Απειρία ανδρών σε μεγάλη ηλικία

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Γιατι όλα αυτά τα «μα είναι 23, 30 κτλ πως δεν έχει πάει με κάποια» «κάποιο πρόβλημα κρύβει κτλ» εκεί απηχούν.

Tι είδους πρόβλημα; Γιατί πρέπει το σεξουαλικό να συνδέεται με πρόβλημα; :beach:
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Γιατι όλα αυτά τα «μα είναι 23, 30 κτλ πως δεν έχει πάει με κάποια» «κάποιο πρόβλημα κρύβει κτλ» εκεί απηχούν.
Ε τώρα άμα είμαστε πάνω από μια ηλικία κάτι σημαίνει για μένα και για τους άντρες και για τις γυναίκες .
Όχι κάτι αρνητικό απαραίτητα για εμάς που θα τον απορρίπταμε αναλόγως τον λόγο και τι μας ταιριάζει .
Αν εμένα μου έλεγε κάποιος πχ είχα άλλες προτεραιότητες μέχρι τα 30 μου , θα τον θεωρούσα πολύ ανεξάρτητο συναισθηματικά και μπορεί να μη πετούσα και τη σκούφια μου με αυτό . Αναλόγως το λόγο δηλαδή για τον κάθε ένα .
 

Guest 434210

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά απλά η απειρία αποτελεί πολλές φορές τροχοπέδη και για τα δύο μέρη στην πράξη. Αυτό το πρώτο διάστημα, χρειάζεται μια υπομονή. Για αυτό πολλές φορές καποιοι/ες δυσανασχετούν
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Όχι κάτι αρνητικό απαραίτητα για εμάς που θα τον απορρίπταμε αναλόγως τον λόγο και τι μας ταιριάζει .
Αν εμένα μου έλεγε κάποιος πχ είχα άλλες προτεραιότητες μέχρι τα 30 μου , θα τον θεωρούσα πολύ ανεξάρτητο συναισθηματικά και μπορεί να μη πετούσα και τη σκούφια μου με αυτό . Αναλόγως το λόγο δηλαδή για τον κάθε ένα .
Είναι λιγο διαφορετικό αυτό που λες όμως.
Ανέφερα κλισέ πατριαρχικές ατακες που έχουν προσλάβει τη μορφή στρεοτύπου. Δηλ το να θεωρείται a priori κάποιος ανεπιθύμητος γι αυτό και να αξιολογείται από εκεί ο ανδρισμός και η αξία του.

Αυτό που λες παίζει, αλλά εντάσσεται σε άλλη κατηγορία
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα για μένα έγκειται όταν θα προσπαθήσει να μου φλέξαρει ότι είναι άντρας πολλά βαρύς και έχει τρομερή εμπειρία και δε ξέρω κι εγώ τι αλλά την επίμαχη στιγμή φαίνεται ότι τελικά τα φούσκωνε πολύ που λέμε.
Γιώτα μου, αν κάποιος κατά τη διάρκεια της γνωριμίας σας,"καυχηθεί" ότι έχει τρομερή εμπειρία στις γυναίκες, μάλλον δεν πρέπει να φτάσει η επίμαχη στιγμή.
Οι λόγοι, ευνόητοι!
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
Σεξ; Υπερεκτιμημένο και κουραστικό πράγμα :morning1:
Έχω ξεχάσει πως γίνεται :scratchhead:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πρόσφατα συζητήσαμε αυτό το θέμα σε μια κοριτσοπαρέα που βρισκόμουν και η κατάληξη ήταν πως όποιος άντρας μέχρι τα 23(κάποιες είπαν και μικρότερη ηλικία) δεν έχει ρίξει νερό στο αυλάκι είναι προβληματικός και κάτι δε πάει καλά μαζί του.Από την άλλη ,τα αγόρια παρατήρησα ότι ήταν πιο σκληρά λέγοντας "αν μέχρι τα 18 δεν έχει πάει έστω σε ένα μπουρδέλο να γ@μησει,τότε ο τύπος έχει θέμα,είναι φλούφλης".

Τι σημαίνει προβληματικός; Να μην πηγαίνει καλά μαζί του τι ακριβώς; Τι σημαίνει έχει θέμα, είναι φλουφλης;

- Να μην έχει ξεκαθαρίσει ακόμη μέσα του ή να μην έχει αποδεχτεί τη σεξουαλικότητά του;
- Να έχει ανατομικό πρόβλημα που τον κάνει να ντρέπεται ή να μην μπορεί καν να λειτουργήσει;
- Να είναι τρομερά αντικοινωνικός και να μην μπορεί να ρίξει γυναίκα, ακόμη κι αν τη θέλει διακαώς;

- Ή απλά ότι είναι μαλθακός, φοβικός, υποτακτικός, με χαμηλή αυτοπεποίθηση και χωρίς ορμές; Ότι θα είναι ξενέρωτος στο κρεβάτι εφόσον μέχρι τώρα δεν έχει κάνει σεξ;

- Τι έχουν να πουν για το ενδεχόμενο να είναι πολύ επιλεκτικός και να θέλει να κάνει μόνο ποιοτικό σεξ με μια κοπέλα που θα τον διεγείρει και εγκεφαλικά και συναισθηματικά και απλώς να μην έχει βρεθεί μέχρι τώρα;

