Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολλοί που θέλουν να γίνει ηλεκτρονική εξεταστική αντί για δια ζώσης επιδιώκοντας να περάσουν σκούπα μαθήματα με όλους τους γνωστούς τρόπους όπως πολλοί έκαναν επί κοβιντ.

Αυτό μπορεί να φέρει ένα περίεργο τετελεσμένο που να οδηγήσει στο να κάνουν καταλήψεις στις εξεταστικές για να γίνονται διαδικτυακά.

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι δεδομένο ότι θα γίνει διαδικτυακή εξεταστική.

Το υπουργείο επέτρεψε στα πανεπιστήμια να το κάνουν και οι πρυτάνεις συμφώνησαν.

Από εκεί και πέρα πρέπει να το αποφασίσει η κάθε σύγκλητος και μετά πάει σε επίπεδο σχολής πως θα το χειριστούν.
Σε κάποιες σχολές ήδη έχουν ανακοινώσει πως ότι χάνεται παει Σεπτέμβριο.

Τα περισσότερα αν όχι όλα τα πανεπιστήμια έχουν κλείσει τις πλατφόρμες εξετάσεων που είχαν επι κοβιντ και θα θέλει κάποιο χρόνο να τις ξαναστήσουν όπως και οι καθηγητές να βγάλουν θέματα για διαδικτυακή εξεταστική και να τα περάσουν στο σύστημα.

Έπειτα είναι και το επόμενο εξάμηνο που θα πρέπει να πάει πιο πίσω για τις σχολές που έχουν χάσει μεγάλο μέρος ή όλη την εξεταστική ως τώρα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
γκλιματισμου σε πολυπολιτισμικα περιβάλλοντα που αργά ή γρήγορα κάποιος ίσως αναγκαστεί να αντιμετωπίσει και αφετέρου, γιατί δε θα μου άρεσε να εξυπηρετώ τα συμφέροντα κερδοσκοπίας κανενός.
Ευχή ή κατάρα; Τείνω προς το δεύτερο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 128879
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι καλά, οι καταληψίες χαλάνε τη Δημόσια εκπαίδευση και όχι η υποχρηματοδότηση, οι κυβερνήσεις και τα παραμάγαζα. :knife:
Ρε αριστεροί, φιλικά πάντα, αποφασίστε: τελικά τις πανελλήνιες τίς θέλουμε ή είναι τονωτής των ανισοτήτων; Ο κ. Παπανικολάου τις αβαντάρει στο ένα ποστ, στο άλλο τις κράζει.

Τι φάση
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
To ποτάμι πίσω δεν γυρνά. Το να λέει ο Πιερρακάκης ότι η τεχνολογία σπάει τις καταλήψεις είναι αστείο και εξοργίζει το ΚΚΕ. Αν η ΝΔ θέλει να σπάσει τις καταλήψεις πρέπει να πάρει το ΚΚΕ με το μέρος του όπως το έκανε και στο παρελθόν. Άλλη λύση δεν υπάρχει.
Αν θέλουν να ανοίξουν κατάληψη ένας είναι ο τρόπος. Αστυνομία και τις ανοίγει.

Αλλά δεν θέλουν το πολιτικό κόστος και καλά κάνουν. Αν στείλουν ΜΑΤ σε κάθε σχολή να ανοίξουν καταλήψεις είναι μαθηματικά βέβαια ότι κάποιος καπου θα χτυπήσει σοβαρά ή χειρότερα και θα καεί το σύμπαν.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Πάντως το MIT δεν το λες και ιδιωτικό πανεπιστήμιο με τον τρόπο που ιδρύθηκε, και λειτουργεί τώρα.
Ο τρόπος που λειτουργεί είναι ακριβώς ο εξής:
ιδιωτικής ίδρυσης, μη κερδοσκοπική αστική εταιρεία χορηγούμενη από την ομοσπονδιακή κυβέρνηση
εντάξει, δεν είναι MIT, Inc. οπότε καλυμμένοι είμαστε:hehe:

αν δεν το κατάλαβες, συμφωνώ με αυτό που γράφεις
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Μπράβο στους φοιτητές που έσπασαν την κατάληψη στα τμήματα του ΑΠΘ.
ποια είναι τα τμήματα?
μονο η νομικη την εσπασε, ένα τμήμα

Ευτυχώς που υπάρχει η τεχνολογία και δεν θα χαθεί η εξεταστική επειδή οι παρατάξεις αποφάσισαν να τα διαλύσουν όλα.
Ναι sure sure, οι παραταξεις τα κανουν, η πλειοψηφια δε θελει....
1706637163516.png

Ιδιο feeling. Ίδια προπαγανδα. Το αφηγημα οτι μειοψηφιες κανουν τις καταληψεις με το ζορι και πως η πλειοψηφια των φοιτητων δε θελει την καταληψη, ποιος το ειπε, το δελτιο τυπου της ΔΑΠ?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Αν θέλουν να ανοίξουν κατάληψη ένας είναι ο τρόπος. Αστυνομία και τις ανοίγει.
Δεν θέλουν με αυτό το τρόπο. Το ΚΚΕ τρώει ψήφους από το πολιτικούς αντιπάλους της ΝΔ. Αν θέλανε μπορούν πολύ εύκολα να τους εξαφανίσουν κόβοντας του τις χρηματοδοτήσεις. Χωρίς λεφτά θα εξαφανιστούν όπως έγινε με τα ΕΑΑΚ.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
ποια είναι τα τμήματα?
μονο η νομικη την εσπασε, ένα τμήμα


Ναι sure sure, οι παραταξεις τα κανουν, η πλειοψηφια δε θελει....
View attachment 128892
Ιδιο feeling. Ίδια προπαγανδα. Το αφηγημα οτι μειοψηφιες κανουν τις καταληψεις με το ζορι και πως η πλειοψηφια των φοιτητων δε θελει την καταληψη, ποιος το ειπε, το δελτιο τυπου της ΔΑΠ?

