Ανεκτικότητα στην κοινωνία

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει μια περιρρέουσα ατμόσφαιρα σήμερα στην κοινωνία ότι τα πάντα ΠΡΕΠΕΙ να είναι αποδεκτά και ότι κατά κάποιον τρόπο δεν είμαστε "σωστοί" αν δεν τα δεχόμαστε.
Η ανεκτικότητα έχει γίνει λάστιχο που έχει τραβηχτεί σε τέτοιο σημείο που έχει σπάσει!
Κατακρίνουμε τη "λογική" σκέψη και χειροκροτούμε την κάθε καινούρια, πιο ακραία πρόκληση.
Και για να "φαινόμαστε" όλοι ότι είμαστε σύγχρονοι, προοδευτικοί, ανοιχτόμυαλοι κτλ, δηλώνουμε οπαδοί τους.
Απλά το "δηλώνουμε" όμως, επειδή κάθε άνθρωπος σύμφωνα με τις προσλαμβάνουσες παραστάσεις της ζωής του και τον χαρακτήρα που έχει οικοδομήσει, περιχαρακώνει κάποια όρια που μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει για να αισθάνεται συνεπής με τον εαυτό του.
΄Οταν λοιπόν δει, ακούσει, μάθει κάτι που του φαίνεται τόσο "ξένο" που δεν μπορεί καν να το επεξεργαστεί και να το καταλάβει, απλά το απορρίπτει και αυτομάτως απορρίπτει και αυτούς που το αποδέχονται για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορούν να συνεννοηθούν.
Ψάχνει λοιπόν να βρει ανθρώπους με τους οποίους ταιριάζει και λογική απόρροια αυτού είναι, φιλοσοφώντας να κατακρίνουν αυτό που δεν αποδέχονται.
Η εικόνα "αποδέχεται" και η ουσία "απορρίπτει"!
Προσωπικά αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω.
Θα συνεχίσω να μην αποδέχομαι όσα θεωρώ "παράλογα" και θα συνεχίσω να το δηλώνω ακόμα κι αν χαρακτηριστώ αρνητικά!

Σημείωση συντονιστή: Το θέμα προέκυψε από σπλιτ του θέματος Μετά από πόσο καιρό πρέπει να γίνει το πρώτο βήμα;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Μιλάω για τα πάντα!
Υπάρχει μια περιρρέουσα ατμόσφαιρα σήμερα στην κοινωνία ότι τα πάντα ΠΡΕΠΕΙ να είναι αποδεκτά και ότι κατά κάποιον τρόπο δεν είμαστε "σωστοί" αν δεν τα δεχόμαστε.
Η ανεκτικότητα έχει γίνει λάστιχο που έχει τραβηχτεί σε τέτοιο σημείο που έχει σπάσει!
Κατακρίνουμε τη "λογική" σκέψη και χειροκροτούμε την κάθε καινούρια, πιο ακραία πρόκληση.
Και για να "φαινόμαστε" όλοι ότι είμαστε σύγχρονοι, προοδευτικοί, ανοιχτόμυαλοι κτλ, δηλώνουμε οπαδοί τους.
Δε νομίζω ότι κανείς ζητάει από κανέναν να γίνει οπαδός μιας άποψης ή ενός τρόπου ζωής. Απλά ζητάει το δικαίωμα να έχει την άποψη ή να κάνει τη ζωή. Λογικό είναι ότι σε κάποιους οι επιλογές κάποιων φαίνονται περίεργες, παράλογες, αλλόκοτες. Ε και; Αν δεν κάνει κάτι παράνομο και δεν προσπαθεί να περάσει και σε σένα αυτές τις απόψεις, για ποιο λόγο ασχολείσαι μαζί του;

Διαφωνώ πλήρως ότι η ανεκτικότητα έχει γίνει λάστιχο. Το αντίθετο νομίζω ότι συμβαίνει. Θεωρώ ότι όλοι μας θεωρούμε εαυτούς ότι έχουμε το δικαίωμα να ανακατευομαστε στις ζωές των άλλων και να τις κατακρίνουμε. Ποιος μας έδωσε αυτό το δικαίωμα αλήθεια;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οταν εκτιθεσαι δημοσια και προβαλεις πλευρες της προσωπικης σου ζωης εν γνωση σου ,ειναι σαν να συμφωνεις σε ολη αυτη την κριτικη που σου γινεται .
Αλλιως επιλεγεις τα καθαρα προσωπικα σου στοιχεια και γεγονοτα να τα μοιραζεσαι μονο ιδιωτικα .

