[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η διαφορά μας είναι, πως εγώ έχω έναν κώδικα τιμής που μου υπαγορεύει, να μην νιώθω καλά με 400 ευρώ, 12ωρα και χωρίς ασφάλιση λες και ζω στο '50.
Δεν ξέρω που έχεις δουλέψει ή αν έχεις δουλέψει στη ζωή σου, αν έχεις ή όχι συναναστραφεί με άτομα που έχουν δουλέψει με τέτοιες συνθήκες, αλλά τυπάκια σαν εσένα είτε είναι βολεμένα και μιλάνε εκ του ασφαλούς είτε χαλάνε την πιάτσα για όλους τους υπόλοιπους, στους οποίους η αξιοπρέπεια έχει περίοπτη θέση στην νοοτροπία τους.
Λυπάμαι για τύπους σαν εσένα, όχι επειδή πιστεύεις ότι πιστεύεις, αλλά επειδή το πιστεύεις τόσο πολύ που για να το υποστηρίξεις έχεις φτιάξει ολόκληρα επιχειρήματα και πραγματικότητες..


Δικαίο μα σου να μην νοιώθεις καλά με τα 400 ευρώ αν θες υπάρχει και το εξωτερικό που είναι καθαρά πιο καποταλιστική και ανταγωνιστική αγορά εργασίας αμα θες πήγαινε και αναζήτησε εκεί την τύχη σου γιατί η χώρα βρίσκεται υπο μνημονιακή κατοχή και το δημόσιο δεν προσλαμβάνει άλλους ψηφοφόρους πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
άσε με να ξέρω καλύτερα πού απευθύνομαι και σε τι ακριβώς απαντάω το πώς ερμηνεύονται κάποιες έννοιες αλλάζει αναλόγως με την αντιληψη του καθενός.

Το ποιος αξίζει και πόσα είναι κάτι που ο καθένας μπορεί να το διαπιστώσει για τον εαυτό του. Για αρχή μπορείτε να βρείτε κανέναν γνωστό σας αν έχετε, που να έφυγε εξωτερικό και να τον ρωτήσετε πόσα έπαιρνε Ελλάδα και με τι συνθήκες εργασίας, και τα αντίστοιχα σοτ εξωτερικό κάνοντας την ίδια ακριβώς δουλειά. Τα υπόλοιπα είναι για εσωτερική κατανάλωση.

Εγώ σε αφήνω να απευθύνεσαι σε όποιον θες όταν όμως μπερδεύεις ανόμοια πράγματα μεταξύ τους και τα παρουσιάζεις ως το ίδιο φανερώνεσαι ως ημιμαθής κνήτης. Μπορεί να θεωρείς πως όλα είναι το ίδιο και πως όλα είναι σκοτεινές δυνάμεις του εωσφόρου, αλλά κανείς δε θα πάρει σοβαρά τους συναισθηματισμούς.


Όσον αφορά τις σαφέστατα καλύτερες συνθήκες στο ανεπτυγμένο εξωτερικό, πλανάσαι αν νομίζεις πως είναι ευθήνη των κακιασμένων ελλήνων επιχειρηματιών. Οι άνθρωποι είναι ίδιοι, οι χοροχρονικές συνθήκες αλλάζουν. Καλύτερα να κατηγορήσεις την πραγματική αιτία: την ελληνική αριστερά την οποία δυστυχώς αντιπροσωπείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όταν όλοι οι γνωστοί σου δουλεύουν για βασικό μισθό τότε σημαίνει πως η οικονομία της χώρας σου είναι για τον πούτσο, πράγμα που ισχύει στην Ελλάδα. Το πόσα λεφτά αξίζει η δουλειά σου έχει άμεση σχέση με την οικονομία της χώρας σου. Στην Ελλάδα είσαι junior developer και παίρνεις 1000 ευρώ, στην Ιρλανδία παίρνεις 2.500 και στην Αμερική 6.000. Ο εργοδότης σου δεν έχει το λεφτόδεντρο, για να σε πληρώσει 2000 το μήνα πρέπει από την δουλειά σου η επιχείρηση να βγάζει 4.000. Όταν όλη η αγορά είναι κρασαρισμένη και έχεις και το νταβατζή να νομοθετεί ότι γουστάρει πως ακριβώς θα πληρώσεις τέτοιους μισθούς?

