Όταν η κατάθλιψη παραφυλά

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Μήπως σου έχουν βγει συσσωρεύμενα όλα αυτά που μας έχεις διηγηθεί περί ιχλίμπεντιχ? Πχ, αυτό που μου απάντησες:) πριν ήταν ότι μικρά πραγματάκια δρούσαν αθροιστικά...δηλ.δεν είναι κάτι χωρίς δικαιολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Παιδιά αυτό το μπιχλιμιχτιχμ τι είναι; :confused: :confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Που σου απάντησε ποιος;

"ιχλίμπεντιχ", Ανδρέα μου, λέω το φίλο μου... γιατί είναι γερμανόφωνος και ich liebe dich είναι στα "καλά" γερμανικά το "σ' αγαπώ"...! :)

Ένηγουεη, δεν ξέρω... να φταίει τόσο πια η σχέση μου;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ρε συ Γιδάκο, αν δεν ξέρεις εσύ τι φταίει εμείς τι να σου πούμε;
Μην ξεσπάσεις πάντως άδικα στον ιμπλιμπιχτιμπ και την πληρώσει άδικα ο ανθρωπάκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπα, δε σκοπεύω... αλλά γενικά, δε θέλω να ξεσπάω άδικα.

Και στην τελική, κάτι θα φταίει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είμαι η Κακή Επιρροή και πλέον είμαι καλά :P (καλά λέει η Βίκυ :P)

Ναι κι εγώ έχω περάσει τέτοια φάση... (κι όλοι μας απ ότι βλέπω εκτός απ τον Πειρατή :P)
Αλλά πάντα όποτε πέρναγα τέτοιες φάσεις κάτι δεν πήγαινε καλά....
Θες αισθηματικά.. θες επαγγελματικά... θες γενικότερα κάτι πολύ άσχημο που είχε συμβεί....
Μπορεί να μην το έβλεπα εκείνη τη στιγμή τι ήταν αυτό που με χάλαγε αλλά το έβλεπα όταν το ξεπερνούσα...

Απλά επειδή εσύ έχεις μια τάση να σκέφτεσαι περισσότερο απ όσο ίσως θα έπρεπε (:P για καλό σου στο λέω ) προσπάθησε να χαλαρώσεις λίγο...
Ασχολήσου περισσότερο με τον εαυτό σου.... το γυμναστήριο σου... την διατροφή σου (μήπως θες να χάσεις βάρος κι έχεις κόψει εντελώς τους υδατάνθρακες και τη ζάχαρη που είναι πηγή ενέργειας?)
Μέχρι και η δυσκοιλιότητα μπορεί να προκαλέσει "κατάθλιψη" και το λέω πολύ σοβαρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι καλέ!! Κι εγώ το έχω παρατηρήσει...

Όχι, δεν έχω κόψει υδατάνθρακες... ούτε κάνω δίαιτα, ούτε θέλω να κάνω δίαιτα, κι ας έχω πάρει πάλι.
Απλά, απορώ... ενώ είμαι καλύτερα, γιατί δε θέλω να βγω να γνωρίσω κόσμο; Γιατί δε θέλω να πάω γυμναστήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:worry::worry::worry:έλαααα μου?

ω ναι!
όχι βέβαια κατάθλιψη σε βαθμό που να χρειαστεί κάποιος γιατρό και αγωγή... αλλά ναι, να σου δημιουργεί ένα αίσθημα δυσφορίας, στεναχώριας, να μην ξέρεις τι σου φταίει ....
όταν ο ανθρώπινος οργανισμός κάπου μπλοκάρει και δεν λειτουργεί σωστά, μπορεί πολλές φορές να δώσει λανθάνοντα σήματα.... σε διάφορες κατευθύνσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι καλέ!! Κι εγώ το έχω παρατηρήσει...