Ολοι βασιζονται στην ελευεθερια του λογου .Οταν ομως αυτη η ελευθερια καταπατα ηθικες αξιες εκει ειναι το μεγαλο ζητημα .
Σε αυτο δυστηχως δεν μπορεις να κανεις κατι ,ειναι καθαρα θεμα παιδειας ,νοοτροπιας ,πιστευω και αποθημενων του καθενος που επιλεγει να συμμετεχει καπου δημοσια .
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οταν εκτιθεσαι δημοσια και προβαλεις πλευρες της προσωπικης σου ζωης εν γνωση σου ,ειναι σαν να συμφωνεις σε ολη αυτη την κριτικη που σου γινεται .
Αλλιως επιλεγεις τα καθαρα προσωπικα σου στοιχεια και γεγονοτα να τα μοιραζεσαι μονο ιδιωτικα .
Nαι ενω ιδιωτικά δεν σε κρίνει ο άλλος, απλά δεν στο δείχνει επειδή είναι μόνος, εδώ ολο και κάποια υποστήριξη θα βρεί.

Γενικά ας μην είμαστε delusional, φτάνει επειδή κουράζει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Οταν ομως αυτη η ελευθερια καταπατα ηθικες αξιες εκει ειναι το μεγαλο ζητημα .
Οι ηθικές αξίες είναι κάτι υποκειμενικό.
Οπότε εσύ εξανίστασαι όταν καταπατούν ηθικές σου αξίες; Αν εσύ καταπατάς ηθικές αξίες άλλων δίνεις λοιπόν το δικαίωμα οι άλλοι να σε κατακρίνουν;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nαι ενω ιδιωτικά δεν σε κρίνει ο άλλος, απλά δεν στο δείχνει επειδή είναι μόνος, εδώ ολο και κάποια υποστήριξη θα βρεί.

Γενικά ας μην είμαστε delusional, φτάνει επειδή κουράζει.
Ιδιωτικα θα σε κρινει ενας που εμπιστευεσαι και ισως εχει και δικιο .
Ολο αυτο θα σε βοηθησει να δεις μηπως τελικα εισαι λαθος αφου εμπιστευεσαι την αποψη του .

Υποστηριξη γιατι την χρειαζεσαι απο την στιγμη που εσυ εισαι σιγουρος για την δικη σου ζωη ?
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ιδιωτικα θα σε κρινει ενας που εμπιστευεσαι και ισως εχει και δικιο .
Ολο αυτο θα σε βοηθησει να δεις μηπως τελικα εισαι λαθος αφου εμπιστευεσαι την αποψη του .

Φυσικά όλα αυτά εφόσον παίρνουμε ως δεδομένο 1. οτι καλώς έχεις εμπιστοσύνη στον άλλον επειδή την αξίζει
2.οτι εφόσον έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη σου είναι αυθεντία και αυτό που θα πεί θα σε βελτιώσει 3. οτι όλα τα δικά του βιώματα και εμπειρίες τον οδήγησαν στο να σου δώσει μια σωστή συμβουλή εσένα που όλα σου τα βιώματα και οι εμπειρίες είναι τελείως διαφορετικές.
Υποστηριξη γιατι την χρειαζεσαι απο την στιγμη που εσυ εισαι σιγουρος για την δικη σου ζωη ?
Αν ρωτάς εμένα δεν πιστεύω πως οι συμβουλές και η υποστήριξη βοθάνε σε κάτι, για μένα το μόνο που μετράει είναι οι προσωπικές σου πράξεις και το αποτέλεσμα όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια 99% του αέρα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι ηθικές αξίες είναι κάτι υποκειμενικό.
Οπότε εσύ εξανίστασαι όταν καταπατούν ηθικές σου αξίες; Αν εσύ καταπατάς ηθικές αξίες άλλων δίνεις λοιπόν το δικαίωμα οι άλλοι να σε κατακρίνουν;
Εφοσον ολο αυτο γινεται δημοσια ?
Ναι ,κατα καποιον τροπο αφου επιλεγεις να εκτεθεις σε ενα περιβαλλον που δεν σε ξερουν για να εχουν αντικειμενικη αποψη και φυσικα δεν τους ξερεις για να εισαι και εσυ σωστος απεναντι τους .

