Αποτρίχωση

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Να ρωτήσω και γω κάτι. Αν υποθέσουμε ότι παίρνω μηχανή τύπου silkepil και μου τις αραιώσει σταδιακά όπως λένε, μετά αν πάω για λειζερ δεν θα χρειαστώ λιγότερες επισκέψεις? Το αποτέλεσμα από τη στιγμή που θα μπεις στο λειζερ πως συντηρείται? Δηλαδή αν χρησιμοποιήσω κάποια άλλη μέθοδο εκτός του λειζερ θα φουντώσουν πάλι?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτού του είδους αποτρίχωση δεν καταστρέφει την ρίζα της τρίχας, απλώς τραβάει τις τρίχες ή τις κόβει, επομένως βγαίνουν κανονικά και περισσότερες (βλέπεις τρίχες 2-3 να ξεπετιούνται από 1 θύλακα τρίχας). Αν κάνεις αποτρίχωση με laser το αποτέλεσμα συντηρείται με laser (το ίδιο αποτέλεσμα να έχεις). Με τη θεραπεία laser δεν ασχολείσαι ξανά για 1-1 1/2 μήνα μπορεί και 2 με τρίχες. Στις υπόλοιπες μεθόδους τα αποτέλεσματα κρατάνε πολύ λιγότερο.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δηλαδή το ότι το κερί και η μηχανή μακροπρόθεσμα τις αποδυναμώνει είναι μύθος?

Οπότε είναι μονόδρομος το λειζερ ακόμα και αν δεν έχεις τα χρήματα ή δε θες να ακτινοβοληθείς για 15η φορά ας πούμε. Τέλεια. :P
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δηλαδή το ότι το κερί και η μηχανή μακροπρόθεσμα τις αποδυναμώνει είναι μύθος?

Οπότε είναι μονόδρομος το λειζερ ακόμα και αν δεν έχεις τα χρήματα ή δε θες να ακτινοβοληθείς για 15η φορά ας πούμε. Τέλεια. :P
Από προσωπική εμπειρία με κερί, όντως αυτή η μέθοδος μακροπρόθεσμα αποδυναμώνει την τρίχα και επομένως μετά από πολλές επαναλήψεις δεν βγαίνουν κανονικά και σίγουρα όχι περισσότερες :P

Αλλά να σημειωθεί ότι συστηματικά μόνο κερί, τίποτα άλλο.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία με κερί, όντως αυτή η μέθοδος μακροπρόθεσμα αποδυναμώνει την τρίχα και επομένως μετά από πολλές επαναλήψεις δεν βγαίνουν κανονικά και σίγουρα όχι περισσότερες :P

Αλλά να σημειωθεί ότι συστηματικά μόνο κερί, τίποτα άλλο.
Νομίζω και η μηχανή με την προυπόθεση ότι θα λειτουργεί σωστά αυτή που θα έχεις, λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο πάνω στην τρίχα και επειδή το κερί δε με βολεύει έλεγα να δοκιμάσω την τύχη μου και με τέτοια για την ώρα.

Το ξέρω ότι αν κάνεις κάτι από αυτά που λέμε εδώ και μετά πατήσεις ένα ξυράφι από πάνω έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό. Το βαρέθηκα το χαμένο το ξυράφι και ψάχνομαι. :worry:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θα την αποδυναμώσει την τρίχα μακροπρόθεσμα, βέβαια να προσέξεις για ευρυαγγείες μήπως και σου δημιουργεί λόγω του τραβήγματος της τρίχας, που προκαλεί σπάσιμο των αγγείων.

Είναι μύθος αυτό για την ακτινοβολία. Είναι φως που στοχεύει στη μελανίνη της τρίχας και μόνο και δεν επηρεάζει καθόλου το δέρμα στη γύρω περιοχή. Είναι περισσότερο ασφαλές από τις άλλες όλες μεθόδους, αλλά πιο ακριβό.
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τόσα χρόνια που κάνω κερί πάντως, τώρα παρατηρώ σημαντική αραίωση σε κάποια σημεία.

Το ξυράφι είναι στεγνά ο,τι χειρότερο αλλά δυστυχώς πολλές φορές είναι και η μεγαλύτερη ευκολία. Εγώ τα μόνα που κάνω με ξυράφι είναι οι γάμπες μου και οι μασχάλες. Τα υπόλοιπα αυστηρά μόνο κερί.
 

