Απειρία ανδρών σε μεγάλη ηλικία

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αν είναι έτσι πιο το πρόβλημα να μην κάνει απλά αυτό και ο άντρας;
Ρε δεν πάνε να κουρευτούν κιόλας να σκάσουμε θέλει ..

Εγώ απλά βάζω μια διαφορά στα φύλα . Δηλαδή πως να το πω αν ο άντρας είναι κακός εραστής και η γυναίκα διεγερθεί 50%, ο άντρας με την αντίστοιχη γυναίκα, μπορεί να διεγερθεί 70%. Αυτό πιστεύω.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ρε δεν πάνε να κουρευτούν κιόλας να σκάσουμε θέλει ..

Εγώ απλά βάζω μια διαφορά στα φύλα . Δηλαδή πως να το πω αν ο άντρας είναι κακός εραστής και η γυναίκα διεγερθεί 50%, ο άντρας με την αντίστοιχη γυναίκα, μπορεί να διεγερθεί 70%. Αυτό πιστεύω.
Εδω να προσθεσω το κεφαλαιο της προσποιησης συμβαινει σε αντρες γυναικες, οποτε αυτο το 50-70% που λες ειναι σχετικο. Δεν ξερουμε το πραγματικο ποσοστο ακριβως γιατι δεν ειμαστε μεσα στο μυαλο του αλλου τη δεδομενη στιγμη να δουμε τι σκεφτεται. Αρα εχουμε μονο σωματικη διεγερση. Η εγκεφαλικη ομως?
Ολα αλλαζουν. Και δεν ξερουμε κιολας επακριβως.Γιατι το 70% μπορει να ειναι προσποιηση αυτο θελω να πω.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Τέλος πάντων επειδή μπλέξαμε με το τί είπε ο ένας κι ο άλλος, εγώ λέω ότι οι άντρες πάντα ερεθίζονται και πάντα θα ερεθίζονται ακόμη κι αν όλες οι γυναίκες κυκλοφορούν γυμνές για χρόνια. Είναι η βιολογία έτσι γιατί πρέπει να αναπαραγομαστε (κι αυτό debatable το αν πρέπει). Οπότε αυτοί που λένε ότι εγώ δεν κάθομαι στην καθεμία που μου κουνιέται και το παίζω βαρυμαγκας και θέλω την πορνοστάρ για να κάνω σεξ τα ακούω βερεσε. Για τον άντρα οποιοδήποτε σεξ είναι αποδεκτό.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,109 μηνύματα.
Συμφωνησα με τις απαντησεις καποιων μελων στο πως τοποθετηθηκαν, σαφως η εμπειρια ειναι κατι που εξαρταται απο πολλους παραγοντες, εγω δε θα ελεγα γιατι ενας αντρας ή μια γυναικα ειναι απειροι, εξαλλου αυτο ειναι θεμα προσωπικο του καθενος οπως προειπαν κι αλλοι, εγω θα ελεγα να τοποθετηθουμε στο γιατι σημερα, γιατι δεν ζουμε στο 1920,γιατι λοιπον σημερα ολο και περισσοτεροι ανδρες γυναικες (δεν θα βαλω τον ορο μεγαλοι σε ηλικια, ας το αφησουμε με αστερισκο γιατι αλλαζει), επομενως γιατι τοσοι ανθρωποι παραμενουν απειροι? Και δε μιλω για την απειρια ως απειρια μιλω γιατι βλεπω εχουμε ηδη περασει στην απεναντι οχθη, καποιους να λενε εγω θα μεινω για παντα μονος. Οκ. Επιλογη σου. Αλλα γιατι τοσες πολλες περιπτωσεις? Τι φταιει? Η υπερεκθεση? Γιατι καποιοι μιλησαν ολα και στο πιατο. Ή η κοινωνικη απομονωση? Τι ακριβως? Απλα το αφηνω σαν ερωτημα οποιος/α θελει γραφει σχετικα. @Giota2000 υπεροχο το θεμα κι ευχαριστουμε! 👍

διότι ο άντρας και η γυναίκα σήμερα, βομβαρδίζονται καθημερινά από τα μέσα ενημέρωσης, τα μέσα λάιφστάιλ, το ιντερνετ κλπ, από πρότυπα ομορφιάς, τα οποία δεν πληρούν απαραίτητα. αποτέλεσμα, η ατολμία, τα "υψηλά" στανταρντς και γενικότερα η σεξουαλική καταπίεσις.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και επιτελους ας αποδεχτουμε πως ο ανδρας ειναι αρκετα καταπιεσμενος με τα τοσα high standards που του εχουν τεθει.
Να ειναι ωραιος να ειναι γυμνασμενος να ειναι brutal να μην ειναι brutal να ειναι πλουσιος να παιρνει αποφασεις να ειναι ασσος στο κρεβατι να ειναι δυνατος και ως ανταλλαγμα να μην εχει και πολλες απαιτησεις επειδη εχει πουλι.
Σορι αλλα αν πανε και κερατωνουν μετα ναι μεν δε δικαιολογειται,αλλα ενα ελαφρυντικο του το δινεις.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Και επιτελους ας αποδεχτουμε πως ο ανδρας ειναι αρκετα καταπιεσμενος με τα τοσα high standards που του εχουν τεθει.
Να ειναι ωραιος να ειναι γυμνασμενος να ειναι brutal να μην ειναι brutal να ειναι πλουσιος να παιρνει αποφασεις να ειναι ασσος στο κρεβατι να ειναι δυνατος και ως ανταλλαγμα να μην εχει και πολλες απαιτησεις επειδη εχει πουλι.
Σορι αλλα αν πανε και κερατωνουν μετα ναι μεν δε δικαιολογειται,αλλα ενα ελαφρυντικο του το δινεις.
Όποιος θέλει την π... πρέπει να βρει και την βούρτσα. Δεν τον υποχρεώνει κανείς να έχει σχέση και να απατάει, μπορεί να μείνει μόνος του και να γυρνάει με όσες θέλει.

