Κακοποίηση ζώων

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Οχι δε συνελήφθη
SmartSelect_20240113_153937_Facebook.jpg
SmartSelect_20240113_153955_Facebook.jpg
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Όλα τα ειδησεογραφικά site της χώρας λένε ότι συνελήφθη,
Μια ημίτρελη με χόμπι τα fake news και εμμονή να φτιάχνει σενάρια συνωμοσίας λέει ότι δεν συνελήφθη.

Μέχρι τώρα η κ. πουλτιδου έχει καταδείξει καμία πεντάδα επώνυμους και ανώνυμους βιαστές του Όλιβερ, στοχοποιήσε άδικα εν γνώση της έναν αθώο στην γνωστή φωτό με την ομπρέλα, έχει ανακαλύψει κύκλωμα παιδεραστών, έναν τσοπάνη βιαστή προβάτων, και κύκλωμα ναρκωτικών. Ο John Wick της Αράχωβας.

Προφανώς και η γυναίκα δεν μπήκε φυλακή. Συνελήφθη στα όρια του αυτοφώρου και την ίδια μέρα ο εισαγγελέας την άφησε ελεύθερη μέχρι να γίνει η δίκη.
όπως γίνεται πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις.
Η μήνυση του ιδιοκτήτη αφορά και άλλους pet detectives εκτός από την προαναφερθείσα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Όλα τα ειδησεογραφικά site της χώρας λένε ότι συνελήφθη,
Μια ημίτρελη με χόμπι τα fake news και εμμονή να φτιάχνει σενάρια συνωμοσίας λέει ότι δεν συνελήφθη.

Μέχρι τώρα η κ. πουλτιδου έχει καταδείξει καμία πεντάδα επώνυμους και ανώνυμους βιαστές του Όλιβερ, στοχοποιήσε άδικα εν γνώση της έναν αθώο στην γνωστή φωτό με την ομπρέλα, έχει ανακαλύψει κύκλωμα παιδεραστών, έναν τσοπάνη βιαστή προβάτων, και κύκλωμα ναρκωτικών. Ο John Wick της Αράχωβας.

Προφανώς και η γυναίκα δεν μπήκε φυλακή. Συνελήφθη στα όρια του αυτοφώρου και την ίδια μέρα ο εισαγγελέας την άφησε ελεύθερη μέχρι να γίνει η δίκη.
όπως γίνεται πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις.
Η μήνυση του ιδιοκτήτη αφορά και άλλους pet detectives εκτός από την προαναφερθείσα.
1705160137655.png


τι ελεγες?
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
Δεν μας αφορα ουτε η Πουλτιδου ουτε ο μαλακας με τις μηνυσεις ομως.
Ο ενοχος παντα εχει συγκεκριμενη συμπεριφορα.
Η αμυνα ειναι η καλυτερη επιθεση.
Κινησεις εντυπωσιασμου.
Τα αρχιδια μου κουνιουνται.
Σημασια εχει τι ειπε και κανει η εισαγγελεας
Εδω η πηγη ειναι αξιοπιστη.
ΚΑΙ ΕΧΟΥΝΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ
ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.

