Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιο πάνω λέω ακριβώς αυτό και

διαφώνησαν. Ναι ξέρω πολύ καλά τα (μη ρεαλιστικά) γούστα σας.
Τα γούστα μας είναι προσωπική μας υπόθεση και απόλυτα ρεαλιστικά. Σε ελάχιστους αρέσουν οι πολύ λεπτές. Εκτός αν μιλάμε για μεγάλα πεπόνια που πράγματι αρέσουν σε πολύ περισσότερους απ' ότι υπάρχουν χεχε.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γελάω που λέμε το ίδιο πράγμα κ όσοι διαφωνούσαν μαζί μου συμφωνούνε τώρα μαζί σου 😂😂 .

Αυτό. Λέω και πεπόνια θέλετε και 40 κιλά . Αμ δύσκολο .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Μα σημασία δεν έχουν τα γούστα του άντρα, της γυναίκας ή τέλος πάντων όποιου μας ελκύει ερωτικά.
Σημασία έχει να είμαστε υγιείς και ικανοποιημένοι, ευχαριστημένοι με την εικόνα μας.

Το να αρέσουμε σε ολους είναι απίθανο. Αυτό το σενάριο αγγίζει τη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας και θαρρώ οτι μπορούμε όλοι να το αντιληφθούμε.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Μα σημασία δεν έχουν τα γούστα του άντρα, της γυναίκας ή τέλος πάντων όποιου μας ελκύει ερωτικά.
Σημασία έχει να είμαστε υγιείς και ικανοποιημένοι, ευχαριστημένοι με την εικόνα μας.

Το να αρέσουμε σε ολους είναι απίθανο. Αυτό το σενάριο αγγίζει τη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας και θαρρώ οτι μπορούμε όλοι να το αντιληφθούμε.
Ολόσωστη :clapping:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μα σημασία δεν έχουν τα γούστα του άντρα, της γυναίκας ή τέλος πάντων όποιου μας ελκύει ερωτικά.
Σημασία έχει να είμαστε υγιείς και ικανοποιημένοι, ευχαριστημένοι με την εικόνα μας.

Το να αρέσουμε σε ολους είναι απίθανο. Αυτό το σενάριο αγγίζει τη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας και θαρρώ οτι μπορούμε όλοι να το αντιληφθούμε.
Δεν μίλησα για το 100% . Για τους περισσότερους μίλησα. Ορίστε κάποιος που είπε την αλήθεια. Κ το παραδέχτηκε ότι αυτό θέλουν .
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης δεν είμαι υπέρβαρη ο δμσ μου είναι εντός του φυσιολογικού βάρους .
Αυτό δε σημαίνει κάτι μόνο του, καθώς δε μετράει τη μυική μάζα και είναι τελείως παρωχημένο. Μπορεί κάποιος να είανι υπέρβαρος(σε ποσοστό λίπους) στο "φυσιολογικό" δμσ.

Μα σημασία δεν έχουν τα γούστα του άντρα, της γυναίκας ή τέλος πάντων όποιου μας ελκύει ερωτικά.
Σημασία έχει να είμαστε υγιείς και ικανοποιημένοι, ευχαριστημένοι με την εικόνα μας.

Το να αρέσουμε σε ολους είναι απίθανο. Αυτό το σενάριο αγγίζει τη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας και θαρρώ οτι μπορούμε όλοι να το αντιληφθούμε.
Προφανώς μια γυναίκα έχει δικαίωμα να νιώθει ικανοποιημένη με το σώμα της όπως κι αν είναι.

Είναι πολύ μεγάλο θέμα όμως να απαιτεί να αρέσκεται από περισσότερους και να χάνεται σε εκλογικεύσεις. Η Ιωαννίδου το κάενι αυτό, όταν λέει πως τα στάνταρ των (περισσότερων) αντρών δεν είναι φυσιολογικά. Αυτό είναι κακό και γι' αυτόν που το δέχεται(εν προκειμένω τους άντρες), αλλά ακόμα περισσότερο για αυτόν που το προβάλει.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Δεν μίλησα για το 100% . Για τους περισσότερους μίλησα. Ορίστε κάποιος που είπε την αλήθεια. Κ το παραδέχτηκε ότι αυτό θέλουν .
Και πάλι δεν εχει σημασία. Δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός μας το να αρέσουμε στους άλλους, αλλά στους ίδιους μας τους εαυτούς.

