Έχετε συγκεκριμένο "τύπο" ή όχι;

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εσύ θεωρείς ότι το πτυχίο πανεπιστημίου είναι αναγκαία συνθήκη (αλλά όχι ικανή, sure) για να μπορεί κάποιος να σε καταλαβαίνει. Εσύ λες δεν υποτιμάς κανένα επάγγελμα, αλλά λες από την άλλη ότι όποιος δεν έχει πτυχίο πανεπιστημίου δεν είναι αρκετός για να βγεις μαζί του και ότι δεν έχει μόρφωση.

Αναρωτιέμαι εσύ που σε θεωρείς έξυπνη, δεν μπορείς πραγματικά να δεις πώς αναιρείς τον εαυτό σου όλην αυτήν την ώρα? Oh the irony..
Δεν ειναι αρκετος επειδη δεν εχει τον βαθμο επικοινωνιας-καταννοησης που να με καλυπτει. Τι δεν καταλαβαινεις; Οταν πρεπει να ειμαι χειρουργειο στις 6 το πρωι και επιστρεφω στις 7 το βραδυ επειδη επρεπε να δω ασθενη με καταγμα στα επειγοντα και να του μιλησω για 2 ωρες και να δωσω οδηγιες για την πειραματικη φαρμακευτικη αγωγη, και ο αλλος με πρηζει στα τηλεφωνα και τα μηνυματα και ρωταει γιατι αργω και αδυνατει να καταλαβει οτι οταν ερχονται ασθενεις στο trauma room που πληρουν τις προυποθεσεις για την πειραματικη αγωγη δεν μπορω να ασχοληθω με αλλα πραγματα ή να φυγω στην ωρα μου, τοτε ναι υπαρχει προβλημα επικοινωνιας. Οταν δεν καταλαβαινει τον λογο που πρεπει να ειμαι απολυτα αφοσιωμενη (σε σημειο να μην πεφτει καρφιτσα) οταν κανω στατιστικη αναλυση, τοτε ναι υπαρχει προβλημα επικοινωνιας. Δεν υπαρχει πιο εκνευριστικο πραγμα απο το να χτυπαει συνεχως το τηλεφωνο σου ακριβως στις 4 και να σε ρωταει αν εφυγες απο την δουλεια ενω εχεις εξηγησει ενα εκατομμυριο φορες οτι δεν μπορεις να προβλεψεις ποτε θα σχολασεις γιατι εχεις να κανεις με ανθρωπους και πολλες φορες με προβληματα που προκυπτουν τελευταια στιγμη.

Οταν με ρωταει πως ηταν η μερα μου θελω να μπορω να την περιγραψω και να καταλαβαινει, οχι να με κοιταει λες και μιλαω αλλη γλωσσα. Το ιδιο ισχυει και με την δικη του μερα. Θελω να μπορω να τον βοηθησω οταν εχει σκονταψει σε κατι δυσκολο και οχι να τον κοιταω σαν ηλιθια και απλα να του λεω να μην ανησυχει. Οταν παιρνουμε μια αποφαση για κατι σημαντικο, θελω να συζηταμε γιατι το χ δεν ειναι ιδανικο και πρεπει να επιλεξουμε το y. Θελω να συμβαλλουμε και οι 2 σε αποφασεις. Οχι ο ενας να κοιταει και να απορει και να φορτωνει στον αλλο το αγχος και το τρεξιμο.

Για να περναω την ωρα μου με καποιον, χεστηκα για τα πτυχια του, για να κανω ομως οικογενεια με καποιον και να περασω το υπολοιπο της ζωης μου μαζι του, τοτε ναι, θα δωσω την μεγιστη βαρυτητα στην επικοινωνια.

Να σε ρωτησω και αλλιως, θα εκανες οικογενεια μια μια bimbo?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ηρεμήστε παιδιά και μην ψάχνετε αφορμή να αρπαχτείτε, αυτό είναι δική μου αρμοδιότητα. Δεν λέει τίποτα περίεργο η Nelliel, αναφέρεται στην διαφορά νοημοσύνης που είναι σημαντική. Για να μπορούν να επικοινωνήσουν αποτελεσματικά δύο άνθρωποι πρέπει να έχουν διαφορά μικρότερη των δύο τυπικών αποκλίσεων στο IQ. Σε μεγαλύτερες διαφορές ο εξυπνότερος βλέπει τον άλλο σαν πιθήκι και ο άλλος τον βλέπει σαν τρελάρα. Όταν δε, μιλάμε για σχέσεις ζωής πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχει ουσιαστική επικοινωνία και κατανόηση αυτή η διαφορά γίνεται ακόμη πιο μικρή. Επειδή η νοημοσύνη έχει κατανομή καμπάνα, όσο πιο έξυπνος ή πιο βλάκας είναι κάποιος τόσο μικρότερο είναι το ποσοστό των ανθρώπων με τους οποίους μπορεί να έχει ουσιαστική επικοινωνία, ενώ κάποιος που είναι στην μέση έχει ας πούμε το 70% του πληθυσμού διαθέσιμο.

