Όριο ηλικίας στο Φόρουμ;

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Graphic designer και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
[FONT=Franklin Gothic Medium, sans-serif]Να προτείνω κάτι? Θα μπορούσε όταν γράφετε κάποιος έκτος απο το να αποδέχεται τους όρους να υπάρχουν και δυο buttons που το ενα να λέει “Είμαι ανω τον 15” και το άλλο “είμαι κάτω των 15”. Και να κρίνουν οι admin πια topics δεν θα εμφανίζοντα στους κάτω τον 15"(υπάρχει αυτή η δυνατότητα νομίζω). Δεν νομίζω να μπει κάποιος στην διαδικασία να πει ψεύτικη ηλικία σε κάτι τέτοιο...:/:[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μυρτω4038

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
[FONT=Franklin Gothic Medium, sans-serif]Να προτείνω κάτι? Θα μπορούσε όταν γράφετε κάποιος έκτος απο το να αποδέχεται τους όρους να υπάρχουν και δυο buttons που το ενα να λέει “Είμαι ανω τον 15” και το άλλο “είμαι κάτω των 15”. Και να κρίνουν οι admin πια topics δεν θα εμφανίζοντα στους κάτω τον 15"(υπάρχει αυτή η δυνατότητα νομίζω). Δεν νομίζω να μπει κάποιος στην διαδικασία να πει ψεύτικη ηλικία σε κάτι τέτοιο...:/:[/FONT]

Αυτο θα ηταν μια λογικη λυση για τους ενηλικες που μπαινουν ως 11-12χρονα.Αν τους αποκλειστουν καποια θεματα δεν θα εχει ενδιαφερον να το κανουν. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zbeebz

Νεοφερμένος

Η αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Κι εμένα μου φαίνεται λογικό. Όντας όμως άσχετη, :redface: δεν ξέρω αν χρειάζεται πάντα κάποιον σε επιφυλακή ή τίποτα μεγάλες και μπελαλίδικες αλλαγές... :redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Graphic designer και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
[FONT=Franklin Gothic Medium, sans-serif]Άπλα νομίζω οτι είναι λίγο υπερβολικό να αποκλίοντε τελείος απο ένα φόρουμ που ουσιαστικά μιλάει για την αγάπη και τον σεβασμό απέναντι στα ζώα, αλλά είναι κάποια θέματα (π.χ. Αυτό με το βιντεακι με τα ζώα που τα γδερνουν ζωντανά) που δεν είναι κατάλληλο υλικό για ένα άτομο τετιας ηλικίας..:/:[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΟΥΡΑΝΙΑ

Νεοφερμένος

Η ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
[FONT=Franklin Gothic Medium, sans-serif]Να προτείνω κάτι? Θα μπορούσε όταν γράφετε κάποιος έκτος απο το να αποδέχεται τους όρους να υπάρχουν και δυο buttons που το ενα να λέει “Είμαι ανω τον 15” και το άλλο “είμαι κάτω των 15”. Και να κρίνουν οι admin πια topics δεν θα εμφανίζοντα στους κάτω τον 15"(υπάρχει αυτή η δυνατότητα νομίζω). Δεν νομίζω να μπει κάποιος στην διαδικασία να πει ψεύτικη ηλικία σε κάτι τέτοιο...:/:[/FONT]

Συμφωνώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την θέσπιση κατώτατου ορίου ηλικίας για την εγγραφή στο φόρουμ.΄Ομως συμμερίζομαι τις πιο πάνω απόψεις για το πώς μπορεί κανείς να το ελέγξει.Δεν υπάρχουν τρόποι...Απ΄την άλλη πλευρά σκέφτομαι πως αν ένα παιδί που έχει γατάκι μπεί στο φόρουμ και ρωτήσει κάποια πράγματα για ένα πιθανό πρόβλημα, αυτό δεν δείχνει υπευθυνότητα αλλά και αγάπη στα ζώα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice

Νεοφερμένος

Η alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Interior designer. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την θέσπιση κατώτατου ορίου ηλικίας για την εγγραφή στο φόρουμ.΄Ομως συμμερίζομαι τις πιο πάνω απόψεις για το πώς μπορεί κανείς να το ελέγξει.Δεν υπάρχουν τρόποι...Απ΄την άλλη πλευρά σκέφτομαι πως αν ένα παιδί που έχει γατάκι μπεί στο φόρουμ και ρωτήσει κάποια πράγματα για ένα πιθανό πρόβλημα, αυτό δεν δείχνει υπευθυνότητα αλλά και αγάπη στα ζώα?:hmm:

Καλημερα!
Ναι, αλλα δεν ειναι το ιδιο υπευθυνο για να το παει στο γιατρο...
Οπως και να 'χει τελικα ισως η καλυτερη αντιμετωπιση ειναι το report...
Ειδα απο χτες το βραδυ τις περιπτωσεις που λεει η julia, και αλλη μια που ρωτησα εγω κατι. Η ερωτηση μου μπορει να ηταν τελειως χαζη, αλλα χαθηκα μεσα στο thread.
Και επειδη ασχοληθηκα κι εγω με τα πιτσιρικια, μπορω να πω οτι με κουρασανε και καμια υπευθυνοτητα δεν ειδα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria23

Νεοφερμένος

Η Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
[FONT=Franklin Gothic Medium, sans-serif]Να προτείνω κάτι? Θα μπορούσε όταν γράφετε κάποιος έκτος απο το να αποδέχεται τους όρους να υπάρχουν και δυο buttons που το ενα να λέει “Είμαι ανω τον 15” και το άλλο “είμαι κάτω των 15”. Και να κρίνουν οι admin πια topics δεν θα εμφανίζοντα στους κάτω τον 15"(υπάρχει αυτή η δυνατότητα νομίζω). Δεν νομίζω να μπει κάποιος στην διαδικασία να πει ψεύτικη ηλικία σε κάτι τέτοιο...:/:[/FONT]


δεν ξερω αν ειναι σωστο να αναφερθω σε αλλο site αλλα το διαφημιζουμε και μεις αν υπαρχει προβλημα σβηστε το μνμ.. αλλα στο petbirds για να μην γινεται χαμος μνμ τα ελεγχει ο διαχειριστης και μετα τα ανεβαζει...οχι σε ολες τις περιπτωσεις παντα..ισως αυτο που λεει η indrilgon ειναι σωστο και εφικτο απλα για να μην υπαρχουν τετοια περιστατικα..τωρα παντα εξαρταται απο αυτον που θα μπει και τι θα δηλωσει..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zbeebz

Νεοφερμένος

Η αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αν όμως υπάρχει όριο ηλικίας από την αρχή, η ευθύνη είναι αποκλειστικά του χρήστη και δεν χρειάζεται να ελέγχει κανένας τα μηνύματα. Απλώς, όποτε εμείς οι υπόλοιποι βλέπουμε φάουλ, μπορούμε να κάνουμε αναφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Όπως σωστά είπατε, η πραγματική ηλικία των χρηστών θα είναι αδύνατο να εξακριβωθεί. Αλλά εκτός αυτού, θυμηθείτε ότι, παρά τα πρόσφατα προβληματάκια, υπήρξαν και υπάρχουν αρκετά νεαρά μέλη, που συμμετέχουν πολύ δημιουργικά, και θα ήταν κρίμα να τους αποκλείσουμε απ' το φόρουμ.
Επίσης, καλό είναι να μην είμαστε καχύποπτοι.:) Κάποια απ' αυτά που γράφονται μπορεί να είναι φάρσες (αυτό κατά κανόνα φαίνεται), άλλες φορές τα γεγονότα παρουσιάζονται με μια δόση υπερβολής (επόμενο, λόγω ηλικίας) και άλλες φορές η κάπως περίεργη συμπεριφορά του χρήστη οφείλεται στο ότι δεν είναι πολύ εξοικειωμένος με το ίντερνετ.

Κι επειδή όλοι κάποτε υπήρξαμε "καινούργιοι", καλό είναι να μη βλέπουμε παντού εχθρούς και να μην παίρνουμε απ' τα μούτρα τους νέους χρήστες (δε έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, γενικά το λέω).

