Απορίες σχετικά με την αναβάθμιση του υπολογιστή σας

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
A...εγώ έχω intel core 2 duo
-----------------------------------------
Πόσο είναι το μέγιστο που μπορεί να πιάσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Το ίδιο ισχύει και για core 2 duo και για dual core. Απλά οι core 2 duo είναι πιο σύγχρονη τεχνολογία ( δηλαδή οι απλοι dualcore είναι ήδη απαρχαιωμένοι). Διπύρηνοι οι μεν και οι δε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Δηλαδή μπορώ να παίξω παιχνίδι που απαιτεί το minimum 3.4 GMz?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Αμα έχεις διπύρηνο στα 2 ghz η και παραπάνω τότε ναι. Δεν τα χάνεις τα εξτρά γκιγκαχερτζ απλά ο υπολογιστής δεν τα χρησιμοποιεί σε στιγμές που δεν χρειάζονται, εξοικονομόντας με αυτό τον τρόπο και ενέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε!!Δεν το ήξερα!!Και συγγνώμη αν σε ζάλισα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αμα έχεις dual core 2 ghz θεωρητικά έχεις ταχύτητα 4ghz αλλά αυτό ισχύει μόνο σε περίπτωση που τρέχεις δύο εφαρμογές την ίδια στιγμη και χρησιμοποιείται το 100% του πυρήνα. Έτσι την δεύτερη εφαρμογή θα αναλάβει ο 2ος πυρήνας. Ουσιαστικά δηλαδή η χρησιμότητα του δεύτερου πυρήνα φαίνεται μόνο όταν ο πρώτος χρησιμοποιείται στο 100%.

Μεγάλο λάθος. Συνήθως χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα και οι 2-3-4 πυρήνες. Η χρησιμότητα του δεύτερου πυρήνα είναι ότι στην ουσία είναι κατά κάποιο τρόπο, ένας 2ος 'επεξεργαστής'.

Δηλαδή μπορώ να παίξω παιχνίδι που απαιτεί το minimum 3.4 Ghz?

Το αν θα μπορείς να παίξεις ένα παιχνίδι, δεν εξαρτάται μόνο από τον επεξεργαστή, αλλά και από την μνήμη RΑΜ και κυρίως την κάρτα γραφικών!

H δύναμη/ισχύς (πες το όπως θες) των επεξεργαστών δεν μετράται πλέον με τα Ghz αλλά με διάφορες συγκρίσεις μεταξύ τους (σε διάφορες εφαρμογές δηλαδή - πχ benchmarks, fps σε παιχνίδι κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
H δύναμη/ισχύς (πες το όπως θες) των επεξεργαστών δεν μετράται πλέον με τα Ghz αλλά με διάφορες συγκρίσεις μεταξύ τους (σε διάφορες εφαρμογές δηλαδή - πχ benchmarks, fps σε παιχνίδι κτλ)

Δηλαδή η μονάδα μέτρησης τους είναι "οι διαφορες συγκρίσεις μεταξύ τους";... Μάλιστα.. Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μεγάλο λάθος. Συνήθως χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα και οι 2-3-4 πυρήνες. Η χρησιμότητα του δεύτερου πυρήνα είναι ότι στην ουσία είναι κατά κάποιο τρόπο, ένας 2ος 'επεξεργαστής'.



Το αν θα μπορείς να παίξεις ένα παιχνίδι, δεν εξαρτάται μόνο από τον επεξεργαστή, αλλά και από την μνήμη RΑΜ και κυρίως την κάρτα γραφικών!

H δύναμη/ισχύς (πες το όπως θες) των επεξεργαστών δεν μετράται πλέον με τα Ghz αλλά με διάφορες συγκρίσεις μεταξύ τους (σε διάφορες εφαρμογές δηλαδή - πχ benchmarks, fps σε παιχνίδι κτλ)
Γιατί μετράει τόσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Η κάρτα γραφικών στην ουσία κάνει όλη τη δουλειά. Αν δε φτάνει η ίδια, δανείζεται μνήμη από τη RAM, και επεξεργαστική ισχύ από τον επεξεργαστή, επιβραδύνοντας το σύστημα. Επιπλέον άλλο είναι να "φτιάχνονται" τα γραφικά στην κάρτα γραφικών και άλλο να χρησιμοποιούνται "μεσάζοντες", όπως η RAM και η CPU.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μάλιστα...εγώ ρε γαμώτο έχω λάπτοπ αλλά δεν έχω καλή κάρτα γραφικών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
:/!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • epidwseis.jpg
    epidwseis.jpg
    112 KB · Εμφανίσεις: 146

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Δηλαδή η μονάδα μέτρησης τους είναι "οι διαφορες συγκρίσεις μεταξύ τους";... Μάλιστα.. Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

https://www.cpubenchmark.net Εάν δεν ξέρεις, δεν φταίω εγώ...

For users and purchasers of a computer system, Instructions Per Clock is not a particularly useful indication of the performance of their system. For an accurate measure of performance relevant to them, application benchmarks are much more useful. Awareness of its existence is useful, in that it provides an easy-to-grasp example of why clock speed is not the only factor relevant to computer performance.

