Αδικούνται άραγε τα "καλά παιδιά" στις σχέσεις με το άλλο φύλο;

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Δεν κατανοώ απολύτως το "αδικούνται", όπως και δεν κατανοώ καθόλου την βαθμολογική αξιολόγηση των ανθρώπων. Καθένας έχει το δικαίωμα να αναζητεί ότι θέλει και αγαπά, αλλά το να διαχειριστείς μια απόρριψη σαν και είναι ο ΑΣΕΠ, κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια, δεν το λες και δείγμα καλού παιδιού. "Καλού", ίσως. Προέχει νομίζω η κατανόηση πως ο άλλος έχει τις δικές του επιθυμίες που μπορεί και να διαφέρουν από το όποιο στερεότυπο η το όποιο "πρόσταγμα" της λογικής. Από εκεί και πέρα, οι συνέπειες των επιλογών μας είναι καθαρά δικό μας θέμα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Σε όλα τα πράγματα υπάρχει υγιής και μη υγιής πλευρά :)
Τοξική αρρενωπότητα είναι όταν πχ εκμεταλλευεται την μυϊκή του δύναμη που υπερτερεί από αυτή μιας γυναίκας και είναι κακοποιητικος , ενώ υγιής όταν την προστατεύει!!! Ένα παράδειγμα :)
Δηλαδή εσυ πιστεύεις ότι είναι αρρενωπή αυτή η συμπεριφορά και μάλιστα ελκυστικη????
Θα σε εξηγήσω αμέσως γιατί δεν υπάρχει τοξική αρρενωπότητα. Αν μια γυναίκα αρχίσει να λέει πως οι γυναίκες είναι κατώτερα όντα και γεννήθηκαν για να υπηρετούν τους άντρες τους και πως θεωρεί το συζυγικό καθήκον της να είναι πάντα υπάκουη και αν τρώει και καμμία το αξίζει ΚΑΝΕΝΑς δεν θα το χαρακτηρίσει αυτό "τοξική θηλυκότητα". Για την ακρίβεια κανείς δεν θα το συνδέσει καν με την θηλυκότητα. Μάλλον απλά θα αντιμετωπιστεί ως μια γυναίκα που δεν στέκει και πολύ καλά. Αντιθέτως ένας άντρας που θα πει εγώ είμαι ανώτερος, είμαι ΑΝΤΡΑΣ και το κέφι μου θα κάνω και μια σφαλιάρα θα ρίχνω άμα λάχει αυτό συνδέεται με την αρρενωπότητα και χαρακτηρίζεται τοξική αρρενωπότητα.

Συνεπώς στην αντρική περίπτωση συνδέσαμε την ηλιθιότητα με την αρρενωπότητα ενώ στη γυναικεία όχι. Ο κακοποιητικός άντρας δεν είναι αρρενωπός άντρας αλλά ένας επικίνδυνος άντρας. Από τα παλιά χρόνια τέτοιους ψευτοπαλληκαράδες η κοινωνία δεν τους είχε σε εκτίμηση (ακόμα και σε εποχές πιο σεξιστικών κοινωνιών από το σήμερα). Αν έβγαιναν αυτά στη φόρα σε χαρακτήριζαν αλήτη, κοπρίτη κλπ και αυτά σε μια εποχή όπου η φράση "καλλίτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα" ήταν ακμαία κάτι τέτοια "επίθετα" ήταν αρκετά για να σε διαλύσουν την υστεροφημία. Οπότε, για εμένα δεν μπορεί να συνδεθεί αυτό το πρότυπο συμπεριφοράς που περιγράφεις με την αρρενωπότητα αλλά με την ηλιθιότητα. Το αν αυτοί που τα κάνουν επιμένουν να τα συνδέουν με την αρρενωπότητα διόλου δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί, όπως δεν μας απασχολεί εάν κάποια συνδέει την τυφλή υποταγή με την γυναικεία φύση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Θα ήθελα να γνωρίσω μια θηλυκή έκδοση Κασιδιάρη. Υπάρχει άραγε; :hmm:
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ουρανία Μιχαλολιάκου :)
ντροπή! :ρ
Ο Ελ Κάσσιντυ έχει αυθεντικό παλιοχαραχτήρα. Και κυκλοφορεί (-ούσε βασικά) και με το κουστουμάκι το βαφτιστικό όλο μαγκιά, τσαχπινιά και χάρη. Την κόρη του σβιγγολουκουμά αδυνατώ να κάνω εικόνα έτσι. Ντροπή γμτ αχαχχχ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν κατανοώ απολύτως το "αδικούνται", όπως και δεν κατανοώ καθόλου την βαθμολογική αξιολόγηση των ανθρώπων. Καθένας έχει το δικαίωμα να αναζητεί ότι θέλει και αγαπά, αλλά το να διαχειριστείς μια απόρριψη σαν και είναι ο ΑΣΕΠ, κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια, δεν το λες και δείγμα καλού παιδιού. "Καλού", ίσως. Προέχει νομίζω η κατανόηση πως ο άλλος έχει τις δικές του επιθυμίες που μπορεί και να διαφέρουν από το όποιο στερεότυπο η το όποιο "πρόσταγμα" της λογικής. Από εκεί και πέρα, οι συνέπειες των επιλογών μας είναι καθαρά δικό μας θέμα.
πες τα άνθρωπέ μου! Καθένας μας απολαμβάνει τουλάχιστον όσα αξίζουν τα όσα κυβικά του. Ιδίως οι κλάψες αδικημένοι και καλά
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Mια μέρα τότε που ήταν να μπει το κόμμα Χ.Α. στη βουλή ανήμερα των εθνικών εκλογών, σε ένα σπίτι γειτονικό έπεφτε γυναικοκαυγάς εναντίον του ανδρός, η γυναίκα εκτός εαυτού του έλεγε με φωνές στο μπαλκόνι ότι θα τον χωρίσει, γιατί μια φορά βρέθηκε ένας θεόκ**λος γκόμενος να μπει στη Βουλή και ο σύζυγος μάλλον το έριξε στον ΓΑΠ. Μάλιστα του φώναζε ότι την ξενέρωσε με τις πράξεις του και ότι τον λυπάται για λογαριασμό του. Ειπώθηκαν βαριές κουβέντες για οικογενειακές ιστορίες επαρχιακού τύπου.

Θα ήθελα μια λεξιλογική ανάλυση πως ορίζεται ο θεόκ**λος γκόμενος. Βασικά ο Κασιδιάρης σε διάφορες φωτογραφίες παραλίας, έχει κάνει τσίτα αποτρίχωση τονίζοντας γραμμώσεις και γραμμικές, από αυτές που προκαλούν εγκεφαλική υπερδιέγερση σε γυναίκες. Ο τριχωτός βουτυρολαπάς με το γαμψό νύχι και την κοιλιά, τι να "γοητεύσει", όταν η μαμά του, του πλένει ακόμη τις κάλτσες;
Μηπως ειναι ναζιστομαλακισμενη η τυπισα; Μονο ετσι εξηγηται.
Βεβαια υπαρχιε και η εξηγηση του κάλου στον εγκεφαλο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το βλέπεις και από μικρά που τα κορίτσια συνήθως θέλουν τα άτακτα αγόρια της τάξης και όχι τα ήσυχα. Τ
Ποιος το λεει αυτο ειπαμε; Μια ζωη αποφευγω τα ατακτα/βλαμενα αγορια.
Αναπαραγεις παμπαλαια στερεοτυπα.Κια καποιοι αλλοι.
Πλεον οι νορμαλ και συγχρονες γυναικες δεν ονειρευονται τον αντρακλα/νεαντερνταλ/βαρυμαγκα και πολυ γαμω και δερνω.ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΒΑΣΙΚΑ.
Σας εχω νεα.
ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟ ΠΙΑ. :clapup:
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ας γράψω επί του θέματος, λοιπόν.
Το λεγόμενο «καλό παιδί», είναι ένας άνθρωπος που λειτουργεί με τη λογική «ας είμαι όσο πιο εξυπηρετικός γίνεται με τις γυναίκες και με αυτόν τον τρόπο θα τους αρέσω», κάτι πραγματικά ηλίθιο, μιας και είναι γνωστό ότι η δουλική συμπεριφορά είναι συνώνυμο της γοητείας...:whatever: Ε, και επειδή δεν σταυρώνει γκόμενες, αρχίζει να φαντασιώνεται ότι οι γυναίκες θέλουν τους αλήτες και άλλα τέτοια παρόμοια, πιστός πάντα στη λογική «για όλα φταίνε οι άλλοι.»
Τέλος πάντων, το πραγματικά σημαντικό -και το έχω ξαναγράψει πολλάκις- είναι ότι η έκφραση «καλό παιδί» χρησιμοποιείται ως επί το πλείστον για να χαρακτηρίσει το κορόιδο, τον φελλό, που τον κάνουν ό,τι θέλουν οι άλλοι, κοινώς τον μαλάκα. Και αυτό κάτι λέει για την κοινωνία που ζούμε, έτσι;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα ήθελα να γνωρίσω μια θηλυκή έκδοση Κασιδιάρη. Υπάρχει άραγε; :hmm:
Η Ίρμα Ίντα Ίλζε Γκρέζε η ύαινα του Άουσβιτς

Ίρμα Γκρέζε - Βικιπαίδεια (wikipedia.org)
Οι επιζώντες μπόρεσαν να δώσουν λεπτομερείς μαρτυρίες σχετικά με δολοφονίες, βασανιστήρια, φρικαλεότητες και σεξουαλικές επιθέσεις στις οποίες η Ίρμα συμμετείχε κατά τη διάρκεια των ετών της στο Άουσβιτς και στο Μπέργκεν-Μπέλζεν. Υπήρξαν μαρτυρίες για σαδιστικές επιθέσεις, ξυλοδαρμούς και αυθαίρετους πυροβολισμούς των κρατουμένων, καθώς και διαλογή κρατουμένων για να θανατωθούν στους θαλάμους αερίων.

Η Γκρέζε φέρεται να φορούσε βαριές μπότες συνήθως και είχε μαστίγιο και πιστόλι. Οι μάρτυρες δήλωσαν ότι χρησιμοποιούσε τόσο σωματικές όσο και συναισθηματικές μεθόδους για να παρενοχλεί τους κρατουμένους. Ισχυρίστηκαν επίσης ότι χτύπησε μερικές γυναίκες μέχρι θανάτου. Κατηγορήθηκε επίσης ότι έφτιαχνε λάμπες από το δέρμα νεκρών Εβραίων.

Μετά από δίκη πενήντα τριών ημερών, η Γκρέζε καταδικάστηκε σε θάνατο δια απαγχονισμού, για εγκλήματα που διαπράχθηκαν στο Άουσβιτς και το Μπέλζεν.
Το βράδυ πριν από την εκτέλεση, η Γκρέζε τραγουδούσε ναζιστικά τραγούδια μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.

1692382569560.png
1692382592610.png
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,048 μηνύματα.
Δεν κατανοώ απολύτως το "αδικούνται", [...]

πες τα άνθρωπέ μου! Καθένας μας απολαμβάνει τουλάχιστον όσα αξίζουν τα όσα κυβικά του. Ιδίως οι κλάψες αδικημένοι και καλά
Επειδή το θέμα φαίνεται (εσφαλμένα) να δημιουργήθηκε από μένα στις 20/11/05 (ναι, 2005) και για να προλάβω (που δεν πρόλαβα) τυχόν "ανταγωνιστικού ύφους" απαντήσεις:


Να θυμίσω στους αγαπητούς συνομιλητές ότι το παρόν θέμα δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία της τότε Ομάδας Διαχείρισης μετά από διαχωρισμό από άλλο θέμα (ήμουν εδω τότε και ξέρω), ο δε τίτλος δόθηκε από την τότε ΟΔ για να αντανακλά -εύστοχα ή άστοχα- την αποσχισθείσα συζήτηση.

Ελπίζω τώρα να κατανοείτε καλύτερα σε τι απαντάτε.

Με εκτίμηση,

Εγω.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Θα σε εξηγήσω αμέσως γιατί δεν υπάρχει τοξική αρρενωπότητα. Αν μια γυναίκα αρχίσει να λέει πως οι γυναίκες είναι κατώτερα όντα και γεννήθηκαν για να υπηρετούν τους άντρες τους και πως θεωρεί το συζυγικό καθήκον της να είναι πάντα υπάκουη και αν τρώει και καμμία το αξίζει ΚΑΝΕΝΑς δεν θα το χαρακτηρίσει αυτό "τοξική θηλυκότητα". Για την ακρίβεια κανείς δεν θα το συνδέσει καν με την θηλυκότητα. Μάλλον απλά θα αντιμετωπιστεί ως μια γυναίκα που δεν στέκει και πολύ καλά. Αντιθέτως ένας άντρας που θα πει εγώ είμαι ανώτερος, είμαι ΑΝΤΡΑΣ και το κέφι μου θα κάνω και μια σφαλιάρα θα ρίχνω άμα λάχει αυτό συνδέεται με την αρρενωπότητα και χαρακτηρίζεται τοξική αρρενωπότητα.