Όχι, δεν έχω κόψει υδατάνθρακες... ούτε κάνω δίαιτα, ούτε θέλω να κάνω δίαιτα, κι ας έχω πάρει πάλι.
Απλά, απορώ... ενώ είμαι καλύτερα, γιατί δε θέλω να βγω να γνωρίσω κόσμο; Γιατί δε θέλω να πάω γυμναστήριο;


Γιατί κάποιες φορές θέλουμε ένα pause στη ζωή μας κι απλά να μείνουμε εμείς κι ο εαυτός μας ώστε να κάνουμε συγκεντρωτικές διεργασίες.
Αν κρατήσει πάνω από 15-20 μέρες, τότε θα είναι κάτι που θα πρέπει να κοιτάξεις περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να κάνω pause από τη δουλειά... τέλη Ιουλίου πια. Προς το παρόν μόνο κάτι τετραήμερα...
Να κάνω pause από τη σχέση... χμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Το θέμα είναι από τι εσύ νιώθεις την ανάγκη να κάνεις επειγόντως pause...
Τι σε πιέζει τόσο πολύ..... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Γίδι για μένα το pause πρέπει να είναι όχι στην δουλειά ή την σχέση, αλλά στα μικρά που σκέφτεσαι να κάνεις και λες "Πού να τρέχω"! Είτε αυτό είναι το Kung fu, είτε είναι βόλτα, είτε οτιδήποτε σε κάνει να πιέζεσαι! Μερικές φορές χρειάζεται να μιζεριάσουμε. Αν βέβαια αυτό συνεχιστεί καλό είναι να κάνεις κάτι. Και μπορείς πολλά να κάνεις.

Υπάρχει κάτι εύκολα πραγματοποιήσημο που αν το έκανες ξέρεις πως θα χαιρόσουν πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ δεν ξέρω...
δεν ξέρω καν αν είναι τόσο άσχημη η κατάστασή μου, νομίζω ότι τα δύσκολα έχουν περάσει...

Απλά ήμουν πάντα το άτομο του ψυχαναγκασμού...
Πχ έπαθα κρίση πανικού στο kung fu όταν ήμουν καινούρια και ντράπηκα... όχι ρε, θα μείνω, θα δείξω ότι δεν είμαι μαμόθρεφτο. και πριν φύγω ήμουν από τις καλύτερες.
Πχ έπαθα διάσειση από το ξύλο που έφαγα από μία βλάμμενη στον πρώτο μου αγώνα semi contact... όχι ρε, θα γίνω καλή και θα την πετύχω και θα την νικήσω. Κι έγινε, πήρα το πρώτο μου χρυσό.
Πχ και με τη σχολή, όχι ρε, εγώ θα πάω σε αυτόν, τον "κακό" και δύσκολο καθηγητή και θα κάνω μόνη μου εργασία και θα πάει και καλά...
Θα μάθω γερμανικά, κι ας πνίγομαι... και να: πήρα το grundstufe στον 4ο μήνα πάνω και το mittelstufe πάνω στο 10μηνο!

Κι όμως, δεν έχω πια αυτή τη μαχητικότητα. Τον τσαμπουκά.
Και ενώ είμαι πολύ καλύτερα από πέρσι, λέω...
υποβόσκει κάτι εδώ, μέσα μου;
Ή μου λείπει η πρόκληση;

