Όχι σχέση, μόνο σεξ

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πόσο μπέρδεμα είναι αυτού του είδους οι "σχέσεις"? Είσαι σε φάση που δεν ψάχνεις για σχέση, πιθανότατα γιατί είσαι προσφάτως χωρισμένος ή απλά επειδή θες την ηρεμία σου και ξεκινάς μια καθαρά (?) σεξουαλική σχέση με κάποιον. Πόσο σίγουρος είσαι όμως ότι αυτή η σχέση θα παραμείνει έτσι και δεν θα αρχίσεις να βλέπεις τα πράγματα πιο σοβαρά?:hmm:

Θα σας πω την ιστορία μου...

Εδώ και κάποιο καιρό κάνω σεξ με έναν τύπο από την παρέα μου. Ήρθε πολύ ξαφνικά και για κάποιο λόγο ένιωσα πολύ άνετα από την αρχή. Με τον συγκεκριμένο ποτέ δεν ήμασταν κολλητοί, απλά ήμασταν στην ίδια παρέα. Είχε σχεδόν πάντα σχέση και ήξερα τις κοπέλες του οπότε δεν τον είχα δει ποτέ ερωτικά, αλλά να που έγινε ότι έγινε. Κι εγώ, δηλαδή, είχα σχέση τα τελευταία χρόνια. Περνάω υπέροχα όταν είμαστε μαζί, όμως φοβάμαι πολύ ότι αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση μπορεί να τον ερωτευτώ. Ήδη τον σκέφτομαι συνεχώς, θέλω να τον βλέπω, κάνω σαν χαζή όταν είμαι μαζί του κι όλα αυτά τα ωραία! :P Κι αυτός από την πλευρά του φέρεται λίγο περίεργα. Έντονα βλέμματα, αγκαλιές, φιλιά στο μέτωπο, πράγματα για να μου τραβήξει την προσοχή (όλα αυτά όταν είμαστε με παρέα). Όταν είμαστε οι δυο μας, πέρα από το σεξ, πάλι θα με πάρει αγκαλιά, θα με φιλήσει, θα μου κρατήσει το χέρι...
Κι ενώ ξέρω ότι δεν πρέπει να δίνω σημασία σε κάθε του κίνηση και να προσπαθώ να την ερμηνεύσω, τα σκέφτομαι όλα υπερβολικά πολύ.
Γενικότερα δεν έχουμε κάνει κάποια συζήτηση για το τι έχουμε. Προσωπικά δεν σκοπεύω να θίξω αυτό το θέμα, δεν υπάρχει λόγος. Απ'ότι έχω καταλάβει το μόνο που θέλει αυτός είναι σεξ. Κι εγώ κατά βάθος αυτό θέλω, απλά άθελα μου μπαίνω στην διαδικασία να σκεφτώ τι θα γινόταν αν αυτό εξελιχθεί σε σχέση.
Α επίσης να πω ότι σχεδόν ποτέ δεν θα κανονίσουμε να βγούμε οι δυο μας. Πάντα βγαίνουμε με την υπόλοιπη παρέα και μετά θα καταλήξουμε σπίτι του ή σπίτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Τι είδους σχέση είναι αυτή πάλι;Η έχεις σχέση η όχι.Αυτο που λες δεν είναι φυσιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Τι είδους σχέση είναι αυτή πάλι;Η έχεις σχέση η όχι.Αυτο που λες δεν είναι φυσιολογικό.