Συνεπώς στην αντρική περίπτωση συνδέσαμε την ηλιθιότητα με την αρρενωπότητα ενώ στη γυναικεία όχι. Ο κακοποιητικός άντρας δεν είναι αρρενωπός άντρας αλλά ένας επικίνδυνος άντρας. Από τα παλιά χρόνια τέτοιους ψευτοπαλληκαράδες η κοινωνία δεν τους είχε σε εκτίμηση (ακόμα και σε εποχές πιο σεξιστικών κοινωνιών από το σήμερα). Αν έβγαιναν αυτά στη φόρα σε χαρακτήριζαν αλήτη, κοπρίτη κλπ και αυτά σε μια εποχή όπου η φράση "καλλίτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα" ήταν ακμαία κάτι τέτοια "επίθετα" ήταν αρκετά για να σε διαλύσουν την υστεροφημία. Οπότε, για εμένα δεν μπορεί να συνδεθεί αυτό το πρότυπο συμπεριφοράς που περιγράφεις με την αρρενωπότητα αλλά με την ηλιθιότητα. Το αν αυτοί που τα κάνουν επιμένουν να τα συνδέουν με την αρρενωπότητα διόλου δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί, όπως δεν μας απασχολεί εάν κάποια συνδέει την τυφλή υποταγή με την γυναικεία φύση.
''Τοξική αρρενωπότητα'' είναι κάτι που περνάει ως θετικό , πχ με βρίζει ένας σε ένα μπαρ, ο σύντροφός μου πάει να του ζητήσει τα ρέστα ή του ρίχνει και μια μπουνιά ..και εγώ λέω ''αχ τι άντρας'' και αυτός καμαρώνει . Αν είναι απλά ο βίαιος όντως δεν βγάζει νόημα σαν έξτρα όρος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
''Τοξική αρρενωπότητα'' είναι κάτι που περνάει ως θετικό , πχ με βρίζει ένας σε ένα μπαρ, ο σύντροφός μου πάει να του ζητήσει τα ρέστα ή του ρίχνει και μια μπουνιά ..και εγώ λέω ''αχ τι άντρας'' και αυτός καμαρώνει . Αν είναι απλά ο βίαιος όντως δεν βγάζει νόημα σαν έξτρα όρος.

Η απλά φωνάζει την αστυνομία και του κάνεις μήνυση.

Η διαδικασία είναι απλή πατε στο τμήμα, δίνετε καταθέσεις ο αστυνόμος ενημερώνει τον εισαγγελέα και ορίζεται δικάσιμος.

Γιατί να μπλέξεις με βρισιές και μπουνιές ; έχεις κανα λόγο ;

Ουτε τοξικές αρρενωποτητες ουτε τιποτα.

Και τότε η Δουρου με τον Κασιδιάρη έπρεπε να του κάνει απλά μια μήνυση χωρίς πολλα πολλα και μετά να του διεκδικήσει και χρηματική αποζημίωση λόγω ηθικής βλάβης αστικά.

Βουλευτής ήταν μια χαρά θα πληρωνε την αγωγή που θα έχανε.

Καθομαστε τώρα κ ασχολουμαστε με το κάθε τρελό ενώ τα πραγματα ειναι πιο απλά από όσο νομίζουμε.
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Επειδή το θέμα φαίνεται (εσφαλμένα) να δημιουργήθηκε από μένα στις 20/11/05 (ναι, 2005) και για να προλάβω (που δεν πρόλαβα) τυχόν "ανταγωνιστικού ύφους" απαντήσεις:


Να θυμίσω στους αγαπητούς συνομιλητές ότι το παρόν θέμα δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία της τότε Ομάδας Διαχείρισης μετά από διαχωρισμό από άλλο θέμα (ήμουν εδω τότε και ξέρω), ο δε τίτλος δόθηκε από την τότε ΟΔ για να αντανακλά -εύστοχα ή άστοχα- την αποσχισθείσα συζήτηση.

Ελπίζω τώρα να κατανοείτε καλύτερα σε τι απαντάτε.

