Απεργία πείνας του Κουφοντίνα

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Προ λιγου μας το έσκασε το μυστικό η κυρά συνήγορος.... Θέλει λέει να διακόψει την ποινη κ να συνεχίσει σε νοσοκομείο χαχαχα αυτό που είπα προχθες αυτή θέλει να τον βγάλει σιγά σιγά. Η επόμενη κίνηση θα είναι να βγει. Το έγραψα ξεκάθαρα. Δεν σου λέω εγώ.... Νομίζει τώρα ο κάθε κουκο Ντίνας ότι είμαστε χαζοί. Και δεν καταλαβαίνουμε.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Προ λιγου μας το έσκασε το μυστικό η κυρά συνήγορος.... Θέλει λέει να διακόψει την ποινη κ να συνεχίσει σε νοσοκομείο χαχαχα αυτό που είπα προχθες αυτή θέλει να τον βγάλει σιγά σιγά. Η επόμενη κίνηση θα είναι να βγει. Το έγραψα ξεκάθαρα. Δεν σου λέω εγώ.... Νομίζει τώρα ο κάθε κουκο Ντίνας ότι είμαστε χαζοί. Και δεν καταλαβαίνουμε.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΜΑΝ, δεν ξερω τι λες αλλα οντως ας βγει ΗΡΩΑΣ με το να πεθανει :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Μπα δεν το ευχομαι. Αλλά δεν με νοιάζει κιόλας. Στη τελική ο καθένας έχει τα προβληματα του δεν θα ασχοληθώ άλλο με τον Κουφοντινα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ας ιδρυθουν ιδιωτικα πανεπιστημια με αναθεωρηση του αρθρου 16.
Ωραία, ας διαλύσουμε ένα μύθο. Στο λέω κι εγώ που έχω μια εικόνα ως ερευνητικό μέλος πανεπιστημίου. Ιδιωτικά πανεπιστήμια όπως τα φαντάζονται μερικοί δεν πρόκειται να ιδρυθούν στην Ελλάδα. Είναι τέτοιου μεγέθους και ποιότητας επένδυση που είναι ασύμφορη για Έλληνες επενδυτές και δε το συζητάμε για ξένους, το βλέπουμε από τα "παραρτήματα" κολλεγίων που λειτουργούν ήδη. Λοιπόν, η ιδιωτική εκπαίδευση θα είναι αυτό ακριβώς που είναι τώρα: ΙΕΚ της πλάκας, κολλέγια της χειρίστης ποιότητας που το χειρότερο δημόσιο πανεπιστήμιο τους ρίχνει 2000 θέσεις στο κεφάλι στην παγκόσμια κατάταξη.

