Όταν σας νευριάζουν πώς θα αντιδράσετε; Θα το πείτε;

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το συγκεκριμενο σκηνικο ουτε εμενα μου χει τυχει

Είμαι σίγουρη, επειδή έσπασε ο διάολος το ποδάρι του όπως τελικά συμβαίνει συχνά και διασταυρώθηκε από άλλον κύκλο που ήξερε την κοπέλα.
Αυτό όμως δεν έχει καμία σημασία!
Σημασία έχει η έκπληξή σου ότι τέτοιο σκηνικό δεν έχει τύχει ούτε σε σένα!!!:lol::lol::lol:
Δηλαδή δεν μπορείς να δεχτείς ότι κάποιος άλλος είναι ανώτερος παίχτης από σένα και μπορεί να του τύχει κάποιο σκηνικό που δεν έχει τύχει σε σένα;
Σταμάτα να κάνεις παρέα με ανθρώπους που θεωρείς προβληματικούς, ψάξε να βρεις ανθρώπους ίσους και καλύτερους από σένα.
Ν΄αλλάξουν και λίγο οι ρόλοι ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις πάντα τον "δάσκαλο" (είναι κουραστικό παρόλο που σου προσφέρει αυτοπεποίθηση και αίσθηση ανωτερότητας) αλλά να γίνεις κι εσύ "μαθητής"!
Πιθανόν να σε εκπλήξει το πόσα έχεις ακόμα να μάθεις!
Φιλικά πάντα!:)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις τωρα, βγαινεις να πιεις ένα ποτό αν ειναι τώρα να τσακωνεσαι με το κάθε εναν που εκδηλώνει περιεργη συμπεριφορά δεν εχει νοημα :P

Πρέπει δηλαδη να του το πώ εγω αυτο; δεν το καταλαβαινει απο μονος του ; πρέπει να πάω εγω να πώ στον αλλον ξέρεις εδω εξω απο το σπιτι μου γράφει ΓΚΑΡΑΖ ! ΜΗ ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ ... για να μην παρκάρει;

είσαι που είσαι φύρα ρε μεγάλε και οποτε σου λεμε για Σαββατο λες ειμαι κλεισμενος για να πάς να βγεις απο μόνος σου με άλλες 2-3 , έχεις γνωρισει φιλες απο εμάς (απο εμένα βασικά) και βγαινεις μετά με αυτην κ τις φιλες της.

ΕΕΕ μην μπαινεις σα τη σφηνοτέτοια τωρα οταν πάει η άλλη να μιλησει στον αλλον... εμενα δεν μου κανε καθολου καλη εντυπωση αυτό. Τι να του πεις τωρα αυτουνου μετά; η πλάκα ειναι πως μολις φυγαμε έλεγε "εεεε μην ενθουσιαζεσαι πολύ στον αλλον δεν ξέρεις τελικά τι θα γινει...." και πετάγομαι κ εγω κ λέω ... εσυ την κέρασες ρε μεγάλε ! Και χαογελαγε ναι ναι οντως εχεις δικιο.... καταλαβες μαλακιες τωρα :)

πιτσιρικαδες 20 χρονων στα μυαλα με ηλικια 33... μετά δε φταινε οι γυναικες.

Κοίτα, σου απάντησα από τη δική μου θέση, ως κοπέλα και ως κάποια που δεν ξέρει καλά το παιδί, απλώς βρέθηκε στην ίδια παρέα μαζί του. Οι άντρες μεταξύ σας έχετε άλλον κώδικα επικοινωνίας και άλλη σχέση. Προφανώς αν πας εσύ να του μιλήσεις ως Αγάπη, το αποτέλεσμα θα είναι αλλόκοτο κι αστείο. Αλλά αν ήσουν σε μια γυναικοπαρέα, αντίστοιχα, κι έπεφτε καυγάς, πάλι κάπως "Ε εντάξει βρε κορίτσια, μη μαλωνετε τώρα για τέτοια, κρίμα είναι" θα ήσουν, με πιάνεις;