Κατά τη γνώμη μου το να είσαι άντρας σήμερα είναι το καλύτερο που μπορεί να σου τύχει. Μετά το φεμινισμό οι υποχρεώσεις των αντρών έχουν μειωθεί κατακόρυφα, οι γυναίκες έχουν αναλάβει πάρα πολλές υποχρεώσεις, παράλληλα πρέπει να προσπαθούν συνέχεια να είναι όμορφες γλυκές καλλιεργημένες αλλά και να φέρνουν λεφτά στο σπίτι. Ο άντρας σήμερα έχει άπειρες επιλογές και στα εργασιακά αλλά και στα προσωπικά του. Δεν χρειάζεται ποτέ να κάνει σχέση αν δεν θέλει, μπορεί να έχει όποια γυναίκα θέλει γιατί οι περισσότερες πλέον είναι εύκολες και όταν κάποια στιγμή αποφασίσει να κάνει οικογένεια οι ευθύνες που είχε παλιά έχουν πέσει στο μισό. Οπότε εντάξει μου φαίνεται και λίγο γελοίο να ακούω ότι έχουμε πολλές απαιτήσεις από τους άντρες.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδω να προσθεσω το κεφαλαιο της προσποιησης συμβαινει σε αντρες γυναικες, οποτε αυτο το 50-70% που λες ειναι σχετικο. Δεν ξερουμε το πραγματικο ποσοστο ακριβως γιατι δεν ειμαστε μεσα στο μυαλο του αλλου τη δεδομενη στιγμη να δουμε τι σκεφτεται. Αρα εχουμε μονο σωματικη διεγερση. Η εγκεφαλικη ομως?
Ολα αλλαζουν. Και δεν ξερουμε κιολας επακριβως.Γιατι το 70% μπορει να ειναι προσποιηση αυτο θελω να πω.

Καλημέρα !
Κατά πόσο όμως μπορούμε να μιλάμε για προσποίηση και για ποσοστά από την στιγμή που ο άντρας δεν μπορεί να υποστηρίξει κάτι τέτοιο όπως η γυναίκα ?
Αντιλαμβανόμαστε ότι μιλάμε για μια τελείως άνιση σύγκριση .

Η γυναίκα άνετα μπορεί να προσποιηθεί ότι έκανε το τέλειο σεξ με έναν άντρα ,ότι είχε τον καλύτερο και τον εντονότερο οργασμό θέλοντας μόνο να προσφέρει την ηθική ικανοποίηση σε έναν τύπο που έχει μεγάλη σημασία γι αυτόν μόνο το αποτέλεσμα .
Μπορεί άνετα να προσποιείται - "προσφέρει " συνεχείς οργασμους δίχως να υπάρχει καμια παύση .

Ο άντρας πως μπορεί να το προσφέρει όλο αυτό αφού οργανικά είναι αδύνατο να προσποιείται την τέλεια και συνεχείς κορύφωση του?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλημέρα !
Κατά πόσο όμως μπορούμε να μιλάμε για προσποίηση και για ποσοστά από την στιγμή που ο άντρας δεν μπορεί να υποστηρίξει κάτι τέτοιο όπως η γυναίκα ?
Αντιλαμβανόμαστε ότι μιλάμε για μια τελείως άνιση σύγκριση .

Η γυναίκα άνετα μπορεί να προσποιηθεί ότι έκανε το τέλειο σεξ με έναν άντρα ,ότι είχε τον καλύτερο και τον εντονότερο οργασμό θέλοντας μόνο να προσφέρει την ηθική ικανοποίηση σε έναν τύπο που έχει μεγάλη σημασία γι αυτόν μόνο το αποτέλεσμα .
Μπορεί άνετα να προσποιείται - "προσφέρει " συνεχείς οργασμους δίχως να υπάρχει καμια παύση .

Ο άντρας πως μπορεί να το προσφέρει όλο αυτό αφού οργανικά είναι αδύνατο να προσποιείται την τέλεια και συνεχείς κορύφωση του?
Καλημερα! 👍
Λοιπον και οι αντρες προσποιουνται οργασμο και μαλιστα οταν για αυτους η παρτενερ ειναι μη ελκυστικη/ειναι κουρασμενοι ή απλα δεν θελουν. Δεν το ειπα εγω πρωτη φορα. Υπαρχει. Στις γυναικες για χρονια ειναι ολα αυτα που λεγαμε, οτι ναι η γυναικα προσποιειται για να δωσει ευχαριστηση για να μην τον κανει να νιωσει ασχημα και αποτυχημενος. Ελα ομως που το κανουν και οι αντρες. Δεν το λεω εγω, το λεει ερευνα/επιστημονες. Παραθετω και το αρθρο για οποιον/αν θελει.
Γιαυτο αναρωτηθηκα πριν στην απαντηση μου, πως μιλαμε οτι ο αλλος εχει διεγερθει 70% αφου και αυτο δεν μπορουμε να το διαπιστωσουμε φουλ, μπορει να ενυπαρχει προσποιηση για τους δικους τους λογους ο καθενας ετσι? Και απο αυτο ξεκινανε πολλα. Πολλα ερωτηματα αν θες. Πολλες συζητησεις.
Μέχρι σήμερα οι ψεύτικοι οργασμοί, λόγω στατιστικών και μάλλον επιπόλαιης αρθρογραφίας θεωρούνταν αποκλειστικότητα του γυναικείου πληθυσμού. Όμως, φαίνεται ότι και οι άντρες έχουν μερίδιο σ' αυτό του είδους τα ψέματα, απλώς οι λόγοι για τους οποίους υποκρίνονται οργασμό είναι σαφώς διαφορετικοί και λιγότερο αλτρουϊστικοί από αυτούς των γυναικών. Ειδικότερα και βάσει σχετικής μελέτης του Πανεπιστημίου του Κάνσας, σχεδόν το 1/4 των αντρών που απάντησαν σε συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο για τη συχνότητα και την ποιότητα των σεξουαλικών τους επαφών, απάντησε ότι έχει μπει στη διαδικασία να προσποιηθεί οργασμό κατά τη διάρκεια του σεξ, τόσο με τη σύντροφό του (λογικό ή έστω αναμενόμενο), όσο και με περιστασιακές σχέσεις (οριακά ανεξήγητο). Οι λόγοι; Το μεγαλύτερο ποσοστό των συμμετεχόντων στην έρευνα απάντησαν ότι αναγκάστηκαν να προσποιηθούν είτε επειδή είχαν κουραστεί, είτε επειδή δεν είχαν διάθεση, είτε επειδή απλώς βαρέθηκαν να ολοκληρώσουν. Σύμφωνα με την επικεφαλής της έρευνας Charlene L. Muehlenhard, καθηγήτρια Ψυχολογίας και Σπουδών Φύλου, στην ερώτηση για το πώς ένας άντρας προσποιείται οργασμό, οι απαντήσεις ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες. Οι συμμετέχοντες απάντησαν ότι επιτάχυναν τις κινήσεις τους, «παγώνοντας» μετά από λίγο σε συγκεκριμένη στάση, ενώ ταυτόχρονα υποκρίνονταν κόπωση, λαχάνιασμα και εξάντληση, ώστε να γίνουν πιστευτοί. Πολλοί από τους συμμετέχοντες απάντησαν επίσης ότι σε μία τέτοιου είδους συμπεριφορά μπορεί να βοηθήσει και η χρήση προφυλακτικού, που συνήθως προστατεύει από τα αποκαλυπτήρια του ψεύδους. Επίσης, απάντησαν ότι προς αυτή την κατεύθυνση βοηθούν και τα χαμηλωμένα φώτα ή ο ανύπαρκτος φωτισμός που διευκολύνουν την αφαίρεση του προφυλακτικού, χωρίς να το δει η παρτενέρ και να χρειαστεί να εξηγήσουν το οτιδήποτε. Γιατί, όμως, ένας άντρας να προσποιηθεί οργασμό; Σε αντίστοιχες έρευνες οι γυναίκες συμμετέχουσες απαντούσαν ότι ο σύντροφος τους δεν ήταν ικανός να τις φέρει σε οργασμό, οπότε τερμάτιζαν την επαφή με ένα ψέμα. Η αντίστοιχη απάντηση των αντρών αφορά τον βαθμό έλξης προς τη σύντροφο. Έτσι ένα μεγάλο ποσοστό συμμετεχόντων απάντησε ότι κατά τη διάρκεια του σεξ η παρτενέρ δεν ήταν αρκετά ελκυστική, δημιουργώντας ακόμη και πρόβλημα με τη στύση. Για λόγους γοήτρου, σύμφωνα πάντα με τα αποτελέσματα της έρευνας, ένας άντρας θα παραμείνει στη σεξουαλική αρένα και απλώς θα λειτουργήσει διεκπεραιωτικά -και με ψέμα στο τέλος- για να ελαχιστοποιήσει το ρίσκο να εκτεθεί ή να κατηγορηθεί για ανεπάρκεια. Βάσει της ίδια έρευνας για κάθε 67% γυναικών που υποκρίνεται οργασμό, υπάρχει ένα 28% ανδρών που κάνει ακριβώς το ίδιο, ενώ ένα συντριπτικό ποσοστό δηλώνει ότι το σεξ (πόσω μάλλον το όχι ικανοποιητικό σεξ) διαρκεί πολύ περισσότερο απ' όσο μπορεί να αντέξει, οπότε είτε στην περίπτωση του ανδρικού είτε στην περίπτωση του γυναικείου κοινού πρόκειται για έναν διπλωματικό τερματισμό, μίας δυσάρεστης, άβολης ή απλώς μη ικανοποιητικής επαφής. Με στοιχεία από Guardian, MenSHealth.com (πηγη. Lifo.gr)
@Margarita 00 συμβαινει και δεν θα το μαθουμε ποτέ οπως και δεν το μαθαινει η αντιστοιχη πλειοψηφια των ανδρων που προσποιουνται οι γυναικες εραστες. Το ερωτημα ειναι γιατι εφοσον αναγκαζεται καποιος να προσποιηθει, γιατι να εισαι με αυτον τον ερωτικο συντροφο για παραδειγμα? Αφου δε σου βγαινει προσποιεισαι γιατι να μην εισαι με εναν/μια που σου βγαινει αληθινα, κι εδω με αστερισκο το αληθινα, γιατι ειλικρινα στο μυαλο του αλλου δεν θα μπουμε ποτέ και ουτε ξερουμε τις διαδρομες του.
Εχουμε αυτο που εχουμε λοιπον. Γιατι καποιος συνεχιζει μια κατασταση να την πω ανευχαριστητη για εκεινον για εκεινην? Και εκει ξεκινουν πολλα. Επειδη σκεφτονται αλλους εκεινη τη στιγμη? Επειδη βολευονται με το λιγο απο το ανυπαρκτο της μοναξιας? Πολλες οι συζητησεις.
Οποιος α θελει να επεκταθει να πει τη γνωμη του δεκτη καθε αποψη. Ευχαριστω @Margarita 00! 👍
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Margarita 00 συμβαινει και δεν θα το μαθουμε ποτέ οπως και δεν το μαθαινει η αντιστοιχη πλειοψηφια των ανδρων που προσποιουνται οι γυναικες εραστες
Ναι ξέρεις στους άνδρες υπάρχει και μια χειροπιαστή απόδειξη.
Το χειροπιαστή μην το πάρετε κυριολεκτικά. Ή πάρτε το, γούστα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Και επιτελους ας αποδεχτουμε πως ο ανδρας ειναι αρκετα καταπιεσμενος με τα τοσα high standards που του εχουν τεθει.
Να ειναι ωραιος να ειναι γυμνασμενος να ειναι brutal να μην ειναι brutal να ειναι πλουσιος να παιρνει αποφασεις να ειναι ασσος στο κρεβατι να ειναι δυνατος και ως ανταλλαγμα να μην εχει και πολλες απαιτησεις επειδη εχει πουλι.
Σορι αλλα αν πανε και κερατωνουν μετα ναι μεν δε δικαιολογειται,αλλα ενα ελαφρυντικο του το δινεις.
Οι γυναικες αντιστοιχα δεν κουβαλανε τα high standards και πολλες φορες την κριτικη των ανδρων? Νομιζω και οι δυο πλευρες ανδρες γυναικες κουβαλανε πολλη πιεση αν θες να ειναι ολα αυτα, ωραιοι/ες εμφανισιμοι, με λεφτα, με επιδοσεις, με κατακτησεις, κι οταν κατι απο αυτα δεν παει καλα, οπως και το θεμα μας καποιοι/ες μεγαλοι ναι σχετικη η ηλικια, βλεπουμε να μην εχουν προχωρησει καν.
Εγω εστιαζω στους λογους. Παντα και καθε περιπτωση να τη βλεπουμε μεμονωμενα και διαφορετικα. Οπως γιατι ενας ανδρας μια γυναικα κερατωνουν μεχρι τη δυσκολια ανευρεσης ερωτικου συντροφου. Δεν μιλαω για την ξεπετα. Αυτη εκ των πραγματων ειναι σαν το fast food.
Μιλω για οσα κανουν εκεινουν και εκεινες να μενουν αν οχι απειροι (γιατι αυτο ειναι σχετικο) να μενουν μακρια απο τον ερωτα και τη συντροφικοτητα οπως την αντιλαμβανεται ο καθενας. Και παλι ολα αυτα ειναι επιλογες και παλι ελευθερα ο καθενας κανει οτι θελει. Θελω να πω το θεμα ειναι ευρυ δεν τελειωνει με ενα ελαφρυντικο στους αντρες. Οι γυναικες? Ειναι πολλα τα επιμερους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι ξέρεις στους άνδρες υπάρχει και μια χειροπιαστή απόδειξη.
Το χειροπιαστή μην το πάρετε κυριολεκτικά. Ή πάρτε το, γούστα.
Το αρθρο ηταν κατατοπιστικο και στο χειροπιαστη αποδειξη που θελετε. Παιρνει ενα χαπακι και ολα ειναι χειροπιαστα αγαπη μου. Γιαυτο αναρωτηθηκα και εθεσα τον προβληματισμο.
Σαφως εκει που δεν υπαρχει εκει ειναι αλλη υποθεση.
Αλλα για το κομματι της προσποιησης ναι υπαρχει.Οπως και μια γυναικα αντιστοιχα μπορει να μην ερθει καν σε οργασμο αρα κι εκει φαινεται να το πουμε οπως και το χειροπιαστη αποδειξη. Απλα στις γυναικες το θεωρουμε αυτονοητο στους ανδρες θελουμε χειροπιαστα. Ωραια τα εχουμε τα χειροπιαστα. Με το μυαλο του ομως τι γινεται? Αυτο λεω. Εξου και η προσποιηση. Απλα δε σε γουσταρει και δε θα στο πει. Θα το κανει και δεν θα το μαθεις και ποτέ. Οπως και δεν το μαθαινουμε τοσοι αλλοι.
Μην εξιδανικευετε καταστασεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημερα! 👍
Λοιπον και οι αντρες προσποιουνται οργασμο και μαλιστα οταν για αυτους η παρτενερ ειναι μη ελκυστικη/ειναι κουρασμενοι ή απλα δεν θελουν. Δεν το ειπα εγω πρωτη φορα. Υπαρχει. Στις γυναικες για χρονια ειναι ολα αυτα που λεγαμε, οτι ναι η γυναικα προσποιειται για να δωσει ευχαριστηση για να μην τον κανει να νιωσει ασχημα και αποτυχημενος. Ελα ομως που το κανουν και οι αντρες. Δεν το λεω εγω, το λεει ερευνα/επιστημονες. Παραθετω και το αρθρο για οποιον/αν θελει.
Γιαυτο αναρωτηθηκα πριν στην απαντηση μου, πως μιλαμε οτι ο αλλος εχει διεγερθει 70% αφου και αυτο δεν μπορουμε να το διαπιστωσουμε φουλ, μπορει να ενυπαρχει προσποιηση για τους δικους τους λογους ο καθενας ετσι? Και απο αυτο ξεκινανε πολλα. Πολλα ερωτηματα αν θες. Πολλες συζητησεις.

