Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε!

Chill

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Οπότε δεν έχεις πρόβλημα με το γάμο σαν θεσμό αλλά με το νταβαντούρι.

Δες κι εδώ.;)

Με το σύμβολο συμβίωσης εξασφαλίζω την σύντροφο και τα τέκνα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klara!!

Νεοφερμένος

Η klara!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
επίσης - παιζει να εχει ειπωθει και νωριτερα - πολύ κοινό είναι να βλέπεις ένα ζευγαρι χρονών, στο οποιο ο αντρας ηταν ο "δυσκολος" στην ιδέα του γάμου τελικά να χωρίζει και εκείνος μετά από διάστημα μηνών να παντρεύεται αλλη...

Και καθόλου σπάνιο δεν είναι και το αντίστροφο, επίσης, να σου κάνει μία γκόμενα (γιατί "γυναίκα" δεν θα την πω) την δύσκολη και τελικά να πηγαίνει αλλού. :)

Ας μην το ανάγουμε αναγκαστικά σε θέμα φύλου. Είναι μες στη ζωή, απλά.
Σημασία έχει να εντοπίζουμε από νωρίς αυτά τα καθιζίματα και να τα αποβάλλουμε. :)
βρε παιδια αυτα ειναι γραφτα συμβαινουν. μερικοι ανθρωποι αν οχι ολοι ειναι γραφτο να ειναι μαζι για παντα. στη πρωτη περιπτωση

δεν ηταν γραφτο, στη δευτερη το ενιωσαν κ πειστηκαν και το εκαναν δηλαδη ειναι κατι πιστευω μαγικο
Ο τύπος προφανώς έχει κάνει τον κύκλο αυτό μια φορά (γάμο-παιδί) και δεν τρελαίνεται για δεύτερη.
Εσύ πρέπει να αποφασίσεις αν είσαι διατεθειμένη να μείνεις σ' αυτή τη σχέση χωρίς την προοπτική που θέλεις (γάμο-παιδί) ή να φύγεις και να ζήσεις τη ζωή σου.
Καλύτερα να τον κρατήσεις στο μυαλό σου ως μια ωραία ανάμνηση παρά να φτάσεις να μισήσεις τον εαυτό σου ή και αυτόν.
Γενικότερα σε κάθε σχέση υπάρχουν συμβιβασμοί αλλά όταν λες ότι ανέχεσαι τα πάντα από αυτόν ίσως δεν υπάρχει μια υγιής βάση, αλληλοεκτίμησης, σεβασμού κλπ.
Είσαι στην πιο κατάλληλη ηλικία για να χαρείς τη ζωή σου και να κάνεις την καλύτερη επιλογή συντρόφου. Μην ξεχνάς ότι αφού θέλεις γάμο/παιδί, δεν επιλέγεις απλά συντροφιά..

νομιζω οτι δεν ειναι απαραιτητο καποιος να παντρευτει για να κανει παιδια. ο συντροφος της ισως δε θελει γαμο αλλα δεν εχει αποκλεισει το γεγονος να κανουν παιδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
νομιζω οτι δεν ειναι απαραιτητο καποιος να παντρευτει για να κανει παιδια. ο συντροφος της ισως δε θελει γαμο αλλα δεν εχει αποκλεισει το γεγονος να κανουν παιδι

Ο γάμος δεν είναι κάποια ουσιαστική δέσμευση, ένα χαρτί και ένα πάρτι είναι.
Ψιλοαπαραίτητος αν θέλει κανείς παιδί γιατί δεν ξέρει σε τι μονοπάτια μπορεί να χρειαστεί να μπει, εξωσωματική, υιοθεσία κλπ, διαδικασίες ήδη πολύπλοκες από μόνες τους στη χώρα μας, πχ. χθες διάβαζα σε ένα περιοδικό ότι κοπέλα που κατέληξε στην παρένθετη μητρότητα, δεν της δικαιολογούσαν τα φάρμακα της εξωσωματικής από το ΙΚΑ γιατί δεν θα κυοφορούσε η ίδια το παιδί της... αυτά στο Ελλαδιστάν.

