η ανακαλυψη και νέων πηγών που θα προσφέρουν τον αέρα της ανανέωσης στο γάμο!
Σκέψου τι όμορφο ειναι να ξεκινήσεις ας πούμε σε ένα χορευτικό σύλλογο ,σε ένα σύλλογο ορειβασίας η σ ένα αθλητικό σωμάτιο που κάνει διάφορες δράσεις και εκδρομές!

Τουλάχιστο στη φάση που πλέον φεύγουν τα παιδιά από το σπίτι πόσο να βγεις με τους φίλους πόσο να ασχοληθείς με κάτι που σου άρεσε από παλιά ώστε να μην το βαρεθείς και βαλτώσεις!
Νέες πηγές, αλλά κοινές πηγές, το μαζί να δουλεύεται το μεμονωμένο υφίστατο!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Εγώ θα μείνω μόνο σε κάτι που ειπώθηκε κάτι σελίδες πιο πριν κ είναι πραγματικα τραγικό.

Να είσαι παντρεμενος κ να φτάνεις σε σημείο να μπλέκεις με δικηγόρους. Δεν λεω όλα τα ζευγάρια μπορεί να φτάσουν σε ένα τέλμα κάποια στιγμή και να χωρίσουν.

Μη μπλέκετε δικηγόρους. Αλοιμονο αν δεν μπορείς να συννενοηθείς με έναν άνθρωπο που μέχρι προτινος κάνατε σεξ κ ανταλλάσσετε όρκους αιώνιας αγάπης.

Είτε έμπλεξες με ένα άτομο που ήταν τελείως παραλογο και άρα φταις εσυ καθώς δεν είχες κριτήρια. Δεν ξεμπλεξες όταν έπρεπε για να μην βάρυνε τόσο το θέμα. Είτε είσαι και εσυ δυσκολος άνθρωπος και χαρακτήρας. Όποτε πρεπει να σου λύσουν τις διαφορές τα δικαστήρια καθώς κ η άλλη πλευρα έφτασε στο αμην.

Ίσως είναι λίγο άσχετη η παρεμβαση αλλά δε μπορω να ακουω άλλο για δικαστήρια σε παντρεμενους ανθρώπους. Ο άλλος κατέληξε στα δικαστήρια επειδή λέει η γυναίκα του η πρωην τον κατηγόρησε ότι την έδειρε. Στο δικαστήριο συμφωνα με τα λεγόμενα του απεδείχθη ότι αυτή ήταν αλοπροσαλη κ ανισορροπη.

Δηλαδή έπρεπε να φτάσει στο δικαστήριο αυτός για να καταλάβει ότι η γυναίκα του ήταν αλοπροσαλη. Τόσα χρόνια γάμου δεν του το ειχε δείξει. Πέραν ότι δεν πιστευω ευκολα πως η κατηγορία της χειροδικία είναι ψέμματα.

Γιατί έμενε τότε ; μηπως βολευοταν τότε ;

Αυτά είναι αστεία πραγματα γενικότερα.

Ο κάθε χωρισμός έχει κάποιους κανόνες απεμπλοκής. Οχι βρισιές... Οχι χειροδικία κ οχι προβληματικα επακόλουθα. Δεν μπορεί ο άλλος άνθρωπος που σου προσεφερε τόσο καιρό όλα τα καλά μιας σχέσης εν μια νυκτί να έχει γίνει σκουπιδοτενεκες. Μαζευτειτε λίγο. Ειδικά όταν υπαρχουν παιδια.Το λέω καλοπροαιρετα.


Αλλά δυστυχώς αρκετοί κ αρκετές έχουν αλλά θέματα τα οποία ποτε δεν έκατσαν να λύσουν με τον εαυτό τους κ απλά τα κουβαλανε κ στις σχέσεις τους.