Μια σχέση με μεγάλη διαφορά, μετατρέπεται πάρα πολύ γρήγορα από σχέση εταίρων σε σχέση παιδιού-κηδεμόνα και όποιος το έχει βιώσει αυτό κατανοεί πόσο φορτικό είναι για τον κηδεμόνα και πόσο λίγα του προσφέρει.

Και προφανώς ένας γρήγορος τρόπος για να κρίνεις την νοημοσύνη κάποιου είναι να τον ρωτήσεις τι σπούδασε, καθώς οι διάφορες σπουδές και τα επαγγέλματα γενικότερα τείνουν να συσπειρώνουν άτομα διαφορετικής νοημοσύνης.

Αν κάποιος έχει τελειώσει μια θετική σχολή π.χ. πληροφορική είναι πάρα πολύ πιθανό να μην είναι βλάκας, εκτός και αν γράφει javascript οπότε είναι πιθήκι, ενώ αν κάποιος δεν έχει πτυχίο μπορεί να ανήκει σε οποιαδήποτε μερίδα του πληθυσμού. Και επειδή η ζωή είναι μικρή και της Nelliel μάλλον ακόμη μικρότερη καθώς όλη μέρα δουλεύει και ως εκ τούτου θα πεθάνει και μικρή, ενώ τα δικά μου κύτταρα θα συνεχίσουν να διαιρούνται για πολλές ακόμη δεκαετίες, ο πιο εύκολος τρόπος να κάνει ένα αρχικό φιλτράρισμα είναι να ρωτήσει αν έχει σπουδάσει και τι.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν ειναι αρκετος επειδη δεν εχει τον βαθμο επικοινωνιας-καταννοησης που να με καλυπτει. Τι δεν καταλαβαινεις; Οταν πρεπει να ειμαι χειρουργειο στις 6 το πρωι και επιστρεφω στις 7 το βραδυ επειδη επρεπε να δω ασθενη με καταγμα στα επειγοντα και να του μιλησω για 2 ωρες και να δωσω οδηγιες για την πειραματικη φαρμακευτικη αγωγη, και ο αλλος με πρηζει στα τηλεφωνα και τα μηνυματα και ρωταει γιατι αργω και αδυνατει να καταλαβει οτι οταν ερχονται ασθενεις στο trauma room που πληρουν τις προυποθεσεις για την πειραματικη αγωγη δεν μπορω να ασχοληθω με αλλα πραγματα ή να φυγω στην ωρα μου, τοτε ναι υπαρχει προβλημα επικοινωνιας. Οταν δεν καταλαβαινει τον λογο που πρεπει να ειμαι απολυτα αφοσιωμενη (σε σημειο να μην πεφτει καρφιτσα) οταν κανω στατιστικη αναλυση, τοτε ναι υπαρχει προβλημα επικοινωνιας. Δεν υπαρχει πιο εκνευριστικο πραγμα απο το να χτυπαει συνεχως το τηλεφωνο σου ακριβως στις 4 και να σε ρωταει αν εφυγες απο την δουλεια ενω εχεις εξηγησει ενα εκατομμυριο φορες οτι δεν μπορεις να προβλεψεις ποτε θα σχολασεις γιατι εχεις να κανεις με ανθρωπους και πολλες φορες με προβληματα που προκυπτουν τελευταια στιγμη.

Οταν με ρωταει πως ηταν η μερα μου θελω να μπορω να την περιγραψω και να καταλαβαινει, οχι να με κοιταει λες και μιλαω αλλη γλωσσα. Το ιδιο ισχυει και με την δικη του μερα. Θελω να μπορω να τον βοηθησω οταν εχει σκονταψει σε κατι δυσκολο και οχι να τον κοιταω σαν ηλιθια και απλα να του λεω να μην ανησυχει. Οταν παιρνουμε μια αποφαση για κατι σημαντικο, θελω να συζηταμε γιατι το χ δεν ειναι ιδανικο και πρεπει να επιλεξουμε το y. Θελω να συμβαλλουμε και οι 2 σε αποφασεις. Οχι ο ενας να κοιταει και να απορει και να φορτωνει στον αλλο το αγχος και το τρεξιμο.

Για να περναω την ωρα μου με καποιον, χεστηκα για τα πτυχια του, για να κανω ομως οικογενεια με καποιον και να περασω το υπολοιπο της ζωης μου μαζι του, τοτε ναι, θα δωσω την μεγιστη βαρυτητα στην επικοινωνια.

Να σε ρωτησω και αλλιως, θα εκανες οικογενεια μια μια bimbo?