Τις άλλες τις βλακείες με τα iq αστες για άλλη φορά. Δεν είπα πουθενά ότι κάποιος με χαμηλό iq πρέπει να είναι σκλάβος. Αυτό που είπα είναι πως υψηλότερο iq σημαίνει αυξημένη παραγωγικότητα και άρα περισσότερα χρήματα σε μια ελεύθερη αγορά. Έχεις ένα κράτος που έχει γαμήσει όλη την οικονομία της Ελλάδας, αλλά αυτός που φταίει για τα 400 ευρώ δεν είναι το κράτος αλλά ο εκάστοτε μικροεπιχειρηματίας.

Και οι 2 φταίνε. Το κράτος ( ή η ΕΚΤ ή το ΔΝΤ ή όποιος επιβάλλει τα μέτρα τέλος πάντων ) φταίει γιατί με τον τρόπο του γονατίζει την αγορά και ο εργοδότης γιατί μέσα σε αυτή τη κατάσταση και στο κλίμα του "δε φταίω εγώ απλά προσαρμόζομαι" υιοθετεί λογικές εργασιακής ζούγκλας.

Φυσικά δε φταίει ένας εργοδότης για τα πάντα, δε περιμένεις να βγάζει τόσα κέρδη ώστε να μοιράζει λεφτά, αλλά από την άλλη όλοι ξέρουμε πως εργαζόμενους προσλαμβάνεις όταν προκύπτουν ( ή "προκύπτουν" ) ανάγκες οι οποίες έπονται από μια ενδεχόμενη αύξηση της δουλειάς. Όταν ο μόνος τρόπος να προσλάβεις κάποιον είναι να τον βάλεις να σου ρχεται κάθε Τρίτη Πέμπτη και Παρασκευή ( γιατί τότε τον θες ) και βγαίνεις μόνο αν του δίνεις ένα 200άρι ανασφάλιστα ε ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙΣ. είναι πολύ απλό στη σύλληψη κι όμως πολλοί δεν. Ε εκεί δε φταίει κανένα κράτος για την ηλιθιότητα μερικών.

σε μια ελεύθερη αγορά λοιπόν αυτός με τη χαμηλότερη παραγωγικότητα λόγω χαμηλού iq αν θες να το θέσω έτσι, σε πε΄ριπτωση που δεν θα υπάρχει καμία πρόνοια και κανένας έλεγχος δεν έχει άλλη επιλογή απ' το να ζει στα όρια της φτώχιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Όταν όλοι οι γνωστοί σου δουλεύουν για βασικό μισθό τότε σημαίνει πως η οικονομία της χώρας σου είναι για τον πούτσο, πράγμα που ισχύει στην Ελλάδα. Το πόσα λεφτά αξίζει η δουλειά σου έχει άμεση σχέση με την οικονομία της χώρας σου. Στην Ελλάδα είσαι junior developer και παίρνεις 1000 ευρώ, στην Ιρλανδία παίρνεις 2.500 και στην Αμερική 6.000. Ο εργοδότης σου δεν έχει το λεφτόδεντρο, για να σε πληρώσει 2000 το μήνα πρέπει από την δουλειά σου η επιχείρηση να βγάζει 4.000. Όταν όλη η αγορά είναι κρασαρισμένη και έχεις και το νταβατζή να νομοθετεί ότι γουστάρει πως ακριβώς θα πληρώσεις τέτοιους μισθούς?

Τις άλλες τις βλακείες με τα iq αστες για άλλη φορά. Δεν είπα πουθενά ότι κάποιος με χαμηλό iq πρέπει να είναι σκλάβος. Αυτό που είπα είναι πως υψηλότερο iq σημαίνει αυξημένη παραγωγικότητα και άρα περισσότερα χρήματα σε μια ελεύθερη αγορά. Έχεις ένα κράτος που έχει γαμήσει όλη την οικονομία της Ελλάδας, αλλά αυτός που φταίει για τα 400 ευρώ δεν είναι το κράτος αλλά ο εκάστοτε μικροεπιχειρηματίας.

Μισό μισό άλλο υψηλο iq αλλο υψηλη παραγωγικοτητα (με εξερεση τα ΑΜΕΑ) γιατι ο καθενας δουλευει εκει που μπορει να αποδωσει καλυτερα
Οπως γκαρσονια καμαριερες σε ξενοδοχεια κτλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ σε αφήνω να απευθύνεσαι σε όποιον θες όταν όμως μπερδεύεις ανόμοια πράγματα μεταξύ τους και τα παρουσιάζεις ως το ίδιο φανερώνεσαι ως ημιμαθής κνήτης. Μπορεί να θεωρείς πως όλα είναι το ίδιο και πως όλα είναι σκοτεινές δυνάμεις του εωσφόρου, αλλά κανείς δε θα πάρει σοβαρά τους συναισθηματισμούς.