Ιωάννα Μάνδρου​

Παρέμβαση για σωρεία παραλείψεων, που καθόρισαν τις έρευνες για τον πρωτοφανή βασανισμό του σκύλου στην Αράχωβα,αλλά και προς διερεύνηση ενδεχόμενης συστηματικής προσπάθειας για συσκότιση και συγκάλυψη στον εντοπισμό των δραστών της υπόθεσης, προέβη η αντεισαγγελέας του Αρείου Πάγου Αναστασία Μασούρα.
Η ανώτατη εισαγγελική λειτουργός που έχει την ευθύνη της εποπτείας της τήρησης του νόμου για την ευζωία των ζώων και την προστασία τους, η οποία παρακολουθεί από την πρώτη στιγμή, στενά, την υπόθεση που έχει συγκλονίσει την κοινή γνώμη, παρήγγειλε δύο κατεπείγουσες έρευνες προς πολλές κατευθύνσεις και με σαφή προσανατολισμό. Ειδικότερα, τις παραλείψεις των αστυνομικών και αρμοδίων αρχών που οδήγησαν στην πλημμελή και ατελέσφορη αναζήτηση και εντοπισμό των δραστών της φρικαλέας κακοποίησης του σκύλου, καθώς εντέλλεται να διερευνηθούν, πρώτα αν υπάρχει αγέλη επικίνδυνων σκύλων στην Αράχωβα, καθώς υπήρξε τέτοιο ενδεχόμενο από τις ανακοινώσεις της ΕΛΑΣ για τον βασανισμό του ζώου, όταν ειπώθηκε πως η φρικτή κακοποίηση του υπήρξε όχι έργο ανθρώπου, αλλά αγέλης σκύλων.
Η δεύτερη κατεπείγουσα έρευνα αφορά στις διαρροές εγγράφων της δικογραφίας, ενώ η έρευνα συνεχίζεται, με στόχο να εμφανιστεί ως αληθής η υπόθεση, ότι το άτυχο σκυλί δεν κακοποιήθηκε από κάποιον, ενώ οι εν λόγω διαρροές συσκότισαν την έρευνα της υπόθεσης.
Προς τούτο η ανώτατη εισαγγελική λειτουργός αναφέρει στην παραγγελία της ότι ειδικά πρέπει να ελεγχθεί ο καθηγητής κτηνιατρικής Νικόλαος Παπαιωάννου, ο οποίος προέβη σε σχετική γνωμάτευση κατά της εκδοχής κακοποίησης του ζώου από κάποιον δράστη και μάλιστα προβαίνοντας σε σχετικές δηλώσεις στα μέσα ενημέρωσης, ενώ η κτηνίατρος που εξέτασε ζωντανό το άτυχο σκυλί εμμένει στην θέση της ότι ο Ολιβερ κακοποιήθηκε από άνθρωπο και όχι από αγέλη σκύλων.

Αναλυτικά οι παραγγελίες της εισαγγελέως του ΑΠ για τον Όλιβερ και την κακοποίηση του στην Αράχωβα.

Παραγγελία πρώτη​


Παρακαλούμε όπως διενεργήσετε κατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση προς διακρίβωση τυχόν τελέσεως αυτεπαγγέλτως διωκομένων αξιοποίνων πράξεων μετά την ανακοίνωση της ΕΛΑΣ και την αναφορά στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο περί υπάρξεως επικίνδυνης αγέλης σκύλων στην Αράχωβα. Ακολούθως να μας ενημερώσετε σχετικά.

Παραγγελία δεύτερη​

Παρακαλούμε όπως ενεργήσετε κατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση προς διακρίβωση τυχόν τελέσεως αυτεπαγγέλτως διωκομένων αξιοποίνων πράξεων, όπως παράβαση των άρθρων 251, 252 ΠΚ, και τον εντοπισμό των δραστών σχετικά με τη διαρροή απορρήτων εγγράφων της δικογραφίας από την διενεργούμενη αστυνομική προανάκριση, όσον αφορά τον θάνατο του σκύλου ράτσας χάσκι με το όνομο Όλιβερ στην κωμόπολη της Αράχωβας στις 28-11-2023 και συγκεκριμένα της διενεργηθείσας πραγματογνωμοσύνης από τον καθηγητή Κτηνιατρικής του Α.Π.Θ. κ. Νικόλαο Παπαϊωάννου, ο οποίος μάλιστα προέβη σε συνεντεύξεις και σχολιασμούς επ΄ αυτής σε τηλεοπτικούς σταθμούς.
Συνημμένα σας υποβάλλομε δύο έγγραφα: α) δημοσίευμα-καταγγελία του δικηγόρου Αντωνίου Ζαπάντη.
β) δημοσίευμα της ιστοσελίδας Protothema.gr με θέμα: «Αράχωβα: Με παραίτηση απειλεί ο δικηγόρος του κηδεμόνα του Όλιβερ – Καταγγέλλει καθυστερήσεις και διαρροές».

Ολα τα αλλα ειναι μαλακιες τουμπανα.
Κια περιμενουμε..:hmm:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
Καλα μιλαμε και για αρωστημενο και για απολυτα βλαμενο ατομο...ευτυχως το δικαστηριο τον καταλαβε και ανοιξε η μπουζου...διαβαστε να φριξετε

19:12, Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024

Γάτα


Σε οκτώ χρόνια φυλάκισης χωρίς αναστολή καταδικάστηκε ο 33χρονος, που κατηγορείται ότι δολοφονούσε γάτες στον Βοτανικό. Το δικαστήριο δεν του αναγνώρισε ελαφρυντικά, ενώ του επέβαλε και πρόστιμο ύψους 20.000 ευρώ.