Κι αν κάποιο βράδυ δε με παίρνει ο ύπνος, δεν έχω κάτι καλό να σκέφτομαι και να ανυπομονώ για αυτό... να λέω, αχ ρε παιδί μου, αυτό θα κάνω τότε και θα 'ναι ωραία... και να ξανααποκοιμιέμαι σε ωραίες σκέψεις...
..άρα κάνω κάτι λάθος ή είμαι στο λάθος μέρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάντως, ασχέτως με τη φάση που είσαι τώρα μικρό μου Γιδάκι μου συμβαίνει πολλές φορές να λέω "ώχου μωρέ, που να τρέχω τώρα με την παρέα για καφέ/σινεμά/ποτάκι, που να ντύνομαι, που να βγαίνω" και τελικά όταν πιέσω τον εαυτό μου και το κάνω νιώθω πολύ καλά και σκέφτομαι: "Είδες που δεν ήθελες να έρθεις, τι καλά νιώθεις τελικά"
Δεν ξέρω αν είσαι σε αυτού του είδους τη φάση, πάντως εμένα με έχει βοηθήσει αυτή η πίεση κατά καιρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Ματάκια μου γιατί ταλαιπωρείσαι? Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου? Το ΞΕΡΕΙΣ ότι ΕΣΥ το κάνεις αυτό στον εαυτό σου? Γιατί? Τι σε χαλάει? Στο έχω ξαναγράψει κάπου.. ΨΑΞΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙΣ.. και ακόμα και αν δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτό.. ξέρεις κάτι? Ζήσε ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ! Απόλαυσε! Άρχισε να ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ την καθημερινότητά σου, οτιδήποτε και αν κάνεις και από εκεί θα δεις ότι σιγά σιγά όλη μα όλη η αρνητική ενέργεια θα σου φύγει από εκεί που δεν το περιμένεις! Πρέπει να το ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΟΜΩΣ!!Αν εγώ σήμερα κλειστώ σε ένα σπίτι στους τέσσερις τοίχους και δεν κάνω τίποτα ένα είναι το μόνο σίγουρο ότι ΘΑ ΠΑΘΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ. Δεν το κάνω όμως! Δεν το επιτρέπω στον εαυτό μου! Ανεβαίνω με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ! Ανεβαίνω με τον καφέ μου που θα φτιάξω το πρωί και το τσιγαράκι μου, με το να βάζω τέρμα τη μουσική, με το να χτυπιέμαι στο γυμναστήριο, με το να φοράω ότι μα ότι θέλω και να βλέπω τους άνδρες γύρω μου να λιγουρεύονται και να γελάω, με το να κουτσομπολεύω με τις φίλες μου, με το να έρχεται η αδερφούλα μου σπίτι και να καθόμαστε όλοι μαζί, με το να χτυπιέμαι στους κοιλιακούς (και κοιλιακούς να μην βλέπω, αλλά τέλος πάντων), με το να διαβάζω παλιά ημερολόγια και να θυμάμαι τις βλακείες που έχω κάνει, με ... με... μην σε κουράζω!!! Θέλω να καταλήξω ότι όλοι μας μπορούμε να ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ την ψυχική μας κατάσταση, το πόσο καλά ή άσχημα θα νιώσουμε.. ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! Θα στο πω αλλιώς! Γράψτα!! Γράψε σε ένα χαρτί τα θετικά και τα αρνητικά, ίσως το έχεις ξανακούσει, αλλά γράψε αυτά που αισθάνεσαι θετικά στη ζωή σου αυτή τη χρονική στιγμή και αυτά που αισθάνεσαι αρνητικά! Τα αρνητικά, απλά αντιμετώπισέ τα! Ποια αλλάζουν? Ποια όχι? Γιατί? Μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτά? Ναι, ναι ξέρω ότι στη θεωρία φαντάζουν όλα εύκολα.. αλλά καλό μου στα λέει ένας άνθρωπος που έχει περάσει ΠΟΛΛΑ ζόρια στη ζωή του... και πίστεψέ με,... πολλοί αναρωτιούνται.. μα είναι δυνατόν?? Ναι είναι!! Γιατί για ΚΑΝΕΝΑΝ και για ΤΙΠΟΤΑ εκτός από την οικογένειά μου δεν θα χαλάσω την ψυχική μου υγεία και ισορροπία!!!!!Σκάσε μου ένα χαμογελάκι τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Να πω κάτι επειδή φοβάμαι μήπως παρεξηγηθώ. Όταν λέω κάτσε σπίτι σου και μιζέριασε, δεν εννοώ να το κάνεις σύστημα. Αλλά όταν είμαστε σε φάση τέτοια, μερικές φορές βοηθάει. Εμένα τουλάχιστον: θα κάτσω και θα σκεφτώ, θα κάνω πράγματα που με ευχαριστούν όπως κούρα ομορφιάς και διάβασμα γυναικείων περιοδικών, θα μπουχτίσω και σε μερικές μέρες το μόνο που θα θέλω θα είναι ΕΞΩ και ΔΡΑΣΗ. Αλλά και η μιζέρια συναίσθημα είναι, κι από το να το αφήνουμε "κρυμμένο" και να το αγνοούμε, καλό είναι να το βιώνουμε. Αλλά όχι να το κάνουμε σύστημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Bρε Γιδάκο, αυτό που εσύ το ονομάζεις ψυχαναγκασμό, εγώ το λέω δύναμη και πολύ καλά κάνεις που λειτουργείς έτσι.
Ομως δεν έχει νόημα να το κάνεις για κάτι που δεν είναι και τόσο σημαντικό.
Μπορείς να το κάνεις στη δουλειά σου, αλλά στο κουνγκ φου δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνεις. Εκτός πια κι αν αυτό είναι το χόμπι της ζωής σου. Αλλά ένα χόμπι το κάνουμε για να περνάμε όμορφα και να μας διασκεδάζει, όχι για να μας καταπιέζει.
Τέλος, ξέρεις πια ειναι η γνώμη μου για τις σχέσεις και οτι δεν πιστεύω σε αυτά κλπ, κλπ, κλπ.......
Ομως από όσα μπορώ να καταλάβω διαβάζοντας τα γραπτά σου, δεν πιστεύω οτι έχει καμία σχέση ο μπιχλιμπιχτιμπιχτ με όλα αυτά.