Οταν εκτιθεσαι δημοσια ειναι αναμφισβήτητο γεγονος αυτο, λόγου της διαφορετικοτητας μεταξυ των ανθρωπων .
Δεν νομιζω καποιος να λεει μια αποψη και να περιμενουν ολοι να συμφωνησουν μαζι του .

Αλλο ομως διαφωνω με σωστο τροπο και αλλο με απολυτο και επιθετικο .
Εκει μπαινουν στην μεση οι αξιες και ολα αυτα που αναφεραμε .

Πανω απ ολα ειναι τι αντεχεις και εσυ σαν ανθρωπος .Δεν μπορεις να μπαινεις σε μια τετοια διαδικασια οταν ολα αυτο σε φθείρει ψυχολογικα .
Πας οπου αντεχεις και νομιζεις οτι μπορεις να το διαχειριστης .Αν δεις οτι ξεφευγει ολο αυτο το κοβεις μαχαιρι και αποχωρεις αδιαφορώντας αν ο αλλος το συνεχιζει με εμμεσο ή με αμεσο τροπο .

Τον ευατο σου θελεις να προφυλαξεις και οχι τι δημοσια εικονα θα δωσεις στην εν λογο περιπτωση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φυσικά όλα αυτά εφόσον παίρνουμε ως δεδομένο 1. οτι καλώς έχεις εμπιστοσύνη στον άλλον επειδή την αξίζει
2.οτι εφόσον έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη σου είναι αυθεντία και αυτό που θα πεί θα σε βελτιώσει 3. οτι όλα τα δικά του βιώματα και εμπειρίες τον οδήγησαν στο να σου δώσει μια σωστή συμβουλή εσένα που όλα σου τα βιώματα και οι εμπειρίες είναι τελείως διαφορετικές.
Ακριβως ,γι αυτο αν δεν αντεχεις την δημοσια κριτικη επιλεγεις σιγουρα ενα ή δυο τετοιους ανθρωπους που ολοι εχουμε στην ζωη μας .
Αν ρωτάς εμένα δεν πιστεύω πως οι συμβουλές και η υποστήριξη βοθάνε σε κάτι, για μένα το μόνο που μετράει είναι οι προσωπικές σου πράξεις και το αποτέλεσμα όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια 99% του αέρα.
Συμφωνω απολυτα ,αλλωστε ειμαι της αποψης οτι η καλυτερη εξελιξη του ανθρωπου ερχεται μεσα απο την παραδοχη και αναγνωριση των δικων του λαθων .
Πως ομως μπορει να γινει κατι τετοιο οταν μεχρι καποια ηλικια ο ανθρωπος ειναι εγωκενρτικος ?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω ότι κανείς ζητάει από κανέναν να γίνει οπαδός μιας άποψης ή ενός τρόπου ζωής. Απλά ζητάει το δικαίωμα να έχει την άποψη ή να κάνει τη ζωή. Λογικό είναι ότι σε κάποιους οι επιλογές κάποιων φαίνονται περίεργες, παράλογες, αλλόκοτες. Ε και; Αν δεν κάνει κάτι παράνομο και δεν προσπαθεί να περάσει και σε σένα αυτές τις απόψεις, για ποιο λόγο ασχολείσαι μαζί του;

Διαφωνώ πλήρως ότι η ανεκτικότητα έχει γίνει λάστιχο. Το αντίθετο νομίζω ότι συμβαίνει. Θεωρώ ότι όλοι μας θεωρούμε εαυτούς ότι έχουμε το δικαίωμα να ανακατευομαστε στις ζωές των άλλων και να τις κατακρίνουμε. Ποιος μας έδωσε αυτό το δικαίωμα αλήθεια;

Εάν εγώ δεν γουστάρω τους Τούρκους, για τους Χ Ψ δικούς μου λόγους, και εκφράσω δημόσια αυτή την πεποίθηση δεν θα κατακριθω γι αυτό; Δεν θα με χαρακτηρισουν όλοι απευθείας ρατσιστή; Δεν θα εκφράσουν την αντιπάθεια και την δυσαρέσκεια τους απέναντι μου, επειδή έχω μια άποψη η οποία για εκείνους είναι ρατσιστική και σύμφωνα με την ηθική και την ιδεολογία τους είναι κακή; Εάν ξεκινήσουν μια συζήτηση περί του θέματος μαζί μου, το ύφος τους θα είναι ερευνητικό με σκοπό να μάθουν κάτι νέο, ή επικριτικό και χλευαστικο προσπαθώντας να με φτιάξουν ή να καταδείξουν τι άθλιο υποκείμενο είμαι;

Μη μου πεις ναι, διότι ακόμα και από τις συζητήσεις εδώ βλέπουμε πως οι λέξεις σεξιστής, ρατσιστής, φασίστας κτλ έχουν γίνει ψωμοτύρι από αρκετούς.