Γενικά αν ο τύπος που μου περιγράφεις είναι τόσο κομπλεξικός, δεν καταλαβαίνω τι σας προσέφερε στην παρέα και τον κρατούσατε, ειλικρινά. Εν τω μεταξύ σας κάνει και ζημιά γιατί αν εγώ πχ γνωρίσω εσένα, δείχνουν όλα ρόδινα, και μετά έρθει ο φίλος σου και είναι μαλ...ς, θα πω γιατί ο ντεβιλ κάνει παρέα μ' αυτόν; μήπως κατά βάθος είναι κι ο ίδιος έτσι;
Οπότε διπλή χαλάστρα, μακριά :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,586 μηνύματα.
Κοίτα, σου απάντησα από τη δική μου θέση, ως κοπέλα και ως κάποια που δεν ξέρει καλά το παιδί, απλώς βρέθηκε στην ίδια παρέα μαζί του. Οι άντρες μεταξύ σας έχετε άλλον κώδικα επικοινωνίας και άλλη σχέση. Προφανώς αν πας εσύ να του μιλήσεις ως Αγάπη, το αποτέλεσμα θα είναι αλλόκοτο κι αστείο. Αλλά αν ήσουν σε μια γυναικοπαρέα, αντίστοιχα, κι έπεφτε καυγάς, πάλι κάπως "Ε εντάξει βρε κορίτσια, μη μαλωνετε τώρα για τέτοια, κρίμα είναι" θα ήσουν, με πιάνεις;

A ναι κατάλαβα.

Γενικά αν ο τύπος που μου περιγράφεις είναι τόσο κομπλεξικός, δεν καταλαβαίνω τι σας προσέφερε στην παρέα και τον κρατούσατε, ειλικρινά. Εν τω μεταξύ σας κάνει και ζημιά γιατί αν εγώ πχ γνωρίσω εσένα, δείχνουν όλα ρόδινα, και μετά έρθει ο φίλος σου και είναι μαλ...ς, θα πω γιατί ο ντεβιλ κάνει παρέα μ' αυτόν; μήπως κατά βάθος είναι κι ο ίδιος έτσι;
Οπότε διπλή χαλάστρα, μακριά :P

Ναι και αυτό παιζει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είμαι σίγουρη, επειδή έσπασε ο διάολος το ποδάρι του όπως τελικά συμβαίνει συχνά και διασταυρώθηκε από άλλον κύκλο που ήξερε την κοπέλα.
Αυτό όμως δεν έχει καμία σημασία!
Σημασία έχει η έκπληξή σου ότι τέτοιο σκηνικό δεν έχει τύχει ούτε σε σένα!!!:lol::lol::lol:
Δηλαδή δεν μπορείς να δεχτείς ότι κάποιος άλλος είναι ανώτερος παίχτης από σένα και μπορεί να του τύχει κάποιο σκηνικό που δεν έχει τύχει σε σένα;

Δεν ειναι θέμα ανώτερου επειδη έκανε μια γνωριμια.... έχω κάνει δεκαδες στο έτσι.... μηπως κατα την λογικη σου πρέπει να τις μετρήσουμε; :)

Προφανως και μετά κάποια χρόνια εμπειριας καταλαβαινω και αναγνωριζω τις κατάλληλες συνθήκες ωστε να μπορέσει να γινει κάποια. Εδω σε άλλα θρέντ ασκειτε κριτικη σε κάποιον που απλα θα σας πλησιάσει στο ξαφνικο λέγοντας η μια οτι δεν κανει γνωριμιες στο έτσι η άλλη οτι κάνει μονο απο παρέες (οπως εχει πει προσφατα και εσυ) και τωρα ξαφνικά μου παρουσιάζεις ενα σκηνικο που δηθεν ξαφνικα εσυ το βλέπεις ως απλο ενω ειναι μια απο τις πιο ιδιαιτερες και εξεζητημένες περιπτωσεις. Η κοπελα πρέπει κατι να πει στους γονεις της .... οτι φευγει ξαφνικα απο το τραπέζι ... θα πρέπει να πάει σε σημειο εκτος μαγαζιου που δεν θα ειναι ορατή... αλλιως θα φανεί λιγουρα μπροστα στους δικους της και πολλα αλλα που εγω μεν δεν εχω προβλημα προσωπικα αλλα εσεις εχετε αναφέρει πληθωρα τέτοιων κολληματων που θα σας απασχολουσε.