Μπορεί κάποια να είναι νευρική.
Άλλος να έχει θέματα με γονείς κ να μπλεκεται στις σχέσεις με τη δική σου μάνα καλά εκτός του ότι δεν του πεφτει κανένας λόγος αλλά στη περιπτωση που είναι θρασυς.
Άλλη μπορεί να θέλει να απαταει να ει αι συναισθηματικά ασταθής και να συμπεριφερεται άσχημα.

Ένα κάρο ψυχολογικές διαταραχές προσωπικοτητας ναρκισσισμός, επιθετικότητα, συναισθηματική αστάθεια, ανικανοτητα να συνδεθείς πραγματικα με έναν ανθρψπο λόγω τραυμάτων απο τους γονείς σου στη παιδικη ηλικία κτλ κτλ

Όλα αυτά αν υπαρχουν δεν θα σας τα λύσουν οι δικηγόροι. Θα συνεχίσουν να μεταφέρονται από σχέση σε σχέση.

Βάλτε το καλά στο μυαλό σας!!!

Αυτα. Συνεχίστε. 😎
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,477 μηνύματα.
Μόνο μια κουβέντα θα πω. Δε θα πω παραπάνω. Δε χρειάζεται κιόλας. Δεν έχει νόημα...

Όπου διαζύγιο και δικηγόρος, δε σημαίνει δικαστήρια κ.λπ. Καμία μα καμία σχέση. Και κανείς/καμιά δε μίλησε για δικαστήρια, σε προηγούμενες σελίδες. Όμως τί να κάνουμε ; Για να βγει ένα διαζύγιο χρειάζονται δικηγόροι...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,264 μηνύματα.
Φυσικά εξου και είπα μετέπειτα κοινά θέματα !

Ένα ζευγάρι στην πορεία χρόνων έχει ν αντιμετωπίσει πολύ πιο ουσιαστικά θέματα και πολύ πιο σοβαρά ειδικά οτι αφορά τα παιδιά.

Ενα ζευγαρι που εχει μια πορεια ετων με παιδια και αλλες υποχρεωσεις ,ισως με γονεις που εχουν προβληματα υγειας, ισως με αδελφια που αντιμετωπιζουν δυσκολες καταστασεις ,ενα διαζυγιο ας πουμε ,αντιλαμβανεσαι οτι τα θεματα που μερικες φορες παρουσιάζονται εδω μεσα, για το ποιος θ ας πουμε θα βαλει πλυντηριο ή ποιος θα κανει ενα φαγητο, ειναι γελοια ν αναφερονται σαν αιτιες διαζυγιου .
Πολλές φορές νιώθεις χωρίς υπερβολή εσύ ο ίδιος γελοίος όταν σε μετέπειτα σοβαρά προβλήματα έδωσες λύση με την συντροφο σου και επέτρεπες πριν τον εαυτό να μην βάλεις μποστα τον εγωισμό σου για να φτάσεις στο σημείο να μαλώσεις.

Το ζευγαρι που εχει μαθει να ειναι μαζι ενωμενοι ,με κοινη πορεια απεναντι στις εξωτερικες επιρροές που σαφεστατα επηρεαζουν την ψυχολογια του, κλεινοντας την πορτα του σπιτιου του δεν τους απασχολουν τετοια ζητηματα .
Αυτό φυσικά δεν το ξέρεις, είναι κάτι που μαθαίνετε και μαθαίνετε μέσα από την βιωματικη σου πορεια !
Εκεί βλέπεις πόσο εγωιστικα φαίνεσαι γιατί ειναι ΜΟΝΟ θέμα εγωισμού και τιποτε άλλο..."γιατί να το κάνω εγώ; και εγώ δουλεύω! " πόσοι μένουν στη πιο εγωιστική φράση καο δεν πάνε ένα βήμα παρακάτω να βρούνε την απλή λύση που θα τους κάνει να ξεφύγουν από το εγώ τους !