Δεν είναι σχέση με την κλασική της έννοια. Αλλά από τη στιγμή που περιλαμβάνει αλληλεπίδραση μεταξύ δύο ατόμων, ακόμα κι αν βασίζεται στο σεξ μπορεί να θεωρηθεί σαν μία μορφή σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν μπορείς να είσαι σίγουρη πως δεν θα δημιουργηθούν συναισθήματα (έστω απ' τον έναν). Γι' αυτό πολλοί επιλέγουν one night stands, ή άτομα που βλέπονται σταθερά, αλλά δεν περνούν έξτρα χρόνο μαζί και δεν ανοίγονται με πολλά πολλά, ώστε να μην υπάρξει δέσιμο - εκτός εάν μπορεί κανείς να κοντρολάρει τον εαυτό του, μα πόσο σίγουρος να 'ναι και πάλι. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Είναι τι ψάχνει και τι θέλει ο καθένας, οπότε πράττει κι αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Είναι παγίδα η τρυφερότητα εκτός σχέσης, γιατί τρέφεις ελπίδες χωρίς βάση. Το ότι είναι τρυφερός μαζί σου δεν σημαίνει επ' ουδενί ότι σε θέλει για κάτι παραπάνω από σεξ. Δεν βλέπω προοπτική σχέσης απ' όσα λες και σου προτείνω να το δεις πιο χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Καθολου ξαφνικά δεν ήρθε. Ειναι "πιστοποιημένος" απο την παρέα ... και επειδη ειχε και σχέσεις τις οποιες ξέρεις και ολα αυτα τα ελληνικά συστήματα μεθοδου γνωριμιων.

Προσωπικά δεν ειμαι δεσμευμενος απο παρέες και αυτο μου δινει μεγάλο ευρος επιλογων αλλα την κατασταση δυσκολευει η νοοτροπια "γνωριζω αγορια απο την παρέα μου". Το συζητούσαμε προσφατα και με εναν φιλο αυτο. Ιδιας λογικής και αυτος.

Οταν περιοριζεις τον κυκλο σου περιοριζεις και τις επιλογές σου. Οποτε μεινε με αυτον που θέλει απλά σέξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι αν συζητήσετε μπορεί να δείτε ότι ταιριάζετε και τότε να κάνετε κανονική σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Να μιλήσουμε λίγο αντικειμενικά. Δεν γίνεται να κάνετε σεξ και να μην αρέσει ο ένας στον άλλον. Είστε και οι δύο ερωτευμένοι και ειδικά εσύ αν κρίνω από οτι τον καψουρεύεσαι. Απλά δεν τρέφετε αισθήματα για επίπεδο σχέσης. Ή σκέψου το σενάριο οτι πολύ απλά δεν θέλετε να το παραδεχτείτε και τα θάβετε εξαιτίας κάποιων άλλων παραγόντων. Εσείς ξέρετε. Πάντως αναφέρθηκε και παραπάνω. Αν μιλάμε για σέξ καλύτερα one night stand. Μετά ξεφεύγει άνετα σε σχέση και θέλει προσοχή, αν δεν θές σχέση. (Άποψή μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Τι είδους σχέση είναι αυτή πάλι;Η έχεις σχέση η όχι.Αυτο που λες δεν είναι φυσιολογικό.


Το ότι εσύ έχεις στο μυαλό σου την σχέση με τις χ προδιαγραφές, δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να υπάρξουν κι άλλου είδους σχέσεις.
Άλλο το να μην το επικροτείς, κι άλλο να λες ότι δεν είναι φυσιολογικό. Έχει διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Να σου πω ρε κοπελιά, περνάς καλά; Περνάει αυτός καλά; Σας αρέσει αυτό που έχετε; Αν ναι, τότε γιατί να το πεις κάπως; Άστο και βλέπεις πού θα καταλήξει, δε χρειάζεται να πιέζεις ούτε καταστάσεις ούτε τίποτα... Αν δεις πως συνεχίζει η φάση όπως είναι (πόσος καιρός έχει περάσει; είναι πάνω από 3μηνο ξερω γω; ) μπορείς απλά να τον ρωτήσεις εάν τρέχει κάτι μεταξύ σας ή απλά περνάτε καλά.
Απολαύστε τη ζωή σας και μην κολλάτε σε χαζομάρες χωρίς λόγο! Από τη στιγμή που κι εσύ ζητάς ό,τι ζητάει και το βρήκες (μπράβο σου! στη σειρά περιμένουμε και οι επόμενοι :hehe:) τι σε απασχολεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω οτι από τη στιγμή που ένας άντρας βλέπει μια γυναίκα μόνο για σεξ δύσκολα μπορεί να τη δει για σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Πόσο μπέρδεμα είναι αυτού του είδους οι "σχέσεις"? Είσαι σε φάση που δεν ψάχνεις για σχέση, πιθανότατα γιατί είσαι προσφάτως χωρισμένος ή απλά επειδή θες την ηρεμία σου και ξεκινάς μια καθαρά (?) σεξουαλική σχέση με κάποιον. Πόσο σίγουρος είσαι όμως ότι αυτή η σχέση θα παραμείνει έτσι και δεν θα αρχίσεις να βλέπεις τα πράγματα πιο σοβαρά?:hmm:

Θα σας πω την ιστορία μου...

Εδώ και κάποιο καιρό κάνω σεξ με έναν τύπο από την παρέα μου. Ήρθε πολύ ξαφνικά και για κάποιο λόγο ένιωσα πολύ άνετα από την αρχή. Με τον συγκεκριμένο ποτέ δεν ήμασταν κολλητοί, απλά ήμασταν στην ίδια παρέα. Είχε σχεδόν πάντα σχέση και ήξερα τις κοπέλες του οπότε δεν τον είχα δει ποτέ ερωτικά, αλλά να που έγινε ότι έγινε. Κι εγώ, δηλαδή, είχα σχέση τα τελευταία χρόνια. Περνάω υπέροχα όταν είμαστε μαζί, όμως φοβάμαι πολύ ότι αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση μπορεί να τον ερωτευτώ. Ήδη τον σκέφτομαι συνεχώς, θέλω να τον βλέπω, κάνω σαν χαζή όταν είμαι μαζί του κι όλα αυτά τα ωραία! :P Κι αυτός από την πλευρά του φέρεται λίγο περίεργα. Έντονα βλέμματα, αγκαλιές, φιλιά στο μέτωπο, πράγματα για να μου τραβήξει την προσοχή (όλα αυτά όταν είμαστε με παρέα). Όταν είμαστε οι δυο μας, πέρα από το σεξ, πάλι θα με πάρει αγκαλιά, θα με φιλήσει, θα μου κρατήσει το χέρι...
Κι ενώ ξέρω ότι δεν πρέπει να δίνω σημασία σε κάθε του κίνηση και να προσπαθώ να την ερμηνεύσω, τα σκέφτομαι όλα υπερβολικά πολύ.
Γενικότερα δεν έχουμε κάνει κάποια συζήτηση για το τι έχουμε. Προσωπικά δεν σκοπεύω να θίξω αυτό το θέμα, δεν υπάρχει λόγος. Απ'ότι έχω καταλάβει το μόνο που θέλει αυτός είναι σεξ. Κι εγώ κατά βάθος αυτό θέλω, απλά άθελα μου μπαίνω στην διαδικασία να σκεφτώ τι θα γινόταν αν αυτό εξελιχθεί σε σχέση.
Α επίσης να πω ότι σχεδόν ποτέ δεν θα κανονίσουμε να βγούμε οι δυο μας. Πάντα βγαίνουμε με την υπόλοιπη παρέα και μετά θα καταλήξουμε σπίτι του ή σπίτι μου.