- Τι άποψη έχουν για τις άπειρες κοπέλες της ίδιας ηλικίας;

Θέλω να πω, μπορεί να κρύβονται όντως κάποια δευτερογενή αίτια από πίσω όπως φυσικά κρύβονται πίσω από οποιαδήποτε σεξουαλική συμπεριφορά. Υπάρχουν όμως και πάρα πολλές προκαταλήψεις γύρω απ' αυτό το θέμα (το τμήμα που έχω υπογραμμίσει), όπως αντίστοιχα υπάρχουν και για τις γυναίκες που αποκλίνουν απ' την "πεπατημένη" της πρώτης φοράς στα 17-18 με τον εφηβικό τους έρωτα και τους 6-7 συντρόφους σε όλη τους τη ζωή συνολικά. Δυστυχώς πάρα πολύ συχνά βλέπω να συγχέονται πιθανά facts με προκαταλήψεις και να γίνεται ένας αχταρμάς στο μυαλό μερικών.

Αυτό όμως που παρατηρώ είναι ότι επειδή ντρεπόμαστε να ρωτήσουμε τον άλλον αυτά που σκεφτόμαστε αλλά ταυτόχρονα έχουμε και περιέργεια, καταλήγουμε να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα με όσα στοιχεία μας έχει δώσει. Προσωπικά θεωρώ καλύτερο να ρωτήσεις κάποιον ποιες ειν οι απόψεις του γύρω από το σεξ για να σου πει ο ίδιος πώς το αντιμετωπίζει, παρά να μαζεύεις σκόρπιες πληροφορίες από δω, από κει και να προσπαθείς να ενώσεις τα κομμάτια του παζλ με τους φίλους σου.

Για να δώσω μια ξεκάθαρη απάντηση λοιπόν, θα θελήσω να αντλήσω τέτοιου είδους πληροφορίες για έναν άνθρωπο μόνο όταν τρέφω αισθήματα γι' αυτόν και θέλω να τον γνωρίσω όσο καλύτερα γίνεται. Όποια κι αν είναι η εμπειρία του, εγώ θα ρωτήσω ευθέως αυτά που μου κινούν την περιέργεια να μάθω και θα μιλήσω πολύ πρόθυμα και για μένα. Δε με ενδιαφέρουν οι κουτσομπολίστικες προεκτάσεις όπως αριθμός συντρόφων και εμπειρίες του παρελθόντος με άλλες γυναίκες αλλά με ενδιαφέρει να μάθω πώς ξεκίνησε να ανακαλύπτει τον εαυτό του, τι του αρέσει, πώς λειτουργεί στο σεξ κ.λπ. Είναι υπέροχη συζήτηση όταν βρεθεί το κατάλληλο άτομο για να την κάνεις και τέλος πάντων αν δε θέλετε να πείτε την απορία σας στον άλλο, τουλάχιστον πείτε "δεν ξέρω γιατί δεν έχει ολοκληρώσει μέχρι τώρα" και βάλτε μια τελεία εκεί.

(γενικό το β ενικό)
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Η εμπειρία για εσένα αλλά και τους υπόλοιπους πως μπορεί να αξιολογηθεί πέραν και πριν φυσικά της πρακτικής ;

Αν είναι 25 και έχει πάει με αρκετές ;
Αν μέχρι τα 25 έχει κάνει μια μακροχρόνια σχέση ;

ή σου πει ότι έψαχνε αυτό το κάτι που μόνο σε εσένα το βρήκε και πλέον θέλει να είσαι μόνο εσύ αυτή ;
Προφανώς η εμπειρία για τον καθένα μεταφράζεται διαφορετικά.Για εμένα προσωπικά εμπειρία δε σημαίνει σώνει και ντε να έχει πάει με πολλές.Πολλές φορές λανθασμένα πιστεύουμε ότι η εμπειρία ταυτίζεται με το πόσες φορές έχουμε επαναλάβει κάτι(που πολλές φορές όντως ισχύει).Ωστόσο θεωρώ ότι η εμπειρία κερδίζεται όταν έχεις αφομοιώσει γνώσεις πάνω στο εκάστοτε θέμα και προφανώς αυτό δε σημαίνει πάντα μεγάλος αριθμός προηγούμενων συντρόφων.
Με λίγα λόγια,έμπειρος για εμένα είναι αυτός που ανεξάρτητα των αριθμό των εμπειριών του είναι αρκετά ώριμος και μέσα από αυτές έμαθε πως πρέπει να κινείται,τι πρέπει να κάνει κτλ και να παραδέχεται πάνω από όλα όταν δε ξέρει κάτι.