Glykoula

Νεοφερμένος

Η Glykoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες! Καλό καλοκαίρι να χουμε!
Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω λέϊζερ αποτρίχωση σε όλο το σώμα (πόδια, μασχάλες, χέρια, μπικίνι).
Έχω ψάξει στο internet αρκετά ιατρεία.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια αξιόπιστα ιατρεία σε Αθήνα (εδώ μένω) και σε Θεσσαλονίκη (εκεί σπουδάζω);
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα, δεν έχω προσωπική εμπειρία με ιατρούς, απλώς θα σου πω να προσέξεις το Laser που θα κάνεις να είναι Αλεξανδρίτη και να υπάρχει δεματολόγος, κάποιος ιατρός εκεί. Να μην είναι απλώς κέντρο αισθητικής που δεν έχει ιατρικό προσωπικό (δερματολόγο, πλαστικό χειρουργό κάτι σχετικό).
 

Glykoula

Νεοφερμένος

Η Glykoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα, δεν έχω προσωπική εμπειρία με ιατρούς, απλώς θα σου πω να προσέξεις το Laser που θα κάνεις να είναι Αλεξανδρίτη και να υπάρχει δεματολόγος, κάποιος ιατρός εκεί. Να μην είναι απλώς κέντρο αισθητικής που δεν έχει ιατρικό προσωπικό (δερματολόγο, πλαστικό χειρουργό κάτι σχετικό).

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Ναι από αυτά που έχω διαβάσει ο Αλεξανδρίτης θεωρείται το κορυφαίο μηχάνημα.
Για τον αριθμό των συνεδρίων που απαιτούνται μάλλον παίζει ρόλο η εκάστοτε πυκνότητα της τριχοφυΐας να φανταστώ;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Παίζει ρόλο και η πυκνότητα (άλλο να έχεις λίγες τρίχες και άλλο δάσος) και η περιοχή. Ορισμένες περιοχές απαιτούν περισσότερες συνεδρίες. Πάντως, εντελώς μα εντελώς τρίχες να μην έχεις δεν θα φθάσεις σε τέτοιο σημείο, απλώς θα είναι πολύ λίγες, αραιές, λεπτές. Αξίζει σίγουρα θεωρώ αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα.
 

dikigorina

Νεοφερμένος

Η dikigorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους!
Λοιπόν θέλω να ξεκινήσω λέιζερ αποτρίχωση από Σεπτέμβριο. Αλλά έχω κάποιες απορίες. Από ότι έχω ψάξει και διαβάσει το πιο αξιόπιστο μηχάνημα είναι του Αλεξανδρίτη. Ωστόσο υπάρχουν ιατρεία που χρησιμοποιούν το Δυοδικό λέιζερ. Ενώ υπάρχει και άλλο ένα είδος το Soprano Ice (αν το λέω σωστά).
Ποια η διαφορά αυτών των 3 μηχανημάτων;

Επίσης θέλω να κάνω σε όλο το σώμα (πόδια,μασχάλες,χέρια,μπικίνι). Υπάρχει περίπτωση ανά περιοχή να θέλει διαφορετικό μηχάνημα;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Oι δικηγορίνες κάνουν αποτρίχωση; Δεν το ήξερα... :dizzy2: :cool:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους!
Λοιπόν θέλω να ξεκινήσω λέιζερ αποτρίχωση από Σεπτέμβριο. Αλλά έχω κάποιες απορίες. Από ότι έχω ψάξει και διαβάσει το πιο αξιόπιστο μηχάνημα είναι του Αλεξανδρίτη. Ωστόσο υπάρχουν ιατρεία που χρησιμοποιούν το Δυοδικό λέιζερ. Ενώ υπάρχει και άλλο ένα είδος το Soprano Ice (αν το λέω σωστά).
Ποια η διαφορά αυτών των 3 μηχανημάτων;

Επίσης θέλω να κάνω σε όλο το σώμα (πόδια,μασχάλες,χέρια,μπικίνι). Υπάρχει περίπτωση ανά περιοχή να θέλει διαφορετικό μηχάνημα;
Το Αλεξανδρίτης κοπελιά να προτιμήσεις, καταστρέφει την τρίχα από τη ρίζα. Εννοείται, το αποτέλεσμα δεν είναι μόνιμο, ειδικά ανά περιοχή θέλει και διαφορετικό αριθμό συνεδριών, αλλά έχει το καλύτερο αποτέλεσμα και οι τρίχες μετά βγαίνουν πιο αδύνατες και αραιές!

Τα άλλα δύο συστήματα, τα έχω δει κι εγώ, που τα διαφημίζουν συχνά τελευταία, αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι ίδια.
 

dikigorina

Νεοφερμένος

Η dikigorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το Αλεξανδρίτης κοπελιά να προτιμήσεις, καταστρέφει την τρίχα από τη ρίζα. Εννοείται, το αποτέλεσμα δεν είναι μόνιμο, ειδικά ανά περιοχή θέλει και διαφορετικό αριθμό συνεδριών, αλλά έχει το καλύτερο αποτέλεσμα και οι τρίχες μετά βγαίνουν πιο αδύνατες και αραιές!

