Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Νικητης παντως ο κουλης που με το μπαχαλο α δειχνει στους κυρπαντεληδες που δεν εχουν περασει εξω απο πανεπ πως μονο οι φοιτητες ειναι υπευθυνοι για ολο αυτο και μονη λυση ειναι τα ιδιωτικα πανεπ.
Αυτό ισχύει έτσι κι αλλιώς. Πάγια τακτική αυτού του κράτους είναι κάτι που θέλει να ξεπουλήσει να το κάνει πρώτα προβληματικό. Έτσι και τα πανεπιστήμια επίτηδες τα άφησε στο έλεος παρακρατικών να τα κάνουν λαμπόγυαλο για να έχουν να λένε τα ΜΜΕ πως οι φοιτητές δεν σέβονται τίποτα οπότε ιδιωτικά η μόνη λύση.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Εγώ πάντως που μια κράζω τις πανελλήνιες , μια τις εκθειάζω έχω κατασταλάξει ότι είναι αρκετά αξιοκρατικό σύστημα . Ωστόσο είναι αρκετά ψυχοφθόρες και αυτό μερικές φορές επηρεάζει την αντικειμενική κρίση . Αν υπερνικήσει το κράτος και την παραπαιδεια , θα προσεγγίζουν το ιδανικό
Φίλε, αυτό που εγώ δε μπορώ καθόλου είναι το συνεχές "ναι μεν αλλά".

Από τη μία θέλουμε (μαζί και εγώ, ειλικρινά) 100% δημόσια και ελεύθερα πανεπιστήμια ΑΛΛΑ κράζουμε τις πανελλήνιες επειδή -και καλά- αυτός που έχει παραπάνω λεφτά θα πάει σε καλύτερο φροντιστήριο και θα γράψει καλύτερα από κάποιον που το προσπαθεί μόνος.

Ας το δεχτώ.

Από την άλλη ΔΕΝ θέλουμε interview based admissions γιατί τα πλουσιόπαιδα θα μπορούν να κάνουν πολλά extra ενώ τα φτωχόπαιδα δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα.

Από την παράλλη ΔΕΝ θέλουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια γιατί θα μπορεί να μπαίνει οποιοσδήποτε έχει φράγκα αλλά ξαφνικά γουστάρουμε πανελλήνιες γιατί είναι η μόνη τυφλή δοκιμασία που εξετάζεσαι μόνο για την αξία σου.

Για τέτοια real-life schizoposting η αριστερά στην Ελλάδα -δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν θα το κρίνω εγώ- ποτέ δεν πρόκειται να κυβερνήσει, ποτέ δεν πρόκειται να στεριώσει και θα περιμένει τέτοιες κοινωνικές προκλήσεις για να βγάλει καμια πεντακοσαριά άτομα στους δρόμους, να πει δυο-τρία συνθήματα και να τοιουτοτρόπως να βγάλουν το μεροκάματο οι επαγγελματίες διαδηλωτές. Έτσι είναι η πιάτσα τους.

Εγώ έχω πάψει προ καιρού να τους παίρνω στα σοβαρά, παρόλο που με πολλά από τα μηνύματά τους συμφωνώ αρκετά.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Τελικά δηλαδή τις πανελλήνιες τις θέλουμε ή όχι;

ΟΚ να δεκτώ ότι ένα σύστημα εισαγωγής με βάση συνεντεύξεις/extracurriculas και λοιπά να ενέχει τέτοιο ρίσκο.

Εσείς οι αριστεροί ΠΑΛΙ όμως δε κράζετε ΚΑΙ τις πανελλήνιες (ανώνυμη βαθμολόγηση γραπτών χωρίς όνομα, οπότε θεωρητικά μόνο τα skills μετράνε) γιατί υπάρχουν τα φροντιστήρια;
τις πανελληνιες τις θελουμε, ομως με αλλαγες στο συστημα μοριοδοτησης
πχ οχι μία εξεταση αλλά αθροισμα πολλων σε ολες τις ταξεις του λυκειου, αλλαγη/καταργηση εννοιας ΕΒΕ κλπ
γενικα μια μεταρρυθμιση στο θεσμο
και ιδανικα παραλληλα αλλαγη επιτελους στο θεμα φροντιστηρια, αναβαθμιση βθμιας ωστε να μην ειναι απαραιτητα τα φροντιστηρια ή τελοσπαντων να χασουν τη δυναμη του στο μονοπωλιο, ωστε να μπορεις να περασεις σε καλες σχολες χωρις φροντιστηριο
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Φίλε, αυτό που εγώ δε μπορώ καθόλου είναι το συνεχές "ναι μεν αλλά".

Από τη μία θέλουμε (μαζί και εγώ, ειλικρινά) 100% δημόσια και ελεύθερα πανεπιστήμια ΑΛΛΑ κράζουμε τις πανελλήνιες επειδή -και καλά- αυτός που έχει παραπάνω λεφτά θα πάει σε καλύτερο φροντιστήριο και θα γράψει καλύτερα από κάποιον που το προσπαθεί μόνος.

Ας το δεχτώ.

Από την άλλη ΔΕΝ θέλουμε interview based admissions γιατί τα πλουσιόπαιδα θα μπορούν να κάνουν πολλά extra ενώ τα φτωχόπαιδα δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα.

Από την παράλλη ΔΕΝ θέλουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια γιατί θα μπορεί να μπαίνει οποιοσδήποτε έχει φράγκα αλλά ξαφνικά γουστάρουμε πανελλήνιες γιατί είναι η μόνη τυφλή δοκιμασία που εξετάζεσαι μόνο για την αξία σου.

Για τέτοια real-life schizoposting η αριστερά στην Ελλάδα -δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν θα το κρίνω εγώ- ποτέ δεν πρόκειται να κυβερνήσει, ποτέ δεν πρόκειται να στεριώσει και θα περιμένει τέτοιες κοινωνικές προκλήσεις για να βγάλει καμια πεντακοσαριά άτομα στους δρόμους, να πει δυο-τρία συνθήματα και να τοιουτοτρόπως να βγάλουν το μεροκάματο οι επαγγελματίες διαδηλωτές. Έτσι είναι η πιάτσα τους.

Εγώ έχω πάψει προ καιρού να τους παίρνω στα σοβαρά, παρόλο που με πολλά από τα μηνύματά τους συμφωνώ αρκετά.
Ε πες εσύ μια συνεπή γνώμη για την περισσότερη αξιοκρατία.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Μετά τη τραμπούκικη παρέμβαση της εισαγγελίας προς ακαδημαϊκούς καθηγητ(ρι)ές που αρνούνται να ξεκινήσουν την παρωδία των ηλεκτρονικών εξετάσεων κανονικά όποιος -είτε εδώ μέσα, είτε στον έξω κόσμο- ξανααναφέρει τίποτα για Πούτιν, Όρμπαν, Λουκασένκο, Ερντογάν και λοιπούς για να μας πείσει πως ζούμε σε δημοκρατία και να λέμε ευχαριστώ θα αξίζει πολλά φάσκελα (για να μη πω και ένα σωματικό υγρό που εκκρίνει η στοματική κοιλότητα).
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

ενταξει απλά τραγικοι
οχι ρε μαγκες, δειξτε εσεις το αδιαβλητο των εξετασεων και μετά προτεινετε online εξεταση, οχι το αναποδο
να προσπαθεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Για να μπεις στο Χαρβαρντ, όπως και λίγο πολύ σε όλα τα Ivy League και γενικά στα κορυφαια πανεπιστημια στις ΗΠΑ, δεν αρκεί μόνο η εξυπνάδα.

Περαν από τοπ βαθμούς, επικεντρώνουν παρά πολύ στο ατομικό background όπως εθελοντισμός, extracurriculars, αθλητισμός και γενικά να έχεις να επιδείξεις πράγματα που σε ξεχωρίζουν από την πλειοψηφία των μαθητών.
Βέβαια είχε στηθεί και το varsity blues scandal όπου γονείς πλήρωναν εκατομμύρια διάφορα στελέχη των ivy league έτσι ώστε να δέχονται τα παιδιά τους παρόλο που δεν πληρούσαν τις προϋποθέσεις. Δεν είναι όλα τόσο παραδεισένια όπως τα παρουσιάζετε οι φιλελεύθεροι του φορουμ.
Ποιος είναι πιο πιθανό να τα έχει αυτά; Το παιδί της εργατικής τάξης, η το παιδί της μεσαίας/ανωτερης που μεγάλωσε στα ιδιωτικά σχολεία και στις εξωσχολικές δραστηριότητες και είναι πολύ πιθανό να έχει και το legacy, δηλαδή γονέα/θειο/παππου που φοίτησε εκεί στο παρελθόν;
Προφανώς και δεν θα μπει ο Κώστας από το Παγκράτι στο Stanford ή ο χ Αμερικάνος που μεγάλωσε σε φτωχογειτονιές. Τα άτομα που σπουδάζουν σε αυτά τα αει, ήταν απλά τυχερά που μεγάλωσαν σε μια οικογένεια η οποία είχε φράγκα.

