Αδικούνται άραγε τα "καλά παιδιά" στις σχέσεις με το άλλο φύλο;

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Τι να πω... Εγώ δεν ξέρω καμία κοπέλα που να( λέει ότι) θέλει κάποιον κακοποιητικο αλήτη που θα της φέρεται άσχημα . Αυτες είναι βλακείες του Hollywood που επηρεάζουν τα 15χρονα , αν αυτό εννοείς νέες κοπέλες. Από τα 17-8 και πάνω δεν έχω ακούσει καμία να θέλει κάτι τέτοιο , ούτε με τέτοια αγόρια κάνουν σχέση .
Μπορώ να σου πω για πάνω από 7 κοπέλες στον κοινωνικό μου περίγυρο 19-25 ετών που δεν έχουν καμία αυτοεκτίμηση. Ξέρω κοπέλα από τη σχολή μου που της την επεφτα και είχαμε βγει και ραντεβού,έκανα κίνηση και εφαγα ακυρο και μετά πήγε και τα έφτιαξε με τον κάφρο...για ποιον έφαγα άκυρο λοιπόν? γι αυτον ο οποιος τη ξεφτιλιζε στην ομαδικη της σχολής...την ελεγε αρμενισα ειρωνικα (είναι από την αρμενία η κοπέλα) και ζωο... Ακόμα τη βρίζει μπροστά σε άλλους και αυτή γελάει...και έχω δει πολλές έτσι ξαναλέω...







 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μπορώ να σου πω για πάνω από 7 κοπέλες στον κοινωνικό μου περίγυρο 19-25 ετών που δεν έχουν καμία αυτοεκτίμηση. Ξέρω κοπέλα από τη σχολή μου που της την επεφτα και είχαμε βγει και ραντεβού,έκανα κίνηση και εφαγα ακυρο και μετά πήγε και τα έφτιαξε με τον κάφρο...για ποιον έφαγα άκυρο λοιπόν? γι αυτον ο οποιος τη ξεφτιλιζε στην ομαδικη της σχολής...την ελεγε αρμενισα ειρωνικα (είναι από την αρμενία η κοπέλα) και ζωο... Ακόμα τη βρίζει μπροστά σε άλλους και αυτή γελάει...και έχω δει πολλές έτσι ξαναλέω...







Αυτός δεν είναι ο κανόνας ... Και δεν είναι φυσιολογικη περίπτωση αυτή .
Το να υπάρχει η (λανθασμένη)αντίληψη ότι στις κοπέλες αρέσει αυτό το στιλακι είναι οριακά επικίνδυνο :)
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Αυτός δεν είναι ο κανόνας ...
Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό πια (σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις)
Οι μισες γυναικες που ειναι θυματα κακοποιησης (είτε λεκτικής είτε σωματικής) διαλεξαν τους συντροφους ακριβως γι αυτα τα στοιχεια που τους κανουν κακοποιητικους πολλες φορες...
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό πια (σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις)
Οι μισες γυναικες που ειναι θυματα κακοποιησης (είτε λεκτικής είτε σωματικής) διαλεξαν τους συντροφους ακριβως γι αυτα τα στοιχεια που τους κανουν κακοποιητικους πολλες φορες...
Εγώ είχα μια φίλη που έζησε ένα δράμα στα 15 και μετά μου έλεγε τους βαριέμαι τους καλούς. Είχε πχ μια νορμάλ σχέση μου έλεγε βαριέμαι. Τότε γελούσαμε βέβαια ..Ε πιστεύω δεν ήθελε σε εκείνη τη φάση συντροφικότητα, ήθελε δράματα, σεξ, ίντριγκες..
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Αυτο το λες εσυ; Ποιος; Καμια στατιστικη; Ελεος καπου με τα αυθαιρετα συμπερασματα..

Mια μέρα τότε που ήταν να μπει το κόμμα Χ.Α. στη βουλή ανήμερα των εθνικών εκλογών, σε ένα σπίτι γειτονικό έπεφτε γυναικοκαυγάς εναντίον του ανδρός, η γυναίκα εκτός εαυτού του έλεγε με φωνές στο μπαλκόνι ότι θα τον χωρίσει, γιατί μια φορά βρέθηκε ένας θεόκ**λος γκόμενος να μπει στη Βουλή και ο σύζυγος μάλλον το έριξε στον ΓΑΠ. Μάλιστα του φώναζε ότι την ξενέρωσε με τις πράξεις του και ότι τον λυπάται για λογαριασμό του. Ειπώθηκαν βαριές κουβέντες για οικογενειακές ιστορίες επαρχιακού τύπου.

