• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έξι μήνες την έκανες; Εμένα μου ειπε σε τρεις μήνες θα είμαι κομπλέ και με εχει προβληματίσει λίγο γιατί μου φαίνεται πολυ μικρό το διάστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Έξι μήνες την έκανες; Εμένα μου ειπε σε τρεις μήνες θα είμαι κομπλέ και με εχει προβληματίσει λίγο γιατί μου φαίνεται πολυ μικρό το διάστημα

Στο λέει μάλλον γιατί το καλοκαίρι απαγορεύεται αυτή η θεραπεία. Εγώ δεν θυμάμαι αλλά δεν πρέπει να ήταν 2μηνο όταν τη σταματησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καθάρισες εντελώς η έχεις τίποτα σημάδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εντελώς. Μου έδωσε άλλη γιατρός μετά κάποιες κρεμες και βιταμίνες και δεν ξαναεβγαλα τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πότε θα μου συμβεί και εμένα αυτό πότε.. Γύρω στα 10 χρόνια το εχω, μου έχουν δώσει ότι χάπι θες αλλα δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Αντε να δω τώρα.. Ελπίζω αυτή η ταλαιπωρία που θα περάσω με την ισοτρετινοινη να αξίζει τον κόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeonidasSfar

Νεοφερμένος

Ο LeonidasSfar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Είμαι 21 ετών και έχω κυστική ακμή από το γυμνάσιο.Γενικώς δεν ήθελα να πάρω χάπια λόγω των παρενεργειών και περίμενα μήπως φύγουν χωρίς αυτά.Πριν λίγες μέρες όμως είπα δεν πάει άλλο και πήγα δερματολόγο για να μου δώσει χάπια.Μου έδωσε reducar που έχουν ισοτρετινοΐνη.Το πρόβλημα όμως είναι πως δε μου είπε να κάνω εξετάσεις αίματος πριν να μου τα γράψει, μου ανέφερε απλώς να κάνω μετά από ένα μήνα.Τώρα τις τελευταίες μέρες όμως που το έψαξα παραπάνω βλέπω όλοι λένε ότι πρέπει να κάνουμε εξετάσεις πριν τη θεραπεία, όπως έτσι λέει και το χαρτάκι μέσα στο κουτί των χαπιών.Και ο πατέρας μου που είναι γενικός γιατρός ανέφερε πως θα έπρεπε να είχα κάνει ώστε να μπορεί να δει ο δερματολόγος μετά από ένα μήνα αν "πειράχτηκε" κάτι λόγω των χαπιών.
Είναι κανένας άλλος που να μην έκανε εξετάσεις πριν να πάρει χάπια; ή να άκουσε πως δεν είναι απαραίτητο;