Η φρικτή υπόθεση είχε αποκαλυφθεί τον Φεβρουάριο του 2023, ύστερα από καταγγελία που έκανε πολίτης στο Αστυνομικό Τμήμα Κολωνού. Μάλιστα, είχε δει το φως της δημοσιότητας και ένα βίντεο ντοκουμέντο που κατέγραφε την δράση του 33χρονου.

Σύμφωνα με την καταγγελία, στον Βοτανικό, ο δράστης εθεάθη να έχει τυλίξει ένα γατάκι μέσα σε μία μπλούζα φούτερ και να την χτυπάει δυνατά και επανειλημμένα στο πεζοδρόμιο και το οδόστρωμα, ενώ στη συνέχεια μπήκε σε πυλωτή πολυκατοικίας που βρίσκεται στο σημείο και επανέλαβε την φρικτή πράξη του, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Σε βάρος του 33χρονου υπήρχαν κι άλλες καταγγελίες ότι βασάνιζε συστηματικά γάτες, ενώ σε έρευνα που έγινε στο σπίτι του βρέθηκαν ακόμη πέντε νεκρές γάτες.

Σύμφωνα με το Mega, αρχικά ο 23χρονος ισχυρίστηκε πως δεν ήταν αυτός που καταγράφεται στο επίμαχο βίντεο. Μετά ανασκεύασε, λέγοντας ότι ήταν αυτός αλλά «δεν έκανα και κάτι, τα λέγαμε με την γάτα». Αυτός ο ισχυρισμός εξόργισε το δικαστήριο, που δεν του αναγνώρισε ελαφρυντικά.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,957 μηνύματα.
0:45



 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Και στην Κύπρο δεν είναι καλύτερα τα πράγματα..


Αν και σε αυτή την περίπτωση (η δική μου εντύπωση είναι), ότι το άρθρο μάλλον επικεντρώνεται περισσότερο στο γεγονός ότι παρακολούθησαν το αποτρόπαιο θέαμα άλλα παιδιά ανήλικα (και στις μελλοντικές ψυχολογικές τους συνέπειες) παρά στο αυτό καθαυτό ανατριχιαστικό γεγονός.

Δεν πρόκειται για δράστες-κτήνη, αφού το "κτήνος" στην καθαρεύουσα ταυτίζεται με το κατοικίδιο -και δη το ζώο που ανήκει σε κάποιον. Πρόκειται περί τεράτων.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,265 μηνύματα.
Και στην Κύπρο δεν είναι καλύτερα τα πράγματα..


Αν και σε αυτή την περίπτωση (η δική μου εντύπωση είναι), ότι το άρθρο μάλλον επικεντρώνεται περισσότερο στο γεγονός ότι παρακολούθησαν το αποτρόπαιο θέαμα άλλα παιδιά ανήλικα (και στις μελλοντικές ψυχολογικές τους συνέπειες) παρά στο αυτό καθαυτό ανατριχιαστικό γεγονός.

Δεν πρόκειται για δράστες-κτήνη, αφού το "κτήνος" στην καθαρεύουσα ταυτίζεται με το κατοικίδιο -και δη το ζώο που ανήκει σε κάποιον. Πρόκειται περί τεράτων.
Δεν το άνοιξα απλά διάβασα τον τίτλο.
Τίποτα δεν μας αξίζει, τίποτα.
Μου μαύρισε το βράδυ
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Screenshot_20240127_132042_Facebook.jpg


τις φωτο μπορείτε να τις βρείτε στο φβ της.
Άλλο ένα ίδιο περιστατικό όπως του Ολιβερ, αυτή τη φορά 150χλμ μακριά, στα Μέγαρα.
Πάλι από δαιμόνια αγέλη σκύλων, απίστευτο...........
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
Διοτι οσο υπαχρει ατιμωρησια τοσο θα τα κανουν..και μαλιστα θα εμπνεονται κιολλας

15:23, Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

κοινωνία

Φρικιαστική δολοφονία σκύλου στα Μέγαρα: Καταγγελία-βόμβα για νέα υπόθεση Όλιβερ – Σκληρές εικόνες


Εφιαλτικές μνήμες ξυπνούν στα Μέγαρα, λόγω της απίστευτης κτηνωδίας με θύμα έναν σκύλο, ο οποίος φέρεται, σύμφωνα με καταγγελία, να βιάστηκε με ένα μεγάλο σίδερο, με αποτέλεσμα να χάσει την ζωή του.
Όπως αναφέρει σε ανάρτησή της στο Facebook η Μαρία Αρκομάνη, ιδρύτρια του Φιλοζωικού Σωματείου Μεγάρων «Αδέσποτος Παλμός», η «Μπουμπού» φέρεται να βιάστηκε και κακοποιήθηκε με τον πιο βάναυσο τρόπο, προκαλώντας την οργή της τοπικής κοινωνίας αλλά και των φιλόζωων.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την κοπέλα που φρόντιζε την Μπουμπού, εντοπίστηκε νεκρή έχοντας το σίδερο καρφωμένο στον πρωκτό της. Η ίδια, κάλεσε άμεσα την αστυνομία, και «έγιναν όλες οι διαδικασίες. Το άτυχο ζώο οδηγήθηκε σε νεκροψία, ενώ πάρθηκαν αποτυπώματα από το παλούκι».

