• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
@Chester εγω κανω θεραπεια με τα ιδια χαπια εδω και 20 μερες περιπου, δεν εχω παρατηρησει τρομερη αυξηση, αν και απ οτι μου ειπε ο γιατρος ειμαι εξαιρεση (who knows), η ξηροδερμια δεν ειναι τοσο βαρια (τουλαχιστον σε μενα), τα χειλη ωστοσο ειναι ενα προβλημα, αλλα με συχνη χρηση liposan θα σαι κομπλε! σημειωτεον, εχουμε την ιδια ακμη, αν σε παρηγορει :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
@Chester εγω κανω θεραπεια με τα ιδια χαπια εδω και 20 μερες περιπου, δεν εχω παρατηρησει τρομερη αυξηση, αν και απ οτι μου ειπε ο γιατρος ειμαι εξαιρεση (who knows), η ξηροδερμια δεν ειναι τοσο βαρια (τουλαχιστον σε μενα), τα χειλη ωστοσο ειναι ενα προβλημα, αλλα με συχνη χρηση liposan θα σαι κομπλε! σημειωτεον, εχουμε την ιδια ακμη, αν σε παρηγορει :p
Όσο να ναι είναι παρήγορο όντως να ξέρεις δεν είσαι μόνος...Και έχεις παρατηρήσει καμιά αλλαγή στην ακμή ?Καμιά βελτίωση ή είναι πολύ αρχή ακόμα?Με liposan τα χείλη θα είναι εντάξει ?Και όταν λένε για αύξηση αρχικά των σπυριων μήπως ξέρεις τι εννοούν ?Για να ξέρω τι με περιμένει... Για κυστες ή τα άσπρα σπυράκια με πυον ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
σου ειπα παιρνω χαπια περιπου 20 μερες, στο πρωτο 10ημερο ειχα "μαζεμενα" 4-5 μικρα αλλα ως εκει! κυριως με κυστες εχω προβλημα κι εγω, και μπορω να πω για το συγκεκριμενο θεμα οτι γινεται μια μικρη δουλεια, αλλα θελει χρονο, δεν ειναι τυχαιο οτι η συνιστωμενη θεραπεια απαιτει ενα 6μηνο, ισως και παραπανω... βεβαια, δερμα απο δερμα διαφερει, οποτε δεν ξερω τι θα συμβει σε σενα.. παντως η πλακα ειναι οτι το προσωπο μου αυτη τη στιγμη βγαζει πιο λιγα (ελαχιστα) σπυρακια σε σχεση με το τι γινοταν πριν αρχισω τη θεραπεια :P τι να πω, μπορει να αυξηθουν αργοτερα... επισης ποναω στη μεση τις τελευταιες μερες, κατι που νομιζω ειναι συμπτωμα της θεραπειας. Οσο για το liposan σου ειπα, ειμαι οκ! η ξηροτητα θα ειναι πιο επωδυνη στα σημεια που "ενωνονται" τα χειλη δεξια κι αριστερα λογικα... αν υπαρξει καμια δραματικη αλλαγη θα σου στειλω σε πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Μάλιστα... Δηλαδή έχει σταματήσει να βγάζει άλλα σπυράκια λόγω ακμής κάπως... Έγινε, ό,τι παράξενο στείλε, σε ευχαριστώ ;) Καλά αποτελέσματα!Α,και κάτι ακόμα. Οι ουλές απο τις κύστες με τη θεραπεία ξέρεις αν θα βελτιωθούν καθόλου ή χρειάζονται πηλινγκ κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
αν δε τις πειραζεις νομιζω δε θα εχεις προβλημα! εγω εκανα τη μαλακια και τις πειραζα, και δεν ξερω αν θα φυγουν εντελως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
αν δε τις πειραζεις νομιζω δε θα εχεις προβλημα! εγω εκανα τη μαλακια και τις πειραζα, και δεν ξερω αν θα φυγουν εντελως...
Δε σπάω αυτά τα μεγαλα κόκκινα σπυρακια, αλλά έχουν αφήσει καποιες ουλές (είχα ρωτήσει τη δερματολόγο και μου είπε ότι οι ουλές δεν έγιναν επειδή τις πείραζα π.χ. αλλά έτσι είναι το ειδος της ακμής, κυστική, που αφήνει. Εχεις ακούσει ότι με τη θεραπεία,ακόμα και αν δεν εξαφανιστούν τελείως, εστω και λίγο όμως αν θα βελτιωθούν μήπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου, νομιζω πως το αποτελεσμα θα ειναι ικανοποιητικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Μακάρι, όλοι σε αυτό ελπίζουμε... Τέλος, όταν λες για πόνο στη μέση ?Έντονος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
κοιτα, σε γενικες γραμμες δε το νιωθω, αλλα οταν σκυβω ναι ειναι ασχημο... οποτε αποφυγε το οσο μπορεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
κοιτα, σε γενικες γραμμες δε το νιωθω, αλλα οταν σκυβω ναι ειναι ασχημο... οποτε αποφυγε το οσο μπορεις ;)
Δηλαδή περπατας άνετα, δεν πονάς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
ναι, περπαταω κανονικα, δεν υπαρχει προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lisa Summer