Τι σημαίνει προβληματικός; Να μην πηγαίνει καλά μαζί του τι ακριβώς; Τι σημαίνει έχει θέμα, είναι φλουφλης;

- Να μην έχει ξεκαθαρίσει ακόμη μέσα του ή να μην έχει αποδεχτεί τη σεξουαλικότητά του;
- Να έχει ανατομικό πρόβλημα που τον κάνει να ντρέπεται ή να μην μπορεί καν να λειτουργήσει;
- Να είναι τρομερά αντικοινωνικός και να μην μπορεί να ρίξει γυναίκα, ακόμη κι αν τη θέλει διακαώς;

- Ή απλά ότι είναι μαλθακός, φοβικός, υποτακτικός, με χαμηλή αυτοπεποίθηση και χωρίς ορμές; Ότι θα είναι ξενέρωτος στο κρεβάτι εφόσον μέχρι τώρα δεν έχει κάνει σεξ;

- Τι έχουν να πουν για το ενδεχόμενο να είναι πολύ επιλεκτικός και να θέλει να κάνει μόνο ποιοτικό σεξ με μια κοπέλα που θα τον διεγείρει και εγκεφαλικά και συναισθηματικά και απλώς να μην έχει βρεθεί μέχρι τώρα;

- Τι άποψη έχουν για τις άπειρες κοπέλες της ίδιας ηλικίας;

Θέλω να πω, μπορεί να κρύβονται όντως κάποια δευτερογενή αίτια από πίσω όπως φυσικά κρύβονται πίσω από οποιαδήποτε σεξουαλική συμπεριφορά. Υπάρχουν όμως και πάρα πολλές προκαταλήψεις γύρω απ' αυτό το θέμα (το τμήμα που έχω υπογραμμίσει), όπως αντίστοιχα υπάρχουν και για τις γυναίκες που αποκλίνουν απ' την "πεπατημένη" της πρώτης φοράς στα 17-18 με τον εφηβικό τους έρωτα και τους 6-7 συντρόφους σε όλη τους τη ζωή συνολικά. Δυστυχώς πάρα πολύ συχνά βλέπω να συγχέονται πιθανά facts με προκαταλήψεις και να γίνεται ένας αχταρμάς στο μυαλό μερικών.

Αυτό όμως που παρατηρώ είναι ότι επειδή ντρεπόμαστε να ρωτήσουμε τον άλλον αυτά που σκεφτόμαστε αλλά ταυτόχρονα έχουμε και περιέργεια, καταλήγουμε να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα με όσα στοιχεία μας έχει δώσει. Προσωπικά θεωρώ καλύτερο να ρωτήσεις κάποιον ποιες ειν οι απόψεις του γύρω από το σεξ για να σου πει ο ίδιος πώς το αντιμετωπίζει, παρά να μαζεύεις σκόρπιες πληροφορίες από δω, από κει και να προσπαθείς να ενώσεις τα κομμάτια του παζλ με τους φίλους σου.

Για να δώσω μια ξεκάθαρη απάντηση λοιπόν, θα θελήσω να αντλήσω τέτοιου είδους πληροφορίες για έναν άνθρωπο μόνο όταν τρέφω αισθήματα γι' αυτόν και θέλω να τον γνωρίσω όσο καλύτερα γίνεται. Όποια κι αν είναι η εμπειρία του, εγώ θα ρωτήσω ευθέως αυτά που μου κινούν την περιέργεια να μάθω και θα μιλήσω πολύ πρόθυμα και για μένα. Δε με ενδιαφέρουν οι κουτσομπολίστικες προεκτάσεις όπως αριθμός συντρόφων και εμπειρίες του παρελθόντος με άλλες γυναίκες αλλά με ενδιαφέρει να μάθω πώς ξεκίνησε να ανακαλύπτει τον εαυτό του, τι του αρέσει, πώς λειτουργεί στο σεξ κ.λπ. Είναι υπέροχη συζήτηση όταν βρεθεί το κατάλληλο άτομο για να την κάνεις και τέλος πάντων αν δε θέλετε να πείτε την απορία σας στον άλλο, τουλάχιστον πείτε "δεν ξέρω γιατί δεν έχει ολοκληρώσει μέχρι τώρα" και βάλτε μια τελεία εκεί.

(γενικό το β ενικό)
Εγώ Αγάπη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Δυστυχώς όπως ανέφερες πολλές φορές η έλλειψη εμπειρίας από πολλούς-πολλές σημαίνει ξενέρωτη/ος,ενώ αυτό φυσικά δεν ισχύει.Πολλές φορές πολλοί άνθρωποι είναι επιλεκτικοί και αποζητούν κάτι πιο ουσιαστικό,κάποιον που θα τους ολοκληρώνει όχι μόνο εγκεφαλικά αλλά και συναισθηματικά όπως ανέφερες κι εσύ.Αυτό αρκετές φορές μεταφράζεται από πολλούς ως ψέμα γιατί "καλά ας είχε την δυνατότητα να πάει με όποια θέλει και θα σου έλεγα εγώ αν θα έλεγε για συναισθηματισμούς κτλ" (ναι το έχω ακούσει και αυτό).
Όπως λες κι εσύ,εμείς οι άνθρωποι τείνουμε να βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα επειδή φοβόμαστε να ρωτήσουμε.Προτιμάμε να τα συζητάμε με φίλους και φίλες οι οποίοι πολλές φορές βλέπουν τα πράγματα εντελώς διαφορετικά.Με αποτέλεσμα να παρεξηγούμε τον άλλον βάσει τις απόψεις τους.Δεν υπάρχει όντως καλύτερο πράγμα από το να βρεις έναν άνθρωπο που νιώθεις πράγματα για αυτόν και να αρχίσεις να ανακαλύπτεις πράγματα για εκείνον χωρίς να επηρεάζεσαι από γνώμες φίλων,συγγενών κτλ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο η επιλεκτικότητα όσο και οι συγκυρίες γνωριμιών. Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι λόγω φύσης δουλειάς ή τρόπου ζωής, σπουδών, προσωπικών αιτιών κτλ δεν κάνουν "γνωριμίες" με σκοπό και τη σεξουαλική ζωή. Για παράδειγμα μπορεί να τύχουν γνωριμίες που δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα πρέπει να υπάρχει και η έλξη εκατέρωθεν. Υπάρχει μια διαστρέβλωση νομίζω ως προς τα αίτια της περίπτωσης αυτής. Καλό θα ήταν να μην γινόμασταν τόσο κριτικοί όσο να κατανοήσουμε ότι πολλά πράγματα δεν είναι αυτονόητα για όλον τον κόσμο, άνδρες και γυναίκες. Ζούμε σε μια παράξενη εποχή όπου για πολλούς ανθρώπους έχει χαθεί η εμπιστοσύνη ακόμη και πριν σε γνωρίσουν.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς η εμπειρία για τον καθένα μεταφράζεται διαφορετικά.Για εμένα προσωπικά εμπειρία δε σημαίνει σώνει και ντε να έχει πάει με πολλές.Πολλές φορές λανθασμένα πιστεύουμε ότι η εμπειρία ταυτίζεται με το πόσες φορές έχουμε επαναλάβει κάτι(που πολλές φορές όντως ισχύει).Ωστόσο θεωρώ ότι η εμπειρία κερδίζεται όταν έχεις αφομοιώσει γνώσεις πάνω στο εκάστοτε θέμα και προφανώς αυτό δε σημαίνει πάντα μεγάλος αριθμός προηγούμενων συντρόφων.
Με λίγα λόγια,έμπειρος για εμένα είναι αυτός που ανεξάρτητα των αριθμό των εμπειριών του είναι αρκετά ώριμος και μέσα από αυτές έμαθε πως πρέπει να κινείται,τι πρέπει να κάνει κτλ και να παραδέχεται πάνω από όλα όταν δε ξέρει κάτι.