Όσον αφορά τις σαφέστατα καλύτερες συνθήκες στο ανεπτυγμένο εξωτερικό, πλανάσαι αν νομίζεις πως είναι ευθήνη των κακιασμένων ελλήνων επιχειρηματιών. Οι άνθρωποι είναι ίδιοι, οι χοροχρονικές συνθήκες αλλάζουν. Καλύτερα να κατηγορήσεις την πραγματική αιτία: την ελληνική αριστερά την οποία δυστυχώς αντιπροσωπείς.

τα παράπονά σου στον ξεχασμένο αν για μένα ο νεοφιλελευθερισμός είναι μια ανυπόστατη θεωρία από μόνη της θα λογοδοτήσω και για αυτό; λολ

μισό τώρα έχω ραντεβού Ομόνοια με τους συναγωνιστές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και οι 2 φταίνε. Το κράτος ( ή η ΕΚΤ ή το ΔΝΤ ή όποιος επιβάλλει τα μέτρα τέλος πάντων ) φταίει γιατί με τον τρόπο του γονατίζει την αγορά και ο εργοδότης γιατί μέσα σε αυτή τη κατάσταση και στο κλίμα του "δε φταίω εγώ απλά προσαρμόζομαι" υιοθετεί λογικές εργασιακής ζούγκλας.

Ο επιχειρηματίας πάντα προσαρμόζεται στις επιταγές της αγοράς και του κράτους, ο μικρομεσαίος δηλαδή, γιατί ο μεγάλος απλά αγοράζει το κράτος και το προσαρμόζει στα μέτρα του. Το ότι υπάρχουν καθυστερημένοι μικροεπιχειρηματίες που νομίζουν ότι κόβοντας 40 ευρώ από τους μισθούς θα κερδίσουν κάτι είναι γεγονός, όπως επίσης είναι γεγονός πως τέτοιοι επιχειρηματίες δεν επιβιώνουν για πολύ στην αγορά.

Φυσικά δε φταίει ένας εργοδότης για τα πάντα, δε περιμένεις να βγάζει τόσα κέρδη ώστε να μοιράζει λεφτά, αλλά από την άλλη όλοι ξέρουμε πως εργαζόμενους προσλαμβάνεις όταν προκύπτουν ( ή "προκύπτουν" ) ανάγκες οι οποίες έπονται από μια ενδεχόμενη αύξηση της δουλειάς. Όταν ο μόνος τρόπος να προσλάβεις κάποιον είναι να τον βάλεις να σου ρχεται κάθε Τρίτη Πέμπτη και Παρασκευή ( γιατί τότε τον θες ) και βγαίνεις μόνο αν του δίνεις ένα 200άρι ανασφάλιστα ε ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙΣ. είναι πολύ απλό στη σύλληψη κι όμως πολλοί δεν. Ε εκεί δε φταίει κανένα κράτος για την ηλιθιότητα μερικών.

Και γιατί να μην τον προσλάβει ρε φίλε, ακόμα και γι'αυτές τις 3 μέρες και με 200 ευρώ? Είναι καλύτερο δηλαδή για τον εργάτη να είναι άνεργος απ'το να παίρνει 200 το μήνα? Στην τελική όποιος εργάτης δεν θέλει δεν πάει και κάθεται άνεργος. Με ποιο δικαίωμα όμως στερείς αυτή την δουλειά από αυτούς που θέλουν?

Μισό μισό άλλο υψηλο iq αλλο υψηλη παραγωγικοτητα (με εξερεση τα ΑΜΕΑ) γιατι ο καθενας δουλευει εκει που μπορει να αποδωσει καλυτερα
Οπως γκαρσονια καμαριερες σε ξενοδοχεια κτλπ

Μιλάμε για παραγωγικότητα επί της αξίας, όχι επί του προϊόντος. Όταν είσαι εξυπνότερο μπορείς να κάνεις πιο εξειδικευμένες και δύσκολες εργασίες οι οποίες παράγουν και προϊόντα μεγαλύτερης αξίας. Ο οδοντίατρος παράγει προιόν μεγαλύτερης αξίας από τον barman γι'αυτό και χρεώνει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μισό μισό άλλο υψηλο iq αλλο υψηλη παραγωγικοτητα (με εξερεση τα ΑΜΕΑ) γιατι ο καθενας δουλευει εκει που μπορει να αποδωσει καλυτερα
Οπως γκαρσονια καμαριερες σε ξενοδοχεια κτλπ