Ναι ναι η πλειοψηφία των φοιτητών θέλει καταλήψεις, τόσο πολύ που στο ΟΠΑ σήμερα ψήφισαν 450 άτομα σε σύνολο 4.000+ που έχει το πανεπιστήμιο.

Όσο για την Δ.Α.Π δεν ξέρω που κολλάει, άλλος μας υποστηρίζει φανατικά την γραμμή των φοιτητικών παρατάξεων :whatever: :whatever:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Οι καταλήψεις δεν φαίνεται να τελειώνουν. Ήδη από όσο ξέρω Φιλοσοφικό και ΕΚΠΑ και ΑΠΘ κατάληψη μέχρι την άλλη Τρίτη, το Ιστορικό και η Πληροφορική επίσης μέχρι την Δευτέρα.. Θα πάει μακριά αυτή η βαλίτσα.

Ισχύει πάντως η παρατήρηση του back πάλι. Μπορούν να οργανώσουν μαζικά police raids (λες και δεν το έχουν κάνει ήδη πεντακόσιες φορές από την πρώτη τετραετία ξέρω γω) και να τα ανοίξουν. Άσυλο δεν υπάρχει, οι καταλήψεις είναι παράνομες ποινικά, οπότε αστυνομικές επιχειρήσεις μπορούν να γίνουν. Είναι άξιο απορίας γιατί δεν γίνονται.

Υ.Γ. Αναφέρω τι μπορεί να γίνει, όχι τι πιστεύω εγώ.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.
Πάντως εκπρόσωπος καθηγητής της πληροφορικής ΑΠθ ( είναι η κόρη) έστειλε mail σε παιδιά πως δεν τάσσονται υπέρ της online εξέτασης λόγω διαβλητοτητας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Πάντως εκπρόσωπος καθηγητής της πληροφορικής ΑΠθ ( είναι η κόρη) έστειλε mail σε παιδιά πως δεν τάσσονται υπέρ της online εξέτασης λόγω διαβλητοτητας.
Έτσι κι αλλιώς ο ΕΣΔΕΠ του ΑΠΘ (Ενιαίος Σύλλογος Διδασκόντων) πήρε απόφαση κατά της διαδικτυακής εξέτασης.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
καλά αμα μπει η αστυνομια μεσα, θα γινει ενα μπαχαλο, δε βλεπω να γινονται μαθηματα καν στο εαρινο απο την αντιδραση εκ νεου
περα απο το ποσο δικαια ειναι μια online εξεταση, σαφως και δεν ειναι
το να γινουν ηλεκτρονικα οι εξετασεις υπονομευει αμεσα την καταληψη και αυτο που πρεσβευει, την πολιτικη πιεση εναντιον του απαραδεκτου νομοσχεδιου
οπότε ουτε online εξεταστικη ειναι σωστο να γινει καθως ετσι δε θα ασκειται η πολιτικη πιεση που ειναι το ζητουμενο
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Εδω δεν συμφωνω καθως υπαρχει η ευθυνη του εαυτου ΑΛΛΑ υπαρχει παράλληλα ακομα το καθεστως ,ΕΙΜΑΙ υπολογος στον φροντιστη μου ,εφοσον πλήρως ανεξαρτητο θεωρειται ενα ατομο οταν πλεον συντηρείται μόνο του ΚΑΙ οικονομικά.

Δεν είναι προσωπική άποψη με συγχωρείς.

Μην μπλέκουμε το νομικό με το ψυχολογικό πλαίσιο!

Υπάρχει η ενδιάμεση περίοδος όπου ένας 18χρονος αφήνετε για πρώτη φορά μόνος τους ΑΛΛΑ υπό καθεστώς " επιτήρησης ".

Και νομικα να το πάρουμε γιατί λες ένας παιδί όσο σπουδάζει θεωρείται προστατευομενο μέλος ;
Ακόμα και το συμβόλαιο στο σπίτι γίνετε από τον γονέα και συμπληρώνετε ότι είναι για το παιδί μου που φοιτα ,ώστε να λάβει ο γονέας το φοιτιτικό επίδομα ...Βάση εισοδήματος του φροντιστή λαμβάνεται το φοιτητικό και πολλά πολλά ακόμα παραδείγματα που το παιδί είναι ακομα υπό την προστασία του γονεα ΑΛΛΑ σε ένα άλλο προκαθορισμενο πλαίσιο ΠΡΙΝ μπει τελείως στην πλήρη ανεξαρτησια του.

Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι το νομικό με το ψυχολογικό το μπερδεύεις πρωτίστως η ίδια και αυτό φαίνεται ότι τονίζεις την λέξη προστατευόμενο. Ας δούμε λίγο το γιατί διότι αυτά έχουν άκρως ενδιαφέρον.

Η λέξη προστατευόμενο μέλος όντως εμφανιζόταν ως τέτοια λέξη στους νόμους της χώρας μέχρι πολύ πρόσφατα όπου και άλλαξε στην σωστοτερη λέξη εξαρτώμενο. Διότι η εφορια ενδιαφέρεται για τις οικονομικές σχέσεις των πολιτών και όχι για τις προσωπικότητες τους. Η λέξη προστατευόμενο υπονοεί ένα ηθικά, ψυχολογικά αλλά και σωματικά ανήμπορο άνθρωπο που χρειάζεται προστασία ως οντότητα. Η λέξη αυτή αντικατόπτριζε ακριβώς το πώς νιώθουν οι Έλληνες γονείς για τα παιδιά τους μέχρι και σε μεγάλες ηλικίες και πολύ σωστά ο νομοθέτης άλλαξε την λέξη σε εξαρτώμενο διότι αυτό που τους ενδιαφέρει είναι αν έχει εισοδήματα. Επομένως στην κατηγορία των εξαρτώμενων θα βρεις άτομα διαφόρων ηλικιών, όχι μόνο ανήλικα καθώς και στις εξαιρέσεις του (δηλαδή στα άτομα που έχουν εισόδημα πάνω από 3000 ευρώ το χρόνο) θα βρεις και ανήλικα που δεν θεωρούνται εξαρτώμενα (απ'οσο θυμάμαι). Επομένως η λέξη προστατευόμενο που μου τόνισες, δεν έχει καμία σχέση με τον Νόμο, ο νομοθέτης αντιλήφθηκε το ότι χρησιμοποιούνταν κυρίως για να εκφράζει το υπερπροστατευτικό αίσθημα των γονιών και έτσι το άλλαξε στο σωστότερο "εξαρτώμενο". Βέβαια επειδή η αλλαγή και η προσαρμογή δεν γίνεται αμέσως και ο,τι μάθεις μένει, θα ακούσεις πολλούς να την χρησιμοποιούν καταχρηστικά.