Υποβρύχιο, αυτό που περιγράφεις, δεν το θεωρώ καθόλου μιζέρια, ίσα ίσα που χρειάζεται μια στο τόσο ένα τέτοιο διάλειμα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μέχρι και η δυσκοιλιότητα μπορεί να προκαλέσει "κατάθλιψη" και το λέω πολύ σοβαρά...
Εγώ γιατί παθαίνω το αντίθετο; :P


Οκ, κι εγώ περνάω από τέτοιες φάσεις. Που βαριέμαι που ζω, ότι είμαι ρεμάλι, ότι όλα πάνε χάλια, ότι δεν θέλω να δω κόσμο, ότι τα άλλα παιδάκια δεν με παίζουν...:P


Αλλά περνάει γρήγορα. Χάρη στους καλούς μου φίλους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Γιδακι διαβαζοντας το τελευταιο μηνυμα σου σκεφτηκα οτι συνηθως οταν εχουμε μια μεγαλη προκληση στη ζωη μας, κατι που μας απασχολει πολυ και μας πιεζει, αυτο δεν μας αφηνει ενεργεια και περιθωρια να αναλωθουμε σε αρνητικες σκεψεις, να νιωσουμε κενο και αισθημα ματαιοτητας. Και ενω εκεινη την περιοδο αναμενουμε με αγωνια τον καιρο που ολα θα φτιαξουν, οταν αυτος ερχεται και ολα ειναι καλα, τη θεση των προηγουμενων συναισθηματων ερχεται να την παρει μια ανια, ενα ανικανοποιητο, ενα "και τωρα τι?". Οπως στις εξεταστικες ενα πραγμα που οταν εχεις να διαβασεις συγχτιριζεις την ωρα και τη στιγμη και ονειρευεσαι τον καιρο που θα μπορεις να κανεις ο,τι θες. Αλλα οταν αυτος ο καιρος ερχεται και περασει η πρωτη χαρα, αρχιζεις και βαριεσαι και γκρινιαζεις που δεν εχεις να κανεις τιποτα. Ο ανθρωπος ειναι ανησυχο ον, αναζητα τις προκλησεις και τις αλλαγες, η αδρανεια σκοτωνει.

Γι'αυτο αν νομιζεις πως η ζωη σου ειναι πολυ τακτοποιημενη, ανακατωσε την λιγο:P Δεν ξερω τι ακριβως να κανεις, προσπαθησε να βρεις κατι καινουριο που να σε τσιτωσει λιγο. Και για να σε βοηθησω λιγο, σου λεω πως στοιχηματιζω οτι δεν μπορεις να μαθεις κιθαρα με τιποτα. Ειμαι σιγουρη γι'αυτο, δεν το 'χεις ρε παιδι μου. Τωρα εσυ δεν θες να πας να μαθεις κιθαρα για να μου αποδειξεις οτι ειμαι λαθος? ε? ε? ε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top