Είναι de facto γνωστό και απο μελέτες ειδικών ότι ενας άνθρωπος με μεγαλύτερο iq ανεξάρτητα που δουλεύει παράγει μακράν πολύ περισσότερο απο εναν φυσιολογικό άνθρωπο. Ενας διανοητικά εξυπνότερος άνθρωπος μπορέί να κάνει πιο πολύπλοκες και κερδοφόρες δουλειές απο ότι ενας φυσιολογικός άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και γιατί να μην τον προσλάβει ρε φίλε, ακόμα και γι'αυτές τις 3 μέρες και με 200 ευρώ? Είναι καλύτερο δηλαδή για τον εργάτη να είναι άνεργος απ'το να παίρνει 200 το μήνα? Στην τελική όποιος εργάτης δεν θέλει δεν πάει και κάθεται άνεργος. Με ποιο δικαίωμα όμως στερείς αυτή την δουλειά από αυτούς που θέλουν?

τώρα έρχεσαι στα λόγια μου. έτσι είναι αφού υπάρχει ανταπόκριση γιατί να μην το κάνει. Μήπως θα του πει κανείς τίποτα που εκμεταλλεύεται εργαζομένους; ναι ξέρω κανείς δεν εκμεταλλεύεται κανέναν είναι επιλόγή του καθενός να παίρνει όσα παίρνει και με όποιον τρόπο, θα μπορούσε να έχει καλύτερη δουλειά απλά δεν τον ενδιαφέρει μωρέ είναι λίγο μαζοχιστής ο άνθρωπος δικαίωμά του.

Κι αν στο τέλος τέλος ξεφτιλιστεί η όλη έννοια της εργασίας και βλέπεις 35ριδες να πρέπει επιλέξουν να βγάζουν 3 δουλειές για να συντηρίσουν μια οικογένεια πρωί-βράδυ-αργίες ανασφάλιστα κι ό,τι άλλο περιλαμβάνει το πακέτο απλά τι να κάνουμε η οικονομία είναι τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μιλάμε για παραγωγικότητα επί της αξίας, όχι επί του προϊόντος. Όταν είσαι εξυπνότερο μπορείς να κάνεις πιο εξειδικευμένες και δύσκολες εργασίες οι οποίες παράγουν και προϊόντα μεγαλύτερης αξίας. Ο οδοντίατρος παράγει προιόν μεγαλύτερης αξίας από τον barman γι'αυτό και χρεώνει περισσότερο.
Ανάλογα πόσο λογικά παραπάνω θα είναι ο μισθός του 2ου από του 1ου σε μια χωρα και επίσης να μην βλέπουμε τις καθαρίστριες (όπως έχουμε δει) να γίνονται γεννικές γραμματαίες ενώ υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι (και μεταπτυχιούχοι) που θυσίασαν πολλά για να μείνουν άνεργοι
(ΥΓ δε πιστεύω μπαρμαν να εννοείς τον Καρανίκα)
Καλά όλα αυτά αλλά αξιοκρατία παντού
Είναι de facto γνωστό και απο μελέτες ειδικών ότι ενας άνθρωπος με μεγαλύτερο iq ανεξάρτητα που δουλεύει παράγει μακράν πολύ περισσότερο απο εναν φυσιολογικό άνθρωπο. Ενας διανοητικά εξυπνότερος άνθρωπος μπορέί να κάνει πιο πολύπλοκες και κερδοφόρες δουλειές απο ότι ενας φυσιολογικός άνθρωπος.
Αυτό εξαρτάται και από πολλά άλλα πχ 1 τυφλός ο οποίος είναι πανέξυπνος δε μπορεί να γίνει οδηγός με τίποτα όσο και αν θα το θελε
Άλλα 1 απλός φυσιολογικός μπορεί καλύτερα από αυτόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τώρα έρχεσαι στα λόγια μου. έτσι είναι αφού υπάρχει ανταπόκριση γιατί να μην το κάνει. Μήπως θα του πει κανείς τίποτα που εκμεταλλεύεται εργαζομένους; ναι ξέρω κανείς δεν εκμεταλλεύεται κανέναν είναι επιλόγή του καθενός να παίρνει όσα παίρνει και με όποιον τρόπο, θα μπορούσε να έχει καλύτερη δουλειά απλά δεν τον ενδιαφέρει μωρέ είναι λίγο μαζοχιστής ο άνθρωπος δικαίωμά του.