Πηγή : https://en.wikipedia.org/wiki/Instructions_Per_Cycle

In computing, a benchmark is the act of running a computer program, a set of programs, or other operations, in order to assess the relative performance of an object, normally by running a number of standard tests and trials against it. The term 'benchmark' is also mostly utilized for the purposes of elaborately-designed benchmarking programs themselves. Benchmarking is usually associated with assessing performance characteristics of computer hardware, for example, the floating point operation performance of a CPU, but there are circumstances when the technique is also applicable to software

Πηγή : https://en.wikipedia.org/wiki/Benchmark_(computing)#Types_of_benchmarks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θα σας δειξω τρια προιοντα που θελω να βαλω στον υπολογιστη μου ...για να εχω ενα μοντερνο συστημα που θα κρατησει μερικα χρονια...(εχω ηδη καρτα γραφικων Ati 4850 512mb sapphire,και 3γιγα 667 ram και μια θεση ακομα κενη..)


μητρικη Gigabyte GA-P43-ES3G

https://www.multirama.gr/products/product?pid=0415003&catid=020200


επεξεργαστης Intel Dual Core E6300 45nm https://www.multirama.gr/products/product?pid=0402526&catid=020100



κουτι( εχω ενα παλιο τουρμπο χ του 2002) https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806504
COOLERMASTER RC-532 CENTURION 532 BLACK


εχω μια 2 χρονων περιπου μητρικη -MotherBoard: Gigabyte 945GM-S2 με εναν 3γιγα pentium 4 επεξεργαστη μονοπυρηνο...ελεγα να βαλω διπυρηνο αλλα δεν παιρνει 45 nm και οι 65αρηδες επεξεργαστες εχουν εξαφανιστει απο παντου..και αν τους βρω θα ειναι πιο αργοι και ακριβοι...οποτε λεω να αλλαξω την μητρικη να βαλω και εναν καλο επεξεργαστη και τελειωσα...ο 6300 ειδα σε τεστ στο ιντερνετ οτι εχει ιδιες επιδοσεις με τον core 2 duo 7400 που κανει 20-30 ευρω παραπανω..!

παιζω πολλα παιχνιδια και με την καρτα που εχω και με τον επεξαργαστη θα παιζω αξιοπρεπως τα καινουρια παιχνιδια νομιζω...( δεν θελω τα παντα στο φουλ συνεχεια απλα σε μεσες ρυθμισεις...,αξιοπρεπως..)


εδω με τον τωρινο 3γιγα επεξεργαστη και παιζω στο full σχεδον παιχνιδια οπως πχ το riddick dark athena... με σκιες κλπ...να ειναι καλα η καρτα..πολυ δυνατο κομματι..οι sapphire που εχω ξαναπαρει και παλια ειναι οι καλυτερες σε ati.....


ακουω γνωμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Για τη cpu δες καποιο benchmark στην native αναλυση της οθονης σου. Για μνήμη θες 4gb στα 1066 σε dual channel, γιατι τωρα οπως τα χεις τωρα, εισαι σε single mode. Αν δε ξέρεις να τα συναρμολογήσεις (πχ ο cpu θέλει θερμοκολλητική πάστα) καλύτερα να το πας στο πλαισιο με 20? να στο συναρμολογήσουν εκείνοι, και να σου ρυθμίσουν και το bios.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για μνήμη θες 4gb στα 1066 σε dual channel, γιατι τωρα οπως τα χεις τωρα, εισαι σε single mode. Αν δε ξέρεις να τα συναρμολογήσεις (πχ ο cpu θέλει θερμοκολλητική πάστα) καλύτερα να το πας στο πλαισιο με 20? να στο συναρμολογήσουν εκείνοι, και να σου ρυθμίσουν και το bios.


μα εγω συναρμολογησα τη μητρικη,τροφοδοτικο και ολα..το μονο που ετυχε δεν εβαλα και ετυχε να το βαλει για να το δοκιμασει ο τεχνικος που μου εφερε τα πραγματα ειναι ο επεξεργαστης..και μου ειπε οτι δεν εβαλε παστα και δεν χρειαζεται γιατι σταζει μετα(ειναι μεγαλης ηλικιας εμπειρος ...) κλπ.και φτανει η ειδικη επιφανεια που εχει η ψυκτρα...και ο υπολογιστης λειτουργει μια χαρα ...


