Αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μας...Μπορούν να αλλάξουν;

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Το χειροτερο και αυτο που δεν αλλαζει σχεδον ποτε ειναι η τσιγκουνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτό που δεν με αρέσει καθόλου στον χαρακτήρα μου είναι ότι πολλές φορές σε μια κατάσταση δεν ανοίγω το στόμα μου να μιλήσω, να υπερασπιστώ τον εαυτό μου και στο τέλος καταλήγω να λέω γιατί δεν μίλησα όταν έπρεπε κτλ.. Το θέμα είναι πως όταν έρθω στο "αμήν" μπορεί να ξεσπάσω πολύ άσχημα για ασήμαντο λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
έχω την τάση να διορθώνω τους άλλους (όχι κακοπροαίρετα)
Σε ορθογραφικά/συντακτικά λάθη;
Το έχω κι εγώ και μιλάμε για μεγάλο κόλλημα, σε σημείο να με κατσαδιάζουν οι φίλοι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Σε ορθογραφικά/συντακτικά λάθη;
Το έχω κι εγώ και μιλάμε για μεγάλο κόλλημα, σε σημείο να με κατσαδιάζουν οι φίλοι μου.

Νε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αυτοκτόνησε σε παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Σε ορθογραφικά/συντακτικά λάθη;
Το έχω κι εγώ και μιλάμε για μεγάλο κόλλημα, σε σημείο να με κατσαδιάζουν οι φίλοι μου.

Αχα. Δε λέω και εγώ μπορεί να κάνω λάθη αλλά όταν το κάνουν οι άλλοι δε μπορώ να μην τους το πω . Κάτι με πιάνει. Κι όχι μόνο σε συντακτικό κ ορθογραφία. Αν μεταφέρουν ένα γεγονός λανθασμένα ,αν πουν κάτι λάθος θα διορθώσω και νταξει σε ένα σημείο τους σπάει τα νεύρα. Όπου γίνεται προσπαθώ να το περιορίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αν κάνω κι εγώ, θέλω να με διορθώνουν. Η πλάκα είναι όποτε κάνω κάποιο λάθος, αμέσως ορμάνε να με διορθώσουν με ειρωνική διάθεση! Βέβαια, την τελευταία φορά θυμάμαι είχε πολλή νευρικότητα ο ένας φίλος κι όταν τον διόρθωνα επειδή από τα νεύρα του έκανε πολλά λάθη, με το ζόρι κρατήθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Αν κάνω κι εγώ, θέλω να με διορθώνουν. Η πλάκα είναι όποτε κάνω κάποιο λάθος, αμέσως ορμάνε να με διορθώσουν με ειρωνική διάθεση! Βέβαια, την τελευταία φορά θυμάμαι είχε πολλή νευρικότητα ο ένας φίλος κι όταν τον διόρθωνα επειδή από τα νεύρα του έκανε πολλά λάθη, με το ζόρι κρατήθηκε.


Κοίτα εγώ δεν το κάνω και σε κάθε λέξη αλλά ορισμένες φορές μπορεί να καταντήσει ενοχλητικό,έστω και αν το κάνω σε ελάχιστο βαθμό. Έντονες παρατηρήσεις δεν έχω δεχτεί ακόμα γιατί κρατιέμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Πιστεύω πως είμαστε ευάλωτοι και ξανακάνουμε τα ίδια λάθη,οπότε δε μπορούμε να αλλάξουμε τα αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μας..Απλά οι άλλοι τα αποδέχονται.Το ίδιο κι εμείς για τα δικά τους αρνητικά στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Θεωρώ πως είμαι υπερβολικά πεισματάρα και με την καλή έννοια αλλά και με την κακή, πολύ καχύποπτη, ακόμα κι αν κάποιος άνθρωπος μου έχει αποδείξει ότι αξίζει, δυσκολεύομαι να τον εμπιστευτώ, εσωστρεφής, κρατάω πολλά μέσα μου και δεν τα μοιράζομαι, ειδικά τα άσχημα, προτιμώ να τα περνάω μόνη, λίγο σπαστική ώρες ώρες από ανασφάλειες κλπ. και αρκετά ζηλιάρα όσον αφορά τον άνθρωπο που μπορεί να είμαι μαζί του ερωτικά και τέλος, τρομερά κυκλοθυμική...