Στις ομαδικες για την διαχειρηση ζευγους εχω δει αντρες να κλαινε (λεω αντρες γιατι αυτο σπανιζει σε σχεση με την γυναικα )γιατι καταλαβαν,συνειδητοποίησα, ποσο δυνατοι ηταν σε πολυ βασικα ζητηματα που προεκυψαν στο γαμο τους και παραλληλα αφέθηκαν ή παρασυρθηκαν απο αλλα που τεκικα ητα ανουσια ,της καθημερινοτητας δηλαδη ,καθως μπορουσαν να δωσουν λυσεις αλλα δυστηχως το πεισμα και ο εγωισμος τους δεν τους το επετρεψαν και έφτασαν στο σημείο να χάσουν και τον συναισθηματικο δεσμό του γάμου τους αλλά και την καθημερινή παρουσία όσο αφορά την επικοινωνία και την φροντίδα των παιδιων τους !

Ένα θέμα που πονάει πάρα πολύ τους άντρες καθως τα παιδιά ως γνωστόν μένουν περισσότερο με την μητέρα..


Συμφωνω θα προσθέσω μόνο ότι το φάρμακο της ανίας είναι η ανακαλυψη και νέων πηγών που θα προσφέρουν τον αέρα της ανανέωσης στο γάμο!
Σκέψου τι όμορφο ειναι να ξεκινήσεις ας πούμε σε ένα χορευτικό σύλλογο ,σε ένα σύλλογο ορειβασίας η σ ένα αθλητικό σωμάτιο που κάνει διάφορες δράσεις και εκδρομές!

Τουλάχιστο στη φάση που πλέον φεύγουν τα παιδιά από το σπίτι πόσο να βγεις με τους φίλους πόσο να ασχοληθείς με κάτι που σου άρεσε από παλιά ώστε να μην το βαρεθείς και βαλτώσεις!
Νέες πηγές, αλλά κοινές πηγές, το μαζί να δουλεύεται το μεμονωμένο υφίστατο!
Τι να σου πω ρε Μαρτζ δεν ξέρω.
Προσωπικά δεν βιάζομαι να κρίνω κανέναν. Εφόσον το μοντέλο λειτουργεί για εσάς, εμένα προσωπικά μου φτάνει και μου περισσεύει. Νομίζω οτι τα παιδιά ήθελαν να πουν οτι δεν είναι η νόρμα αυτό, ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να είναι γιατί έτσι δημιουργούνται εξαρτήσεις που μπορεί να περιπλέξουν τα πράγματα. Αυτό ισχύει πιο πολύ βέβαια στο κλασικό μοντέλο του άντρα κουμπαρά και της γυναίκας καθαρίστριας/δούλας. Ένα τέτοιο ζευγάρι δεν θα χωρίσει ποτέ ακόμα και εαν η σχέση μεταξύ τους είναι ανύπαρκτη, και ο λόγος είναι οτι ο καθένας έχει βολευτεί στο τι του προσφέρει ο άλλος.