Σταμάτα να κάνεις παρέα με ανθρώπους που θεωρείς προβληματικούς, ψάξε να βρεις ανθρώπους ίσους και καλύτερους από σένα.
Ν΄αλλάξουν και λίγο οι ρόλοι ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις πάντα τον "δάσκαλο" (είναι κουραστικό παρόλο που σου προσφέρει αυτοπεποίθηση και αίσθηση ανωτερότητας) αλλά να γίνεις κι εσύ "μαθητής"!
Πιθανόν να σε εκπλήξει το πόσα έχεις ακόμα να μάθεις!
Φιλικά πάντα!:)

Δεν κάνω ποτέ το δάσκαλο. Απλα ο καθε κομπλεξικος και αλαζονικος χαρακτηρας οταν βλέπει κάποιον να λέει την αποψη του και συχνά να αντιτιθεται σε ανοησιες το παιρνει ως "μου κάνει τον δάσκαλο" ναι να συναναστρεφεσαι με τέτοιους τύπους ειναι οντως κουραστικο και οπως εγραψα το χω περιορισει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κάτσε να θυμηθώ πως το είπες ακριβώς.

Δεν έπρεπε να βγει μαζί σου ο τύπος γιατί τον ζηλεύεις και τώρα απλά τον κακολογείς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Που αυτό όταν το λέει η Αγάπη σημαίνει ότι ήταν κανονικοί εξωστρεφείς :D



Φαντάσου δεν είχα διαβάσει καν αυτό όταν έγραφα το παραπάνω.



Οι ίδιες με αυτές. Οι γυναίκες που ταιριάζουν καλά μεταξύ τους είναι πολύ ίδιες εμφανησιακά, κοινωνικά κτλ.
Όταν υπάρχουν μεγάλες διαφορές δημιουργούνται ζήλιες γιατί κάποια τραβάει όλο το attension. Με τους άντρες δεν υπάρχουν οι ζήλιες αλλά υπάρχουν ένα κάρο άλλα χειρότερα, όπως μονόπλευρεοι έρωτες, ερωτικά τρίγωνα, τσακωμοί, χρηστικότητα (να τους γνωρίζεις φίλες σου) κτλ. Όσες μεικτές παρέες είχα ποτέ είχαν κάποιο από αυτά τα στοιχεία, γι αυτό προτιμώ τις μπακουροπαρέες γιατί απουσιάζει το drama, που φυσικά είναι αρνητικό αν σου αρέσει το drama.



Όποιος δεν προσφέρει τίποτα παρά γκρίνια καλό είναι να κλαδεύεται. Κι εγώ όταν βγαίνω με κάποιους δεν έχω να συζητήσω κάτι που μ'αρέσει οπότε ίσως να μην μιλάω ή να συζητήσω κάτι που δεν με ενδιαφέρει, αλλά πρώτον αυτό το σκέφτεσαι πριν βγεις με κάποιον και δεύτερον όταν είσαι έξω δεν χαλάς το κλίμα της παρέας με την γκρίνια σου γιατί είναι απλά μαλακία.


Όταν με προσβάλουν συνήθως δεν λέω κάτι γιατί δεν προσβάλλομαι και επειδή γενικά δεν με προσβάλλει κανείς μπροστά στην μούρη μου (αν το κάνει κάποιος μόνιμα πρέπει να επανεξετάσεις τις συναναστροφές σου). Όταν με εκνευρίζει κάποιος/κάποια η αντίδραση μου έχει άμεση σχέση με την φωνή του. Αν η φωνή με εκνευρίζει πάρα πολύ (συνήθως οι γυναικείες τσιριχτές που γκρινιάζουν και μουρμουράνε) συνήθως δεν λέω τίποτα γιατί αν μαλώσουμε θα ανέβουν οι τόνοι και το μαρτύριο θα γίνει πολύ χειρότερο για εμένα, οπότε κάνω υπομονή μέχρι να μην μπορώ άλλο κάποια στιγμή και να γίνει μια έκρηξη. Όταν αναπόφευκτα γίνει η σύγκρουση ακολουθώ τα στρατιωτικά πρότυπα της Αμερικής, φέρνουμε υπορβολική ισχή στην σύγκρουση ώστε να λήξει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και αναίμακτα, οπότε ακολοθούν γκαρίδια πολλών ντεσιμπέλ και βίαια ξεσπάσματα θυμού πάνω σε αντικείμενα (στους ανθρώπους με μάθανε μικρό να μη ξεσπάω βίαια) και αυτό συνήθως είναι αρκετό για να μην ακούσω πολύ την τσιριχτή φωνή.

