Αλλαγή φύλου / φυλομετάβαση και ιδανική ηλικία

Christiiina03

Νεοφερμένος

Η Christiiina03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό που λες, όπως είπα οι πλειοψηφία των επεμβάσεων αλλαγής φύλου έγιναν μετά τα 18 και πέτυχαν μια χαρά. Ακόμα και στην ηλικία των 15 τα παιδιά αναπτύσσονται ραγδαία, δεν υπάρχει λόγος να επέμβουμε στον οργανισμό τους σε αυτήν την ηλικία. Μπορώ να δεχθώ και να καταλάβω ότι είσαι over progressive στο ζήτημα αυτό όμως το να λέμε πράγματα που βάζουν σε κίνδυνο τα παιδιά μόνο και μόνο για να δείξουμε προοδευτικοί καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ότι πιο σωστό. Ευτυχώς οι νόμοι, μέχρι στιγμής, προφυλάσσουν τους νέους από τέτοιοι είδους ακρότητες και προοδευτισμούς.
Συνεχίζεις να αναφέρεσαι σε μια επέμβαση, εννοείς την ορμονοθεραπεία;

Σε πόσα τρανς άτομα έχεις μιλήσει; Νομίζω πως έχω πιο πολύ εμπειρία σχετικά με το θέμα. Γνωρίζω αρκετά τρανς άτομα και δεν υπάρχει ούτε ένα που δεν εύχεται να είχε ξεκινήσει νωρίτερα. Εγώ προσωπικά, με βάση αυτά που έχω δει μπορώ να πω ότι η διαφορά είναι ραγδαία.

Ας σκεφτούμε λίγο, "τα δεκαπεντάχρονα αναπτύσσονται ραγδαία", συμφωνούμε, τι αλλαγές γίνονται πάνω τους; Αναπτύσσετε ο σκελετός με βάση τις ορμόνες που έχουν στο σώμα τους, κάτι το οποίο δεν είναι αναστρέψιμο. Σε αυτή την ηλικία είναι που οι άνθρωποι αρχίζουν να αποκτούν δευτερογενή χαρακτηριστικά του φύλου. Για όλη τους την ζωή θα έχουν έναν αρσενικό ή έναν θηλυκό σκελετό ανάλογα με το πότε θα ξεκινήσουν τις ορμόνες. Συμφωνείς ή όχι; Ξέρεις κάποια εγχείρηση που το αλλάζει αυτό;

Δεν είμαι καθόλου over progressive, αυτό που θέλω εγώ είναι να γίνει το καλύτερο για τα τρανς άτομα, με το να μην έχουν πρόσβαση στην ορμονοθεραπεία την κατάλληλη ηλικία τους καταστρέφετε το μέλλον. Κίνδυνος είναι να μην έχουν πρόσβαση στην ιατρική περίθαλψη που χρειάζονται.

Δεν υπάρχει κατώτατο όριο ηλικίας για την έναρξη της ορμονοθεραπείας στην Ελλάδα (ευτυχώς!).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Συνεχίζεις να αναφέρεσαι σε μια επέμβαση, εννοείς την ορμονοθεραπεία;

Σε πόσα τρανς άτομα έχεις μιλήσει; Νομίζω πως έχω πιο πολύ εμπειρία σχετικά με το θέμα. Γνωρίζω αρκετά τρανς άτομα και δεν υπάρχει ούτε ένα που δεν εύχεται να είχε ξεκινήσει νωρίτερα. Εγώ προσωπικά, με βάση αυτά που έχω δει μπορώ να πω ότι η διαφορά είναι ραγδαία.