Και γιατί το πάω εκεί; Για να δείξω μάλλον πως αυτό που λέει η Λένω είναι αλήθεια. Ολοι κρίνουμε τις απόψεις τον άλλων και αντιδράμε σε αυτές με τον ένα τον άλλο τρόπο, και συνεπώς ο όρος ανεκτικότητα είναι ένα κλισέ, και συνήθως όσοι το ευαγγλιζονται με το που συναντήσουν κάποιον με διαφορετικές απόψεις, θα τον χαρακτηρισουν και θα αρχίσουν με έμμεσους και άμεσους τρόπους να δείχνουν την αντιπάθεια τους και το ότι δεν εγκρίνουν την συμπεριφορά του.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολοι κρίνουμε τις απόψεις τον άλλων και αντιδράμε σε αυτές με τον ένα τον άλλο τρόπο, και συνεπώς ο όρος ανεκτικότητα είναι ένα κλισέ, και συνήθως όσοι το ευαγγλιζονται με το που συναντήσουν κάποιον με διαφορετικές απόψεις, θα τον χαρακτηρισουν και θα αρχίσουν με έμμεσους και άμεσους τρόπους να δείχνουν την αντιπάθεια τους και το ότι δεν εγκρίνουν την συμπεριφορά του.
΄Ατυπος κοινωνικός έλεγχος, λέγεται αυτό και υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει όσο ζουν άνθρωποι στη γη είτε μας αρέσει είτε όχι!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Μπερδεύουμε διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους. Άλλο εκφράζω μια προσωπική άποψη, άλλο κρίνει από αυτή κάποιος αν θα με κάνει παρέα κι άλλο με αυτή μου την άποψη να παρενοχλω - παραβιάζω την ελευθερία άλλων. Τα πρώτα δύο είναι δεκτά, το τρίτο όχι. Μπορείς να πεις ότι δεν συμπαθείς τους Τούρκους, μπορώ να επιλέξω να μη σε κάνω παρέα για αυτό εφόσον διαφωνούμε, αλλά δεν μπορείς να πας να δειρεις έναν Τούρκο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπερδεύουμε διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους. Άλλο εκφράζω μια προσωπική άποψη, άλλο κρίνει από αυτή κάποιος αν θα με κάνει παρέα κι άλλο με αυτή μου την άποψη να παρενοχλω - παραβιάζω την ελευθερία άλλων. Τα πρώτα δύο είναι δεκτά, το τρίτο όχι. Μπορείς να πεις ότι δεν συμπαθείς τους Τούρκους, μπορώ να επιλέξω να μη σε κάνω παρέα για αυτό εφόσον διαφωνούμε, αλλά δεν μπορείς να πας να δειρεις έναν Τούρκο.

Δεν μπερδεύουμε καθόλου διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους. Όλα αυτά ανήκουν στην ίδια κατηγορία, πράξεις ανθρώπων.

Στέκεσαι συνεχώς στο αν κάτι είναι νόμιμο, και σε ρωτάω για ποιον λόγο δημιουργείς αυτήν την ειδική κατηγορία; Εάν γίνει πόλεμος με την Τουρκία τότε θα είναι απόλυτα νόμιμο και να δείρω αλλά και να κάνω πολύ περισσότερα και χειρότερα σε έναν Τούρκο, και το ίδιο και αυτός σε μένα.

