Αγορά καινούριου αυτοκινήτου

Ποιο αυτοκίνητο να αγοράσω;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Mazda 6 1.8 Touring clima

  • VW Passat 1.6 Lim.

  • Scoda octavia 5 1.6 Ambiente

  • Opel Vectra Elegance 1.8

  • Άλλο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Εννοείται οτι το σπίτι είναι προτεραιότητα. Το αυτοκίνητο έρχεται αρκετά μετα.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλος μου κάγκουρας που ασχολείται έφτιαξε ένα honda που δεν έχει τίποτα ουσιαστικό να ζηλέψει με 8000 χιλιάρικα και μιλάμε έχει πειράξει τα πάντα. Με 17 χιλιάρικα παίρνεις σπίτι και βγάζεις και κέρδος. Είναι πολύ χάσιμο χρήματος το αμάξι αν δεν είσαι λεφτάς.

Τι σπίτι αγοράζεις με 17.000€; :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Τι σπίτι αγοράζεις με 17.000€; :P

Γκαρσονιέρες Κάτω Πατήσια σε καιρό κρίσης άνετα 5000 πήγαιναν. Θεσσαλονίκη (όχι σε κεντρικό προφανώς) έχω ακούσει και για 8 χιλιάρικα. Κυριολεκτικά χώμα.

True όμως ότι πλέον Αθήνα δεν αγοράζεις τίποτα με 17.000.

Μπραχάμι πήγαινε 3 χιλιάρικα το τετραγωνικό σε νεόδμητα και έφευγαν σαν καρβέλια. :blink:
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γκαρσονιέρες Κάτω Πατήσια σε καιρό κρίσης άνετα 5000 πήγαιναν. Θεσσαλονίκη (όχι σε κεντρικό προφανώς) έχω ακούσει και για 8 χιλιάρικα. Κυριολεκτικά χώμα.

True όμως ότι πλέον Αθήνα δεν αγοράζεις τίποτα με 17.000.

Μπραχάμι πήγαινε 3 χιλιάρικα το τετραγωνικό σε νεόδμητα και έφευγαν σαν καρβέλια. :blink:

Κέντρο δε θα έμενα και να μου χάριζαν σπίτι. Έχω μάθει στην ησυχία και όχι στη βαβούρα και την πολυκοσμία. :/

Ακόμη, διαφωνώ σε αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, ότι δηλαδή είναι προτιμότερο να επενδύσει κάνεις σε σπίτι με αυτά τα χρήματα πάρα σε αυτοκίνητο. Δεδομένου ότι οι περισσότεροι που αγοράζουν ΙΧ είναι άτομα νεαρής ηλικίας, (πράγμα που σημαίνει πιθανότατα ότι δεν έχουν κάνει οικογένεια και δεν έχουν κατασταλάξει σε ένα μέρος), θεωρώ ότι η αγορά κατοικίας έπεται σε προτεραιότητα και δεν προηγείται. Βέβαια αυτό ισχύει στην περίπτωση αγοράς σπιτιού που θα προορίζεται για μόνιμη κατοικία και όχι πχ για εξοχικά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
το κακό με την Αθήνα είναι και πως όλες οι σχολές σχεδόν είναι μες στην πόλη οπότε έχεις να ανταγωνιστείς και φοιτητές (μεγάλη ηλιθιότητα αυτό)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Κέντρο δε θα έμενα και να μου χάριζαν σπίτι. Έχω μάθει στην ησυχία και όχι στη βαβούρα και την πολυκοσμία. :/

Πράγματι, είναι ωραία η ησυχία και όσο μεγαλώνεις, τόσο περισσότερο την εκτιμάς και ανέχεσαι λιγότερο θόρυβο. Αν δεν είσαι ψυχωτικός, το κέντρο θα σε κάνει ψυχωτικό.