Οι φοιτητές λοιπόν, από την ιδιότητα τους και μόνο, επίσημα στο κράτος εμφανίζονται ως να μην ανήκουν στην εργατική δύναμη της χώρας, επομένως, αναγκάστηκα θεωρούνται εξαρτώμενοι (βέβαια αρκετοί κάνουν εργασία μαύρη). Στην περίπτωση που στο παιδί σου του είχες περάσει στο όνομα περιουσιακό στοιχείο, θεωρώ ότι θα ήταν αναγκασμένο να καταθέσει και την δική του φορολογική δήλωση.

Έτσι, το κράτος ακόμα και την εποχή που χρησιμοποιούσε την λέξη προστατευόμενο δεν εννοούσε ένα μη ολοκληρωμένο σαν προσωπικότητα άτομο, αλλά ένα άτομο που οικονομικά εξαρτάται από άλλους ενώ το ίδιο είναι ολοκληρωμένο σαν προσωπικότητα(του είναι αδιάφορο στο κάτω κάτω κι'ολας, αυτό μόνο εσένα τον γονέα αφορά, μην γενικοποιεις τις δικές σου γονεϊκές ανησυχιες και τις ανάγεις ως κρατικες) γι' αυτό και στην κατηγορία αυτή θα βρεις μέχρι και ηλικιωμένους.

Ποιος θεσμός;
Ακόμα και σε αυτό υπήρχαν ενστάσεις από τους γνωστούς παρεμβατικους κομματοποιημενους δήθεν φοιτητές και δεν εφαρμόστηκε..

Αντιλαμβανεσαι γιατί καμιά φορά αντιδρούμε;
Καθορίζουν το πλαίσιο που θα εκπαιδευτεί το παιδί μου -μας ένας ο οποίος έχει αλλά συμφέροντα, κομματικά κυρίως..

Είμαι Έλληνας και μάλιστα πολυ σκληρά φορολογούμενος εδώ και μια 20 ετια σχεδόν και έχω να μου κάνουν κουμάντο ανεπαγγελτοι κομματοποιημενοι 30αρηδες ..

Είναι παράλογο αυτό;
Συγνώμη αλλά δεν το δέχομαι...


Συμφωνω χιλια τα εκατο μαζι σου αλλα τι γινετε τοσα χρονια ;
Εγινε ποτε καμια καταληψη για ενα τοσο σοβαρο θεμα ;

Τωρα τα θυμηθηκαμε ολα αυτα ,τωρα που δυστηχως για εσας που δεν θελετε ειναι μονοδρομος ;

Μήπως υπάρχει πλέον και η αγανάκτηση ότι τόσα χρόνια το δημόσιο δεν έκανε τίποτα και άλλα τόσα να περιμένουμε ΔΕΝ θα κάνει;

Κατανοώ την αγανάκτηση, αλλά όλα αυτά που αναφερεις είναι όπως πολύ καλά ξέρεις αποτέλεσμα της γενικότερης ιστορικής κουλτούρας της χώρας που αγγίζει όλους τους τομείς της, πως θα λυθεί αυτό με την ίδρυση ιδιωτικών; Κάποιος πρέπει να επιμένει επί αυτών, διότι όλοι την ώρα ψάχνουμε τρόπους διαφυγής και ασφαλών νησίδων και αποφεύγουμε το τέρας. Και άντε τα ιδρύσες γι'αυτό το σκοπό και μετά τι; Καλύψες εσύ και κάτι λίγοι τον ποπό σου επειδή μπορείτε και οι άλλοι να πάνε να πνιγούν;

Επίσης, εφόσον είναι θέμα κουλτούρας πως νομίζεις ότι τα ιδιωτικά δεν θα παρουσιάσουν στρεβλώσεις; Ξέρεις πόσων πολυεθνικων του εξωτερικού παραρτηματα στην χώρα μας καταντανε μπουρδέλο λόγω της Ελληνικής νοοτροπίας;

Και ξαναλέω, επειδή σε πολλούς τομείς η χώρα δημόσια αποτυγχάνει, θες να τα ιδιωτικοποιήσουμε όλα; Γιατί όχι και τον στρατό; η καλύτερα την αστυνομία που μόνο άμεση δράση δεν είναι για να νιώθουμε και ασφαλείς;

Θα μπορούσα να έχω στην δική μου κρίση την επιλογή του δημοσίου ή του ιδιωτικού;

Σε περίπτωση που δεν γράψει καλά ένα παιδί και δεν περάσει για λίγο στην σχολή του γιατί να μην του δίνει το κράτος την ευκαρια να μπει σε μια ιδιωτική σχολή;

Γιατί αυτό το παιδί στην καλύτερη να ξαναδώσει την επόμενη χρονιά και όχι ας πούμε σε ένα 3μηνο η εξάμηνο που θα ήταν πολύ πιο εύλογο γι αυτή την κατηγορία η στην χειρότερη να βγει εξωτερικό ;

Ας υπάρχουν και τα δημόσια και τα ιδιωτικά, μπορεί να γίνει αυτό;

Ας φτιάξουν τα δημόσια και πίστεψε με θα τα υποστηρίξουν, δεν μας περισσεύουν κάθε χρόνο να σκάμε χιλιάρικα για να σπουδάσουν τα παιδιά μας αλλά πλέον με αυτό το πλαίσιο είναι μονόδρομος...

