Απειρία ανδρών σε μεγάλη ηλικία

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσυ θα ξενερωνες ομως καποιος καποια τα γουσταρει αυτα,οπως κι εσυ κι εγω και ο αλλος γουσταρετε αλλα πραγματα βεβαιως.
Απλα ο καθενας γουσταρει αυτο που θελει.
Δεν βλεπω κατι πανω σε αυτο.
Εκεινο που ειπα ειναι να μην κατηγοριοποιουμε α αυτος ακουει παντελιδη για παραδειγμα,ειναι ενα παραδειγμα αυτο λεω.
Καποιους τους αρεσει οκ γουστα ειναι αυτα.
Τα δικα μας γουστα υποτιθεται ειναι καλυτερα απο των αλλων,ενταξει ο καθενας δεχεται εκεινο που του αρεσει.
Δε σου αρεσει?Παμε παρακατω.Κουβεντα για να γινεται πιστευω.
Δεν τον βαλαμε να ακουσει με το ζορι παντελιδη ουτε να την αποδεχτει την αλλη οποια κι αν ειναι.
Γιαυτο λεμε ολα ειναι θεμα επιλογων.
Καποιες επιλογες των αλλων μπορει να μη σαρεσουν μπορει να να σου χαλανε την αισθητικη αλλα τις αποδεχεσαι ζωντας σε εναν κοσμο παραλληλα με αλλους γιατι κι εκεινοι αποδεχονται εσενα,εμενα τον καθενα μας.Ολα ειναι θεμα οπτικης.
Δεν περιμενω να συμφωνησει καποιος ουτε θελω να κανω τη σπουδαια.Απλα εκεινο που ηθελα να πω στο φιλο με το σχολιο που εβαλες,ηταν ωραια ακουει παντελιδη,ε και?
Ναι δεν καταλαβαίνω το νόημα της πρότασης.
Ο καθένας γουστάρει αυτό που γουστάρει.
Ο άλλος δεν θέλει να ακούει Παντελίδη.
Τέλος συζήτησης. Τι σχολιάζεις ακριβώς πάνω σε αυτό;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ορθά μίλησες.

αλλά θέλω να πω ότι....

εγώ στο διαδίκτυο, επειδή από παλιά ασχολούμαι με φορουμς, μπλογκζ, τσατ, δλδ κυρίως γραπτό λόγο, αυτό που έχω ζήσει με γυναίκες (και όχι μόνο) είναι ότι το πρώτο ΩΡΑΙΟ πράγμα με το οποίο έρχομαι σε επαφή και "γνωρίζω" για κάποια/ον είναι ο τρόπος σκέψης του, το μυαλό του, η γενικότερη αισθητική του.

βέβαια, αυτό στην εποχή του ινσταγκραμ έχει αλλάξει λίγο. έχεις μια οπτική πρώτη επαφή, όπως και στην πραγματική ζωή.