Θα ήθελα μια λεξιλογική ανάλυση πως ορίζεται ο θεόκ**λος γκόμενος. Βασικά ο Κασιδιάρης σε διάφορες φωτογραφίες παραλίας, έχει κάνει τσίτα αποτρίχωση τονίζοντας γραμμώσεις και γραμμικές, από αυτές που προκαλούν εγκεφαλική υπερδιέγερση σε γυναίκες. Ο τριχωτός βουτυρολαπάς με το γαμψό νύχι και την κοιλιά, τι να "γοητεύσει", όταν η μαμά του, του πλένει ακόμη τις κάλτσες;
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Mια μέρα τότε που ήταν να μπει το κόμμα Χ.Α. στη βουλή ανήμερα των εθνικών εκλογών, σε ένα σπίτι γειτονικό έπεφτε γυναικοκαυγάς εναντίον του ανδρός, η γυναίκα εκτός εαυτού του έλεγε με φωνές στο μπαλκόνι ότι θα τον χωρίσει, γιατί μια φορά βρέθηκε ένας θεόκ**λος γκόμενος να μπει στη Βουλή και ο σύζυγος μάλλον το έριξε στον ΓΑΠ. Μάλιστα του φώναζε ότι την ξενέρωσε με τις πράξεις του και ότι τον λυπάται για λογαριασμό του. Ειπώθηκαν βαριές κουβέντες για οικογενειακές ιστορίες επαρχιακού τύπου.

Θα ήθελα μια λεξιλογική ανάλυση πως ορίζεται ο θεόκ**λος γκόμενος. Βασικά ο Κασιδιάρης σε διάφορες φωτογραφίες παραλίας, έχει κάνει τσίτα αποτρίχωση τονίζοντας γραμμώσεις και γραμμικές, από αυτές που προκαλούν εγκεφαλική υπερδιέγερση σε γυναίκες. Ο τριχωτός βουτυρολαπάς με το γαμψό νύχι και την κοιλιά, τι να "γοητεύσει", όταν η μαμά του, του πλένει ακόμη τις κάλτσες;
Kαι εγώ πάντως έχω ακούσει ότι οι γυναίκες έλκονται από αυτό
images.jpg


Βέβαια λένε ότι η γοητεία οφείλεται είτε στη χειραγώγηση που δεν θα έκανε κάποιος άλλος που πάει με το σταυρό στο χέρι , είτε οφείλεται σε καλά χαρακτηριστικά πχ δυναμισμό αυτοπεποίθηση που μπορεί να έχουν αυτοί οι άντρες . Δεν είναι ότι δηλαδή η γυναίκα έλκεται από την καθαυτή ψυχοπάθεια . Αν το πάρουμε και σοβαρά υπόψιν δηλαδή γιατί εντάξει πιθανόν να λέμε βλακείες :-*
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαι εγώ πάντως έχω ακούσει ότι οι γυναίκες έλκονται από αυτό
View attachment 120044

Βέβαια λένε ότι η γοητεία οφείλεται είτε στη χειραγώγηση που δεν θα έκανε κάποιος άλλος που πάει με το σταυρό στο χέρι , είτε οφείλεται σε καλά χαρακτηριστικά πχ δυναμισμό αυτοπεποίθηση που μπορεί να έχουν αυτοί οι άντρες . Δεν είναι ότι δηλαδή η γυναίκα έλκεται από την καθαυτή ψυχοπάθεια . Αν το πάρουμε και σοβαρά υπόψιν δηλαδή γιατί εντάξει πιθανόν να λέμε βλακείες :-*
Incelοπαπαριές συνιστούν τα περισσότερα από όσα γράφονται επί αυτού και η παρουσίασή όσων πραγματικά ισχύουν με υπερβολές. Γενικώς, κάποιες γυναίκες μόνο εμφανίζουν χαρακτηριστικά Υβριστοφιλίας, ωστόσο ελάχιστες θα ασχοληθούν σε οποιονδήποτε βαθμό με τέτοια άτομα.