καλώς ή κακώς στη χώρα μας δεν ισχύουν τα ίδια στο θέμα της οικογένειας για όλους. Αν θέλει ένα ζευγάρι που δεν έχει παντρευτεί να υιοθετήσει ένα παιδί σίγουρα είναι ακόμη πιο δαιδαλώδες από ότι για ένα παντρεμένο ζευγάρι. Πιθανολογώ ότι επίσης περισσότερο δαιδαλώδης θα είναι η διαδικασία εξασφάλισης των φαρμάκων για εξωσωματική έχοντας υπόψη την παραπάνω αναφορά με την παρένθετη μητρότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klara!!

Νεοφερμένος

Η klara!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
σιγουρα εχεις δικιο στα οσα αναφερεσαι, απλα ειχα στο νου μου γενικα την ιδεα του συντροφου της για να κανει παιδι. δεν αποκλειεται επειδη εχει ηδη ενα να θελησει κι αλλο. τα περι νομικων θεματων ειναι αλλη υποθεση το θεμα ειναι να υπαρχει θεληση αλλα εννοειται θα πρεπει να γινει μια πολυ σοβαρη συζητηση με τον φιλο της για να μην περιμενεις αδικα για κατι που ισως δε γινει ποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αν ταιριαζουν μπορουν ναα ζησουν και χωρις γαμο... Τωρα αν ολα γινουν πολυ γρηγορα... Και ειναι κανα παιδι στην μεση μπορει να ειναι και η αιτια για εναν γαμο... Οχι απαραιτητα θρησκευτικο... Αλλα αν ειναι και λιγο extrem συζουν χωρις στεφανα και βερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Είναι πολύ ενδιαφέρον όταν διαβάζω πράγματα που έγραφα χρόνια πριν και οι άλλοι μού έλεγαν οτι λέω βλακείες (με την καλή έννοια) κι εγώ δεν καταλάβαινα αλλά τώρα το καταλαβαίνω. Το ερώτημα ήταν, τι κάνεις όταν έχεις μια σχέση και μετά από Χ χρόνια εσύ περιμένεις γάμο και οικογένεια κι ο φίλος σου σφυρίζει κλέφτικα. Δουλεύει το ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε; Και προκύπτει η παρακάτω συζήτηση:

Δεύτερον, θέλω να σε ρωτήσω: πόσο ανήθικο είναι, ένας άντρας που γνωρίζει μια γυναίκα και αυτή του ξεκαθαρίζει οτι θέλει κάποια στιγμή στη ζωή της παιδιά, να την κάνει να πιστέψει οτι θα γίνει αυτό κάποια στιγμή και μετά από Χ χρόνια να σφυρίζει αδιάφορα; Και απαντώ, πολύ. Γιατί η γυναίκα δεν έχει άπειρο χρόνο στη διάθεσή της για να κάνει παιδί. Και ξέρουμε όλοι οτι όσο αυξάνεται η ηλικία της, τόσο πιο δύσκολο είναι και τόσο πιο επικίνδυνο για πιθανές αρρώστειες του ιδιου του παιδιού.

Σύλβια, ξανασκέψου το λίγο. Δεν είναι ανήθικο γιατί ένας άλλος άνθρωπος δεν θα έπρεπε να αποτελεί σταθερά για κανέναν, ακόμη και για την σύντροφό του. Το λέω αυτό γιατί είναι σύνηθες σφάλμα να θεωρείται η παρουσία αλλά και οι υποσχέσεις του άλλου δεδομένα. Αν είχα κάποια φίλη που ήθελε να γίνει μητέρα και ο σύντροφός της το τρέναρε συνέχεια και το άφηναν για μελλοντικό σχέδιο στο φλου θα της έλεγα να χαλάσει την βολή της, να ραγίσει την καρδιά της και να προχωρήσει αν είναι τόσο σημαντικό για αυτήν να κάνει παιδί. Αλλιώς, με το πέρας του χρόνου όλοι αναθεωρούμε απόψεις και θεωρώ ανήθικο να ζητάς τα ρέστα από τον άλλον επειδή άλλαξε γνώμη για κάτι που θα φέρει στη ζωή του τα πάνω κάτω :confused:!!!! Οι άνθρωποι αλλάζουν και οι σταθερές αναδιαμορφώνονται, αν δεν μπορεί να το πάρει κάποιος αυτό το ρίσκο δεν έχει το δικαίωμα να πει στον άλλο "Αφού μου υποσχέθηκες!!". Μωρά είμαστε; Τον/την παρατάς και βρίσκεις άτομα να κάνεις τα όνειρά σου πραγματικότητα, άτομα που θέλουν άμεσα ό,τι θέλεις εσύ άμεσα.