απλά λοιπόν, ήθελα να γίνει αυτός ο διαχωρισμός. του ωραίου μεν, αλλά ως προς ΤΙ. και ποιο τελικά έχει περισσότερη σημασία;
Δικιο εχεις συμφωνω και παλι το ωραιο εχεις δικιο κι εμενα με χαλανε καποια πραγματα αλλα δεν μενω εκει,παω σε εκεινα που μου αρεσουν.Αυτο θελω να πω.Μεσα στις χιλιαδες επιλογες ε θα βρεις καποιες να σε ξενερωνουν οπως επισης και σε μια παρεα θα υπαρχει ενας μια με τον οποιο θα διαφωνεις.Ε και?
Η ζωη προχωραει το αποδεχεσαι και προχωρας και το ωραιο ειναι γουστο και αυτο.
Ο καθενας εχει αλλα γουστα.Το δεχεσαι.
Δεν ξερω αν πρεπει να το πω με αλλον τροπο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι δεν καταλαβαίνω το νόημα της πρότασης.
Ο καθένας γουστάρει αυτό που γουστάρει.
Ο άλλος δεν θέλει να ακούει Παντελίδη.
Τέλος συζήτησης. Τι σχολιάζεις ακριβώς πάνω σε αυτό;
με την απαντηση που εδωσε o @dum dum boy συμφωνησαμε,το ωραιο ειναι θεμα επιλογων,αυτη ειναι η κατακλειδα τελικα.
Δεν εχω κατι αλλο,paper closed .
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα τί λες. Εγώ μιλάω για βιολογία.
Δεν μιλάς για βιολογία γιατί δεν έχει σχέση η βιολογία σε αυτό. Θεωρητικά βιολογικά δεν θα έπρεπε να είχαμε ρούχα, θεωρείς ότι οι άνδρες θα έπρεπε να είχαν καθημερινή στύση απλά βλέποντας βυζιά; Δεν είναι καθόλου έτσι φτιαγμένοι οι άνθρωποι. Η διέγερση είναι καθαρά εγκεφαλική. Ένας μοναχός που δεν έχει διαδίκτυο (ή ένας ηλεκτρολόγος στους ΗΜΜΥ) μπορεί μόλις δει γυναίκα να διεγερθεί πολύ πιο εύκολα από έναν που είναι όλη την ώρα μέσα στις γυναίκες και έχει συνηθίσει το θέαμα.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Δεν μιλάς για βιολογία γιατί δεν έχει σχέση η βιολογία σε αυτό. Θεωρητικά βιολογικά δεν θα έπρεπε να είχαμε ρούχα, θεωρείς ότι οι άνδρες θα έπρεπε να είχαν καθημερινή στύση απλά βλέποντας βυζιά; Δεν είναι καθόλου έτσι φτιαγμένοι οι άνθρωποι. Η διέγερση είναι καθαρά εγκεφαλική. Ένας μοναχός που δεν έχει διαδίκτυο (ή ένας ηλεκτρολόγος στους ΗΜΜΥ) μπορεί μόλις δει γυναίκα να διεγερθεί πολύ πιο εύκολα από έναν που είναι όλη την ώρα μέσα στις γυναίκες και έχει συνηθίσει το θέαμα.
Όλη αυτή η συζήτηση προέκυψε από την πρόταση οτι δεν ισχύει οτι οι άντρες ερεθίζονται αυτόματα απλά βλέποντας γυμνό (ας μην πω πιο συγκεκριμένο) και η άποψή μου είναι οτι βιολογικά οι άντρες είναι φτιαγμένοι να κάνουν αυτό ακριβώς. Το πιο λίγο και το πιο πολύ δεν συζητιέται εδώ. Ούτε αν ο άλλος έχει κάποιο πρόβλημα υγείας ή ψυχικό πρόβλημα. Μιλάμε για σχετικά νέους και υγιείς άντρες. Τώρα δεν ξέρω σε τί αποσκοπεί να το γυρνάς γύρω γύρω και να λες οτι όσοι το κάνουν αυτό είναι σαβουρογάμηδες. Η λέξη αυτή είναι φτιαγμένη για να υποτιμήσει τον άντρα που πάει με όλες όσες του κάθονται όπως είναι η λέξη π..να για γυναίκες που πάει με όλους και έχει φτιαχτεί από την κοινωνία για διάφορους σκοπούς. Το να είναι ένας άντρας επιλεκτικός στο με ποιες κάνει σεξ είναι δημιούργημα της κοινωνίας.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όλη αυτή η συζήτηση προέκυψε από την πρόταση οτι δεν ισχύει οτι οι άντρες ερεθίζονται αυτόματα απλά βλέποντας γυμνό (ας μην πω πιο συγκεκριμένο) και η άποψή μου είναι οτι βιολογικά οι άντρες είναι φτιαγμένοι να κάνουν αυτό ακριβώς. Το πιο λίγο και το πιο πολύ δεν συζητιέται εδώ. Ούτε αν ο άλλος έχει κάποιο πρόβλημα υγείας ή ψυχικό πρόβλημα. Μιλάμε για σχετικά νέους και υγιείς άντρες. Τώρα δεν ξέρω σε τί αποσκοπεί να το γυρνάς γύρω γύρω και να λες οτι όσοι το κάνουν αυτό είναι σαβουρογάμηδες. Η λέξη αυτή είναι φτιαγμένη για να υποτιμήσει τον άντρα που πάει με όλες όσες του κάθονται όπως είναι η λέξη π..να για γυναίκες που πάει με όλους και έχει φτιαχτεί από την κοινωνία για διάφορους σκοπούς. Το να είναι ένας άντρας επιλεκτικός στο με ποιες κάνει σεξ είναι δημιούργημα της κοινωνίας.
Οι άνδρες δεν είναι φτιαγμένοι για αυτό και δεν έχει σχέση αν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας ή όχι. Δεν είναι υποχρεωτικό να μας αρέσουν όλες ούτε να ερεθιζόμαστε με το παραμικρό. Ίσως όταν ήμασταν άνθρωποι των σπηλέων ναι να πήγαινε κάποιος με ένα ρόπαλο να χτυπούσε μια και να την τραβούσε στη σπηλιά για να τη βιάσει. Η κοινωνία όμως δεν είναι σε εκείνη την εποχή. Πολλά πράγματα που μπορεί να ίσχυαν πριν χιλιάδες χρόνια δεν ισχύουν πλέον. Έχουμε επιλογές και πληθώρα. Δεν είναι ανάγκη να ερεθιζόμαστε πλέον από κάτι πολύ χειρότερο από κάτι άλλο. Δεν ξέρω γιατί να λες περί δημιουργήματος της κοινωνίας. Σαφώς ναι και σαφώς επηρεάζει. Επίσης αν το πάμε βιολογικά μπορεί οι άνδρες να ερεθίζονται εύκολα αλλά αυτό γινόταν σε μια εποχή που δεν υπήρχε mcdonalds και που όλοι είχαν πιο υγιεινά σώματα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Οι άνδρες δεν είναι φτιαγμένοι για αυτό και δεν έχει σχέση αν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας ή όχι. Δεν είναι υποχρεωτικό να μας αρέσουν όλες ούτε να ερεθιζόμαστε με το παραμικρό. Ίσως όταν ήμασταν άνθρωποι των σπηλέων ναι να πήγαινε κάποιος με ένα ρόπαλο να χτυπούσε μια και να την τραβούσε στη σπηλιά για να τη βιάσει. Η κοινωνία όμως δεν είναι σε εκείνη την εποχή. Πολλά πράγματα που μπορεί να ίσχυαν πριν χιλιάδες χρόνια δεν ισχύουν πλέον. Έχουμε επιλογές και πληθώρα. Δεν είναι ανάγκη να ερεθιζόμαστε πλέον από κάτι πολύ χειρότερο από κάτι άλλο. Δεν ξέρω γιατί να λες περί δημιουργήματος της κοινωνίας. Σαφώς ναι και σαφώς επηρεάζει. Επίσης αν το πάμε βιολογικά μπορεί οι άνδρες να ερεθίζονται εύκολα αλλά αυτό γινόταν σε μια εποχή που δεν υπήρχε mcdonalds και που όλοι είχαν πιο υγιεινά σώματα.
Ο άντρας κρατιέται με καλό μουσακά :Dαλλο ενα δημιουργημα της κοινωνίας.

