Όταν οι μαθηματικοί έχουν χιούμορ...

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πιο καμένο μαθηματικό ανέκδοτο δεν έχω ξανά ακούσει...
Ερώτηση: Πόσο κάνει το επικαμπύλιο ολοκλήρωμα

όταν η καμπύλη γ είναι τα σύνορα της Ευρώπης;
Απάντηση: Μηδέν, γιατί οι πόλοι είναι εκτός.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Αν ζητήσεις από έναν μαθηματικό να σου φτιάξει μια γέφυρα,θα στη φτιάξει,θα πέσει αλλά δεν θα ξέρει γιατί έπεσε.
Αν ζητήσεις από έναν ΗΜΜύτη να σου φτιάξει μια γέφυρα,θα στη φτιάξει,θα αντέξει αλλά δεν θα ξέρει γιατί άντεξε.
Αν ζητήσεις από έναν ΣΕΜΦίτη να σου φτιάξει μία γέφυρα,θα στη φτιάξει,θα αντέξει και θα ξέρει γιατί άντεξε.
Ποιός όμως θα ζητήσει από έναν ΣΕΜΦίτη να φτιάξει γέφυρα..???!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Οταν χαλαν τα παντα να δεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Αν ζητήσεις από έναν μαθηματικό να σου φτιάξει μια γέφυρα,θα στη φτιάξει,θα πέσει αλλά δεν θα ξέρει γιατί έπεσε.
Αν ζητήσεις από έναν ΗΜΜύτη να σου φτιάξει μια γέφυρα,θα στη φτιάξει,θα αντέξει αλλά δεν θα ξέρει γιατί άντεξε.
Αν ζητήσεις από έναν ΣΕΜΦίτη να σου φτιάξει μία γέφυρα,θα στη φτιάξει,θα αντέξει και θα ξέρει γιατί άντεξε.
Ποιός όμως θα ζητήσει από έναν ΣΕΜΦίτη να φτιάξει γέφυρα..???!

τι να σπουδάζεις άραγε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν ζητήσεις από έναν μαθηματικό να σου φτιάξει μια γέφυρα,θα στη φτιάξει,θα πέσει αλλά δεν θα ξέρει γιατί έπεσε.
Αν ζητήσεις από έναν ΗΜΜύτη να σου φτιάξει μια γέφυρα,θα στη φτιάξει,θα αντέξει αλλά δεν θα ξέρει γιατί άντεξε.
Αν ζητήσεις από έναν ΣΕΜΦίτη να σου φτιάξει μία γέφυρα,θα στη φτιάξει,θα αντέξει και θα ξέρει γιατί άντεξε.
Ποιός όμως θα ζητήσει από έναν ΣΕΜΦίτη να φτιάξει γέφυρα..???!

Με εβαλες να ανοιξω καρτελα για να βρω τα αρχικα ΣΕΜΦ... Και δεν αξιζε και το ανεκδοτο...! Ντροπη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Στο ειπα 1 φορα στο ειπα 2 φορες στο ειπα 3+χ φορες ελεος πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αν ζητήσεις από έναν μαθηματικό να σου φτιάξει μια γέφυρα,θα στη φτιάξει,θα πέσει αλλά δεν θα ξέρει γιατί έπεσε.
Αν ζητήσεις από έναν ΗΜΜύτη να σου φτιάξει μια γέφυρα,θα στη φτιάξει,θα αντέξει αλλά δεν θα ξέρει γιατί άντεξε.
Αν ζητήσεις από έναν ΣΕΜΦίτη να σου φτιάξει μία γέφυρα,θα στη φτιάξει,θα αντέξει και θα ξέρει γιατί άντεξε.
Ποιός όμως θα ζητήσει από έναν ΣΕΜΦίτη να φτιάξει γέφυρα..???!

Μου άρεσε, αλλά έχω 2 ενστάσεις:
1)Ποιος θα ζητήσει από ένα μαθηματικό να φτιάξει μια γέφυρα;
2)Ο οποιοσδήποτε θα μπορούσε να ζητήσει από ένα σεμφιτη να φτιάξει μια γέφυρα, αρκεί να του κατοχυρωθούν τα δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Πώς πλένει ένας μαθηματικός τα πιάτα;
Πλένει το πρώτο και λέει,παρομοίως τα υπόλοιπα :P

Επίσης ένας φυσικός τα πλένει με ρολ αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω δικαιολογούμαι γιατί είμαι από θεωρ.) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Επίσης ένας φυσικός τα πλένει με ρολ αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω δικαιολογούμαι γιατί είμαι από θεωρ.) :P

Μαλλον μαθηματικος...:P
Ο φυσικος λογικα θα το πλενει με ακτινες Γ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Ένας μαθηματικός στέλνει το παρακάτω γράμμα στην σύζυγό του:

Αγαπητή μου σύζυγε,
όπως ξέρεις είσαι 54 ετών και έχω ανάγκες που δεν μπορείς
να μου καλύψεις. Κατά τα άλλα χαίρομαι που σε έχω σύζυγο.
Ελπίζω να μην σε πειράξει, αλλά την ώρα που θα λάβεις
αυτό το γράμμα εγώ θα είμαι στο χλιδάτο ξενοδοχείο "Όλυμπος"
με την 18-χρονη βοηθό μου. Σπίτι θα έρθω μετά τα μεσάνυκτα.
Ο σύζυγός σου

Πηγαίνοντας στο ξενοδοχείο βρήκε ένα fax:

Αγαπητέ μου σύζυγε,
όπως ξέρεις και εσύ είσαι 54 χρονών και την ώρα που
θα λάβεις αυτό το γράμμα εγώ θα είμαι στο χλιδάτο ξενοδοχείο
"Αστέρια" με τον 18-χρονο νεαρό που καθαρίζει την πισίνα.
Όπως ξέρεις σαν μαθηματικός που είσαι, το 18 μπαίνει
στο 54 πιό πολλές φορές από όσες το 54 στο 18.
Λοιπόν μην με περιμένεις.

:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Ένας μαθηματικός στέλνει το παρακάτω γράμμα στην σύζυγό του:

Αγαπητή μου σύζυγε,
όπως ξέρεις είσαι 54 ετών και έχω ανάγκες που δεν μπορείς
να μου καλύψεις. Κατά τα άλλα χαίρομαι που σε έχω σύζυγο.
Ελπίζω να μην σε πειράξει, αλλά την ώρα που θα λάβεις
αυτό το γράμμα εγώ θα είμαι στο χλιδάτο ξενοδοχείο "Όλυμπος"
με την 18-χρονη βοηθό μου. Σπίτι θα έρθω μετά τα μεσάνυκτα.
Ο σύζυγός σου

Πηγαίνοντας στο ξενοδοχείο βρήκε ένα fax:

Αγαπητέ μου σύζυγε,
όπως ξέρεις και εσύ είσαι 54 χρονών και την ώρα που
θα λάβεις αυτό το γράμμα εγώ θα είμαι στο χλιδάτο ξενοδοχείο
"Αστέρια" με τον 18-χρονο νεαρό που καθαρίζει την πισίνα.
Όπως ξέρεις σαν μαθηματικός που είσαι, το 18 μπαίνει
στο 54 πιό πολλές φορές από όσες το 54 στο 18.
Λοιπόν μην με περιμένεις.

:P:P

βλ. εδω https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=2369686&postcount=66

μπατ,τελειο :P:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Είναι ένας μαθηματικός, ένας φυσικός και ένας φιλόλογος, κλεισμένοι σε ένα δωμάτιο με 4 τοίχους χώρις πόρτες και παράθυρα... Ποιος και πως θα βγεί πρώτος;

Απάντηση:
Ο Μαθηματικός, γιατί θα πει "Έστω πόρτα"... :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ένας Μαθηματικός, ένας Βιολόγος και ένας Φυσικός καθόταν σε ένα τραπεζάκι σε γνωστή καφετέρια των Ιωαννίνων έπιναν καφέ και κοιτούσαν τους ανθρώπους που μπαινόβγαιναν στο Φαρμακείο δίπλα. Πρώτα βλέπουν 2 άτομα να μπαίνουν μέσα . Περνάει λίγη ώρα και βλέπουν 3 άτομα να βγαίνουν από μέσα. Τότε λέει ο Φυσικός με ύφος "η μέτρηση δεν ήταν ακριβής". Τον κοιτάζει ο Βιολόγος όλο απορία και υποθέτει ότι μάλλον θα αναπαράχθηκαν. Ο Μαθηματικός με ψιλο-αδιάφορο στυλ λέει ότι "αν τώρα μπει ακόμη ένα άτομο μέσα στο κτίριο τότε θα αδειάσει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Η τετραγωνική ρίζα του 9 είναι ο αριθμός 3...
α.Αλήθεια
β.Ψέματα
γ.Ποιος νοιάζεται...;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η τετραγωνική ρίζα του 9 είναι ο αριθμός 3...
α.Αλήθεια
β.Ψέματα
γ.Ποιος νοιάζεται...;)


α αληθεια αφου 3 στο τετραγωνο = 9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ανεκδοτα λεμε κουκλα μου, οχι ασκησεις προς λυση!
Απάντησε στο ανέκδοτο....σκέτο χωρίς κούκλε....;)



Μεταξύ μαθητών...
-Ξέρεις, η μαμά μου είναι Μαθηματικός. Είναι πολύ καλή στην"επαγωγή" της συμπεριφοράς:
"Στο είπα μια φορά, στο είπα ν φορές, στο είπα ν+1... εεε! αμάν πια!".


Και ο Αγιος Βασίλης Μαθηματικός:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
sqrt(cos(x))*cos(200 x)+sqrt(abs(x))-.07)*(4-x*x)^0.01, sqrt(9-x^2),-sqrt(9-x^2) from -4.5 to 4.5

google that,u math lovers...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top