Ήδη έχει την ιδιωτικη επιλογή τα κολλέγια και άλλες μορφές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που το Σύνταγμα μας έτσι όπως είναι κάλλιστα υποστηρίζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Πάντως και όσοι δεν πάνε να ψηφίσουν δεν είναι δικαιολογία, έμμεσα σιγοντάρουν την κατάληψη.
Αν δεν θέλουν να πάνε να ψηφίσουν όπως στις εθνικές έκλογες δεν γίνεται να λες να φύγει ο ένας να φύγει ο άλλος κλέφτης ο παραδίπλα αλλά να μην πηγαίνεις να ψηφίσεις.

Σε μια σχολή με κάτι χιλιάδες άτομα έστω οι μισοί να πάνε να ψηφίσουν τι θα γίνει; Θα τους βαρέσουν οι 50-100 εαακιτες; Αστεία πράγματα.
Αν σε συνέλευση σχολής με χιλιάδες άτομα σκάνε μαξ καμιά 500αρια όποιος δεν πήγε δεν νομίζω ότι μπορεί να διαμαρτύρεται και πολύ.

Οκ κάποιοι μένουν αλλού, δουλεύουν εκείνη την ώρα κλπ και δεν μπορούν δεκτό.
Αλλά δεν είναι μόνο 400-500 άτομα από κάθε σχολή αυτοί που μπορούν να πάνε στην συνέλευση...
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Μπορούν να οργανώσουν μαζικά police raids (λες και δεν το έχουν κάνει ήδη πεντακόσιες φορές από την πρώτη τετραετία ξέρω γω) και να τα ανοίξουν.
Αυτό δεν ισχύει επακριβώς.

Τα πανεπιστήμια συνταγματικά κατοχυρώνονται ως αυτοδιοικούμενα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου.

Η απόφαση για συνδρομή της αστυνομίας ή όχι εναποτίθεται όχι στο κράτος αλλά στη πρυτανεία.

Το ότι δε μπαίνουν οι αστυνομικοί να σπάσουν τις καταλήψεις οφείλεται στο ότι τα πανεπιστήμια δεν τους καλούν, όχι ότι το κράτος (υπό την έννοια του συνόλου των κατασταλτικών μηχανισμών) δεν στέλνει.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Αυτό δεν ισχύει επακριβώς.

Τα πανεπιστήμια συνταγματικά κατοχυρώνονται ως αυτοδιοικούμενα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου.

Η απόφαση για συνδρομή της αστυνομίας ή όχι εναποτίθεται όχι στο κράτος αλλά στη πρυτανεία.

Το ότι δε μπαίνουν οι αστυνομικοί να σπάσουν τις καταλήψεις οφείλεται στο ότι τα πανεπιστήμια δεν τους καλούν, όχι ότι το κράτος (υπό την έννοια του συνόλου των κατασταλτικών μηχανισμών) δεν στέλνει.
Για αυτό τον λόγο ο νεοδημοκράτης που παρίστανε τον πρύτανη του απθ, καλούσε κάθε λίγο και λιγάκι τα ματ για να δείρουν τους φοιτητές.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Για αυτό τον λόγο ο νεοδημοκράτης που παρίστανε τον πρύτανη του απθ, καλούσε κάθε λίγο και λιγάκι τα ματ για να δείρουν τους φοιτητές.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Εγώ εξηγώ το θεσμικό πλαίσιο γύρω από την επέμβαση (ή μη) των ΜΑΤ στα πανεπιστήμια.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.
Ζούμε εδώ και χρόνια στο πλαίσιο της παραπαιδειας ... δυστυχώς με πολύ κακούς δημόσιους καθηγητές οι οποίοι όχι μόνο δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους αλλά τα απογεύματα κάνουν ιδιαίτερα επί παράνομης αμοιβής σε παιδιά που ετοιμάζονται για πανελλήνιες...

Τα τελευταία χρόνια ένα 700 αρι μέσα στο νερό φεύγει σε φροντιστήρια για να μπορέσει ο γιος μου να δώσει πανελλήνιες και να αξιολογηθεί από καθηγητές που την ίδια στιγμή δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους και κρίνουν το μέλλον του δικού μου παιδιού...
Όπως έκριναν και του πρώτου...

Νομίζω φτανει αυτό το παραμύθι για δωρεάν παιδεία..
Καμία δωρεάν παιδεία δεν υπάρχει αυτή την στιγμή..
Υπάρχει παραπαιδεια και ένα κύκλωμα αφορολόγητου μαύρου χρήματος με κυρίους πρωταγωνιστές τους ίδιους δημόσιους καθηγητές ...

Νομοσχέδιο για τους ελεύθερους επαγγελματίες υπήρχε...νομοσχέδιο το οποίο θαπιάσει επιτέλους το κύκλωμα της παραπαιδιας με δεκάδες δημόσιους καθηγητές να κάνουν ιδιαίτερα παράνομα σε παιδιά ποτέ θα υπάρξει;

Οι γιατροί και οι δικηγόροι κατ αλλα μας πειράζουν..
Εκατομμύρια παίζονται πίσω από ολο αυτό ..

Τουλάχιστον πληρώνουμε που πληρώνουμε όλα αυτά τα χρόνια τα παιδιά μας ας μην αξιολογουνται από ανθρώπους οι οποίοι δεν έχουν καμία αίσθηση υπευθυνότητας από ένα σύστημα που τους συντηρεί τόσα χρόνια!
Γενικεύσεις.. Εδώ και χρόνια που δουλεύω με παιδιά γ' λυκείου έχω γνωρίσει εξαιρετικούς συναδέλφους με άριστη γνώση του αντικειμένου και μεταδοτικό τητα.. Κάθε άλλο παρα ανεύθυνους .