Νεοφερμένος

Η Spiridoula Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οκ,ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krasti

Νεοφερμένος

Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγω εχω τελιωσει με χαπια εδω και μηνες...Πρεπει να πω οτι εγινε πολυ καλη δουλεια.Ειχα πολλα μαυρα κυστιδια και γενικα σπυρακια με πυον.
Αρχικα τον 1ο μηνα ηταν νορμαλ.Τον δευτερο ως τον τεταρτο εγινε ναρκοπεδιο στο προσωπο μου.Αλλα μετα εφευγαν κατα τον 4-5ο μηνα.Στον 6ο δεν ειχα σπυρακια απλως ουλες στα μαγουλα και λιγο στο κουτελο που ειχα τα κυστιδια.Για αυτα,κανω Laser.Εκανα το πρωτο τον απριλιο και μεχρι σημερα πρεπει να πω οτι εκανε καλη δουλεια.Θα κανω αλλο ενα τον Οκτωβριο και ισως 3ο αν το πει ο δερματολογος.Μεχρι σημερα το πολυ 1-2 εμφανιζονται αλλα μετα απο 3 μερες φευγουν.Ακομα εφηβος ειμαι οπωτε λογικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Eκανα θεραπεια για ακμη πριν 3 χρονια.. ειχα σχετικα ηπια ακμη, αλλα ηταν κυστικη οποτε χρειαστηκα χαπια. Ειχα πολλα σημαδια(οχι ουλες) που μετα την θεραπεια θα εκανα laser..
Εγω δεν ειχα κανενα ιδιαιτερο συμπτωμα, μονο τον 1ο μηνα λιγο σκαμπανεβασμα στην ψυχολογια αλλα οχι κατι τρομερο.. Εκανα εξετασεις αιματος καθε 2 μηνες, με αφηνε να πινω 1 ποτο στις 10 μερες και για την διατροφη μου δεν μου πε τιποτα.
Ξηροδερμια δεν ειχα πουθενα αλλου εκτος απο τα χειλη, το δερμα μου ομως ηταν αρκετα ευαισθητο. Εμενα το απλο λιποζαν δεν μου εκανε τιποτα, χρησιμοποιουσα το noreva rolip mandelic, που ειναι ειδικο για αυτη τη θεραπεια κι εκανε θαυματα..ειναι λιγο ακριβο αλλα καμια σχεση με τα αλλα λιποζαν!
Εγω δεν φουντωσα καθολου, αλλα αυτο εχει να κανει και με το δερμα και το ποσο βαρια ειναι η ακμη! Μετα τον πρωτο μηνα εξαφανιστηκαν ολα μου τα σπυρακια κι εχω να βγαλω απο τοτε. Στο τελος δε, δεν χρειαστηκα καν laser, τα σημαδια εφυγαν απο τον 2ο μηνα θεραπειας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ερώτηση προς όσους εχουν κανει θεραπεία με χαπια ισοτρετινοινης:Μετά απο ποσο καιρό αποβάλλει ο οργανισμός εντελώς τα υπολείμματα του φαρμάκου;Η γιατρός μου ειπε αφου σταματήσω τη θεραπεία,χρειάζεται ενα εξάμηνο για να καθαρίσει οργανισμός...εσάς τι σας εχουν πει οι γιατροί σας; Γιατι αλλού ακούω 2,αλλού 6 και αλλού 8 μήνες... Παίζει ρόλο και η δοσολογία που επαιρνες;(έπαιρνα χαπια acnotren 50-60mg)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εγω reducar παιρνω, 50mg, μου ειπε θα φανει το αποτελεσμα μετα απο 3 μηνες απ' το τελος της θεραπειας μες το νερο... τωρα για το ποτε θα "καθαρισει" ο οργανισμος δεν ξερω να σου πω... Πιστευω παντως οτι για να λεει οτι τα αποτελεσματα θα χρειαστουν ακομα ενα 3μηνο, τοσο περιπου θα κραταει ο οργανισμος και τις ουσιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρξ Βεμπερ