Τώρα, στα επιμέρους:
Εντάξει, ξέρουμε ότι στο νετ, πρέπει πάντα να βασιλεύει η κριτική ικανότητα, και λογική.... αλλά κάπου θα πρέπει να μπαίνει και ένα όριο, πιστεύω, στις "γνώμες" ... αλλιώς αυτομάτως ακυρώνονται φοβάμαι, μαζί τους και όλοι οι άλλοι. ( και μιλάω για τους επισκέπτες, ή τους νέους... που δεν μας ξέρουν, και δεν μπορούν να ξεχωρίσουν):hmm:

Πώς θα μπει αυτό το όριο; Και γιατί πιστεύεις ότι οι επισκέπετες και οι καινούργιοι είναι ηλίθιοι και δεν μπορούν να κρίνουν;:P Το περιεχόμενο των μηνυμάτων (και του νετ γενικά) δεν μπορεί να ελεγχθεί για πρακτικούς λόγους, οπότε είναι στο χέρι μας να διασταυρώνουμε αυτά που διαβάζουμε. Αλλά ακόμα κι αν γράψει κανείς κάτι λάθος, οι άλλοι κατά κανόνα τον διορθώνουν, οπότε δεν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα. Τώρα, αν κάποιος καταπίνει αμάσητα τα διάφορα που διαβάζει από δω κι από κει, είναι δικό του πρόβλημα.:|

δεν ξερω αν ειναι σωστο να αναφερθω σε αλλο site αλλα το διαφημιζουμε και μεις αν υπαρχει προβλημα σβηστε το μνμ.. αλλα στο petbirds για να μην γινεται χαμος μνμ τα ελεγχει ο διαχειριστης και μετα τα ανεβαζει...οχι σε ολες τις περιπτωσεις παντα..

Δεν είναι άσχημη ιδέα, αλλά δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε ένα φόρουμ με τόσο μεγάλη κίνηση. Αν μιλάμε για μπλογκ ή κάτι ανάλογο, τότε ναι, αλλά εδώ πέφτουν κάθε μέρα γύρω στα 600-700 μηνύματα... δεν θα προλαβαίναμε να κάνουμε τίποτα άλλο, :P χώρια που δεν θα είχαν ροή οι συζητήσεις.

Ένα απ' αυτά τα "11χρονα" μπήκε σε θέμα "σεξουαλική κακοποίηση ζώου" και έβαλε και σχόλιο. Το θέμα αυτό ήταν ανοιχτό για το κοινό, στις καταγγελίες (μάλλον πρέπει να ψάξω να το βρω). Δηλαδή οποιοσδήποτε έμπαινε μπορούσε να δει ένα 11χρονο να εκφράζει γνώμη αφού είχε διαβάσει πράγματα που δεν ενδείκνυνται καθόλου για 11χρονα.

Προσωπικά, δεν θεωρώ τόσο τρομερό να διαβάσει ένα 11χρονο για ένα τέτοιο περιστατικό, αλλά μάλλον είμαι πολύ προοδευτική.:D Τα λινκ επιτρέπονται (ο καθένας βλέπει με δική του ευθύνη),:P αλλά οι σοκαριστικές φωτογραφίες πρέπει να αφαιρούνται και, αν μας έχει διαφύγει κάτι, παρακαλώ να κάνετε report. Κατά τ' άλλα, δεν είναι πια και τόσο πολλά τα θέματα με τέτοιο περιεχόμενο ούτε είναι τόσο πολλοί οι ανήλικοι χρήστες, ώστε να δημιουργείται πρόβλημα.


[FONT=Franklin Gothic Medium, sans-serif]Να προτείνω κάτι? Θα μπορούσε όταν γράφετε κάποιος έκτος απο το να αποδέχεται τους όρους να υπάρχουν και δυο buttons που το ενα να λέει “Είμαι ανω τον 15” και το άλλο “είμαι κάτω των 15”. Και να κρίνουν οι admin πια topics δεν θα εμφανίζοντα στους κάτω τον 15"(υπάρχει αυτή η δυνατότητα νομίζω). [/FONT]

Αυτό πράγματι υπάρχει σε μερικά φόρουμ που έχουν κατηγορίες με ενήλικο περιεχόμενο, αλλά υπάρχει κάτι τέτοιο στο MyCat; Για να γίνει αυτό που λες, πρέπει να "κλείσουν" ολόκληρες κατηγορίες, ώστε να εμφανίζονται τα νέα θέματα μόνο στους συντονιστές, με αποτέλεσμα να καθυστερεί η δημοσίευσή τους.
Και με ποιο κριτήριο θα αποφασίζουμε τι είναι κατάλληλο και τι όχι; ΟΚ, μερικά είναι σαφή, αλλά τα περισσότερα είναι grey area. Χώρια που τα πιο πολλά σοκαριστικά θέματα διακινούνται μέσω email και τα βρίσκει κανείς παντού στο δίκτυο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zbeebz