Ακόμη, διαφωνώ σε αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, ότι δηλαδή είναι προτιμότερο να επενδύσει κάνεις σε σπίτι με αυτά τα χρήματα πάρα σε αυτοκίνητο. Δεδομένου ότι οι περισσότεροι που αγοράζουν ΙΧ είναι άτομα νεαρής ηλικίας, (πράγμα που σημαίνει πιθανότατα ότι δεν έχουν κάνει οικογένεια και δεν έχουν κατασταλάξει σε ένα μέρος), θεωρώ ότι η αγορά κατοικίας έπεται σε προτεραιότητα και δεν προηγείται. Βέβαια αυτό ισχύει στην περίπτωση αγοράς σπιτιού που θα προορίζεται για μόνιμη κατοικία και όχι πχ για εξοχικά.

Πράγματι, έτσι όπως το θέτεις ισχύει. Επενδυτικά όμως, αφού κατασταλλάξει κανείς σε ένα μέρος, συμφέρει να αγοράσει ένα σπίτι και να το νοικιάζει, παρά να αλλάξει το Peugeot 208 του σε BMW 520.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Λοιπόν καμάρια θέλω τις γνώσεις σας. Ψάχνω να πάρω μεταχειρισμένο αυτοκίνητο το πολύ δεκαετίας με τα εξής χαρακτηριστικά:
• Μέχρι 1.400 κυβικά
• Να είναι ψηλό, δηλαδή στο κάθισμα να κάθεσαι καθιστός και όχι ξαπλωτός
• Όχι ευρωπαϊκό
Μπορείτε να προτείνετε μάρκες και μοντέλα;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Λοιπόν καμάρια θέλω τις γνώσεις σας. Ψάχνω να πάρω μεταχειρισμένο αυτοκίνητο το πολύ δεκαετίας με τα εξής χαρακτηριστικά:
• Μέχρι 1.400 κυβικά
• Να είναι ψηλό, δηλαδή στο κάθισμα να κάθεσαι καθιστός και όχι ξαπλωτός
• Όχι ευρωπαϊκό
Μπορείτε να προτείνετε μάρκες και μοντέλα;
Μπορείς να προσδιορίσεις το χρηματικό εύρος, που είσαι σε θέση να διαθέσεις;
Πόσες πόρτες να έχει για τους επιβάτες (2 ή 4);
Το μήκος σε απασχολεί; Υπάρχουν αυτοκίνητα με 3.60 μέτρα, για εντός πόλης ό,τι πρέπει, και υπάρχουν και 4.50 μέτρα αυτοκίνητα, που δυσκολεύουν το παρκάρισμα στην Αθήνα.

Επίσης, θέλεις να έχει σταθερή οροφή ή μπορεί να είναι και ανοιγόμενη;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
suzuki sx4.

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μπορείς να προσδιορίσεις το χρηματικό εύρος, που είσαι σε θέση να διαθέσεις;
Πόσες πόρτες να έχει για τους επιβάτες (2 ή 4);
Το μήκος σε απασχολεί; Υπάρχουν αυτοκίνητα με 3.60 μέτρα, για εντός πόλης ό,τι πρέπει, και υπάρχουν και 4.50 μέτρα αυτοκίνητα, που δυσκολεύουν το παρκάρισμα στην Αθήνα.

Επίσης, θέλεις να έχει σταθερή οροφή ή μπορεί να είναι και ανοιγόμενη;
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. :)

Οι βασικές προτεραιότητες είναι αυτά που έγραψα. Τώρα τα χρήματα να πω γύρω στα έξι χιλιάρικα κορυφή; Δεν έχω και πολύ υπόψη μου σε τι τιμές κινούνται τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα. Επίσης είναι καλύτερο να πάρεις από ιδιώτη ή από έμπορο;

Το πρόβλημα που έχω με το αμάξι μας είναι ότι είναι πολύ χαμηλό και έχουμε καταστρέψει όλοι τα γόνατά μας με αυτό αλλά και έχει τύχει να βγαίνω από το γκαράζ και να τρακάρω σε παρκαρισμένο αμάξι γιατί απλά δεν το έχω δει. Οπότε θα ήθελα τον επόμενο χρόνο κάποια στιγμή να κοιτάξω μήπως το δώσω αυτό και πάρω κάποιο πιο ψηλό.
 