Δηλαδή για να μην κάνει κάποιος σαν την κλασική ελληνίδα μάνα χρειάζεται πτυχίο; Και απ' την άλλη, για να σε καταλάβει απόλυτα θεωρείς ότι αρκεί ένα πτυχίο; Εγώ πχ που σπούδασα χημικός και δουλεύω αυτή τη στιγμή (οπότε ξέρω τι σημαίνει επαγγελματισμός) εξακολουθώ να μη σε συναισθάνομαι. Καταλαβαίνω γιατί είναι σημαντικό αυτό που κάνεις όπως θα το καταλάβαινα και πριν 10 χρόνια, αλλά θα σε ένιωθα μόνο αν δούλευα κι εγώ σε νοσοκομείο. Καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά νομίζω κάπου έχεις μπερδευτεί λίγο· ωριμότητα και εξυπνάδα ζητάς κυρίως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δεν ειναι αρκετος επειδη δεν εχει τον βαθμο επικοινωνιας-καταννοησης που να με καλυπτει. Τι δεν καταλαβαινεις; Οταν πρεπει να ειμαι χειρουργειο στις 6 το πρωι και επιστρεφω στις 7 το βραδυ επειδη επρεπε να δω ασθενη με καταγμα στα επειγοντα και να του μιλησω για 2 ωρες και να δωσω οδηγιες για την πειραματικη φαρμακευτικη αγωγη, και ο αλλος με πρηζει στα τηλεφωνα και τα μηνυματα και ρωταει γιατι αργω και αδυνατει να καταλαβει οτι οταν ερχονται ασθενεις στο trauma room που πληρουν τις προυποθεσεις για την πειραματικη αγωγη δεν μπορω να ασχοληθω με αλλα πραγματα ή να φυγω στην ωρα μου, τοτε ναι υπαρχει προβλημα επικοινωνιας. Οταν δεν καταλαβαινει τον λογο που πρεπει να ειμαι απολυτα αφοσιωμενη (σε σημειο να μην πεφτει καρφιτσα) οταν κανω στατιστικη αναλυση, τοτε ναι υπαρχει προβλημα επικοινωνιας. Δεν υπαρχει πιο εκνευριστικο πραγμα απο το να χτυπαει συνεχως το τηλεφωνο σου ακριβως στις 4 και να σε ρωταει αν εφυγες απο την δουλεια ενω εχεις εξηγησει ενα εκατομμυριο φορες οτι δεν μπορεις να προβλεψεις ποτε θα σχολασεις γιατι εχεις να κανεις με ανθρωπους και πολλες φορες με προβληματα που προκυπτουν τελευταια στιγμη.

Οταν με ρωταει πως ηταν η μερα μου θελω να μπορω να την περιγραψω και να καταλαβαινει, οχι να με κοιταει λες και μιλαω αλλη γλωσσα. Το ιδιο ισχυει και με την δικη του μερα. Θελω να μπορω να τον βοηθησω οταν εχει σκονταψει σε κατι δυσκολο και οχι να τον κοιταω σαν ηλιθια και απλα να του λεω να μην ανησυχει. Οταν παιρνουμε μια αποφαση για κατι σημαντικο, θελω να συζηταμε γιατι το χ δεν ειναι ιδανικο και πρεπει να επιλεξουμε το y. Θελω να συμβαλλουμε και οι 2 σε αποφασεις. Οχι ο ενας να κοιταει και να απορει και να φορτωνει στον αλλο το αγχος και το τρεξιμο.

Για να περναω την ωρα μου με καποιον, χεστηκα για τα πτυχια του, για να κανω ομως οικογενεια με καποιον και να περασω το υπολοιπο της ζωης μου μαζι του, τοτε ναι, θα δωσω την μεγιστη βαρυτητα στην επικοινωνια.

Να σε ρωτησω και αλλιως, θα εκανες οικογενεια μια μια bimbo?

Τότε απλώς δεν εκφράστηκες σωστά προηγουμένως, γιατί αυτά που λες τώρα, στο μεγαλύτερο βαθμό είναι λογικά.
Όπως αναφέρθηκε προηγουμένως, αυτό που θέλεις και που καλά κάνεις και θέλεις είναι ένα άτομο ώριμο δίπλα που του κόβει. Που έχει καλή αντίληψη δηλαδή.

Το ότι θέλεις να καταλαβαίνει τι κάνεις και να μην σε κοιτάει σαν χάνος, είναι το σημείο που πάλι διαφωνώ. Η υποστήριξη που θέλεις από τον άλλον μπορεί να έρθει και ας μην ξέρει τα της επιστήμης σου. Μπορεί να μην έχει ιδέα τι κάνεις και πώς το κάνεις, αλλά να ξέρει ότι είναι σημαντικό και να σου δίνει τον χώρο που θέλεις. Δηλαδή ας μην ξέρει τι εστί στατιστική ανάλυση και πρόβλεψη, δεν πειράζει. Αλλά να σε βοηθάει σε αυτό που κάνεις με τον τρόπο του... Αν εγώ ήμουν ψυχολόγος και εφάρμοζα μια καινούργια τεχνική και δεν έβλεπα αποτελέσματα ή φυσικός που δούλευα ξέρω εγώ σε κβαντικούς υπολογιστές και η έρευνα μου είχε κολλήσει, αν έλεγα σε σένα τι έκανα (ειδικά στη 2η περίπτωση) εσύ δεν θα μπορούσες να με βοηθήσει καθόλου πρακτικά.Μπορεί να καταλάβαινες το πρόβλημα, έτσι απλουστευμένα, αλλά δεν θα είχες ιδέα τι να κάνεις και τι να πεις (με ουσία), το οποίο είναι λογικό, έτσι?Αν περιμένεις από τον σύντροφο σου να έχει ΚΑΙ τον ρόλο του να σε βοηθάει πρακτικά με τα της επιστήμης και να καταλαβαίνει απολύτως, τότε κάνεις από τις χειρότερες επενδύσεις στο σχεσιακό κομμάτι, να ξέρεις... (εκτός αν εννοούσες πάλι κάτι άλλο που οκ)

Και για να απαντήσω στην ερώτηση, εγώ δίπλα μου θα ήθελα μια κοπέλα, που ανάμεσα σε άλλα, θα είχε καλή αντίληψη και δεν θα ήταν γεια σας. Δεν θα με ενδιέφερε να καταλαβαίνει το τι κάνω για να με βοηθήσει, αλλά θα ήθελα να ήθελε να καταλάβει και όχι να λέει ένα default "follow your heart, καλό κουράγιο" και τέτοια. Δηλαδή θα ήθελα αδιάφορη να μην είναι.