Όλοι αυτοί που ανήκουν στο dark triad έχουν κάποια χαρακτηριστικά όπως εξωστρέφεια, δυναμισμό κλπ που αρέσουν εν γένει, οπότε για αυτό ίσως υπάρξει μία πρώτη έλξη, που θα πάψει αργά ή γρήγορα να υφίσταται όταν γίνει αντιληπτό ότι δεν διαθέτουν άλλα σημαντικά προτερήματα, όπως η υπομονή, η καλοσύνη, η ειλικρίνεια, ο συναισθηματισμός προς αυτές κλπ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Incelοπαπαριές συνιστούν τα περισσότερα από όσα γράφονται επί αυτού και η παρουσίασή όσων πραγματικά ισχύουν με υπερβολές. Γενικώς, κάποιες γυναίκες μόνο εμφανίζουν χαρακτηριστικά Υβριστοφιλίας, ωστόσο ελάχιστες θα ασχοληθούν σε οποιονδήποτε βαθμό με τέτοια άτομα.

Όλοι αυτοί που ανήκουν στο dark triad έχουν κάποια χαρακτηριστικά όπως εξωστρέφεια, δυναμισμό κλπ που αρέσουν εν γένει, οπότε για αυτό ίσως υπάρξει μία πρώτη έλξη, που θα πάψει αργά ή γρήγορα να υφίσταται όταν γίνει αντιληπτό ότι δεν διαθέτουν άλλα σημαντικά προτερήματα, όπως η υπομονή, η καλοσύνη, η ειλικρίνεια, ο συναισθηματισμός προς αυτές κλπ.

Για πρώτη έλξη είπα και εγώ και ζευγάρωμα/σεξ πιθανόν γιατί δεν θα καταλάβεις και τι είναι ο άλλος από την αρχή.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πρώτη έλξη είπα και εγώ και ζευγάρωμα/σεξ πιθανόν γιατί δεν θα καταλάβεις και τι είναι ο άλλος από την αρχή.
Ίσως εξαρτάται από το πόσο καλά γνωρίζει τον άλλον. Για τον Κασιδιάρη σήμερα μετά από όλα έχουν συμβεί δεν νομίζω...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Τι να πω... Εγώ δεν ξέρω καμία κοπέλα που να( λέει ότι) θέλει κάποιον κακοποιητικο αλήτη που θα της φέρεται άσχημα . Αυτες είναι βλακείες του Hollywood που επηρεάζουν τα 15χρονα , αν αυτό εννοείς νέες κοπέλες. Από τα 17-8 και πάνω δεν έχω ακούσει καμία να θέλει κάτι τέτοιο , ούτε με τέτοια αγόρια κάνουν σχέση .
Βασικά όπως στα αγόρια αρέσει η θηλυκότητα έτσι και στα κορίτσια αρέσει η αρρενωπότητα. Το βλέπεις και από μικρά που τα κορίτσια συνήθως θέλουν τα άτακτα αγόρια της τάξης και όχι τα ήσυχα. Τώρα προφανώς κανένα φυσιολογικό άτομο δεν θα ήθελε έναν βίαιο (είτε λεκτική είτε σωματική βία) κοντά του. Αυτό είναι αυτονόητο. Δεν νομίζω ο Τζορτζπαπ να ήθελε να πει αυτό. Απλά εννοεί το πρότυπο του brutal άντρα, του δυνατού που μόνο με την όψη του είναι αρκετή για να πείσει μια πως είναι ασφαλής μαζί του. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα είναι βίαιος (η αρρενωπότητα δεν είναι βία, πρέπει να τονιστεί αυτό). Βέβαια αυτό που παρατηρώ είναι πως συνήθως όσο μεγαλώνουν τα κορίτσια περισσότερο κοιτάνε το οικονομικό status παρά το σωματικό.