«Άλλος ένας Ολιβερ. Άλλο ένα πλάσμα που δολοφονήθηκε με μια ανώμαλη πράξη. Αυτός ο άνθρωπος που το έκανε ζει ανάμεσά μας. Η ομάδα μας δίνει 1.000 ευρώ σε όποιον πάει στην αστυνομία και αναφέρει ονομαστικά, ποιο είναι το κτήνος που το έκανε. Σας παρακαλούμε μιλήστε. Ένας δολοφόνος είναι ανάμεσά μας, και ανά πάσα στιγμή θα γίνει και άλλο κακό. Εκλιπαρούμε, όποιος τον είδε να πάει να το καταθέσει στην αστυνομία, για να σωθούν και άλλα ζώα και άνθρωποι. Εμείς θα κάνουμε τα πάντα να τον βρούμε και να ξέρει πως δεν θα γλιτώσει» γράφει η κα Αρκομάνη.
15:23, Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

Και κοιτα να δεις τωρα..ποσο μοιαζει το'' δαγκωμα της αγελης '' τπυ Ολιβερ...με το σιδερο που ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΩΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΥΠΗΣΑΝ..ΜΑ ΚΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.
Οποιος αντιδρασει στο οτι το χειροτερο ζωο του πλανητη ειναο ο ανθρωπος..να αυτοκαταστραφει .
 

Συνημμένα

  • 1706449797879.png
    1706449797879.png
    1.8 MB · Εμφανίσεις: 13

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Ο σαδισμός των παιδιών φαντάζει τρομαχτικός
https://www.protothema.gr/greece/ar...mania-enan-glaro-mehri-thanatou-skliro-video/
Το χτύπησαν, το σκότωσαν και έφυγαν τρέχοντας, άρα είχαν συναίσθηση της παραβατικότητας, δεν ήταν μένος ήταν εγκληματική πράξη. Αυτή η κοινωνία θρέφει δολοφόνους.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
Απιστευτη μποχιλα εκει πανω.

Επειδή έχετε απορίες σχετικά με το τι γίνεται με την υπόθεση της Αράχοβας (Όλιβερ) να σας ενημερώσω:
1) Ο Αξιότιμος κ. Εισαγγελέας Λιβαδειάς έχει δεχτεί την πληθώρα των αιτημάτων μας (και κυρίως της κ. Γρανιτσιώτη και της τεχνικής μας συμβούλου), αλλά (όπως ο ίδιος με αυταρέσκεια δήλωσε) "έχετε κάθε δικαίωμα να κάνετε αιτήματα, εγώ όμως δεν έχω υποχρέωση να σας απαντήσω κύριε συνήγορε, ή να τα λάβω υπόψη μου". Κατά την ταπεινή μου άποψη, οι προτεινόμενες ενέργειες είναι άκρως σημαντικές για τη διαλεύκανση του εγκλήματος (περί εγκλήματος πρόκειται, όχι περί αγέλης αγρίων δεινοσαύρων) και καθόλου κοστοβόρες για το Ελληνικό Δημόσιο, την Εισαγγελία Λιβαδειάς και το σώμα της ΕΛ.ΑΣ.
2) Αν ο Αξιότιμος κ. Εισαγγελέας Λιβαδειάς δεν θελήσει, ανεύρεση δολοφόνου δε θα ροδίσει (και ο νοών, νοείτω).
3) Η Αξιότιμη κ. Αντιεισαγγελέας του Αρείου Πάγου, κ. Μασούρα, έδωσε εντολή για κατεπείγουσα διπλή προκαταρκτική εξέταση για αδικήματα αφορόντα την υπόθεση, αλλά ο βασικός καταγγέλλων (η αφεντιά μου) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ. Υπάρχει μια λατινική φράση, που κολλάει εδώ: Repetitio est mater studiorum (επανάληψις, μήτηρ πάσης μαθήσεως), ήτοι ΞΑΝΑ, ο νοών, νοείτω.
4) Τώρα που σβήσανε τα φώτα της δημοσιότητας για την υπόθεση και μείναμε ο χαροκαμένος κηδεμόνας, οι συνήγοροι, 5-10 "τρελοί φιλόζωοι" και ουδείς άλλος, εξακολουθούμε να τρέχουμε σε έναν αγώνα μόνοι μας και να βγαίνουμε δεύτεροι. Έχετε καμία ιδέα για ποιο λόγο κ. Αξιότιμε Εισαγγελέα Λιβαδειάς; Μπορείτε να μου απαντήσετε; Α, βασικά ξέχασα, εγώ μπορώ να ρωτάω, εσείς αν θέλετε μου απαντάτε.
✅