Αχαχαχα ρεεε φτάνει με το δούλεμα περί εξωστρέφειας, μπούχτισα!! :laugh:
Δεν ήταν ιδιαίτερα εξωστρεφείς λέμε :angry:


Κλαίω με την τσιρίδα. Δεν μπορώ να σε κάνω εικόνα να φωνάζεις, μου φαίνεται πολύ αστείο, δεν ξέρω γιατί. Πάντως πρόσεχε γιατί μπορεί μια μέρα να γνωρίσεις κάποια που όσο της φωνάζεις, τόσο ανεβάζει κι εκείνη τους τόνους και ν' αρχίσεις ν' ακούς τίποτα συχνότητες φαλαινών :rofl:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά αν ο τύπος που μου περιγράφεις είναι τόσο κομπλεξικός, δεν καταλαβαίνω τι σας προσέφερε στην παρέα και τον κρατούσατε, ειλικρινά. Εν τω μεταξύ σας κάνει και ζημιά γιατί αν εγώ πχ γνωρίσω εσένα, δείχνουν όλα ρόδινα, και μετά έρθει ο φίλος σου και είναι μαλ...ς, θα πω γιατί ο ντεβιλ κάνει παρέα μ' αυτόν; μήπως κατά βάθος είναι κι ο ίδιος έτσι;

Βρε φιλενάδα ειλικρινά σε θαυμάζω!!!:worship:
΄Εχεις έναν εξαιρετικό τρόπο να εκφράζεις ανώδυνα, αυτό που θέλεις να πεις!:thumbup:
Εγώ είμαι πολύ αγγουρένια!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Βρε φιλενάδα ειλικρινά σε θαυμάζω!!!:worship:
΄Εχεις έναν εξαιρετικό τρόπο να εκφράζεις ανώδυνα, αυτό που θέλεις να πεις!:thumbup:
Εγώ είμαι πολύ αγγουρένια!

Δεν πειράζει, εγώ τους συμπαθώ τους αγγουρένιους, βγάζει μια ωραία αθωότητα χαρακτήρα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,586 μηνύματα.
Βρε φιλενάδα ειλικρινά σε θαυμάζω!!!:worship:
΄Εχεις έναν εξαιρετικό τρόπο να εκφράζεις ανώδυνα, αυτό που θέλεις να πεις!:thumbup:
Εγώ είμαι πολύ αγγουρένια!

Καλά, εδω στο φορουμ ολα ρόδινα ειναι κανεις δε ξέρει κανέναν προσωπικά (που λέει ο λογος) και δεν υπάρχουν κ συμφέροντα. Να την εβλεπα παραέξω πως θα το έκανε.... σε μερικους απλα τα λες ευγενικά και σε γράφουν στα παπάκια τους οποτε....
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Καλά, εδω στο φορουμ ολα ρόδινα ειναι κανεις δε ξέρει κανέναν προσωπικά (που λέει ο λογος) και δεν υπάρχουν κ συμφέροντα. Να την εβλεπα παραέξω πως θα το έκανε.... σε μερικους απλα τα λες ευγενικά και σε γράφουν στα παπάκια τους οποτε....

Τι εννοείς; το ίδιο πράγμα θα σου έλεγα απλώς προφορικά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,586 μηνύματα.
Τι εννοείς; το ίδιο πράγμα θα σου έλεγα απλώς προφορικά.

Εννοω οτι κάποιοι δεν προκειται να αλλάξουν ευκολα τα κουσουράκια και τις ιδιοτροπιες τους επειδη απλα εσυ τους ειπες με ευγενικο τροπο τι σε ενοχλει. Ωραια τους ειπες τι σε ενοχλει αυτους δεν τους ενοχλει εφοσον το κάνουν οποτε τα τέτοια τους. :P
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εννοω οτι κάποιοι δεν προκειται να αλλάξουν ευκολα τα κουσουράκια και τις ιδιοτροπιες τους επειδη απλα εσυ τους ειπες με ευγενικο τροπο τι σε ενοχλει. Ωραια τους ειπες τι σε ενοχλει αυτους δεν τους ενοχλει εφοσον το κάνουν οποτε τα τέτοια τους. :P

Καταρχάς σ' εσένα τώρα (πριν) δε σκέφτηκα κάτι άλλο και το εξέφρασα πιο ευγενικά για να μην παρεξηγηθείς, η σκέψη μου ήταν όντως αυτό που σου είπα. Το λέω γιατί σε είδα λίγο που μούδιασες.