Τώρα παίρνω τα χάπια περίπου 1 εβδομάδα αλλά σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να τα σταματήσω και να τα πάρω από οκτώμβρη.Οπότε κάθησα σκέφτηκα τα θετικά και τα αρνητικά και θα ήθελα παραπάνω γνώμες πάνω στο θέμα.
Λόγοι που δεν αξίζει να σταματήσω τώρα την θεραπεία:
i) Έχω ξεκινήσει ήδη και άμα σταματήσω μπορεί να χάσω τζάμπα άλλους πόσους μήνες ώσπου να φύγει η ακμή.
ii) Θα πάνε τζάμπα κάποια χρήματα που έδωσα στον δερματολόγο,σε κρέμες,χάπια κλπ
iii) Βλέπω ήδη να είναι αρκετά καλύτερα τα σπυράκια μου από τις πρώτες κιόλας μέρες οπότε η θεραπεία θα έχει σίγουρα αποτέλεσμα.Σπυράκια στο πρόσωπο εκεί που είχα σχεδόν πάντα κάμποσα, τώρα δεν έχω ουτε ένα.Βγάζω μόνο κάτι πολύ μικρά με πύον που φεύγουν αμέσως.
Λόγοι που αξίζει να κάνω την θεραπεία τον Οκτώμβρη:
i) Υπάρχει κάτι ακόμα που δεν έχω δοκιμάσει για την ακμή εκτός των χαπιών το οποίο το έμαθα πρόσφατα αφού άρχισα τα χάπια(μαγιά μπύρας+ μια κρέμα που υποτίθεται δράει όπως τα χάπια) και έχω ακούσει να λένε , πάρε χάπια μόνο ως τελευταία λύση.Βέβαια τόσα και τόσα έχω δοκιμάσει οπότε δεν πιστεύω να λυθεί εντελώς το θέμα χωρίς χάπια, αλλά ποτέ δεν ξες..
ii) Βλέπω έχει αρχίσει ήδη να βγαίνει ήλιος και θα πρέπει να βάζω αντηλιακό κάθε φορά που βγαίνω έξω για αρκετούς μήνες, ενώ αν αρχίσω τον οκτώμβρη δε θα χρειάζεται σχεδόν καθόλου να ασχολούμαι με αντηλιακό.(Μου φαίνεται τέρμα βαρετό :P )
iii) Μπορεί ο δερματολόγος που είμαι τώρα να μην είναι τόσο καλός επάνω στο θέμα οπότε ίσως να ήταν καλύτερα να πάω σε κάποιον άλλον.Αυτό το λέω για το θέμα των εξετάσεων αίματος.

Οποιαδήποτε γνώμη και βοήθεια θα με βοηθούσε πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλημέρα φίλε μου.. Πρώτον να σου πω, πως χωρίς εξετάσεις δεν ξεκινάς θεραπεία με ισοτρετινοινη.. εγώ ξεκίνησα πριν ένα μήνα ισοτροιν παρόμοια με τα δικά σου και έκανα εξετάσεις πριν ξεκινήσω αλλά και μόλις συμπλήρωσα μήνα..δεύτερον έκανες πολύ καλά που πήρες αυτά τα χάπια γιατί είναι η τελευταία και πιο αποτελεσματική λύση για να βρεις γιατρεία.. τώρα αφού ξεκίνησες χωρίς εξετάσεις, συμπλήρωσε τον μήνα και πάνε για εξετάσεις να δεις που βρίσκεσαι.. πάντως αν δεν είχες θέμα με συκώτι,χοληστερίνη και τριγλυκεριδια μην αγχώνεσαι σε ένα μήνα δεν αλλάζουν πολύ οι τιμές..αρκεί να μην τρως πολλά τηγανίτα και πίνεις ποτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lin123