5) Ο Αξιότιμος κ. Εισαγγελέας με τη στάση του, προκαλεί πολλά ερωτήματα, ιδίως με την ακατάπαυστη αγάπη μου για ρητορίες, όταν προσπαθεί κάποιος να του μιλήσει νομικά. Βέβαια, ενδέχεται η ανεπάρκειά μου να ευθύνεται για τη μη αντίληψή μου σε όσα μου έλεγε. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ.
Αποτελεί μεγάλο πρόβλημα να σου προτείνουν οι προϊστάμενοί σου κάποια πράγματα και εσύ να να κοιτάς αγέρωχα τον καφέ, που έχεις στο γραφείο σου (γενικό σχόλιο, όχι ειδικό).....
Σε αυτή τη φαιδρή χώρα, όσες αναφορές και αν κάνεις, με όσα όπλα και αν παλέψεις, το σύστημα έχει ήδη νικήσει. Είναι παντού. Απορώ, αν κάποια στιγμή φτάσουμε σε ένα ακροατηριο πχ, τι θα πει τότε ο κ. Αξιότιμος;
Υ.Γ. Να θυμίσω στο σημείο αυτό ότι κάποτε, όχι πολύ παλιά, ένας εισαγγελέας παύθηκε λογω ενός έρωτα. Ένας δολοφονημένος σκύλος, τι μπορεί να κάνει άραγε;
Το αρθρο δεν μπορω να το κοπιαρω απο την ιστοσελιδα zoosos γιατι δεν το επιτρεπει.Αυτο που κοπιαρα ειναι απο το φεεις αναδημοσιευση.Μπειτε στο λινκ.Εκει λεει επισης οτι ο εισαγγελεας στην ΛΙΒΑΔΙΑ ΔΕΝ ΑΚΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΑΡΟΛΗ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΤΗΣ ΑΝΟΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑς ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
Λοιπον...εχουμε νεοτερα...ελπιζω να ισχυει..ακομα δενε χει κυκλοφορησει πολυ...δεν ειμαι σιγουρη...αλλα εχει βγει απο χτες..Αναρωτιεμαι μηπως δεν το παιζουν τα ΜΜΕ λογω τουρισμου για το τριημερο...

Ασκήθηκε ποινική δίωξη για την υπόθεση του Όλιβερ στην Αράχωβα​

Παραγγέλθηκε κύρια ανάκριση - Αναμένονται εξελίξεις...
Newsroom
15.03.2024 | 19:41 UPD:15.03.2024, 20:36



Zougla Newsroom
Σύμφωνα με πληροφορίες της «Ζούγκλας» η αρμόδια εισαγγελική Αρχή άσκησε ποινική δίωξη κατά προσώπου για κακουργηματικού χαρακτήρα πράξη στην υπόθεση που αφορά τον βασανιστικό θάνατο του χάσκι Όλιβερ στην Αράχωβα τον Δεκέμβριο του 2023. Παράλληλα έχει παραγγελθεί κύρια ανάκριση.



Η υπόθεση είχε προκαλέσει το κοινό αίσθημα έπειτα από τις καταγγελίες φιλοζωικών σωματείων αλλά και από τους ισχυρισμούς του ιδιοκτήτη του σκύλου πως το άτυχο ζώο κακοποιήθηκε και βιάστηκε από άνθρωπο και οι Αρχές προσπαθούν τα το συγκαλύψουν.




Για την εξιχνίαση της υπόθεσης είχε κινητοποιηθεί και το ανθρωποκτονιών της ΕΛ.ΑΣ προκειμένου να βρεθεί το τι ακριβώς είχε συμβεί αφού ακόμα και οι κτηνίατροι που εξέτασαν το ζώο διαφωνούσαν μεταξύ τους για τα αίτια θανάτου.