@Margarita 00 συμβαινει και δεν θα το μαθουμε ποτέ οπως και δεν το μαθαινει η αντιστοιχη πλειοψηφια των ανδρων που προσποιουνται οι γυναικες εραστες. Το ερωτημα ειναι γιατι εφοσον αναγκαζεται καποιος να προσποιηθει, γιατι να εισαι με αυτον τον ερωτικο συντροφο για παραδειγμα? Αφου δε σου βγαινει προσποιεισαι γιατι να μην εισαι με εναν/μια που σου βγαινει αληθινα, κι εδω με αστερισκο το αληθινα, γιατι ειλικρινα στο μυαλο του αλλου δεν θα μπουμε ποτέ και ουτε ξερουμε τις διαδρομες του.
Εχουμε αυτο που εχουμε λοιπον. Γιατι καποιος συνεχιζει μια κατασταση να την πω ανευχαριστητη για εκεινον για εκεινην? Και εκει ξεκινουν πολλα. Επειδη σκεφτονται αλλους εκεινη τη στιγμη? Επειδη βολευονται με το λιγο απο το ανυπαρκτο της μοναξιας? Πολλες οι συζητησεις.
Οποιος α θελει να επεκταθει να πει τη γνωμη του δεκτη καθε αποψη. Ευχαριστω @Margarita 00! 👍
Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες αλλά νομίζω το θέμα δεν είναι γιατί γίνεται όλο αυτό και γιατί κάποιος επιλέγει να είναι μέσα σε μια σχέση .
Αυτό είναι άλλο κομμάτι τελείως ξεχωριστό και σε αυτό νομίζω παίζουν ρόλο και άλλα πολλά χαρακτηριστηκα του ανθρώπου ...
Το να μπούμε στην διαδικασία να χαρακτηρίσουμε αυτό το κομμάτι νομίζω είναι τελείως ανούσιο γιατί για να γίνεται από μια μερίδα ανθρώπων πάει να πει ότι καλύπτει κάποια κενά του και είναι απόλυτα σεβαστά εφόσον δεν επηρεάζουν την δική μας ζωή .

Έπειτα η γυναίκα ει άι σε πολύ πιο πλεονεκτική θέση να αντιληφθεί ποτέ ένας άντρας προσποιείται και πότε όχι .
Τα κριτιρια πολλά και δεν μπορούν να αναπτυχθούν δημοσίως και νομίζω δεν υπάρχει και λόγος από την στιγμή που είμαστε ενήλικες και αντιλαμβανόμαστε τι εννοώ .
Μια γυναίκα η οποία εχει μια άλφα εμπειρία μπορεί πιο εύκολα να αντιληφθεί κάτι τέτοιο .
Που θέλω να καταλήξω ?