Νομιζω ότι πρέπει να το συζητήσετε.
Εκείνος όπως και εσυ για αρχή το ξεκαθαρίσατε ότι θα βρίσκεστε μόνο για σεξ.
Μαλλον πρέπει να του μιλήσεις για το τι νιώθεις και ότι αν συνεχιστεί αυτή τη κατάσταση θα είναι δύσκολο για σένα. Όποτε ή που θα το κόψετε ή και εκείνος μπορεί να σου πει ότι νιώθει κάτι παραπάνω.Παντως νομιζω ότι αυτός δεν νιώθει κάτι περισσότερο...διαφορετικά θα έβρισκε κάποιο λόγο εκτός του σεξ να βρισκεστε και μόνοι σας σαν ζευγάρι εκτός παρέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Bρε κορίτσι, λες ότι δεν πρόκειται να θίξεις το θέμα αυτό μαζί του γιατί δεν υπάρχει λόγος, αλλά προτιμάς να σου λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του; Εφόσον σε προβληματίζει αρκετά ώστε να ανοίξεις θρεντ εδώ, μάλλον υπάρχει λόγος να του το πεις, να δεις στην τελική πώς το βλέπει κι αυτός γιατί αλλιώς μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.
Αν θες και θέλει, κομπλέ, γιατί να μην πάει σε σχέση;
Αν πάλι όχι, ή χαλαρώνεις και απλά περνάτε καλά ή το διαλύετε όσο είναι νωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Πόσο μπέρδεμα είναι αυτού του είδους οι "σχέσεις"? Είσαι σε φάση που δεν ψάχνεις για σχέση, πιθανότατα γιατί είσαι προσφάτως χωρισμένος ή απλά επειδή θες την ηρεμία σου και ξεκινάς μια καθαρά (?) σεξουαλική σχέση με κάποιον. Πόσο σίγουρος είσαι όμως ότι αυτή η σχέση θα παραμείνει έτσι και δεν θα αρχίσεις να βλέπεις τα πράγματα πιο σοβαρά?:hmm:

Θα σας πω την ιστορία μου...

Εδώ και κάποιο καιρό κάνω σεξ με έναν τύπο από την παρέα μου. Ήρθε πολύ ξαφνικά και για κάποιο λόγο ένιωσα πολύ άνετα από την αρχή. Με τον συγκεκριμένο ποτέ δεν ήμασταν κολλητοί, απλά ήμασταν στην ίδια παρέα. Είχε σχεδόν πάντα σχέση και ήξερα τις κοπέλες του οπότε δεν τον είχα δει ποτέ ερωτικά, αλλά να που έγινε ότι έγινε. Κι εγώ, δηλαδή, είχα σχέση τα τελευταία χρόνια. Περνάω υπέροχα όταν είμαστε μαζί, όμως φοβάμαι πολύ ότι αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση μπορεί να τον ερωτευτώ. Ήδη τον σκέφτομαι συνεχώς, θέλω να τον βλέπω, κάνω σαν χαζή όταν είμαι μαζί του κι όλα αυτά τα ωραία! :P Κι αυτός από την πλευρά του φέρεται λίγο περίεργα. Έντονα βλέμματα, αγκαλιές, φιλιά στο μέτωπο, πράγματα για να μου τραβήξει την προσοχή (όλα αυτά όταν είμαστε με παρέα). Όταν είμαστε οι δυο μας, πέρα από το σεξ, πάλι θα με πάρει αγκαλιά, θα με φιλήσει, θα μου κρατήσει το χέρι...
Κι ενώ ξέρω ότι δεν πρέπει να δίνω σημασία σε κάθε του κίνηση και να προσπαθώ να την ερμηνεύσω, τα σκέφτομαι όλα υπερβολικά πολύ.
Γενικότερα δεν έχουμε κάνει κάποια συζήτηση για το τι έχουμε. Προσωπικά δεν σκοπεύω να θίξω αυτό το θέμα, δεν υπάρχει λόγος. Απ'ότι έχω καταλάβει το μόνο που θέλει αυτός είναι σεξ. Κι εγώ κατά βάθος αυτό θέλω, απλά άθελα μου μπαίνω στην διαδικασία να σκεφτώ τι θα γινόταν αν αυτό εξελιχθεί σε σχέση.
Α επίσης να πω ότι σχεδόν ποτέ δεν θα κανονίσουμε να βγούμε οι δυο μας. Πάντα βγαίνουμε με την υπόλοιπη παρέα και μετά θα καταλήξουμε σπίτι του ή σπίτι μου.


Καλησπέρα κι από εμένα!

