Αγορές μέσω internet

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ρεβέκκα, τον φόρο δεν τον καθορίζει ο πωλητής όπως είπα και πιό πάνω, παρά μόνο σε συγκεκριμένες πολιτείες και για αγοραστές σε αυτές (π.χ. California). Και αυτό μερικές φορές. Δεν έχει σχέση η κάρτα σου, αν χρεωνόσουν φόρους θα τους πλήρωνες στα ΕΛΤΑ με την παραλαβή.

Δεν μου έρχονταν με τα ΕΛΤΑ, αλλά με courier γιατί έπαιρνα σχετικά γρήγορη παράδοση.
Τελικά τι στο καλό ισχύει..;

Γενικά πάντως δεν νομίζω ότι έχω πληρώσει ποτέ φόρους έτσι όπως μου τα περιγράφετε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
η αγορά είναι για 250 ευρώ, όχι για 40:hmm: εννοώ να δηλώσει τόσο λιγότερα λεφτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
John, οι περισσοτεροι αυτό κάνουν και χωρίς καν να το ζητήσεις.
Ρεβέκκα, αν ειχες κουριερ, πάλι το ίδιο θα γινόταν, θα πλήρωνες εκεί τυχόν έξοδα τελωνείου με την παραλαβή.
Δεν έχεις πληρώσει ποτέ φόρους γιατί ποτέ δεν είχε δηλώσει ο πωλητής αξία μεγαλύτερη των 30 ευρώ ή δεν έχεις πάρει εκτός ΕΕ. Δεν έχει σημασία αν έχεις κάνει αγορές μεγαλύτερες των 30 ευρώ, σημασία έχει τι δηλώνει ο πωλητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Τα κούριερ μάλιστα δεν είναι και η βέλτιστη επιλογή γιατί περνάνε πάντα απο έλεγχο στο τελωνείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Οπότε κάθομαι και ελπίζω :P
Δεν νομίζω να γίνεται να τους ρωτήσω αν δηλώνουν διαφορετικά στοιχεία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Κοίτα πόσα πράγματα μπορεί να μάθει κανείς από ένα screenshot...
Τι λειτουργικό χρησιμοποιεί ο άλλος, σε τι ιστοσελίδες μπαίνει, πώς τον λένε, πού μένει, το e-mail του...
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Κοίτα πόσα πράγματα μπορεί να μάθει κανείς από ένα screenshot...
Τι λειτουργικό χρησιμοποιεί ο άλλος, σε τι ιστοσελίδες μπαίνει, πώς τον λένε, πού μένει, το e-mail του...
:P
:hehe: πλάκα κάνεις τώρα το είδα,

Ρεβέκκα μιας και που γνωριστήκαμε δεν μας δίνεις και το κινητό σου;

υ.γ βγάλε το σκρίνσοτ

η αγορά είναι για 250 ευρώ, όχι για 40:hmm: εννοώ να δηλώσει τόσο λιγότερα λεφτά?
Είναι μεγάλο σε όγκο αυτο που θα πάρεις;
Εγώ είχα πάρει απο Αμερική κάτι που κόστιζε 43 ευρώ και είχα πληρώσει φόρο 3 ευρώ οπότε ίσως να μπορείς να υπολογίσεις τι ίσως πληρώσεις αν και δεν είναι στάνταρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
:hehe: πλάκα κάνεις τώρα το είδα,

Ρεβέκκα μιας και που γνωριστήκαμε δεν μας δίνεις και το κινητό σου;

υ.γ βγάλε το σκρίνσοτ


Είναι μεγάλο σε όγκο αυτο που θα πάρεις;
Εγώ είχα πάρει απο Αμερική κάτι που κόστιζε 43 ευρώ και είχα πληρώσει φόρο 3 ευρώ οπότε ίσως να μπορείς να υπολογίσεις τι ίσως πληρώσεις αν και δεν είναι στάνταρ
Ναι σε όγκο θα είναι μεγαλο φαντάζομαι, είναι αρκετά πραγματάκια:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ναι σε όγκο θα είναι μεγαλο φαντάζομαι, είναι αρκετά πραγματάκια:/:
Ε τότε δεν γίνετε να περάσει απαρατήρητο χωρίς έλεγχο, τι μεταφορική έχεις επιλέξει; USPS;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Express Mail λέγεται...δηλαδή μιλάμε για μεγάλο ποσό? αν είναι 10-20 ευρώ δεν θα πειράξει και τόσο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άντε, τα ειδατε;;
Να το κατεβάσω! :) :)
χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχpress mail είναι υπηρεσία, όχι πάροχος. Λογικά USPS έχεις πάρει και ναι, μπορείς να ρωτήσεις πόσο το έχει δηλώσει ο πωλητής. Κούριερ (π.χ. FedEx) μην διαλέγετε ποτέ για μεγάλα αντικείμενα ή "ύποπτα" γιατί θα τα κρατήσουν στις αποθήκες και θα πληρώσετε πολλά κερατιάτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
75 ευρώ τελωνείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ αποφάσισα επιτέλους να βγάλω μια προπληρωμένη κι αρκετά νομίζω το καθυστέρησα, καθώς τις φοβόμουν αυτές τις κάρτες μέσω νετ. Εχω χάσει απίστευτες προσφορές κι έτσι θα το κάνω. Κανείς μέχρι στιγμής δε μου έχει πει για κίνδυνο των prepaid οπότε λέω να επισκεφτώ μια τράπεζα. Κύπρου ή Πειραιώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά αξιόπιστα site στην Ελλάδα με ρούχα όχι πολύ ακριβά σχετικά φθηνά θα έλεγα (άλλωστε δεν ενδιαφέρομαι τόσο για μάρκες) αλλά καλής ποιότητας. Ενδιαφέρομαι για πληρωμή με αντικαταβολή. Έχω βρει μερικά αλλά δεν είμαι και πολύ φαν των online αγορών οπότε θα εμπιστευτώ την εμπειρία σας!:) Τα site που βλέπω συχνότερα είναι το skroutz.gr και τελευταία και το buldoza.gr. Έχετε αγοράσει από εκεί; Τα εμπιστεύεστε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το buldoza είναι πολύ καλό. Έχει και αντικαταβολή. Είναι ίσως το καλύτερο ελληνικό που έχω βρει ως τώρα. To skroutz δεν είναι ακριβώς 1 μαγαζί, οπότε εξαρτάται από ποιο από τα συμβεβλημένα στον σκρουτζ μαγαζιά αγοράσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Απο το eBay τα περισσότερα ειναι που πιο φθηνά απο το εμπόριο στην Αθήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinaki22

Νεοφερμένος

Η marinaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια.πως αγοραζεις κινητο μεσω διαδικτυου?τι πρεπει να προσεχεις?(κοστος μεταφορας, κτλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Εξαρτάται από που το παίρνεις. Π.χ ebay κοιτάς αξιολογήσεις πωλητή, amazon να είναι πωλητής το ίδιο το amazon ή κάποιος με καλές αξιολογήσεις. Χώρα προέλευσης να είναι ευρωπαϊκή αλλιώς θα κάνεις κάνα δίμηνο να το παραλάβεις + δασμούς για εκτελωνισμό. Αυτά για εξωτερικό.

Για εσωτερικό κοία αξιολογήσεις του μαγαζιού εκτός αν μιλάς για κάποιο μεγάλο και επώνυμο κατάστημα που θα είσαι άτυχη αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinaki22

Νεοφερμένος

Η marinaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
το e-shop ειναι καλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top