Γιώτα αν το 2000 δηλώνει και την ηλικία σου ,αντιλβανομαι πλήρως τις αναζητήσεις σου σε όλο αυτό και μπορώ να πω ότι χαίρομαι που διαβάζω τέτοιες απόψεις από παιδιά της ηλικίας σου .
Έχεις μόλις δύο χρόνια διαφορά από την κόρη μου και αφού πλέον και αυτή έχει μπει σε όλο αυτό το παιχνιδάκι έχουμε κάνει άπειρες συζητήσεις και μαζί γι αυτά τα θέματα .

Εγώ θα σου πω καθαρά η δική σου εμπειρία σε αυτό το κομμάτι να μην εξαρτάται από τις πολλές φορές ,αλλά από τις ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ και τις πλήρως ΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ φορές που θα επιλέξεις να πας με κάποιον άντρα .

Να μην δεχτείς ποτέ κανένα συμβιμβασμο ή να στο πω χύμα να μην γίνεις ποτέ το πειραματόζωο κάποιου προκειμένου αν του χαρίσεις μια ξεχωριστει εμπειρια αν εσύ ΔΕΝ το θέλεις.
Να βάζεις πάντα όρια σε αυτό το κομμάτι αλλά και το κυριότερο να μην φοβάσαι να λες τι σου αρέσει και τι όχι .

Όσο μιλάς και εκδηλωνεσαι σε αυτό το θέμα τόσο πιο όμορφη και ουσιαστική ερωτική ζωή θα έχεις και το κυριότερο ,μια ερωτική ζωή που θα έχει και διάρκεια και ποιότητα για εσένα, οποία θεωρείς εσύ ιδανική .
Το ότι σου αρέσει εσένα ένας συγκεκριμένος τρόπος έκφρασης δεν μπορεί να γίνει θεμα σχολιασμού σε καμία παρέα .
Δεν υπάρχει λόγος να τα συζητάς πολύ αυτά ειδικά αν η σχέση σου είναι σοβαρή .
Ότι απορία ,ενόχληση,προβληματισμό έχεις θα το συζητάς κατευθείαν με τον άμεσα ενδιαφερόμενο και μόνο μαζί θα βρισκεται λύση ..

Να ξέρεις όσες εμπειρίες και να έχεις κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και σε αυτό το κομμάτι .
Τίποτα δεν πατροναρεται εκτός από το βασικό κομματι που όμως δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση ώστε να έχεις ένα πολύ ηδονικο αποτέλεσμα που είναι και ο στόχος αυτός για να έχει διάρκεια μια σχέση .

Καθαρά προσωπική άποψη ειδικά για τα νέα κορίτσια είναι ο άντρας να έχει μια βασικη εμπειρια σε αυτό το κομμάτι γιατί μην ξεχνάς ότι πολλοί πειραματισμοι καταλήγουν σε ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, σε σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα και γενικά σε κάποια πράγματα δεν χωράει η απειρία ..

Η σεξουαλική υγεία ενός ζευγαριού είναι το άλφα και το ωμέγα μετά από τους βασικούς κανόνες επικοινωνίας.
 