Ότι η γυναίκα σωματικά και οργανικά είναι σε μεγαλύτερη πλεονακτηκη θέση ώστε να προσποιηθεί ένα έντονο και τέλειο οργασμό από έναν άντρα που όλο αυτό μπορεί να γίνει άμεσα αντιληπτό από εκείνη ..
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@EvanescenceQ οι γυναίκες κατάπιεζονται κοινωνικά όσον αφορά τον ερωτικό τομέα κυρίως σε ότι έχει σχέση με θέματα εμφάνισης. Κανείς δεν λέει πως αυτό είναι κάτι λίγο ή δεν είναι κάτι εντελώς ψυχοφθορο για τις γυναίκες, αλλά είναι το μοναδικό χτυπητο σημείο, αυτό και η δημιουργία οικογένειας. Για τους άντρες υπάρχουν τα στανταρντς στην εμφάνιση φυσικά, τα οποία είναι και χειρότερα από τα γυναικεία, διότι οι γυναίκες κρίνονται πχ για τα κιλά τους, ή γιατί είναι απεριποιητες, και έχουν ένα κάρο κοινωνικά αποδεκτούς τρόπους για να τα διορθώσουν αυτά, ενώ ο άντρας θα κριθεί πχ για το ύψος τους, ή για το μικρό του το πουλί, και μάλιστα είναι πολύ σύνηθες και κοινωνικα επιτρεπτό να κοροϊδεύει μια γυναίκα έναν άντρα γι αυτά τα θέματα. Θα κριθεί επίσης σφοδρα για την ικανότητα του, και για το στατους του στην κοινωνία, καθώς οι άντρες είναι απλά success objects. Ως γυναικα έχεις την πολυτέλεια να εισαι εντελώς άχρηστη και να το δηλώνεις κιόλας, και δεν πρόκειται να στερηθείς σχέσεις ή να σε απορριψουν κοινωνικα γι αυτό. Ως άντρας όχι. Έχεις το βάρος του performance σε κάθε τομέα της ζωής, και αν δεν τα καταφέρνεις πουλο. Αν πεις κάτι για όλα αυτά δεν είσαι άντρας, εισια crying little bitch. Πρέπει πάντα να έχεις αυτοπεποίθηση άσχετα με τα circumstances της ζωής σου, να τρως τα άκυρα στην μάπα το ένα μετά το άλλο χωρίς να δείχνεις ότι σε επηρεάζουν, να βγάζεις εν τέλει το φίδι πάντα από την τρύπα γιατί αν δεν μπορείς τι άντρας εισια εσύ, και άλλα τέτοια ωραία.

Αυτά τι νομίζετε πως δημιουργούν στην ψυχή ενός άντρα αν όχι συνεχόμενο άγχος για το αν μένει πίσω στη ζωή;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες αλλά νομίζω το θέμα δεν είναι γιατί γίνεται όλο αυτό και γιατί κάποιος επιλέγει να είναι μέσα σε μια σχέση .
Αυτό είναι άλλο κομμάτι τελείως ξεχωριστό και σε αυτό νομίζω παίζουν ρόλο και άλλα πολλά χαρακτηριστηκα του ανθρώπου ...
Το να μπούμε στην διαδικασία να χαρακτηρίσουμε αυτό το κομμάτι νομίζω είναι τελείως ανούσιο γιατί για να γίνεται από μια μερίδα ανθρώπων πάει να πει ότι καλύπτει κάποια κενά του και είναι απόλυτα σεβαστά εφόσον δεν επηρεάζουν την δική μας ζωή .

Έπειτα η γυναίκα ει άι σε πολύ πιο πλεονεκτική θέση να αντιληφθεί ποτέ ένας άντρας προσποιείται και πότε όχι .
Τα κριτιρια πολλά και δεν μπορούν να αναπτυχθούν δημοσίως και νομίζω δεν υπάρχει και λόγος από την στιγμή που είμαστε ενήλικες και αντιλαμβανόμαστε τι εννοώ .
Μια γυναίκα η οποία εχει μια άλφα εμπειρία μπορεί πιο εύκολα να αντιληφθεί κάτι τέτοιο .
Που θέλω να καταλήξω ?

Ότι η γυναίκα σωματικά και οργανικά είναι σε μεγαλύτερη πλεονακτηκη θέση ώστε να προσποιηθεί ένα έντονο και τέλειο οργασμό από έναν άντρα που όλο αυτό μπορεί να γίνει άμεσα αντιληπτό από εκείνη ..
Σωστα ναι αλλα και παλι ο αντρας μπορει να προσποιηθει εκεινη τη στιγμη για παραδειγμα και να μην το καταλαβει η αλλη. Αυτο θελω να πω. Το γιατι μενει κανεις σε κατι τετοιο ειναι αλλη κουβεντα ενταξει.
Γιατι δεν το αποδεχεστε? Σας χαλαει το ονειρο?
Οτι καποια φουλ ερωτικη στιγμη που τη διαπιστωσατε και τη διαπιστωσαμε οτι ηταν φουλ ερωτικη, για οσα ειπατε, ενδεχομενως τελικα να ηταν προσποιηση? Συγνωμη οπως και η γυναικα εχει το αλλοθι το εχει και ο αντρας να προσποιηθει. Απλα σας χαλαει τη φαντασιωση ή την αναμνηση οτι ενδεχομενως να μην ηταν αυτο που πιστευαμε τελικα. Και αυτο ειναι η αληθεια. Μπορει να ηταν προσποιηση για τους δικους τους λογους και δεν θα το μαθουμε και ποτέ. Προσποιουνται εξισου καλα ανδρες γυναικες ετσι?
Πολλα τα παραδειγματα.
Τι μας χαλαει σε κατι τετοιο λοιπον?
Οτι ο κοσμος δεν ειναι τοσο ονειρικος?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@EvanescenceQ οι γυναίκες κατάπιεζονται κοινωνικά όσον αφορά τον ερωτικό τομέα κυρίως σε ότι έχει σχέση με θέματα εμφάνισης. Κανείς δεν λέει πως αυτό είναι κάτι λίγο ή δεν είναι κάτι εντελώς ψυχοφθορο για τις γυναίκες, αλλά είναι το μοναδικό χτυπητο σημείο, αυτό και η δημιουργία οικογένειας. Για τους άντρες υπάρχουν τα στανταρντς στην εμφάνιση φυσικά, τα οποία είναι και χειρότερα από τα γυναικεία, διότι οι γυναίκες κρίνονται πχ για τα κιλά τους, ή γιατί είναι απεριποιητες, και έχουν ένα κάρο κοινωνικά αποδεκτούς τρόπους για να τα διορθώσουν αυτά, ενώ ο άντρας θα κριθεί πχ για το ύψος τους, ή για το μικρό του το πουλί, και μάλιστα είναι πολύ σύνηθες και κοινωνικα επιτρεπτό να κοροϊδεύει μια γυναίκα έναν άντρα γι αυτά τα θέματα. Θα κριθεί επίσης σφοδρα για την ικανότητα του, και για το στατους του στην κοινωνία, καθώς οι άντρες είναι απλά success objects. Ως γυναικα έχεις την πολυτέλεια να εισαι εντελώς άχρηστη και να το δηλώνεις κιόλας, και δεν πρόκειται να στερηθείς σχέσεις ή να σε απορριψουν κοινωνικα γι αυτό. Ως άντρας όχι. Έχεις το βάρος του performance σε κάθε τομέα της ζωής, και αν δεν τα καταφέρνεις πουλο. Αν πεις κάτι για όλα αυτά δεν είσαι άντρας, εισια crying little bitch. Πρέπει πάντα να έχεις αυτοπεποίθηση άσχετα με τα circumstances της ζωής σου, να τρως τα άκυρα στην μάπα το ένα μετά το άλλο χωρίς να δείχνεις ότι σε επηρεάζουν, να βγάζεις εν τέλει το φίδι πάντα από την τρύπα γιατί αν δεν μπορείς τι άντρας εισια εσύ, και άλλα τέτοια ωραία.