ioanchatzip

Νεοφερμένος

Ο ioanchatzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά και στο Mazda 2 έχει πολύ καλή τιμή είναι όμορφο και μηχανικά από αξιοπιστία πετάει. Επίσης στα 13700 νομίζω παίρνεις πάρα πολύ καλό εξοπλισμό και ποιοτικό εσωτερικό. Προτείνω ένα test drive.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. :)

Οι βασικές προτεραιότητες είναι αυτά που έγραψα. Τώρα τα χρήματα να πω γύρω στα έξι χιλιάρικα κορυφή; Δεν έχω και πολύ υπόψη μου σε τι τιμές κινούνται τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα. Επίσης είναι καλύτερο να πάρεις από ιδιώτη ή από έμπορο;

Το πρόβλημα που έχω με το αμάξι μας είναι ότι είναι πολύ χαμηλό και έχουμε καταστρέψει όλοι τα γόνατά μας με αυτό αλλά και έχει τύχει να βγαίνω από το γκαράζ και να τρακάρω σε παρκαρισμένο αμάξι γιατί απλά δεν το έχω δει. Οπότε θα ήθελα τον επόμενο χρόνο κάποια στιγμή να κοιτάξω μήπως το δώσω αυτό και πάρω κάποιο πιο ψηλό.
Κάτι σε Nissan Micra, Kia Rio, Hyundai i20, Toyota Yaris, Ford Fiesta θα πρότεινα να κοιτάξεις. Δεν είναι SUV, αλλά ούτε χαμηλά τύπου mazda mx5, bmw coupe.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. :)

Οι βασικές προτεραιότητες είναι αυτά που έγραψα. Τώρα τα χρήματα να πω γύρω στα έξι χιλιάρικα κορυφή; Δεν έχω και πολύ υπόψη μου σε τι τιμές κινούνται τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα. Επίσης είναι καλύτερο να πάρεις από ιδιώτη ή από έμπορο;

Το πρόβλημα που έχω με το αμάξι μας είναι ότι είναι πολύ χαμηλό και έχουμε καταστρέψει όλοι τα γόνατά μας με αυτό αλλά και έχει τύχει να βγαίνω από το γκαράζ και να τρακάρω σε παρκαρισμένο αμάξι γιατί απλά δεν το έχω δει. Οπότε θα ήθελα τον επόμενο χρόνο κάποια στιγμή να κοιτάξω μήπως το δώσω αυτό και πάρω κάποιο πιο ψηλό.
Εξυπακούεται απο ιδιώτη οι έμποροι βρίσκουν τρόπο να αλλάζουν τα χαρτιά να πειράζουν εγκεφάλους κτλ κτλ εκτός αν έχεις την δυνατότητα να το ελέγξεις με εγκεφαλογράφημα να δείς την πορεία του αυτοκινήτου απο την αρχή ως το τέλος.Πώς γίνεται να μην είδες ολόκληρο παρκαρισμένο όχημα;Επίσης γιατί βάζεις εμπάργκο στα ευρωπαϊκά;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Αν δεν έβαζε εμπάργκο στα ευρωπαϊκά, εγώ θα πρότεινα VW Golf ή Polo, γιατί είναι μικρά (για πόλη), συνήθως πάνω από 1400 κυβικά (για ταξίδια) και είναι ψηλά αυτοκίνητα (όπως θέλει η himela).

Από εκεί και πέρα, θα έπαιρνα είτε Toyota (yaris, Corolla), είτε hyundai.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. :)

Οι βασικές προτεραιότητες είναι αυτά που έγραψα. Τώρα τα χρήματα να πω γύρω στα έξι χιλιάρικα κορυφή; Δεν έχω και πολύ υπόψη μου σε τι τιμές κινούνται τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα. Επίσης είναι καλύτερο να πάρεις από ιδιώτη ή από έμπορο;

Το πρόβλημα που έχω με το αμάξι μας είναι ότι είναι πολύ χαμηλό και έχουμε καταστρέψει όλοι τα γόνατά μας με αυτό αλλά και έχει τύχει να βγαίνω από το γκαράζ και να τρακάρω σε παρκαρισμένο αμάξι γιατί απλά δεν το έχω δει. Οπότε θα ήθελα τον επόμενο χρόνο κάποια στιγμή να κοιτάξω μήπως το δώσω αυτό και πάρω κάποιο πιο ψηλό.