Αλλα για να συζητήσουμε και αυτό που θες ναι οι περισσότεροι άρρενες είναι είτε booty είτε boobs lovers, όμως οταν ψαχνουν μια σύντροφο δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό το κριτήριο θα είναι πρώτο στη λίστα τους. Εχω δει πολλούς να αναθεωρούν.

Αυτός που θα θελήσει να αφιερώσει χρόνο απο τη ζωή του για να συναψετε σχέση δε θα σταθεί στο μέγεθος του σουτιέν σου ή στον κ σου. Αλλα και πάλι αν το κάνει είναι δικαίωμα του και δεν είναι δικό σου θεμα, απλα δεν είσαι του γούστου του.
Κανένας δεν αρέσει σε όλους και its ok. Είναι το φυσιολογικό.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αυτό δε σημαίνει κάτι μόνο του, καθώς δε μετράει τη μυική μάζα και είναι τελείως παρωχημένο. Μπορεί κάποιος να είανι υπέρβαρος(σε ποσοστό λίπους) στο "φυσιολογικό" δμσ.


Προφανώς μια γυναίκα έχει δικαίωμα να νιώθει ικανοποιημένη με το σώμα της όπως κι αν είναι.

Είναι πολύ μεγάλο θέμα όμως να απαιτεί να αρέσκεται από περισσότερους και να χάνεται σε εκλογικεύσεις. Η Ιωαννίδου το κάενι αυτό, όταν λέει πως τα στάνταρ των (περισσότερων) αντρών δεν είναι φυσιολογικά. Αυτό είναι κακό και γι' αυτόν που το δέχεται(εν προκειμένω τους άντρες), αλλά ακόμα περισσότερο για αυτόν που το προβάλει.
Σε διατροφολόγο είναι η μέτρηση όχι από το ίντερνετ. Δεξου λίγο ότι δεν μπορούμε να είμαστε όλες 40 κιλά και το ιδανικό βάρος διαφέρει από άτομο σε ατομο .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και πάλι δεν εχει σημασία. Δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός μας το να αρέσουμε στους άλλους, αλλά στους ίδιους μας τους εαυτούς.

Αλλα για να συζητήσουμε και αυτό που θες ναι οι περισσότεροι άρρενες είναι είτε booty είτε boobs lovers, όμως οταν ψαχνουν μια σύντροφο δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό το κριτήριο θα είναι πρώτο στη λίστα τους. Εχω δει πολλούς να αναθεωρούν.