Αυτά τι νομίζετε πως δημιουργούν στην ψυχή ενός άντρα αν όχι συνεχόμενο άγχος για το αν μένει πίσω στη ζωή;
Σαφως δημιουργουν μη προσβασιμα στανταρς να το πω, εχεις δικιο και καταλαβαινω απολυτα τα οσα λες. Δημιουργουν ενδεχομενως ανεκπληρωτες προσδοκιες με τις αντιστοιχες επιπτωσεις. Σαφως τα φορτωσαμε ολα στους ανδρες. Να ειναι ολα αυτα. Ειδες ακομα και το χειροπιαστα.
Φορτωσαμε ομως και τις γυναικες με καποια προτυπα.
Θελω να πω φορτωσαμε με ρολους τα ατομα που δεν μπορουν να φερουν εις περας γιαυτο και βλεπουμε φαινομενα οπως αυτα του κεντρικου αρχικου θεματος. Δεν απελευθερωσαμε τα ατομα αλλα τα εγκλωβισαμε και καναμε δυσκολοτερο το οτιδηποτε. Σαφως. Ακομα και ενα απλο φιλι ο αλλος πρεπει να ειναι Καζανοβας λεω εγω ενα παραδειγμα.
Ειναι πολλα ναι.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστα ναι αλλα και παλι ο αντρας μπορει να προσποιηθει εκεινη τη στιγμη για παραδειγμα και να μην το καταλαβει η αλλη. Αυτο θελω να πω. Το γιατι μενει κανεις σε κατι τετοιο ειναι αλλη κουβεντα ενταξει.
Γιατι δεν το αποδεχεστε? Σας χαλαει το ονειρο?
Οτι καποια φουλ ερωτικη στιγμη που τη διαπιστωσατε και τη διαπιστωσαμε οτι ηταν φουλ ερωτικη, για οσα ειπατε, ενδεχομενως τελικα να ηταν προσποιηση? Συγνωμη οπως και η γυναικα εχει το αλλοθι το εχει και ο αντρας να προσποιηθει. Απλα σας χαλαει τη φαντασιωση ή την αναμνηση οτι ενδεχομενως να μην ηταν αυτο που πιστευαμε τελικα. Και αυτο ειναι η αληθεια. Μπορει να ηταν προσποιηση για τους δικους τους λογους και δεν θα το μαθουμε και ποτέ. Προσποιουνται εξισου καλα ανδρες γυναικες ετσι?
Πολλα τα παραδειγματα.
Τι μας χαλαει σε κατι τετοιο λοιπον?
Οτι ο κοσμος δεν ειναι τοσο ονειρικος?
Μήπως ο εγωισμός ότι δεν κατάφεραν κάποιοι να ανταπεξέλθουν σε μια σχέση ?
Πόσο δύσκολο ή εύκολο είναι για έναν άντρα ή μια γυναίκα να αποδεχτεί ότι δεν είναι ο τέλειος εραστής για όλους ?

Πολλά παίζουν ρόλο ...

Ένα άλλο ερώτημα .
Ποιο δικό σου κενό σε κάνει να μένεις σε μια τέτοια σχέση προσποίησης ?

Φυσικά δεν μιλάμε για σχέσεις της μιας φοράς ή των δύο που είδες ότι δεν τραβάει και απλά προσποιήθηκες για να τελειώσει όλο αυτό και πας παρακάτω.
Μιλάμε για σχέσεις που έχουν κάποια διάρκεια αλλά υπάρχει η μονόπλευρη προσποίηση στο κομμάτι αυτό .
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μήπως ο εγωισμός ότι δεν κατάφεραν κάποιοι να ανταπεξέλθουν σε μια σχέση ?
Πόσο δύσκολο ή εύκολο είναι για έναν άντρα ή μια γυναίκα να αποδεχτεί ότι δεν είναι ο τέλειος εραστής για όλους ?

Πολλά παίζουν ρόλο ...

Ένα άλλο ερώτημα .
Ποιο δικό σου κενό σε κάνει να μένεις σε μια τέτοια σχέση προσποίησης ?