Αλλά ναι, σαφώς και δε λειτουργεί πάντα ο ευγενικός τρόπος. Εγώ μιλάω όπως θα μου άρεσε να μου μιλούν. Κάποιος άλλος μπορεί να καταλαβαίνει μόνο με τσαμπουκάδες και φωνές, άλλος να χρειάζεται silent treatment για να κόψει την κακή του συμπεριφορά. Έχω παρατηρησει όμως πολλές φορές σε μια διαφωνία, ο ένας να καταλαβαίνει ότι έχει άδικο αλλά να μην το παραδέχεται επειδή ο τρόπος του άλλου είναι πολύ επικριτικός ή απότομος. Εγώ το μόνο που καταφέρνω είναι να βγάζω τη μικρότερη δυνατή άμυνα του άλλου. Από εκεί και πέρα, σαφώς και μ έχουν γράψει πολλάκις στα παπάκια τους, αλλά τότε παύει να με αφορά αυτό το άτομο, δεν έχω κάτι άλλο να πω, δεν έχω άλλο λόγο ν' ασχοληθώ, κάπως έτσι.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορώ να σε κάνω εικόνα να φωνάζεις, μου φαίνεται πολύ αστείο, δεν ξέρω γιατί.

Πως ξέρεις ότι όταν γράφω εδώ δεν φωνάζω και δεν πατάω με βίαιη μανία τα πλήκτρα?

Πάντως πρόσεχε γιατί μπορεί μια μέρα να γνωρίσεις κάποια που όσο της φωνάζεις, τόσο ανεβάζει κι εκείνη τους τόνους και ν' αρχίσεις ν' ακούς τίποτα συχνότητες φαλαινών :rofl:

Έχει συμβεί αυτό και σταμάτησα γιατί άρχισε να με πονάει μέσα στο αυτί.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πως ξέρεις ότι όταν γράφω εδώ δεν φωνάζω και δεν πατάω με βίαιη μανία τα πλήκτρα?



Έχει συμβεί αυτό και σταμάτησα γιατί άρχισε να με πονάει μέσα στο αυτί.

Α όπα. Να πατάς με βίαιη μανία τα πλήκτρα σε κάνω πολύ άνετα εικόνα. Ή να βαράς μπουνιές στον τοίχο και τα έπιπλα. Ή να κάνεις rage quit κοπανώντας πισω σου την πόρτα με δύναμη (σε τσακωμό με γυναίκα κυρίως αυτό). Ή να κάθεσαι και να διαφωνείς για ένα θέμα μέχρι τελικής πτώσης, μέχρι να του βγάλεις τα συκώτια του άλλου και να παραιτηθεί γιατί απλά βαρέθηκε να συζητάει το θέμα. Να ανεβάζεις τον τόνο της φωνής σου όμως δεν μπορώ να σε φανταστώ, δεν ξέρω, δε σε έχω σκιαγραφήσει έτσι. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,586 μηνύματα.
Καταρχάς σ' εσένα τώρα (πριν) δε σκέφτηκα κάτι άλλο και το εξέφρασα πιο ευγενικά για να μην παρεξηγηθείς, η σκέψη μου ήταν όντως αυτό που σου είπα. Το λέω γιατί σε είδα λίγο που μούδιασες.