Τα δε 6ωρα πια μαθήματα κατεύθυνσης και της έκθεσης γενικής παιδείας για ένα παιδί που ώριμα έχει όλη την καλή διάθεση να αξιοποιήσει γόνιμα το σχολικό χρόνο είναι σε μεγάλο βαθμό ικανοποιητικά.
Ωστόσο, ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας , ελάχιστα είναι αυτά που θα προσέξουν και αν ρωτήσεις την πλειοψηφία θα σου πει " Αν ήταν στο χέρι μου, δε θα ερχόμουν στο σχολείο.. Είναι χαμένος χρόνος".Σαφέστατα είναι χαμένος αξιολυπητα χρόνος , όταν δεν αποκομίζεις τίποτε περιμένοντας απλά να περάσει το 7ωρο για να πας φροντιστήριο.

Και ας είμαστε ειλικρινείς, για πολλούς ούτε και αυτό είναι αποδοτικό, στο βαθμό που γονείς και παιδιά επενδύουν χρόνο, χρήμα, ενέργεια. Εξου και οι χαμηλές βαθμολογίες.
Όσο για δημόσιους καθηγητές που είπες, όσο υπάρχουν γονείς που τροφοδοτούν την πελατεία των ιδιαίτερων, θα υπάρχει και η αντίστοιχη προσφορά.

Το σύστημα νοσεί σε όλα τα επίπεδα εδώ και χρόνια.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Έχει αποδειχθεί εύκολη από την ολική αναμόρφωση της γερμανικής τριτοβάθμιας μέχρι την βρετανική στα 90s.
Αποδειχτηκαν ευκολες πως, επειδη αοριστα εγιναν? Και δεν σημαινει κατι αυτο, εχεις δυο περιπτωσεις και μαλλον εχεις πολυ περισσοτερες που δεν γιναν, μια απο αυτες ειναι και η Ελλαδα. Δεν ειναι κατι "λαθος" αυτο, καθως οταν θελεις να διαχειριζεται κατι μεσω της πολιτικης, θα εχεις και τα προβληματα αυτης, αυτο το συστημα εχεις. Που στην τελικη δεν βγαινει καποιο επιχειρημα υπερ την πολιτικης διαχειρισης, καθως γιατι να πρεπει να περιμενεις να παρει μπρος το πολιτικο συστημα μιας χωρας για να παρεις μια εστω και ανεκτη εκπαιδευση? Μην το βλεπεις στη συγκεκριμενη περιπτωση, σκεψου το γενικα: η δυνατοτητα επιλογης δεν σου προσφερει προστασια και ευελιξια σχετικα με μονο μια επιλογη?
Δεν ειναι ενα απλο θεμα τυπου "ε, ας το κανουμε". Ακομα και αυτοι που θελουν τωρα ιδιωτικο πανεπιστημιο, δεν ειναι οτι εριξαν μολοτωφ στην Βουλη και πηραν αυτο που ηθελαν. Ετσι αποφασησε η κυβερνηση - ειναι ενα γενικο προβλημα ελλειψης ελεγχουν των πολιτικων αποφασεων σε μια ισχυρη κεντρικη εξουσια
Και σχετικα με τις μεταρρυθμησεις, εχω την εντυπωση πως οι ανθρωποι που γκρινιαζουν τωρα ειναι οι ιδιοι που παντα τις μπλοκαρουν

Ναι παίζουν με τους ίδιους κανόνες. Λυπάμαι που έχουν αποτύχει αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Επιπροσθέτως, δεν είδα κάποιον να αναφέρει ότι ο μισθός τους προσωπικού στα ιδιωτικά των ΗΠΑ προέρχεται από το κράτος (καθώς και η ερευνητική χρηματοδότηση). Ο όρος private αφορά τον τρόπο που δημιουργήθηκε (μιλάμε για land grand universities με κρατική χορηγία) και δεύτερον το ύψος των διδάκτρων.
Βγαζεις ευκολα συμπερασματα. Και πας μια στα ευρωπαικα, μια στα αμερικανικα πανεπιστημια για να βγαλεις το συμπερασμα οτι ειναι κακα επειδη ειναι ιδιωτικα και καλα επειδη παιρνουν μια χρηματοδοτηση. Με το δευτερο να μου εχεις πει οτι δεν ισχυει, αλλα και το οτι ευρωπαικα δεν παιρνουν χρηματοδοτηση, αλλα παιζουν με τους ιδιους κανονες με τα κρατικα. Και για να υπαρχει και μια αισθηση, για τι χρηματοδοτησεις μιλαμε στα εξοδα και τα διδακτρα/δωρεες/αλλες πηγες χρηματοδοτησης που εχουν ή συγκριτικα με κρατικα? Που και η κρατικη χρηματοδοτηση δεν ειναι το ιδιο με την ελευθερια επιλογης και τον ανταγωνισμο, που ξερω εγω με τι κριτηρια δοθηκαν και ή που? Επειδη πηραν καποια ιδιωτικα λεφτα ειναι και τα συγκεκριμενα που θελω να παω? Γιατι το κρατος δεν εχει λεφτα, δεν τα βραζουν οι πολιτικοι και ΔΥ απο την τσεπη τους, απο εμενα τα κλεβει


Όχι δεν υπάρχει καμία ανισότητα. Ας αυξήσουν τα δίδακτρα. Και πώς θα θεσμοθετήσει τους ακαδημαϊκούς κανόνες ; Η αγορά ; Όχι και πάλι.
Γιατι δεν ειναι ανισο και γιατι να αυξησουν τα διδακτρα? Βασικα τι σχεση εχει η αυξηση διδακτρων, ειπα να παιξουν με ιδιους κανονες και οι ανθρωποι να επιλεξουν εκεινα που προτημουν. Γιατι σε φοβιζει, αφου γαμανε τα κρατικα, παλι αυτα θα επιλεγουν