Οπότε καταλαβαίνω, ότι απλώς δεν εκφράστηκες σωστά και επειδη δεν σε ξέρουμε κιόλας, δικαίως βγήκαν στην αρχή κάποια πορίσματα.

Αυτό που ήθελες ίσως να πεις ---> Εσύ ζητάς επικοινωνία, αντίληψη και κατανόηση. Και θεωρείς ότι κάποιος που έχει ασχοληθεί με διάβασμα και έχει ένα πτυχίο, έχει περισσότερες πιθανότητες να αντιληφθεί κάποιες συνιστώσες της δουλειάς σου και να σε υποστηρίξει αναλόγως. Που αν τα έλεγες έτσι, οκ.

Αυτό που είπες ---> "Ξέρω ότι θα φάω κράξιμο για την άποψή μου, αλλά όποιος δεν έχει πτυχίο, θα με κοιτάει σαν χάνος θα λέει βλακείες και θα εκνευρίζομαι" (Μην διαφωνήσουμε please για το ότι ειπώθηκε έτσι ακριβώς)


Άντε αυτά.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Τότε απλώς δεν εκφράστηκες σωστά προηγουμένως, γιατί αυτά που λες τώρα, στο μεγαλύτερο βαθμό είναι λογικά.
Όπως αναφέρθηκε προηγουμένως, αυτό που θέλεις και που καλά κάνεις και θέλεις είναι ένα άτομο ώριμο δίπλα που του κόβει. Που έχει καλή αντίληψη δηλαδή.

Το ότι θέλεις να καταλαβαίνει τι κάνεις και να μην σε κοιτάει σαν χάνος, είναι το σημείο που πάλι διαφωνώ. Η υποστήριξη που θέλεις από τον άλλον μπορεί να έρθει και ας μην ξέρει τα της επιστήμης σου. Μπορεί να μην έχει ιδέα τι κάνεις και πώς το κάνεις, αλλά να ξέρει ότι είναι σημαντικό και να σου δίνει τον χώρο που θέλεις. Δηλαδή ας μην ξέρει τι εστί στατιστική ανάλυση και πρόβλεψη, δεν πειράζει. Αλλά να σε βοηθάει σε αυτό που κάνεις με τον τρόπο του... Αν εγώ ήμουν ψυχολόγος και εφάρμοζα μια καινούργια τεχνική και δεν έβλεπα αποτελέσματα ή φυσικός που δούλευα ξέρω εγώ σε κβαντικούς υπολογιστές και η έρευνα μου είχε κολλήσει, αν έλεγα σε σένα τι έκανα (ειδικά στη 2η περίπτωση) εσύ δεν θα μπορούσες να με βοηθήσει καθόλου πρακτικά.Μπορεί να καταλάβαινες το πρόβλημα, έτσι απλουστευμένα, αλλά δεν θα είχες ιδέα τι να κάνεις και τι να πεις (με ουσία), το οποίο είναι λογικό, έτσι?Αν περιμένεις από τον σύντροφο σου να έχει ΚΑΙ τον ρόλο του να σε βοηθάει πρακτικά με τα της επιστήμης και να καταλαβαίνει απολύτως, τότε κάνεις από τις χειρότερες επενδύσεις στο σχεσιακό κομμάτι, να ξέρεις... (εκτός αν εννοούσες πάλι κάτι άλλο που οκ)

Και για να απαντήσω στην ερώτηση, εγώ δίπλα μου θα ήθελα μια κοπέλα, που ανάμεσα σε άλλα, θα είχε καλή αντίληψη και δεν θα ήταν γεια σας. Δεν θα με ενδιέφερε να καταλαβαίνει το τι κάνω για να με βοηθήσει, αλλά θα ήθελα να ήθελε να καταλάβει και όχι να λέει ένα default "follow your heart, καλό κουράγιο" και τέτοια. Δηλαδή θα ήθελα αδιάφορη να μην είναι.

Οπότε καταλαβαίνω, ότι απλώς δεν εκφράστηκες σωστά και επειδη δεν σε ξέρουμε κιόλας, δικαίως βγήκαν στην αρχή κάποια πορίσματα.

Αυτό που ήθελες ίσως να πεις ---> Εσύ ζητάς επικοινωνία, αντίληψη και κατανόηση. Και θεωρείς ότι κάποιος που έχει ασχοληθεί με διάβασμα και έχει ένα πτυχίο, έχει περισσότερες πιθανότητες να αντιληφθεί κάποιες συνιστώσες της δουλειάς σου και να σε υποστηρίξει αναλόγως. Που αν τα έλεγες έτσι, οκ.