Guest 434210

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά εφόσον ζούμε στην εποχή της ισότητας, καλό είναι να ξεπερναμε τα ταμπού και τις προκαταλήψεις προηγούμενων γενεών. Όπως μια γυναίκα δικαιούται μια όμορφη συμπεριφορά με κατανόηση και σεβασμό για την έναρξη της σεξουαλικής της ζωής. Έτσι δικαιούται και ένας άντρας. Φτάνει πια να θεωρείται ταμπού το να είναι ένας άντρας παρθένος σε μεγάλη ηλικία. Δικαίωμα του και επιλογή του. Δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να αποκλείουμε, να στοχοποιουμε και να περιθωριοποιουμε κανένα. Και κανένας δεν μπορεί να γίνει δερβεναγας στην ζωή κανενός. Το μόνο θεμιτό και σεβαστό, θεωρώ ότι είναι να μην έχει κάποια γυναίκα την υπομονή και την διάθεση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Προσωπικά εφόσον ζούμε στην εποχή της ισότητας, καλό είναι να ξεπερναμε τα ταμπού και τις προκαταλήψεις προηγούμενων γενεών. Όπως μια γυναίκα δικαιούται μια όμορφη συμπεριφορά με κατανόηση και σεβασμό για την έναρξη της σεξουαλικής της ζωής. Έτσι δικαιούται και ένας άντρας. Φτάνει πια να θεωρείται ταμπού το να είναι ένας άντρας παρθένος σε μεγάλη ηλικία. Δικαίωμα του και επιλογή του. Δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να αποκλείουμε, να στοχοποιουμε και να περιθωριοποιουμε κανένα. Και κανένας δεν μπορεί να γίνει δερβεναγας στην ζωή κανενός. Το μόνο θεμιτό και σεβαστό, θεωρώ ότι είναι να μην έχει κάποια γυναίκα την υπομονή και την διάθεση.

Ακριβώς. Το κάνουμε θέμα λες και το σεξ θέλει διδακτορικό για να γίνει. :hmm:
 

Experience

Νεοφερμένος

Ο Experience αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Μέγας μύθος το ότι εναλλαγή ερωτικών συντρόφων ιδιαίτερα στον άντρα, υποδηλώνει εμπειρία.
Δεν νιώθω ανάγκη να καταθέσω βιογραφικό, αλλά με την παραπάνω έννοια έχω τη σχετική εμπειρία και αυτό το αναφέρω για να μην οδηγηθεί κάποιος στη σκέψη "όσα δεν φτάνει η αλεπού..."
Ωστόσο, ως προς την εμπειρία του μεγάλου εραστή, δεν έχει και πολλά να προσφέρει αυτό.

Κατ'αρχάς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.
Παρότι υπάρχουν βασικές μέθοδοι ηδονισμού, αυτό δεν εγγυάται την πλήρη ικανοποίηση ιδιαίτερα στη γυναίκα.
Έχω ξαναγράψει πως ο άντρας δεν θέλει πολλά για να περάσει καλά. Δεν δουλεύει πολύ η άνω κεφαλή σε αυτά.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να μη νιώθει άγχος και... τελείωσε.
Αντίθετα η γυναίκα είναι ένα τεράστιο βιοχημικό εργοστάσιο και εμπλέκεται πολύ το μυαλό και ο ψυχισμός της.
Ας σημειώσουμε δε, πως είναι άλλο το να έχει οργασμό η γυναίκα και άλλο το να νιώσει απόλυτη ερωτική ικανοποίηση.

Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο, κάθε γυναίκα είναι εντελώς μοναδική και ιδιαίτερη.
Χρειάζεται να υπάρχει από πλευράς της εμπιστοσύνη, να νιώθει άνετα να είναι ο εαυτός της, να νιώθει ασφάλεια και τελικά πλήρη οικειότητα για να βοηθήσει τον άντρα να καταλάβει τι έχει ανάγκη.
Αν θέλει ο άντρας να κατακτήσει την πολυπόθηση εμπειρία, θα πρέπει πριν, να κατακτήσει την οικειότητα!
Και η οικειότητα εξάπαντος δεν είναι χαρακτηριστικό του εφήμερου.

Καθόλου δεν αποκλείεται ένας άντρας μετά την ολοκλήρωση της πράξης και ενώ νιώθει ότι ήταν υπέροχος, να δει τη γυναίκα να... κλαίει!
Καθόλου δεν αποκλείεται μετά από λίγο καιρό να δει την αμαζόνα του, αντί για ακόμα πιο εξτρίμ τρελίτσες, να του ζητά απλά μία αγκαλιά και δύο τρυφερά λόγια.
Άλλη ώρα πάλι μπορεί να συμβεί το εντελώς αντίθετο!

Στην εφήμερη σχέση, εξ ορισμού και οι δύο, βγάζουν κάτι λίγο έως πολύ διαφορετικό από τον πραγματικό εαυτό τους. Ιδιαίτερα η γυναίκα "υποχρεώνεται" ακόμα και σε κινήσεις που στην πραγματικότητα δεν της αρέσουν, απλά ενδίδει για να μη χάσει την εικόνα της σέξυ και μοιραίας.
Αυτό για εμάς τους άντρες είναι πολύ ωραίο όταν πρόκειται να κάνουμε σεξ αλλά στην πραγματικότητα συμφωνούμε ότι είναι βλακεία της γυναίκας, αφού το θεωρούμε απαράδεκτο όταν αφορά την κόρη ή τη μικρότερη αδελφή μας.