Και ναι το πασο, τα δωρεαν βιβλια, οι μειωμενες μετακινησεις τα οποια πληρωνουν οι φορολογουμενοι για να κανει διακοπες διαρκειας 6 χρονων καποιος και μετα να ειναι ανεργος ειναι σπαταλη. Οπως και οι αιωνιοι φοιτητες. Χαλανε τον προγραμματισμο του μαθηματος ασχετα αν δεν εχουν τα προνομια του νεοεισερχοεμνου φοιτητη.
Όντως υπάρχουν δωρεάν βιβλία, δωρεάν μετακίνηση κλπ αλλά εγώ δε τα θεωρώ καθόλου σπατάλη. Ένα κράτος που δίνει δωρεάν μορφωτικά βιβλία στον κόσμο είναι ένα κράτος πρότυπο και μακάρι να επιδοτήσουμε και εξωσχολικά βιβλία, όπως η Νορβηγία. Είναι πρόοδος και πολιτισμός. Η Ελλάδα όχι απλά δε σπαταλά, δίνει πολύ λίγα στα πανεπιστήμια και στην στήριξη των φοιτητών.
ο τακτικος στρατος και η θητεια των πολιτων που απαρτιζουν ενα κυριαρχο κρατος δεν ειναι στρατιωτικη ιδεοληψια αλλα απαραιτητο συστατικο για την επιβιωση του εν λογω κρατους. Οποτε η λυση εδω δεν ειναι η μη αυξηση στους 12 μηνες αλλα η ποιοτικη ενισχυση της.
Μα "η μη αύξηση" δεν είναι κάποια δράση για να τη χαρακτηρίσεις λύση ή όχι. Η δράση ήταν η αύξηση, οπότε το αντιστρέφω και λέω πως δεν είναι λύση η αύξηση της θητείας αλλά η ποιοτική ενίσχυσή της. Κατά τα άλλα, δεν είναι συστατικό επιβίωσης, και το βλέπει κανείς από το τι ισχύει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Το να έχουμε το ειδικό αυτό καθεστώς λόγω της θέσης μας, της Τουρκίας κλπ το δέχομαι, αλλά όχι και συστατικό επιβίωσης.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Συγγνωμη που το λεω τοσο αποτομα παιδια αλλα ο τυπος πρεπει να πεθανει συντομα !Πρεπει να πεσει η κυβερνηση ASAP,μονο ο κουφοντινας μπορει να μας σωσει και να γινει ΗΡΩΑΣ(παρολο της μαλακιες που εχει κανει αλλα τεσπα )
Σιγά μην τον αφήσουν να πεθάνει.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η πολιτεία οφείλει να σέβεται τα δικαιώματα ενός ανθρώπου, ακόμη κι αν είναι πολυϊσοβίτης. Η υπεράσπιση των δικαιωμάτων του Κουφοντινα θα πρέπει να μας βρίσκει όλους σύμφωνους, αν θέλουμε να λεγόμαστε πολίτες μίας ευνομούμενης και δημοκρατικής κοινωνίας.

Από εκεί και πέρα, όμως, ο διάλογος που έχει ανοίξει τις τελευταίες ημέρες έχει πάρει ακραίες διαστάσεις σε πολιτικό επίπεδο, με αποκορύφωμα την δήλωση Δρίτσα ότι "κανένας δεν τρομοκρατήθηκε με την 17 Νοέμβρη" και την αναγραφή σε πανό "γεννήθηκα 17 Νοέμβρη", που επιβεβαιώνει τις φοβίες για την ηρωοποιηση του Κουφοντινα.

Επιπλέον, η γνώμη μου είναι ότι η δικηγόρος του Κουφοντινα προσπαθεί να χειραγωγήσει την κοινή γνώμη, αλλά φάσκει και αντιφάσκει. Από τη μία λέει ότι δεν έχει τα απαραίτητα έγγραφα για να ακολουθήσει τη νομική οδό, κι από την άλλη προσβάλλει τη δικαιοσύνη (το πρωτοδικείο Λαμίας) καθώς και το κύρος των εγγράφων που της παραδόθηκαν. Δεν είμαι νομικός και δεν γνωρίζω, προφανώς, ποιες είναι οι διαδικασίες, αλλά φαντάζομαι ότι σε περιπτώσεις αυθαιρεσίας της διοίκησης, θα υπάρχει τρόπος ένδικης απαίτησης. Τώρα είδα ότι τελικά ακολουθήθηκε η δικαστική οδός, οπότε μένει να δούμε τα αποτελέσματα.

Από εκεί και πέρα, η κυβέρνηση έχει επίσης ευθύνη που λόγω της οικογενειακής βεντέτας ασκεί περισσότερη πίεση από ό,τι θα έπρεπε. Ξαναλέω, ότι το ζήτημα έχει πολιτικοποιηθει, ενώ είναι θέμα καθαρά νομικής/δικαστικής φύσεως.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρεί κανείς εδώ μέσα σοβαρό νομικά έγγραφο μια ιδιόχειρη βεβαίωση 2 γραμμών και μια σφραγίδα; Ποιο είναι το κύρος αυτού του εγγράφου; Έλεος δηλαδή για κυβέρνηση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Επιπλέον, η γνώμη μου είναι ότι η δικηγόρος του Κουφοντινα προσπαθεί να χειραγωγήσει την κοινή γνώμη, αλλά φάσκει και αντιφάσκει. Από τη μία λέει ότι δεν έχει τα απαραίτητα έγγραφα για να ακολουθήσει τη νομική οδό, κι από την άλλη προσβάλλει τη δικαιοσύνη (το πρωτοδικείο Λαμίας) καθώς και το κύρος των εγγράφων που της παραδόθηκαν.
Πίστεψέ με. Όλοι μας έχουμε μπερδευτεί...
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Θεωρεί κανείς εδώ μέσα σοβαρό νομικά έγγραφο μια ιδιόχειρη βεβαίωση 2 γραμμών και μια σφραγίδα; Ποιο είναι το κύρος αυτού του εγγράφου; Έλεος δηλαδή για κυβέρνηση.
Στον στρατό είχαμε πολύ χειρότερα έγγραφα για βεβαιώσεις, λόγω έλλειψης σοβαρής μηχανοργάνωσης. Έχω ακόμη κρατημένη μία άδεια 2 ημερών που είχα πάρει, η οποία ήταν χειρόγραφη, είχε σβησμένο με blanco το λάθος στο επίθετό μου και κατά τα άλλα ήταν επίσημο έγγραφο με σφραγίδα διοικητή που έπρεπε να δείχνω στις αρχές! :laugh:
Αν δεν έχεις πάει στρατό, πίστεψέ με, θα φριξεις όταν πας :P

Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο έγγραφο που δόθηκε στη δικηγόρο είναι πλαστό ή όχι (δεν είμαι εγώ αυτός που θα το κρίνει). Αλλά εφόσον αυτό έχει, φαντάζομαι ότι της δίνεται το δικαίωμα να αμφισβητήσει τη γνησιότητά του στο δικαστήριο.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα δεν αμφισβητείται η γνησιότητα αλλά η επάρκεια. Δε νομίζω την άδεια του στρατού να μπορούσες να την καταθέσεις νομικά. Και still αυτό δεν είναι το πρωτεύον, αλλά η εκδικητική κυβερνητική στάση ακόμα και αν αυτά ισχύουν.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Όντως υπάρχουν δωρεάν βιβλία, δωρεάν μετακίνηση κλπ αλλά εγώ δε τα θεωρώ καθόλου σπατάλη. Ένα κράτος που δίνει δωρεάν μορφωτικά βιβλία στον κόσμο είναι ένα κράτος πρότυπο και μακάρι να επιδοτήσουμε και εξωσχολικά βιβλία, όπως η Νορβηγία. Είναι πρόοδος και πολιτισμός. Η Ελλάδα όχι απλά δε σπαταλά, δίνει πολύ λίγα στα πανεπιστήμια και στην στήριξη των φοιτητών.
Ναι οκ δινει το Ελληνικο κρατος δωρεαν βιβλια στα πανεπιστημια και ξαφνικα αυτοι που μπηκαν στις σχολες 3 καθιστανται συνειδητοποιημενοι φοιτητες και μορφωνονται
Μα "η μη αύξηση" δεν είναι κάποια δράση για να τη χαρακτηρίσεις λύση ή όχι. Η δράση ήταν η αύξηση, οπότε το αντιστρέφω και λέω πως δεν είναι λύση η αύξηση της θητείας αλλά η ποιοτική ενίσχυσή της. Κατά τα άλλα, δεν είναι συστατικό επιβίωσης, και το βλέπει κανείς από το τι ισχύει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Το να έχουμε το ειδικό αυτό καθεστώς λόγω της θέσης μας, της Τουρκίας κλπ το δέχομαι, αλλά όχι και συστατικό επιβίωσης.
Ηταν συστατικο επιβιωσης μεχρι τον 20 αιωνα και επειδη ο κοσμος δεν ειναι ειρηνικα πλασμενος μπορει καποια στιγμη να καταστει συστατικο επιβιωσης. Εγω θεωρω αναγκαια συνθηκη για τη ποιοτικη αναβαθμιση της θητειας και την αυξηση του χρονου στρατευσης παρολο που ξερω οτι ο Μητσοτακης δεν εχει στο μυαλο του τιποτα αλλο απο το να χαιδεψει λιγο τα αυτια στο δεξιο ακροατηριο του.
Ωραία, ας διαλύσουμε ένα μύθο. Στο λέω κι εγώ που έχω μια εικόνα ως ερευνητικό μέλος πανεπιστημίου. Ιδιωτικά πανεπιστήμια όπως τα φαντάζονται μερικοί δεν πρόκειται να ιδρυθούν στην Ελλάδα. Είναι τέτοιου μεγέθους και ποιότητας επένδυση που είναι ασύμφορη για Έλληνες επενδυτές και δε το συζητάμε για ξένους, το βλέπουμε από τα "παραρτήματα" κολλεγίων που λειτουργούν ήδη. Λοιπόν, η ιδιωτική εκπαίδευση θα είναι αυτό ακριβώς που είναι τώρα: ΙΕΚ της πλάκας, κολλέγια της χειρίστης ποιότητας που το χειρότερο δημόσιο πανεπιστήμιο τους ρίχνει 2000 θέσεις στο κεφάλι στην παγκόσμια κατάταξη.
Ωραια και παλι ας ειναι χειριστης ποιοτητας. Το ρισκο θα τα αναλαβει ο επενδυτης οχι ο φορολογουμενος. Και μπορει να βρεθει και καποιος αξιολογος που θα δημιουργησει ενα ανταγωνιστικο εκπαιδευτικο ιδρυμα και θα ωθησει στη βελτιωση και οσο δημοσια παραμεινουν ανοικτα στο υποθετικο σεναριο που προταθει ο καθορισμος των εισακτεων απο τις σχολες. Και ολα θα φανουν στην αγορα εργασιας και στην επιστημονικη καταρτιση που εχουν λαβει οι φοιτητες απο το εκαστοτε ιδρυμα. Δεν φερνω αντιρρηση οτι τα δημοσια πανεπιστημια ειναι πολυ ανωτερα και θα γινουν ακομα πιο ανωτερα αν φοιτουν καθε ετος οσοι προβλεπουν εξ'αρχης οι πρυτανικες αρχες.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Μα δεν αμφισβητείται η γνησιότητα αλλά η επάρκεια. Δε νομίζω την άδεια του στρατού να μπορούσες να την καταθέσεις νομικά. Και still αυτό δεν είναι το πρωτεύον, αλλά η εκδικητική κυβερνητική στάση ακόμα και αν αυτά ισχύουν.
Υπεύθυνη δήλωση δεν έχεις κάνει ποτέ;
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο που υπερασπίζεστε μια τακτική εκδίκησης και κοροϊδίας της κυβέρνησης απέναντι σε έναν κρατούμενο που κινδυνεύει η ζωή του. Το συγκεκριμένο έγγραφο προφανώς δεν είναι αξιοποιήσιμο. Θέλετε τους λόγους; Το χαρτί αυτό δόθηκε σαν απόσπασμα απόφασης, απόφαση η οποία υπάρχει και δε δίνεται με πρόσχημα τα προσωπικά δεδομένα. Και ξαναλέω, απόσπασμα. Για να προσβάλει η Κούρτοβικ διοικητική πράξη θα πρέπει να αναφέρονται καθαρά οι λόγοι επιβολής. Και δεν αναφέρονται. Ακόμα και το "ακριβές απόσπασμα" είναι απόσπασμα εγγράφου και όχι της απόφασης μεταγωγής που χρειάζεται. Συν τοις άλλοις, ενώ η ΚΕΜ συνεδρίασε για το θέμα 4/1, το έγγραφο θεωρήθηκε 18/2. Γιατί;

Δεν πρόκειται περί πλαστού ή οτιδήποτε άλλου. Πρόκειται περί εκδικητικού εμπαιγμού. Μη μου λέτε για υπεύθυνες δηλώσεις λοιπόν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραια και παλι ας ειναι χειριστης ποιοτητας.
Δεν καταλαβαίνω αυτή την εμμονή στην παροχή χειρίστης ποιότητας εκπαίδευση, την έχουμε ήδη εξάλλου στ ΙΕΚ.
Το ρισκο θα τα αναλαβει ο επενδυτης οχι ο φορολογουμενος. Και μπορει να βρεθει και καποιος αξιολογος που θα δημιουργησει ενα ανταγωνιστικο εκπαιδευτικο ιδρυμα και θα ωθησει στη βελτιωση και οσο δημοσια
Καλά ποτέ όμως.

Πρέπει να επισημάνουμε επίσης ότι τα εκπαιδευτικά ιδρύματα δε μπορούν να λειτουργήσουν σε συνθήκες αγοράς. Ακόμα και ο Άνταμ Σμιθ το παραδεχόταν αυτό. Και το βλέπουμε ξεκάθαρα, κολλέγια ΙΕΚ ακόμα και ιδιωτικά σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δίνουν βαθμούς και πτυχία με το στανιό, τα πουλάνε. Ναι έτσι όμως δεν επιτυγχάνεται εκπαίδευση, μόνο εμπόριο χαρτιών.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά τωρα που το σκεφτομαι νομιζω πως αυτή η Κούρτοβικ μου φαίνεται κάπως σαν θρησκοληπτη θεούσα...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Εν τω μεταξυ ο Μαυρίδης του Λιμπεραλ μπήκε στην εντατική λόγω κοβιντ και αυτοι που κοπτονται περί του κράτους δικαίου και αξιοπρέπειας της ανθρώπινης ζωης εχουν αρχίσει τα "ψοφος", καλά να παθει ο τρισκαταρατος κτλ κτλ
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περαστικά στον άνθρωπο, τον αντίπαλο πρέπει να τον θέλουμε όρθιο.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δε νομίζω την άδεια του στρατού να μπορούσες να την καταθέσεις νομικά.
Αν είχα έννομο συμφέρον, πιθανόν να την κατέθετα [σε στρατοδικείο] (π.χ. αν στις ημέρες αδείας μου εκλάπησαν όπλα από τις αποθήκες).

Ακόμα και το "ακριβές απόσπασμα" είναι απόσπασμα εγγράφου και όχι της απόφασης μεταγωγής που χρειάζεται. Συν τοις άλλοις, ενώ η ΚΕΜ συνεδρίασε για το θέμα 4/1, το έγγραφο θεωρήθηκε 18/2. Γιατί;
Σε αυτό έχεις δίκιο. Θα έπρεπε να είναι ολόκληρη η απόφαση μεταγωγής (έστω και με λογοκριμένα τα ονόματα των άλλων κρατουμένων).

Στις 18/2 θεωρήθηκε το φωτοαντιγραφο ως ακριβές αντίγραφο του πρωτότυπου εγγράφου (που εκδόθηκε στις 4/1). Είναι η ίδια περίπτωση με εσένα που πήρες πτυχίο το 2020, και ζητάς βεβαίωση της γνησιότητας ενός φωτοαντιγραφου του από το ΚΕΠ, που βάζει την σφραγίδα, την σημερινή ημερομηνία και τη φράση "ακριβές αντίγραφο".
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Να λήξει το παραμύθι έχουμε πολύ πιο σοβαρά θέματα, ας πάει στον Κορυδαλλό όπως θέλει θα μας στοιχήσει τίποτα, γιατί τέτοιος σαματάς? Άν έχουμε νεκρό από την δημοκρατία θα είναι πολύ χειρότερα με αυτά που θα ακολουθήσουν.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάθε φορά που η κυβέρνηση είναι στα σχοινιά, έρχεται ένας "Πολάκης" του ΣΥΡΙΖΑ να πετάξει τη μαλακία του και να αποπροσανατολίσει. Είναι αδιανόητος ο ερασιτεχνισμός αυτών των ανθρώπων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top