Αυτό που είπες ---> "Ξέρω ότι θα φάω κράξιμο για την άποψή μου, αλλά όποιος δεν έχει πτυχίο, θα με κοιτάει σαν χάνος θα λέει βλακείες και θα εκνευρίζομαι" (Μην διαφωνήσουμε please για το ότι ειπώθηκε έτσι ακριβώς)


Άντε αυτά.

Δες το:



ΥΓ: Επειδή έχω μεγάλη εμπειρία με γυναίκες που πετάνε τσιτάτα "είμαι high maintenance", "είμαι καριερίστα", θα αφήσω ένα μικρό ψιχουλάκι πληροφορίας. Bullshit! Τίποτα από αυτά δεν είναι, απλά έχουν πήξει στη θεωρία καμιά δεκαετία και μόλις έβαλαν τα δαχτυλάκια τους στο πρώτο ζεστό νερό βαφτίστηκαν "δεινές κολυμβήτριες". Πρώτα τον εαυτό τους προσπαθούν να πείσουν αυτές οι κοπέλες ότι κάτι είναι, κι αμα πειστει και κανας άντρας να συντηρήσει αυτή την κακή συμπεριφορά, τότε χτυπήσανε το Τζακ Ποτ.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί αποπαίρνετε την Nelliel. Δηλαδή αν κάποια γράφει θέλω έναν ψηλό μελαχρινό μουσάτο είναι όλα οκευ. Αν κάποια λέει θέλω να είναι μορφωμένος και να προσέχει το ντύσιμο του την μαλώνουμε. Σουρέαλ κατά τη γνώμη μου.

@Valder σωστό βιντεάκι αλλα δεν νομιζω να ισχυει στην περιπτωση της φιλης μας
 
Τελευταία επεξεργασία:

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί αποπαίρνετε την Nelliel. Δηλαδή αν κάποια γράφει θέλω έναν ψηλό μελαχρινό μουσάτο είναι όλα οκευ. Αν κάποια λέει θέλω να είναι μορφωμένος και να προσέχει το ντύσιμο του την μαλώνουμε. Σουρέαλ κατά τη γνώμη μου.

The point got over your head, huh? Αυτό είπαμε εμείς? Είπε κανείς ότι το να θέλεις τον άλλον μορφωμένο και να προσέχει το ντύσιμό του είναι κακό?

Είναι σαν να έλεγα για να σε συμπεριλάβω το εξής:

"Μπορεί να μου την πείτε τώρα, αλλά εγώ ραντεβού με κάποιον που θέλει μερικά χρόνια επιπλέον για να βγάλει τη σχολή, δεν πάω. Δεν θα επικοινωνούμε, θα λέει βλακείες και εγώ θα εκνευρίζομαι. Εγώ θέλω να είναι μορφωμένος ο άλλος και ικανός να αντιλαμβάνεται πράγματα και να μπορεί να συνεισφέρει σε αποφάσεις σημαντικές"


Εκ των υστέρων φάνηκε, hopefully, ότι εννούσε κάτι άλλο. Αλλά αν εσύ διάβαζεις αυτό που μόλις τώρα έγραψα, αυτό το υποθετικό και σου φαίνεται σωστό και όχι υπεργενίκευση, τότε μάλλον άθελά σου υποστηρίζεις ακριβώς το αντίθετο από αυτό που είπε η Nelliel, ότι πτυχίο (ή σπουδές) δεν ισοδυναμεί με σφαιρική αντίληψη πραγμάτων.

Βγήκα λίγο περισσότερο aggressive. Nothing personal χε
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
The point got over your head, huh? Αυτό είπαμε εμείς? Είπε κανείς ότι το να θέλεις τον άλλον μορφωμένο και να προσέχει το ντύσιμό του είναι κακό?

Είναι σαν να έλεγα για να σε συμπεριλάβω το εξής:

"Μπορεί να μου την πείτε τώρα, αλλά εγώ ραντεβού με κάποιον που θέλει μερικά χρόνια επιπλέον για να βγάλει τη σχολή, δεν πάω. Δεν θα επικοινωνούμε, θα λέει βλακείες και εγώ θα εκνευρίζομαι. Εγώ θέλω να είναι μορφωμένος ο άλλος και ικανός να αντιλαμβάνεται πράγματα και να μπορεί να συνεισφέρει σε αποφάσεις σημαντικές"


Εκ των υστέρων φάνηκε, hopefully, ότι εννούσε κάτι άλλο. Αλλά αν εσύ διάβαζεις αυτό που μόλις τώρα έγραψα, αυτό το υποθετικό και σου φαίνεται σωστό και όχι υπεργενίκευση, τότε μάλλον άθελά σου υποστηρίζεις ακριβώς το αντίθετο από αυτό που είπε η Nelliel, ότι πτυχίο (ή σπουδές) δεν ισοδυναμεί με σφαιρική αντίληψη πραγμάτων.