Ας σκεφτούμε λίγο, "τα δεκαπεντάχρονα αναπτύσσονται ραγδαία", συμφωνούμε, τι αλλαγές γίνονται πάνω τους; Αναπτύσσετε ο σκελετός με βάση τις ορμόνες που έχουν στο σώμα τους, κάτι το οποίο δεν είναι αναστρέψιμο. Σε αυτή την ηλικία είναι που οι άνθρωποι αρχίζουν να αποκτούν δευτερογενή χαρακτηριστικά του φύλου. Για όλη τους την ζωή θα έχουν έναν αρσενικό ή έναν θηλυκό σκελετό ανάλογα με το πότε θα ξεκινήσουν τις ορμόνες. Συμφωνείς ή όχι; Ξέρεις κάποια εγχείρηση που το αλλάζει αυτό;

Δεν είμαι καθόλου over progressive, αυτό που θέλω εγώ είναι να γίνει το καλύτερο για τα τρανς άτομα, με το να μην έχουν πρόσβαση στην ορμονοθεραπεία την κατάλληλη ηλικία τους καταστρέφετε το μέλλον. Κίνδυνος είναι να μην έχουν πρόσβαση στην ιατρική περίθαλψη που χρειάζονται.

Δεν υπάρχει κατώτατο όριο ηλικίας για την έναρξη της ορμονοθεραπείας στην Ελλάδα (ευτυχώς!).

Μιλάω καθαρά για επέμβαση όμως ανέφερα σε όλα τα μηνύματα. Όσο αφορά την ορμονοθεραπεία προφανώς και αυτή δεν πρέπει να γίνεται σε παιδιά ηλικίας δημοτικού φάση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συνεχίζεις να αναφέρεσαι σε μια επέμβαση, εννοείς την ορμονοθεραπεία;

Σε πόσα τρανς άτομα έχεις μιλήσει; Νομίζω πως έχω πιο πολύ εμπειρία σχετικά με το θέμα. Γνωρίζω αρκετά τρανς άτομα και δεν υπάρχει ούτε ένα που δεν εύχεται να είχε ξεκινήσει νωρίτερα. Εγώ προσωπικά, με βάση αυτά που έχω δει μπορώ να πω ότι η διαφορά είναι ραγδαία.

Ας σκεφτούμε λίγο, "τα δεκαπεντάχρονα αναπτύσσονται ραγδαία", συμφωνούμε, τι αλλαγές γίνονται πάνω τους; Αναπτύσσετε ο σκελετός με βάση τις ορμόνες που έχουν στο σώμα τους, κάτι το οποίο δεν είναι αναστρέψιμο. Σε αυτή την ηλικία είναι που οι άνθρωποι αρχίζουν να αποκτούν δευτερογενή χαρακτηριστικά του φύλου. Για όλη τους την ζωή θα έχουν έναν αρσενικό ή έναν θηλυκό σκελετό ανάλογα με το πότε θα ξεκινήσουν τις ορμόνες. Συμφωνείς ή όχι; Ξέρεις κάποια εγχείρηση που το αλλάζει αυτό;

Δεν είμαι καθόλου over progressive, αυτό που θέλω εγώ είναι να γίνει το καλύτερο για τα τρανς άτομα, με το να μην έχουν πρόσβαση στην ορμονοθεραπεία την κατάλληλη ηλικία τους καταστρέφετε το μέλλον. Κίνδυνος είναι να μην έχουν πρόσβαση στην ιατρική περίθαλψη που χρειάζονται.

Δεν υπάρχει κατώτατο όριο ηλικίας για την έναρξη της ορμονοθεραπείας στην Ελλάδα (ευτυχώς!).

Συνεχίζεις να μας λες ότι αν γίνει η αλλαγή φύλου σε ηλικία άνω των 17-18 δεν θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα χωρίς καμία πηγή βέβαια.
 

Christiiina03

Νεοφερμένος

Η Christiiina03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μιλάω καθαρά για επέμβαση όμως ανέφερα σε όλα τα μηνύματα. Όσο αφορά την ορμονοθεραπεία προφανώς και αυτή δεν πρέπει να γίνεται σε παιδιά ηλικίας δημοτικού φάση.
Ανέφερα ήδη ότι εγχειρήσεις σε άτομα κάτω τον 18 είναι σπάνιες (και δεν με νοιάζει αν απαγορεύονται). Αυτό για το οποίο μιλάω στα μηνύματα μου είναι η ορμονοθεραπεία (που είναι πολύ πιο βασικό από οποιαδήποτε επέμβαση στην φυλομετάβαση), κάτι το οποίο θα πρέπει τα τρανς άτομα στην εφηβεία να έχουν πρόσβαση.
Κανείς δεν μιλάει για παιδιά δημοτικού.

