Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ν+2 ακουγεται οτι θα εφαρμοστει απο τοτε που ημουν παιδακι και τωρα ειμαι 4ο ετος. Αστειο μετρο οπως και η πανεπιστημιακη αστυνομια που ειδαμε ολοι πως πηγε.
Ν+2 μπορεί και να είχε νόημα αν
1) οι καθηγητές δεν έκαναν ό,τι γουστάρουν aka δεν βάζω θέματα που σου βγαίνει η παναγία
2) υπάρχει μια βασική οργάνωση aka δεν ανεβάζω τελευταία στιγμή διαφάνειες και δε βάζω θέματα τα οποία δεν έχω διδάξει
3) ο καθηγητής είναι εκεί για να σε βοηθήσει όχι για να σου κάνει κώλο τη ζωή

Ας λυθούν όλα τα παραπάνω και ο ελέφαντας στο δωμάτιο που λέγεται υποχρηματοδότηση (εργαστήρια με συνδετήρες και σελοτειπ ) και μετά συζητάμε αν όντως επιβαρύνει η Μαρία και ο Κωστας που μπήκε το 2011 και δεν έχει τελειώσει ακόμα.

Υπάρχει και στο εξωτερικό αυτό το πρόβλημα, δεν ειναι ελληνικό φαινόμενο :
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ας ασχοληθούν πρώτα με την δημόσια παιδεία που είναι στο έλεος του Θεού και πάνε και στα ιδιωτικά μετά.
Γιατι? Γιατι ειμαι υποχρεωμενος να περιμενω αν και οταν παρει μπρος το καθε πολιτικο ρεμαλι και φτιαξει το κρατικο μπαχαλο? Εσυ αν το θες καν'το, γιατι ειναι προφανες οτι η προτεραιοτητα σου ειναι το κρατικο και οχι το ποιοτικο, αλλα γιατι ειμαι και εγω υποχρεωμενος? Και εννοω κατι περα απο το οτι απλα ετσι γουσταρεις
Δευτερον, ακριβως ΛΟΓΩ των προβληματων των κρατικων, τα οποια δεν επιλυονται και δεν ειναι θεμα μονο του Κουλη, ειναι ο λογος που καποιοι θελουν την εναλλακτικη των μη-κρατικων ιδρυματων. Ξαναλεω, εσυ κατσε και περιμενε, εγω θελω να γινει εργο.
Και κανε μου μια χαρη, μη μου μιλας για τον Κουλη ή τον καθε πολιτικο παπαρα, αλλα πες μου εμενα, εναν απλο πολιτη, γιατι μου το απαγορευεις. Γιατι αυτο ειναι το πραγματικα τραγικο της υποθεσης, δεν μπορειτε μερικοι να αντιληφθειτε οτι καποιος μπορει να θελει τα ιδιωτικα εξω απο το πλαισιο της πολιτικης ή καποιου consiracy διαλυσης του δημοσιου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γιατί να μπορεις να πας στο ιδρυμα που θελεις με το ετσι-θελω;
και αλλοι θελουν, ομως εσυ γιατί να εχεις το προνομιο επειδη εισαι πλουσιος να το κάνεις και όχι επειδη το αξιζεις; μονο και μονο επειδη εχεις τα λεφτα να πλερω;
(το β' ενικο δεν παει σε σενα προφανως)
Μλκ ξεκολα με το χαζο Meme για τους πλουσιους που αγοραζουν πτυχια, γινεσαι γελοιος
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Γιατι? Γιατι ειμαι υποχρεωμενος να περιμενω αν και οταν παρει μπρος το καθε πολιτικο ρεμαλι και φτιαξει το κρατικο μπαχαλο? Εσυ αν το θες καν'το, γιατι ειναι προφανες οτι η προτεραιοτητα σου ειναι το κρατικο και οχι το ποιοτικο, αλλα γιατι ειμαι και εγω υποχρεωμενος? Και εννοω κατι περα απο το οτι απλα ετσι γουσταρεις
Δευτερον, ακριβως ΛΟΓΩ των προβληματων των κρατικων, τα οποια δεν επιλυονται και δεν ειναι θεμα μονο του Κουλη, ειναι ο λογος που καποιοι θελουν την εναλλακτικη των μη-κρατικων ιδρυματων. Ξαναλεω, εσυ κατσε και περιμενε, εγω θελω να γινει εργο.
Και κανε μου μια χαρη, μη μου μιλας για τον Κουλη ή τον καθε πολιτικο παπαρα, αλλα πες μου εμενα, εναν απλο πολιτη, γιατι μου το απαγορευεις. Γιατι αυτο ειναι το πραγματικα τραγικο της υποθεσης, δεν μπορειτε μερικοι να αντιληφθειτε οτι καποιος μπορει να θελει τα ιδιωτικα εξω απο το πλαισιο της πολιτικης ή καποιου consiracy διαλυσης του δημοσιου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μλκ ξεκολα με το χαζο Meme για τους πλουσιους που αγοραζουν πτυχια, γινεσαι γελοιος
για να μιλησουμε πιο συγκεκριμενα, εσυ λοιπον τι ακριβως θελεις να κανεις και μπορεις μονο απο ιδιωτικα και οχι απο δημοσια;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