θεωρώ πως πρέπει να κοιτάξεις και κανένα bmw μεταχειρισμένο ... 2 γενιές πίσω είναι αρκετά αξιόπιστα και με καλή ποιότητα κατασκευής.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
θεωρώ πως πρέπει να κοιτάξεις και κανένα bmw μεταχειρισμένο ... 2 γενιές πίσω είναι αρκετά αξιόπιστα και με καλή ποιότητα κατασκευής.
Αρχικά ζητάει αυτοκίνητο μέχρι 1400 κυβικά και δεν θα βρει εύκολα bmw σε αυτά τα κυβικά. Επίσης έχει υψηλή κατανάλωση καυσίμου. Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις τύπου ford fiesta, toyota yaris. Δεν είναι και πολύ ψηλά αλλά θα σε βολεύει.

Το πρόβλημα που έχω με το αμάξι μας είναι ότι είναι πολύ χαμηλό και έχουμε καταστρέψει όλοι τα γόνατά μας
Συγγνώμη για τη ερώτηση μου αλλά το αυτοκίνητο έχετε και σας κατέστρεψαν τα γόνατα σας;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αρχικά ζητάει αυτοκίνητο μέχρι 1400 κυβικά και δεν θα βρει εύκολα bmw σε αυτά τα κυβικά. Επίσης έχει υψηλή κατανάλωση καυσίμου. Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις τύπου ford fiesta, toyota yaris. Δεν είναι και πολύ ψηλά αλλά θα σε βολεύει.
Πρότεινα 2 αυτοκίνητα σύμφωνα με τα κριτήρια και είπα την γνώμη μου τι θα παιρνα εγώ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Συγγνώμη για τη ερώτηση μου αλλά το αυτοκίνητο έχετε και σας κατέστρεψαν τα γόνατα σας;

Είναι πολύ χαμηλό, είναι άνετο στην οδήγηση, δεν μπορώ να πω, αλλά όταν πας να βγεις είναι σαν να έχεις κάτσει σε μαξιλάρι πουφ και πας να σηκωθείς...

Δε θέλουμε ευρωπαϊκό γιατί υποτίθεται τα γιαπωνέζικα - κορεάτικα είναι τα καλύτερα. Λένε οι άλλοι, εγώ είμαι άσχετη με αμάξια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προσωπικά BMW μακριά μακριά, δεν θα αγόραζα σε καμία περίπτωση.

Ιάπωνες και Κορεάτες θεωρούνται οι καλύτεροι στο παιχνίδι.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Είναι πολύ χαμηλό, είναι άνετο στην οδήγηση, δεν μπορώ να πω, αλλά όταν πας να βγεις είναι σαν να έχεις κάτσει σε μαξιλάρι πουφ και πας να σηκωθείς...

Δε θέλουμε ευρωπαϊκό γιατί υποτίθεται τα γιαπωνέζικα - κορεάτικα είναι τα καλύτερα. Λένε οι άλλοι, εγώ είμαι άσχετη με αμάξια.
Τέτοιο αυτοκίνητο είχε ο γείτονας και όντως ήταν κάπως χαμηλό. Η μητέρα μου οδηγάει ένα toyota yaris του 2006 και είναι σαν να κάθεσαι σε καρέκλα και όχι σε πουφ από θέμα ύψους καρέκλας. Θα έλεγα να δοκιμάσεις τα kia rio, kia ceed, Hyundai i20/i30 ,toyota yaris/ auris, και honda jazz όλα μετά του 2010. Μόνο αυτά τα ιαπωνικά/κορεατικά αυτοκίνητα μου έρχονται στο μυαλό μου που είναι στο budget σας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top