Τι βαζεις στον κουβα των ακαδημαικων κανονων και δεν μπορει να οριστει απο την αγορα? Που στην τελικη αν δεν σου αρεσει σαν ιδεα, κουλ, κατσε στο κρατικο
Αποδομεί το επιχείρημα περί ικανότερης εκπαίδευσης, αυτό νομίζω αρκεί, στην προσπάθεια υποβάθμισης της δημόσιας από το ίδιο το κράτος προς όφελος της αστικής τάξης
Ε να μην βαλουμε και λιγη κομουνιστικη τοξικοτητα?
α) Γιατί δεν λύνουν κάποιο πρόβλημα ; Γιατί να μην δοκιμάσεις την αύξηση χρηματοδότησης ;
β) Ναι εφόσον η παρούσα κυβέρνηση κλείνει την κάνουλα χρηματοδότησης με κύριο στόχο την υποβάθμιση.
γ) Α τώρα βρες με αυτούς που παίρνουν αποφάσεις. Με δανεικά κάποιοι το παίζουν φιλελεύθεροι...

Και πολύ καλά κάνει. Πώς ακριβώς θα εμπιστευτείς τον ιδιώτη, όταν δεν εξηγεί το όφελος των ιδιωτικών ;
α)Ας γινει και αυτο που θες, γιατι ομως να μην εχεις πανω απο μια προσεγγυση στη λυση. Και δεν λυνονται ολα με περισσοτερα λεφτα, το καταλαβαινεις ετσι?
β)Ενταξει, ειναι το γνωστο οτι δεν πεφτουν λεφτα για να υποβαθμισουμε τα παντα. Παρεπιπτοντως, ξερεις, αυτο δεν ειναι και τοσο υπερ της ιδεας της πολιτικης διαχειρισης, ετσι? Εχεις αυτη τη στιγμη (θεωρητικα) εσωτερικους σαμποτερ
γ)Και τι θες να σου πω? Πραγματικα, κερδιζω κατι απο το να γινεται? Οχι, στα @@ μου αν η καθε κυβερνηση δινει λεφτα στο ιδιωιτκο η δημοσιο, να μην με κλεβει θελω. Δεν ειμαι εγω αυτος που στηριζει την πολιτικη διαχειριση. Ξαναλεω, κρατικη διαχειριση θελεις, κρατικη διαχειριση παιρνεις

Και πολύ καλά κάνει. Πώς ακριβώς θα εμπιστευτείς τον ιδιώτη, όταν δεν εξηγεί το όφελος των ιδιωτικών ;
Αρα τελικα εχουμε θεμα με το ιδιωτικο ετσι?
Το να μην γουσταρεις το ιδιωτικο ειναι μια αποψη, σεβαστη ανεξαρτητως αν συμφωνει καποιος ή οχι. Οχι ομως και οταν απαγορευεις στον αλλον, αλλα και απο πανω του απαιτεις να χρηματοδοτει το δικο σου

Παντως, εμενα ξερεις τι μου αρεσει? Βριζετε απο τη μια τους πολιτικους, αλλα απο τη μια αποθεωνετε το κρατος, και δεν καταλαβαινετε οτι αυτο ιειναι η "κρατικη διαχειριση" που εχετε στο κεφαλι σας

Όχι, γιατί το κράτος έχει υποχρέωση απέναντι στον λαό.
Για να σου πως την αληθεια, πιστευω οτι καπου καηκε αυτο που εχεις αναμεσα απο τα αυτια προσπαθωντας να καταλαβεις τις σου λεω και κατεληξες στην παπαρια που εγραψες.

Το κρατος δεν υπαρχει, ειναι οι πολιτικοι και οι ΔΥ. Δεν εχουν καμια υποχρεωση, θα μπορουσες ομως να πεις οτι θελεις να εχουν καποια "υποχρεωση" προς εσενα να σου προσφερουν υπηρεσιες. Κουλ, οκ. Πληρωστε τις οσοι τις θελετε, δεν σας εμποδιζω. Γιατι να ειμαι υποχρεωμενος να πληρωνω και εγω? Και προσεξε, δες το και απο πλευρας μειωσης κινδυνου: οταν εχεις κακοδιαχειριση, οπως τωρα (βασικα παντα), δεν θα ηταν καλο να εχεις την ελευθερια να την αποφυγεις?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και δωρεάν.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΔΩΡΕΑΝ
ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΦΟΡΩΝ

Αν θελει καποιος να το στηριξει, ας το κανει. Αλλα οχι αλλες ιδεολογικες παπαριες για δΩρΕαΝ υπηρεσιες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,743 μηνύματα.
Αποδειχτηκαν ευκολες πως, επειδη αοριστα εγιναν? Και δεν σημαινει κατι αυτο, εχεις δυο περιπτωσεις και μαλλον εχεις πολυ περισσοτερες που δεν γιναν, μια απο αυτες ειναι και η Ελλαδα. Δεν ειναι κατι "λαθος" αυτο, καθως οταν θελεις να διαχειριζεται κατι μεσω της πολιτικης, θα εχεις και τα προβληματα αυτης, αυτο το συστημα εχεις. Που στην τελικη δεν βγαινει καποιο επιχειρημα υπερ την πολιτικης διαχειρισης, καθως γιατι να πρεπει να περιμενεις να παρει μπρος το πολιτικο συστημα μιας χωρας για να παρεις μια εστω και ανεκτη εκπαιδευση? Μην το βλεπεις στη συγκεκριμενη περιπτωση, σκεψου το γενικα: η δυνατοτητα επιλογης δεν σου προσφερει προστασια και ευελιξια σχετικα με μονο μια επιλογη?
Δεν ειναι ενα απλο θεμα τυπου "ε, ας το κανουμε". Ακομα και αυτοι που θελουν τωρα ιδιωτικο πανεπιστημιο, δεν ειναι οτι εριξαν μολοτωφ στην Βουλη και πηραν αυτο που ηθελαν. Ετσι αποφασησε η κυβερνηση - ειναι ενα γενικο προβλημα ελλειψης ελεγχουν των πολιτικων αποφασεων σε μια ισχυρη κεντρικη εξουσια
Και σχετικα με τις μεταρρυθμησεις, εχω την εντυπωση πως οι ανθρωποι που γκρινιαζουν τωρα ειναι οι ιδιοι που παντα τις μπλοκαρουν
Δεν έγιναν αόριστα. Με σχέδιο και κρατική παρέμβαση/επένδυση. Στη Γερμανία μάλιστα δύο φορές (μία στα 80s και η δεύτερη το 2007 τότε που ήταν πανγερμανική κατάληψη στα πανεπιστήμια). Αυτά κάποιοι εντέχνως δεν τα αναφέρουν.
Τι εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα είναι ότι υπάρχουν άλλες που δεν έγιναν ; Για γράψε μερικές να δούμε που δεν έγιναν...γιατί μπορώ να αναφέρω και την Βουλγαρία, Ρουμανία που υπήρξε κρατική παρέμβαση και μετά τις Γαλλία, Ισπανία και Πολωνία.
Αλλά αυτές οι χώρες αναμόρφωσαν ολόκληρη την τριτοβάθμια ρίχνοντας χρήμα και δεν περιμένοντας να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι όπως συμβαίνει στην Ελλάδα.

Δεν ειναι ενα απλο θεμα τυπου "ε, ας το κανουμε". Ακομα και αυτοι που θελουν τωρα ιδιωτικο πανεπιστημιο, δεν ειναι οτι εριξαν μολοτωφ στην Βουλη και πηραν αυτο που ηθελαν. Ετσι αποφασησε η κυβερνηση - ειναι ενα γενικο προβλημα ελλειψης ελεγχουν των πολιτικων αποφασεων σε μια ισχυρη κεντρικη εξουσια
Και σχετικα με τις μεταρρυθμησεις, εχω την εντυπωση πως οι ανθρωποι που γκρινιαζουν τωρα ειναι οι ιδιοι που παντα τις μπλοκαρουν
Η μεταρρύθμιση δεν αποσκοπεί στην επίλυση κάποιου προβλήματος, αλλά στην ευνοϊκή μεταχείριση της άρχουσας τάξης και των συμφερόντων.
Πρόσφατα κυκλοφόρησαν οι χρηματοδοτήσεις των πανεπιστημίων..δεν είδα κάποια αντίδραση για την τραγική κατάσταση που τα χουν αφήσει. 15 εκατομμύρια που έχει χρηματοδότηση το ΑΠΘ, έχει το δικό μου εργαστήριο με 30 άτομα προσωπικό.

Γιατι δεν ειναι ανισο και γιατι να αυξησουν τα διδακτρα? Βασικα τι σχεση εχει η αυξηση διδακτρων, ειπα να παιξουν με ιδιους κανονες και οι ανθρωποι να επιλεξουν εκεινα που προτημουν. Γιατι σε φοβιζει, αφου γαμανε τα κρατικα, παλι αυτα θα επιλεγουν
Η αύξηση διδάκτρων θα έχει ως στόχο να καλύψουν τις όποιες οικονομικές τρύπες έχουν.
Γιατί ακριβώς να παίξουν με τους ίδιους κανόνες ; Διπλή χρηματοδότηση το ένα και καμία το άλλο ; Τι λέτε μωρέ , που τα έχετε δει αυτά βρε φιλελεύθεροι της τσέπης ;

Γιατι σε φοβιζει, αφου γαμανε τα κρατικα, παλι αυτα θα επιλεγουν
Γιατί σύμφωνα με την μητσοτακική λογική που έχει επικρατήσει στην ελληνική κοινωνία, εγώ βλέπω ότι θα κόψουν και άλλο τη χρηματοδότηση των δημόσιων ιδρυμάτων.

Που και η κρατικη χρηματοδοτηση δεν ειναι το ιδιο με την ελευθερια επιλογης και τον ανταγωνισμο, που ξερω εγω με τι κριτηρια δοθηκαν και ή που?
Δεν υπάρχει ανταγωνισμός στην παιδεία όπως δεν υπάρχει και στην υγεία

Τι βαζεις στον κουβα των ακαδημαικων κανονων και δεν μπορει να οριστει απο την αγορα? Που στην τελικη αν δεν σου αρεσει σαν ιδεα, κουλ, κατσε στο κρατικο
α) Δημοσιεύσεις
β) Έρευνα
γ) Ακαδημαϊκή ελευθερία (συνδέεται με το β άμεσα)

Ε να μην βαλουμε και λιγη κομουνιστικη τοξικοτητα?
Φινλανδία: Υπάρχουν 3 ιδιωτικά πανεπιστήμια παντελώς άγνωστα σε μια χώρα που φημίζεται για την παιδεία της – δεν υπάχουν «παραρτήματα» και «ανταγωνισμός» για να είναι κορυφαία τα δημόσια.
Λουξεμβούργο: Υπάρχουν 2 άγνωστα ιδιωτικά κολέγια – κυριαρχεί το κρατικό δωρεάν πανεπιστήμιο (εγγραφή €600 το χρόνο).
Καναδάς: Τα πανεπιστήμια στον Καναδά είναι όλα κρατικά. Τα μόνα ιδιωτικά είναι 2-3 πολύ μικρές σχολές επαγγελματικής κατάρτισης και τεχνικής εκπαίδευσης.
Αυστρία: τα ιδιωτικά αναγνωρίστηκαν πριν από 15 χρόνια και παραμένουν λίγα, μικρά, χωρίς πολλούς φοιτητές.
Γαλλία: είναι λίγα και ακόμα λιγότερα παρέχουν σοβαρές σπουδές.
Γερμανία: στήθηκαν 83 ιδιωτικά πανεπιστήμια. Σε αυτά, όμως, σπουδάζει μόλις το 1% των Γερμανών φοιτητών! Σίγουρα δεν τα γνωρίζετε, ενώ πολλά είτε κλείσανε είτε οδηγούνται σύντομα εκεί.
Ιρλανδία: είναι πολύ λίγα και χαμηλής ποιότητας.
Ολλανδία: τα κρατικά κυριαρχούν, χωρίς να μπορούν να τα ανταγωνιστούν τα πολύ λίγα και μικρά ιδιωτικά.
Πορτογαλία:από το 1980 ακολουθήθηκε η «μαγική» συνταγή που προτείνεται και για την Ελλάδα. Άνοιξαν εκατοντάδες πανεπιστήμια και έκλεισαν τα περισσότερα, λόγω τραγικής ποιότητας και έλλειψης φοιτητών
Ελβετία: τα μη-κρατικά και δημόσια έχουν ελάχιστα δίδακτρα, γιατί επιδοτούνται από το δημόσιο. Είναι δημόσια χρηματοδοτούμενα, μη-κερδοσκοπικά πανεπιστήμια.
Μεγάλη Βρετανία: από τα 166 πανεπιστήμια εκεί, όπου και σπουδάζουν χιλιάδες ελληνόπουλα, μόνο 8 είναι ιδιωτικά και αυτά δεν θα τα ξέρετε, γιατί απλά είναι άγνωστα, μικρά και στο τέλος της κατάταξης ποιότητας.
Αυστραλία: υπάρχουν 2-3 ιδιωτικά πανεπιστήμια το ίδιο άγνωστα και χαμηλής ποιότητας όπως στις παραπάνω χώρες. Οι αρχές αποφάνθηκαν ότι αποτελούν ένα «αποτυχημένο σύστημα».

α)Ας γινει και αυτο που θες, γιατι ομως να μην εχεις πανω απο μια προσεγγυση στη λυση. Και δεν λυνονται ολα με περισσοτερα λεφτα, το καταλαβαινεις ετσι?
β)Ενταξει, ειναι το γνωστο οτι δεν πεφτουν λεφτα για να υποβαθμισουμε τα παντα. Παρεπιπτοντως, ξερεις, αυτο δεν ειναι και τοσο υπερ της ιδεας της πολιτικης διαχειρισης, ετσι? Εχεις αυτη τη στιγμη (θεωρητικα) εσωτερικους σαμποτερ
γ)Και τι θες να σου πω? Πραγματικα, κερδιζω κατι απο το να γινεται? Οχι, στα @@ μου αν η καθε κυβερνηση δινει λεφτα στο ιδιωιτκο η δημοσιο, να μην με κλεβει θελω. Δεν ειμαι εγω αυτος που στηριζει την πολιτικη διαχειριση. Ξαναλεω, κρατικη διαχειριση θελεις, κρατικη διαχειριση παιρνεις
α) Όλα λύνονται με τα περισσότερα λεφτά πχ. Η έλλειψη καθηγητών οφείλεται στην απουσία έρευνας που συνδέεται με τους μισθούς και τη χρηματοδότηση των διδακτορικών σπουδών. Ένας διδακτορικός στην Ελλάδα είναι σύνηθες να μην λαμβάνει μισθό. Έλα πρότεινε το αυτό εδώ στη Γερμανία να σε κοιτάζουν, όπως κοιτάζουν τα γουρούνια όταν πίνουν νερό.
β) Δεν πέφτουν καθόλου λεφτά. Ίσα ίσα που ένας καθηγητής αντί να εργαστεί 6-8ώρες την εβδομάδα, εργάζεται 12-14ώρες και δεν μένει χρόνος για έρευνα. 15 μύρια πάντως είχαμε πέρσι προϋπολογισμό σαν εργαστήριο με 30 άτομα.
γ) Όχι, θέλεις ιδιωτική διαχείριση με κρατικά λεφτά. Αν είναι μάγκες οι εύποροι Έλληνες ας τα σπρώξουν να κάνουν ένα τοπ ίδρυμα...αμφιβάλλω όμως.

Αρα τελικα εχουμε θεμα με το ιδιωτικο ετσι?
Το να μην γουσταρεις το ιδιωτικο ειναι μια αποψη, σεβαστη ανεξαρτητως αν συμφωνει καποιος ή οχι. Οχι ομως και οταν απαγορευεις στον αλλον, αλλα και απο πανω του απαιτεις να χρηματοδοτει το δικο σου
Τι να κάνουμε όταν η μη απαγόρευση εμποδίζει την ομαλή λειτουργία των δημόσιων ιδρυμάτων ;


Γιατι να ειμαι υποχρεωμενος να πληρωνω και εγω?
Το εμβόλιο του covid το έκανες ; Αν ναι, θα απαντήσεις μόνος στην ερώτηση που θέτεις. Αν όχι, πρέπει να μην καις άλλο μαζούτ. Έχουμε φτάσει 2024...



Θα μας γράψει κανείς ορισμένα πετυχημένα ιδιωτικά πανεπιστήμια σε όλο τον κόσμο ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο τρόπος που λειτουργεί είναι ακριβώς ο εξής:
ιδιωτικής ίδρυσης, μη κερδοσκοπική αστική εταιρεία χορηγούμενη από την ομοσπονδιακή κυβέρνηση
εντάξει, δεν είναι MIT, Inc. οπότε καλυμμένοι είμαστε:hehe:

αν δεν το κατάλαβες, συμφωνώ με αυτό που γράφεις
Θα το καταλάβουν ; Θα καταλάβουν ότι ο όρος public ή private αφορά τον τρόπο ίδρυσης με την παραχώρηση γης ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top