Τελικά ενώ υπήρχε η ενημέρωση πως ο Όλιβερ μπορεί να πέθανε έπειτα από επίθεση αγέλης σκύλων, η εισαγγελική Αρχή ασκεί ποινική δίωξη σε συγκεκριμένο άτομο.
Τώρα έρχεται η σειρά του ανακριτή όπου αναμένεται να καλέσει μεταξύ άλλων και το κατηγορούμενο πρόσωπο να απολογηθεί και θα κρίνει, αφού λάβει τη σύμφωνη γνώμη του εισαγγελέα, για το εάν θα παραμείνει ελεύθερο με περιοριστικούς όρους ή θα οδηγηθεί στις φυλακές. Αναμένονται εξελίξεις…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΝΑΙ..ΝΑΙ..ΝΑΙ..ΤΟ ,ΛΕΕΙ ΚΑΙΣ ΤΟΝ ΣΚΑΙ! Αδκηθηκε οντως διωξη σε ατομο συγκεκριμενο!
ΕΠΙΤΕΛΠΥΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΔΙΚΑΙΩΣΗ!!!!!!!!!
Αφιρωμενο στις αμοιβαδες που αμεσως πιστεψαν την αστυνομια.ΠΟΛΥ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥς ΓΙΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΑΥΤΟ.


ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ..ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΠΙΜΟΝΗ..ΚΟΠΟ ΚΑΙΑ ΓΩΝΑ ΤΩΝ ΦΙΛΟΖΩΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΦΙΛΟΖΩΩΝ.ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ.
Δυστυθχως ο ολιβερ δεν γυριζει πισω..αλλα ειναι θεμα δικαιοσυνης και κυριως ΑΠΟΤΡΟΠΗΣ για να μαθιυν τα τερατα οτι δεν μπορει να μενουν ατιμωρητοι..ακομα καισ το ελλαδισταν.Εχουμε δρομο μπροστα αμς ακομα..ΑΛΛΑ τουλαχιτον εγινε το σημαντιξοτερο βημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
Αν δεν ειναι ο ταβερνιαρης και κυνηγος εμενα να με φτυσετε..

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν πως τα βλέμματα στρέφονται στο όνομα ανθρώπου που έχει απασχολήσει τις αρχές στο παρελθόν.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
Να λογοδοτησει εκτος απο τους αλλους κτηνιατρους και ο πραγματογνωμινας της αστυνομιας και κυριως εκεινο το κομματικο κνωδαλο της ΝΔ..ο καθηγητης κτηνιατρικης ( ο θεος να τον κανει..) που ειχ επει οτι δεν βλεπει κακοποιηση απο ανθρωπο αλλα ηταν οι αγελες.
ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΕΔΩΛΙΟ.
Πηγαν να βγαλουν τρελλη τη μιση ελλαδα.
ΝΤΡΟΠΗ ΠΙΑ.

«Πιστεύω ότι θα φτάσουμε και στην τελική δικαίωση» δηλώνει η κτηνίατρος Κλεονίκη Τόλα, η οποία είχε κάνει την αρχική γνωμάτευση για τον Όλιβερ, μετά την είδηση ότι ασκήθηκε ποινική δίωξη κατά συγκεκριμένου προσώπου για την κακοποίηση μέχρι θανάτου του χάσκι στην Αράχωβα. Η δίωξη, που άσκησε η Εισαγγελία Λειβαδιάς, είναι κακουργηματικού χαρακτήρα.

Μιλώντας ζωντανά στην εκπομπή LiveNews του Mega, η κτηνίατρος Κλεονίκη Τόλα τόνισε ότι ο Όλιβερ «ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση», όταν τον εξέτασε πρώτη φορά και συμπλήρωσε: «Έχω δει πολλές κακοποιήσεις αλλά αυτό τα ξεπέρασε. Όταν τον είδα είπα “θεέ μου τι του κάνανε”. Πρέπει να έγινε (σσ. η κακοποίηση) 15-20 ώρες πριν τον δω εγώ».


Εμφανίστηκε κάθετη στο ότι «τα ζώα δεν χρησιμοποιούν αντικείμενα, δεν υπάρχει περίπτωση να του το έκαναν ζώα. Το ζώο δεν είχε ούτε ένα δάγκωμα. Και η νεκροτομή επιβεβαίωσε με τον πιο σκληρό τρόπο, αυτό που είχα βεβαιωμένο μέσα μου εξ’ αρχής. Ήμουν σίγουρη πως η αλήθεια θα φανεί κάποια στιγμή. Έχω δώσει λεπτομερή κατάθεση με όλα τα στοιχεία».



