Έχετε όλοι γάτα;

Έχετε γάτες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 2)
  • Ναι ουυυ, πολλές!!

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Έχω μια-δύο αλλά στο παρελθόν περισσότερες

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Έχω μια-δύο και ειναι οι πρώτες μου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έχω αλλά είχα στο παρελθόν

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έχω και δεν είχα ποτέ αλλά τις αγαπάω

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έχω ούτε είχα ποτέ, ούτε καν μου αρέσουν (!)

    Ψήφοι: 1 50.0%
  • Δεν έχω και δεν είχα ποτέ αλλά έχω/είχα άλλα ζωάκια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο (τι ξέχασα βρε παιδιά;; )

    Ψήφοι: 1 50.0%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σκέφτηκα να κάνουμε μια δημοσκόπηση για να δούμε πόσα απο τα μέλη του MyCat έχουν όντως γάτα ή αν μπαίνουν μόνο απο αγάπη γι'αυτές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie

Νεοφερμένος

Ο effie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
10 ζωή να 'χουνε (και να 'χουμε να τις φροντίζουμε!)
Α! Και 2 σκυλιά - μην ξεχνιόμαστε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni

Νεοφερμένος

Η eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
10? εγω εναν και μοναδικο !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie

Νεοφερμένος

Ο effie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ω ναι!
2 μεγάλες και 8 μωρά διαφόρων ηλικιών (απο 10 ημερών μέχρι 3 μηνών παρά κάτι), οι 6 μονίμως μέσα στο σπίτι και τα 4 γατάκια μέσα-έξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxi2

Νεοφερμένος

Η maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
effie Χαράς το κουράγιο σας! Να τις χαίρεστε, φαντάζομαι ότι θα είναι κάτι σαν παιδικός σταθμός;;;;:D
Είχαμε 2 και τώρα είναι ένας και μοναδικός. Την έχει "δεί" πολύ αφεντικό και συμπεριφέρεται σαν αυτοκράτορας...:lol: Βέβαια για να πώ την αλήθεια των τελευταίο καιρό έχει γίνει τρομερά χαδιάρης, ναζιάρης, φιλάκιας, κλπ.......:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie

Νεοφερμένος

Ο effie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maxi2:
effie Χαράς το κουράγιο σας! Να τις χαίρεστε, φαντάζομαι ότι θα είναι κάτι σαν παιδικός σταθμός;;;;:D
Είχαμε 2 και τώρα είναι ένας και μοναδικός. Την έχει "δεί" πολύ αφεντικό και συμπεριφέρεται σαν αυτοκράτορας...:lol: Βέβαια για να πώ την αλήθεια των τελευταίο καιρό έχει γίνει τρομερά χαδιάρης, ναζιάρης, φιλάκιας, κλπ.......:hmm:

:lol: :lol: :lol:
Μπάαα, μάλλον πιο πολύ σε τρελάδικο φέρνει η όλη κατάσταση! ;)
Άσχετο, αλλά μου άρεσε πολύ η φωτό στο avatar σου - απίστευτα γατόνια, έχουν πάρει ακριβώς την ίδια πόζα!!!! :blink:
Κι εσύ να τον χαίρεσαι το... "μοναχογιό"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxi2

Νεοφερμένος

Η maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αχ! είμαι μια αγορομάνα!!!!!:D 'Οσο για την φωτό, απο τις λίγες που βγήκαν σωστά.... Συνήθως την τελευταία στιγμή κουνιούνται και.... ξανά απο την αρχή.:lol:
Και για του λόγου το αληθές παραθέτω μια της τελευταίας στιγμής....(τώρα τον τράβηξα):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Αντίγραφο από DSC02026.JPG
    Αντίγραφο από DSC02026.JPG
    10.8 KB · Εμφανίσεις: 81

giota

Νεοφερμένος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εναν και μοναδικο που λειπει ομως ακομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightfall

Νεοφερμένος

Ο Nightfall αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για την ώρα έναν και καλό ! Πολύ πολύ σύντομα θα έχει και παρέα όμως :D
αναμείνατε στο πληκτρολόγιό σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Απο τοτε που με θυμαμαι υπαρχει ενα ζωακι στο σπιτι μας με τις γατες ειχα ιδιαιτερο δεσμο απο μωρο η γιαγια ειχε πολλες στο νησι κ γενικα ολα τα ζωακια που ειχα ηταν κουκλια κ παραξενα τωρα εχω 4 μωρα που τα λατρεω αλλα αγαπαω κ τα αδεσποτα μου που πλυθαινουν μερα με τι μερα κ ερχονται για φαι κ χαιρομαι παρα πολυ που βρισκουν ενα σπιτικο να τα ταιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ψωρόγατο

Νεοφερμένος

Η ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έχω τη Μαρικούλα- μέσα στο σπίτι- και για την ώρα μια ημιάγρια γάτα με το μικρό της αρσενικό (ήρεμο αυτό) στο σπίτι και αυτά μέσα. Βλέπετε η Γάτα, έτσι τη φωνάζω τη ημιάγρια, ήταν ένα από τα μικρά μιας γάτας που είχε γεννήσει απέναντι από το σπίτι μας σε ένα σπίτι που δεν μένουν πια και έχει γύρω-γύρω αυλή. Η μαμά τους και τα 3 αδελφάκια της με τον καιρό χάθηκαν και έμεινε μόνο αυτή. Βέβαια έμεινε έγκυος κατευθείαν, έτυχε το βράδυ που γεννούσε να είμαι έξω από το σπίτι μου και άκουσα τα μικρά της. Την βρήκα αμέσως και τα 2 για εκείνη την ώρα μικρά της, της πήγα φαγητό και την άφήσα να τελειώσει η φύση το έργο της. Ήταν η πρώτη φορά που με άφησε να την χαϊδέψω άλλα με φοβόταν και πάλι, το είδα στα μάτια της. Το επόμενο πρωί της πήρα τα 6 μικρά και τα έβαλα σε ένα χαρτόκουτο στο μπαλκόνι μας, έχουμε εξωτερική σκάλα, όπου εκεί μεγάλωσε τα 3 τελικά μικρά της μαζί με τη Μαρίκα όπου την άφηνε να τα προσέχει όσο αυτή ήταν κάτω και έκανε την ανάγκη της ή απλός τη βόλτα της. Ο καιρός πέρασε και τα μικρά μεγάλωναν και οι αρσενικοί γάτοι έκαναν επιδρομές, φοβόμουν και έτσι κάθε βράδυ τα έβαζα μέσα στο σπίτι. Πριν απο 15 μέρες έπιασα τη Γάτα και την πήγα για στείρωση, ήταν έγκυος μιας εβδομάδας και πριν 2 μέρες έδωσα 2 από τα γατάκια της σε έναν φιλόλογο που μένει στη έξοχη με την οικογένεια του, κράτησα το ένα γατάκι γιατί η Γάτα έχει ακόμα γάλα. Σκέφτομαι σοβαρά να προτείνω σε αυτόν το φιλόλογο να του δώσω και τη Γάτα με το γατάκι, άλλα πολύ φοβάμαι μην πάρει τα μικρά της και εξαφανιστεί με αυτά. Εσείς τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
καλυτερα να αφησεις την γατα να γεννηση κ παρτην μεσα στο σπιτι ωστε να μην μεινει ξανα εγκυος κ τοτε να την στειρωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργία2543

Νεοφερμένος

Η Γεωργία2543 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Με την απουσία της Φουφούλας εγώ έχω βρεθεί χωρίς γάτα, αυτή τη στιγμή.

Όμως είμαι σε αναμονή να περάσουν οι δύο μήνες που είναι απαραίτητοι για να πάρω γατάκι από έναν φίλο που έχει γεννήσει πρόσφατα η δικιά του γάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mela

Νεοφερμένος

Ο mela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γεωργία:
Με την απουσία της Φουφούλας εγώ έχω βρεθεί χωρίς γάτα, αυτή τη στιγμή.