Βγήκα λίγο περισσότερο aggressive. Nothing personal χε
Αυτο που γραφεις δεν βγάζει καν νοημα σορρυ. Εγώ κατάλαβα την Nelliel εξ αρχης στο τι εννοούσε. Καλώς ή κακώς, άνθρωποι που δεν έχουν σπουδάσει πολλές φορές δεν καταλαβαίνουν τα προβλήματα που μπορεί να βιώνεις εσύ στον κλάδο σου και γενικότερα δεν σε καταλαβαίνουν. Sorry but that's the case.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αυτο που γραφεις δεν βγάζει καν νοημα σορρυ. Εγώ κατάλαβα την Nelliel εξ αρχης στο τι εννοούσε. Καλώς ή κακώς, άνθρωποι που δεν έχουν σπουδάσει πολλές φορές δεν καταλαβαίνουν τα προβλήματα που μπορεί να βιώνεις εσύ στον κλάδο σου και γενικότερα δεν σε καταλαβαίνουν. Sorry but that's the case.

Ακριβώς τα λόγια της χρησιμοποίησα, με τη διαφορά ότι αντί "να μην έχει πτυχίο" έγραψα "να έχει καθυστερήσει να πάρει πτυχίο" Αν δεν σου βγάζουν νόημα, τότε, λυπηρό. Αλλά τουλάχιστον υποστηρίζεις άθελά σου το point μου, οπότε μια χαρά. Δεν το αντιλαμβάνεσαι εσυ ότι με βοηθάς, αλλά το αντιλαμβάνονται μερικοί άλλοι, so...

Επίσης, ο σύντροφος, γιατί μάλλον σαν να μην ξέρετε κάνετε, αυτό που πρέπει να κάνει, είναι να δείχνει ενδιαφέρον και να σε υποστηριζει, όπως αυτός μπορεί. Δεν είναι εκεί για να καταλαβαίνει το πρόβλημα που έχεις στα πεδία 3 ή γιατί ο κώδικάς σου δεν τρέχει ή γιατί κάνεις στατιστική ανάλυση. Δεν είναι εκεί για να σου πει, γιατί προκάλεσες βραχυκύκλωμα και χάλασες τη συσκευή.
Είναι εκεί για να σε βοηθάει με τον τρόπο της, να δείχνει ενδιαφέρον να καταλάβει. Ο οποιοσδήποτε με ίχνος μυαλού μπορεί να καταλάβει με απλά λόγια κάθε πρόβλημα που έχεις. Αν θέλεις εσύ να μιλάς για ώρες για αυτό, μίλα. Αν όμως περιμένεις να λάβεις ένα oυσιώδες feedback πάνω στην επιστήμη σου, τότε πήγαινε σε κανέναν φίλο σου μηχανικό.

Εσύ μπορείς να καταλάβεις ένα πρόβλημα με απλά λόγια, που έχει ένας δάσκαλος, ένας βιολόγος, γιατρός κλπ. Αλλά προφανώς δεν διαθέτεις γνώσεις και τίποτα άλλο, πέρα από τη λογική σου, για να βοηθήσεις στην ουσία. Πιο πολύ ψυχολογική υποστήριξη θα παρέχεις στην σύντροφό σου. Αν θέλει εξειδικευμένη, θα πάει σε κάποιον στον τομέα της.

Απελπιστική η κατάσταση να μιλάς για τα προφανή λολ.

Και επειδή μάλλον με το κουταλάκι πρέπει να τα δίνουμε σε μερικούς...
άνθρωποι που δεν έχουν σπουδάσει πολλές φορές δεν καταλαβαίνουν τα προβλήματα που μπορεί να βιώνεις εσύ στον κλάδο σου και γενικότερα δεν σε καταλαβαίνουν. Sorry but that's the case
Αν πάλι εδώ αντί για τα παραπάνω, εννοούσες ότι θέλει σπουδές ή/και πτυχίο για να καταλάβει κανείς ότι αντιμετωπίζεις δυσκολίες, επειδή δεν σου βγαίνει ένα πείραμα ή επειδή δεν σε περνάει κάποιος στο μάθημα ή επειδή υπάρχει ανεργία, ανταγωνισμός και άλλα τέτοια απλά και γενικά, τότε μάλλον δεν έχεις ιδέα..Όλα τα προβλήματα αν εκφραστούν απλά, μπορούν να κατανοηθούν από τον οποιονδήποτε. Μόνο λίγο μυαλό και ενδιαφέρον χρειάζεται.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μαν το παράδειγμα σου περί "καθυστέρησης πτυχίου' είναι personal όσο λες και αν δεν είναι personal. Ενώ στη συζήτηση μας δεν είχαμε τίποτα personal προς το παρόν, εσύ ηθελημένα το κάνεις personal για να επιβάλλεις το point σου. Εφόσον θέλησες να το κάνεις personal δεν πρόκειται να το απαντήσω σε αυτό γιατί δεν με ενδιαφέρει. Πάμε παρακάτω.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μαν το παράδειγμα σου περί "καθυστέρησης πτυχίου' είναι personal όσο λες και αν δεν είναι personal. Ενώ στη συζήτηση μας δεν είχαμε τίποτα personal προς το παρόν, εσύ ηθελημένα το κάνεις personal για να επιβάλλεις το point σου. Εφόσον θέλησες να το κάνεις personal δεν πρόκειται να το απαντήσω σε αυτό γιατί δεν με ενδιαφέρει. Πάμε παρακάτω.