Μπορεί την εμπειρία του Ντεβιλ να μην την έχω αλλά σίγουρα έχω μεγάλη εμπειρία σε φιλίες με το άλλο φύλο. Και ομολογώ πως βλέπω διαρκώς παντού έναν σχολιασμό για την οικονομική κατάσταση του καθενός. Η οικονομική εξασφάλιση του άντρα προς την γυναίκα είναι ένα, πλέον παρωχημένο μεν αλλά υπαρκτό δε, χαρακτηριστικό της αρρενωπότητας. Αντί να επικρατεί ένα υγιές φεμινιστικό σκεπτικό που θα ήταν μαζί με τον σύντροφό μου με οικονομίες, δουλειά και προσπάθεια να πετύχουμε το τάδε ακούω συχνά το ε ρε Γιάννη τι να την κάνεις μόνο την αγάπη αν δεν έχει και λεφτά ο άλλος μόνο η αγάπη θα είναι; Σαν να τα περιμένουν από τον Χ υποψήφιο. Δεν ισχύει προφανώς αυτό για όλους/ες.

Και μετά από αυτήν την έκρηξη φιλοσοφίας 1:30 το ξημέρωμα πάω να κοιμηθώ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Kαι εγώ πάντως έχω ακούσει ότι οι γυναίκες έλκονται από αυτό
View attachment 120044

Βέβαια λένε ότι η γοητεία οφείλεται είτε στη χειραγώγηση που δεν θα έκανε κάποιος άλλος που πάει με το σταυρό στο χέρι , είτε οφείλεται σε καλά χαρακτηριστικά πχ δυναμισμό αυτοπεποίθηση που μπορεί να έχουν αυτοί οι άντρες . Δεν είναι ότι δηλαδή η γυναίκα έλκεται από την καθαυτή ψυχοπάθεια . Αν το πάρουμε και σοβαρά υπόψιν δηλαδή γιατί εντάξει πιθανόν να λέμε βλακείες :-*

Δεν είναι τυχαίο βέβαια που ορισμένες (όχι όλες προς θεού) δείχνουν υπομονή μετά το πρώτο χαστούκι, ότι τα πράγματα θα φτιάξουν και μετά στην καλύτερη των περιπτώσεων απλά πάνε στο νοσοκομείο λόγω της καλυτέρευσης των πραγμάτων στη σχέση τους. Όσο και να λέμε ότι δεν είναι εύκολο για μια γυναίκα να αφήσει το σπίτι της, τον κακοποιητή σύντροφο ή άντρα της, δεν είναι τόσο δύσκολο να μπει η λογική στη μέση και να δούμε για ποιο λόγο επιμένει σε κάτι που ενδεχόμενα της απειλεί τη ζωή της; Επίσης ο κακοποιητής σύντροφος ή σύζυγος φαίνεται από τον πρώτο καιρό σε ένα σωρό πράγματα καθημερινής συμπεριφοράς και φράσεων ακόμη και σε τρίτους, π.χ. είναι συνήθως πολύ αντρουά, ολοκληρώνουν ότι κινείται, βρίζουν τη μάνα τους, τον πατέρα τους, οποιονδήποτε δεν τους ακούει, ή δεν κανακεύει τον κουραδόμαγκα που έχουν μέσα τους, για να καταλήξουν στη σύντροφό τους αργότερα με όποιες συνέπειες. Απλά αυτές οι συμπεριφορές συνθέτουν το προφίλ του βαρβάτου αρσενικού, του άντρα που κάνει βαρύ σεξ, τα δίνει όλα με αποτέλεσμα, η σάπια κοινωνία να έχει χτίσει ένα προφίλ αρσενικού ειδικών προδιαγραφών που όλοι καθημερινά βλέπουμε, αλλά δεν βλέπουμε. Μεγάλο ποσοστό κόσμου βασίζει τις επιλογές του σε κοινωνικά μοντέλα συμπεριφορών και όχι απαραίτητα σε προσωπικές σκέψεις. Δεν γίνεται ξαφνικά, να πέφτουμε κάθε φορά από τα σύννεφα. Λυπάμαι τα θύματα αλλά περισσότερο, τις επιλογές που κάνουν. Βλέπεις κάτι άντρες που είναι σαν ανάποδα Γ, με υπερχειλίζουσα κινητικότητα, ύφος αγελάδας, ξερόλα, βλαμμένου και από τον τρόπο ντυσίματος ακόμη. Η σύντροφος απλά νομίζει ότι βρήκε το κελεπούρι και καμαρώνει.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Βασικά όπως στα αγόρια αρέσει η θηλυκότητα έτσι και στα κορίτσια αρέσει η αρρενωπότητα. Το βλέπεις και από μικρά που τα κορίτσια συνήθως θέλουν τα άτακτα αγόρια της τάξης και όχι τα ήσυχα. Τώρα προφανώς κανένα φυσιολογικό άτομο δεν θα ήθελε έναν βίαιο (είτε λεκτική είτε σωματική βία) κοντά του. Αυτό είναι αυτονόητο. Δεν νομίζω ο Τζορτζπαπ να ήθελε να πει αυτό. Απλά εννοεί το πρότυπο του brutal άντρα, του δυνατού που μόνο με την όψη του είναι αρκετή για να πείσει μια πως είναι ασφαλής μαζί του. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα είναι βίαιος (η αρρενωπότητα δεν είναι βία, πρέπει να τονιστεί αυτό). Βέβαια αυτό που παρατηρώ είναι πως συνήθως όσο μεγαλώνουν τα κορίτσια περισσότερο κοιτάνε το οικονομικό status παρά το σωματικό.

