Απογραφή πληθυσμού 2021

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,766 μηνύματα.
Ένας στο fb έγραψε ''κάνουν απογραφή για να δουν πόσοι είμαστε έτσι ώστε να φέρουν και άλλους μετανάστες''🤯🙃
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είναι πολύ παράξενο, αλλά, ενώ όταν πρωτοάκουσα για αρνητές απογραφής το θεώρησα φτιαχτό αστείο, καρικατούρα των αρνητών του εμβολίου, συνειδητοποιώ πως πολλοί είναι πράγματι ενάντια, ακόμα και μορφωμένοι τους οποίους ξέρω, επειδή δήθεν αφορά αυστήρα προσωπικά δεδομένα. Φαίνεται η περιπέτεια με τον κόβιντ έχει πάει κάποιος σε άλλα λέβελ ιδιώτευσης, ατομοκεντρισμού και δυσπιστίας με τα πάντα, για να μην πω τίποτα πιο βαρύ.
Δηλαδή το 2011, το 2001, το 1991 και πάει λέγοντας απαντούσαν στους απογραφείς αλλά φέτος αποφάσισαν ότι τους φακελωνουν.

Ποσιμπολ
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δηλαδή το 2011, το 2001, το 1991 και πάει λέγοντας απαντούσαν στους απογραφείς αλλά φέτος αποφάσισαν ότι τους φακελωνουν.

Ποσιμπολ

Πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα από ψυχαναλυτική-ανθρωπολογική άποψη. Ιδιώτευση, κατασκευασμένος «εχθρός» για να κάνουν μερικοί τη ζωή τους πιο ενδιαφέρουσα και να της δώσουν περισσότερο νόημα, νομιζόμενη εξέγερση απέναντι στο καταπιεστικό κράτος(ειδικά λόγω κόβιντ), ώστε να νιώθουν ότι τουλάχιστον κάπως αντιδρούν και κάπου καταφάσκουν την ελευθερία τους; Είναι παροδικό και συγκυριακό ή μια τάση που πάντα υπήρχε αλλά τώρα μορφοποιήθηκε καλύτερα με την επικοινωνία του ίντερνετ; Λίγο από όλα μου φαίνεται, αλλά και άλλα.

Αλλά με ενδιαφέρει και από πολιτική σκοπιά, γιατί φαίνεται κάποιοι νομίζουν ότι ατομικά δικαιώματα, δημοκρατία κλπ που (λέμε ότι) έχουμε σημαίνουν ασυδοσία και ό,τι μπορώ να κάνω ό,τι θέλω, εκμεταλλευόμενος συγχρόνως όλα τα προνόμια που μου δίνει η ιδιότητα του πολίτη. Κάτι που είναι και ιστορικά και κοινωνιολογικά λάθος, αλλά τείνει να κατασταθεί σαν αντίληψη.

Όλα αυτά δίνουν βέβαια πολλή τροφή για σκέψη, αλλά δεν το συνεχίζω, γιατί όλο και κάποιος αρνητής θα φυτρώσει και θα γίνει μπάχαλο, και είναι κρίμα γιατί λίγα θρεντ έμειναν που να είναι έτσι αγνά, για ανταλλαγή πληροφοριών κλπ :P
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμάς προς το παρόν μόνο μειλ μας ήρθε ότι ΘΑ μας στείλουν τον φάκελο🤔
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,267 μηνύματα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,746 μηνύματα.
Η πιο αστεία ερώτηση είναι αν το καζανάκι είναι μέσα ή έξω από το σπίτι ή κάτι τέτοιο. Όχι ρε σεις, τρέχουμε και χεζουμε στα χωράφια. : P
Ρε συ..χτες επαιρνα τη μανα μου τηλεφωνο και τη ρωταγα οταν με γεννησε σε ποιο δημο ηταν γραμμενη..μου λεει..παιδακι μου ΤΙ ΕΠΑΘΕΣ; :hehe:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,054 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Έτυχε σε κανέναν να του αφήσουν δύο φακέλους στο ίδιο σπίτι; :worry:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,649 μηνύματα.
Ειναι 100% σιγουρο οτι ειναι ο ιδιος κωδικος για ολη την πολυκατοικία??
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,649 μηνύματα.
Κάθε διαμέρισμα έχει τον δικό του κωδικό.
Σιγουρα?? Γιατι μου ειπαν οτι οι φακελοι πάνω δεν εχουν ονομα.

Σε περίπτωση που δεν σε βρουν σπιτι ξερεις αν το αφηνουν το φακελο στη πορτα σου η στην εισοδο της πολυκατοικίας??
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Πράγματι δεν έχουν όνομα οι "φάκελοι", αλλά μόλις το "νοικοκυριό" πάρει τυχαία έναν κωδικό και τον καταχωρήσει, τότε ο κωδικός δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά από άλλον.
Κανονικά, μπαίνουν μέσα στην πολυκατοικία και αφήνουν έξω από την πόρτα του κάθε διαμερίσματος από έναν κωδικό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,649 μηνύματα.
Πράγματι δεν έχουν όνομα οι "φάκελοι", αλλά μόλις το "νοικοκυριό" πάρει τυχαία έναν κωδικό και τον καταχωρήσει, τότε ο κωδικός δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά από άλλον.
Κανονικά, μπαίνουν μέσα στην πολυκατοικία και αφήνουν στην πόρτα του κάθε διαμερίσματος από έναν κωδικό.
Αρα θεωρητικά αν δεν με βρουν σπιτι απλα θα αφησου στην πορτα τον φακελο σωστα?? Δεν θα παρουν το φακελο και θα φυγουν??
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,746 μηνύματα.
Σιγουρα?? Γιατι μου ειπαν οτι οι φακελοι πάνω δεν εχουν ονομα.

Σε περίπτωση που δεν σε βρουν σπιτι ξερεις αν το αφηνουν το φακελο στη πορτα σου η στην εισοδο της πολυκατοικίας??
Μαλακιζονται κανονικα απο το κρατος λεμε.Ενω στα μεηλ λενε οτι μας παραδιδουν φακελους...καν σε φακελους δεν τα εχουν,χυμα αβερτα χαρτια τα ριχνουν στις πολυκατοικιες και οποιον παρει ο χαρος.
Εμας ετρσι εκαναν και μου το ειπαν και απο την αθηνα.

Καλωσηρθατε στην ουγκανια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αρα θεωρητικά αν δεν με βρουν σπιτι απλα θα αφησου στην πορτα τον φακελο σωστα?? Δεν θα παρουν το φακελο και θα φυγουν??
Δεν υπαρχει φακελος λεμε.
Λουτρακι γιοκ,αλλα και στην αθηνα το ιδιο μου ειπαν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,649 μηνύματα.
Μαλακιζονται κανονικα απο το κρατος λεμε.Ενω στα μεηλ λενε οτι μας παραδιδουν φακελους...καν σε φακελους δεν τα εχουν,χυμα αβερτα χαρτια τα ριχνουν στις πολυκατοικιες και οποιον παρει ο χαρος.
Εμας ετρσι εκαναν και μου το ειπαν και απο την αθηνα.

Καλωσηρθατε στην ουγκανια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν υπαρχει φακελος λεμε.
Λουτρακι γιοκ,αλλα και στην αθηνα το ιδιο μου ειπαν.
Ευχαριστω πολυ!! Αρα αν δεν με βρουν σπιτι θα αφησουν το χαρτι στην πορτα του σπιτιου μου σωστα??
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,746 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!! Αρα αν δεν με βρουν σπιτι θα αφησουν το χαρτι στην πορτα του σπιτιου μου σωστα??
Αναλογως.Αν μενεις πολυκατοικια ΟΧΙ λεμε.Τα βαζουν ολα μαζι μεσα,εσυ πας και βρισκεις το δικο σου,ή εκτος και αν βαλουν στον καθεναν το χαρτι του στην θυρειδα την ταχυδρομικη.Αγνωστο ο καθε διανομεας τι θα κανει λεμε/
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,649 μηνύματα.
Αναλογως.Αν μενεις πολυκατοικια ΟΧΙ λεμε.Τα βαζουν ολα μαζι μεσα,εσυ πας και βρισκεις το δικο σου,ή εκτος και αν βαλουν στον καθεναν το χαρτι του στην θυρειδα την ταχυδρομικη.Αγνωστο ο καθε διανομεας τι θα κανει λεμε/
Ευχαριστώ πολυ!! Μεχρι τώρα δεν μας χτύπησε κάνεις ουτε βρηκαμε καποιο χαρτι πουθενα. Αρα δεν θα εχουν ερθει ακομα.
 
Top