Αλλά ναι, σαφώς και δε λειτουργεί πάντα ο ευγενικός τρόπος. Εγώ μιλάω όπως θα μου άρεσε να μου μιλούν. Κάποιος άλλος μπορεί να καταλαβαίνει μόνο με τσαμπουκάδες και φωνές, άλλος να χρειάζεται silent treatment για να κόψει την κακή του συμπεριφορά. Έχω παρατηρησει όμως πολλές φορές σε μια διαφωνία, ο ένας να καταλαβαίνει ότι έχει άδικο αλλά να μην το παραδέχεται επειδή ο τρόπος του άλλου είναι πολύ επικριτικός ή απότομος. Εγώ το μόνο που καταφέρνω είναι να βγάζω τη μικρότερη δυνατή άμυνα του άλλου. Από εκεί και πέρα, σαφώς και μ έχουν γράψει πολλάκις στα παπάκια τους, αλλά τότε παύει να με αφορά αυτό το άτομο, δεν έχω κάτι άλλο να πω, δεν έχω άλλο λόγο ν' ασχοληθώ, κάπως έτσι.

Ολα αυτα δεν τελειώνουν και τελικά ο Χ άνθρωπος θα συνεχισει να σκεφτεται και να κινειται με εναν τροπο σκέψης συγκεκριμενο. Ελάχιστοι-αλλάζουν ρότα κ ειναι ευέλικτοι. Επομενως το καλυτερο που ειπατε και εσεις για να μη χαλάμε τις ζαχαρένιες μας ειναι να βλέπουμε κάτι 1-2 να το λέμε ευγενικά - συμφωνω και γω σε αυτό - βλέπουμε ο άλλος οτι συνεχιζει και δεν θέλει να το αλλάξει... δεν ξανακάνουμε παρέα εφοσον δεν ταιριάζουμε κ τελειωνει το θέμα τωρα αν θα βρει κοπελα ή δεν θα βρει και με ποιες βγαινει μονος του ή οχι δεν μας απασχολει στη τελική.

Ειχατε δικιο σε αυτό. Και οι 3 .. Αυρα - Λένω και εσύ. Η αληθεια ειναι με τον συγκεκριμενο που ειπα οτι απο πέρυσι μέχρι φέτος σε διαστημα 1 χρονου έχουμε βγεί 2 φορές συνολικά αλλα μετα απο αυτο που έκανε με το κέρασμα (μενει να εξακριβωσω αν ρωτησε πρωτα τον άλλο πριν κεράσει ή το εκανε απο μονος του) δεν μ αρεσε καθολου.

Δειχνει ανυπομονο αρπακτικό. Δεν μπορεις να εισαι τέτοιο αρπακτικο σε φάση άλλου και εσυ να μη συμβάλλεις ποτέ στην παρέα. Δεν μου ταιριάζει αυτός ο τροπος σκέψης για εναν φίλο. Οποτε δεν του λέω και τιποτε αλλο και απλα κοβω γιατι οταν κάποιος φτανει σε τέτοιο σημειο οτι και να του πεις θα σε γράψει στα τέτοια του. Και τέλος.

Γενικα φιλιες διατηρουνται ή χάνονται , δεν ειναι καινουργιο αυτο. Στο περασμα των χρονων υπάρχει και μια κοπωση ή τελικα ενα αντικρουομενο συμφέρον βγαινει πάνω απο τη φιλια τελικά.

Δεν ειμαι ονειροπολος ρομαντικός.