Κι αν στο τέλος τέλος ξεφτιλιστεί η όλη έννοια της εργασίας και βλέπεις 35ριδες να πρέπει επιλέξουν να βγάζουν 3 δουλειές για να συντηρίσουν μια οικογένεια πρωί-βράδυ-αργίες ανασφάλιστα κι ό,τι άλλο περιλαμβάνει το πακέτο απλά τι να κάνουμε η οικονομία είναι τέτοια.

Μάλιστα δηλαδή αν εσύ πεινάς και εγώ μπορώ να σου δώσω 1 καρβέλι τη μέρα να μη στο δίνω γιατί το πλαφόν πρέπει να είναι 5 καρβέλια κι ας μην μπορώ να στα δώσω, γιατί οτιδήποτε λιγότερο καλλιεργεί νοοτροπίες και είναι εκμετάλλευση. The logic....

Αυτό εξαρτάται και από πολλά άλλα πχ 1 τυφλός ο οποίος είναι πανέξυπνος δε μπορεί να γίνει οδηγός με τίποτα όσο και αν θα το θελε
Άλλα 1 απλός φυσιολογικός μπορεί καλύτερα από αυτόν

Μιλάμε πάντα για all other things being equal.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
ΥΓ (το ξέχασα πριν)
1 πανέξυπνος άνθρωπος δε σημαίνει ότι είναι καλός πολιτικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μάλιστα δηλαδή αν εσύ πεινάς και εγώ μπορώ να σου δώσω 1 καρβέλι τη μέρα να μη στο δίνω γιατί το πλαφόν πρέπει να είναι 5 καρβέλια κι ας μην μπορώ να στα δώσω, γιατί οτιδήποτε λιγότερο καλλιεργεί νοοτροπίες και είναι εκμετάλλευση. The logic....

Σου εξηγώ δεν είναι μόνο θέμα εκμετάλλευσης είναι υποβιβασμός για την ίδια την αξία της εργασίας. Ακόμη και αν η αναλογία ωρομισθίου ήταν οκ αν το standard είναι 3 καρβέλια την ημέρα εγώ θέλω 3 δουλειές για να ζήσω. Αυτό ευνοεί τον άλλο φυσικά που συμπληρώνει τις ανάγκες" του με το μικρότερο δυνατό κόστος δεν ευνοεί καθόλου εμένα όμως.

για αυτό υπάρχει το καθιερωμένο 8ωρο, η υποχρεωτική ασφάλιση, οι υποχρεωτικές άδειες κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σου εξηγώ δεν είναι μόνο θέμα εκμετάλλευσης είναι υποβιβασμός για την ίδια την αξία της εργασίας. Ακόμη και αν η αναλογία ωρομισθίου ήταν οκ αν το standard είναι 3 καρβέλια την ημέρα εγώ θέλω 3 δουλειές για να ζήσω. Αυτό ευνοεί τον άλλο φυσικά που συμπληρώνει τις ανάγκες" του με το μικρότερο δυνατό κόστος δεν ευνοεί καθόλου εμένα όμως.

μισο μισο καθε επιχειρηση εχει κοστος (και λειτουργικο και λογισμικο) το 75% του κοστους σου το οριζεις εσυ το 25% το κράτος αν δε κανω λαθος
(αν κανω λαθος στα ποσοστα πείτε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μισο μισο καθε επιχειρηση εχει κοστος (και λειτουργικο και λογισμικο) το 75% του κοστους σου το οριζεις εσυ το 25% το κράτος αν δε κανω λαθος

?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή ο κάθε ελεύθερος επαγγελματίας όπως ένας μπογιατζής που μπορεί να δουλεύει μια μέρα εδώ για 2 ώρες και μια άλλη αλλού για 4 ώρες υποβιβάζει την αξία της εργασίας? Κάθε δουλειά είναι διαφορετική, αν κάποιος επιχειρηματία θέλει υπάλληλο για 3 μέρες με 200 ευρώ θα βάλει αγγελία και όποιος του φαίνεται καλό το deal θα απαντήσει. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "υποβιβάζει την αξία της εργασίας". Αν επιχειρηματίας μπορεί να δώσει 200 και τον αναγκάζεις να δώσει 500 τότε απλά δεν θα προσλάβει άτομο. Πως ακριβώς αυτό βοηθά τον άνεργο?