ο επεξεργαστης που γραφω δεν λειτουργει δηλαδη με 3 ή 4 γιγα 667 ραμ?δεν το πιστευω...


https://www.trademe.co.nz/Computers/Desktops/No-monitor/auction-235438872.htm

CPU: Intel Pentium Dual Core(x2) E6300 2.8Ghz, 45nm.
Motherboard: Asustek P5KPL-AM Intel G31
----Support intel Quad core Cpu
----PCI-E 2.0 support
----4 xSATA 3 Gb/s ports
----Support up to 8 usb 2.0s
Graphic: Integrated Intel Graphics Media Accelerator (Intel GMA 3100)
----Max. resolution:2048x1536
HD: Seagate/Western Digital/Hitachi 500GB SATA2 3Gb/s
RAM: 4GB DDR2-800 dual channel high performance

https://www.computing.net/answers/hardware/memory-compatibility/54231.html
If you're building an Intel system, it would depend on the CPU / FSB. AFAIK, there is no Intel CPU that *requires* DDR2-1066. 800MHz FSB CPUs should be run with DDR2-400, 1066MHz FSB CPUs with DDR2-533, 1333MHz FSB CPUs with DDR2-667, 1600MHz FSB CPUs with DDR2-800. In any of these cases, you can use higher rated RAM & simply underclock it to the optimal speed.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Η ειδική επιφάνεια που έχει η ψύκτρα είναι πάστα. Επιπλέον πάστα χρειάζεσαι όταν για κάποιο λόγο βγάλεις την ψύκτρα και την καθαρίσεις κτλ. Όσες φορές έχω βάλει επιπλέον πάστα δεν έσταξε, δεδομένου ότι έβαλα μια λεπτή στρώση και είχα αφαιρέσει την προηγούμενη.
Αν κατάλαβα καλά για τη μνήμη απλά σου λέει να την επιλέξεις έτσι ωστε να λειτουργεί σε Dual Channel mode, για καλύτερες ταχύτητες. Για τους χρονισμούς την μνήμης κοιτάς τη μητρική και τις συχνότητες που υποστηρίζει. Λίγη σχέση έχει ο επεξεργαστής. Αν έχεις υποστηριζόμενη συχνότητα στη μητρική θα δουλέψει, αλλά οι προυποθέσεις για Dual Channel είναι μεγαλύτερες (ίδια modules, υποστηριζόμενη εταιρία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μα δεν θα ξαναβγαλώ για καθαρισμα τν ψυκτρα...αρα δεν χρειαζεται να βαλω τιποτα επιπλεον...


αξιζει να βαλω και την 4η 667(θα εχω διαφορα εμφανη?)?ειναι ολες ιδια μαρκα και ολα...
ή να αφησω κενο και να βαλω μια 800 ή 1066αρα πχ?και μετα να αλλαξω και τις υπολοιπες τρεις?αλλα δεν πιστευω οτι θα δω οφθαλμοφανη αποτελεσματα που να αξιζουν...και δεν θελω να διαθεσω λεφτα για 1066...το πολυ 800αρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Θα είμαι σύντομος για να μην κουράζω:
- Προσωπικά και σε γνωστούς μου προιόντα Gigabyte καίγονται κάπου στο χρόνο ενώ Asus δεν καταλαβαίνουν τπτ.
- Η ΡΑM είναι το μόνο σχεδόν είδος PC που όσο παλιώνει ανεβαίνει η αξία του, λόγω της εύκολης αναβάθμισης σε παλιά PC, ακόμα πουλιούνται μεταχειρισμένες στα 100MHz. Μόλις σταματήσουν να πουλιούνται 667 και να βγαίνουν νέας μητρικές για 667 θα μπορείς ανετότατα να τις σπρώξεις και σε καλή τιμή. Αυτό σε συνδυασμό με τη μεγάλη διαφορά που θα έχει στο σύστημά σου μια μεγάλη συχνότητα ΡΑΜ με οδηγούν στο να σου προτείνω να σκεφτείς το ενδεχόμενο μιας νέας ΡΑΜ τουλάχιστον στα 800.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προσωπικά και σε γνωστούς μου προιόντα Gigabyte καίγονται κάπου στο χρόνο ενώ Asus δεν καταλαβαίνουν τπτ.

οι gigabyte ειναι πλυ καλες μητρικες και σε ολο το φασμα..οι ασους βγαζουν λιγα μοντελα...ή φτηνιαρικα ή υπερακριβα...
οι δυο προηγουμενες μητρικες ηταν gigabyte και στο ιντερνετ που εχω δει αποψεις και με την δκια μου εμπειρια ειδα απολυτη σταθεροτητα και μηδεν επιπλοκες...οποτε εψαχνα μητρικη με καλα χαρακτηριστικα και μεση τιμη δεν εβρισκα asus..για ποιοτικες μεσες μητρικες μονο gigabyte υπαρχουν.....τετοια ποικιλια και ποιοτητα δεν βρισκεις αλλου..και το εχω ψαξει παααρα πολυ στο ιντερνετ..

εχω 2 sdram στα 133 mhz απο προηγουμενη αναβαθμιση ..θα πιασουν καλη τιμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Συμφωνώ και εγώ περί μέσου κόστους στις Asus, λάμπουν δια της απουσίας τους.
Οι RAM σου πιστεύω θα πιάσουν όσο 2 καλά DIMM νέας τεχνολογίας αν βρείς κατευθείαν ενδιαφερόμενο. Αν πας σε μαγαζί στη Στουρνάρη φαντάζομαι θα σου δωσουν όσο λιγότερα γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top