Με εκτίμηση,

Εγω.
Αγαπητέ Αυτοκράτορα, η αποσαφήνιση εκτιμητέα και όντως τώρα μπορούμε να αναζητήσουμε στα χρονοντούλαπα του καπηλειού σε τι απαντάμε. Γιατί πραγματικά έχεις δίκιο, στον τίτλο βασικά απαντούσαμε. Και σ' αυτό που το τσερβέλο του καθενός μας ερμήνευε.
Απ' την άλλη, ως βυζαντινός αυτοκράτορας γνωρίζεις πως οι αποσχίσεις, συνήθως αιματηρές και βίαιες, κουβαλάνε παρενέργειες και απόνερα :D .
Σ/κ όμορφο σε όλους μας!
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Αν ένα άτομο είναι ώριμο και έμπειρο γνωρίζει πως δεν είναι πάντα εφικτό (λόγω των καταστάσεων) να φέρεσαι με καλοκαρδοσύνη και τρυφερότητα. Τέτοια άτομα κάποιες φορές γνωρίζουν πως να σε αγγίζουν βαθειά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Νομίζω οτι στις μικρότερες ηλικίες πράγματι ένας σωστός άντρας που φέρεται με ευγένεια και σεβασμό στις κοπέλες μπορεί να θεωρηθεί φλούφλης και βαρετός. Όσο όμως η γυναίκα μεγαλώνει και αντιλαμβάνεται οτι το κακό παιδί μπορεί να είναι exciting αλλά έχει άλλα αρνητικά, αρχίζει μόνη της να δίνει αξία στο καλό παιδί. Δεν είναι τυχαίο οτι τα καλά παιδιά βρίσκουν αργά κοπέλα και συνήθως είναι για μια ζωή.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πάνω σε αυτά που λέτε αλλά λίγο αντίστροφα, το να σου αρέσουν παραβατικοί τύποι, όπως επίσης και αντίστοιχα, αν είσαι άντρας και σου αρέσουν γυναίκες με κωλοχαρακτήρα, δηλ. σκύλες, λέει πολλά και για εσένα, έτσι; Γιατί στην εποχή μας πάντα μας φταίνε οι άλλοι, πάντα εμείς στην (οποιαδήποτε) σχέση είμαστε οι καλοί και οι άλλοι οι σκάρτοι που δεν μας φέρθηκαν καλά, δεν μας εκτίμησαν, μας αδίκησαν κ.λπ. Χώρια που έχουμε και χαζοέννοιες τύπου victim blaming, το οποίο προφανώς και δεν πρέπει να γίνεται, αλλά σε βάζει σε μια φάση μόνιμης αυτοθυματοποίησης. Αλλά, αν σε ελκύουν σάπιοι χαρακτήρες και αυτό το πράγμα συνεχίζει εσαεί, χωρίς να προσπαθείς να μπεις σε μια διαδικασία ψαξίματος με τον εαυτό σου τότε, ναι, φταις ξεκάθαρα και εσύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.
Νομίζω οτι στις μικρότερες ηλικίες πράγματι ένας σωστός άντρας που φέρεται με ευγένεια και σεβασμό στις κοπέλες μπορεί να θεωρηθεί φλούφλης και βαρετός. Όσο όμως η γυναίκα μεγαλώνει και αντιλαμβάνεται οτι το κακό παιδί μπορεί να είναι exciting αλλά έχει άλλα αρνητικά, αρχίζει μόνη της να δίνει αξία στο καλό παιδί. Δεν είναι τυχαίο οτι τα καλά παιδιά βρίσκουν αργά κοπέλα και συνήθως είναι για μια ζωή.
Ο λόγος που μια γυναίκα θα θεωρήσει τον άντρα φλούφλη και βαρετό βασικά δεν πιστεύω οτι είναι η ευγένεια και ο σεβασμός που δείχνεί εκείνος , όσο του οτι νιώθει οτι δεν μπορεί να την κουμαντάρει και οτι πνευματικά μπορεί να τον κάνει οτι θέλει εκείνη . Το "κουμαντάρει" και το "κάνει οτι θέλει" προφανώς δεν τα εννοώ με αρνητική χροιά . Η κάθε γυναίκα βάζει κάποια κριτήρια σχετικά με το εαν μπορεί να ανταπεξέλθει στην προσωπικότητα της ο άλλος , ειδάλλως δεν πρόκειται να την προκαλεί και εγκεφαλικά , οπότε no point.

Κοινώς , εαν ευγένεια και σεβασμός σημαίνει είμαι αγαθός και δέχομαι οτι μου λένε χωρίς καμία αντίσταση , χωρίς να έχω προσωπικότητα ή να έχω πρωτοβουλίες και έχοντας φόβο να έρθω σε σύγκρουση εαν χρειαστεί...τότε ναι , κανένας δεν θα το ανεχτεί αυτό . Ίσως για ένα διάστημα , αλλά θα είναι σύντομο πιστεύω .