για να μιλησουμε πιο συγκεκριμενα, εσυ λοιπον τι ακριβως θελεις να κανεις και μπορεις μονο απο ιδιωτικα και οχι απο δημοσια;
Το να εχω δυνατοτητα περισσοτερων επιλογων, περαν απο την πολιτικης δαιχειριση? Το να εχω απαιτησεις? Να μην περιμενω να παρει μπρος το πολιτικο συστημα γιαν να αλλαξει κατι? Να υπαρχει ενας απειροελαχιστος ανταγωνισμος? Να μπορω να ξεφυγω απο τις καρκινιες του δημοσιου, οπως καταληψιες?
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Το να εχω δυνατοτητα περισσοτερων επιλογων, περαν απο την πολιτικης δαιχειριση? Το να εχω απαιτησεις? Να μην περιμενω να παρει μπρος το πολιτικο συστημα γιαν να αλλαξει κατι? Να υπαρχει ενας απειροελαχιστος ανταγωνισμος? Να μπορω να ξεφυγω απο τις καρκινιες του δημοσιου, οπως καταληψιες?
και θα βασισεις την εκπαιδευση σου σε εναν ιδιωτη που τον ενδιαφερει αποκλειστικα το κερδος του;
τι σε κανει να πιστευεις πως εκει θα αποκτησεις καλυτερη εκπαιδευση; επειδη θα πληρωνεις;
μην το εχεις δεδομενο
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
και θα βασισεις την εκπαιδευση σου σε εναν ιδιωτη που τον ενδιαφερει αποκλειστικα το κερδος του;
τι σε κανει να πιστευεις πως εκει θα αποκτησεις καλυτερη εκπαιδευση; επειδη θα πληρωνεις;
μην το εχεις δεδομενο
Εχεςι δικιο, θα βασισω την εκπαιδευση μου σε εναν δημοσιοκοπριτη που χωθηκε σε μια θεση και θα πληρωνεται δουλευει-δεν δουλευει
Και στην τελικη το τι πιστευω εγω, εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος ειναι δικο του ζητημα. Δεν αποτελει βαση ομως να απαγορευσεις ή να επιβαλλεις κατι στον αλλον
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Εχεςι δικιο, θα βασισω την εκπαιδευση μου σε εναν δημοσιοκοπριτη που χωθηκε σε μια θεση και θα πληρωνεται δουλευει-δεν δουλευει
Και στην τελικη το τι πιστευω εγω, εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος ειναι δικο του ζητημα. Δεν αποτελει βαση ομως να απαγορευσεις ή να επιβαλλεις κατι στον αλλον
η δικια σου παρακαμπτικη-παρατυπη-αδικη-αναξιοκρατικη προσβαση στην τριτοβαθμια μονο με τα λεφτα ομως παει κοντρα και ακυρωνει τη δικη μου προσπαθεια-κοπο, επομενως θιγονται δικες μου ελευθεριες και αξιες
η ελευθερια του ενος σταματαει στην ελευθερια του αλλου
ξερεις πώς επιλυονται αυτα, ποιος τα διευθετει, ποιος οριζει πού ξεκιναει το ενα και πού σταματαει το αλλο;
ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ
το οποιο αυτη τη στιγμη καταπατειται και καταστρατηγειται οσο δεν παει με ενα νομοσχεδιο το οποιο βολευει μονο εσενα και ομοϊδεατες σου, ενω ολα τα πανεπιστημια εχουν τοποθετηθει δημοσια ΚΑΤΑ του νομοσχεδιου, τουλαχιστον στη μορφη που παει να ψηφιστει (οσα πανεπιστημια εχουν παρει θεση δημοσια)
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Ν+2 ακουγεται οτι θα εφαρμοστει απο τοτε που ημουν παιδακι και τωρα ειμαι 4ο ετος. Αστειο μετρο οπως και η πανεπιστημιακη αστυνομια που ειδαμε ολοι πως πηγε.
Εγώ θα ξαναρωτήσω, Ποιον ενοχλούν οι αιώνιοι; Δεν επιβαρύνουν κανέναν. Γιατί τόσο ζόρι για την διαγραφή τους; Εσείς να κοιτάτε τον εαυτό σας.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Το ΠΑΣΟΚ σήμερα είναι υπέρ ή κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων; Κάθε πότε αλλάζουν γνώμη στο κόμμα ξέρει κανείς;
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Το ΠΑΣΟΚ είχε μια ευκαιρία να κερδίσει πολιτικά από όλο αυτό χωρίς να το κατηγορεί κανείς.

Να πει είμαστε υπερ αλλά μόνο με αναθεώρηση του συντάγματος και οχι ψάχνοντας παραθυράκια, είμαστε ανοιχτοί σε αναθεώρηση του συντάγματος που θα προβλέπει ιδιωτικά πανεπιστήμια και θα το στηρίξουμε, ελάτε να συζητήσουμε για το τι ακριβώς θα προβλέπεται.