Βέβαια το πρόβλημα αυτό δεν προέκυπτε μέσα στην σχέση και μετά τον γάμο, υπήρχε εξαρχής. Εαν δύο άνθρωποι που ο καθένας έχει μάθει να ζει μόνος του, παντρευτούν και ζήσουν στο ίδιο σπίτι, τότε είναι πολύ λογικό να συμφωνήσουν σε έναν διαμοιρασμό δουλειών. Αυτό διευκολύνει την ζωή και των δύο αφενός και αφετέρου είναι όλοι ικανοποιημένοι. Μπορεί να συμφωνήσουν στο να κάνουν τα πάντα και οι δύο. Όλα εξαρτώνται απο την κάθε περίπτωση. Το σίγουρο είναι οτι υπάρχουν εξαρχής οι σωστές βάσεις. Εαν συζήσεις με έναν άλλο άνθρωπο ενώ δεν έχεις μείνει μόνος, σίγουρα θα έχουμε δράμα γιατί αυτές οι αλληλο-εξαρτήσεις θα γίνουν forced και δεν θα αποτελούν επιλογή.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να σου πω ρε Μαρτζ δεν ξέρω.
Προσωπικά δεν βιάζομαι να κρίνω κανέναν. Εφόσον το μοντέλο λειτουργεί για εσάς, εμένα προσωπικά μου φτάνει και μου περισσεύει. Νομίζω οτι τα παιδιά ήθελαν να πουν οτι δεν είναι η νόρμα αυτό, ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να είναι γιατί έτσι δημιουργούνται εξαρτήσεις που μπορεί να περιπλέξουν τα πράγματα. Αυτό ισχύει πιο πολύ βέβαια στο κλασικό μοντέλο του άντρα κουμπαρά και της γυναίκας καθαρίστριας/δούλας. Ένα τέτοιο ζευγάρι δεν θα χωρίσει ποτέ ακόμα και εαν η σχέση μεταξύ τους είναι ανύπαρκτη, και ο λόγος είναι οτι ο καθένας έχει βολευτεί στο τι του προσφέρει ο άλλος.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες !
Πολλοί γάμοι πλέον κρατούν λογιστικά βιβλία και αν ο ισολογισμός στο τέλος τις χρόνια είναι θετικός διατηρούν τον γάμο αδιαφορώντας αν ο συναισθηματικος ισολογισμός είναι αρνητικός.

Το θεμα ειναι εσυ τι επιλεγεις στην ζωη σου και το κυριοτερο γιατι ενας γα ος που ξεκινησε με ερψτα και αγαπη εσυ ο ιδιος τον αφησες ν οδηγηθει εκει .

Κανενας δεν ξεκιναει μια σχεση με σκοπο να χωρισει ,εκει ομως καταληγουν οι περισσοτεροι και αν δεν χωρισουν απλα συζουν .

Οποτε αντιλαμβανομαστε το βασικο ;
Ότι υπάρχει άγνοια διαχειρίσεις του " εγώ " και μετέπειτα του " εγώ στο εμείς " .
Δυστυχως το κομματι του "σχετίζετε " ειναι πολυ πιο περιπλοκο απο τα αυθαίρετα συμπερασματα που μπορει ο καθενας να βγαλει ,σύμφωνα πάντα με αυτό που οι αλλοι του δειχνουν !
Βέβαια το πρόβλημα αυτό δεν προέκυπτε μέσα στην σχέση και μετά τον γάμο, υπήρχε εξαρχής. Εαν δύο άνθρωποι που ο καθένας έχει μάθει να ζει μόνος του, παντρευτούν και ζήσουν στο ίδιο σπίτι, τότε είναι πολύ λογικό να συμφωνήσουν σε έναν διαμοιρασμό δουλειών. Αυτό διευκολύνει την ζωή και των δύο αφενός και αφετέρου είναι όλοι ικανοποιημένοι. Μπορεί να συμφωνήσουν στο να κάνουν τα πάντα και οι δύο. Όλα εξαρτώνται απο την κάθε περίπτωση. Το σίγουρο είναι οτι υπάρχουν εξαρχής οι σωστές βάσεις. Εαν συζήσεις με έναν άλλο άνθρωπο ενώ δεν έχεις μείνει μόνος, σίγουρα θα έχουμε δράμα γιατί αυτές οι αλληλο-εξαρτήσεις θα γίνουν forced και δεν θα αποτελούν επιλογή.
Μα αυτό λέμε, συμφωνία που υπάρχει ανάμεσα σε αυτούς και ετσι δημιουργείται το σχετίζετε ώστε να είναι πλήρος αποδεκτο από τους δύο και όχι από τρίτους!

ΔΕΝ υπάρχει μοτίβο που μπορείς να προτείνεις στο άλλον γιατί ο άλλος δεν ειναι εσυ !