Η νομιμότητα δεν έχει σχέση με την ηθική σύμφωνα με την οποία κρίνει ο καθένας, και η οποία όπως είπες είναι υποκειμενική, οπότε σε ξαναρωτω πως ακριβως διαχωρίζεις τα όρια της ανεκτικότητας; Ταυτίζεται με τα όρια του νόμου; Ότι είναι νόμιμο θα πρέπει να είναι και ανεκτό, και ότι παράνομο να κατακρίνεται;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπερδεύουμε διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους. Άλλο εκφράζω μια προσωπική άποψη, άλλο κρίνει από αυτή κάποιος αν θα με κάνει παρέα κι άλλο με αυτή μου την άποψη να παρενοχλω - παραβιάζω την ελευθερία άλλων. Τα πρώτα δύο είναι δεκτά, το τρίτο όχι. Μπορείς να πεις ότι δεν συμπαθείς τους Τούρκους, μπορώ να επιλέξω να μη σε κάνω παρέα για αυτό εφόσον διαφωνούμε, αλλά δεν μπορείς να πας να δειρεις έναν Τούρκο.
Himela, δεν συζητάμε αυτό.
Συζητάμε ότι ωθούμαστε όλοι από το σημερινό, "ελεύθερο" πνεύμα της εποχής να συναινέσουμε στα πάντα που θεωρούνται αποδεκτά επειδή μόνο τότε θεωρούμαστε ανοιχτόμυαλοι, συμβαδίζοντες με την εποχή μας κτλ.
Τολμώ να πω ότι οι περισσότεροι πια, αν συζητήσεις μαζί τους, αυτήν την εικόνα θέλουν να δώσουν.
΄Οταν όμως αυτοί βρεθούν στον δικό τους κύκλο ανθρώπων, εκεί δηλαδή που αισθάνονται ασφαλείς επειδή ξέρουν ότι τουλάχιστον στα σημαντικότερα, συμφωνούν μεταξύ τους αρχίζουν να στηλιτεύουν αυτά στα οποία αντιτίθενται.
Προβάλλουν με λίγα λόγια άλλη εικόνα από αυτήν που πραγματικά έχουν.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Himela, δεν συζητάμε αυτό.
Συζητάμε ότι ωθούμαστε όλοι από το σημερινό, "ελεύθερο" πνεύμα της εποχής να συναινέσουμε στα πάντα που θεωρούνται αποδεκτά επειδή μόνο τότε θεωρούμαστε ανοιχτόμυαλοι, συμβαδίζοντες με την εποχή μας κτλ.
Τολμώ να πω ότι οι περισσότεροι πια, αν συζητήσεις μαζί τους, αυτήν την εικόνα θέλουν να δώσουν.
΄Οταν όμως αυτοί βρεθούν στον δικό τους κύκλο ανθρώπων, εκεί δηλαδή που αισθάνονται ασφαλείς επειδή ξέρουν ότι τουλάχιστον στα σημαντικότερα, συμφωνούν μεταξύ τους αρχίζουν να στηλιτεύουν αυτά στα οποία αντιτίθενται.
Προβάλλουν με λίγα λόγια άλλη εικόνα από αυτήν που πραγματικά έχουν.
Πάντα και παντού υπάρχει μια κυρίαρχη κοινωνικά ιδεολογία την οποία οφείλουν όλοι να ακολουθήσουν, και με την οποία γαλουχουνται από νεαρή ηλικία. Όταν δεν την ακολουθείς δημόσια έχεις κυρώσεις οι οποίες μπορεί να είναι από εντελώς ασημαντες μέχρι πάρα πολύ σοβαρές, και γι αυτό όλοι οι άνθρωποι προσέχουν πάρα πολύ τι λένε δημόσια.

Κατ ίδιαν λες αλλά πράγματα, διότι απέναντι σου μόνο έναν άνθρωπο του οποίου τις απόψεις και την σκέψη γνωρίζεις και άρα μπορείς να ανοιχτεις παραπάνω.

Και αυτό δεν αποτελεί υποκρισία. Είναι απλά ένας τρόπος να συμβιβασει ο άνθρωπος την συμπεριφορά την οποία του ορίζει η κοινωνία πως πρέπει να έχει, με τον δικό του εσωτερικό αυθεντικό εαυτό.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Δεν μπερδεύουμε καθόλου διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους. Όλα αυτά ανήκουν στην ίδια κατηγορία, πράξεις ανθρώπων.

Στέκεσαι συνεχώς στο αν κάτι είναι νόμιμο, και σε ρωτάω για ποιον λόγο δημιουργείς αυτήν την ειδική κατηγορία; Εάν γίνει πόλεμος με την Τουρκία τότε θα είναι απόλυτα νόμιμο και να δείρω αλλά και να κάνω πολύ περισσότερα και χειρότερα σε έναν Τούρκο, και το ίδιο και αυτός σε μένα.