Πρώτα από όλα, WhiteDrum, λείπεις. :yes:

Δεύτερον, σαν μεγαλύτερη πια βλέπω οτι δεν μπορείς να θεωρείς τον άλλον υπεύθυνο για τη ζωή και τις επιλογές σου, ακόμα κι αν είναι ο σύντροφός σου. Αν μείνεις παρ' όλο που δεν ικανοποιεί όλες τις ανάγκες σου, πρέπει να πάρεις την ευθύνη της απόφασής σου. Τώρα βλέπω πόσο ανεύθυνη ήταν αυτή η ιδέα που είχα τότε. Πρέπει να είμαστε κύριοι του εαυτού μας αντί να κατηγορούμε τους άλλους για το "στραβά αρμενίζειν" της ζωής μας. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπράβο Χιμέλα, άντε γιατί έχω κουραστεί να διαβάζω ότι πάντα φταίει ο άλλος και όταν λέω ότι φταίει το κάθε άτομο για τις δικές του αποφάσεις μου λένε ότι αυτό είναι victim blaming.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πάλι το εξής. Έχει συμβεί σε κανα δυο φίλες. Πίεζαν τους συντρόφους τους για γάμο μετά από πολλά χρόνια σχέσης αλλά αυτοί δεν θελαν. Χώρισαν μετά από λίγο καιρό Τεσπα. Μετά βρήκαν άλλες και παντρεύτηκαν σε κανα χρόνο μετά από λίγους μήνες σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πάλι το εξής. Έχει συμβεί σε κανα δυο φίλες. Πίεζαν τους συντρόφους τους για γάμο μετά από πολλά χρόνια σχέσης αλλά αυτοί δεν θελαν. Χώρισαν μετά από λίγο καιρό Τεσπα. Μετά βρήκαν άλλες και παντρεύτηκαν σε κανα χρόνο μετά από λίγους μήνες σχέσης.

Είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Πιστεύω οτι οι λόγοι που συμβαίνει είναι οι εξής: 1. Ο άντρας είναι μεγαλύτερος με τη δεύτερη γυναίκα οπότε πιο εύκολα δέχεται να παντρευτεί. 2. Η δεύτερη γυναίκα είναι ξεκάθαρη από την αρχή οτι εγώ θέλω γάμο και παιδιά σύντομα. 3. Ο άντρας που έχει φύγει από μια σχέση που πίεζε για γάμο αν στην επόμενη σχέση αυτή του ζητάει πάλι γάμο μάλλον συμβιβάζεται με το γεγονός οτι δεν μπορεί να το αποφύγει και λέει, δε γ...ται - κούκου. :loltooth: 4. Απλά έτυχε να είναι πιο ασφαλής για να προχωρήσει σε γάμο με τη δεύτερη γυναίκα παρά με την πρώτη. Συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πάντως ένας γάμος και ένα παιδί μπορούν να κρατήσουν το ζευγάρι ενωμένο. Εκεί που αν μαλώσεις για κάτι χαζό μπορεί να οδηγήσει μέχρι και σε χωρισμό, αν είσαι παντρεμένος τότε θα το σκεφτείς δυο και τρεις φορές και ίσως ξεπεραστεί το πρόβλημα. Δε θα πω ψέμματα, μικρός έχω δει πολλές φορές τους γονείς να μαλώνουν άσχημα, για ανόητους κατ εμε λόγους αλλά δε θα επεκταθώ. Πιστεύω πως αν δεν ήμουν εγώ και τα αδέρφια μου θα είχαν χωρίσει εδώ και πολύ καιρό. Ωστόσο ξεπερνούν τα προβλήματα και η καθημερινότητα συνεχίζεται. Προβλήματα θα αντιμετωπίσουν όλα τα ζευγάρια, αργά ή γρήγορα. Ακόμη και τα πιο ευτυχισμένα. Το θέμα είναι τι σε κρατάει πίσω μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Να συμπληρώσω σε αυτά που λέει η Himela ότι τα χρόνια σχέσης δεν είναι απαραίτητα δείκτης της σοβαρότητας των αισθημάτων. Καλώς ή κακώς, πολλοί παράγοντες συμβάλλουν σε μία σχεση να κρατήσει, αγάπη και νοιάξιμο για τον άλλο -ερωτικό ή όχι, έλλειψη αυτοπεποίθησης, βόλεμα, συνήθεια, ίδια -σύντομη- φάση ζωής π.χ. φοιτητές κ.λπ., κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πάλι το εξής. Έχει συμβεί σε κανα δυο φίλες. Πίεζαν τους συντρόφους τους για γάμο μετά από πολλά χρόνια σχέσης αλλά αυτοί δεν θελαν. Χώρισαν μετά από λίγο καιρό Τεσπα. Μετά βρήκαν άλλες και παντρεύτηκαν σε κανα χρόνο μετά από λίγους μήνες σχέσης.