Μπορεί την εμπειρία του Ντεβιλ να μην την έχω αλλά σίγουρα έχω μεγάλη εμπειρία σε φιλίες με το άλλο φύλο. Και ομολογώ πως βλέπω διαρκώς παντού έναν σχολιασμό για την οικονομική κατάσταση του καθενός. Η οικονομική εξασφάλιση του άντρα προς την γυναίκα είναι ένα, πλέον παρωχημένο μεν αλλά υπαρκτό δε, χαρακτηριστικό της αρρενωπότητας. Αντί να επικρατεί ένα υγιές φεμινιστικό σκεπτικό που θα ήταν μαζί με τον σύντροφό μου με οικονομίες, δουλειά και προσπάθεια να πετύχουμε το τάδε ακούω συχνά το ε ρε Γιάννη τι να την κάνεις μόνο την αγάπη αν δεν έχει και λεφτά ο άλλος μόνο η αγάπη θα είναι; Σαν να τα περιμένουν από τον Χ υποψήφιο. Δεν ισχύει προφανώς αυτό για όλους/ες.

Και μετά από αυτήν την έκρηξη φιλοσοφίας 1:30 το ξημέρωμα πάω να κοιμηθώ.
Η υγιής αρρενωπότητα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που περιγράφηκε πιο πάνω :)
Τώρα για το στάτους που λες , είναι άλλο κάποιος να είναι λεφτας και άλλο να έχει απλώς κάποια βασικά πράγματα, κι αυτά βέβαια από μια ηλικία και μετά , ειδικά όταν οι γονείς δεν είναι ευκατάστατοι και κάποια πράγματα πρέπει να τα κάνεις μόνος σου ενώ άλλοι τα έχουν έτοιμα πολύ πιο νωρίς!(το τελευταίο ισχύει και για τις γυναίκες απλά δεν επηρεάσει το κατά πόσο είναι αρεστές)
Καλημέρα :)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Η υγιής αρρενωπότητα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που περιγράφηκε πιο πάνω :)
Τώρα για το στάτους που λες , είναι άλλο κάποιος να είναι λεφτας και άλλο να έχει απλώς κάποια βασικά πράγματα, κι αυτά βέβαια από μια ηλικία και μετά , ειδικά όταν οι γονείς δεν είναι ευκατάστατοι και κάποια πράγματα πρέπει να τα κάνεις μόνος σου ενώ άλλοι τα έχουν έτοιμα πολύ πιο νωρίς!(το τελευταίο ισχύει και για τις γυναίκες απλά δεν επηρεάσει το κατά πόσο είναι αρεστές)
Καλημέρα :)
Θα ήθελε πολύ να μάθω τι ορίζεται υγιής αρεενωπότητα για σένα (ήδη δεν ξεκινάμε καλά γιατί για να λες υγιής πάει να πει πως υπάρχει και μη υγιής).