Φυσικά και μοιράζονται οι δουλειές ,τώρα αν οι δουλειές που κάνει ο άντρας μέσα στο σπίτι ειναι πιο βαριές και πιο δύσκολες για την γυναικα επηρεάζει την σχέση επειδή στο κομμάτι " πλένω το βρακι μου " δεν συμμετέχει καν ;

Εγώ πάλι θα οω τι να το κάνω να " πλένει το βράδυ του " και μέσα στο σπίτι ότι αφορά κάποιες μικρό επισκευές η πολύ βαριές δουλειές δεν βοηθάει καθόλου;
Βλέπεις πόσο διαφορετικά το βλέπουμε το θέμα;


Ειναι πολύ πιο σοβαρές καθώς έχει να κάνει και με μυική δύναμη ,με σωματική κατασκευή και σε αυτά τα θέματα κινδυνεύει περισσότερο η σωματική υγεία μια γυναικας !

Συγνώμη εχώ δει άντρες να απλωνουν μπουγάδα και την γυναικα να κουβαλάει π.χ. τα ξύλα για το τζάκι, τα ψώνια απο το σουπερ μαρκετ να τρεχει λαϊκή φορτωμενη σαν χαμαλης και γενικά ότι περιέχει βάρος με αμέσως κίνδυνο την υγεία της !
Αυτό ξέρεις κάποιος το λέει φροντίδα γιατι απλα κάνει κάποιες δουλειές και πλένει το περιβόητο σλιπ 😋

Πραγματικα μόνο εδώ μέσα άκουσα πως επειδή κάνω αυτή την δουλειά μου αρέσει να ειμαι δούλα και κυρά, δηλαδή ο άλλος να μην κάνει τίποτε μέσα σου σπίτι :P
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,279 μηνύματα.
Ειναι πολύ πιο σοβαρές καθώς έχει να κάνει και με μυική δύναμη ,με σωματική κατασκευή και σε αυτά τα θέματα κινδυνεύει περισσότερο η σωματική υγεία μια γυναικας !
Είμαστε σίγουροι πως αυτό δεν χρησιμοποιείται και ως δικαιολογία πολλές φορές; Γιατι ξέρω κι άλλες δουλειές που δεν θέλουν μυική δύναμη αλλά δεν τις πιάνουν οι περισσότερες γυναίκες τύπου κούρεμα γκαζόν και μαστορέματα/μερεμέτια. Και παρόλο που μπορει να μην γουστάρει να τα κάνει ο άλλος να καταλήγει να τα κάνει επειδή θεωρούνται αντρική υπόθεση


υ.γ. δεν αναφέρομαι φυσικά σε όλους αλλά σε πολλούς, αν μη τι άλλο κι εμένα μ’αρέσουν τα μερεμέτια και δεν είναι μοναδική στον κόσμο, φαντάζομαι.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαστε σίγουροι πως αυτό δεν χρησιμοποιείται και ως δικαιολογία πολλές φορές; Γιατι ξέρω κι άλλες δουλειές που δεν θέλουν μυική δύναμη αλλά δεν τις πιάνουν οι περισσότερες γυναίκες τύπου κούρεμα γκαζόν και μαστορέματα/μερεμέτια. Και παρόλο που μπορει να μην γουστάρει να τα κάνει ο άλλος να καταλήγει να τα κάνει επειδή θεωρούνται αντρική υπόθεση


υ.γ. δεν αναφέρομαι φυσικά σε όλους αλλά σε πολλούς, αν μη τι άλλο κι εμένα μ’αρέσουν τα μερεμέτια και δεν είναι μοναδική στον κόσμο, φαντάζομαι.
Άρα;
Που καταλήγουμε λοιπόν;

Έχει αντρική ή γυναικεία δουλειά;
Το να βοηθάει αλλού ο άντρας εκτός από το νοικοκυριό μπορεί να ειναι αιτία να μπει αρνητικό πρόσημο για εκείνων ;

Όχι φυσικά!!!