Νεοφερμένος

Η αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Προσωπικά, δεν θεωρώ τόσο τρομερό να διαβάσει ένα 11χρονο για ένα τέτοιο περιστατικό, αλλά μάλλον είμαι πολύ προοδευτική.
Φοβάμαι πως ναι, στο θέμα αυτό είσαι πολύ προοδευτική. Δεν έχω ανθρώπινο παιδί αλλά, αν είχα, δεν θα ήθελα να αρχίσει τη σεξουαλική του εκπαίδευση διαβάζοντας για ασέλγειες επί σκύλων. Κι αυτό δεν το θεωρώ συντηρητισμό, αλλά παράβαση στην ψυχολογική/σωματική ανάπτυξη ενός παιδιού.
Όσο γι' αυτό που είπε η Julia, ότι οι παρεμβάσεις των γνωστών 11χρονων (όπως λέμε των γνωστών αγνώστων! :lol:) συχνά φέρνουν το χάος, δεν έχει και τόσο άδικο.
Εγώ πάλι θα το έβρισκα λογικό ένα παιδάκι να μπορεί να βλέπει τι γράφεται στο φόρουμ, να μαθαίνει από αυτά που γράφονται, αλλά να μην παρεμβαίνει. Έτσι κι αλλιώς, παιδάκια τέτοιας ηλικίας δεν έχουν τα ίδια την ευθύνη των κατοικιδίων τους. Την έχουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους. Ας γραφτεί λοιπόν η μαμά ή ο μπαμπάς ή ο θείος και η θεία κι ας μαθαίνει απ' αυτό και το παιδάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα το έβρισκα λογικό ένα παιδάκι να μπορεί να βλέπει τι γράφεται στο φόρουμ, να μαθαίνει από αυτά που γράφονται, αλλά να μην παρεμβαίνει.

Γιατί να μην παρεμβαίνει;:confused: Δηλαδή αν θέλει να μοιραστεί μια εμπειρία του, να ρωτήσει κάτι -κι ας μην έχει άμεσα την ευθύνη- γιατί να μην το κάνει; Υπάρχουν αρκετά νεαρά μέλη με πολύ καλή συμμετοχή στο φόρουμ*, γιατί λες ότι δεν πρέπει να συμμετέχουν;

* Don't take my word for it, πήγαινε στη Λίστα μελών (από τα Εργαλεία) και πάτα εκεί που λέει ηλικία για να τα βρεις και να δεις τα μηνύματά τους.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι δεν είναι πρόβλημα πραγματικά παιδάκια τα οποία είναι κ χαριτωμένα αλλά κ όταν βλέπω αυτή την ηλικία θεωρώ ότι ειναι κ ελπιδοφόρο ότι όλο κ περισσότερα παιδάκια αρχίζουν να έχουν φιλόζωα αισθήματα κ μάλιστα θέλουν να τα μοιραστούν με άλλους ανθρώπους είτε είναι συνονομιλίκοι τους είτε κ μεγαλύτερη. Το πρόβλημα όμως είναι ότι κάποιοι κύριοι αναλαμβάνουν να το παίξουν παιδάκια είτε στην καλύτερη περίπτωση όπως ειπώθηκε για φάρσα είτε στην χειρότερη για άλλους λόγους που ούτε καν θέλω να τους σκέπτομαι. Νομίζω ότι σ αυτή την περίπτωση που πραγματικά το τελευταίο διάστημα κ εγώ εχω παρατηρήσει περίεργα κρούσματα, καλό ειναι να ειδοποιούμαι τη διαχείρηση γιατί μπορεί να μην έχουμε να κάνουμε με άτομο αλλά με κύκλωμα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis-Vivi