Η μονη ενσταση που θα μπορουσε να διατυπώσει κάποιος ειναι οτι ναι μεν ο συγκεκριμενος έχει αυτη τη συμπεριφορά με τις γυναικες γιατι ειναι ο τομέας στον οποίο ειναι ανασφαλής και νιώθει ευάλωτος αλλα στους αλλους μπορει να ειναι οκ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Όταν κάποιος φίλος ή το αγόρι σας ή κάποιος απο την οικογένεια σας κάνει κάτι που σας ενοχλήσει ή σας νευριάσει ή σας στεναχωρήσει,κάτι σας κάνει τελος πάντων!
Εσείς πως θα αντιδράσετε??Θα το πείτε εκείνη την στιγμη?θα το σκεφτείτε και μετά θα μιλήσετε??η δεν θα πείτε τίποτα??
Αν πρόκειται για ζήτημα σημαντικό, που επηρεάζει τη ψυχολογία μου ή και πρακτικά ζητήματα, θα το πω εκείνη τη στιγμή. Όμως, αν μιλάμε για κάτι ασήμαντο που απλώς μου την έσπασε θα συγκρατηθώ. Γενικά το ύφος και η αντίδραση μου και το αν θα εξελιχθεί σε τσακωμό θα εξαρτηθεί από το τι έχει γίνει και τη στάση εκλαμβάνω.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ναι αλλά φαντάσου σε μια παρέα να είναι μια πανέμορφη και μια άσχημη. Σίγουρα δεν υφίσταται ανταγωνισμός γιατί όταν βγαίνουν έξω για παράδειγμα, όλοι θα την πέφτουν στην πανέμορφη και κανείς δεν θα δίνει σημασία στην άλλη. Η δυναμική τους ποια θα είναι λοιπόν και για πιο λόγο κάνουν παρέα? Η πανέμορφη θα βρίσκεται σε μια κυρίαρχη θέση όπου όλη η προσοχή είναι στραμμένη πάνω της και μπορεί έτσι να είναι "φίλη" καθώς η άλλη είναι πολύ κατώτερη και δεν θα την απειλήσει ποτέ, ενώ η άσχημη θα τρέφει αισθήματα ζήλιας για την άλλη, αλλά αυτό που της προσφέρει η παρέα μαζί της είναι μια δικαιολογία "δεν είμαι εγώ άσχημη, η άλλη είναι απλά θεά και γι αυτό δεν παίρνω προσοχή" κάτι που με μια μέτρια κοπέλα δεν θα μπορούσε να σταθεί. Ενώ δύο κοπέλες που βρίσκονται στην ίδια κλίμακα, μπορεί να έχουν ανταγωνισμό, αλλά αν σκεφτούμε πως για τις γυναίκες υπάρχει αφθονία προτάσεων οι προσοχή θα μοιράζεται εξίσου και στις δύο και θα διατηρείται μια ισορροπία που δεν θα δίνει έναυσμα για την δημιουργία ζήλιας.

Το δίπολο άσχημης/ωραίας όπως βλέπεις κρύβεις κόμπλεξ και ανασφάλειες και από τις δύο πλευρές. Φυσικά δεν σημαίνει αυτό πως όπου δεις τέτοιες φίλες υπάρχει τέτοιο πράγμα από πίσω, απλά πιστεύω όταν το βλέπεις συστηματικά κάτι φανερώνει.

Βρίσκω τα παιχνίδια δύναμης πίσω από τις φαινομενικά απλές σχέσεις των ανθρώπων πολύ ενδιαφέροντα.
Η πανέμορφη θα είχε μια αποδοχή από πάντα , τουλάχιστον να μην είναι θύμα κοροϊδίας, οπότε δεν θα έχει τέτοια αισθήματα ζήλιας, κατ επέκταση και κρυφά κίνητρα για τις παρέες της . Και αυτό το ότι ''η φίλη μου είναι θεά και εγώ μέτρια'' , δεν είναι δικαιολογία είναι η αλήθεια, ότι η άλλη σε επισκιάζει και μόνη σου μπορεί να τα κατάφερνες καλύτερα σε μια έξοδο και οκ ...δεν είναι όλοι παίδαροι για να ψάχνουν θεάρες . Οπότε μπορεί να μην υπάρχουν και τέτοια κρυφά κίνητρα για την φιλία τους και ας υπάρχει ανταγωνισμός .

Και κομπλεξικό θα ήταν να έψαχνες για φίλη την εμφανισιακά όμοια γιατί στα ίδια ποταπά κίνητρα καταλήγεις .

Τέλος πάντων ..μπορεί να μην σου χάρισε η φύση τόσο πολύ, αλλά να είσαι τόσο δυναμική και κοινωνική και να μη σε επηρεάσει ως παιδί ή ως έφηβη ή να είσαι κούκλα αλλά να μην τα καταφέρνεις τόσο καλά στις σχέσεις και να καταλήξεις στο ''κλαίνε οι χήρες'' ( αχ τι δύσκολο να είμαι όμορφη και να μην βλέπουν τον εσωτερικό μου κόσμο ) και να ζηλεύεις εσύ οπότε και η εμφάνιση από μόνη της, δεν είναι η σωτηρία της ψυχής ούτε η καταδίκη της. Μη φανεί ότι υπονοώ και κάτι τέτοιο δηλαδή.
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαλάκας ^2 εδώ.

Δε μιλάω για να μη στενάχωρησω τον άλλον με αποτέλεσμά να στεναχωριέμαι, κ να κλαίω.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,874 μηνύματα.
Μπορεί να έχω απαντήσει παλιότερα. Απαντώ για το σήμερα.