Νεοφερμένος

Η Lin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια!ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις σας αν μεσα στο συγγρος υπαρχει τμημα λειζερ για τα σημαδια της ακμης η αν σε παραπεμπουν καπου εξω,οπως επισης και αν κανουν φωτοθεραπειες για την ακμη???ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπερα παιδες,
Ηθελα να ρωτησω για το κοστος των χαπακιων isotretinoin.Ακουω ολη την ωρα οτι ειναι ακριβη θεραπεια αλλα βλεπω στο galinos.gr οτι τα 30 δισκακια τον 20MG κανουν 8.36 ευρω και των 40MG κανουν 12.69.Μηπως οταν γραψατε αυτα τα posts ηταν πιο ακριβα τοτε?Ρωταω επειδη η δερματολογος μου θελει να ξεκινησω αυτα τα χαπια και τα ερευνω.Επισης μου λεει να το ξεκινησω το χειμωνα και οχι το καλοκαιρι,αν και οχι κατηγορικα αντιθετη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδες,
Ηθελα να ρωτησω για το κοστος των χαπακιων isotretinoin.Ακουω ολη την ωρα οτι ειναι ακριβη θεραπεια αλλα βλεπω στο galinos.gr οτι τα 30 δισκακια τον 20MG κανουν 8.36 ευρω και των 40MG κανουν 12.69.Μηπως οταν γραψατε αυτα τα posts ηταν πιο ακριβα τοτε?Ρωταω επειδη η δερματολογος μου θελει να ξεκινησω αυτα τα χαπια και τα ερευνω.Επισης μου λεει να το ξεκινησω το χειμωνα και οχι το καλοκαιρι,αν και οχι κατηγορικα αντιθετη.
Ο λόγος είναι ότι τον χειμώνα είναι τόσο δυνατός ο ηλιος.Κανε οτι σου λεει ο δερματολογος σου αλλα μην χαπακωνεσαι χωρις λογο.Συνήθως μετα την εφηβεια φευγει μονη της και στον γιατρο πας για τυχον ουλες και αποστηματα.Αλλα αν εχεις προβλημα και κυστες τοτε καλο ειναι να κανεις οτι σου λεει.Προσοχη με αυτα παντως.Ψαξε το.
Για τα συγκεκριμενα χαπια δεν γνωριζω τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπερα παιδες,
Ηθελα να ρωτησω για το κοστος των χαπακιων isotretinoin.Ακουω ολη την ωρα οτι ειναι ακριβη θεραπεια αλλα βλεπω στο galinos.gr οτι τα 30 δισκακια τον 20MG κανουν 8.36 ευρω και των 40MG κανουν 12.69.Μηπως οταν γραψατε αυτα τα posts ηταν πιο ακριβα τοτε?Ρωταω επειδη η δερματολογος μου θελει να ξεκινησω αυτα τα χαπια και τα ερευνω.Επισης μου λεει να το ξεκινησω το χειμωνα και οχι το καλοκαιρι,αν και οχι κατηγορικα αντιθετη.
Εάν δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα καλό θα ήταν θα αποφύγεις τη χρήση των φαρμάκων. Επίσης εάν είσαι ακόμη κάτω των 18 θα ήταν επίσης καλό να μην τα πάρεις, γιατί μπορεί να είναι απλά λόγω εφηβείας :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Κοντευω 19 και εχει το δικιο της που θελει να μου τα συνταγογραφησει.Στο προσωπο εχω περασει την εφηβιωση εδω και καιρο και ειμαι μια χαρα.Απλα εχω επιμμονη ακμη στο σωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κοντευω 19 και εχει το δικιο της που θελει να μου τα συνταγογραφησει.Στο προσωπο εχω περασει την εφηβιωση εδω και καιρο και ειμαι μια χαρα.Απλα εχω επιμμονη ακμη στο σωμα.
Ναι, καταλάβαινω τι λες. Από το σώμα είναι λίγο πιο δύσκολο να φύγει... Τώρα που έρχεται και καλοκαίρι να κάνεις πολλά μπάνια, εγώ συνήθιζα απλά να ''τρίβω'' τα σημεία όπου υπήρχαν πολλά με το χέρι μέσα στη θάλασσα, όχι να τραυματιστείς απλά σα να βάζεις σαμπουάν φάση. Επίσης να κάθεσαι στον ήλιο για 15-30 λεπτά ΤΟ ΠΟΛΎ, αλλά να κάθεσαι στον ήλιο για αυτό το διάστημα διότι κάνει καλό. Όχι όμως να είναι 2 η ώρα το μεσημέρι, είτε 8-9 το πρωί είτε 5-6-7 το απόγευμα που πέφτει ο ήλιος. Επίσης να πίνεις αρκετό νερό και να προσέχεις τη διατροφή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ είχα βγάλει ακμή παιδιά στην πλάτη καλοκαίρι , ναι στην πλάτη ..ειδικό αφρόλουτο μου έδωσε ο δερματολόγος που ήταν για καθαρισμό και για ενυδάτωση μαζί αν θυμάμαι καλά!! Ευτυχώς στο πρόσωπο δεν έβγαζα κάνα 2-3 !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Εγώ είχα βγάλει ακμή παιδιά στην πλάτη καλοκαίρι , ναι στην πλάτη ..ειδικό αφρόλουτο μου έδωσε ο δερματολόγος που ήταν για καθαρισμό και για ενυδάτωση μαζί αν θυμάμαι καλά!! Ευτυχώς στο πρόσωπο δεν έβγαζα κάνα 2-3 !!
η εμφανιση ακμης σε πλατη και στηθος δεν ειναι σπανιο :bleh:
@AlexTselikas
δεν ξερω την επεκταση του προβληματος σου ουτε γιατρος ειμαι αλλα ενα προιον που με βοηθησε και πηρα με παροτρυνση του δερματολογου ειναι το chest & back της aknicare (παντα απο ονλαιν φαρμακειο) σε συνδυασμο με scrub που κανω με γαντι της body shop (bath glove). επισης επειδη μου τελειωσε το σπρευ πηρα το liquid wash by sebamed 5.5ph, που ειναι καλο. το σκραμπ με το γαντι παντως επισπευσε πολυ τη βελτιωση της πλατης μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
η εμφανιση ακμης σε πλατη και στηθος δεν ειναι σπανιο :bleh:
@AlexTselikas
δεν ξερω την επεκταση του προβληματος σου ουτε γιατρος ειμαι αλλα ενα προιον που με βοηθησε και πηρα με παροτρυνση του δερματολογου ειναι το chest & back της aknicare (παντα απο ονλαιν φαρμακειο) σε συνδυασμο με scrub που κανω με γαντι της body shop (bath glove). επισης επειδη μου τελειωσε το σπρευ πηρα το liquid wash by sebamed 5.5ph, που ειναι καλο. το σκραμπ με το γαντι παντως επισπευσε πολυ τη βελτιωση της πλατης μου. :)