Τα άλλα δύο συστήματα, τα έχω δει κι εγώ, που τα διαφημίζουν συχνά τελευταία, αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι ίδια.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ο αριθμός των συνεδριών κατά μέσο όρο που κυμαίνεται (γιατί έχω ακούσει ποικίλα νούμερα);
Έχεις να μου προτείνεις κάποιο ιατρείο Αθήνα; (ή να μου το στείλεις σε p.m.)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ο αριθμός των συνεδριών κατά μέσο όρο που κυμαίνεται (γιατί έχω ακούσει ποικίλα νούμερα);
Έχεις να μου προτείνεις κάποιο ιατρείο Αθήνα; (ή να μου το στείλεις σε p.m.)
Τα αποτελέσματα είναι αισθητά από την 1η συνεδρια. Ωστόσο, σε ορισμένες περιοχές (μπικίνι πχ), επειδή η τρίχα είναι πιο δυνατή θέλει και περισσότερες συνεδρίες. Laser θα κάνεις για πολύ καιρό, μεταξύ των συνεδρίων θα μεσολαβεί διάστημα περίπου 4 με 6 εβδομάδες (συνήθως το 2ο).

Μόνιμα να φύγουν οι τρίχες, αυτό δεν θα γίνει ούτε μετά από χρόνια. Μετά από κάθε φορά, θα βλέπεις όλο και πιο αδύνατες και αραιες τις τρίχες στις διάφορες περιοχές να εμφανίζονται. Γενικά λένε 6-8 συνεδρίες, ανάλογα την περιοχή και ανάλογα και τον οργανισμό του καθενός. Η τριχοφυΐα από κοπέλα σε κοπέλα διαφέρει, όσο πιο έντονη έχεις, τόσο πιο πολύ θέλει.

Το σημαντικό είναι να μην τις πειράζεις με αλλους τρόπους, ειδικά το ξυράφι, γιατί χαλάς το αποτέλεσμα, του laser. Αυτό συνήθως παρατηρείται το καλοκαίρι, να το κάνουν οι κοπέλες, κυρίως λόγω του ότι φοράνε κοντά, πάνε θάλασσα, καταλαβαίνεις.

Δε μπορώ να σού προτείνω κάποιο κέντρο/ Ιατρό. Η συμβουλή μου είναι, να υπάρχει δερματολόγος ή πλαστικός χειρουργός στο κέντρο και να μην είναι απλώς αισθητικός. Ώστε να εξετάσει την περίπτωση σου, και υπό το ιατρικό πρισμα, λόγω του ότι μιλάμε για δέρμα και ευαισθησίες και τα σχετικά τα γνωρίζει ένας Ιατρός πολύ καλύτερα. Είναι πιο ακριβοί συνήθως από τα κέντρα συνήθως. Βέβαια, αν κλείσεις πακέτο συνεδρίων 6-8 κλπ, είναι πιο οικονομικό. Πάρε προσφορές από διάφορους Ιατρούς και κέντρα αισθητικής. Οι περισσότεροι γνωστοί μου σε κέντρα αισθητικής πάνε, πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν.


ΥΓ. Χθες το βράδυ αυτή τη συζήτηση είχαμε με την παρέα, επειδή η μια φίλη κάνει αποτρίχωση κάποια χρόνια ενώ η άλλη μόνο ξυράφι. Δεν συγκρίνεται το αποτέλεσμα. Το laser κοστίζει, αλλά, αξίζει γιατί το κεφάλι σου το έχεις ήσυχο για καιρό. Δεν ασχολείσαι με τρίχες ξανά μόνη σου.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Αποτελεσμα απ την πρωτη συνεδρια δεν βλεπεις. Θα πρεπει να περασουν αρκετες συνεδριες για να δεις διαφορα στο ρυθμο αναπαραγωγης της τριχας. Εγω που κανω για καποιες πολυ λιγες στην πλατη μου ειχε πει δερματολογος οτι σε 10 συνεδριες θα εχουν φυγει. Βεβαια αρκετοι απο οσους μιλαω που κανουν λειζερ λενε οτι δεν φευγουν ποτε απλα απομενει ενα πολυ μικρο ποσοστο τριχων σε σχεση με αυτο που ειχες στην αρχη. Γενικα οπως ειπε κι ο απο πανω προτιμησε δερματολογο
 

dikigorina

Νεοφερμένος

Η dikigorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αποτελεσμα απ την πρωτη συνεδρια δεν βλεπεις. Θα πρεπει να περασουν αρκετες συνεδριες για να δεις διαφορα στο ρυθμο αναπαραγωγης της τριχας. Εγω που κανω για καποιες πολυ λιγες στην πλατη μου ειχε πει δερματολογος οτι σε 10 συνεδριες θα εχουν φυγει. Βεβαια αρκετοι απο οσους μιλαω που κανουν λειζερ λενε οτι δεν φευγουν ποτε απλα απομενει ενα πολυ μικρο ποσοστο τριχων σε σχεση με αυτο που ειχες στην αρχη. Γενικα οπως ειπε κι ο απο πανω προτιμησε δερματολογο