Εγώ πριν μπω σε μια τέτοια διαδικασία, φρόντισα να ξεκαθαρίσω ευθύς εξαρχής ότι πρόκειται για κάτι καθαρά σεξουαλικό και χωρίς άλλες προεκτάσεις. Κατά τη γνώμη μου, καλό θα ήταν να γίνει μια συζήτηση μεταξύ σας, ώστε να ξεκαθαρίσετε τι ζητάτε και τι νιώθετε.

Σημείωση: Τυχόν εκδηλώσεις τρυφερότητας (αγκαλιές, κράτημα χεριού, χάδια, ακόμα κι αν σας παίρνει ο ύπνος αγκαλιά) ΔΕ συνεπάγονται συναισθήματα. Μην θεωρείς ότι επειδή φέρεται τρυφερά αυτόματα σημαίνει ότι έχει και συναισθήματα. Μπορεί απλά αυτό να είναι το σεξουαλικό του παιχνίδι.

Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω οτι από τη στιγμή που ένας άντρας βλέπει μια γυναίκα μόνο για σεξ δύσκολα μπορεί να τη δει για σχέση.


Εεεμ, οχι; Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο. Αν τη βλεπει σα sex object, chances are οτι βλεπει γενικα τις γυναικες ετσι οποτε δεν θα θελει σχεση οπως και να εχει. Ισα ισα, μια σχεση μπορει να ξεκινησε στο χαλαρο και στο friends with benefits αλλα μια χαρα μπορει να εξελιχθει οσο περνανε χρονο μαζι και εχουν ερωτικη σχεση, αλλωστε το σεξ ειναι η καλυτερη "κολλα" για δυο ανθρωπους ωστε να αναπτυξουν αισθηματα καποια στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εεεμ, οχι; Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο. Αν τη βλεπει σα sex object, chances are οτι βλεπει γενικα τις γυναικες ετσι οποτε δεν θα θελει σχεση οπως και να εχει. Ισα ισα, μια σχεση μπορει να ξεκινησε στο χαλαρο και στο friends with benefits αλλα μια χαρα μπορει να εξελιχθει οσο περνανε χρονο μαζι και εχουν ερωτικη σχεση, αλλωστε το σεξ ειναι η καλυτερη "κολλα" για δυο ανθρωπους ωστε να αναπτυξουν αισθηματα καποια στιγμη.
Εντάξει δεν είπα να είναι τόσο τέρας ώστε να βλέπει τις γυναίκες ως αντικείμενα για σεξ. Αλλά αλλιώς βλέπει ένας άντρας μια γυναίκα που μαζί της κάνει μόνο σεξ κι αλλιώς αυτή που μπορεί να κάνει κανονική σχέση μαζί της.

Φυσικά και όλα μπορούν να συμβούν, αλλά δεν ξέρουμε πώς συνεχίζουν ή καταλήγουν αυτές οι σχέσεις. Γιατί έχω ακούσει - διαβάσει ιστορίες που άντρες παντρεύτηκαν τέτοιες γυναίκες και χρόνια μετά (όταν τους πέρασε η πολλή κάψα) άρχισαν να αναρωτιούνται, αν αυτές οι γυναίκες φέρθηκαν έτσι με αυτούς, ποιος ξέρει με πόσους θα είχαν φερθεί αναλόγως και ποιος ξέρει με πόσους θα φερθούν και στο μέλλον αναλόγως. Αυτά δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, τα έχω διαβάσει κατά δεκάδες σε φόρουμ σχέσεων και μάλιστα αμερικάνικο, για να μην πει κάποιος οτι οι Έλληνες είμαστε συντηρητικοί και λοιπά.

