Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 41 22.2%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 24 13.0%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.7%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.2%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.5%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.5%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Φραπέ μέτριο χωρίς γάλα (το ήπια όλο μικρός) και κανα Φρέντο - εσπρέσσο γιά απόδραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Μόκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αυτο:


Με 2 ζαχαρες και γαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πρόσφατα ανακάλυψα τον Jacobs με Lacta ο οποίος γαμάει. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Σαν βέρος Θεσσαλονικιός φραπές γλυκός με γάλα. Τίποτα το καλύτερο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
fredoutsino με σοκολάτα!!:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove: και οτιδήποτε <<περίεργο >> με σαντιγές,σιρόπια από τα starbucks!:inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
ΦΡΑΠΕΣ!! *.*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Αν είναι κρύος: Freddo Espresso
Αν είναι ζεστός: Cappuccino..
Αλλά όλοι καλοί είναι.. Απλά θέλω να αποφεύγω όσο γίνεται τον νες-φραπε που δεν είναι και ο καλύτερος, αλλά τώρα το καλοκαίρι, αναγκαστικά στο σπίτι δεν μπορώ να φτιάξω και τίποτα άλλο να πιω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Φραπες γλυκος με γαλα(καμια φορα και χωρις).. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Κρύος : Freddochino, Γαλλικός.
Ζεστός : Ελληνικός, Γαλλικός.

Ναι, έχω κολληματάκι με τον γαλλικό. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
χαλλλαρα με φραπέ
και μη χαλαρά με καπουτσίνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Έπινα σχεδόν κάθε μέρα φραπέ αλλά τον έκοψα:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Coffee

Νεοφερμένος

Ο Greek Coffee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
  • Πως σας φαίνεται η ιδέα ενός φρεσκοκομμένου ελληνικού καφέ;
  • Θα επιδιώκατε να τον κόβετε μόνοι σας στο σπίτι, για να τον απολαμβάνετε καθημερινά φρεσκοκομμένο με όλα του τα αρώματα;
  • Θα πίνατε το ίδιο ευχάριστα σε καφετέρια και στο σπίτι σας ελληνικό;
  • Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν πίνετε ελληνικό; (στην περίπτωση που προτιμάτε γενικά άλλους καφέδες)

Η άποψη σας μου είναι πολύ χρήσιμη, καθώς υλοποιώ ένα project σχετικό με τον ελληνικό καφέ.
Μπορείτε να απαντήσετε έστω και σε μία ερώτηση.


Σημείωση Συντακτου:Tα μήνυματα #254-256 προήλθαν έπειτα απο συγχώνευση με το θέμα " Ελληνικός Καφές : Φρεσκοκομμένος από καφεκοπτείο,στο σπίτι ή συσκευασμένος;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Μόνο ελλήνικό μπορώ να πιώ... οι υπόλοιποι με στέλνουν στο φεγγάρι από την υπερένταση...

Η ιδέα ενός φρεσκοκομμένου καφέ μου φαίνεται απλά τέλεια, μιάς και έιναι ο μόνος καφές που μπορώ να απολάυσω γιατί να μην τον απολάυσω στα "καλύτερα του"

Δε νομίζω οτι θα επεδίωκα να το κάνω μόνη μου όμως γ αυτό φροντίζω να προμηθεύομαι όσο πιο φρέσκο γίνετε.

Λίγες καφετέριες μπαίνουν στον κόπο να φτιάξουν "σωστά" έναν ελληνικό γ' αυτό συνήθως όταν βρίσκομαι έξω πίνω τσάι ή κρύο τσάι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ο φρεσκοκομμένος καφές είναι τέλειος!!!!!

Αρκεί να έχεις έναν καλό μύλο για να μην αφήνει χοντρούς κόκκους. Αν δεν έχεις μύλο αγοράζεις μικρές ποσότητες φρεσκοκομμένου καφέ από καφεκοπτείο. Σε καμία περίπτωση το "άχυρο" των συσκευασμένων!

Τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με το μερακλίδικο κόψιμο και ψήσιμο.

Οι καφετέριες τον φτιάχνουν στη μηχανή και αλλοιώνεται η γεύση. Μόνο όταν έχουν χόβολη αξίζει!

Το λέω εγώ που προτιμώ εσπρέσσο αλλά απολαμβάνω το άρωμα του φρεσκοκομμένου ελληνικού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Greek Coffee

Νεοφερμένος

Ο Greek Coffee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τι θα λέγατε για φρεσκοκομμένο Ελληνικό καφέ στο σπίτι;
θα μου άρεσε να έχω σπιτικό μύλο για καφέ και να κόβω όσο και όποτε θέλω εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αγαπημενος μου καφες
ειναι το κακαο..:hehe::hehe::hehe:
δεν εχω πιει ποτε καφε..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τι θα λέγατε για φρεσκοκομμένο Ελληνικό καφέ στο σπίτι;
θα μου άρεσε να έχω σπιτικό μύλο για καφέ και να κόβω όσο και όποτε θέλω εγώ!

Κοίτα, στα ελληνικά δύσκολο να βρεις οδηγίες για αγορές μύλου και τα λοιπά, γι αυτό ψαξτο στ αγγλικά.
Έχει υπ όψην σου πως στ' αγγλικά λέγεται turkish coffee, όχι greek coffee :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
nescafe frappe
βαλτε και μια δημοσκοπηση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top