Η νομιμότητα δεν έχει σχέση με την ηθική σύμφωνα με την οποία κρίνει ο καθένας, και η οποία όπως είπες είναι υποκειμενική, οπότε σε ξαναρωτω πως ακριβως διαχωρίζεις τα όρια της ανεκτικότητας; Ταυτίζεται με τα όρια του νόμου; Ότι είναι νόμιμο θα πρέπει να είναι και ανεκτό, και ότι παράνομο να κατακρίνεται;
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να συμφωνήσουν δυο άνθρωποι που διαφωνούν ο ένας με την ηθική του άλλου και θέλουν να τα βάλουν ο ένας με τον άλλον από τον νόμο. Αν εσύ μού σκοτώσεις το παιδί και εγώ σε σκοτώσω, μεν θα έχω ελαφρυντικά γιατί η ηθική της κοινωνίας μου τα δίνει αλλά μια ποινή αντίστοιχη θα πληρώσω σύμφωνα με τον νόμο.

Εσύ λοιπόν ποια τακτική αντιπροτείνεις ώστε να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα; Γιατί εδώ και αιώνες δε νομίζω οτι έχει βρεθεί κάποια καλύτερη λύση από το νόμο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Καλο θα κάνουν κάποια άτομα να διαβάσουν ξανά και ξανά το παρακάτω ...θα μπορούσε να ήταν και αποφθέγμα ....της Λενω γιατί βλέπω ότι συμφωνούν στην διαφορετική γνώμη και άποψη του άλλου ....αλλά σε άλλα θρεντ του φόρουμ επικρατεί αυστηρα μια γνώμη ,η γνώμη που είναι κοινωνικά αποδεκτή και οποία γνώμη πάρει περισσότερα λαικς

ελεύθερο" πνεύμα της εποχής να συναινέσουμε στα πάντα που θεωρούνται αποδεκτά επειδή μόνο τότε θεωρούμαστε ανοιχτόμυαλοι
-Λενω
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να συμφωνήσουν δυο άνθρωποι που διαφωνούν ο ένας με την ηθική του άλλου και θέλουν να τα βάλουν ο ένας με τον άλλον από τον νόμο. Αν εσύ μού σκοτώσεις το παιδί και εγώ σε σκοτώσω, μεν θα έχω ελαφρυντικά γιατί η ηθική της κοινωνίας μου τα δίνει αλλά μια ποινή αντίστοιχη θα πληρώσω σύμφωνα με τον νόμο.

Εσύ λοιπόν ποια τακτική αντιπροτείνεις ώστε να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα; Γιατί εδώ και αιώνες δε νομίζω οτι έχει βρεθεί κάποια καλύτερη λύση από το νόμο.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο να προτείνω εκτός από τον νόμο, αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός της παράθεσης μου.

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως δεν υπάρχει τίποτα σωστό και τίποτα λάθος, και όλοι οι κοινωνικοί κανόνες στους οποίους υπακουουμε δεν είναι τίποτα άλλο παρά τα αποτελέσματα της κοινωνικης πίεσης και κατακρισης.

Σε παλαιότερες κοινωνίες το να είσαι ομοφυλόφιλος ήταν πολλές φορές παράνομο και θεωρούνταν λάθος. Ως εκ τούτου οι ομοφυλόφιλοι βιωναν κοινωνικό αποκλεισμό, τραμπουκισμους και άλλα πράγματα.

Αυτό δεν άλλαξε γιατί υπήρξαν λογικά επιχειρήματα που πεισανε τον κόσμο για το αντίθετο. Αυτο άλλαξε διότι αρκετοί ομοφυλόφιλοι φτάσανε σε θέσεις κοινωνικής ισχύος και από εκεί σταδιακά για πάρα πολλά χρόνια χρησιμοποιούσαν την δύναμη τους για να ασκήσουν πίεση, στην οποία υπεκυπταν όλο και περισσότεροι άνθρωποι, οι οποίοι άρχιζαν και αυτοί να ασκούν στους άλλους την ίδια πίεση. Καθώς λοιπόν όλο και περισσότεροι άνθρωποι υπεκυπταν σε αυτή τη πίεση, άλλαξε και η κοινωνία και το status quo και σημερα σε όλες τις δυτικές χώρες περιθώριακος είναι πια αυτός που δεν ανέχεται τους ομοφυλόφιλους, και τον λέμε ομοφοβικο.