Τέλος, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια των ΗΠΑ δεν είναι καθαρά ιδιωτικά, χρηματοδοτούνται από ομοσπονδιακές-κρατικές επιχορηγήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Δεν μπορείς να μου λες ότι οι καθηγητές στα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι στο ίδιο επίπεδο με τους καθηγητές των Αμερικανικών από την στιγμή που τα Αμερικανικά πανεπιστήμια έχουν καμία 400αρια καθηγητές στο top 1.000 του πλανήτη ενώ τα ελληνικά με το ζόρι 10. Επίσης, τα καλύτερα συγγράματα σε όλες τις επιστήμες έχουν γραφτεί από καθηγητές- νομπελίστες των κορυφαίων Αμερικανικών πανεπιστημίων, αντίθετα δεν γνωρίζω κάποιον Έλληνα καθηγητή που έχει πετύχει κάτι παρόμοιο. Τώρα αυτό που λες ότι μερικά άτομα στην Ελλάδα εργάζονται πριν το πτυχίο τους το κάνω στην άκρη καθώς είναι γνωστό σε όλους το ποσό αποκομμένα είναι τα Ελληνικά πανεπιστήμια από την αγορά εργασίας, ακόμα και οι υπουργοί το παραδέχονται. Στις ΗΠΑ αντίθετα τα πανεπιστήμια είναι αλληλένδετος κρίκος με τις επιχειρήσεις τόσο στην έρευνα όσο και στην αγορά εργασίας.
Και τι σημαίνει για την εκπαίδευση το να είσαι στο τοπ 1000? Δηλαδή με τι κριτήριο μπαίνουν όλοι αυτοί στην λίστα; Με την εξυπνάδα τους; Με τις εκπαιδευτικές ικανότητες τους; (αν ναι, πως τυποποιούνται αυτές για να είναι μετρήσιμες?) με το επίπεδο ερευνάς τους; (αν ναι, δεν είναι δίκαιη λίστα, αφού οι πιο πλούσιες χώρες του Δυτικού κόσμου θα την καταλαμβάνουν, αφού δίνουν περισσότερα λεφτά στην έρευνα) Με κριτήριο απλά και μόνο του ήθους τους ή και επιπλέον πως το περνούν αυτό το ήθος στους μαθητές τους; (και πως ξέρουμε πως τους επηρεάζουν?) στην γνώμη των φοιτητών; (όλοι γνωρίζουν ότι η κρίση τους δεν είναι απαραίτητα σωστή, αρκεί να σκεφτούμε ποιόν λέγαμε εμείς καλό καθηγητή στο Πανεπιστήμιο). Η Παιδεία δεν είναι κάτι που εύκολα ποσοτικοποιείται και ανιχνεύεται, συνήθως τέτοιες λίστες δεν έχουν νόημα και συντάσσονται με κριτήρια απλοποιημένα.

Για τα συγγράμματα σου είπα συμφωνώ, δυστυχώς εδώ δεν το παίρνουν το θέμα στα σοβαρά, θεωρώ γιατί δεν υπάρχει ανταγωνισμός, στην Αμερική που υπάρχει μεγάλη αγορά κάποιος καθηγητής αναγνωρίζεται μέσα από το σύγγραμμά του. Τα νόμπελ πάνε όπου πέφτουν τα λεφτά για έρευνα, ασε που είναι και λίγο κουκου και συνήθως αρκετά δίνονται για να εξυπηρετούν σκοπούς.

Είναι αποκομμένα, το ξέρουμε, αλλά παρα το γεγονός ότι είναι αποκομμένα κάποια καταφέρνουν να βάζουν νωρίς φοιτητές στην αγορά εργασίας. Η αποκοπή των πανεπιστημίων μας είναι και θέμα κουλτούρας, διότι επι δεκαετίες ένα άλλο σύστημα κοινωνικής δικτύωσης είναι αυτό που εισάγει απόφοιτους σε επιχειρήσεις της χώρας (κάποιοι το λένε και βύσμα, οικογενειακό δίκτυο γνωστών, πολιτικών κλπ) και το οποίο λειτουργεί ανταγωνιστικά του Πανεπιστημίου στο θέμα. Ωστόσο όλα αυτά τα χρόνια μια χαρά λειτουργούσαν οι απόφοιτοι του όταν εντάσσονταν στην Ελληνική αγορά και ανταποκρίνονταν στις όποιες απαιτήσεις της. Στις ΗΠΑ σίγουρα τα Ivy League είναι συνδεδεμένα με τις τοπ επιχειρήσεις της αγοράς αφού οι ιδρυτές τους έχουν βγάλει αυτές τις σχολές και βάζουν και τα παιδιά τους. Τα έχουν "αγκαλιάσει" αυτά τα Πανεπιστήμια.


Δεν σχολιάζω την καραμέλα που λες ότι στο Harvard- MIT μπαίνουν μόνο άτομα της Ελίτ καθώς δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα, ειδικά από την στιγμή που τα συγκεκριμένα ιδρύματα παρέχουν αμέτρητες υποτροφίες σε άτομα που το αξίζουν. Επίσης, 3 καθηγητές μου στο ΟΠΑ έκαναν το μεταπτυχιακό και διδακτορικό τους στα MIT, Boston university και στο Princeton αντίστοιχα, μάλιστα η καθηγήτρια που ήταν στο MIT εργάστηκε για 7 χρόνια στην FED ως οικονομολόγος πρώτου επιστρέψει . Προφανώς οι άνθρωποι αυτοί δεν ανήκαν στην Ελιτ αλλά ίσα ίσα είχαν σπουδάσει στα Ελληνικά πανεπιστήμια. Είναι, πολύ εύκολο να λέμε ότι τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια προωθούν τις ΕΛΙΤ μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουμε τις πολιτικές μας πεποιθήσεις όμως είναι καλό να βλέπουμε λίγο την πραγματικότητα. Δεν είναι τυχαίο που οι ΗΠΑ εδώ και 200 χρόνια έχουν το nick name : The land of opportunities.