Εμένα να δεις πόσο μου αρέσουν κάτι μικρομαστορεματα αλλά δεν προλαβαίνω τα κάνει εκείνος, είναι το στοιχείο του τρελενεται !Οπότε και εκεί συμβιβασμός κατάλαβες 😋
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Άρα;
Που καταλήγουμε λοιπόν;

Έχει αντρική ή γυναικεία δουλειά;
Το να βοηθάει αλλού ο άντρας εκτός από το νοικοκυριό μπορεί να ειναι αιτία να μπει αρνητικό πρόσημο για εκείνων ;

Όχι φυσικά!!!

Εμένα να δεις πόσο μου αρέσουν κάτι μικρομαστορεματα αλλά δεν προλαβαίνω τα κάνει εκείνος, είναι το στοιχείο του τρελενεται !Οπότε και εκεί συμβιβασμός κατάλαβες 😋
Εγώ πιστεύω ότι οι άντρες δεν ξέρουν τόσο από νοικοκυροσύνη, δηλαδή , ναι μεν θα σφουγγαρίσει ο άλλος αλλά δεν βλέπει ότι πασαλείβει με βρώμικη σφουγγαρίστρα . Πρέπει να είσαι εσύ εκεί αλλιώς δεν ξέρεις τι κάνει μόνος του :P
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,279 μηνύματα.
Το να βοηθάει αλλού ο άντρας
Εγώ θα επιμείνω εδώ γιατι τέτοια είμαι. :P

Και μόνο η φράση ο άλλος «βοηθάει στο σπίτι» δεν δηλώνει πως είναι κύριο μέλημα δικό σου;


υ.γ. β’ ενικό αόριστο
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι οι άντρες δεν ξέρουν τόσο από νοικοκυροσύνη, δηλαδή , ναι μεν θα σφουγγαρίσει ο άλλος αλλά δεν βλέπει ότι πασαλείβει με βρώμικη σφουγγαρίστρα . Πρέπει να είσαι εσύ εκεί αλλιώς δεν ξέρεις τι κάνει μόνος του :P
Καποτε μια φίλη μου, μου είχε πει για το σύζυγό της ότι μάζευε ακαθαρσίες με τη σκουπα χωρίς φαράσι κι οπως τις μάζευε ετσι ξανασκόρπαγαν απο τον αέρα.

Ήμουν μικρό τότε, βαριά 25, δεν ειχα γλώσσα να της πω "καλα και εσυ που ήσουν όταν γνωριζόσασταν";

Αν ο άλλος ειναι βλαμμενος, ειναι επιλογή σας. Επιλογή σας και οταν του δινόσασταν με το συμπάθειο στα πρώτα ραντεβού, επιλογή σας κι όταν δεν ξερει να σφουγγαρίσει και το κανει με βρωμικη σφουγγαρίστρα μετα απο ενα χρόνο σχέσης.

Δεν καταλαβαίνω αυτό το χάχανο "ο άντρας μου ειναι μαλάκας χιχιχι δεν ξερει ουτε να σκουπίσει τον κώλο του".

Τον αντρα έθαψες ή τον εαυτό σου για τη γαμάτη επιλογή που πήγες και σπίτωσες μαζί σου;

Στην τελική, δίδαξέ τον ω Μίστρες Γιόντα.


Αλλα γλώσσα δεν ειχα στα 25 και έχω ευτυχώς στα 40.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω ότι οι άντρες δεν ξέρουν τόσο από νοικοκυροσύνη, δηλαδή , ναι μεν θα σφουγγαρίσει ο άλλος αλλά δεν βλέπει ότι πασαλείβει με βρώμικη σφουγγαρίστρα . Πρέπει να είσαι εσύ εκεί αλλιώς δεν ξέρεις τι κάνει μόνος του :P
Φυσικα ,συγκρινετε τωρα τι συζηταμε ....

Αχ μου θύμισες την περίοδο που ήμουν χειρουργημενη στη μεση και ηλεκτρική απαγορευοταν ,την έβαζε μόνο ο συζηξ ..