Ανοίγει νέο γύρο φιλοσοφικής συζητήσεως καθώς αυτό το ψιλοείχαμε συζητήσει όλοι σε παλαιότερο θρεντ αλλά για λίγο.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου (ερωτικά και φιλικά) αυτό το ότι οι γυναίκες γουστάρουν τους αληταράδες είναι ψιλομύθος πιστεύω. Ντάξ, μέχρι μια ηλικία μπορεί, αλλά μόνο μια γυναίκα - θύμα, που έχει μεγαλώσει με τέτοια νοοτροπία από γονείς με υπερσυντηρητικές αντιλήψεις μπορεί να έλκεται από τέτοιους άντρες. Το σίγουρο είναι πάντως, επίσης από όσα έχω δει, ότι η αρρενωπότητα προφανώς και γοητεύει τις γυναίκες. Τόσο σωματικά (γωνίες στο πρόσωπο, μυώδες σώμα) όσο και σε άλλα (βαριά φωνή, χαρακτήρας που αποπνέει σταθερότητα και ασφάλεια κ.α.).
Όπως είχε πει και η τεράστια Μαρίνα Κουντουράτου στους δύο ξένους: «Εγώ τον άντρα τον θέλω άντρα, δεν θέλω να είναι καθόλου ομοφυλόφιλος.»
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου (ερωτικά και φιλικά) αυτό το ότι οι γυναίκες γουστάρουν τους αληταράδες είναι ψιλομύθος πιστεύω. Ντάξ, μέχρι μια ηλικία μπορεί, αλλά μόνο μια γυναίκα - θύμα, που έχει μεγαλώσει με τέτοια νοοτροπία από γονείς με υπερσυντηρητικές αντιλήψεις μπορεί να έλκεται από τέτοιους άντρες. Το σίγουρο είναι πάντως, επίσης από όσα έχω δει, ότι η αρρενωπότητα προφανώς και γοητεύει τις γυναίκες. Τόσο σωματικά (γωνίες στο πρόσωπο, μυώδες σώμα) όσο και σε άλλα (βαριά φωνή, χαρακτήρας που αποπνέει σταθερότητα και ασφάλεια κ.α.).
Όπως είχε πει και η τεράστια Μαρίνα Κουντουράτου στους δύο ξένους: «Εγώ τον άντρα τον θέλω άντρα, δεν θέλω να είναι καθόλου ομοφυλόφιλος.»

Αυτες που γουστάρουν αληταράδες εγω δεν θα γυριζα κάν να τις κοιτάξω κατι βλαμένες ειναι εκει με ανισσόροπη συμπεριφορά.

Και εξηγώ : στους σωστούς άντρες κάνουν τις μαγκισσες ενω στους "αλητες-κουραδομαγκες" κάνουν τις κότες.

Πιο δήθεν και σιχαμερή συμπεριφορά απο αυτην δεν βρίσκω οποτε Μαυρο δαγκωτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Θα ήθελε πολύ να μάθω τι ορίζεται υγιής αρεενωπότητα για σένα (ήδη δεν ξεκινάμε καλά γιατί για να λες υγιής πάει να πει πως υπάρχει και μη υγιής).

Ανοίγει νέο γύρο φιλοσοφικής συζητήσεως καθώς αυτό το ψιλοείχαμε συζητήσει όλοι σε παλαιότερο θρεντ αλλά για λίγο.
Σε όλα τα πράγματα υπάρχει υγιής και μη υγιής πλευρά :)
Τοξική αρρενωπότητα είναι όταν πχ εκμεταλλευεται την μυϊκή του δύναμη που υπερτερεί από αυτή μιας γυναίκας και είναι κακοποιητικος , ενώ υγιής όταν την προστατεύει!!! Ένα παράδειγμα :)
Δηλαδή εσυ πιστεύεις ότι είναι αρρενωπή αυτή η συμπεριφορά και μάλιστα ελκυστικη????
αυτον ο οποιος τη ξεφτιλιζε στην ομαδικη της σχολής...την ελεγε αρμενισα ειρωνικα (είναι από την αρμενία η κοπέλα) και ζωο... Ακόμα τη βρίζει μπροστά σε άλλους και αυτή γελάει...
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Απλά αυτές οι συμπεριφορές συνθέτουν το προφίλ του βαρβάτου αρσενικού, του άντρα που κάνει βαρύ σεξ, τα δίνει όλα με αποτέλεσμα, η σάπια κοινωνία να έχει χτίσει ένα προφίλ αρσενικού ειδικών προδιαγραφών που όλοι καθημερινά βλέπουμε, αλλά δεν βλέπουμε. Μεγάλο ποσοστό κόσμου βασίζει τις επιλογές του σε κοινωνικά μοντέλα συμπεριφορών και όχι απαραίτητα σε προσωπικές σκέψεις.