Δεν προωθούν τις ελιτ (δεν το έχουν ανάγκη, είναι ήδη ψηλά) είναι οι χώροι καταξίωσης τους, είναι οι θεσμοί που ενισχύουν τους τίτλους ευγενείας τους στην κοινωνία, είναι οι θεσμοί που καθαρίζουν το όνομά τους και τους νομιμοποιούν στην κοινωνική συνείδηση ως ικανούς και εφόσον είναι ικανοί και έξυπνοι και έβγαλαν αυτά τα Πανεπιστήμια τους αξίζει να είναι εκεί που είναι.
Φυσικά και μπαίνουν και άλλοι φοιτητές, 7000 άτομα μπαίνουν με το 20% να είναι χαμηλών τάξεων όπως έγραψα και σε άλλο ποστ, είναι μεγάλο asset να γράφει το βιογραφικό σου Harvard διότι οι άλλοι απόφοιτοι της Ivy league που βρίσκονται σε θέσεις recruitment θα σε αναγνωρίσουν σαν δικό τους, θα σε επιλέξουν διότι για να επιλέχθηκες από το Harvard κάτι θα ήξερε να σε πάρει και έτσι βγαίνουν από το βάσανο της διαλογής θεωρώντας σε μια σίγουρη επιλογή. Γι΄αυτό και ονειρεύονται όλοι να μπουν, για το ισχυρό branding, όχι τόσο για το πρόγραμμα σπουδών. Μακάρι εμένα το βιογραφικό μου να έγραφε πως δούλευα στην Bayer και όχι στο οινολογικό εργαστήριο του Αναστασιάδη, πολύ πιο συχνά θα επιλεγόμουν για δουλειά. Έτσι εξηγείτε ως ένα βαθμό και η πρόσληψη της καθηγητριάς σου στην FED, εδώ τα εξηγεί καλύτερα (America’s elite universities are falling from grace, shaking its status as an educational superpower - The Economic Times (indiatimes.com)). Ωστόσο, τα παιδιά που προέρχονται από τις χαμηλές εισοδηματικές τάξεις και έχουν αποφοιτήσει από Ivy League Πανεπιστήμια αν και έχουν μεγάλες πιθανότητες να επιλεχθούν με το τρόπο που περιέγραψα, συνήθως τους βάζουν να κάνουν απλές δουλειές, γιάυτό και πολλοί δημοσιογράφοι στην Αμερική είναι απόφοιτοι αυτών των Πανεπιστημίων.

Το αν τα Πανεπιστήμια αυτά έχουν σχέση με τις ελιτ, δεν το λέω εγώ, είναι τοις πάσοι γνωστό.
The making of America’s Ivy League elite (economist.com)
New Study Investigates Why Elite Colleges Favor Rich Kids (forbes.com)

Ξαναλέω όμως ότι όλο αυτό που γίνεται δεν έχει νόημα καθώς τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που θα ιδρυθούν στην Ελλάδα δεν θα έχουν καμία σχέση με τα world class universities των ΗΠΑ. Πιο πολύ με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια της Κύπρου θα μοιάζουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να μπεις στο Χαρβαρντ, όπως και λίγο πολύ σε όλα τα Ivy League και γενικά στα κορυφαια πανεπιστημια στις ΗΠΑ, δεν αρκεί μόνο η εξυπνάδα.

Περαν από τοπ βαθμούς, επικεντρώνουν παρά πολύ στο ατομικό background όπως εθελοντισμός, extracurriculars, αθλητισμός και γενικά να έχεις να επιδείξεις πράγματα που σε ξεχωρίζουν από την πλειοψηφία των μαθητών.

Ποιος είναι πιο πιθανό να τα έχει αυτά; Το παιδί της εργατικής τάξης, η το παιδί της μεσαίας/ανωτερης που μεγάλωσε στα ιδιωτικά σχολεία και στις εξωσχολικές δραστηριότητες και είναι πολύ πιθανό να έχει και το legacy, δηλαδή γονέα/θειο/παππου που φοίτησε εκεί στο παρελθόν;

Μα η ερώτηση μου ήταν ρητορική. Αυτά λέω τόσα ποστ πιο πίσω, δεν υπάρχει κάτι για να διαφωνήσω, δες όλα τα προηγούμενα αναλυτικά ποστ μου. Πληροφοριακά, η εξυπνάδα δεν μετριέται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
αρεσει δεν αρεσει
το δικο τους πλαισιο πλειοψηφισε στη δημοκρατικη ψηφοφορια της τριτης στους ηλ-μηχ μηχ
το οποιο πλαισιο περιελαμβανε και καταληψη πρυτανειας σε περιπτωση αποφασης ηλεκτρονικης εξεταστικης
ενα αυτο
και ενα δευτερο
και πολυ καλα κανουνε
Και τι εγινε που το ψηφησαν? Δηλαδη αν αποφασιζαν οτι καψουν την σχολη, θα γινονταν καπως οκ αυτο?
Ξερεις, με κατι τετοιες μαλακειες καπου πρεπει να επενεξεταστει ποιος ειναι ο ρολος και η θεση των φοιτητων. Γιατι μου φαινεται οτι καποια πραγματα εχουν παρεξηγηθει λιγο