Τον ίδιο μηχανισμό χρησιμοποίησε και ο Χίτλερ. Βρέθηκε σε μια σχέση ισχύος και την χρησιμοποίησε για να αλλάξει τις απόψεις της κοινωνιας και να διώξει και σκοτώσει διάφορες μειωνοτητες, και μάλιστα αν ζούσες στην Γερμανία του 40, η κοινωνική πίεση αυτή θα διαμορφωνε σε μεγάλο βαθμό την άποψη σου περί σωστού και λάθους, και άρα θα θεωρούσες τις απόψεις του Χίτλερ, ηθικά σωστές.

Με το ίδιο ακριβώς τρόπο θεωρείς την ομοφυλοφιλία σήμερα σωστή, και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο θεωρούνταν παλιά λανθασμένη.

Οπως καταλαβαίνεις λοιπόν η ανεκτικότητα σαν έννοια δεν υπάρχει, καθώς σχεδόν κανείς δεν είναι ανεκτικός σήμερα. Οι άνθρωποι σήμερα, όπως και σε κάθε άλλη κοινωνία ακολουθούν το status quo γιατι αυτο ασκεί την μεγαλύτερη πίεση, το οποίο στις δυτικές χώρες είναι το πακέτο του προοδευτισμου, και άρα κρίνουν, επικρίνουν και κατακρίνουν τις αντίθετες απόψεις και τις περιθώριοποιουν. Μια ανεκτική κοινωνία λοιπόν όπως την σκέφτεσαι δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξει γιατί η μη ανεκτικότητα και οι διακρίσεις είναι το βασικό εργαλείο μέσα από το οποίο οι άνθρωποι διαμορφώνουν σταθερές κοινωνίες, και το μόνο που αλλάζει κάθε φορά είναι το αντικείμενο της διάκρισης ως αποτέλεσμα του ποιος ασκεί την μεγαλύτερη δύναμη στην κοινωνία.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και αυτό δεν αποτελεί υποκρισία. Είναι απλά ένας τρόπος να συμβιβασει ο άνθρωπος την συμπεριφορά την οποία του ορίζει η κοινωνία πως πρέπει να έχει, με τον δικό του εσωτερικό αυθεντικό εαυτό.
Συμφωνώ απόλυτα. Αυτός που δηλώνει δημόσια όλα τα πιστεύω και τις μύχιες σκέψεις του είναι είτε τρελός είτε Θεός, για να παραφράσω και λίγο Αριστοτέλη. Και δεν είναι μόνο ο φόβος.

Δεν ωφελεί σε τίποτα στη ζωή σου να είσαι ανοιχτό βιβλίο. Κάποια πράγματα είναι για σένα και μόνο για σένα και δεν χρειάζεται να τα ξέρει κανένας, ούτε καν οι πιο κοντινοί σου άνθρωποι. Και δεν μιλάω για "περίεργες" σκέψεις ή απόψεις, μπορεί να είναι το οτιδήποτε.

Άλλωστε, "Ού τά πάντα τοίς πάσι ρητά."
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
΄Ατυπος κοινωνικός έλεγχος, λέγεται αυτό και υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει όσο ζουν άνθρωποι στη γη είτε μας αρέσει είτε όχι!
Λένω εσύ όμως βγάζεις ένα παράπονο ότι θα χαρακτηριστείς κλειστόμυαλη ή ότι άλλο ενώ έρχεσαι ''περήφανη '' να δηλώσεις ότι κάποιους θα τους κατακρίνεις εις τους αιώνας των αιώνων ! Ε και αυτοί το ίδιο κάνουν . Η θέλουμε την έννοια της ανεκτικότητας ή δεν τη θέλουμε .

Τώρα το θέμα τι ανοίχτηκε να λέμε ότι οι προοδευτικοί είναι υποκριτές ; ε θα μπορούσε εντάξει , σαν έννοια όμως θέλουμε ανεκτικότητα ή δεν θέλουμε ; γιατί δεν κατάλαβα τι λέτε .
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λένω εσύ όμως βγάζεις ένα παράπονο ότι θα χαρακτηριστείς κλειστόμυαλη ή ότι άλλο ενώ έρχεσαι ''περήφανη '' να δηλώσεις ότι κάποιους θα τους κατακρίνεις εις τους αιώνας των αιώνων ! Ε και αυτοί το ίδιο κάνουν . Η θέλουμε την έννοια της ανεκτικότητας ή δεν τη θέλουμε .

Τώρα το θέμα τι ανοίχτηκε να λέμε ότι οι προοδευτικοί είναι υποκριτές ; ε θα μπορούσε εντάξει , σαν έννοια όμως θέλουμε ανεκτικότητα ή δεν θέλουμε ; γιατί δεν κατάλαβα τι λέτε .
Τουλάχιστον εσύ περίμενα ότι θα καταλάβαινες το νόημα αυτών που λέω.