Όμως είμαι σε αναμονή να περάσουν οι δύο μήνες που είναι απαραίτητοι για να πάρω γατάκι από έναν φίλο που έχει γεννήσει πρόσφατα η δικιά του γάτα.

Μία φιλική συμβουλή!
Κοίτα να συνεννοηθείς με τον "φίλο" σου γιατί του τα ζητάνε όλα τα γατιά μαζί με τη μάνα και στην κατάσταση που είναι δεν νομίζω να θυμάται τί σου έχει υποσχεθεί.

Κατά τ'άλλα κι εμείς μία έχουμε για την ώρα, που κάνει για 10. Κι αν επηρεάσει και την επόμενη που σκεφτόμαστε να πάρουμε και την κάνει σαν τα μούτρα της; Με βλέπω να μετακομίζω μαζί με τις γάτες χε, χε,χε.:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ψωρόγατο

Νεοφερμένος

Η ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Την Γάτα την έπιασα και της έκανα στειρώσει και ήταν ήδη 1 εβδομάδας έγκυος, τώρα είναι μια χαρά και όλο παιχνίδι με το μικρό της και τη Μαρίκα μου. Έχουν περάσει σχεδόν 3 εβδομάδες. Όσων αφόρα τα μικρά της που τα έδωσα στο φιλόλογο και εγώ στην αρχή το φοβήθηκα με το να του δώσω και τα 2 γατάκια γιατί ξέρω ότι όσο και ζωόφιλος να είσαι τα 2 γατάκια είναι αρκετά. Μου είπε η κοπέλα στο petshop που ψωνίζω ότι τον ξέρει προσωπικά, ότι είναι καλός άνθρωπος και έχει ένα σπίτι λίγο έξω από τη Πάτρα όπου είναι έκτασης 2 στρεμμάτων και τα θέλει για τα ποντίκια. Έτσι και εγώ του έγραψα οδηγίες χρήσεις: Θα ήθελα πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για την κίνηση σας αυτή! Βλέπετε είμαι ήδη κάτοχος 2 πανέμορφων γατών (θηλυκές) και θα μου ήταν αρκετά δύσκολο να κρατήσω και άλλα τρία, όχι όμως κατορθωτό!
Τα μικρούλια έχουν γεννηθεί την τελευταία εβδομάδα του Μαρτίου. Μαζί μας κράτησα ένα αρσενικό για να βοηθήσει την μητέρα του να επανέλθει στα φυσιολογικά της, έγινε στείρωση σε αυτήν για ευνόητους λόγους και δυστυχώς ήταν ήδη έγκυος μιας εβδομάδας. Τα μικρούλια είναι μεγαλωμένα σε δωμάτιο σπιτιού και στο μπαλκόνι υπό την άγρυπνη προστασία της μητέρας τους και της θείας τους. Σας παρακαλώ να τα κρατήσετε υπό προστασίας σας γιατί είναι ακόμα πολύ μικρά. Τα μικρά ψεκάστηκαν με Frontline στις 10-5 (είναι προστατευμένα από ψύλλους- κρότωνες- ψείρες για ένα μήνα). Παράλληλα τους έδωσα και το μισό χαπάκι από Midemax, για τα σκουληκάκια στην κοιλίτσα τους και το άλλο μισό τους το έδωσα σήμερα το πρωί (επανάληψη σε 3 μήνες). Η διατροφή τους θα πρέπει να περιέχει δυο ή τρία στερεά γεύματα την ημέρα και ένα πιατάκι αγελαδινό ή συμπυκνωμένο γάλα αραιωμένο με λίγο νερό, που μπορεί ν’ αντικατασταθεί με φρέσκο νερό όταν τα γατάκια φτάσουν 6 μηνών. Το γάλα ή το νερό πρέπει να είναι πάντα διαθέσιμα, αλλά αλλάζετε τα τουλάχιστον δυο φορές την ημέρα.
Αν ο λόγος που υιοθετείτε τα γατάκια είναι για την προστασία της περιουσίας σας από μικρά τρωκτικά, σας ενημερώνω απλός ότι σύμφωνα με το βιβλίο του DavidTaylor ‘Το τέλειο βιβλίο της γάτας’ στο κεφάλαιο Συντήρηση γάτας → Μύθοι και Πλάνες, για τα ποντίκια μας αναφέρει ότι: ‘Οι γάτες κυνηγούν ποντίκια, πουλιά, έντομα κ.τ.λ για σπορ, όχι σαν πηγή για τροφή. Είναι αλήθεια ότι σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να φάνε ένα μέρος από τη λεία τους, αλλά βασικά την κυνηγούν για τη χαρά του παιχνιδιού. Γι’ αυτό, δεν χρειάζεται να σκέφτεστε ότι το υπερβολικό τάισμα την κάνει απρόθυμη ή το να μην την ταΐζετε την ενθαρρύνει να καθαρίσει το μέρος από τα μικρά τρωκτικά. Το αντίθετο συμβαίνει. Οι καλοταϊσμένες γάτες είναι οι καλύτεροι κυνηγοί ποντικιών.’
Το βιβλίο αυτό με βοήθησε και μου έλυσε πολλές από τις απορίες μου πάνω στις γάτες, είναι ένας πολύ καλός σύμβουλος και το συνιστώ ανεπιφύλακτα για κάποιον που έχει γάτες.
Τέλος θα ήθελα να σας παρακαλέσω να τα αγαπάτε όπως και εμείς εδώ, να ξέρετε ότι θα μας λείψουν αφάνταστα…! Αν για κάποιο λόγο πιστεύετε ότι δεν μπορείτε να συμβιώσετε, σας παρακαλώ να επικοινωνήσετε μαζί μου ……… και εγώ θα τα αναλάβω και πάλι. Σε καμία περίπτωση μην τα αφήσετε σε κάποιο απομονωμένο μέρος για να επιβιώσουν μόνα τους. Η επιβίωση τους εξαρτάτε αποκλειστικά και μόνο από εσάς. Δεν είναι μόνο θέμα φαγητού, είναι θέμα αγάπης και εμπιστοσύνης.