( ετσι ειναι οπως τα λες και εγω συμφωνω)
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Όλη αυτή η συζήτηση προέκυψε από την πρόταση οτι δεν ισχύει οτι οι άντρες ερεθίζονται αυτόματα απλά βλέποντας γυμνό (ας μην πω πιο συγκεκριμένο) και η άποψή μου είναι οτι βιολογικά οι άντρες είναι φτιαγμένοι να κάνουν αυτό ακριβώς. Το πιο λίγο και το πιο πολύ δεν συζητιέται εδώ. Ούτε αν ο άλλος έχει κάποιο πρόβλημα υγείας ή ψυχικό πρόβλημα. Μιλάμε για σχετικά νέους και υγιείς άντρες. Τώρα δεν ξέρω σε τί αποσκοπεί να το γυρνάς γύρω γύρω και να λες οτι όσοι το κάνουν αυτό είναι σαβουρογάμηδες. Η λέξη αυτή είναι φτιαγμένη για να υποτιμήσει τον άντρα που πάει με όλες όσες του κάθονται όπως είναι η λέξη π..να για γυναίκες που πάει με όλους και έχει φτιαχτεί από την κοινωνία για διάφορους σκοπούς. Το να είναι ένας άντρας επιλεκτικός στο με ποιες κάνει σεξ είναι δημιούργημα της κοινωνίας.
Μήπως το θέτεις κάπως υπερβολικά και εσύ ;