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Το ιατρείο που πηγαίνεις είναι εδώ στην Αθήνα; Αν ναι μπορείς να μου στείλεις το όνομα του σε προσωπικό μήνυμα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Καλησπέρα,νωρίς όπως πάντα :P .Αντιμετωπίζω πολύ σοβαρό θέμα με τις τρίχες στο πρόσωπο.Έχω πάρα μα πάρα πολλές,στο σαγόνι,κάτω από το σαγόνι,στις παρειές και πλέον γίνονται έντονες και γύρω από το στόμα γενικότερα.Έχω λίγο αρχίσει να φρικάρω.Έχω ορμονικό θέμα και το γνωρίζω αλλά σύμφωνα με εξετάσεις που έγιναν πρόσφατα είναι σε καλή κατάσταση.Είχα ξεκινήσει να κάνω λέιζερ αλλά λόγω του κορωνοϊου είναι όλα κλειστά,δεν κάνω τις συνεδρίες,και ίσως επειδή δεν τις έχω κάνει,οι τρίχες να γίνονται πολύ χειρότερες από πριν...(επειδή τις έχω αφήσει στη μέση εννοώ).Πλέον παρατηρώ ότι έχουν αρχίσει να βγαίνουν και στο λαιμό δυο-τρεις μεγάλες.Ο φόβος μου είναι να γεμίσω εντελώς με τρίχες.Αντισυλληπτικά δε θα ήθελα με τίποτε να πάρω,εφόσον έχω κανονικό κύκλο,εκτός αυτού εκτός του ότι μπορεί να παχύνεις,είναι πολύ επικίνδυνα για τον οργανισμό.Υπάρχει κάποια που να έχει παρόμοιο πρόβλημα,να με διαφωτίσει;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλησπέρα,νωρίς όπως πάντα :P .Αντιμετωπίζω πολύ σοβαρό θέμα με τις τρίχες στο πρόσωπο.Έχω πάρα μα πάρα πολλές,στο σαγόνι,κάτω από το σαγόνι,στις παρειές και πλέον γίνονται έντονες και γύρω από το στόμα γενικότερα.Έχω λίγο αρχίσει να φρικάρω.Έχω ορμονικό θέμα και το γνωρίζω αλλά σύμφωνα με εξετάσεις που έγιναν πρόσφατα είναι σε καλή κατάσταση.Είχα ξεκινήσει να κάνω λέιζερ αλλά λόγω του κορωνοϊου είναι όλα κλειστά,δεν κάνω τις συνεδρίες,και ίσως επειδή δεν τις έχω κάνει,οι τρίχες να γίνονται πολύ χειρότερες από πριν...(επειδή τις έχω αφήσει στη μέση εννοώ).Πλέον παρατηρώ ότι έχουν αρχίσει να βγαίνουν και στο λαιμό δυο-τρεις μεγάλες.Ο φόβος μου είναι να γεμίσω εντελώς με τρίχες.Αντισυλληπτικά δε θα ήθελα με τίποτε να πάρω,εφόσον έχω κανονικό κύκλο,εκτός αυτού εκτός του ότι μπορεί να παχύνεις,είναι πολύ επικίνδυνα για τον οργανισμό.Υπάρχει κάποια που να έχει παρόμοιο πρόβλημα,να με διαφωτίσει;
Καλησπέρα @Giota2000 η κολλητη μου ειχε πολυκυστικες και ειχε ολα αυτα που περιγραφεις. και πηρε αντισυλληπτικα κατοπιν γυναικολογου ακριβως για να μειωθει αυτη η εξαρση της τριχοφυιας. Και δεν παχυνε. Απλα ξαναπρογραμματισε τον κυκλο της.
Δε θυμαμαι αν της ειχε δωσει και καποιο αλλο σκευασμα.
Ρώτησε το γυναικολογο σου αυτος θα ξέρει και την περιπτωση σου.
Τωρα οι τριχες στο προσωπο ειναι ενα θεμα θα ελεγα οσο τις πειραζεις βγαινουν καταλαβες.
Ισως το λειζερ να σου εδινε μια λυση υπαρχουν και οι ξανθιστικες κρεμες προσωπου που κανουν δουλεια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top