η αλήθεια είναι πως ούτε και 'γω το πολυκαταλαβαίνω αυτό. Γιατί πέραν γεγονότος πως μιά μακρόχρονη σχέση αποτελεί επένδυση που κρίνεται αντιοικονομικό να την πετάμε, παίζει και το απόφθεγμα ''καλύτερα ένας διάολος που τον ξέρεις από έναν διάολο που δεν τον ξέρεις''

Πάντως ένας γάμος και ένα παιδί μπορούν να κρατήσουν το ζευγάρι ενωμένο. Εκεί που αν μαλώσεις για κάτι χαζό μπορεί να οδηγήσει μέχρι και σε χωρισμό, αν είσαι παντρεμένος τότε θα το σκεφτείς δυο και τρεις φορές και ίσως ξεπεραστεί το πρόβλημα. Δε θα πω ψέμματα, μικρός έχω δει πολλές φορές τους γονείς να μαλώνουν άσχημα, για ανόητους κατ εμε λόγους αλλά δε θα επεκταθώ. Πιστεύω πως αν δεν ήμουν εγώ και τα αδέρφια μου θα είχαν χωρίσει εδώ και πολύ καιρό. Ωστόσο ξεπερνούν τα προβλήματα και η καθημερινότητα συνεχίζεται. Προβλήματα θα αντιμετωπίσουν όλα τα ζευγάρια, αργά ή γρήγορα. Ακόμη και τα πιο ευτυχισμένα. Το θέμα είναι τι σε κρατάει πίσω μετά.

Παρ' όλο που όσα ξέρουν οι δυό νοικοκυραίοι δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος, και σίγουρα όχι τα παιδιά, και παρά το γεγονός πως είναι εντελώς αντιπαιδαγωγικό οι γονείς να σκοτώνονται παρουσία των παιδιών, ναι, δεν μπορεί να μην συμφωνήσει κανείς απόλυτα μαζί σου

Να συμπληρώσω σε αυτά που λέει η Himela ότι τα χρόνια σχέσης δεν είναι απαραίτητα δείκτης της σοβαρότητας των αισθημάτων. Καλώς ή κακώς, πολλοί παράγοντες συμβάλλουν σε μία σχεση να κρατήσει, αγάπη και νοιάξιμο για τον άλλο -ερωτικό ή όχι, έλλειψη αυτοπεποίθησης, βόλεμα, συνήθεια, ίδια -σύντομη- φάση ζωής π.χ. φοιτητές κ.λπ., κ.λπ.

Δεκτό. Αλλά αυτά ( αγάπη και νοιάξιμο για τον άλλο -ερωτικό ή όχι, έλλειψη αυτοπεποίθησης, βόλεμα, συνήθεια) θα εκλείψουν στην καινούρια σχέση; Και επίσης, πόσο μακρόχρονη μπορεί να είναι μιά φοιτητική σχέση; Εκτός κι αν μιλάμε για συνταξιούχους φοιτητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Πάντως ένας γάμος και ένα παιδί μπορούν να κρατήσουν το ζευγάρι ενωμένο. Εκεί που αν μαλώσεις για κάτι χαζό μπορεί να οδηγήσει μέχρι και σε χωρισμό, αν είσαι παντρεμένος τότε θα το σκεφτείς δυο και τρεις φορές και ίσως ξεπεραστεί το πρόβλημα. Δε θα πω ψέμματα, μικρός έχω δει πολλές φορές τους γονείς να μαλώνουν άσχημα, για ανόητους κατ εμε λόγους αλλά δε θα επεκταθώ. Πιστεύω πως αν δεν ήμουν εγώ και τα αδέρφια μου θα είχαν χωρίσει εδώ και πολύ καιρό. Ωστόσο ξεπερνούν τα προβλήματα και η καθημερινότητα συνεχίζεται. Προβλήματα θα αντιμετωπίσουν όλα τα ζευγάρια, αργά ή γρήγορα. Ακόμη και τα πιο ευτυχισμένα. Το θέμα είναι τι σε κρατάει πίσω μετά.

Διαφωνώ. Ο ερχομός ενός παιδιού διαταράσσει την ισορροπία ενός ζευγαριού. Οι ευθύνες αυξάνονται όπως και τπ άγχος. Καλώς η κακώς κάποια πράγματα μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα προσωρινά η και μόνιμα πλέον. Αυτό σημαίνει ότι το ζευγάρι αν δεν είναι καλά μεταξύ του πριν μετά θα γίνει κωλος. Όλα αυτά θεωρητικά βέβαια πρακτικά δεν έχω κάποιο παράδειγμα κατά νου παρά μόνο κάποιες μάνες που περνάνε τηλ παλιά στη Ρανια Θρασκιά και λέγανε ότι πίστευαν πως ένα παιδί θα έφτιαχνε τη σχέση με τους άντρες τους αλλά τελικά έγινε το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Πάντως ένας γάμος και ένα παιδί μπορούν να κρατήσουν το ζευγάρι ενωμένο. Εκεί που αν μαλώσεις για κάτι χαζό μπορεί να οδηγήσει μέχρι και σε χωρισμό, αν είσαι παντρεμένος τότε θα το σκεφτείς δυο και τρεις φορές και ίσως ξεπεραστεί το πρόβλημα. Δε θα πω ψέμματα, μικρός έχω δει πολλές φορές τους γονείς να μαλώνουν άσχημα, για ανόητους κατ εμε λόγους αλλά δε θα επεκταθώ. Πιστεύω πως αν δεν ήμουν εγώ και τα αδέρφια μου θα είχαν χωρίσει εδώ και πολύ καιρό. Ωστόσο ξεπερνούν τα προβλήματα και η καθημερινότητα συνεχίζεται. Προβλήματα θα αντιμετωπίσουν όλα τα ζευγάρια, αργά ή γρήγορα. Ακόμη και τα πιο ευτυχισμένα. Το θέμα είναι τι σε κρατάει πίσω μετά.


ε ναι ρε φιλε! Ολοι έχουμε τις ατελειες μας υπάρχουν μερικές που ψάχνουν την τέλεια σχέση που δεν θα υπάρχει πρόβλημα τσακωμος και διαφωνια ... στο τέλος ή μενουν μονες όταν περνάνε τα χρονια ή παντρεύονται κάποιον ισως και χειροτερο από τον αρχικο τους.


Ειχαμε μια γνωστη ολο ξενερωνε και γκρινιαζε. Πω ρε πστ μου και πω ρε πστ μου. Ειχε τα ψυχολογικά της και αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ειχαμε μια γνωστη ολο ξενερωνε και γκρινιαζε. Πω ρε πστ μου και πω ρε πστ μου. Ειχε τα ψυχολογικά της και αυτή.