Αυτός που θα θελήσει να αφιερώσει χρόνο απο τη ζωή του για να συναψετε σχέση δε θα σταθεί στο μέγεθος του σουτιέν σου ή στον κ σου. Αλλα και πάλι αν το κάνει είναι δικαίωμα του και δεν είναι δικό σου θεμα, απλα δεν είσαι του γούστου του.
Κανένας δεν αρέσει σε όλους και its ok. Είναι το φυσιολογικό.
Ξέρεις είναι άσχημο να θεωρουμαι αποκρουστική από ένα ολόκληρο φύλο από το οποίο δυστυχώς ελκομαι.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Ξέρεις είναι άσχημο να θεωρουμαι αποκρουστική από ένα ολόκληρο φύλο από το οποίο δυστυχώς ελκομαι
Τώρα είσαι απόλυτη. Πρώτον, επειδή σε εχω δει μπορω να σου πω οτι αποκρουστική δε θα σε βρίσκει κανένας, μη ελκυστική ναι αρκετοί και είναι φυσιολογικό. Και για μένα το ίδιο ισχύει.
Και δεύτερον σημασία έχει να αρέσεις σε σένα είναι αστείο να νομίζεις οτι δεν υπάρχει κανένας άνδρας που να σε βρίσκει ελκυστική.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε διατροφολόγο είναι η μέτρηση όχι από το ίντερνετ. Δεξου λίγο ότι δεν μπορούμε να είμαστε όλες 40 κιλά και το ιδανικό βάρος διαφέρει από άτομο σε ατομο .
Αν ο διατροφολόγος σε κρίνει από το δείκτη μάζας... εγώ θα 'βρισκα άλλον tbh. Οι άντρες δεν θέλουμε 40κιλά κόκκαλο. Τόσα μηνύματα τώρα προβάλεις την ανασφάλεια σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα είσαι απόλυτη. Πρώτον, επειδή σε εχω δει μπορω να σου πω οτι αποκρουστική δε θα σε βρίσκει κανένας, μη ελκυστική ναι αρκετοί και είναι φυσιολογικό. Και για μένα το ίδιο ισχύει.
Και δεύτερον σημασία έχει να αρέσεις σε σένα είναι αστείο να νομίζεις οτι δεν υπάρχει κανένας άνδρας που να σε βρίσκει ελκυστική.
Το να "αρέσω σε μένα" είναι λίγο γενικό κι αόριστο. Δεν υπάρχει κάτι λάθος με το να θες να αρέσεις στους άλλους.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αν ο διατροφολόγος σε κρίνει από το δείκτη μάζας... εγώ θα 'βρισκα άλλον tbh. Οι άντρες δεν θέλουμε 40κιλά κόκκαλο. Τόσα μηνύματα τώρα προβάλεις την ανασφάλεια σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το να "αρέσω σε μένα" είναι λίγο γενικό κι αόριστο. Δεν υπάρχει κάτι λάθος με το να θες να αρέσεις στους άλλους.
Λογικά ξέρεις καλύτερα από εκείνη.
Επιμένεις ότι είμαι υπέρβαρη . Οκ . Πρόβλημα σου
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Το να "αρέσω σε μένα" είναι λίγο γενικό κι αόριστο. Δεν υπάρχει κάτι λάθος με το να θες να αρέσεις στους άλλους.
Γίνεται να αρέσεις στους άλλους; Γιατί οταν λέμε άλλους δεν εννοουμε τον Γιωρικα και τον Κωστικα, αλλα ενα μεγάλο μέλος-αν οχι ολο- του ανδρικού πληθυσμού. Κατε με, όπως άλλωστε προανέφερα, σημασία έχει να είμαστε υγιείς και ικανοποιημένοι με την εικόνα μας.
Αν δεν ειμαστε μπορούμε να προσπαθήσουμε με άσκηση και διατροφή να βελτιώσουμε την υγεία μας και την εμφανιση μας, κατά τα γούστα μας πάντα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Τώρα είσαι απόλυτη. Πρώτον, επειδή σε εχω δει μπορω να σου πω οτι αποκρουστική δε θα σε βρίσκει κανένας, μη ελκυστική ναι αρκετοί και είναι φυσιολογικό. Και για μένα το ίδιο ισχύει.
Και δεύτερον σημασία έχει να αρέσεις σε σένα είναι αστείο να νομίζεις οτι δεν υπάρχει κανένας άνδρας που να σε βρίσκει ελκυστική.
Δεν είπα ότι κανείς δε με βρίσκει ελκυστική. Λέω για το πώς να καλή ώρα αυτά που ακούγονται τώρα ναι με επηρεάζουν το παραδέχομαι . Νιώθω στο περιθώριο και μη αρεστή από το σύνολο. Και ΕΙΝΑΙ ΆΣΧΗΜΟ
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Όσο ωραίος να είσαι, αν δεν τα ‘χεις καλά με τον εαυτό σου και βγάζεις κόμπλεξ, you’re gonna have a hard time
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γίνεται να αρέσεις στους άλλους; Γιατί οταν λέμε άλλους δεν εννοουμε τον Γιωρικα και τον Κωστικα, αλλα ενα μεγάλο μέλος-αν οχι ολο- του ανδρικού πληθυσμού. Κατε με, όπως άλλωστε προανέφερα, σημασία έχει να είμαστε υγιείς και ικανοποιημένοι με την εικόνα μας.
Αν δεν ειμαστε μπορούμε να προσπαθήσουμε με άσκηση και διατροφή να βελτιώσουμε την υγεία μας και την εμφανιση μας, κατά τα γούστα μας πάντα.
Υγιέστατη είμαι (όσον αφορά αυτό το θέμα ) . Απλά προσπαθούν όπως βλέπεις κάποιοι να με πείσουν ότι δεν είμαι επειδή δεν κάνω φιτ τα πρότυπα .
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γίνεται να αρέσεις στους άλλους; Γιατί οταν λέμε άλλους δεν εννοουμε τον Γιωρικα και τον Κωστικα, αλλα ενα μεγάλο μέλος-αν οχι ολο- του ανδρικού πληθυσμού. Κατε με, όπως άλλωστε προανέφερα, σημασία έχει να είμαστε υγιείς και ικανοποιημένοι με την εικόνα μας.
Αν δεν ειμαστε μπορούμε να προσπαθήσουμε με άσκηση και διατροφή να βελτιώσουμε την υγεία μας και την εμφανιση μας, κατά τα γούστα μας πάντα.
Ναι, γίνεται. Επίσης είναι λογικό να μη νιώθεις καλά στο σώμα σου, όταν προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πως είναι ωραίο και δεν έχεις καμία εξωτερική επιβεβαίωση.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Ναι, γίνεται. Επίσης είναι λογικό να μη νιώθεις καλά στο σώμα σου, όταν προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πως είναι ωραίο και δεν έχεις καμία εξωτερική επιβεβαίωση.
Να το πάμε αντίστροφα. Γίνεται εσύ να αρέσεις σε όλες τις γυναίκες( λεω γυναίκες, μιας και εχω καταλάβει οτι εισαι στρέιτ, αν κάνω λάθος σορρυ);
Οχι. Αν μου πεις ναι θα γελάσω.