Εξαρτάται την κατάσταση, το άτομο, την οικειότητα, το λόγο του θυμού.

Γενικά έχω έναν κανόνα. Μην εκνευρίζεσαι για τα πάντα, εκνευρίσου για όσα είναι κόκκινες γραμμές. Υπάρχουν πράγματα για τα οποία οφείλεις να είσαι αδιάφορος και άλλα πράγματα τα οποία είναι θέμα αρχής να μη δινεις δεκάρα για το κόστος μέχρι να του γ.... του άλλου το ταμ τιριρίμ.

Κάποιες φορές παραβαίνω τους κανόνες μου:

Είτε θυμώνω αλλά δεν το εκφράζω όπως πρέπει και κάνω σαν ΟΥΓΚ ταύρος σε υαλοπωλείο με απίστευτο βρωμόστομα. Και χάνω το δίκιο μου.
Είτε δε μιλάω. Λεω δε βαριέσαι, που να τσακώνεσαι, την ηρεμία μου θέλω. Ματίνα Μανταρινάκη

Αισθάνομαι δυστυχισμένος εαν ενεργώ με αυτές τις 2 συμπεριφορές και για να είμαι ειλικρινής δεν μου βγήκε ποτέ και σε καλό.

Γενικός κανόνας: Εαν κατι είναι σημαντικό, κόκκινη γραμμή και ειλικρινά χαλιέμαι, δε μπορώ να το φυλάξω μέσα μου. Θα τα πω χύμα. Ότι κι αν χάσω εξαιτίας της ειλικρίνειάς μου. Ακόμα κι αν κλάψω ακόμα κι αν πέσω να πεθάνω, ακόμα κι αν χρειαστεί να μείνω μόνος. Και μετά που θα χάσω και θα κλάψω, θυμάμαι το λόγο που με θύμωσε για να μην ξανατουμπάρω.

Αν ο λόγος είναι δίκαιος δε με σταματάει ο Θεος. Κι εκεί δεν έχει βρωμόστομα. Έχει όμως σκληρές κουβέντες. Όπως ακριβώς θα τις εξιστορούσα στον κολλητό μου.

Δε γεννήθηκα για να ανέχομαι μαλακίες ούτε να γίνομαι δεκανίκι κανενός. Η μάνα μου με γέννησε είτε για να περάσω καλά, είτε απλά γιατί είχε κάψες με τον πατέρα μου. Οτι και να ισχύει από τα δυο, είναι μακράν καλύτερο απο το να ανέχομαι την κάθε ανοησία του καθε ασχημάτιστου κι ανώριμου χαρακτήρα.

Χάνω έτσι; Μπορεί. Εξαρτάται την οπτική. Μπορεί και οι άλλοι να χάνουν εμένα και να μου βγεί και σε καλό.
Πονάω; Πολύ. Σε πολλές περιπτώσεις.
Μετανιώνω. Κάποιες φορές ναι, λέω δεν έπρεπε να το πεις αυτό.

Αλλά κάπου ώπα! ΚΑΠΟΥ ΩΠΑ!
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Απλα θα σταματήσω να μιλαω. Δατς ιτ.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δυστυχως θα απαντησω,αλλα θα ελεγα αναλογα την περιπτωση/το συμβαν/το ατομο θα επελεγα και να μη μιλουσα καθολου.
Θα συνεκτιμουσα και καποια αλλα πραγματα βεβαιως για το αν θα απαντουσα ή οχι
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Άμα νευριάσω υπάρχουν δύο περιπτώσεις:
α)Ή που δε θα κάνω τίποτα και θα μείνω εντελώς άπραγη(και θα προσπαθήσω να διοχετεύσω τα νεύρα μου αλλού)
β)Ή που θα γίνει ο κακός χαμός,θα αρχίσω να πετάω κάτω πράγματα,θα φωνάζω,θα βρίζω,γενικά δε θα είμαι καθόλου μα καθόλου κόσμια.
Γενικά προσπαθώ να κινούμαι στην α περίπτωση αλλά άμα έχω τις μαύρες μου ή γενικά κάτι με απασχολεί,το β είναι πολύ πιθανό να συμβεί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top