Δε νομίζω ότι θα μπορούσε να τους πει κανείς κάτι τότε και θα μπορούσε να εκθέσει την κυβέρνηση αν τους έλεγε οχι εμείς το θέλουμε τώρα και για το σύνταγμα βλέπουμε.
Που αυτό θα τους έλεγε γιατί βιάζονται να το κάνουν οσο πιο σύντομα γίνεται ενω συνταγματική αναθεώρηση δεν μπορεί να ξεκινήσει πριν τον Δεκέμβρη και θέλει εκλογές για να ψηφίσει το νέο σύνταγμα η επόμενη βουλή.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Ν+2 μπορεί και να είχε νόημα αν
1) οι καθηγητές δεν έκαναν ό,τι γουστάρουν aka δεν βάζω θέματα που σου βγαίνει η παναγία
2) υπάρχει μια βασική οργάνωση aka δεν ανεβάζω τελευταία στιγμή διαφάνειες και δε βάζω θέματα τα οποία δεν έχω διδάξει
3) ο καθηγητής είναι εκεί για να σε βοηθήσει όχι για να σου κάνει κώλο τη ζωή
Ετσι ακριβως ειναι φιλε μου. Και να προσθεσω πως ο αιωνιος φοιτητης δεν επιβαρυνει καθολου το πανεπιστημιο του αφου το πασο του εχει ληξει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ιατι ειναι προφανες οτι η προτεραιοτητα σου ειναι το κρατικο και οχι το ποιοτικο,
Ποιος σου ειπε οτι θα ερθει ποιοτικο ιδιιωτικο στο ελλαδισταν για να διδαξει τον γιαννακη απο την αργυρουπολη που εγραψε 8,5 πανελληνιες ? Δεν μπορεις να καταλαβεις οτι ολο αυτο γινεται λογω ψηφων και Ε.Ε ?
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Ν+2 μπορεί και να είχε νόημα αν
1) οι καθηγητές δεν έκαναν ό,τι γουστάρουν aka δεν βάζω θέματα που σου βγαίνει η παναγία
2) υπάρχει μια βασική οργάνωση aka δεν ανεβάζω τελευταία στιγμή διαφάνειες και δε βάζω θέματα τα οποία δεν έχω διδάξει
3) ο καθηγητής είναι εκεί για να σε βοηθήσει όχι για να σου κάνει κώλο τη ζωή

Ας λυθούν όλα τα παραπάνω και ο ελέφαντας στο δωμάτιο που λέγεται υποχρηματοδότηση (εργαστήρια με συνδετήρες και σελοτειπ ) και μετά συζητάμε αν όντως επιβαρύνει η Μαρία και ο Κωστας που μπήκε το 2011 και δεν έχει τελειώσει ακόμα.

Υπάρχει και στο εξωτερικό αυτό το πρόβλημα, δεν ειναι ελληνικό φαινόμενο :
Ισχύει.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ο σύντροφος Κουτσούμπας (αν είδατε τη δήλωση για sugar daddies) για ποιο λόγο νομίζει ότι είναι στο απυρόβλητο και μπορεί να λέει ότι θέλει χωρίς αντιδράσεις; Επειδή τον βάζει το Luben; Ακόμα να γίνει χαμός με τη δήλωσή του, όπως θα γινόταν αν την έκανε ο Άδωνις.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ο σύντροφος Κουτσούμπας (αν είδατε τη δήλωση για sugar daddies) για ποιο λόγο νομίζει ότι είναι στο απυρόβλητο και μπορεί να λέει ότι θέλει χωρίς αντιδράσεις; Επειδή τον βάζει το Luben; Ακόμα να γίνει χαμός με τη δήλωσή του, όπως θα γινόταν αν την έκανε ο Άδωνις.

Πολλές στο disc μπορεί να ψάχνουν για έναν τέτοιο daddy
 

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
και θα βασισεις την εκπαιδευση σου σε εναν ιδιωτη που τον ενδιαφερει αποκλειστικα το κερδος του;
τι σε κανει να πιστευεις πως εκει θα αποκτησεις καλυτερη εκπαιδευση; επειδη θα πληρωνεις;
μην το εχεις δεδομενο
Αν αυτό είναι λογικό επιχείρημα τότε δεν θα έπρεπε να πηγαίνεις σε φροντιστήριο για να περάσεις στο πανεπιστήμιο και αυτός ιδιώτης είναι.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.

-Μα κλείνετε δημόσιο δρόμο.
-Ναι, μα η κυβέρνηση Μητσοτάκη ιδρύει ιδιωτικά πανεπιστήμια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Ο σύντροφος Κουτσούμπας (αν είδατε τη δήλωση για sugar daddies) για ποιο λόγο νομίζει ότι είναι στο απυρόβλητο και μπορεί να λέει ότι θέλει χωρίς αντιδράσεις; Επειδή τον βάζει το Luben; Ακόμα να γίνει χαμός με τη δήλωσή του, όπως θα γινόταν αν την έκανε ο Άδωνις.
Δεν έχει φάει κράξιμο για άλλα και άλλα και θα φάει για τα λίγα σωστά που λέει;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top