Νεοφερμένος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα με τη Sli8erin...δεν εχω προβλημα με τα παιδακια που μπενουν ισα ισα χαιρομαι που βλεπω οτι απαγανε τα ζωακια αλλα εγω προσωπηκα δεν θελω να μου λενε ψεμματα..και δεν μπορω να δεχτω οτι ενα παιδι 11 χρονων ειναι στησ 3 το βραδυ ξυπνιο..δεν με ενοχλει κατι αλλο..και οσο για το θεμα περι σεξουαλικης κακοπειησεις που ειδα δεν γραφει και τπτ τρομερο ..υπαρχουν πολλα δυστιχως χειροτερα στο νετ απο αυτο ..και οι γονοις τους ειναι αυτοι που θα πρεπε να προβληματιζοντε οχι εμεις..οταν με το καλο κανω παιδι θα προβληματιζομαι για τα δικα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina10

Νεοφερμένος

Η katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι δεν είναι πρόβλημα πραγματικά παιδάκια τα οποία είναι κ χαριτωμένα αλλά κ όταν βλέπω αυτή την ηλικία θεωρώ ότι ειναι κ ελπιδοφόρο ότι όλο κ περισσότερα παιδάκια αρχίζουν να έχουν φιλόζωα αισθήματα κ μάλιστα θέλουν να τα μοιραστούν με άλλους ανθρώπους είτε είναι συνονομιλίκοι τους είτε κ μεγαλύτερη. Το πρόβλημα όμως είναι ότι κάποιοι κύριοι αναλαμβάνουν να το παίξουν παιδάκια είτε στην καλύτερη περίπτωση όπως ειπώθηκε για φάρσα είτε στην χειρότερη για άλλους λόγους που ούτε καν θέλω να τους σκέπτομαι. Νομίζω ότι σ αυτή την περίπτωση που πραγματικά το τελευταίο διάστημα κ εγώ εχω παρατηρήσει περίεργα κρούσματα, καλό ειναι να ειδοποιούμαι τη διαχείρηση γιατί μπορεί να μην έχουμε να κάνουμε με άτομο αλλά με κύκλωμα :hmm:

συμφωνω απολυτα με τη Sli8erin...δεν εχω προβλημα με τα παιδακια που μπενουν ισα ισα χαιρομαι που βλεπω οτι απαγανε τα ζωακια αλλα εγω προσωπηκα δεν θελω να μου λενε ψεμματα..και δεν μπορω να δεχτω οτι ενα παιδι 11 χρονων ειναι στησ 3 το βραδυ ξυπνιο..δεν με ενοχλει κατι αλλο..και οσο για το θεμα περι σεξουαλικης κακοπειησεις που ειδα δεν γραφει και τπτ τρομερο ..υπαρχουν πολλα δυστιχως χειροτερα στο νετ απο αυτο ..και οι γονοις τους ειναι αυτοι που θα πρεπε να προβληματιζοντε οχι εμεις..οταν με το καλο κανω παιδι θα προβληματιζομαι για τα δικα μου..
Συμφωνώ απόλυτα..κατά τον ίδιο τρόπο που μπαίνουν σε αυτό το γατοφόρουμ μπορούν να μπαίνουν σε ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ σαιτ που είναι ακόμα χεειρότερα..Η ηλιθιότητα του να προσποιούμαστε όμως ότι είμαστε 11 ή 12 και να μην είμαστε, είναι απαράδεκτη και μπορεί να αποβεί μοιραία για όλους..Πρέπει σίγουρα να συνεργαστούμε σε αυτό..(τα κρουσματα δεν τα έχω δει:redface:δεν μπήκα τελευταία αλλά θα έχω τον νου μου..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zbeebz

Νεοφερμένος

Η αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δηλαδή τώρα, ας μου εξηγήσει κανείς για να καταλάβω.

Αυτό https://mycat.e-steki.gr/showpost.php?p=949856&postcount=2
αυτό https://mycat.e-steki.gr/showpost.php?p=950063&postcount=16
κι αυτό https://mycat.e-steki.gr/showpost.php?p=950713&postcount=5

τα έγραψε το ίδιο (11χρονο) άτομο;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Λογικά ναι, μόνο που δεν είναι 11.....:P

Άλλα μαθαίνουν ορθογραφία... με 2 ποστ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria23

Νεοφερμένος

Η Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δηλαδή τώρα, ας μου εξηγήσει κανείς για να καταλάβω.