Έχω ακούσει τη θεωρία, όμως ότι όποιο στοιχείο του χαρακτήρα μας είναι επιφανές, στο βάθος κρύβεται στον ίδιο βαθμό και το αντίθετό του...Και όντως ισχύει, για παράδειγμα στις παρέες μου είμαι πολύ εξωστρεφής ως άνθρωπος, η εσωστρέφεια περιορίζεται σε προβλήματα και γενικά δικά μου θέματα, αν κάποιος άνθρωπος με κάνει και ζηλεύω τόσο πολύ, έρχεται η στιγμή που γίνομαι πολύ αδιάφορη, χωρίς ούτε καν να το προσπαθώ, υπάρχουν στιγμές που μπορεί να τα παρατήσω, παρά το πείσμα μου, παρ'όλη την καχυποψία μου μπορεί κάποια στιγμή να εμπιστευτώ κάτι πολύ σημαντικό σε έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζω και τόσο καλά κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joanna Mi

Νεοφερμένος

Η Joanna Mi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Είμαι σχετικά ευκολοπιστη, μερικές φορές λίγο ξεροκεφαλη, θεωρώ ότι όλος ο κόσμος ειναι καλός και ζω σε μια ουτοπια, δεν παραδέχομαι ευκολα τα ερωτικά μου συναισθήματα ακομα και αν αυτά ειναι πολύ έντονα, βάζω όλους τους άλλους πολύ πιο πάνω από τον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
ειμαι πολυ επιφυλακτικη, και λατρευω να κραταω αποστασεις...δε το κανω επιτηδες, απλα δεν μου αρεσει να παραγνωριζομαι... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εντοπιζω ολο και περισσοτερα αρνητικα χαρακτηριστικα στον εαυτο μου με τον χρονο και το πιο ασχημο ειναι οτι πολλες φορες ξαφνιαζομαι..
Καποια απο τα κυριοτερα αρνητικα στοιχεια μου ειναι οτι ειμαι αρκετα εσωστρεφης, αγχωδης, λιγο παρανοικη...
Παρ'ολα αυτα, εκεινο το αρνητικο στοιχειο που με επηρεαζει αρκετα προσωπικα καθως και τις σχεσεις μου με τους αλλους ανθρωπους ειναι οτι ειμαι εκνευριστικα κυκλοθυμικη. Ελπιζω να ειναι απλα καποια κατασταση της εφηβειας και τα αισθηματικα μου να σταθεροποιηθουν με τον χρονο.
Αλλα ναι, το μεγαλυτερο προβλημα το εχω με την κυκλοθυμικοτητα μου.
Κατα τα αλλα ολα τα υπολοιπα αρνητικα στοιχεια που ανεφερα δεν με επηρεαζουν τοσο.
Και γενικα πιστευω οτι ο καθενας μας μπορει να μετατρεψει τα αρνητικα του στοιχεια σε θετικα αλλαζοντας την οπτικη γωνια με την οποια τα κοιταζει :D:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Είμαι πολύ εσωστρεφής και μελαγχολικός τύπος...Γενικά δεν με προσεγγίζει κάποιο άτομο εύκολα.Είμαι αρκετά ντροπαλός...Πρέπει ο άλλος να μου κάνει το κλικ για να ανοιχτώ λίγο....Δεν είμαι άτομο το οποίο πιστεύει στο πάντα και το ποτέ για αυτό και σε σχέση με τα συναισθηματικά/ερωτικά δεν θυμάμαι να έχω πει δεν θα χωρίσουμε ποτέ.Είμαι πολύ ευμετάβλητος και κυκλοθυμικός ...Από το κρύο πάω στη ζέστη χωρίς κάποιο λόγο μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα.Εμπιστεύομαι δύσκολα κάποιον αλλά όταν κάποιος που έχω εμπιστευτει με πειράξει ή μου φερθεί άσχημα διαγράφεται ακόμα και από την μνήμη μου και δεν δίνω 2η ευκαιρία...Δεν εκδηλώνω τα άσχημα συναισθήματά μου (θλίψη και θυμό) με αποτέλεσμα να μου βγαίνει σε ψυχοσωματικό ....Είμαι επίσης εκδικητικός τύπος και μάλιστα ύπουλος...Αν κάποιος μου κάνεις κάτι δεν θα το ξεχάσω...Θα περιμένω την κατάλληλη στιγμή ακόμα και μετά από 2 χρόνια και τότε θα τον χτυπήσω εκεί που πονάει περισσότερο .Πέρα από αυτά όμως αν κάποιος με ανακαλύψει (του δώσω το ελεύθερο να με ανακαλύψει ) πέρα από το μαύρο θα δει και άλλα χρώματα ..Ένα τύπο τρελό χαβαλέ απόλυτα ρομαντικό και δοτικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Είμαι πολύ εσωστρεφής και μελαγχολικός τύπος...Γενικά δεν με προσεγγίζει κάποιο άτομο εύκολα.Είμαι αρκετά ντροπαλός...Πρέπει ο άλλος να μου κάνει το κλικ για να ανοιχτώ λίγο....Δεν είμαι άτομο το οποίο πιστεύει στο πάντα και το ποτέ για αυτό και σε σχέση με τα συναισθηματικά/ερωτικά δεν θυμάμαι να έχω πει δεν θα χωρίσουμε ποτέ.Είμαι πολύ ευμετάβλητος και κυκλοθυμικός ...Από το κρύο πάω στη ζέστη χωρίς κάποιο λόγο μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα.Εμπιστεύομαι δύσκολα κάποιον αλλά όταν κάποιος που έχω εμπιστευτει με πειράξει ή μου φερθεί άσχημα διαγράφεται ακόμα και από την μνήμη μου και δεν δίνω 2η ευκαιρία...Δεν εκδηλώνω τα άσχημα συναισθήματά μου (θλίψη και θυμό) με αποτέλεσμα να μου βγαίνει σε ψυχοσωματικό ....Είμαι επίσης εκδικητικός τύπος και μάλιστα ύπουλος...Αν κάποιος μου κάνεις κάτι δεν θα το ξεχάσω...Θα περιμένω την κατάλληλη στιγμή ακόμα και μετά από 2 χρόνια και τότε θα τον χτυπήσω εκεί που πονάει περισσότερο .Πέρα από αυτά όμως αν κάποιος με ανακαλύψει (του δώσω το ελεύθερο να με ανακαλύψει ) πέρα από το μαύρο θα δει και άλλα χρώματα ..Ένα τύπο τρελό χαβαλέ απόλυτα ρομαντικό και δοτικό