Και εκτός αυτού εκεί έξω υπάρχουν πολλές, οι λεγόμενες ναρες, που ενω εισπράττουν αρκετή επιβεβαίωση δεν αρεσουν στον ίδιο τους τον εαυτό και είναι θλιβερό.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
To BMI δεν είναι και τόσο αξιόπιστο και οι διατροφολόγοι θα έπρεπε να κάνουν λιπομετρηση. Κοιτάνε μόνο τον αριθμό στην ζυγαριά. Ναι θα αδυνατίσεις αλλά θα χάσεις μυϊκή μάζα και αν δεν κάνεις γυμναστική καταλήγεις με κανονικό βάρος αλλά πολύ περισσότερο λίπος από ότι θα έπρεπε να έχεις για αυτό και πολλοί φουσκώνουν πάλι εύκολα. Αλλά ρε κορίτσι μου έχεις πολλές ανασφάλειες. Θα συνιστούσα να δεις ειδικό. Οι άντρες δεν θέλουν υπερβολικα αδύνατες και έχεις εμμονές με τις αδύνατες και την εικόνα σου. Θα καταλήξεις με ανορεξία αν συνεχίσεις να δίνεις τοση σημάδια στην εικόνα σου.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να το πάμε αντίστροφα. Γίνεται εσύ να αρέσεις σε όλες τις γυναίκες( λεω γυναίκες, μιας και εχω καταλάβει οτι εισαι στρέιτ, αν κάνω λάθος σορρυ);
Οχι. Αν μου πεις ναι θα γελάσω.

Και εκτός αυτού εκεί έξω υπάρχουν πολλές, οι λεγόμενες ναρες, που ενω εισπράττουν αρκετή επιβεβαίωση δεν αρέσκονται στον ίδιο τους τον εαυτό και είναι θλιβερό.
Εννοώ πως γίνεται στην καθημερινότητα σου να αρέσεις στους περισσότερους που γνωρίζεις. Αντίστοιχα, γίνεται να μην αρέσεις σε σχεδόν κανέναν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top