χαχα έτσουξε ε... Εφόσον σου φαίνονται σωστά αυτά που είπε αρχικά η Nelliel, τότε δεν έχεις κανένα δικαίωμα να το πάρεις προσωπικά. Γιατί τότε θα έπρεπε να το πάρει προσωπικά ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ δεν έχει πτυχίο.

Άρα ουσιαστικά μόλις τώρα τι έγινε για όλους τους υπόλοιπους που καταλαβαίνουν... Ο Johnny15 ήταν οκ με το statement την Nelliel επειδή δεν αφορούσε αυτόν, καθώς σπουδάζει και θα πάρει το πτυχίο του. Αλλά, μόλις έβαλα αυτόν σαν παράδειγμα, διατηρώντας το ίδιο logic της Nelliel, παρεξηγήθηκε και το πήρε προσωπικά. ggez
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν το πήρα προσωπικά, ούτε παρεξηγήθηκα. Απλά διαφωνώ γιατί το original point παραμένει. Κάποιος που πήρε πτυχίο είτε έγκαιρα είτε καθυστερημένα, πήρε πτυχίο. Αυτό είναι το κοινό τους. Εσύ δεν έκανες κάποιο διαφορετικό point για να υπερασπιστείς το επιχειρημα σου αλλά έκανες αυτό το point για να καταλήξεις σε αυτό που κατέληξες δηλαδη στο "λολ δειτε τον παρεξηγήθηκε". Ήταν πασιφανές ότι εκεί πήγαινες εξ αρχής.

Για να καταλάβουν και οι υπολοιποι, το παραπάνω παιδιά είναι από τα πιο συνηθισμένα logical fallacies. Ευχαριστώ για το demonstration GoddamnRight. Το πέτυχες διανα.

ΥΓ επίσης αν κάποιος θεωρεί ότι επειδή καθυστέρησα να πάρω πτυχίο αυτό είναι κάτι αρνητικό, μάντεψε. Δεν με νοιάζει. Δεν θα κάτσω να γράφω όλα αυτά που γράφεις εσύ. Για κάποιον λόγο εσύ έχεις βαλθεί να αποδείξεις τους άλλους ότι κάνουν λάθος στις προσωπικές τους προτιμήσεις. Τι ζορι τραβάς φίλε με το αν η Nelliel θέλει κάποιον με πτυχίο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Move on. Το point της Nelliel το καταλαβαίνεις ακόμα και αν το εξέφρασε κάπως.Απλά ο GoddamnRight είναι λίγο πιο σχολαστικός και έμεινε περισσότερο στο θέμα του χαρτιού-πτυχίου πράγμα χρήσιμο αφενός γιατί ξεκαθαρίστηκε το point και αφετέρου γιατί δεν μπορούν όλοι να πιάνουν τι μπορεί να εννοεί κάποιος από αυτά που γράφει.
Yeah, they call me a diplomat btw in case you ask..
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Move on. Το point της Nelliel το καταλαβαίνεις ακόμα και αν το εξέφρασε κάπως.Απλά ο GoddamnRight είναι λίγο πιο σχολαστικός και έμεινε περισσότερο στο θέμα του χαρτιού-πτυχίου πράγμα χρήσιμο αφενός γιατί ξεκαθαρίστηκε το point και αφετέρου γιατί δεν μπορούν όλοι να πιάνουν τι μπορεί να εννοεί κάποιος από αυτά που γράφει.
Yeah, they call me a diplomat btw in case you ask..

Λίγο αναίρεσες τον εαυτό σου λέγοντας ότι από τη μια το point της Nelliel το καταλαβαίνεις ακομα και αν το εξεφρασε καπως, αλλα απο την αλλη "δεν μπορει να πιανουν ολοι τι εννοει καποιος απο αυτα που γραφει"...

Οποιος δεν ξερει τη Nelliel με τον τροπο που το εγραψε μια ειναι η ερμηνεια, αυτή που είπαμε. Αν την ηξερα, μπορει να την υποστηριζα απεναντι σε καποιον σαν και εμενα που θα πιανοταν απο τα λογια της.

Αλλα μενω στο "diplomat", οποτε all good
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα είναι intuition,δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς λογικά..
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εν τω μεταξύ, ο goddamnright λέει το αυτονόητο, και δεν κάνει καμιά επίθεση. Απλά ο άνθρωπος υποστηρίζει πως το πτυχίο, στην πραγματικότητα, δεν λέει τίποτα, επειδή είναι θέμα προσωπικότητας του άλλου στο να μπορεί να σε καταλάβει, να σε υποστηρίξει κλπ. Οι περισσότεροι τη σήμερον έχουν βγάλει μια σχολή. Και guess what: αυτό δεν σε κάνει λιγότερο γίδι, στην περίπτωση που είσαι γίδι.

-Όπου γίδι, βάλτε οτιδήποτε.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ, ο goddamnright λέει το αυτονόητο, και δεν κάνει καμιά επίθεση. Απλά ο άνθρωπος υποστηρίζει πως το πτυχίο, στην πραγματικότητα, δεν λέει τίποτα, επειδή είναι θέμα προσωπικότητας του άλλου στο να μπορεί να σε καταλάβει, να σε υποστηρίξει κλπ. Οι περισσότεροι τη σήμερον έχουν βγάλει μια σχολή. Και guess what: αυτό δεν σε κάνει λιγότερο γίδι, στην περίπτωση που είσαι γίδι.