Ερωτηθείσα εάν γνωρίζει τον δράστη, τόνισε πως «δεν είναι η θέση μου να ξέρω» και πρόσθεσε: «Ούτε καν ξέρω τον δράστη, θα το μάθω όταν το μάθει όλος ο κόσμος επίσημα».

Στην ίδια εκπομπή μίλησε και ο Αντώνης Ζαπάντης, δικηγόρος του ιδιοκτήτη του Όλιβερ.

Όπως είπε, «ψάχνουμε και εμείς τον κατηγορούμενο και περιμένουμε την ανακρίτρια να προχωρήσει στις επόμενες ενέργειες. Υπάρχουν άνθρωποι που προσπάθησαν με διάφορους τρόπους να αποπροσανατολίσουν την έρευνα. Κάποιοι ανήκουν στους κόλπους της Δικαιοσύνης και κάποιοι ανήκουν στους κόλπους της κυβέρνησης».


«Γενικότερα θα δείτε ενέργειες από εμάς, γιατί κάποια στιγμή όλο αυτό το παραμύθι πρέπει να τελειώσει. Είμαστε στο στάδιο της ανάκρισης και έχουμε κατηγορούμενο. Θεωρώ ότι στις επόμενες 10-15 ημέρες θα έχουμε εξελίξεις», υπογράμμισε ο δικηγόρος.

Άγνωστο σε ποιο πρόσωπο ασκήθηκε δίωξη​

Παραμένει άγνωστο, μέχρι στιγμής, σε ποιο πρόσωπο ασκήθηκε δίωξη για την κακοποίηση του Όλιβερ, μία υπόθεση που είχε προκαλέσει σοκ και οργή στην κοινή γνώμη.

«Ο εισαγγελέας έκρινε ότι πρέπει να ασκηθεί δίωξη», σχολίασε η Μάρθα Πουλτίδου, εκπρόσωπος Πανελλήνιας Ομάδας κατά της κακοποίησης ζώων.

Το τελευταίο διάστημα είχε παγιωθεί η εκδοχή πως ο Όλιβερ θανατώθηκε από αγέλη ζώων. Ωστόσο, η εισαγγελική αρχή φαίνεται πως «βλέπει» ανθρώπινο παράγοντα πίσω από τον θάνατό του, ζητώντας μάλιστα την ποινική δίωξη του δράστη σε βαθμό κακουργήματος. «Η δικογραφία στάλθηκε στις 2/2 και μετά την έστειλε στην ανακρίτρια», τονίζει η κ. Πουλτίδου.

Το επόμενο βήμα είναι να κληθεί σε απολογία ο κατηγορούμενος, η ταυτότητα του οποίου παραμένει επτασφράγιστο μυστικό. Για περίεργη μυστικοπάθεια κάνουν λόγο οι φιλοζωικές οργανώσεις. «Δεν μπορούμε να πούμε τίποτα απολύτως. Σε αυτήν την υπόθεση τηρείται σιγή ιχθύος».

«Νιώθω δικαίωση»​

Έχουν περάσει τέσσερις μήνες από την ημέρα που ο Όλιβερ βρήκε φρικτό και μαρτυρικό θάνατο. Η κτηνίατρος που είχε εξετάσει εκείνο το βράδυ το βασανισμένο χάσκι, Κλεονίκη Τόλα, είχε μιλήσει από την πρώτη στιγμή για κακοποίηση από άνθρωπο.

«Έχω δει κακοποιήσεις, πολυτραυματίες από τροχαία, από δηλητηρίασεις, από δαγκώματα σκύλων, τέτοια κακοποίηση και με ανθρώπινη παρέμβαση δεν έχω ξαναδεί στα 30 χρόνια καριέρας». Σήμερα νιώθει δικαιωμένη, όπως ανέφερε στο Mega, καθώς κανένα ζώο δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αιχμηρό αντικείμενο, όπως εκείνο που χρησιμοποιήθηκε για τον βασανισμό του Όλιβερ.

«Εννοείται, ο Όλιβερ δεν είχε ούτε ένα δάγκωμα. Ούτε ένα δάγκωμα δεν είχε πάνω του και πολλά άλλα βέβαια τα οποία έχω καταθέσει ένορκα και επίσημα ότι δεν υπήρχε επίθεση από άλλο ζώο. Άλλα ζώα δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τέτοιου είδους αντικείμενα και να κάνουν τέτοιου είδους κακοποίηση», ανέφερε η κτηνίατρος.