Διέγερση όταν θα κάνεις και κάτι με την κοπέλα, όχι ότι θα βγεις στο δρόμο ή στην παραλία και θα νιώσεις κάτι επειδή είδες ένα πισινό .
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολυ σωστα,σε ολα ναι απο μενα οπως ακριβως τα εθεσες.
Ομαλη δεν θα την ελεγα ακριβως αυτη την κοινωνικη συμβιωση μας με αλλους οπως το περιεγραψες αλλα σαν ενα δρομο με λακουβες και ψηλα σημεια,εχει ομως και καποια ωραια σημεια.Τι θελω να πω.Ολα εχουν να κανουν με τον συγκεκριμενο καθε φορα ανθρωπο και τι αυτος ενσωματωνει σε πεποιθησεις/εμπειριες/βιωματα, τα παντα δηλαδη.Οποτε ναι αναλογα τον ανθρωπο πιστευω θα δεις και τα καλυτερα σημεια μιας διαδρομης θα δεις ομως και καποια χειροτερα,ναι υπαρχουν και αυτα,ωραια το ειχε θεσει η Κατερινα Αγγελακη Ρουκ και το περιγραφει το
"Ευγνωμονώ τις ελλείψεις μου
ό,τι μου λείπει με προστατεύει
από κείνο που θα χάσω" , αρα το παω παρακατω ευγνωμονω και τα ασχημα συμβαντα γιατι μονο με αυτα και μεσω αυτων εκτιμας τα καλα,εκεινα που μενουν και αξιζουν.Πιστεψε με,πιστευω στην ελευθερια και στην ατομικοτητα του καθενος,να λειτουργει οπως θελει ναι,εντος οριων ναι,αλλα με αφηνει αδιαφορη αν θες το αν καποιος θελει να επιλεξει αυτο το κατι συγκεκριμενο.Μα αφου αυτο επιλεγουν,εννοω δεν μπορουμε να τους αλλαξουμε ολους.Δυσκολο να αλλαξουν ολοι,καποια πραγματα δεν αλλαζουν ποτέ,μενουν ως εχουν.Θελει τεραστια δυναμη για να αλλαξει κατι τετοιο οπως οι συμπεριφορες που αναφεραμε σαν παραδειγματα και διαφορες αλλες επιλογες,οποτε απλα τους αφηνεις.Εστιαζεις στη δικη σου διαδρομη σε αυτα που μπορεις να κανεις και θες εσυ,εχεις και μια γενικοτερη συνειδηση και ενσυναισθηση γιατι αν δεν τα εχεις δεν καθεσαι να σκεφτεις ολα αυτα που γραφουμε εδω και συμφωνω και απο κει και περα σε αφηνει ανεπηρεαστη η του κοσμου η κακη επιρροη ας την πουμε ετσι.
Ο κοσμος ετσι ηταν ετσι θα μεινει.Δυσκολες οι ριζικες αλλαγες,αρα τι μενει τελικα?
Να περνας οπως θες και σου αρεσει στο διαθεσιμο σου χρονο με τα ατομα που θες,για μενα αυτο ξερω,πιστευω να συμφωνεις.Και εκει πανω ακριβως ο καθενας κανει οτι θελει που λεμε με μια ευρεια γενικοτητα.
«Αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ» έλεγε ο συνθέτης. «Μπορεί να αλλάξει, θέλει σωστοί χιλιάδες να 'ναι στους τροχούς» και η ζωη κυλαει. . .
Δεν είναι λίγο ματαιόδοξο όμως να πιστεύεις ότι μπορείς να αλλάξεις έναν άνθρωπο?

Ποιος άνθρωπος πραγματικά έχει αυτές τις αντοχές και τις ικανότητες και για ποιο λόγο να μπει σε αυτή την διαδικασία ?

Ακόμα και εγώ τόσα χρόνια παντρεμένη με έναν άνθρωπο είχε και εχω φυσικά κάποια στοιχεία που δεν ήταν πλήρως αποδεκτά και από τους δύο μας .
Δεν μπήκαμε ποτέ στην διαδικασία να αλλάξουμε ο ένας τον άλλον .
Και ξέρεις γιατί ?

Γιατί πλέον για εμένα αυτή είναι η μαγεία μιας σχέσης .
Όχι μόνο για εμένα αλλά για μας ..
Ει άι κάτι που μου το έδειξε εκείνος και πραγματικά τον ευγνωμονώ γιατί είχα και εγώ την άποψη, μάλλον λόγο ηλικίας και προηγούμενων σχέσεων , ότι δύο άνθρωποι πρέπει να είναι ταυτόσημοι για να καταφέρουν να είναι μαζί ...
Η διαφορετικότητα που μπορεί να συναντάς αναμεσα σε δύο ανθρώπους τελικά είναι πολύ πιο ερωτευσιμη όταν γίνεται πλέον συνειδητά κάτι τέτοιο .


Εγώ πλεον λέω με την εμπειρία που έχω και που έχει δοκιμαστεί και κατω από πολυ σοβαρές περιπτώσεις ,ένα ζευγάρι για να μπορέσει να μην ρουτινιασει όλα αυτά τα χρόνια και να μπορέσει να κρατήσει όλο αυτό ζωντανό και ενεργό πρέπει να έχει πολλά διαφορετικά στοιχεία και ενδιαφέροντα ώστε ο ένας να μπαίνει στην διαδικασία του άλλου και να τα γνωρίζει .

Ει άι πολύ ερωτικό στοιχείο τελικά να σε βάζει ο άλλος στο δικό του διαφορετικό κόσμο και να έχει όλη την καλή διάθεση και να στον δείξει αλλά και να δεχθεί και τον δικό σου αντίστοιχα .
Δεν σε κρίνει αλλά ούτε τον κρίνεις .
Απλά εκθέτεις και ο άλλος αντιλαμβάνεται ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα και τελικά μπορεί και κάποια να είναι και πιο ουσιαστικά από αυτά που έχει ήδη μάθει !
Εκεί βεβαια αντιλαμβάνεσαι ότι ο εγωισμός πρέπει να πάει περίπατο γιατί δεν υπάρχει περίπτωση όλο αυτό να λειτουργεί σε άτομα που είναι κάθετα ως προς τον δικό τους τρόπο ζωής και δεν δέχονται καμία αλλαγή .


Το μόνο κοινό είναι να υπάρχει δεκτικοτητα σε όλα αυτά και θέληση να μάθει ο άλλος και κάτι καινούργιο πέραν από αυτό που ξέρει και θέλει να ζει .

Ειναι πλέον ο μοναδινος τρόπος για εμένα που σε κρατά ζωντανό σε μια σχέση όσα χρόνια και να περάσουν .

Αυτό ισχύει και στο σεξουαλικό κομμάτι .
Και εκεί δεν ισχύει πολύ αυτό που λένε να ταιριάζουμε στο σεξ ..
Τι πάει να πει ταιριάζω με κάποιο στο ερωτικό κομμάτι ?
Θέλουμε ακριβώς τα ίδια ?
Πόσο δύο άνθρωποι να αντέξουν στα ίδια και στα ίδια χωρίς να υπάρχει η ευκαιρία να ανακαλύψεις και κάτι διαφορετικό ή κάτι τελείως καινούργιο ?
Η χημεία που μπορεί να υποστηρίζουν πολλοί έρχεται και δυναμώνει μέσα από την διαφορετικότητα του μείγματος που χρησημοποιεις ώστε να γίνει μια πολύ εκρηκτική κατάσταση και το κυριότερο αυτή β κατάσταση να έχει διάρκεια .


Δεν ξέρω τελικά αν κάποιος άνθρωπος που έχει ζήσει κάτι παρόμοιο υποστηρίζει ότι ειναι σωστό και πρέπει να αλλάζεις έναν άνθρωπο ή απλά να είσαι ανοιχτός να δοκιμάσεις καινούργιες εμπειρίες μεσα από τα δικά του μάτια στα οποία θα σε βάλει εκείνος ..
Υπάρχει πιο ερωτικό πράγμα από αυτό ακόμα και στο σεξουαλικό κομμάτι ?

Εγώ πλέον λέω όχι ...
Κάποιος που έχει καταφέρει και έχει αλλάξει έναν άνθρωπο τον έχει φέρει στα μέτρα του ας μας πει πόσο κράτησε αυτή η σχέση και αν έχει ρουτινιασει...


* Πολύ χαίρομαι που επέστρεψες πραγματικά !
Οι συζητήσεις μας μπορεί να πηγαίνουν από το ένα θέμα στο άλλο ,αλλά χαίρομαι να κάνω τέτοιες ! !!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Μήπως το θέτεις κάπως υπερβολικά και εσύ ;

Διέγερση όταν θα κάνεις και κάτι με την κοπέλα, όχι ότι θα βγεις στο δρόμο ή στην παραλία και θα νιώσεις κάτι επειδή είδες ένα πισινό .
Γιατί η κοινωνία και ο πολιτισμός δεν το επιτρέπει αυτό οπότε ο άνθρωπος έχει απωθήσει το να αντιδρά στις βιολογικές ορμές του. Δε σημαίνει όμως οτι η διέγερση δεν υπάρχει.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί η κοινωνία και ο πολιτισμός δεν το επιτρέπει αυτό οπότε ο άνθρωπος έχει απωθήσει το να αντιδρά στις βιολογικές ορμές του. Δε σημαίνει όμως οτι η διέγερση δεν υπάρχει.
Δεν υπάρχει. Η διέγερση είναι καθαρά εγκεφαλική και οι ζωές των ανθρώπων επηρεάζουν άμεσα τις χημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Δεν υπάρχει. Η διέγερση είναι καθαρά εγκεφαλική και οι ζωές των ανθρώπων επηρεάζουν άμεσα τις χημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο.
Η εγκεφαλική διέγερση δεν είναι βιολογική αντίδραση; Τι θες να μας πεις τώρα ρε Γιάννη;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η εγκεφαλική διέγερση δεν είναι βιολογική αντίδραση; Τι θες να μας πεις τώρα ρε Γιάννη;
Χιμελα αυτό που γράφεις δεν είναι καν βιολογία. Δεν έχεις εξηγήσει τίποτα επιστημονικά. Και προσπαθείς να πείσεις εμάς τους άνδρες για το πώς μας σηκώνεται και αν διεγειρομαστε εύκολα. Σου λέω εγώ, δεν μας σηκώνεται αν βλέπουμε βυζιά. Πόσο μάλλον όταν είναι πεσμένα για παράδειγμα.
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ηρεμα καλέ!
Ευτυχώς έχουμε το δικαίωμα της επιλογής!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο ματαιόδοξο όμως να πιστεύεις ότι μπορείς να αλλάξεις έναν άνθρωπο?

Ποιος άνθρωπος πραγματικά έχει αυτές τις αντοχές και τις ικανότητες και για ποιο λόγο να μπει σε αυτή την διαδικασία ?

Ακόμα και εγώ τόσα χρόνια παντρεμένη με έναν άνθρωπο είχε και εχω φυσικά κάποια στοιχεία που δεν ήταν πλήρως αποδεκτά και από τους δύο μας .
Δεν μπήκαμε ποτέ στην διαδικασία να αλλάξουμε ο ένας τον άλλον .
Και ξέρεις γιατί ?

Γιατί πλέον για εμένα αυτή είναι η μαγεία μιας σχέσης .
Όχι μόνο για εμένα αλλά για μας ..
Ει άι κάτι που μου το έδειξε εκείνος και πραγματικά τον ευγνωμονώ γιατί είχα και εγώ την άποψη, μάλλον λόγο ηλικίας και προηγούμενων σχέσεων , ότι δύο άνθρωποι πρέπει να είναι ταυτόσημοι για να καταφέρουν να είναι μαζί ...
Η διαφορετικότητα που μπορεί να συναντάς αναμεσα σε δύο ανθρώπους τελικά είναι πολύ πιο ερωτευσιμη όταν γίνεται πλέον συνειδητά κάτι τέτοιο .


Εγώ πλεον λέω με την εμπειρία που έχω και που έχει δοκιμαστεί και κατω από πολυ σοβαρές περιπτώσεις ,ένα ζευγάρι για να μπορέσει να μην ρουτινιασει όλα αυτά τα χρόνια και να μπορέσει να κρατήσει όλο αυτό ζωντανό και ενεργό πρέπει να έχει πολλά διαφορετικά στοιχεία και ενδιαφέροντα ώστε ο ένας να μπαίνει στην διαδικασία του άλλου και να τα γνωρίζει .

Ει άι πολύ ερωτικό στοιχείο τελικά να σε βάζει ο άλλος στο δικό του διαφορετικό κόσμο και να έχει όλη την καλή διάθεση και να στον δείξει αλλά και να δεχθεί και τον δικό σου αντίστοιχα .
Δεν σε κρίνει αλλά ούτε τον κρίνεις .
Απλά εκθέτεις και ο άλλος αντιλαμβάνεται ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα και τελικά μπορεί και κάποια να είναι και πιο ουσιαστικά από αυτά που έχει ήδη μάθει !
Εκεί βεβαια αντιλαμβάνεσαι ότι ο εγωισμός πρέπει να πάει περίπατο γιατί δεν υπάρχει περίπτωση όλο αυτό να λειτουργεί σε άτομα που είναι κάθετα ως προς τον δικό τους τρόπο ζωής και δεν δέχονται καμία αλλαγή .


Το μόνο κοινό είναι να υπάρχει δεκτικοτητα σε όλα αυτά και θέληση να μάθει ο άλλος και κάτι καινούργιο πέραν από αυτό που ξέρει και θέλει να ζει .