-Όπου γίδι, βάλτε οτιδήποτε.
Το αν είσαι ψηλός λέει κάτι για το αν είσαι γίδι ή όχι;
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί αποπαίρνετε την Nelliel. Δηλαδή αν κάποια γράφει θέλω έναν ψηλό μελαχρινό μουσάτο είναι όλα οκευ. Αν κάποια λέει θέλω να είναι μορφωμένος και να προσέχει το ντύσιμο του την μαλώνουμε. Σουρέαλ κατά τη γνώμη μου.

@Valder σωστό βιντεάκι αλλα δεν νομιζω να ισχυει στην περιπτωση της φιλης μας

well, το ψηλός μελαχρινός είναι perfectly ok
το six pack είναι perfectly ok
το φραγκάτος είναι perfectly ok, (δε θα υπαγορεύσει κανείς πώς αντιλαμβάνεται κάποιος μια σχέση)
το μορφωμένος είναι επίσης perfectly ok

αλλά όταν ζητάς πτυχίο πανεπιστημίου πρακτικά ζητάς μια ψευδαίσθηση, ή στη χειρότερη τον άλλο να σε φλομώσει στο ψέμα. Ένα πτυχίο σε πολλές περιπτώσεις είναι μια τυπικούρα που δεν θα φανεί σε κανένα χαρακτήρα, οπότε πέρα από τα όποια στοιχεία status μπορεί να προσδίδει το μόνο που δείχνει είναι προκατάληψη

Αλλά μάλλον εδώ υπάρχει λάθος wording και απλά το νόημα είναι ο άλλος να ναι μορφωμένος το οποίο δεν είναι καθόλου κακό, κι εγώ θα θελα η potential κοπέλα μου να είναι μορφωμένη, τίποτα κακο με αυτό.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το αν είσαι ψηλός λέει κάτι για το αν είσαι γίδι ή όχι;

Προσωπικά, άτοπο το βρίσκω κι αυτό, για τον απλούστατο λόγο: δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε τον εαυτό μας στο τι θα μας γοητεύσει, πέραν χτυπητών πραγμάτων που είναι red flags. Όπως άτοπο βρίσκω κι αυτό που είπε η Nelliel, και που το εξήγησε πολύ καλύτερα από μένα ο god.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
well, το ψηλός μελαχρινός είναι perfectly ok
το six pack είναι perfectly ok
το φραγκάτος είναι perfectly ok, (δε θα υπαγορεύσει κανείς πώς αντιλαμβάνεται κάποιος μια σχέση)
το μορφωμένος είναι επίσης perfectly ok

αλλά όταν ζητάς πτυχίο πανεπιστημίου πρακτικά ζητάς μια ψευδαίσθηση, ή στη χειρότερη τον άλλο να σε φλομώσει στο ψέμα. Ένα πτυχίο σε πολλές περιπτώσεις είναι μια τυπικούρα που δεν θα φανεί σε κανένα χαρακτήρα, οπότε πέρα από τα όποια στοιχεία status μπορεί να προσδίδει το μόνο που δείχνει είναι προκατάληψη

Αλλά μάλλον εδώ υπάρχει λάθος wording και απλά το νόημα είναι ο άλλος να ναι μορφωμένος το οποίο δεν είναι καθόλου κακό, κι εγώ θα θελα η potential κοπέλα μου να είναι μορφωμένη, τίποτα κακο με αυτό.
Αν πάρεις 1000 random άτομα που έχουν σπουδάσει και 1000 random άτομα που δεν έχουν σπουδάσει, που θεωρείς ότι θα βρεις πιο μορφωμένους ανθρώπους; Που θεωρείς ότι πιθανό να βρεις καλύτερη επικοινωνία;

Θα σου πω και κάτι που βλέπω προσωπικά στο φβ μου τις τελευταίες μέρες. Αυτοί που μου έχουν πρηξει τον τοίχο για τα τσιπάκια του διαβόλου που θα μπουν στους ανθρώπους είναι συνήθως άνθρωποι που δεν έχουν λάβει ιδιαίτερη εκπαίδευση, πόσο μάλλον τριτοβάθμια.

Δεν λέω ότι κάποιος που δεν έχει σπουδάσει δεν θα είναι μορφωμένους, ή ότι όλοι που σπουδάζουν είναι μορφωμένοι, αλλά σαν filtering μου φαίνεται ότι δουλεύει μια χαρά.

Φυσικά όλα τα πράγματα που γράφεις στην αρχή ισχύουν. Τα προσωπικά γούστα του καθενός είναι προσωπικά. Σου αρέσουν ψηλοι, κοντοί, δικηγόροι, μηχανικοί, μάγειρες, εργάτες, αστυνομικοί; Με γεια σου με χαρά σου. Δεν προσπάθησα εγώ να αναιρέσω τα γούστα κανενός εδώ πέρα, αυτό που merely έκανα ήταν να αναρωτηθώ γιατί έγιναν τόσοι triggered με τη δήλωση της Nelliel.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top