οσο υπαρχει καταληψη δεν πρεπει να γινει ηλεκτρονικη εξεταση για δύο λογους
πρωτον επειδη υπονομευει την καταληψη
Να παει να γαμηθει η καταληψη. Γιατι να περιστεφονται ολα απο αυτην?
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Και τι εγινε που το ψηφησαν? Δηλαδη αν αποφασιζαν οτι καψουν την σχολη, θα γινονταν καπως οκ αυτο?
Ξερεις, με κατι τετοιες μαλακειες καπου πρεπει να επενεξεταστει ποιος ειναι ο ρολος και η θεση των φοιτητων. Γιατι μου φαινεται οτι καποια πραγματα εχουν παρεξηγηθει λιγο


Να παει να γαμηθει η καταληψη. Γιατι να περιστεφονται ολα απο αυτην?
εγω ξερω πως ο κοσμος ξεσηκωνεται επειδη η κυβερνηση παει να καταλυσει το συνταγμα και συγκεκριμενα το αρθρο 16 με την ιδρυση των ιδιωτικων μη κρατικων πανεπιστημιων που θελει να περασει.
δεν ειναι θεμελιωδης υποχρεωση των πολιτων να προστατευουν το συνταγμα και να στεκονται απεναντι σε οποιον παει να το καταλυσει;
πως μπορειτε να λετε πως η καταληψη ειναι παρανομη και τετοια κουλα οταν ο στοχος της καταληψης ειναι ακριβως αυτος, να προστατεψει το συνταγμα και το αρθρο 16;
+ @Volkswagen Fan
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
εγω ξερω πως ο κοσμος ξεσηκωνεται επειδη η κυβερνηση παει να καταλυσει το συνταγμα και συγκεκριμενα το αρθρο 16
δεν ειναι θεμελιωδης υποχρεωση των πολιτων να προστατευουν το συνταγμα και να στεκονται απεναντι σε οποιον παει να το καταλυσει;
Περίεργο βέβαια ο κόσμος να θυμάται τώρα το σύνταγμα όταν υποστήριζε την κατάλυση του στην περίπτωση του Κασιδιάρη.

Δύο μέτρα και δύο σταθμά. Τα λέγαμε πως όλο αυτό είναι μια αρχή για να συνηθίζει ο κόσμος σε τέτοιες πρακτικές αλλά κάποιοι τότε έβλεπαν αντιφασιστικό αγώνα. Τώρα όλα αυτά ακόμα είναι ακόμα η αρχή. Θα αποδείξουν στον Παπαδόπουλο πως όλα γίνονται και χωρίς τα τανκς στους δρόμους. Κάποιοι ζουν ακόμα με τη ψευδαίσθηση της δημοκρατίας, μην τους ξυπνήσετε απότομα και τρομάξουν.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.
Προφανώς και δεν θα μπει ο Κώστας από το Παγκράτι στο Stanford ή ο χ Αμερικάνος που μεγάλωσε σε φτωχογειτονιές. Τα άτομα που σπουδάζουν σε αυτά τα αει, ήταν απλά τυχερά που μεγάλωσαν σε μια οικογένεια η οποία είχε φράγκα.
Έτσι ακριβώς είναι. Γεννιουνται μέσα στα λεφτά (που τα έχουν καταδυναστεύσει οι γονείς τους από την εκμετάλλευση άλλων), για 18 χρόνια είναι ρεμάλια και ξαφνικά βρίσκονται στο Stanford. Το 97% των αιτούντων που απορρίπτεται είναι επειδή δεν έχουν να πληρώσουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς είναι. Γεννιουνται μέσα στα λεφτά (που τα έχουν καταδυναστεύσει οι γονείς τους από την εκμετάλλευση άλλων), για 18 χρόνια είναι ρεμάλια και ξαφνικά βρίσκονται στο Stanford. Το 97% των αιτούντων που απορρίπτεται είναι επειδή δεν έχουν να πληρώσουν.