Συνεχίζεις να μας λες ότι αν γίνει η αλλαγή φύλου σε ηλικία άνω των 17-18 δεν θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα χωρίς καμία πηγή βέβαια.
Το ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα άλλα το αγνόησες. Η δικιά σου πηγή πια είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,745 μηνύματα.
Μιλάω καθαρά για επέμβαση όμως ανέφερα σε όλα τα μηνύματα. Όσο αφορά την ορμονοθεραπεία προφανώς και αυτή δεν πρέπει να γίνεται σε παιδιά ηλικίας δημοτικού φάση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Συνεχίζεις να μας λες ότι αν γίνει η αλλαγή φύλου σε ηλικία άνω των 17-18 δεν θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα χωρίς καμία πηγή βέβαια.
Οι ειδικοί έχουν συμφωνήσει ότι είναι πολύ πιο ωφέλιμο για ένα τρανς άτομο να ξεκινήσει τη φυλομετάβαση κάτω από τα 18. Όσα γράφεις είναι προσωπική σου άποψη και όχι τι ισχύει με βάση τη βιβλιογραφία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Οι ειδικοί έχουν συμφωνήσει ότι είναι πολύ πιο ωφέλιμο για ένα τρανς άτομο να ξεκινάει την φυλομετάβαση κάτω από τα 18. Όσα γράφεις είναι προσωπική σου άποψη και όχι τι ισχύει με βάση τη βιβλιογραφία.

IMG_3149.jpeg
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,745 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.
Συνεχίζεις να αναφέρεσαι σε μια επέμβαση, εννοείς την ορμονοθεραπεία;

Σε πόσα τρανς άτομα έχεις μιλήσει; Νομίζω πως έχω πιο πολύ εμπειρία σχετικά με το θέμα. Γνωρίζω αρκετά τρανς άτομα και δεν υπάρχει ούτε ένα που δεν εύχεται να είχε ξεκινήσει νωρίτερα. Εγώ προσωπικά, με βάση αυτά που έχω δει μπορώ να πω ότι η διαφορά είναι ραγδαία.

Ας σκεφτούμε λίγο, "τα δεκαπεντάχρονα αναπτύσσονται ραγδαία", συμφωνούμε, τι αλλαγές γίνονται πάνω τους; Αναπτύσσετε ο σκελετός με βάση τις ορμόνες που έχουν στο σώμα τους, κάτι το οποίο δεν είναι αναστρέψιμο. Σε αυτή την ηλικία είναι που οι άνθρωποι αρχίζουν να αποκτούν δευτερογενή χαρακτηριστικά του φύλου. Για όλη τους την ζωή θα έχουν έναν αρσενικό ή έναν θηλυκό σκελετό ανάλογα με το πότε θα ξεκινήσουν τις ορμόνες. Συμφωνείς ή όχι; Ξέρεις κάποια εγχείρηση που το αλλάζει αυτό;

Δεν είμαι καθόλου over progressive, αυτό που θέλω εγώ είναι να γίνει το καλύτερο για τα τρανς άτομα, με το να μην έχουν πρόσβαση στην ορμονοθεραπεία την κατάλληλη ηλικία τους καταστρέφετε το μέλλον. Κίνδυνος είναι να μην έχουν πρόσβαση στην ιατρική περίθαλψη που χρειάζονται.

Δεν υπάρχει κατώτατο όριο ηλικίας για την έναρξη της ορμονοθεραπείας στην Ελλάδα (ευτυχώς!).
Τότε και τα 15 έτη είναι αργά . Για να πετύχουν το ιδανικό θα έπρεπε να ξεκινήσουν πριν την εφηβεία , ώστε να μην ενεργοποιηθούν ποτέ οι αρσενικές ορμόνες . Το πρόβλημα είναι όμως σε αυτούς που θα το μετανιώσουν καθώς αν ξεκινήσουν ορμονοθεραπεια σε τόσο νεαρή ηλικία το αποτέλεσμα θα είναι μη αναστρέψιμο , σκέψου μπορεί να προκληθεί και στειρότητα
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,745 μηνύματα.
Τότε και τα 15 έτη είναι αργά . Για να πετύχουν το ιδανικό θα έπρεπε να ξεκινήσουν πριν την εφηβεία , ώστε να μην ενεργοποιηθούν ποτέ οι αρσενικές ορμόνες . Το πρόβλημα είναι όμως σε αυτούς που θα το μετανιώσουν καθώς αν ξεκινήσουν ορμονοθεραπεια σε τόσο νεαρή ηλικία το αποτέλεσμα θα είναι μη αναστρέψιμο , σκέψου μπορεί να προκληθεί και στειρότητα
Είναι μικρό το ποσοστό όσων trans ατόμων κάνουν detransitioning . Έχει πολύ αρνητικές επιπτώσεις αν καθυστερήσει η φυλομετάβαση, δηλαδή αν περιμένει ένα παιδί για μετά τα 18 καθώς αυξάνεται το ποσοστό για εμφάνιση ψυχικών διαταραχών μέχρι και αυτοκτονίας. Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, είναι και πιο εύκολο για το σώμα να αναπτύξει τα δευτερογενή σεξουαλικά χαρακτηριστικά όσο είναι στην εφηβεία παρά σε πιο μεγάλη ηλικία.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.
Είναι μικρό το ποσοστό όσων trans ατόμων κάνουν detransitioning . Έχει πολύ αρνητικές επιπτώσεις αν καθυστερήσει η φυλομετάβαση, δηλαδή αν περιμένει ένα παιδί για μετά τα 18 καθώς αυξάνεται το ποσοστό για εμφάνιση ψυχικών διαταραχών μέχρι και αυτοκτονίας. Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, είναι και πιο εύκολο για το σώμα να αναπτύξει τα δευτερογενή σεξουαλικά χαρακτηριστικά όσο είναι στην εφηβεία παρά σε πιο μεγάλη ηλικία.
Μήπως όμως το ποσοστό detransitioning είναι μικρό γιατί οι περισσότερες φύλομεταβάσεις έχουν γίνει σε πιο προχωρημένη ηλικία ;
Προφανώς σε ένα συνειδητοποιημένο trans άτομο , σε όσο πιο μικρή ηλικία ξεκινήσει την ορμονοθεραπεια τόσο πιο πολύ διαφυλάσσεται η ψυχολογία του . Όμως με την κανονικοποίηση και την διάδοση της τακτικής αυτής ίσως να προβάλλει έπειτα ένα νέο κοινωνικό πρόβλημα στα άτομα αυτά ...
Δεν θα ορίσω ελάχιστη ηλικία , απλά πιστεύω πρέπει το άτομο πριν πάρει μια τέτοια απόφαση να είναι 1-2 χρόνια ενεργό σεξουαλικά . Τότε πιστεύω θα είναι πλήρως συνειδητοποιημένο
 

Christiiina03

Νεοφερμένος

Η Christiiina03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
απλά πιστεύω πρέπει το άτομο πριν πάρει μια τέτοια απόφαση να είναι 1-2 χρόνια ενεργό σεξουαλικά . Τότε πιστεύω θα είναι πλήρως συνειδητοποιημένο
Πολλά τρανς άτομα αποφεύγουν σεξουαλικές σχέσεις πριν την φυλομετάβαση τους. Και για να είμαι ειλικρινείς δεν ξέρω πως θα βοηθούσε μιας και είναι άλλο η ταυτότητα φύλου και άλλο ο σεξουαλικός προσανατολισμός.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.
Πολλά τρανς άτομα αποφεύγουν σεξουαλικές σχέσεις πριν την φυλομετάβαση τους. Και για να είμαι ειλικρινείς δεν ξέρω πως θα βοηθούσε μιας και είναι άλλο η ταυτότητα φύλου και άλλο ο σεξουαλικός προσανατολισμός.
Όντως είναι διαφορετικά δεν σημαίνει όμως ότι δεν σχετίζονται . Πιστεύω θα βοηθούσε να ανακαλύψουν εκτενέστερα το σώμα τους και πώς το επιθυμούν , υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να τους είναι τραυματικό κάτι τέτοιο . Δεν ξέρω .. φαντάζομαι κάθε άτομο το βιώνει διαφορετικά
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 914 μηνύματα.
Είχα μια μαθήτρια.. Πάντα αγοροκόριτσο.. βαρβάτη ως τύπος. Τελειώνει το σχολείο.. Και βλέπω στο φβ δυο χρόνια μετά αλλαγή προφιλ, ονόματος, άνδρας με τα όλα του.. Σουπερ εμφάνιση.