Φυσικά δεν μιλάμε για σχέσεις της μιας φοράς ή των δύο που είδες ότι δεν τραβάει και απλά προσποιήθηκες για να τελειώσει όλο αυτό και πας παρακάτω.
Μιλάμε για σχέσεις που έχουν κάποια διάρκεια αλλά υπάρχει η μονόπλευρη προσποίηση στο κομμάτι αυτό .
Ακριβως 👍Ο εγωισμος οτι δεν υπηρξαμε το 100% του αλλου εκεινη τη στιγμη δεν μας αφηνει να παραδεχτουμε το προφανες. Οτι μπορει και τελικα να ημασταν μια φευγαλεα στιγμη. Αναμενομενο.
Εκει ακριβως ερχεται το να αποδεχτεις να πω οτι δεν ειμαστε αστερια να ειμαστε 100% σε ολη τη φαση της ζωης μας. Ακομα κι αυτα κανουν κυκλους. Το να αποδεχεσαι τις ελλειψεις/αδυναμιες/ ανικανοτητα εστω στιγμιαια και δεν αναφερομαι μονο στο σεξ αλλα γενικα, το να παραδεχτει λοιπον καποιος α κατι τετοιο θελει πολλα επιπεδα αυτογνωσιας. Δεν το κανουν ολοι. Επιλεγουν ευκολους δρομους και δεν ασχολουνται καν με το να γινουν καλυτερες εκδοχες του εαυτου τους. Ή αλλο ακομα εχουν στρεβλωμενη αποψη οτι ειναι τελειοι σε ολα, ναρκισσοι γαρ και αυτο ειναι ακομα χειροτερο. Παραμενουν εσαει αδιορθωτοι.
Το να δεις τις ελλειψεις σου σημαινει να τις κανεις δυναμη. Να τις κανεις ενεργεια. Να γινεις ο καλυτερος σου εαυτος. Να βλεπεις και τα λαθη σου. Ολοι εχουμε. Αλλα δεν το βλεπουν ολοι και εκει ξεκινανε πολλα αν θελεις.
Θα ελεγα ας μου επιτραπει οι λογοι που μενει καποιος α σε μια μακροχρονια σχεση προσποιησης αν θα μπορουσαμε να τους καταταξουμε στην ιδια στηλη ιδιων λογων για τους οποιους μενει καποιος α σε μια κακοποιητικη σχεση. Ακραιο μεν αλλα ο καθενας εχει τους λογους του. Αλλος γιατι βολευεται. Αλλος γιατι θελει καβατζα. Αλλος γιατι του αρεσει να κοροιδευει.
Τελικα ειμαστε μερος ενος θεατρου? Το ειχε πει καποιος ενα θεατρο η ζωη και εμεις θεατες. Να το λοιπον. Θελω να πω οι λογοι οικονομικοι επισης χ ψ ω λογοι για τους οποιους μενει καποιος α εκει. Πολλα τα ερωτηματα βεβαιως.
Ενα τιπ: παραμενει μια σκληρη αληθεια γιαυτο δεν την αποδεχονται ολοι. Ας μην απομυθοποιησουμε τα παντα δεν θα μεινει τιποτα ειλικρινες στο τελος να πιστεψουμε. Σιγουρα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Ομως αποδεχομενοι την αληθεια με καποιον τροπο πιστευω μας βγαζει στο φως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματικά συμφωνώ σε όλα μαζί σου .
Αυτό ακριβώς συμβαίνει !
Ένας απέραντος εγωισμός και δυστηχως με πρωτοστάτη κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ούτε δυνατότητα αυτογνωσίας ενός ανθρώπου ούτε φυσικά εξέλιξης του !

Αν βγάλουμε έξω της καθαρά παθολογικές καταστάσεις δύσκολα βρίσκεις άτομα πλέον που είναι σε θέση και έχουν την διάθεση να δεχτούν ότι μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο .

Πλέον γι αυτους που μπορώ να πω ότι αντιλαμβάνονται τι υπάρχει και κάνουν προσπάθειες εξέλιξης είναι αυτοί που είναι πλέον σε μακροχρόνιες σχέσεις και θέλουν να διατηρήσουν αυτό το κομμάτι όσο γίνεται ζωντανό .
Κακά τα ψέματα αυτές είναι οι σχέσεις που μπορείς να ποντάρεις στην εξέλιξη σου σε όλους τους τομείς και εκεί αντιλαμβάνεσαι ότι γίνεται προσπάθεια ώστε να υπάρχει βελτίωση .

Όσο ένας άνθρωπος αρέσκεται στις εφήμερες σχέσεις που λαμβάνει μόνο σαρκική ικανοποίηση και δεν θέλει να έχει κάτι παραπάνω δύσκολα μπορεί να εισέλθει στο στάδιο της αυτογνωσίας .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
@EvanescenceQ οι γυναίκες κατάπιεζονται κοινωνικά όσον αφορά τον ερωτικό τομέα κυρίως σε ότι έχει σχέση με θέματα εμφάνισης. Κανείς δεν λέει πως αυτό είναι κάτι λίγο ή δεν είναι κάτι εντελώς ψυχοφθορο για τις γυναίκες, αλλά είναι το μοναδικό χτυπητο σημείο, αυτό και η δημιουργία οικογένειας. Για τους άντρες υπάρχουν τα στανταρντς στην εμφάνιση φυσικά, τα οποία είναι και χειρότερα από τα γυναικεία, διότι οι γυναίκες κρίνονται πχ για τα κιλά τους, ή γιατί είναι απεριποιητες, και έχουν ένα κάρο κοινωνικά αποδεκτούς τρόπους για να τα διορθώσουν αυτά, ενώ ο άντρας θα κριθεί πχ για το ύψος τους, ή για το μικρό του το πουλί, και μάλιστα είναι πολύ σύνηθες και κοινωνικα επιτρεπτό να κοροϊδεύει μια γυναίκα έναν άντρα γι αυτά τα θέματα. Θα κριθεί επίσης σφοδρα για την ικανότητα του, και για το στατους του στην κοινωνία, καθώς οι άντρες είναι απλά success objects. Ως γυναικα έχεις την πολυτέλεια να εισαι εντελώς άχρηστη και να το δηλώνεις κιόλας, και δεν πρόκειται να στερηθείς σχέσεις ή να σε απορριψουν κοινωνικα γι αυτό. Ως άντρας όχι. Έχεις το βάρος του performance σε κάθε τομέα της ζωής, και αν δεν τα καταφέρνεις πουλο. Αν πεις κάτι για όλα αυτά δεν είσαι άντρας, εισια crying little bitch. Πρέπει πάντα να έχεις αυτοπεποίθηση άσχετα με τα circumstances της ζωής σου, να τρως τα άκυρα στην μάπα το ένα μετά το άλλο χωρίς να δείχνεις ότι σε επηρεάζουν, να βγάζεις εν τέλει το φίδι πάντα από την τρύπα γιατί αν δεν μπορείς τι άντρας εισια εσύ, και άλλα τέτοια ωραία.