Λατρεύω το trolling σου ρε φίλε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εγω ξερω πως ο κοσμος ξεσηκωνεται επειδη η κυβερνηση παει να καταλυσει το συνταγμα και συγκεκριμενα το αρθρο 16 με την ιδρυση των ιδιωτικων μη κρατικων πανεπιστημιων που θελει να περασει.
δεν ειναι θεμελιωδης υποχρεωση των πολιτων να προστατευουν το συνταγμα και να στεκονται απεναντι σε οποιον παει να το καταλυσει;
πως μπορειτε να λετε πως η καταληψη ειναι παρανομη και τετοια κουλα οταν ο στοχος της καταληψης ειναι ακριβως αυτος, να προστατεψει το συνταγμα και το αρθρο 16;
+ @Volkswagen Fan

Ναι ναι το πέτυχες, τα ρεμάλια που έκλεισαν τα πανεπιστήμια το έκαναν με στόχο να προστατεύσουν τα πτυχία μας, δεν τα έκλεισαν επειδή πήραν εντολή από το κόμμα αλλά και για να χαθεί το εξάμηνο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Λατρεύω το trolling σου ρε φίλε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ναι ναι το πέτυχες, τα ρεμάλια που έκλεισαν τα πανεπιστήμια το έκαναν με στόχο να προστατεύσουν τα πτυχία μας, δεν τα έκλεισαν επειδή πήραν εντολή από το κόμμα αλλά και για να χαθεί το εξάμηνο.
Εγω βλέπω μια μαζική συμμετοχή
250 σχολές σε όλη την Ελλάδα
Σε κάθε πανεπιστήμιο χιλιάδες ψήφοι υπέρ της κατάληψης, εκατοντάδες ανά τμήμα.
Αυτό δε μου μοιάζει εμένα κομματική γραμμή. Είναι ειλικρινής αντίδραση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Εγω βλέπω μια μαζική συμμετοχή
250 σχολές σε όλη την Ελλάδα
Σε κάθε πανεπιστήμιο χιλιάδες ψήφοι υπέρ της κατάληψης, εκατοντάδες ανά τμήμα.
Αυτό δε μου μοιάζει εμένα κομματική γραμμή. Είναι ειλικρινής αντίδραση.

Μαζική συμμετοχή από τους κομματικούς κάθε τμήματος, καθώς οι υπόλοιποι φοιτητές δεν δίνουν δεκάρα για το πανηγύρι των παρατάξεων σας.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Μαζική συμμετοχή από τους κομματικούς κάθε τμήματος, καθώς οι υπόλοιποι φοιτητές δεν δίνουν δεκάρα για το πανηγύρι των παρατάξεων σας
κακως. Τοτε να μη παραπονιουνται για τα κλειστα πανεπιστημια. Ας πανε να πιουνε κανα καφε ή να πανε για κανα ποτο.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,743 μηνύματα.
Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι θετικη μια μεταρρυθμιση, ουτε να μην ειναι επειδη δεν το θεωρεις εσυ. Τελος παντων, θα προσπαθησω να κοιταξω 1-2 περιπτωσεις απο αυτες που ανεφερες για να εχω μια αισθηση για το τι μιλαμε

Για το οτι ειναι θεμα συμφεροντων και ιδεολογιας, ακομα και απο το '90 να ξεκινησεις, που ανεφερες οτι καποιες χωρες εκανα τις μεταρρυθμησεις, εχουν περασει ~30 χρονια και αρκετες κυβερνησεις στην Ελλαδα, οποτε ειναι λιγο δυσκολο να πεις οτι προκειται μονο για αυτους τους λογους. Ο κοσμος δεν ξεκινησε το 2019 που εγινε κυβερνηση η ΝΔ. Περαν απο αυτο, στην Ελλαδα υπαρχει φανατικη αγαπη για το κρατος, παρα την ατελειωτη διαφθορα και καταχρηση, οποτε παλι ειναι λιγο δυσκολο να ειναι ιδεολογικο ζητημα
Η υπογραφή της συνθήκης της Μπολόνια έγινε το 1999. Η διάσπαση των σπουδών σε 3+2 ισχύει σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες, εκτός από την Ελλάδα.


Λιγο self awareness φιλε μου, λιγο
Θες να κάνω μετάφραση τον μπουλκουμέ στα αγγλικά ;
Πραγματικα μου γραφεις το ιδιο πραγμα δευτερη φορα, ενω σου εξηγω οτι εχει τελειως διαφορετικη λογικη στο επιχειρημα μου. Πιστευω πως δυσκολευεσαι να καταλαβεις τι σου λεω και καταληγεις στα πλαισια αυτων που μπορεις να αντιληφθεις
Γιατί όπως φαίνεται οι δικοι σου κανόνες επιτρέπουν την εύνοια του ενός...
απλα οι ανθρωποι να εχουν την επιλογη
Πώς ακριβώς τεκμαίρεται όταν η μία επιλογή έχει επιπτώσεις στην άλλη ;

Με τα κρατικα φυσικα να ειναι τοσο ανωτερα, αλλα για καποιον λογο να πρεπει να παιζουν με τελειως διαφορετικους κανονες, κατι που το παρεδεχεσαι και ο ιδιος. Βιαζεσαι λιγο να βγαλεις συμπερασμα
Κάτι είναι και αυτό, που παραδέχεσαι την παγκόσμια ανωτερότητα των κρατικών πανεπιστημίων. Σε ποια χώρα τα ιδιωτικά είναι ανώτερα ; Μπορείς να μας αναφέρεις έστω και μία στο κόσμο ;