Η εναλλαγή πολλών ερωτικών συντρόφων, ιδιαίτερα σε μικρότερες ηλικίες, τη μόνη εμπειρία που δίνει στον άντρα είναι να διηγείται στους φίλους του τα κατορθώματά του.
Προσθέτει και κάμποση "σάλτσα" σε αυτά και ανάγεται σε "Καζανόβας" πετυχημένος.
Ο ίδιος περιγράφει με λεπτομέρειες πώς αποθεώνεται από κάθε γυναίκα που διαδοχικά σχετίζεται, ωστόσο το πιθανότερο είναι πως στη διάρκεια της πράξης και ενώ αυτός πιστεύει ότι δίνει ρέστα, η γυναίκα να σκέφτεται μέσα της "τι κάνει τόση ώρα ο μ....ς εκεί κάτω;"

Δεν απολυτοποιώ τίποτα, αλλά θεωρώ πως αναφέρομαι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.
Εξ άλλου το ότι δεν μπορούμε να απολυτοποιήσουμε τίποτα, είναι μία επιπλέον επιβεβαίωση πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική!

Τέλος, η ηλικία έναρξης σεξουαλικών επαφών, είναι απόλυτο δικαίωμα επιλογής καθενός.
Εφόσον δεν πρόκειται για βιολογικό ή ψυχοσωματικό πρόβλημα, η επιλογή σε κάθε περίπτωση είναι σεβαστή ή θα έπρεπε να είναι.
Είμαι κατά του μαζικού μαντρώματος των ανθρώπων με κρεμασμένες ταμπέλες στα αυτιά τους σαν τις αγελάδες για σφαγή.
Το πώς και πότε θα "ξεβουλώσει" τις σωληνώσεις του ο καθένας είναι αυστηρά προσωπική του υπόθεση και μηδόλως αφορά κανέναν άλλον, εκτός ίσως από αυτούς που τον αγαπούν πραγματικά.
Αυτό που κυρίως χρειάζεται είναι ίσως το πώς θα ξεβουλώσουμε τις εγκεφαλικές σωληνώσεις μας ώστε να πάψουμε να ασχολούμαστε με τις επιλογές των άλλων, ιδιαίτερα όταν αυτό δεν γίνεται από πραγματικό ενδιαφέρον, αλλά χάριν του κοινωνικού σχολιασμού, κοινώς κουτσομπολιού.

Καλή εβδομάδα!
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν νιώθω ανάγκη να καταθέσω βιογραφικό, αλλά με την παραπάνω έννοια έχω τη σχετική εμπειρία και αυτό το αναφέρω για να μην οδηγηθεί κάποιος στη σκέψη "όσα δεν φτάνει η αλεπού..."
Ωστόσο, ως προς την εμπειρία του μεγάλου εραστή, δεν έχει και πολλά να προσφέρει αυτό.

Κατ'αρχάς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.
Παρότι υπάρχουν βασικές μέθοδοι ηδονισμού, αυτό δεν εγγυάται την πλήρη ικανοποίηση ιδιαίτερα στη γυναίκα.
Έχω ξαναγράψει πως ο άντρας δεν θέλει πολλά για να περάσει καλά. Δεν δουλεύει πολύ η άνω κεφαλή σε αυτά.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να μη νιώθει άγχος και... τελείωσε.
Μας το παίζεις ειδήμων της ζωής και του σεξ (δεν ξέχασες να το παραλείψεις) αλλά μας γράφεις αυτές τις τελείως λανθασμένες αρλούμπες. Αν εσύ με το που δεις τρύπα μπορείς αμέσως να αποκτήσεις στύση, να ολοκληρώσεις, να ευχαριστηθείς το σεξ και να τελειώσεις έτσι απλά αν είσαι χαλαρός, χωρίς να απαιτούνται προκατακτικά ή άλλες διαδικασίες, που απαιτούν εγκεφαλικό stimulation, μην νομίζεις ότι είναι για όλους το ίδιο. Συγκεκριμένα εγώ γνωρίζω γυναίκες που ευχαριστιούνται και τελειώνουν με το σεξ πολύ εύκολα, και άνδρες που θέλουν παραπάνω δουλειά. Πρέπει να σταματήσουμε να αναπαράγουμε τα παραπάνω σεξιστικά και πατριαρχικά στερεότυπα ότι για τους άνδρες δεν δουλεύει η άνω κεφαλή κλπ ενώ οι γυναίκες δεν είναι άνθρωποι μάλλον και παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο ο εγκέφαλος. Είναι τελείως λάθος. Το σεξ αποτελεί εγκεφαλική διαδικασία πρωτίστως και αυτό ισχύει και για τα δυο φύλα. Αλλιώς θα το χώναμε σε ρολό από χαρτί τουαλέτας και θα γινόταν η δουλειά και δεν θα χρειαζόμασταν εναν άλλον άνθρωπο για να απολαύσουμε το σεξ.
 