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Σου εξηγώ δεν είναι μόνο θέμα εκμετάλλευσης είναι υποβιβασμός για την ίδια την αξία της εργασίας. Ακόμη και αν η αναλογία ωρομισθίου ήταν οκ αν το standard είναι 3 καρβέλια την ημέρα εγώ θέλω 3 δουλειές για να ζήσω. Αυτό ευνοεί τον άλλο φυσικά που συμπληρώνει τις ανάγκες" του με το μικρότερο δυνατό κόστος δεν ευνοεί καθόλου εμένα όμως.

για αυτό υπάρχει το καθιερωμένο 8ωρο, η υποχρεωτική ασφάλιση, οι υποχρεωτικές άδειες κλπ

Ο εργοδότης πρέπει και να έχει παραπάνω έσοδα για να δώσει υψηλότερους μισθούς. Αν το κράτος δεν κοιτάξει πως θα αναπτυχθεί η επιχειρηματικότητα (ώστε να δημιουργηθούν παραπάνω θέσεις εργασίας και ανταγωνισμός) αλλά αντιθέτως αυξάνει όλο και περισσότερο την φορολογία με αποτέλεσμα μείωση εσόδων των εργοδοτών και των πελατών τους, τότε πώς ο εργοδότης θα καταφέρει να έχει περισσότερα έξοδα, ώστε να δίνει και καλύτερους μισθούς στους υπαλλήλους του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Το κόστος λειτουργίας είναι είναι οι μισθοί το κόστος παραγωγής των προϊόντων κτλπ
το λογισμικό κόστος είναι το ρεύμα το νερό οι φόροι κτλπ
Ας πούμε ότι οι μισθοί είναι ο μισθός επιβίωσης.
και το κόστος παραγωγής είναι το χαμηλότερο που μπορούμε
ΕΡΩΤΗΣΗ:
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΟΤΙ ΤΙΜΗ ΘΕΣ ΠΑΛΙ??
Όχι γιατί υπάρχει και το σταθερό κόστος (έτσι το λέμε εμείς) αλλά αν μου πεις ότι αφήνεις όλες τις ώρες τα φώτα ανοιχτά ο λογαριασμός ΔΕΗ ((βασικά ακόμη και όλα ιδιωτικά να ταν) πάλι θα σου ερχόταν ο λογαριασμός τεράστιος
Γιατί ο επιχειρηματίας δεν είναι μηχανή που βγάζει λεφτά μόνος του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωτήρη έχω την εντύπωση πως κάθε μέρα πας στη σχολή και μαθαίνεις κάτι καινούργιο στο μάθημα και μετά μπαίνεις εδώ και προσπαθείς να το κολλήσεις κάπου στην κουβέντα κι ας μην κολλάει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σωτήρη έχω την εντύπωση πως κάθε μέρα πας στη σχολή και μαθαίνεις κάτι καινούργιο στο μάθημα και μετά μπαίνεις εδώ και προσπαθείς να το κολλήσεις κάπου στην κουβέντα κι ας μην κολλάει :P

σημερα σαββατο δυσκολο να πηγα σχολη :p παντως οχι λεω σιγα σιγα τις σκεψεις μου ασχετα ποσοι συμφωνουν και ποσοι διαφωνουν
Για να καταλαβεις θελω και ιδιωτικο και δημοσιο τομεα απλα αντικειμενικη φορολογηση και να κοπουν οι σπαταλες του δημοσιου.
Σοσιαλδημοκρατης ειμαι αλλα να βλεπω κομμουνιστες να λενε για το ΕΣΣΔ κτλπ και να αναφερνουν τα 3 καλα και οχι τα 100 κακα υπαρχει προβλημα
Πάντως όντως κάθε μερα παω σχολη (πλην της τεταρτης που το μαθημα του το εχω περασει απο Α εξαμηνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δηλαδή ο κάθε ελεύθερος επαγγελματίας όπως ένας μπογιατζής που μπορεί να δουλεύει μια μέρα εδώ για 2 ώρες και μια άλλη αλλού για 4 ώρες υποβιβάζει την αξία της εργασίας? Κάθε δουλειά είναι διαφορετική, αν κάποιος επιχειρηματία θέλει υπάλληλο για 3 μέρες με 200 ευρώ θα βάλει αγγελία και όποιος του φαίνεται καλό το deal θα απαντήσει. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "υποβιβάζει την αξία της εργασίας". Αν επιχειρηματίας μπορεί να δώσει 200 και τον αναγκάζεις να δώσει 500 τότε απλά δεν θα προσλάβει άτομο. Πως ακριβώς αυτό βοηθά τον άνεργο?