Δεν είμαι σίγουρη αν είναι τα πρότυπα. Αν ακούγεται ο κασιδιάρης περισσότερο σαν γκόμενος , σε μια κοριτσοπαρέα παρά ο Άδωνις Γεωργιάδης είναι γιατί ο Κασιδιάρης είναι πιο σέξι καλώς ή κακώς. Όπως αναδεικνύονται και άλλοι όπως ο Ρουβάς κάποτε . Δεν νομίζω ότι είναι κομφορμισμός επειδή σου επιβάλλουν πρότυπα, απλά κάποιοι αρέσουν περισσότερο από άλλους.

Και κατά βάθος θεωρώ ότι και τα προβλήματα που έχουμε στην πορεία της ζωής μας , στην προκειμένη κακοποιητικές σχέσεις , ξεκινάνε από το οικογενειακό μας περιβάλλον, άσχετα από τα social media, τα πρότυπα ομορφιάς, την τραπ και διάφορα που θα κράξουμε κατά καιρούς .
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Βέβαια αυτό που παρατηρώ είναι πως συνήθως όσο μεγαλώνουν τα κορίτσια περισσότερο κοιτάνε το οικονομικό status παρά το σωματικό.
στην meta-covid εποχή με την κυριαρχική απουσία της μεσσαίας τάξης στην Ελλάδα και όλο την επιρροή των Social στις γυναίκες,αυτό που λες ισχυεί σε μεγάλο βαθμό...έχω δει ωραία αγόρια και σε εμφάνιση και σε χαρακτήρα να είναι στο ένα άκυρο μετά το άλλο επειδή δεν έχουν την ανάλογη οικονομική επιφάνεια...