Κάθε φορά που σκούπιζε του έλεγα τα περβαζακια μην ξεχάσεις ,ναι ;

Πλεον βλέπει ηλεκτρική και αλλάζει δρόμο, τραυματική εμπειρία λέει αυτός ο ψυχαναγκασμος σου με τα περβαζια :P
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,279 μηνύματα.
Art Loop GIF
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι οι άντρες δεν ξέρουν τόσο από νοικοκυροσύνη, δηλαδή , ναι μεν θα σφουγγαρίσει ο άλλος αλλά δεν βλέπει ότι πασαλείβει με βρώμικη σφουγγαρίστρα . Πρέπει να είσαι εσύ εκεί αλλιώς δεν ξέρεις τι κάνει μόνος του :P
Ένα δίκιο το έχεις. Κι εγώ από αυτούς είμαι. Οκ, δεν σφουγγαρίζω και με βρόμικη σφουγγαρίστρα, αλλά τις περισσότερες φορές είμαι σε φάση «όσα βλέπει η πεθερά.»
Καποτε μια φίλη μου, μου είχε πει για το σύζυγό της ότι μάζευε ακαθαρσίες με τη σκουπα χωρίς φαράσι κι οπως τις μάζευε ετσι ξανασκόρπαγαν απο τον αέρα.
Δεν θα ξεχάσω, πρώτος καιρός εδώ στο στέκι, είχες πει μια τέτοια παρόμοια ιστορία, για έναν που σκούπιζε (με σκούπα χειρός) με ανοιχτό air condition, και όσα σκούπιζε τα έπαιρνε ο αέρας. Κατά διαβολική σύμπτωση, μόλις είχα σκουπίσει και μου είχε πάρει 2-3 φορές τα σκουπίδια ο αέρας απ' το air condition, μέχρι να καταλάβω ο φελλός τι γινόταν και όταν άνοιξα λαπτοπ και μπήκα στέκι, ήταν το πρώτο σχόλιο στο οποίο έπεσε το μάτι μου :laugh:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Δεν θα ξεχάσω, πρώτος καιρός εδώ στο στέκι, είχες πει μια τέτοια παρόμοια ιστορία, για έναν που σκούπιζε (με σκούπα χειρός) με ανοιχτό air condition, και όσα σκούπιζε τα έπαιρνε ο αέρας. Κατά διαβολική σύμπτωση, μόλις είχα σκουπίσει και μου είχε πάρει 2-3 φορές τα σκουπίδια ο αέρας απ' το air condition, μέχρι να καταλάβω ο φελλός τι γινόταν και όταν άνοιξα λαπτοπ και μπήκα στέκι, ήταν το πρώτο σχόλιο στο οποίο έπεσε το μάτι μου :laugh:
Αμα ήταν aircondition, εγω ήμουν που είχα κουρευτει στο χωλ μπροστα απο το aircondition και ρήμαξα το μισό σπίτι στις τρίχες μέχρι να καταλάβω τι μαλακία έκανα.

Αμα ήταν μπαλκόνι, είναι η ιστορία της φίλης που είπα πιο πάνω, είναι οντως άλλος.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι οι άντρες δεν ξέρουν τόσο από νοικοκυροσύνη, δηλαδή , ναι μεν θα σφουγγαρίσει ο άλλος αλλά δεν βλέπει ότι πασαλείβει με βρώμικη σφουγγαρίστρα . Πρέπει να είσαι εσύ εκεί αλλιώς δεν ξέρεις τι κάνει μόνος του :P
Εμένα μου την σπάει φουλ το σκούπισμα και το σφουγγάρισμα, ακριβώς επειδή πρέπει να μετακινεις έπιπλα κλπ για να γίνει σωστά. Από τις χειρότερες δουλειές του σπιτιού, για εμένα...

Όσο για την βρώμικη σφουγγαρίστρα, από τότε που βάζω παλιές πατσαβούρες στο Swiffer και μετά τις πετάω μέσα στο πλυντήριο για να πλυθούν, έχω σωθεί :laugh:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top