Με εκτίμηση
Μαρία Α………..



Λοιπόν πως σας φαίνεται το γράμμα μου; Τη Γάτα και το γατάκι που το ονόμασα Φοίβο θα μείνουν μαζί μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολύ καλό και πολύ καλή ιδέα να του γράψεις αυτό για τα ποντίκια...
Αν και στη θέση σου δεν θα τα έδινα ούτως ή άλλως (ή έστω ΠΟΛΥ δύσκολα) σε κάποιον που τα θέλει για τέτοιο σκοπό αλλά καταλαβαίνω οτι ίσως σε πίεζε ο χρόνος... Άλλωστε όποιος είναι έξω απο το χορό πολλά τραγούδια ξέρει.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucky11029

Νεοφερμένος

Η lucky11029 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας!Πολυ χαιρομαι που βρηκα μια μεγαλη παρεα απο γατογονεις,γατοφιλους και γλυκουλια γατουλινια!!!
Εχουμε εναν γατουλι,τον Τουλι Λακι,3 χρονων,που τον βρηκαμε σε κακη κατασταση οταν ηταν ενος μηνος περιπου και απο τοτε εγινε μελος της οικογενειας,το πιο μικρο,ιδιοτροπο και αγαπημενο.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλωσόρισες lucky! :hello:
Απο που μας βρήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucky11029

Νεοφερμένος

Η lucky11029 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τυχαια,ψαχναμε ελληνικες ιστοσελιδες για γατες και... πολυ μας αρεσατε!Τωρα που σας βρηκαμε ελπιζω να έχουμε την ευκαιρία να τα λέμε συχνά και να ανταλλάσουμε απόψεις για τους αγαπημένους μας φίλους.
Συγχαρητήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
καλως ηρθατε θα περασετε πολυ καλα εδω μαζι μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top