Τα τραύματα του 8χρονου χάσκι ήταν πολλαπλά και βαθιά συμπληρώνει, τονίζοντας πως έχει απόλυτη εμπιστοσύνη στη Δικαιοσύνη.

«Ήξερα ότι τελικά η αλήθεια θα λάμψει. Δεν μπορεί να καλυφθεί η αλήθεια. Έχω εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσύνη και η δικαίωση θα έρθει όταν αυτό είναι οριστικό και τελεσιδικήσει η υπόθεση του Όλιβερ», σημείωσε.

Το χρονικό​

Το άγριο περιστατικό συνέβη το βράδυ της 26ης Νοεμβρίου. Ο Όλιβερ βγήκε για την καθιερωμένη του βόλτα αλλά δεν επέστρεψε ποτέ. Η οικογένεια βγήκε στους δρόμους να τον ψάξει. Ωστόσο, τελικά αυτό που αντίκρυσε το απόγευμα της Δευτέρας, δεν θύμιζε σε τίποτε στον δικό τους Όλιβερ.

«Να τιμωρηθεί ο δράστης». Αυτό ζητούν ο ιδιοκτήτης του Όλιβερ αλλά και οι φιλοζωικές οργανώσεις που αναμένουν να δουν το ντόμινο των εξελίξεων μετά την άσκηση της ποινικής δίωξης.

Εάν πράγματι επιβεβαιωθεί πως υπάρχει δράστης στην υπόθεση του Όλιβερ τότε εκείνος απειλείται με κάθειρξη έως 10 χρόνια και πρόστιμο 50.000 ευρώ.
Να απολογηθουν και τα προβατα ή ο καθε μισοζωος που μας χλευαζε και ελεγε ότι μαλακια του κατεβαζε η κουτρα του..λες και δεν ξερουμε τι ειναι ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ....προσβαλοντας την νοημοσυνη μας.Καλα για τα προβατα..δεν περιμενω νοημοσυνη.Αλλα για τους μισοζωους ΝΤΡΟΠΗ ΑΠΛΑ.ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ.

Και οχι μονο να τιμωρηθει ο δραστης αλλα και ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΣΥΓΚΑΛΥΨΟΥΝ το τερατωδες αυτο εγκλημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτο που συμβαινει με το φεεις ειναι τρομερο! Απλα κοινοποιω στο φεεις την ειδηση που μολις εβαλα απο ΤΟΝ ΕΝΙΚΟ για τον ΟΛΙΒΕΡ...με ειδοποιουν οτι παραβιαζω τους ορους χρησης διοτι λεει προβαλλω σκληρο περιεχομενο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;το πανε χαμηλα στην ροη και θα εξεταστει αν θα παραμεινει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΞΕΦΤΥΛΑ ΠΙΑ;ΔΕΝ ΥΟΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.

[...]
Από την πλευρά της, η κα Μάρθα Πουλτίδου, επεσήμανε πως υπάρχει μία περίεργη μυστικοπάθεια με το άτομο που του ασκήθηκε ποινική δίωξη. «Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξη για την πορεία της υπόθεσης» ανέφερε στο Mega.


Η ταυτότητα του δράστη παραμένει άγνωστη. Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες που επικαλείται το Mega, θέλουν να είναι μέλος του δημοτικού συμβουλίου της Αράχωβας με την Ανθούλα Ανόσογλου την εκπρόσωπο της Πανελλήνιας Ομάδας κατά της Κακοποίησης Ζώων, να επισημαίνει πως από την αρχή οι φιλοζωικές οργανώσεις μιλούσαν για ένα συγκεκριμένο πρόσωπο. «Εμείς από την αρχή επιμέναμε, για ένα συγκεκριμένο πρόσωπο. Όλα τα αιτήματα αφορούσαν αυτόν. Η Δικαιοσύνη θα αποδώσει το αν αυτό το συγκεκριμένο πρόσωπο είναι κατηγορούμενος ή όχι. Είναι στα χέρια της Ανακρίτριας».

Μετά την ποινική δίωξη σε βάρος συγκεκριμένου ανθρώπου φέρεται να απομακρύνεται το σενάριο της αγέλης σκύλων, αν και όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά.[...]

AΝ ισχυει τα εξηγει ΟΛΑ.
Ξεφτυλες.
Για να δουμε
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top