Αυτά τι νομίζετε πως δημιουργούν στην ψυχή ενός άντρα αν όχι συνεχόμενο άγχος για το αν μένει πίσω στη ζωή;
Για άνθρωπο που δε σε νοιάζει τί σκέφτονται και τί νομίζουν οι άλλοι ασχολείσαι πολύ με το τί περιμένει η κοινωνία από τους άντρες. Διαφωνώ βέβαια. Το έγραψα. Οι άντρες αυτή την εποχή του φεμινισμού και της γυναικείας επανάστασης της σεξουαλικότητας έχουν (ή έχουν την επιλογή να έχουν) την πιο όμορφη ζωή. Μπορούν να μείνουν εργένηδες αν θέλουν, μπορούν να κάνουν παιδί που θα το βλέπουν στις διακοπές και θα περνούν καλά μαζί του ενώ το μεγαλώνει και τρώει τα ζόρια η μαμά του, μπορούν να φύγουν στο εξωτερικό και κανείς γονιός ή συγγενής δε θα τους κακολογήσει που άφησε τους γονείς του (σε αντίθεση με το κορίτσι), μπορεί απλά να ζει σαν καλόγερος σε μια καλύβα, μπορεί να κάνει όσο σεξ θέλει χωρίς να τον κακολογούν, κι ακόμα κι αν έχει κουσούρια μπορούν να καλυφθούν από γοητεία, χιούμορ ή χρήματα.

Μήπως το άγχος για το οποίο μιλάς το δημιουργούμε εμείς στον εαυτό μας από τις προσδοκίες που έχουμε εμείς από τον εαυτό μας;
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορούν να μείνουν εργένηδες αν θέλουν, μπορούν να κάνουν παιδί που θα το βλέπουν στις διακοπές και θα περνούν καλά μαζί του ενώ το μεγαλώνει και τρώει τα ζόρια η μαμά του, μπορούν να φύγουν στο εξωτερικό και κανείς γονιός ή συγγενής δε θα τους κακολογήσει που άφησε τους γονείς του (σε αντίθεση με το κορίτσι), μπορεί απλά να ζει σαν καλόγερος σε μια καλύβα, μπορεί να κάνει όσο σεξ θέλει χωρίς να τον κακολογούν, κι ακόμα κι αν έχει κουσούρια μπορούν να καλυφθούν από γοητεία, χιούμορ ή χρήματα.
όλα αυτά δεν μπορεί να τα κάνει και η γυναίκα;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πραγματικά συμφωνώ σε όλα μαζί σου .
Αυτό ακριβώς συμβαίνει !
Ένας απέραντος εγωισμός και δυστηχως με πρωτοστάτη κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ούτε δυνατότητα αυτογνωσίας ενός ανθρώπου ούτε φυσικά εξέλιξης του !

Αν βγάλουμε έξω της καθαρά παθολογικές καταστάσεις δύσκολα βρίσκεις άτομα πλέον που είναι σε θέση και έχουν την διάθεση να δεχτούν ότι μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο .

Πλέον γι αυτους που μπορώ να πω ότι αντιλαμβάνονται τι υπάρχει και κάνουν προσπάθειες εξέλιξης είναι αυτοί που είναι πλέον σε μακροχρόνιες σχέσεις και θέλουν να διατηρήσουν αυτό το κομμάτι όσο γίνεται ζωντανό .
Κακά τα ψέματα αυτές είναι οι σχέσεις που μπορείς να ποντάρεις στην εξέλιξη σου σε όλους τους τομείς και εκεί αντιλαμβάνεσαι ότι γίνεται προσπάθεια ώστε να υπάρχει βελτίωση .

Όσο ένας άνθρωπος αρέσκεται στις εφήμερες σχέσεις που λαμβάνει μόνο σαρκική ικανοποίηση και δεν θέλει να έχει κάτι παραπάνω δύσκολα μπορεί να εισέλθει στο στάδιο της αυτογνωσίας .
Ετσι ακριβως! 👍Συμφωνω. Μα πως θα βελτιωθω εγω λεω τωρα ενα παραδειγμα αν ο αλλος παραμενει αμετοχος ή αδιαφορος? Εκει δεν το συζηταμε καν. Σαφως σχεσεις τετοιες που σε πανε παρακατω σε πολλα επιπεδα δεν ειναι ευκολες, δεν ερχονται ετοιμες, φτιαχνονται απο το μηδεν ναι αλλα θελουν και ατομα να ειναι εκει σε ολο αυτο.
Να μετεχουν.
Και να θελουν να εξελιχθουν σε ολα.
Ολα αυτα ειναι οπτικες του πως τα βλεπει ο καθε ανθρωπος. Δεν τα βλεπουμε ολοι το ιδιο δεν δεχομαστε το ιδιο και εκει ξεκινανε πολλα.
Το κυριως ειναι αυτο να καταλαβεις αυτο που εισαι και να προσπαθησεις γιατι δεν ειναι ευκολο να γινεις καλυτερος. Μερα με τη μερα.
Εξαλλου και αυτοι που θελουν την βελτιωση σου και οχι να σε περιγελασουν εσενα εμενα και τον καθενα ειναι ατομα που σε θελουν στις ζωες τους με τον εναν ή τον αλλο τροπο. Για τετοια ατομα μιλαμε λοιπον.
Για τους υπολοιπους που εμμενουν στα προσκαιρα και στο δηθεν ειναι γουστα τους ας κανουν οτι γουσταρουν. Ευχομαι ομως να βρουν καποιον να τους καταλαβει πραγματικα γιατι δυστυχως δεν εχουν.
Και ο καθενας κανει οτι θελει. Και η ζωη συνεχιζεται που λεμε με τον εναν ή τον αλλον τροπο.
Και ο καθενας επιλεγει οτι τον εκφραζει.
Αυτο θα πει ελευθερια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top