-Δεν ειναι κατι κακο αυτο, ασχετως με το οτι το απορρπτεις απαξιωτικα, καθως ειναι η πιο ουσιαστικη αποδειξη συνδεσης με το τι θελουν οι ανθρωποι. Αναφερεις παρακατω καποια αποτελεσματα ερευνων, που υποθετεις πως δεν θα γινονταν αν υπηρχε μεγαλυτερη εμφαση στην εφαρμογη. Ισως. Ομως, ομως αντι των συγκεκριμενων ερευνων θα μπορουσαν να γινουν αλλες, με αντιστοιχως σημαντικα αποτελεσματα σε κλαδους με μελυτερη εφαρμογη και αμεσα αποτελεσματα, οπως η υγεια. Απο την αλλη πλευρα, δεν ειναι απαραιτητο και να χαθει αυτη η πιο "θεωρητικη", ας πουμε, ερευνα. Αν οι ανθρωποι θελουν να την χρηματοδοτουν, πχ λογω αγαπης για γνωση ή καποιες εταιρειες με πιο μακροπροθεσμη στρατηγικη, μπορει να συνεχιστει να γινεται τετοιου ειδους ερευνας σε ιδρυματα. Θελω να πω πως, αν οι ανθρωποι το ηξεραν πριν πως αξιοποιουνται τα λεφτα τους, το δεχονταν και θελουν να συνεχισουν να γινεται αυτο, θα συνεχιστει τετοιου ειδους ερευνας
Δυστυχώς είναι κακό. Διότι αν είχαν επικρατήσει τέτοιου είδους απόψεις, σήμερα δεν θα ξέραμε για τον νόμο του Νεύτωνα ή για το μποζόνιο του Χιγκς. Η έρευνα είναι συστηματική συλλογή πληροφοριών και δεδομένων για την πρόοδο της γνώσης. Η γνώση μπορεί να κατηγοριοποιηθεί αλλά δεν μπορεί να ποσοτικοποιηθεί. Γνώση είναι και η επαγγελματική συμπεριφορά των ανθρώπων με HIV, γνώση είναι και η τρισδιάστατη εκτύπωση οργάνων.
Αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σήμερα οι άνθρωποι δεν γνωρίζουν που πηγαίνουν τα λεφτά τους ; Το CERN έχει μπάτζετ 1 δις. Γιατί δεν ρωτάνε οι πολίτες που πάνε τα χρήματά τους ;

-Δεν αφορα μονο τη συγκεκριμενη περιπτωση, ειναι κατι πιο γενικο. Ας που λοιπον οτι γινεται το σεναριο που περιγραφεις. Και? Θελω να σου, και τι εγινε που δεν σου αρεσει, σου ασκεται καποια βια ή παραβιαζεται η ελευθερια σου? Οχι. Υπαρχει μια περιπτωση, λεμε τωρα μια περιπτωση, πως εχεις κακομαθει λιγο στις σχεσεις σου με τον καλο μπαμπας-κρατος. Το οτι θα παιρνεις αυτο που προθυμοι να σου δινουν οι αλλοι και οχι αυτο που θελεις δεν ειναι κακο

Δεν θα έγραφες σε εικόνα αφής σήμερα ας πούμε. Ένα παράδειγμα από την αέναη έρευνα του mit media lab.
Δεν θα είχαμε τα εμφυτεύματα καρδιάς σήμερα. Δεύτερο παράδειγμα απώλειας γνώσης (20 χρόνια έρευνας θέλουν μετά την αποδοχή από τον FDA).
Δεν θα είχες το εμβόλιο του covid σήμερα (δεν υπήρχαν εμβόλια mRNA πριν οπότε η έρευνα δεν είχε κέρδος).

Ορίστε 3 εφαρμογές που προήλθαν από την έρευνα χωρίς να υπάρχει άμεση εφαρμογή στην αγορά. Χωρίς να επεμβαίνουν κανόνες της αγοράς.

Η εφαρμογή αυτού που έχεις στο μυαλό σου έχει ως στόχο την άμεση στέρηση γνώσης.
Το βλεπω απο πλευρας ελευθεριας επιλογων, αποδοτικοτητας και περιορισμου αυθαιρεσιων/διαφθορας (άρα μεσω αγορας). Αν θελεις να μιλησεις για καποιον που ενδιαφερεται μονο για κατι, ξεκινα απο τον εαυτο σου, που ενδιαφερεσαι μονο για την αυτο που εχεις στο κεφαλι σου ως "κρατος"
Από πλευράς ελευθερίας επιλογών, αποδοτικότητας και περιορισμού αυθαιρεσιών/διαφοράς οι νόμοι του Νεύτωνα δεν θα ήταν γνωστοί (κατά συνέπεια θα περπατούσες για να πας στη δουλειά σου).
Μπορείς να φανταστείς σε τι κόσμο θα ζούσες τώρα, απολαμβάνοντας την ελευθερία επιλογών, αποδοτικότητας και περιορισμού αυθαιρεσιών/διαφθοράς. Κάνε σήμερα το σταυρό σου, πάνε άναψε και μια λαμπάδα που οι απόψεις σου (και μερικών άλλων) είναι επικίνδυνες για την κοινωνία του σήμερα και του αύριο.