Καλημέρα δεν γνώριζα ότι ήταν τόσο συχνή και δεν ήξερα και για ακμή στο στήθος να σου πω την αλήθεια :eek: . Αλλά ήταν φρίκη μες το καλοκαίρι ακμή στην πλάτη σαν γράσο είχε γίνει. Αλλά από το πρόσωπο την προτιμούσα... !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γεια σας! Να ρωτήσω, ξέρετε κανένα καλό σαπούνι για επιδερμίδες με ταση για ακμή από σχετικά γνωστή εταιρεία ώστε να το βρω εύκολα?

Είχα σχετικά μικρό πρόβλημα με ακμή καί πέρσυ το Νοέμβρη πήγα σε δερματολόγο και ευτυχώς η θεραπεία που μου πρότεινε δούλεψε . Είχα ένα φοβερό σαπούνι προσώπου , το SYNCHROLINE Aknicare Cleanser , το οποίο όμως στη Μπρατισλάβα που μένω δε μπορώ να το βρω με τίποτα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γεια σας! Να ρωτήσω, ξέρετε κανένα καλό σαπούνι για επιδερμίδες με ταση για ακμή από σχετικά γνωστή εταιρεία ώστε να το βρω εύκολα?

Είχα σχετικά μικρό πρόβλημα με ακμή καί πέρσυ το Νοέμβρη πήγα σε δερματολόγο και ευτυχώς η θεραπεία που μου πρότεινε δούλεψε . Είχα ένα φοβερό σαπούνι προσώπου , το SYNCHROLINE Aknicare Cleanser , το οποίο όμως στη Μπρατισλάβα που μένω δε μπορώ να το βρω με τίποτα.


Click this. Επειδή είναι γερμανική εταιρία λογικά θα κυκλοφορεί και στην κεντρική Ευρώπη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Γεια σας! Να ρωτήσω, ξέρετε κανένα καλό σαπούνι για επιδερμίδες με ταση για ακμή από σχετικά γνωστή εταιρεία ώστε να το βρω εύκολα?