Ειναι πλέον ο μοναδινος τρόπος για εμένα που σε κρατά ζωντανό σε μια σχέση όσα χρόνια και να περάσουν .

Αυτό ισχύει και στο σεξουαλικό κομμάτι .
Και εκεί δεν ισχύει πολύ αυτό που λένε να ταιριάζουμε στο σεξ ..
Τι πάει να πει ταιριάζω με κάποιο στο ερωτικό κομμάτι ?
Θέλουμε ακριβώς τα ίδια ?
Πόσο δύο άνθρωποι να αντέξουν στα ίδια και στα ίδια χωρίς να υπάρχει η ευκαιρία να ανακαλύψεις και κάτι διαφορετικό ή κάτι τελείως καινούργιο ?
Η χημεία που μπορεί να υποστηρίζουν πολλοί έρχεται και δυναμώνει μέσα από την διαφορετικότητα του μείγματος που χρησημοποιεις ώστε να γίνει μια πολύ εκρηκτική κατάσταση και το κυριότερο αυτή β κατάσταση να έχει διάρκεια .


Δεν ξέρω τελικά αν κάποιος άνθρωπος που έχει ζήσει κάτι παρόμοιο υποστηρίζει ότι ειναι σωστό και πρέπει να αλλάζεις έναν άνθρωπο ή απλά να είσαι ανοιχτός να δοκιμάσεις καινούργιες εμπειρίες μεσα από τα δικά του μάτια στα οποία θα σε βάλει εκείνος ..
Υπάρχει πιο ερωτικό πράγμα από αυτό ακόμα και στο σεξουαλικό κομμάτι ?

Εγώ πλέον λέω όχι ...
Κάποιος που έχει καταφέρει και έχει αλλάξει έναν άνθρωπο τον έχει φέρει στα μέτρα του ας μας πει πόσο κράτησε αυτή η σχέση και αν έχει ρουτινιασει...


* Πολύ χαίρομαι που επέστρεψες πραγματικά !
Οι συζητήσεις μας μπορεί να πηγαίνουν από το ένα θέμα στο άλλο ,αλλά χαίρομαι να κάνω τέτοιες ! !!
Το περι αλλαγης το ειπα για φιλιες και σχεσεις κα ισως και στην οικογενεια οταν ας πουμε βλεπουμε καποιον να εχει καποιες συμπεριφορες και θελουμε να τον βοηθησουμε να αλλαξει, να σωθει κατα μια εννοια. Εκει πρεπει ο ιδιος να το αντιληφθει οτι εχει το προβλημα, και να θελησει και να προσπαθησει να αλλαξει. Οτι και να κανουμε εμεις αν ο αλλος δεν θελει να σωθει δεν γινεται κατι. Δεν μπορουμε να τους σωσουμε ολους. Γιαυτο ασχολεισαι με οσους θελουν να βοηθηθουν πραγματικα και να αλλαξουν. Αυτη την αλλαγη εννοουσα της βελτιωσης.
Ειμαι υπερ σε οτι μας κανει καλυτερους ανθρωπους.
Σε αυτο που ειπες αφορα μια σχεση και τις ομοιοτητες /διαφορες και ποσο εγω προσπαθω για παραδειγμα να αλλαξω τον αλλον επειδη διαφερει ή δεν συμφωνω εγω με ορισμενα στοιχεια του, να τον φερω στα δικα μου καλουπια. Γινεται? Μεγα λαθος βεβαιως ετσι. Και αν γινει εχει ασχημες αντιδρασεις αν θες.
Ειναι ο κοσμος μας και ο κοσμος ενος αλλου, πως γινεται να ειναι τερμα ιδιοι κοσμοι? Ακομα και στην ιδια οικογενεια μεγαλωνουν τα παιδια και βγαινουν τερμα διαφορετικοι χαρακτηρες.
Στη σχεση αποδεχεσαι οτι θα συνυπαρξεις. Εκει κανουν το λαθος πολλοι ες και προσπαθουν μετα βιας να αλλαξουν τον αλλον ε μετα αντιδραει επομενο ειναι. Αποδεχεσαι αυτες τις μικρες διαφορες που ειναι τερμα ερωτευσιμες ακριβως γιατι δεν ειναι οπως εσυ.
Και δημιουργουν την ανθεκτικοτητα αν θες μιας σχεσης που κρινεται απο πολλα στην πορεια.
Αλλο μεγα λαθος δεν εχουν δουλεψει τους εαυτους τους αρκετοι εχουν εγκλωβιστει πισω απο εναν εγωισμο, μια αυταρεσκεια, αλαζονεια και δεν βλεπουν καθολου τα λαθη τους.
Και τους φταινε οι αλλοι.
Και ολο αυτο ενας ατερμονος κυκλος.
Και μετα αναρωτιουνται οπως το θεμα μας εδω γιατι δεν βρισκω συντροφο αν και ειμαι σε ηλικια που θα επρεπε, που ειναι και η αρχικη μας ερωτηση.
Γιατι να φταιει η κοινωνια ΜΟΝΟ ή τα ατομα της πως συμπεριφερονται γενικα αντε να πουμε φταιει το οικογενειακο περιβαλλον μεχρι ενα βαθμο και αυτο και να μην φταιει ΑΥΤΟΣ ο ιδιος που δεν ανελαβε ποτε την ευθυνη της δικης του ζωης?
Γιαυτο βρισκεται και στη θεση που βρισκεται.
Θα το πω με ενα παραδειγμα απτο. Εισαι στο δρομο οδηγεις μενεις απο λαστιχο. Το αλλαζεις και συνεχιζεις.
Αν δεν εντοπισεις απο μονος τη ριζα ενος προβληματος πως θα βρεις τι φταιει και πως θα προσπαθησεις να το λυσεις πραγματικα? Αλλιως θα κανεις μπαλωματα και θα εχεις ετοιμη τη δικαιολογια φταιει ο κακος ο δρομος ή η κοινωνια κλπ
Ειναι τι βλεπουμε με τα "γυαλια" μας. Το πως αντιλαμβανομαστε τον κοσμο, εμας και στο πως κινουμαστε. Δεν το κανουμε ιδια ολοι και εκει δεν μπορουμε να καταλαβουμε ουτε να μας καταλαβουν πραγματικα. Μονο οσοι θελουν να δουν και οσοι θελησουν να ασχοληθουν με ενα θεμα και προσπαθησουν να το λυσουν.
Δεν το κανουν ολοι γιαυτο βλεπουμε αλυτα προβληματα και αδιορθωτους ανθρωπους. Και πολλα αλλα.