De Ville γίνεσαι άδικος εδώ. Αφού όλο έπεφτε πάνω σε πστ τι να έκανε η κοπέλα μωρέ; Σχέση έψαχνε, όχι φιλενάδα να ψωνίζουν ζαρντινιέρες! :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Διαφωνώ. Ο ερχομός ενός παιδιού διαταράσσει την ισορροπία ενός ζευγαριού. Οι ευθύνες αυξάνονται όπως και τπ άγχος. Καλώς η κακώς κάποια πράγματα μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα προσωρινά η και μόνιμα πλέον. Αυτό σημαίνει ότι το ζευγάρι αν δεν είναι καλά μεταξύ του πριν μετά θα γίνει κωλος. Όλα αυτά θεωρητικά βέβαια πρακτικά δεν έχω κάποιο παράδειγμα κατά νου παρά μόνο κάποιες μάνες που περνάνε τηλ παλιά στη Ρανια Θρασκιά και λέγανε ότι πίστευαν πως ένα παιδί θα έφτιαχνε τη σχέση με τους άντρες τους αλλά τελικά έγινε το αντίθετο.

Εξαρτάται...
Αν το ζευγάρι είναι ταιριαστό και αγαπημένο, ο ερχομός ενός παιδιού θα δυναμώσει ακόμα περισσότερο τη σχέση τους.
Αν όμως το παιδί είναι αποτέλεσμα απελπισμένης προσπάθειας να λυθούν προβλήματα που προϋπήρχαν ανάμεσά τους, τότε ασφαλώς η έλευσή του θα φέρει περισσότερα προβλήματα, απ'όσα θα λύσει και μοιραία θα οδηγηθούν στο να χωρίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Εξαρτάται...
Αν το ζευγάρι είναι ταιριαστό και αγαπημένο, ο ερχομός ενός παιδιού θα δυναμώσει ακόμα περισσότερο τη σχέση τους.
Αν όμως το παιδί είναι αποτέλεσμα απελπισμένης προσπάθειας να λυθούν προβλήματα που προϋπήρχαν ανάμεσά τους, τότε ασφαλώς η έλευσή του θα φέρει περισσότερα προβλήματα, απ'όσα θα λύσει και μοιραία θα οδηγηθούν στο να χωρίσουν.

Το μηριαίον φαγείν αδύνατον, ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Το μηριαίον φαγείν αδύνατον, ισχύει
Σωστά. Κάποτε οι σχέσεις των ζευγαριών μεταξύ τους, καταλήγουν και στον "κανιβαλισμό".
(εκτός κι αν το λογοπαίγνιο ήταν τυχαίο:rolleyes:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Σωστά. Κάποτε οι σχέσεις των ζευγαριών μεταξύ τους, καταλήγουν και στον "κανιβαλισμό".
(εκτός κι αν το λογοπαίγνιο ήταν τυχαίο:rolleyes:)

κυριολεκτικό ήταν, με την έννοια πως έχει τον πιο ισχυρό φλοιό, μόνο για οστεάλευρο για σκυλοκεφτέδες κάνει. Αλλά η μεταφορική σας παραλλαγή μου αρέσει πιο πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Θεωρώ ότι αν είσαι 5-6 χρόνια με τον'την άλλον'άλλη και ΔΕΝ έχει προχωρήσει η φάση, καλύτερο είναι να χωρίζεις.
Η σχέση για μένα πρέπει να έχει κατάληξη γάμο & παιδί όσο τραγικό κι αν ακούγεται. Νταξ γάμο όχι απαραίτητα, αλλά μια επισημοποιήση βρε αδερφέ.
Δε θα ήμουν με κάποιον για πάνω από κάποιους μήνες αν δεν ήταν στα πλάνα του να παντρευτεί να κάνει οικογένεια κτλ κτλ.
Είναι αυτό που έχεις ζήσει κάποια πράγματα στη ζωή και ξυπνάς ένα πρωί και ξέρεις τι θέλεις. Τα ζητάς, άμα δε στα δώσει φεύγεις και συνεχίζεις το ψάξιμο.

Να'σαι τώρα 10 χρόνια με τον άλλον και να βλέπεστε κάθε σάββατο είναι λίγο τραγικό.
Οπότε εγώ άνετα θα έλεγα σε κάποιον "ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε" να δω μετά που θα έβρισκε καλύτερα!:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top