Δεν είναι για όλους το σεξ "κόλλα" για να αναπτύξουν συναισθήματα. Αυτή είναι η δική σου άποψη, που ίσως είναι πλειοψηφική, αλλά σίγουρα δεν είναι καθολική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
σαν προφητεία του Παϊσίου μου ακούστηκε "θα'ναι σαν να έχεις σχέση αλλά δεν θα έχεις".
παρόλο που δεν νιώθω πως μπορεί κάποιος να κάνει για καιρό σεξ με κάποιο άτομο και να μην νιώθει κάτι συναισθηματικά, σέβομαι το γεγονός ότι διαφορετικά λειτουργεί ο εγκέφαλος του άνδρα κ παράγει λιγότερη ωκυτοκίνη από τις γυναίκες, αρκεί να σέβονται κι αυτοί ότι στη γυναικεία φύση είναι να δένονται πιό εύκολα. κι αν βάλεις κ ψυχολογικούς παράγοντες μέσα, το πιό πιθανό είναι να νιώσει ο ένας από τους δύο έστω, κάτι. οπότε δεν ξέρω αν θα λειτουργούσε κάτι τέτοιο γιατί αναπόφευκτα θα έρθει η μέρα που ή θα πρέπει να τον/την παρατήσεις ή θα πρέπει να προχωρήσετε σε άλλο στάδιο. πάντως γενικά μιλώντας ωφείλω να πω ότι δεν είναι πάντα ένα αθώο παιχνίδι και μόνο λόγω αναγκών το Fwb. πιθανόν ο άλλος να έχει σοβαρά θέματα κ να μην θέλει να δεσμευτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εντάξει και να μη θέλει να δεσμευτει κάποιος δεν είναι κακό, επιλογή του είναι. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι για σχέσεις. Άλλος θέλει να είναι μόνος, άλλος να έχει μόνο σεξουαλικές σχέσεις με ανθρώπους, άλλος θέλει σχέση από απόσταση κλπ.

Το πρόβλημα για μένα ξεκιναει όταν εσύ ο ίδιος δεν ξέρεις τι θες. Αν λοιπόν ξεκινήσεις μια σχέση με μόνο σεξ και στην πορεία σου βγει το συναισθηματικό, πιστεύω ότι είναι κάπως περίεργο να περιμένεις ότι κι ο άλλος θά είναι τόσο αναποφάσιστος οσο εσύ και θα θέλει κι αυτός σχέση.

Οπότε πρωταρχικά ας γνωρίσουμε τον εαυτό μας και τις ανάγκες του ώστε να ψάχνουμε αυτό που πραγματικά θέλουμε κι όχι να ψάχνουμε άλλο και μετά να το αναπροσαρμόζουμε. Αυτό ούτε λογική έχει ούτε είναι δίκαιο για το άλλο άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
κοίτα, συμφωνώ ότι αν στην πορεία σου βγει συναισθηματικά, δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να ακολουθήσει ο άλλος. ειδικά αν στο ξεκαθάρισε από την αρχή. απλά πιστεύω ότι δεν είναι τόσο στο χέρι τους όλων, κ θελοντας κ μη, οι περισσότεροι θα νιώσουν κάτι. είναι έτσι η χημεία του εγκεφάλου. περισσότερο στις γυναίκες κ λιγότερο στους άνδρες κατά τη διάρκεια του σεξ απελευθερώνονται ουσίες π λέμε του δεσίματος, οι ίδιες π απελευθερώνονται κατά τη διάρκεια του τοκετού κλπ. όσο περισσότερες φορές λοιπόν κάνεις σεξ με το ίδιο άτομο, είναι πιο πιθανό να δεθείς. αλλά συμφωνώ, δεν μπορείς άλλο να συμφωνείς κ μετά να περιμένεις άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Λοιπόν #storytime πάρτε ΠΟΠ κορν :popcorn:

Βρισκόμαστε σπίτι του, μόνοι μας, δεν έχει σημασία ο λόγος που βρισκόμασταν εκεί, αλλά δεν έτρεχε ΤΙΠΟΤΑ, και τεςπα κάνει κίνηση, γίνεται ό,τι γίνεται, φεύγω, έρχεται μαζί μου και με κράταγε από την μέση ξαφνικά, ΟΠΑ ΛΕΩ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Εγώ είμαι σε ΦΆΣΗ "εεεεε νε, αυτό που έγινε... δεν είμαι σε φαση για σχέση.." ΝΕΝΕΝΕΝΕ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ, και μου λεει "νε καταλαβαινω, ούτε γω"
Συνεχίστηκε αυτό για αρκετό διάστημα, στο τελείως χαλαρό, δε βγαίναμε πολύ, κι αν βγαίναμε είχε μια τάση να με πιανει στ δρόμο από το χέρι, που νταξ εγώ ΦΡΙΚΗ δε το συζητω, απέφευγα το πολύ έξω μην έχουμε δημόσιες εκρήξεις αγάπης :P, φοβόμουν μη το παρεξηγήσει για σχέση, και το'χαμε ξεκαθαρίσει ότι δε τρέχει κάτι "σημαντικό". Θυμάμαι που του έλεγα κιόλας ότι δεν έχω πρόβλημα να βγαίνει με άλλες, ούτε καν με ενδιέφερε βασικά... τεςπα

Αυτό γίνεται επί πολλούς μήνες, λάθος ίσως, κανένα 5μηνο - 6μηνο, μέχρι που έκανε μπαμ, μου είπε δεν αντέχει άλλο αυτό το πράγμα, ότι αυτός νιώθει πράγματα και δε μπορεί άλλο να το κρύβει και να σταματήσω να του λέω συνέχεια τι έχουμε. Ξέφυγε το πράγμα, του είπα δε νιώθω κάτι τέτοιο καλύτερα να το κόψουμε... το δεχεται αρχικα και μετά άλλαξε γνώμη και μου είπε δε πειραζει ότι δε του κάνει κακό κτλ κτλ, και συνεχίστηκεεε, και παιδιά πείσμωσεεεεεε! Πείσμωσε και έκανε τα αδύνατα δυνατά για να με "ξεκλειδώσει" και εν τέλη να "νιώσω" κάτι γι' αυτόν, μόνο και μόνο που έκατσε τουλχ 3-4 μήνες προσπαθώντας με συγκίνησε και είπα "βρε μήπως τελικά είναι καλό παιδί και αξίζει???" και το γυρίσαμε σε σχέση μετά από 8-9-10?? μηνες "τραβήγματος" ίσως και παραπάνω :P ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΑ, αλλά κατά βάθος μου άρεσε που είχα βρει κάποιον να περνάω καλά ΚΑΙ ΜΟΝΟ και δε μου έλειπε κάτι, γι' αυτό το συνέχιζα.

ΜΗ τα πολυλογώ, κάναμε σχέση τελικά, πάντα αυτός να δίνει πιο πολλά κι εγώ να είμαι λίγο σκύλα και απόμακρη, μέχρι που κάποια στιγμή λύγισα, είπα εδώ είμια, άρχισα να κάνω όνειρα κτλ (όλο αυτό χωρίς να νιώθω ποτέ ερωτευμένη, απλά μου άρεσε που προσπαθούσε για μένα και μου έδειχνε όμορφα πράγματα, ήταν καλό παιδί στα μάτια μου) και δε μπορώ να πω, δέθηκα πολύ και όλα καλά....... ΩΣΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ μου λέει φεύγω από ελλάδα, έλα μαζί μου, εγώ όχι δε γίνεται κτλ , συνεχίσαμε από απόσταση για κανένα 3μηνο και εν τέλη χωρίσαμε....

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ δεν υπάρχει, απλά μερικές φορές ίσως είναι καλύτερο να μη παίζουμε τόσο με το μυαλό των ανθρώπων και τα συναισθήματα, να ακούμε την καρδιά μας όταν δεν έχει να δώσει κάτι να το λήγουμε και να μη χάνουμε το χρόνο άδικα. Το σύμπαν μας στέλνει συνέχεια μνματα και απλά εθελοτυφλούμε γιατί έχουμε "βολευτεί".
νο, άστον, πήγαινε σε άλλον. Όταν θα είσαι σίγουρη ότι θα θες σχέση, θα το ξέρεις από την αρχή, το "ενδιάμεσο" δε ξέρω αν θα οδηγήσει πουθενά, και σίγουρα θα υπάρξουν "θύματα" από αυτή τη τραγωδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top