:bigarmhug
so true...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kryska

Νεοφερμένος

Η kryska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου στο χαρακτήρα μου είναι οτι δεν τον ξέρω καθόλου.Κάθε φορά ,καθε μέρα αλλάζω φιλοσοφία ζωής και πορεύομαι με αυτήν.Η οποιαδήποτε πτυχή της πρωσοπικότητας μου, μου ειναι άγνωστη για εμένα σε έντονο βαθμό.Απεχθάνομαι επίσης το γεγονός οτι σε καθε άτομο συμπεριφέρομαι διαφορετικά (σε φάση να αλλαζει ολο μου το στυλ μεχρι και η χροια της φωνής μου 0.0 ).Παροτρύνομαι πολυ εύκολα και ειμαι εξαιρετικά ανοργάνωτη.Παρόλα αυτα εχω και ενα αρκετά θετικό θα ελεγα χαρακτιριστικό ,το ότι ειμαι αληθηνή στην ψυχή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Δεν μου φαίνεται παράξενο να αλλάζει κάθε μέρα η φιλοσοφία της ζωής σου, για μένα παράξενο θα ήταν να έμενε ίδια (ειδικά εφόσον είσαι 20 χρονών), γιατί μάλλον θα σήμαινε ότι μένεις στάσιμη και βαλτώνεις ή ότι δεν σε επηρεάζουν τα εξωτερικά ερεθίσματα που λαμβάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kryska

Νεοφερμένος

Η kryska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν μου φαίνεται παράξενο να αλλάζει κάθε μέρα η φιλοσοφία της ζωής σου, για μένα παράξενο θα ήταν να έμενε ίδια (ειδικά εφόσον είσαι 20 χρονών), γιατί μάλλον θα σήμαινε ότι μένεις στάσιμη και βαλτώνεις ή ότι δεν σε επηρεάζουν τα εξωτερικά ερεθίσματα που λαμβάνεις.
ναι εν μερη και εγω αυτο πιστευα αλλα με τις σκέψεις μου επακολουθουν και εντονες ψυχολογικές μεταπτώσεις.Ουσιαστικά είμαι πολυ ευάλωτη συναισθηματικά ...και γενικά δεν τα παω πολυ καλα με την ψυχοσύνθεσή μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Στην ίδια κατάσταση βρισκόμαστε?

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο...:worry:
Στο μόνο που ίσως να διαφωνήσω λίγο είναι στο οτι ΠΛΕΟΝ δίνω 2ες ευκαιρίες, σε όλους.
Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να το κάνεις, και μέχρι στιγμής δε το μετάνιωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top