Experience

Νεοφερμένος

Ο Experience αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Μας το παίζεις ειδήμων της ζωής και του σεξ (δεν ξέχασες να το παραλείψεις)
Ειδήμων δεν είναι αυτός που το κάνει σωστά, αλλά αυτός που ξέρει το σωστό ή τουλάχιστον ξέρει τα λάθη.
Σε αυτό τουλάχιστον το τελευταίο θα καυχιόμουν ναι, πως είμαι ειδήμονας. Έχω κάνει πάρα πολλά λάθη.
αλλά μας γράφεις αυτές τις τελείως λανθασμένες αρλούμπες.
Περιττός πλεονασμός. Υποθέτω οι αρλούμπες μόνο λανθασμένες μπορεί να είναι.
Όντως συχνά λέω αρλούμπες.
Αν εσύ με το που δεις τρύπα μπορείς αμέσως να αποκτήσεις στύση, να ολοκληρώσεις, να ευχαριστηθείς το σεξ και να τελειώσεις έτσι απλά αν είσαι χαλαρός,
"Τρύπα" είναι αρκετά άκομψος όρος. Μην ξεχνάς ότι όλων μας η ύπαρξη ξεκίνησε από εκεί.
Αλλά ο.κ., φαίνεται σε θύμωσα και δικαιολογώ την έξαψη.
Στα 87 μου φίλε, η μόνη μου ηδονή τα βράδια είναι πλέον το γιαουρτάκι. Κι αυτό 0%.
άλλες διαδικασίες, που απαιτούν εγκεφαλικό stimulation, μην νομίζεις ότι είναι για όλους το ίδιο.
Αντίθετα, πιστεύω πως για όλους είναι λίγο ή πολύ διαφορετικό.
Στις γυναίκες είναι πολύ πιο ιδιαίτερο και δεν εξαρτάται μόνο από τις εκκρίσεις του εγκεφάλου.
Συγκεκριμένα εγώ γνωρίζω γυναίκες που ευχαριστιούνται και τελειώνουν με το σεξ πολύ εύκολα, και άνδρες που θέλουν παραπάνω δουλειά.
Εγώ δεν έκανα αναφορά στο πόσο εύκολος ή δύσκολος είναι ο γυναικείος οργασμός, αλλά η ολοκληρωτική ερωτική απόλαυση που συνήθως δεν αρχίζει και τελειώνει στη διάρκεια της σεξουαλικής πράξης.
Κάποτε θα το καταλάβεις κι εσύ. Καλύτερα μην έχεις απόλυτα όταν είσαι (ή πρόκειται να είσαι) με την αγαπημένη σου.
Κοίτα να τη μελετάς και λιγότερο να τη διδάσκεις σε αυτά.
Πρέπει να σταματήσουμε να αναπαράγουμε τα παραπάνω σεξιστικά και πατριαρχικά στερεότυπα ότι για τους άνδρες δεν δουλεύει η άνω κεφαλή κλπ
Αυτό να το στείλεις σε νευροεπιστήμονες, ή στα εργαστήρια φαρμακοβιομηχανιών που απεγνωσμένα προσπαθούν να βρουν το γυναικείο viagra.
Σίγουρα θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα και θα το βρουν παρηγορητικό.
Εκτός κι αν είναι γυναίκες.
ενώ οι γυναίκες δεν είναι άνθρωποι μάλλον και παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο ο εγκέφαλος. Είναι τελείως λάθος.
Ναι όντως μπορεί να είναι λάθος.
Κι εγώ ακαδημαϊκά το λέω παιδί μου. Με αφορμή κάτι αρλούμπες που διάβαζα νωρίτερα εδώ https://www.psychologytoday.com/int...reasons-why-many-women-might-not-have-orgasms
Θα πρότεινα για να είμαστε σίγουροι να ρωτάμε τις ίδιες τις γυναίκες.
Να, αυτό θα ήταν μια καλά πρακτική, δεν νομίζεις;
Το σεξ αποτελεί εγκεφαλική διαδικασία πρωτίστως και αυτό ισχύει και για τα δυο φύλα. Αλλιώς θα το χώναμε σε ρολό από χαρτί τουαλέτας και θα γινόταν η δουλειά και δεν θα χρειαζόμασταν εναν άλλον άνθρωπο για να απολαύσουμε το σεξ.
Στη γυναίκα είναι λίγο πιο σύνθετο το θέμα.
Δεν νιώθω πίεση να σε πείσω. Ο χρόνος θα δουλέψει για σένα.
Καλή εβδομάδα!
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Που κολλάει το Viagra με την ολοκλήρωση και τον οργασμό; Το Viagra απλά σε βοηθάει να έχεις στύση στέλνοντας παραπάνω αίμα στο πουλί σου. Δεν σε βοηθάει να έχεις οργασμό. Τελείως σεξιστικές και απαρχαιωμένες οι θέσεις σου λέει άνδρας και γυναίκας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Experience

Νεοφερμένος

Ο Experience αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Που κολλάει το Viagra με την ολοκλήρωση και τον οργασμό; Το Viagra απλά σε βοηθάει να έχεις στύση στέλνοντας παραπάνω αίμα στο πουλί σου. Δεν σε βοηθάει να έχεις οργασμό.
Αχ βρε Τζόνι μου, το μυαλό σου στο πουλί και τον οργασμό είναι. Αλλά φυσιολογικό είναι σε εσάς τα παιδιά.
Δεν έκανα τέτοια σύνδεση λεβέντη μου. Ξαναδιάβασε τι έγραψα.

Αν το θέλεις και στην επιστημονική βερσιόν, το βιάγκρα δεν βοηθά τόσο στο να έχεις στύση λεβεντονιέ μου.
Απλά εμποδίζει το ένζυμο PDE-5 που καταστέλλει τη στύση.
Έγραψα λοιπόν, ότι στον άντρα είναι πιο απλή η σεξουαλική βοήθεια γιατί είναι καθαρά οργανική.
Όταν τη βρουν και για τις γυναίκες, (αν τη βρουν) θα θησαυρίσουν.
Αλλά μέχρι τότε, η γυναίκα παραμένει γρίφος για ζόρικους λύτες.