Γενικά,εγώ αυτό που έχω δει είναι ότι πιο πολυ μετράει το στάτους και το να είσαι «κάτι» παρα η εμφανιση
Έχω δει μέτριους έως και άσχημους άντρες του 5-6 να έχουν πολυ ωραίες κοπέλες μονο και μονο γιατί είναι «κάτι» . Απλά το «κάτι» διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα για άλλες το «κάτι» είναι ποδοσφαιριστής για άλλες είναι «διευθυντής σε πολυεθνική» κλπ
Απλά αυτό που θα πρέπει να φροντίσει ο καθένας είναι να κάνει το εξής : πρέπει να πλένεται, να έχει ένα ωραίο στυλ,να γυμνάζεται και γενικά να είναι σε θέση να κυκλοφορήσει μια γυναίκα έξω και όλα αυτά είναι ανεξάρτητου ύψους και εμφάνισης
Επιπλέον μακριά από κόμπλεξ με ύψη και εμφανιση ότι πιο αποκρουστικό για μια γυναίκα.Αυτοπεποίθηση ακόμα και αν είσαι 1.70 με ακμή και χιούμορ (must)
Επίσης τα «λεφτά» μετράνε ανάλογα τη γυναίκα πάντα…όπως έχει πάει όμως το πράγμα με τις influencer γυναίκες με τα ταξίδια κλπ αυτές που κοιτάνε το γράμμα «Λ» αυξάνονται…γιατί οι γυναίκες τα ταξιδάκια τους κλπ τα θέλουν και το κομμάτι με τα social αυξάνει αυτές τις επιθυμίες και την επιθυμία «Γτ αυτη και οχι εγώ» (το έχουν πολυ οι γυναίκες αυτό) . Φυσικά δεν λέω ότι όλες κοιτάνε τους εφοπλιστές αλλά είναι πιο πιθανο να επιλέξουν τον πιο ευκατάστατο 28χρονο με τη καλή δουλειά και ας είναι 1.70 και έχει φυσιολογικό σώμα παρα τον 18χρονο 1,90+ που καλά καλά δεν έχει 100€ στο πορτοφόλι του (που λέει ο λόγος ετσι) και είναι σχετικά γυμνασμένος…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και κατά βάθος θεωρώ ότι και τα προβλήματα που έχουμε στην πορεία της ζωής μας , στην προκειμένη κακοποιητικές σχέσεις , ξεκινάνε από το οικογενειακό μας περιβάλλον, άσχετα από τα social media, τα πρότυπα ομορφιάς, την τραπ και διάφορα που θα κράξουμε κατά καιρούς .
Δεν ξέρω αν το οικογενειακό περιβάλλον θέλει η κόρη να είναι μαζί με έναν που τη βρίζει για τη καταγωγή της και την προσβάλει μπροστά στους άλλους...σίγουρα όμως παίζει ρόλο το οικογενειακό περιβάλλον
Καλώς ή κακώς η τραπ έχει αλλάξει την κοινωνιολογική μορφή της Ελλάδας από το 2017 περίπου που άρχισε να κυριαρχεί στις νέες ηλικίες και κάθε χρόνο διογκώνεται...Λέμε συνέχεια για την επόμενη γενιά...ποια επόμενη γενιά? Ξέρετε τι έρχεται? Μάυρη σαπίλα έρχεται...άτομα χωρίς ανθρωπιά που κοιτάνε μόνο τη πάρτη του και τα λεφτά...και αυτό το attitude με την τραπ (ναι το μουσικό είδος αυτό) διωγκόνεται...υπάρχουν άτομα 13-16 ετών που έχουν πρότυπα τον τρανό και παρατάνε το σχολείο για να δουλέψουν ώστε 18 ετών να πάρουν καλό αμάξι για να κάνουν μόστρα στα κορίτσια...το πρότυπο πλέον είναι Τρανός κλπ . Εδώ οι άλλοι πλακώθηκαν στο ξύλο και υπήρχαν άτομα στα σόσιαλ που αντί να κατακρίνουν την ενέργεια ολοκληρωτικά...μάλωναν για το ποιός είχε δίκιο και το ποιος έφταιγε...Αυτά είναι τα πρότυπα της σύγχρονης Ελλάδας και όλο αυτό επηρεάζει και τις κοινωνικές σχέσεις σε όλο τους το φάσμα...
Εγώ τρομάζω με το τι έρχεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το οικογενειακό περιβάλλον θέλει η κόρη να είναι μαζί με έναν που τη βρίζει για τη καταγωγή της και την προσβάλει μπροστά στους άλλους...σίγουρα όμως παίζει ρόλο το οικογενειακό περιβάλλον
Δεν εννοώ αυτό , εννοώ ότι μπορεί ο πατέρας της να ήταν τοξικός οπότε να μη της φαίνεται και τόσο παράλογο .


Καλώς ή κακώς η τραπ έχει αλλάξει την κοινωνιολογική μορφή της Ελλάδας από το 2017 περίπου που άρχισε να κυριαρχεί στις νέες ηλικίες και κάθε χρόνο διογκώνεται...Λέμε συνέχεια για την επόμενη γενιά...ποια επόμενη γενιά? Ξέρετε τι έρχεται? Μάυρη σαπίλα έρχεται...άτομα χωρίς ανθρωπιά που κοιτάνε μόνο τη πάρτη του και τα λεφτά...και αυτό το attitude με την τραπ (ναι το μουσικό είδος αυτό) διωγκόνεται...υπάρχουν άτομα 13-16 ετών που έχουν πρότυπα τον τρανό και παρατάνε το σχολείο για να δουλέψουν ώστε 18 ετών να πάρουν καλό αμάξι για να κάνουν μόστρα στα κορίτσια...το πρότυπο πλέον είναι Τρανός κλπ . Εδώ οι άλλοι πλακώθηκαν στο ξύλο και υπήρχαν άτομα στα σόσιαλ που αντί να κατακρίνουν την ενέργεια ολοκληρωτικά...μάλωναν για το ποιός είχε δίκιο και το ποιος έφταιγε...Αυτά είναι τα πρότυπα της σύγχρονης Ελλάδας και όλο αυτό επηρεάζει και τις κοινωνικές σχέσεις σε όλο τους το φάσμα...
Εγώ τρομάζω με το τι έρχεται...

Ναι απλώς εγώ πιστεύω ότι είναι οι γονείς που δεν ασχολούνται με τα παιδιά τους να τους δώσουν κάποιες αξίες και τελικά διαμορφώνονται από την τραπ και τα social media.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top