Αγορά καινούριου αυτοκινήτου

Ποιο αυτοκίνητο να αγοράσω;
Multiple votes are allowed. Results are only viewable after voting.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 18)
  • Mazda 6 1.8 Touring clima

• VW Passat 1.6 Lim.

• Scoda octavia 5 1.6 Ambiente

• Opel Vectra Elegance 1.8

• Άλλο

• ΔΞ/ΔΑ

juste un instant

Well-known member

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 5,010 μηνύματα.
Εννοείται οτι το σπίτι είναι προτεραιότητα. Το αυτοκίνητο έρχεται αρκετά μετα.

Felid

Well-known member

Η Felid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Φίλος μου κάγκουρας που ασχολείται έφτιαξε ένα honda που δεν έχει τίποτα ουσιαστικό να ζηλέψει με 8000 χιλιάρικα και μιλάμε έχει πειράξει τα πάντα. Με 17 χιλιάρικα παίρνεις σπίτι και βγάζεις και κέρδος. Είναι πολύ χάσιμο χρήματος το αμάξι αν δεν είσαι λεφτάς.
Τι σπίτι αγοράζεις με 17.000€; :P

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Θεος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,461 μηνύματα.
Τι σπίτι αγοράζεις με 17.000€; :P
Γκαρσονιέρες Κάτω Πατήσια σε καιρό κρίσης άνετα 5000 πήγαιναν. Θεσσαλονίκη (όχι σε κεντρικό προφανώς) έχω ακούσει και για 8 χιλιάρικα. Κυριολεκτικά χώμα.

True όμως ότι πλέον Αθήνα δεν αγοράζεις τίποτα με 17.000.

Μπραχάμι πήγαινε 3 χιλιάρικα το τετραγωνικό σε νεόδμητα και έφευγαν σαν καρβέλια. :blink:

Felid

Well-known member

Η Felid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Γκαρσονιέρες Κάτω Πατήσια σε καιρό κρίσης άνετα 5000 πήγαιναν. Θεσσαλονίκη (όχι σε κεντρικό προφανώς) έχω ακούσει και για 8 χιλιάρικα. Κυριολεκτικά χώμα.

True όμως ότι πλέον Αθήνα δεν αγοράζεις τίποτα με 17.000.

Μπραχάμι πήγαινε 3 χιλιάρικα το τετραγωνικό σε νεόδμητα και έφευγαν σαν καρβέλια. :blink:
Κέντρο δε θα έμενα και να μου χάριζαν σπίτι. Έχω μάθει στην ησυχία και όχι στη βαβούρα και την πολυκοσμία. :/

Ακόμη, διαφωνώ σε αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, ότι δηλαδή είναι προτιμότερο να επενδύσει κάνεις σε σπίτι με αυτά τα χρήματα πάρα σε αυτοκίνητο. Δεδομένου ότι οι περισσότεροι που αγοράζουν ΙΧ είναι άτομα νεαρής ηλικίας, (πράγμα που σημαίνει πιθανότατα ότι δεν έχουν κάνει οικογένεια και δεν έχουν κατασταλάξει σε ένα μέρος), θεωρώ ότι η αγορά κατοικίας έπεται σε προτεραιότητα και δεν προηγείται. Βέβαια αυτό ισχύει στην περίπτωση αγοράς σπιτιού που θα προορίζεται για μόνιμη κατοικία και όχι πχ για εξοχικά.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Well-known member

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,103 μηνύματα.
το κακό με την Αθήνα είναι και πως όλες οι σχολές σχεδόν είναι μες στην πόλη οπότε έχεις να ανταγωνιστείς και φοιτητές (μεγάλη ηλιθιότητα αυτό)

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Θεος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,461 μηνύματα.
Κέντρο δε θα έμενα και να μου χάριζαν σπίτι. Έχω μάθει στην ησυχία και όχι στη βαβούρα και την πολυκοσμία. :/
Πράγματι, είναι ωραία η ησυχία και όσο μεγαλώνεις, τόσο περισσότερο την εκτιμάς και ανέχεσαι λιγότερο θόρυβο. Αν δεν είσαι ψυχωτικός, το κέντρο θα σε κάνει ψυχωτικό.

Ακόμη, διαφωνώ σε αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, ότι δηλαδή είναι προτιμότερο να επενδύσει κάνεις σε σπίτι με αυτά τα χρήματα πάρα σε αυτοκίνητο. Δεδομένου ότι οι περισσότεροι που αγοράζουν ΙΧ είναι άτομα νεαρής ηλικίας, (πράγμα που σημαίνει πιθανότατα ότι δεν έχουν κάνει οικογένεια και δεν έχουν κατασταλάξει σε ένα μέρος), θεωρώ ότι η αγορά κατοικίας έπεται σε προτεραιότητα και δεν προηγείται. Βέβαια αυτό ισχύει στην περίπτωση αγοράς σπιτιού που θα προορίζεται για μόνιμη κατοικία και όχι πχ για εξοχικά.
Πράγματι, έτσι όπως το θέτεις ισχύει. Επενδυτικά όμως, αφού κατασταλλάξει κανείς σε ένα μέρος, συμφέρει να αγοράσει ένα σπίτι και να το νοικιάζει, παρά να αλλάξει το Peugeot 208 του σε BMW 520.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια