Κακοποίηση ζώων

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Είπες την μαγική λέξη όμως..."για να σώσεις το παιδί σου".Εαν κάποιος ενοχλεί το παιδί σου ή απειλείται η ζωή σου θα αντιδράσεις, ακόμα και βίαια εαν χρειαστεί και έχεις την πλήρη υποστήριξη μου σε αυτό οτι είναι κάθε δικαίωμα σου.

Α μπράβο. Επειδή εγω τον αγαπώ πολύ τον Άρμιν και τον θεωρώ παιδί μου, και αυτή τη στιγμή που σου γράφω έχει ξαπλώσει πάνω μου και δε μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς αυτόν, γι αυτό θα τον έκανα να μετρήσει τα δοντάκια του τον εκάστοτε κακοπροαίρετο.


Εαν μπορούσα να το αποφύγω μια πιθανή συμπλοκή όμως,θα το προτιμούσα.
Εαν δηλαδή ήταν η γάτα μου και έβλεπα να κάνει κάτι τέτοιο,εννοείται οτι θα ήμουν θυμωμένος και θα ζήταγα τον λόγο.
Ναι, μέχρι να σου πει "αει γαμησου ρε με το κοπρόγατο που τα ταιζετε" όπως τόσοι και τόσοι άλλοι θρασύτατοι. Όταν ο άνθρωπος πειράζει ζώο, έχει ήδη τον κακό σπόρο μέσα στο κεφάλι του και δεν ειναι από αυτούς που τους πιάνει ο διάλογος.

Έβλαψε παιδί; Μάπες.
Έβλαψε αναίτια άνθρωπο; Μάπες.
'Εβλαψε ζωάκι; Μάπες.


Βλέπω τη λογική σου, αλλά δεν την ενστερνίζομαι. Και καταλαβαινω πως ούτε κι εσυ ενστερνίζεσαι τη δική μου.

Δεν πειράζει.


Εσύ είσαι έξυπνος δηλαδή ;
Υπάρχει μια πυρηνική με γραμμένο το όνομά σου επάνω. Tread lightly my dear. <3
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Ο δικηγόρος του υποστηρίζει οτι δεν έπεσε στην θάλασσα τελικά αλλά στην αμμο που απείχε περίπου 30cm απο το σημείο που έπεσε. Αυτό δεν μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε εμείς αλλά απο την άλλη δεν νομίζω και να λένε ψέματα εφόσον είναι κάτι που ελέγχει κανείς εύκολα. Απλά η γωνία λήψης παραπλανά λένε.
Κανονικότατα έπεσε στη θάλασσα. Το είδα σε βίντεο πάρα πολύ καθαρά. Αν το βρω θα το βάλω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Η γάτα που ανεβαίνει στον καναπέ είναι στην ασφάλεια του σπιτιού της και την σπρώχνει απαλά ο κηδεμόνας της, που τον γνωρίζει και εμπιστεύεται, προς το πάτωμα.

Το άλλο το γατί αναζητούσε λίγο φαγάκι και εμπιστεύτηκε κάποιον ότι θα του δώσει, ζει στον δρόμο σε όλη του τη ζωή τρομαγμένο και ανήσυχο και προσγειώθηκε στη θάλασσα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, μην ξεχνάμε πως έβαζε παράνομα το ένα του σκυλί να γεννάει ανεξέλεγκτα και το άλλο το είχε ζωγραφίσει με πράσινο χρώμα.

Όλα αυτά είναι στοιχεία συνειδητής κακοποιητικής συμπεριφοράς.
Και ακομα να δω να λενε οτι ΠΡΕΠΕΙ να του παρουν 'ότι ζωο εχει.Αυτο επρεπε αν γινει χτες.

Δυστυχως βλεπω οτι οι νομοι εγιναν,αλλα το αν θα εφαρμοστουν εχιε πολυ δρομο ακομα.
Λογικο,αφου και πολλοι απο τους πολιτες τα θεωρουν ακραια τα μετρα.
Εκει παταει και το καθε κνωδαλο που κακοποιει.Σου λεει σιγα μωρε που θα τα εφαρμοσουν.


Κια μαλλον ισχυει.
Εδω δεν εχει γκρι.Εδω εχει ασπρο ή μαυρο,διαλεξτε καποιοι.
Ολιγον εγκυος δενε χει.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο μεταξυ αυτη τη φορα μπορει να επεζησε το γατακι,την επομενη μπορει και να πεθανει,αν λαβει το μηνυμα οτι ελα ρε φιλαρα...τιποτα δνε μου εκαναν σιγα.
Χώρια οτι ηταν καθαρα θεμα τυχης.Οταν ο αλλος την ''βρισκει'' με το να κλωτσαει γατια και να τα βιντεοσκοπει(ποιος ειπε οτι επειδη ο φιλος του το βιντεοσκοπουσε δεν το ειχε ζητησει) αργοτερα μπορει να τη βρισκει με να τα ξεκοιλιαζει.
Ο νομος πρεπει αν εφαρνμοζεται στο ακεραιο και να μην χωραει η ''τυχη'' μεσα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είπα "αν μου πείραζε τη γάτα μου" θα έχανε τα δόντια του. Κανονικά θα τον γαμούσα όρθιο αν μου πείραζε τον Άρμιν, αλλά δεν ξέρω αν θα το έβρισκες σεξουαλική πράξη ή τραμπουκισμό, οπότε δε θα σε βάλω σε τετοιο δίλημμα βραδιάτικο.
Και ποια η διαφορά της δικής σου πράξης με αυτή που κρίνουμε?

Αν όλα λυνονταν με νταηλίκι και ψευτομαγκες τότε τι δουλειά έχουν οι νόμοι και οι δικαστές σε μια χώρα?

Πολιτισμένο δεν σε κάνει μόνο να υπερασπιζεσαι ακόμα και ενα μικρό γατάκι, πολιτισμένο σε κάνει να ακολουθείς την νόμιμη οδό ...

Όλα αυτά τα λέω σε ένα γενικό πλαίσιο, με αφορμή αυτά τα λόγια που προξενουν συναισθήματα παρόμοια με του δράστη και για όλους όσοι κατακρίνουν την βία ΑΛΛΑ αντιδρούν με βία..
Πόσο αντιφατικό αλήθεια όλο αυτό.... :no:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι του Valder είναι δικαιολογημένη.
Κατα την αποψη μου τπτ δεν δικαιολογει μια πραξη βιας. Οπως και να το κανουμε δεν ειναι σωστό να παιρνουμε τον νομο στα χερια μας την στιγμη που ειναι καθήκον του νόμου να αποδοσει δικαιοσυνη, εκαστος στο ειδος του. Ζουμε σε οργανομένες κοινωνίες και είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχουν νομοι που τις διεπουν για να ζουμε εμείς αρμονικά μεταξύ μας. Αμα θελει καποιος να κανει ό,τι γουσταρει ας τα μαζεψει να παει να ζησει σε καμια σπηλιά. Αν θελει να ζει σε μια κοινωνία ας ακολουθεί τους κανόνες και ας αφήνει την απόοση δικαιοσύνης στους αρμοδιους ελεος πια με αυτές τις αυτοδικίες ζουγλα θα γινουμε στο τέλος. Δηλαδή εγώ που έπαθα τον Οκτώβριο τροχαίο και ήμουν πεζός και έμεινα ξαπλωμένος στο κρεβάτι για έναν ολόκληρο μήνα επειδή είχα σπάσει άσχημα την λεκάνη μου και δεν μπορούσε να αντιμετωπισθεί ούτε με χειρουργείο και απλά μόνο επειδή είμααι νέος κατάφερε να δημιουργήσει συμφύσεις, πονούσα άπειρα όλο αυτό το καιρό, παραλίγο να χάσω την χρονιά μου στο σχολείο ( ευτυχώς τα θέματα αυτά διευθετήθηκαν και τώρα είμαι μια χαρά όπως πριν) , ενώ αυτός απλά έσπασε ένα χέρι. Και τώρα στην κατάθεση του έχει πει χιλια ψέματα ενώ έφταιγε ξεκάθαρα πέρασε με πορτοκαλί εγώ τι πρέπει να του κάνω ε;
Α να τον σκοτώσω
Β να του σπάσω τα πόδια του να δει την γλύκα
Γ να βρω δικηγόρο και να το πάω δικαστικώς.

Προφανώς και έχω επιλέξει το Γ γτ αυτό είναι το σωστό εξηγώ παραπάνω τους λόγους
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.

Πατέρας φίλου 30χρονου δράστη: "Ασχολείστε με γελοία πράγματα"
Τι λέμε τώρα; Αφού -a priori- η δήλωση του είναι η αναμενόμενη. :hehe:
Μου θυμίζει μάνες "φερόμενων ως δραστών", που αποφαίνονται:"το παιδί μου είναι αθώο", "είναι το καλύτερο παιδί", "ποτέ δεν θα έκανε τέτοιο πράγμα", κλπ...
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου η χρήση βίας μπορεί να "δικαιολογηθεί" μόνο αν αποσκοπεί στην αποτροπή ενός περιστατικού που διαδραματίζεται εκείνη τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, μεταγενέστερα δεν προσφέρει κάτι απλά συμπληρώνει την εικόνα της κοινωνίας-ζούγλας.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα, πάλι, μου κάνει εντύπωση (αν και δεν θα έπρεπε...) που τα κανάλια κυνηγούν τον καθέναν για δηλώσεις. Ως και τον πατέρα του φίλου του 30χρονου...

Μου θυμίζει κάτι σαν...ο προπάππους του προπάππου του παππού μου...
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Κατα την αποψη μου τπτ δεν δικαιολογει μια πραξη βιας. Οπως και να το κανουμε δεν ειναι σωστό να παιρνουμε τον νομο στα χερια μας την στιγμη που ειναι καθήκον του νόμου να αποδοσει δικαιοσυνη, εκαστος στο ειδος του. Ζουμε σε οργανομένες κοινωνίες και είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχουν νομοι που τις διεπουν για να ζουμε εμείς αρμονικά μεταξύ μας. Αμα θελει καποιος να κανει ό,τι γουσταρει ας τα μαζεψει να παει να ζησει σε καμια σπηλιά. Αν θελει να ζει σε μια κοινωνία ας ακολουθεί τους κανόνες και ας αφήνει την απόοση δικαιοσύνης στους αρμοδιους ελεος πια με αυτές τις αυτοδικίες ζουγλα θα γινουμε στο τέλος
Αν κάποιος δεν σεβαστεί εσένα ή το παιδί σου/κατοικίδιό σου και πράξει βίαια εναντίον σας χωρίς λόγο, δεν θα κάτσεις να σκεφτείς όλα αυτά εκείνη τη στιγμή. Δεν σε κάνει απολίτιστο ή «ζώο» να εκδικηθείς αυτόν που σου πείραξε κάποιον πολύτιμο για εσένα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κάποιος δεν σεβαστεί εσένα ή το παιδί σου/κατοικίδιό σου και πράξει βίαια εναντίον σας χωρίς λόγο, δεν θα κάτσεις να σκεφτείς όλα αυτά εκείνη τη στιγμή. Δεν σε κάνει απολίτιστο ή «ζώο» να εκδικηθείς αυτόν που σου πείραξε κάποιον πολύτιμο για εσένα.
Συμφωνουμε εν μερη σε αυτο ...

Το εν βρασμό και σε αμυνα εχει μεγαλη διαφορα απο το να καθομαι στο σπιτι μου σε ηρεμη ψυχικη κατσταση και να λαμβανω την αποφαση "εγω θα τον σπασω στο ξυλο " γιατι δεν λογαριάζω νομους .

Αυτο λεμε ;)

Αλλωστε και μονο στην σκεψη οτι καποιος κακοποιεί το παιδι μου-του -σου και τον βλεπω-βλεπουμε ,νομιζω "δικαιολογεί" οποιαδηποτε πραξη εφοσον αυτη ειναι για την προστασια και την αμυνα αυτου.Εξου και οι αντίστοιχοι νόμοι-ποινές οταν αυτο αποδικνυεται .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσυ όλα θες να τα ακους 😁
Παντα ακουω ωστε να εχω προσωπικη αποψη και οχι των γυρο γυρο :bleh:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Ως προς τι ?(ας μιλαμε σε γενικο πλαίσιο καλυτερα γιατι Valder ,Μαργαριτες και αλλοι ,πολλοί εκει εξω ;))

Πολυ θα ηθελα να το ακουσω αυτο ..
Περίμενε… Μισό λεπτό… Σκέφτομαι…

Α ναι! Γιατί ο άνθρωπος της υπόθεσης που μελετάται δεν έχει κανένα απολύτως λόγο να πράξει με αυτό τον τρόπο. Και είναι κρίμα να σκεφτείς ακόμα και το ενδεχόμενο να τους συγκρίνεις. Πιστεύω ότι η βία είναι η λύση αν κάποιος σου πειράξει το παιδί; Θα αλλάξει κάτι δηλαδή; Θα αναιρεθεί το γεγονός ότι στο πείραξε; Όχι. Όμως δρας από ένστικτο εκείνη την στιγμή. Και ναι, όπως και να το κάνουμε, το θεωρώ πιο δικαιολογημένο από το να κλωτσάς ένα πλάσμα που δεν σου έχει κάνει απολύτως τίποτε, για να σπάσεις πλάκα με του φίλους σου.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περίμενε… Μισό λεπτό… Σκέφτομαι…

Α ναι! Γιατί ο άνθρωπος της υπόθεσης που μελετάται δεν έχει κανένα απολύτως λόγο να πράξει με αυτό τον τρόπο. Και είναι κρίμα να σκεφτείς ακόμα και το ενδεχόμενο να τους συγκρίνεις. Πιστεύω ότι η βία είναι η λύση αν κάποιος σου πειράξει το παιδί; Θα αλλάξει κάτι δηλαδή; Θα αναιρεθεί το γεγονός ότι στο πείραξε; Όχι. Όμως δρας από ένστικτο εκείνη την στιγμή. Και ναι, όπως και να το κάνουμε, το θεωρώ πιο δικαιολογημένο από το να κλωτσάς ένα πλάσμα που δεν σου έχει κάνει απολύτως τίποτε, για να σπάσεις πλάκα με του φίλους σου.
πραγματικα δεν μπορω να σε καταλαβω ...

εγω τι ειπα ?
Εκρινα μια πραξη που έρχεται σε ηρεμη ψυχικη κατασταση ....δικαιολογει αυτο την βια ?
Εκ των υστερων ?

Το τι ειναι κριμα καλυτερα να το σκεφτουμε οταν διατυπωνονται τετοιες αποψεις που οδηγουν στην βια και καταπατουν το νομο ..
Αλλωστε αναφερθηκε απο πολλους ...Ζουγκλα δεν ειμαστε ;)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Εκρινα μια πραξη που έρχεται σε ηρεμη ψυχικη κατασταση ....δικαιολογει αυτο την βια ?
Εκ των υστερων ?
Που ακριβώς ανέφερε ότι θα έπραττε εκ των υστέρων και όχι εκείνη την στιγμή, εν βρασμώ;