Είχα σχετικά μικρό πρόβλημα με ακμή καί πέρσυ το Νοέμβρη πήγα σε δερματολόγο και ευτυχώς η θεραπεία που μου πρότεινε δούλεψε . Είχα ένα φοβερό σαπούνι προσώπου , το SYNCHROLINE Aknicare Cleanser , το οποίο όμως στη Μπρατισλάβα που μένω δε μπορώ να το βρω με τίποτα.


Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια αυτό και είναι εξαιρετικό.

 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Την καλησπέρα μου!Πριν λίγο καιρό σας είχα γράψει οτι αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα με την ακμή,η οποία ήταν εστιασμένη κυρίως στο σαγόνι.Το τελευταίο μήνα είχε εξελιχθεί και λίγο γύρω από το στόμα(στο κάτω κάτω μέρος του μάγουλου) οπου έβγαζα εσωτερικά σπυράκια τα οποία στην αφή πονούσαν πολύ.Αποφάσισα να κάνω ορμονικές εξετάσεις για να δούμε που κυμαίνονται τα ανδρογόνα μιας και έχω ΣΠΩ.Ενώ περίμενα να είναι στο θεό,ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα,ούτε καν στα όρια,ήταν κυριολεκτικά στη μέση!!!'Επαθα σοκ,δε το περίμενα.Πήγα σε ενδοκρινόλογο και έδειξα τις εξετάσεις μου.Μου είπε οτι η ακμή δεν οφείλεται σε ορμόνες οπότε αυτός δε μπορεί να με βοηθήσει με κάτι,εφόσον τα ανδρογόνα μου είναι φυσιολογικά.Μου πρότεινε δερματολόγο προφανώς.
Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ οτι στο κάτω κάτω μέρος του μάγουλου αρχίζουν και φεύγουν και έχουν μείνει μόνο τα σημάδια(κοκκινίλες δηλαδή οι οποίες είναι φουλ ερυθρές,ευτυχώς βλέπω οτι ουλές δεν υπάρχουν).Στο σαγόνι όμως έχω φλύκταινες,οι οποίες βγαίνουν,φεύγουν,και ξαναβγαίνουν καινούριες.Σκέφτομαι μήπως φταίει η μάσκα ή το απίστευτο άγχος που έχω το τελευταίο διάστημα(και για την εξεταστική + για την ακμή που φοβάμαι οτι θα πάει και σε άλλα σημεία του προσώπου).Κάθε μέρα έρχομαι όλο και πιο κοντά στο να πάρω ειδική αντιβίωση,μήπως και το πρόβλημα λυθεί έτσι,αλλά δε ξέρω.Νιώθω οτι άμα δεν το προλάβω τώρα,θα επεκταθεί σε όλο το πρόσωπο και θα είναι λες και έχω ανεμοβλογιά :loltooth:
Ειλικρινά κάθε μέρα έχω τρομερά σκαμπανεβάσματα στη ψυχολογία εξαιτίας αυτού.Και δεν είναι οτι με στεναχωρεί επειδή τώρα πχ έχω 2-3 φλύκταινες.Με αγχώνει ότι μπορεί να βγουν και νέα και στα μάγουλα ενώ εκεί είμαι κυριολεκτικά τζάμι.Θα ξαναεπισκεφτώ δερματολόγο γιατί το είχα κάνει ήδη (όπου αποτέλεσμα δεν είδα).Αλλά νιώθω οτι με σαπούνια και κρέμες το πρόβλημα κακά τα ψέματα ίσως να μη λυθεί.Έχει κανείς καμιά εμπειρία να μου παραθέσει;Σκέφτομαι σήμερα να αγοράσω το καθαριστικό της la roche-posay το effaclar,μαζι με την ενυδατική.Ελπίζω να δω αποτέλεσμα αλλιώς ίσως να προχωρήσω στην αντιβίωση?Τι να πώ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top