Αν θες λοιπόν μία συμβουλή από βαθύ γήρας, άκουσέ με και μη λες πολλά για τις γυναίκες.
Αν θες να μαθαίνεις, να τις ρωτάς. Και πιο σωστά να ΤΗΝ ρωτάς, αυτή που θα σε ενδιαφέρει πραγματικά.

Τελείως σεξιστικές και απαρχαιωμένες οι θέσεις σου λέει άνδρας και γυναίκας.

ο.κ. Μη μου στενοχωριέσαι.
Είναι αλήθεια πως έχω απαρχαιωμένες θέσεις. Επέτρεψε μία ένσταση για το "σεξιστικές".
Αυτά.
Βάζω μία τελεία εδώ, γιατί σε βλέπω ενοχλημένο ενώ εγώ στην ηλικία μου χρειάζομαι ησυχία πασά μου.
Πάω για το γιαουρτάκι μου.
Να'σαι καλά.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αχ βρε Τζόνι μου, το μυαλό σου στο πουλί και τον οργασμό είναι. Αλλά φυσιολογικό είναι σε εσάς τα παιδιά.
Δεν έκανα τέτοια σύνδεση λεβέντη μου. Ξαναδιάβασε τι έγραψα.

Αν το θέλεις και στην επιστημονική βερσιόν, το βιάγκρα δεν βοηθά τόσο στο να έχεις στύση λεβεντονιέ μου.
Απλά εμποδίζει το ένζυμο PDE-5 που καταστέλλει τη στύση.
Έγραψα λοιπόν, ότι στον άντρα είναι πιο απλή η σεξουαλική βοήθεια γιατί είναι καθαρά οργανική.
Όταν τη βρουν και για τις γυναίκες, (αν τη βρουν) θα θησαυρίσουν.
Αλλά μέχρι τότε, η γυναίκα παραμένει γρίφος για ζόρικους λύτες.

Αν θες λοιπόν μία συμβουλή από βαθύ γήρας, άκουσέ με και μη λες πολλά για τις γυναίκες.
Αν θες να μαθαίνεις, να τις ρωτάς. Και πιο σωστά να ΤΗΝ ρωτάς, αυτή που θα σε ενδιαφέρει πραγματικά.



ο.κ. Μη μου στενοχωριέσαι.
Είναι αλήθεια πως έχω απαρχαιωμένες θέσεις. Επέτρεψε μία ένσταση για το "σεξιστικές".
Αυτά.
Βάζω μία τελεία εδώ, γιατί σε βλέπω ενοχλημένο ενώ εγώ στην ηλικία μου χρειάζομαι ησυχία πασά μου.
Πάω για το γιαουρτάκι μου.
Να'σαι καλά.
Το αντίστοιχο με τα viagra και παρόμοια φάρμακα το αντιλαμβάνομαι ως μια κολπική κρέμα.
Θες εγκεφαλική διέγερση και στα δυο φύλα , δεν σου προκαλούν επιθυμία αυτά για επαφή.
Αυτά είναι μάλλον όταν το σώμα δεν ακολουθεί τις εγκεφαλικές επιθυμίες σου λόγω άγχους /γήρανσης.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να σταματήσουμε να αναπαράγουμε τα παραπάνω σεξιστικά και πατριαρχικά στερεότυπα
Είπα κι εγώ, 35 μηνύματα και να μην έχει γράψει κανείς μαλακιες για την πατριαρχία; Άρχισα να αισθάνομαι περίεργα.
Στα 87 μου φίλε, η μόνη μου ηδονή τα βράδια είναι πλέον το γιαουρτάκι. Κι αυτό 0%.
Παππού έχω μια απορία, το σεξ γινεται καλύτερο όσο περνάνε τα χρόνια ή χειρότερο; Ρωτάω γιατί εδώ που είμαι ήσουνα και εκεί μου είσαι θα ρθω.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν το θέλεις και στην επιστημονική βερσιόν, το βιάγκρα δεν βοηθά τόσο στο να έχεις στύση λεβεντονιέ μου.
Απλά εμποδίζει το ένζυμο PDE-5 που καταστέλλει τη στύση.
Έγραψα λοιπόν, ότι στον άντρα είναι πιο απλή η σεξουαλική βοήθεια γιατί είναι καθαρά οργανική.
Όταν τη βρουν και για τις γυναίκες, (αν τη βρουν) θα θησαυρίσουν.
Αλλά μέχρι τότε, η γυναίκα παραμένει γρίφος για ζόρικους λύτες.
Η γυναίκα δεν χρειάζεται στύση για να γίνει η δουλειά. Δεν υπάρχει "αντίστοιχο" σε γυναίκα. Οι άνδρες έχουν προβλήματα στυσεων για διάφορους λόγους (η έλλειψη εγκεφαλικής διέγερσης μπορεί να είναι ένας από αυτούς) και το Viagra βοηθάει στην καταπολέμηση αυτού ώστε να μπορεί να γίνει η πράξη του σεξ (εκτός και αν μπορείς να μπεις χωρίς στύση τότε είσαι βασιλιάς). Η γυναίκα δεν έχει αντίστοιχο πρόβλημα ώστε να χρειάζεται να βρεθεί κάποιου είδους τέτοιας λύσης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top