Επειδη μου τα εχει πρηξει λιγο με τη χρηματοδοτηση και τη χρηματοδοτηση, υπαρχει καποιος που πιστευει οτι αν τα Ελληνικα πανεπιστημια επαιρναν την χρηματοδοτηση της γερμανιας ή των ΗΠΑ, θα γινονταν και ισαξια τους?
Ναι το πιστεύω εγώ. Αν αύριο το ΑΠΘ πάρει 1 δις όσο έχει το Πολυτεχνείο του Μονάχου θα κάνει παπάδες.
Εσύ που μιλάς για αποδοτικότητα, μπορείς να βγαλεις την ίδια δουλειά με 10 εκατομμύρια ευρώ και την ίδια με 1 δις ; Μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα με 10 εκατομμύρια ευρώ και τα ίδια με 1 δις ευρώ ;

Πραγματικα, δεν ξερω ποσο δυσκολο ειναι να σκεφτει καποιος οτι για να εχει νοημα να ριξεις λεφτα καπου, πρεπει να κοιτας και ΠΟΥ τα ριχνεις, δηλαδη να εχεις εξασφαλησει οτι υπαρουν διαδικασιες και αποδοτικοτητα στα πλαισια των ηδη διαθεσιμοων πορων.
Όχι δεν έχει νόημα όταν μιλάμε για ινστιτούτα έρευνας. Εκτός και εάν κάποιοι επιθυμούν ελεγχόμενη έρευνα.

Ειναι στα πλαισια των πνευματικων σου δυνατοτητων να μην θεωρεις καποιον που διαφωνει μαζι σου ως κακο?
Είναι στα πλαίσια των πνευματικών μου δυνατοτήτων να θεωρώ κάποιον ότι οι απόψεις του ειναι ανεφάρμοστες όταν δεν έχει να επιδείξει ούτε ένα παράδειγμα.
Ειναι αυτο το "θεωρητικα" που λες και ο ιδιος. Δεν ειναι θεμα απλα να εχεις ιδιωτες παιχτες, ειναι πρωτιστως θεμα να εχεις ελευθερη αγορα, και δεν ταυτιζονται αυτα μεταξυ τους.
Ελεύθερη αγορά υπάρχει, πώς γίνονται να έχουν μετατραπεί σε καρτέλ ; Απέτυχε ο καπιταλισμός στην Ελλάδα ;

Παρεπιπτοντως, αν εφαρμοσουμε αντιστοιχη λογικη σε εσενα, δεν ειναι λιγο περιεργο να γκρινιαζεις για καρτελ, οταν ο ιδιος θελεις μονοπωλιο?
Δεν υπάρχει μονοπώλιο, υπάρχουν ιδιωτικά κολλέγια αν δεν τα χεις πάρει χαμπάρι. Εδώ μιλάμε για εντελώς άλλη περίπτωση. Μιλάμε για την χρηματοδότηση ιδιωτικών πανεπιστημίων για να μην μεταναστεύσει η άρχουσα τάξη.
Οχι, δεν το εκανα και αντιμετωπιζομουν σαν δευτερης κατηγοριας πολιτης. Τι προσπαθεις να πεις, οτι τα καλα παιδια υπακουνε το κρατος ή οτι το καλο το κρατος με φροντηζει και με αγαπα, αρα πρεπει να το ευχαριστω κιολας που με κλεβει? Θες, για μια φορα, να μου απαντησεις τι δεν σου αρεσει στο να εχω επιλογη αν θα πληρωνω το κρατος?
Δεν το έκανες γιατί δεν το πιστεύεις, εννοώ δεν πιστεύεις την αποδοτικότητά του ; Ή δεν το έκανες επειδή στο επέβαλλε το κράτος ; ή μήπως γιατί δεν πιστεύεις στον εμβολιασμό ;
Όταν έχεις πυρετό παίρνεις πενικιλίνη ;

τι δεν σου αρεσει στο να εχω επιλογη αν θα πληρωνω το κρατος?
Το κράτος έχει ευθύνη για εσένα ακόμα και εάν δεν είσαι ασφαλισμένος ή δεν πιστεύεις στον εμβολιασμό (πχ. για αυτό είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός των μικρών παιδιών μετά τους πρώτους 6 μήνες, αλλιώς υπάρχουν ωραία φέρετρα )

Τιποτα, καλα τους κανουν, γκλοπ στον κωλο
Κάνε κανένα εμβόλιο πρώτα γιατί βλέπω να την πληρώνει το σύστημα υγείας και να γίνεται διαλογή μετά.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ίσως θέλουν να κάνουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια για να στείλουν εκεί την πανεπιστημιακή αστυνομία που δεν έχουν τι να την κάνουν. Αλλά μάλλον στο τέλος θα στείλουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια εκεί που πήγε η πανεπιστημιακή αστυνομία.

1707053429665.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top