Παντα να βλεπουμε την καθε περιπτωση απο τη σκοπια της αυτη ειναι η γνωμη μου.

*(εγω ευχαριστω για το καλωσορισμα 👍 να σαι καλα και ευχαριστω για τις υπεροχες συζητησεις! Λειπουν πραγματικα.Τις εχουμε αναγκη να ανοιγομαστε πιστευω να μιλαμε για πολλα θεματα. Βοηθαει γενικα. )
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Γιατί η κοινωνία και ο πολιτισμός δεν το επιτρέπει αυτό οπότε ο άνθρωπος έχει απωθήσει το να αντιδρά στις βιολογικές ορμές του. Δε σημαίνει όμως οτι η διέγερση δεν υπάρχει.

Εγώ πιστεύω στην εικόνα αλλά σε ένα σκηνικό . Για παράδειγμα να δεις την κολλητή σου που την θέλεις, ημίγυμνη να κοιμάται ή να βλέπεις την κοπέλα σου να περιφέρεται γυμνή μέσα στο σπίτι, πιστεύω ότι κάτι θα νιώσεις με το θέαμα, δεν γίνεται να σου είναι και αδιάφορο.

Αν τα απωθεί δεν ξέρω, σίγουρα και τα αρσενικά είχαν κριτήρια και πριν από χιλιάδες χρόνια, δεν είναι δηλαδή ότι ''βυζιά'' δούνε και της μάνας τους να είναι θα διεγερθούν . Άλλα στέκει αυτό που λες ότι μπορεί να είχαμε μια μείωση σεξουαλικότητας για χάρη του πολιτισμού . Έλεγε ένας εξελικτικός ότι πρώτα βάλαμε ρούχα για να περιορίσουμε την σεξουαλικότητα και πέρα από το κρύο δηλαδή και μετά πάλι σαν αντίφαση προσπαθούσαμε να αναδειχθούμε πχ ντεκολτέ και ενίσχυτικό σουτιέν για να έχουμε τα κοινωνικά πλεονεκτήματα της ελκυστικότητας αλλά και χωρίς συνουσία , έτσι το εξηγούσε δηλαδή.

Είναι αυτό που είχα δει σε ένα τοίχο '''ότι φοράω ντεκολτέ δεν σημαίνει πως λέω ναι '' :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top