Όσο για το γενικότερο ερώτημα του θέματος...το "καλό" παιδί αδικείται μόνο εαν συμπεριφέρεται έτσι επειδή έχει απώτερο σκοπό να κάνει lure κάποια . Διαφορετικά φυσικά και δεν αδικείται . Είναι η προσωπικότητα του , τα έχει καλά με τον εαυτό του , και αποδέχεται το ποιος είναι και το πως σκέφτεται και συμπεριφέρεται . Εαν αρέσει καλώς , εαν δεν αρέσει πάλι καλώς . Δεν είναι όλοι για όλους .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Πάνω σε αυτά που λέτε αλλά λίγο αντίστροφα, το να σου αρέσουν παραβατικοί τύποι, όπως επίσης και αντίστοιχα, αν είσαι άντρας και σου αρέσουν γυναίκες με κωλοχαρακτήρα, δηλ. σκύλες, λέει πολλά και για εσένα, έτσι; Γιατί στην εποχή μας πάντα μας φταίνε οι άλλοι, πάντα εμείς στην (οποιαδήποτε) σχέση είμαστε οι καλοί και οι άλλοι οι σκάρτοι που δεν μας φέρθηκαν καλά, δεν μας εκτίμησαν, μας αδίκησαν κ.λπ. Χώρια που έχουμε και χαζοέννοιες τύπου victim blaming, το οποίο προφανώς και δεν πρέπει να γίνεται, αλλά σε βάζει σε μια φάση μόνιμης αυτοθυματοποίησης. Αλλά, αν σε ελκύουν σάπιοι χαρακτήρες και αυτό το πράγμα συνεχίζει εσαεί, χωρίς να προσπαθείς να μπεις σε μια διαδικασία ψαξίματος με τον εαυτό σου τότε, ναι, φταις ξεκάθαρα και εσύ.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν κάθεσαι να ακους κλαψουρισματα από άντρες η γυναίκες για τους πρωην η νυν τους.

Αν νομίζεις ότι ο άλλος δεν σου ταιριάζει χώρισε τον. Αλλά δεν χωρίζουν γιατί κ αυτοί τα ίδια σκατα ειναι.

Όποτε βρήκαν το έτερο σκατο και έδεσαν 😄

Να ακουσουμε μια φορά το ζήτημα να πουμε γνώμες ναι αλλά από ένα σημείο κ μετα καταντάει σαχλαμάρα.

Αμα ο άλλος η η άλλη δεν νιώθουν κ νομίζεις ότι στη μεταξυ σας σχέση σε αδικούν η λυση ειναι μια.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η απλά φωνάζει την αστυνομία και του κάνεις μήνυση.
Δεν φαινεται να εχεις περασει ποτε απο το νομικο συστημα, και καλυτερα να μην, αλλα δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι ποτε τοσο απλα.

Θεμελιωδης, βασικη, απαραβατη συμβουλη: Μην μιλας ΠΟΤΕ σε μπατσους χωρις το δικηγορο σου. Π Ο Τ Ε. Ακομα και αν εισαι το θυμα, οχι, ΕΙΔΙΚΑ αν εισαι το θυμα. Να τονισω εδω οτι ενας φιλος μου αστυνομικος Α συμφωνει με αυτο.

Δοκιμασε να πας σε ΑΤ να κανεις μηνυση οτι καποιος σε εβρισε. You do that.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Δεν φαινεται να εχεις περασει ποτε απο το νομικο συστημα, και καλυτερα να μην, αλλα δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι ποτε τοσο απλα.

Θεμελιωδης, βασικη, απαραβατη συμβουλη: Μην μιλας ΠΟΤΕ σε μπατσους χωρις το δικηγορο σου. Π Ο Τ Ε. Ακομα και αν εισαι το θυμα, οχι, ΕΙΔΙΚΑ αν εισαι το θυμα. Να τονισω εδω οτι ενας φιλος μου αστυνομικος Α συμφωνει με αυτο.

Δοκιμασε να πας σε ΑΤ να κανεις μηνυση οτι καποιος σε εβρισε. You do that.
Γιατί τι προβλημα υπάρχει ; εσυ τι εχεις αντιμετωπίσει δηλαδή ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top