Και για όνομα του Θεού, ΔΕΝ υποστηρίζω την βία. Όμως συγκρίνεις δυο ανόμοιες καταστάσεις.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που ακριβώς ανέφερε ότι θα έπραττε εκ των υστέρων και όχι εκείνη την στιγμή, εν βρασμώ;

Και για όνομα του Θεού, ΔΕΝ υποστηρίζω την βία. Όμως συγκρίνεις δυο ανόμοιες καταστάσεις.
Θα πω αυτο και το κλεινω γιατι μαλλον δεν θες να καταλαβεις :)

Μια ειναι η παξη καλη μου ...για μια πραξη μιλαμε

βλεπουμε δυο αντιδρασεις η μια ερχεται απο τον καναπε και μεσα απο ενα πληκτρολογιο ..

Η δραση φερνει αντιδραση ...νομος πλεον στην κριση και στην εκφραση ;)

Αυτο οποιος το καταλαβε καταλαβε τα υπολοιπα ειναι αυτονοητα και διατυπωθηκαν και απο αλλους,το να καθησουμε να αναλυσουμε το και και το κόμμα για να διακιολογησουμε μια τετοια εκφραση πραξης βιας δεν νομιζω οτι μπορει να δικαιολογηθεί καν σαν ιδεα, οχι σαν εκφραση :bye2:
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
-Ο 30χρονος είχε συλληφθεί για μεταφορά 87κιλων χασίς από την Αλβανία και αφέθηκε ελεύθερος λόγο παρέλευσης 18μηνου χωρίς να γίνει δίκη!

-Έγινε πρώτο θέμα στα ΜΜΕ, έκανε ανάρτηση ο ίδιος ο υπουργός, συνελήφθη και θα δικαστεί άμεσα γιατί κλότσησε το γατί.

Υπαρκτός σουρεαλισμός
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατά τη γνώμη μου η χρήση βίας μπορεί να "δικαιολογηθεί" μόνο αν αποσκοπεί στην αποτροπή ενός περιστατικού που διαδραματίζεται εκείνη τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, μεταγενέστερα δεν προσφέρει κάτι απλά συμπληρώνει την εικόνα της κοινωνίας-ζούγλας.
Προφανώς στην περίπτωση της αυτοάμυνας είναι δικαιολογημένη. Αλλά εκ των υστέρων σε καμία περίπτωση
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Ειναι αδιανοητο τωρα να καθομαστε κρινουμε τον Βαλ ή αυτο που ειπε οτι θα του εσπαγε τα μουτρα αν του πειραζαν τον αρμιν και οτι ειναι ΤΟ ΙΔΙΟ.
Ο ΘΕΟΣ και η Ποναγια που ειναι το ιδιο.Ποση ανοησια και κυριως ΠΟΣΗ ΔΗΘΕΝΙΑ και καλα ανωτεροτητα;:whatever:

Και βεβαια δεν ειναι το ιδιο διοτι αυτος που σου πειραζει αγαπημενο προσωπο ήκατοικιδιο δεν ειναι αθωο πλασματακι που ηρθε επειδη του ταζεις φαγακι και εκμεταλλευεσαι την πεινα του.ΡΤο ερμο ειναι ενα αθωο πλασμα που δεν τον πειραξε.
Οποιος μου πειραξει ανθρωπο η ζωο ναι..θα τα ΔΕΙ ΟΛΑ.ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΟΜΙΖΩ.ΘΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΑΔΟΞΑΣΤΟ.
Τελεία.

Να σου πειραξουν το παιδακι ΣΟΥ κυρα μου και ελα μετα να μου το παιξεις δηθενια και ανωτεροτητα.
Να..αυτα δεν μπορω.Τις αηδιαστικες δηθενιες.


Ειλκικρίνια γμτ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και οτι εγω τωρα,θα σεβαστο αυτο το ξοανο,,δεν πατε καλα καποιοι

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και αυτον ισως;

 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top