Νεοφερμένος

Ο Μαρξ Βεμπερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς την κρέμα madecassol που είναι για σημάδια και τι αποτέλεσμα ειχε.

προτιμησε elicina ή laser
δεν ειναι καλη η συγκεκριμενη κρεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
προτιμησε elicina ή laser
δεν ειναι καλη η συγκεκριμενη κρεμα


η elicina ειναι για ουλες;;;...εχω κοκκινιλες και δεν μπορω να τις ξεφορτωθω με τιποτα..πρεπει να εχω βαλει οποια κρεμα υπαρχει και αποτελεσμα κανενα....:confused: εχω δει μειωση αλλα οχι εξαφανιση :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Πραγματικα εχει κανατησει ενοχλητικο...Οπως λεει και ο τιτλος εχω ενα προβλημα με τα σπυρακια..Και δεν ειναι οτι ειμαι κανενας βρομιάρης ... Πλενω πολλες φορες την μουρη μου την ημερα ... να τονισω οτι ειμαι 16 χρονων.. πραγματικα εχω παρει και μια κρεμα γιια τα σπυρακια που και καλα φευγουν και ενα ειδικο σαν σαπουνι ..αυτο που ειναι σαν σαπουνι κανει λιγο δουλεια αλλα το αλλο σχεδον τιποτα..και δεν ειναι ακμη,με τιποτα! Επισης αυτο που βλεπω και μου φαίνεται πολυ περιεργο ειναι οτι το μεσημερι φαινονται αρκετα ενω κατα τις 8 το απογευμα εχουν σχεδον φυγει! Πως γινεται αυτο? Ειναι μικρα δεν ειναι μεγαλα ευτηχως αλλα φαινοντε..εχετε να μου προτεινετε καμια κρεμα η τιποτα τετοιο? Επισης οι ενυδατικες κρεμες τι ακριβως κανουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
σπυράκια βγάζεις γιατί όπως είπες κι από μόνος σου είσαι 16. και στα 16 σχεδόν όλοι έχουν σπυράκια, είναι της εφηβείας. την κρέμα και το σαπούνι τα πήρες με δική σου πρωτοβουλία ή πήγες σε κάποιον δερματολόγο; καλύτερα να συμβουλευτείς έναν ειδικό που θα αξιολογήσει την κατάσταση καλύτερα και θα σου δώσει προϊόντα κατάλληλα για την επιδερμίδα σου.

το μεσημέρι τα βλέπεις γιατί έχει ήλιο, άμα βραδιάσει είναι λογικό να μην βλέπεις τόσο καλά :P
επίσης το φως της ημέρας δείχνει τα πράγματα πολύ πιο ξεκάθαρα απ'ότι το φως μιας λάμπας που μπορεί να "παραμορφώσει" την εικόνα λόγω σκιών κτλ. γι'αυτό και λένε πως είναι καλύτερο να βγάζουμε τα φρύδια στο φως της ημέρας.

κρέμες κανείς δεν μπορεί να σου προτείνει από εδώ πέρα με ακρίβεια αν δεν ξέρει τον τύπο της επιδερμίδας σου και πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου. και επιπλέον δεν είμαστε ειδικοί.

οι ενυδατικές κρέμες, το λέει και το όνομα τους, είναι για ενυδάτωση. καμιά φορά σε θεραπείες για την ακμή χρησιμοποιούνται ενυδατικές γιατί πολλές φορές η χρήση κάποιων σκευασμάτων προκαλεί ξηροδερμία.

συμβουλή από μένα, να μην τα πειράζεις όσο δύσκολο κι αν σου είναι και αν σου είναι τόσο ενοχλητικά επισκέψου κάποιον δερματολόγο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top