Εννοώ ότι στις μέρες μας, θεωρούνται "σωστοί" οι άνθρωποι που τάσσονται υπέρ της σύγχρονης νοοτροπίας ότι κάθε τι νέο, προκλητικότερο και πιο ακραίο από το προηγούμενο, είναι αποδεκτό και δηλώνουν υπέρμαχοί της, ακόμα και αν δεν συμφωνούν.
Δείχνουν δηλαδή ότι αποδέχονται κάτι που στην ουσία απορρίπτουν μόνο και μόνο για να γίνουν αρεστοί.

΄Οταν λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι κληθούν να επιλέξουν τα σημαντικά πρόσωπα της ζωής τους (φίλους, ταίρι), θα απεκδυθούν αυτά που υποστήριζαν στους ευρύτερους και ουδέτερους κοινωνικούς τους κύκλους και θα επιλέξουν με τα πραγματικά τους κριτήρια που καμία σχέση δεν θα έχουν με τις προηγούμενα αναφερόμενες δηλώσεις τους.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα!

Ας πω ένα χαζότατο παράδειγμα επειδή αν πιάσουμε τα σοβαρότερα όπως ο Hack, δεν θα βγάλουμε άκρη.

Μέσα στις προδιαγραφές κάποιου είναι η μελλοντική γυναίκα του, να ξέρει να μαγειρεύει καλά.

΄Οταν έρθει η κουβέντα σ΄αυτό το θέμα, σ΄ ένα πάρτι της εταιρείας που δουλεύει, θα πει το κοινώς αποδεκτό: "Εγώ θέλω μια καλή κοπέλα και δεν μ΄ενδιαφέρει τίποτα άλλο".
Επειδή αν πει ότι θέλει καλή μαγείρισσα θα του ορμήξουν οι άλλοι (και κυρίως οι άλλες) και θα του πουν : "Καλά γυναίκα θες εσύ ή μαγείρισσα, πέρασαν φίλε οι εποχές που οι γυναίκες ήταν δούλες! Δεν το περίμεναμε από σένα να έχεις τέτοιες ιδέες!" και τους λοιπούς σύγχρονους αφορισμούς.
(΄Ασχετα αν αυτός που το είπε, δέρνει τη γυναίκα του πρωί, μεσημέρι και βράδυ, όχι για κάτι που έκανε αλλά γι΄αυτό που μπορεί να σκεφτεί, να κάνει).
Πολλαπλά επίπεδα συμβιβασμού!

΄Οταν όμως ψάξει μια κοπέλα για να την βάλει σοβαρά δίπλα του, θα φροντίσει να μάθει αν ξέρει να μαγειρεύει καλά επειδή αυτό είναι αυτό που πραγματικά θέλει.

Τώρα όσον αφορά εμένα κανένα παράπονο δεν έχω και καθόλου δεν με πειράζει πώς θα με χαρακτηρίσουν!
Εγώ λέω τα ίδια και "στο πάρτυ της εταιρείας" και στους δικούς μου ανθρώπους επειδή αρνούμαι να παίξω αυτό το παιχνίδι.
΄Οποιοι είναι να με αποδεχθούν, θα με αποδεχθούν επειδή εκτίμησαν αυτό που είμαι και όχι επειδή συντάσομαι με το πνεύμα της εποχής.
Η ανέκτικότητά μου επίσης είναι πολύ περιορισμένη και αφορά σε θέματα που δεν άπτονται των σοβαρών πυλώνων της προσωπικότητάς μου.
Και ναι θα συνεχίσω να μην αποδέχομαι απόψεις και ανθρώπους που μου τινάζουν τα μυαλά στον αέρα επειδή απλά δηλώνω αδυναμία να το κάνω!
Ας κάνουν και αυτοί το ίδιο με μένα!
΄Ετσι κι αλλιώς τι είχαμε, τι χάσαμε !
Ούτε εγώ θα επέλεγα να κάνω ποτέ παρέα μαζί τους ούτε αυτοί μ΄εμένα!

Τώρα για το τελευταίο που γράφεις ότι οι προοδευτικοί είναι υποκριτές, μα τω Θεω δεν ξέρω από πού προέκυψε! Κανένας δεν είπε κατι τέτοιο!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top