Αυτό https://mycat.e-steki.gr/showpost.php?p=949856&postcount=2
αυτό https://mycat.e-steki.gr/showpost.php?p=950063&postcount=16
κι αυτό https://mycat.e-steki.gr/showpost.php?p=950713&postcount=5

τα έγραψε το ίδιο (11χρονο) άτομο;;; :hmm:

ειδικα το τελευταιο ποστ????περιεργο για 11χρονο!!!!:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristen

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν γίνετε να υπάρξει έλεγχος της ηλικιας, ο καθένας θα δηλώσει ότι θελει για να μπει στο φορουμ.:hmm:
Τώρα και εγώ παρατήρησα διάφορα παράξενα, που είτε δεν ταιριάζουν σε 11χρονα άρα κάποια φάρσα είναι, είτε μου έδωσαν την εντύπωση 11χρονων που δεν είχαν τίποτα καλύτερο να κάνουν από το να σπάσουν πλάκα μαζί μας.
Αν κ δεν έχω δικό μου παιδί, έχω την κόρη του άντρα μου που ζει αρκετά μαζί μας, εδω και αρκετά χρονια τώρα είναι 15ετών.
Η δική μου άποψη είναι ότι κάτω από 15ετών δεν πρέπει να κρατάμε μέλη στο φορουμ, και γενικά σε κανένα φόρουμ. Μην βιάζεστε να με πείτε συντηριτική γιατί μόνο αυτό δεν είμαι.
Σκεφτήτε λίγο σαν γονιός. Έχετε ένα παιδί που αγαπάει το γατάκι του, και θέλει να μάθει πράγματα, να ενημερωθεί και να συνεισφέρει σαν εθελοντής. Υπέροχο:up::up: Το αφήνετε όμως να σερφάρει μόνο του? ανεξέλεγκτο? Εγώ πάντως όχι, γιατί μπορεί να του συμβουν πολλά, έχουμε παραδείγματα αυτοκτονιών, δολοφονιών, πορνοσαιτ με θυματα παιδιά.. ξέρετε τι εννοώ. :(
Αν είναι δυνατόν εμείς να τα ενθαρύνουμε να σερφαρουν μόνο τους, μετά από μας μπορεί να επισκευτούν επικίνδυνα σαιτ.
Εγώ θα καθόμουν μαζί του, θα διαβάζαμε και θα ενημερωμασταν για το γατάκι μας μαζί, να ρωτάμε και του μαθαίνω πως να επικοινωνεί στα φόρουμ. Και όταν βεβαιωθώ ότι έχει κατανοήσει τους κανόνες, σέβετε τους υπόλοιπους, τότε του δίνω λίγη παραπάνω ελευθερία.
Παιδια που στα 11 περνανε ώρες στο νετ κ την tv είναι συνήθως παιδιά με γονείς που δουλεύουν πολύ, και εκείνα μην έχοντας τι άλλο να κάνουν, παρκάρουν μπροστά σε μια οθόνη.
Πολλοί φίλοι της μικρής μας, μπαίνουν σε φορουμ και βρίζουν, κάνουν πλάκες, σε μπλόγκς, ακόμα κ σε websites δίνοντας παραγγελίες για προιόντα με τις πιστωτικές των γονιών τους...:/::/:
Φυσικά κ χαίρομε που αγαπάνε τα ζώα, ευχή όλων μας είναι, φιλόζωοι είμαστε όλοι εδώ, αλλά μέλη 11 χρονών που δεν το γνωρίζουν οι γονείς τους δεν πρέπει να τα αφήνουμε, υπονομεύουμε πρώτα από όλα τους γονείς που σίγουρα δεν γνωρίζουν, γιατί τότε τα παιδάκια θα μας το έλεγαν και σίγουρα δεν τα βοηθάμε στην ανάπτυξη τους.
Αυτή είναι η δική μου οπτικη γωνία:D

Συγνώμη για το μεγάλο μύνημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zbeebz

Νεοφερμένος

Η αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ειδικα το τελευταιο ποστ????περιεργο για 11χρονο!!!!:hmm::hmm::hmm:
Εκτός από την τελευταία πρόταση για τη διάρκεια ζωής της γάτας, το υπόλοιπο είναι πραγματικά... σοφό! Δηλαδή τόσο ψαγμένο που με εξέπληξε... Δεν κάνω πλάκα, σοβαρότατα μιλάω. Μόνο γονιός (ή και παππούς-γιαγιά) θα μιλούσε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top