Μετά τα 18 ο καθένας συνειδητοποιημένα ας επιλέξει, εφόσον η δυσφορία είναι ανυπόφορη και μια ζωή την έχουμε, το πρόσωπο που θα κάνει τη ζωή του / της πιο υποφερτή.

Στεναχωριέμαι αφόρητα βλέποντας τόσα χρόνια στο σχολείο παιδιά να μη χωράνε στο βιολογικό τους φύλο.
Μπορείς εσύ να το καταλάβεις;

Να σου πω λίγο για τη μαθήτριια που λες. Μπράβο της που βρήκε τι ήθελε, τί ήταν και το τόλμησε. Όμως μήπως στην εφηβεία γίνεται ένα μπέρδεμα με τους κοινωνικούς ρόλους και κάποιους τους αρέσει ο ρόλος του άλλου φύλου.... Μήπως δηλ είναι ένα εφηβικό καπρίτσιο; Στα 14 με 15 μου ήμουν και γω πολύ αγοροκόριτσο. Έτυχε για δυο χρόνια ζησαμε σε μια μικρή επαρχιακή κωμόπολη, που οι άντρες είχαν προνόμια. Έλεγα λοιπόν στη μητέρα μου, να κάνουμε κάτι και να γίνω αγόρι. Πχ εμείς κάναμε οικοκυρικά τότε και τ αγόρια έπαιζαν! Αδικία! ΚΑι πολλά άλλα. Και δε γούσταρα οικοκυρικά, βαριόμουν, ήθελα να παίξω. Τσακωνόμουν, ειχα κοντό αντρικό μαλλί και άλλα διάφορα. Αργότερα βέβαια, κατάλαβα, πως οι άντρες είναι το ωραίο και δυνατό φύλο, για να το αγκαλιάζεις κλπ κλπ κλπ. :huglove::huglove:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,083 μηνύματα.
Όποιος ενδιαφέρεται για το θέμα, ένα πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ για ανθρώπους που ζουν στην Ελλάδα, όχι απλά αορίστως κάποιοι κάπου κάποτε.
Την καθημερινότητα, τις δυσκολίες και τις προκλήσεις που συναντούν τρανς άτομα στην Ελλάδα του σήμερα, παρουσιάζει η εκπομπή, με παρουσιάστρια την Σοφία Παπαϊωάννου.

Ο Διονύσης, που αναγκάστηκε να φύγει από το σπίτι του όταν ξεκίνησε τη φυλομετάβαση, η Μονίκ, που χρειάστηκε να κάνει coming out ως τρανς γυναίκα πλοίαρχος του εμπορικού ναυτικού, ο Χάρης, που δεν νιώθει να ταυτίζεται απόλυτα ούτε με το αρσενικό ούτε με το θηλυκό φύλο, η Ελένη, που έχει την απόλυτη στήριξη της μητέρας της, η Κάθρην, η πρώτη ανοιχτά τρανς εκπαιδευτικός στη χώρα μας, μοιράζονται τις ιστορίες τους και τα όνειρα που έχουν για το μέλλον.

Στην εκπομπή, μιλάει και η Αμαλία, μητέρα ενός τρανς εφήβου που βρίσκεται ακόμα στο σχολείο, για τον ρόλο της ως γονέα στην ενδυνάμωση του παιδιού της.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top