είναι λίγο ειρωνία γιατί αυτό μπορεί να εκτιμηθεί εύκολα με "την αξία που ορίζει η αγορά" όπως σου αρέσει συνεχώς να λες. Αν ο μπογιατζής γενικά με 3 ώρες εργασίας βγάζει όσα βγάζει κι ο ντελιβεράς σε ένα 8ωρο τότε μάλλον σε αυτά τα πλαίσια βρίσκεται η δουλειά του αλλιώς δε θα του έδινε κανείς τόσα λεφτά. Όλα αυτά (αποδοχές, εργασιακό περιβάλλον, ώρες εργασίας ) συνδέονται και για αυτό τα αναφέρω μαζί. Διαμορφώνουν από κοινού ένα επίπεδο στο οποίο βρίσκεται η εργασία. Σε αυτό λοιπόν θα πρέπει να υπάρχει ένα κατώτατο πλαφόν δε καταλαβαίνω γιατί δεν είναι κατανοητό.

Ο επιχειρηματίας που θέλει να προσλάβει άτομο με 200 ευρώ και δε μπορεί απλά δε θα το κάνει, ακριβώς. Θα καλύψει ο ίδιος ή το υπάρχον προσωπικό του αυτές τις ανάγκες σε εργασία, κι όταν αυτές αυξηθούν σε βαθμό που να δικαιολογούν κάτι παραπάνω, τότε θα προβεί σε πρόσληψη.

Δεν έχεις συνειδητοποιήσει πως για μένα το θέμα δεν είναι τι θέλουν οι εργαζόμενοι. Εϊναι πώς λειτουργεί μια υγιής αγορά. Πολύ συγκεκριμένες έννοιες. Όπως και δεν δικαιολογώ τους τύπους που πετάνε ψίχουλα και κακομεταχειρίζονται τους μετανάστες στα χωράφια "ε αφού δε δείχνουν να τους πειράζει" έτσι και δεν αμνηστεύω τον καθένα που βάζει άλλους να δουλεύουν υπερωρίες και ανασφάλιστα μόνο και μόνο επειδή νομοτελειακά θα υπάρξουν 5 απελπισμένοι να τον ικανοποιήσουν.

Ο εργοδότης πρέπει και να έχει παραπάνω έσοδα για να δώσει υψηλότερους μισθούς. Αν το κράτος δεν κοιτάξει πως θα αναπτυχθεί η επιχειρηματικότητα (ώστε να δημιουργηθούν παραπάνω θέσεις εργασίας και ανταγωνισμός) αλλά αντιθέτως αυξάνει όλο και περισσότερο την φορολογία με αποτέλεσμα μείωση εσόδων των εργοδοτών και των πελατών τους, τότε πώς ο εργοδότης θα καταφέρει να έχει περισσότερα έξοδα, ώστε να δίνει και καλύτερους μισθούς στους υπαλλήλους του;

δε διαφωνώ. καλό είναι όμως σε κάθε περίπτωση να μπορούμε να διακρίνουμε για ποιες καταστάσεις ευθύνεται το κράτος και οι νόμοι του και για ποιες όχι.

Το κόστος λειτουργίας είναι είναι οι μισθοί το κόστος παραγωγής των προϊόντων κτλπ
το λογισμικό κόστος είναι το ρεύμα το νερό οι φόροι κτλπ
Ας πούμε ότι οι μισθοί είναι ο μισθός επιβίωσης.
και το κόστος παραγωγής είναι το χαμηλότερο που μπορούμε
ΕΡΩΤΗΣΗ:
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΟΤΙ ΤΙΜΗ ΘΕΣ ΠΑΛΙ??
Όχι γιατί υπάρχει και το σταθερό κόστος (έτσι το λέμε εμείς) αλλά αν μου πεις ότι αφήνεις όλες τις ώρες τα φώτα ανοιχτά ο λογαριασμός ΔΕΗ ((βασικά ακόμη και όλα ιδιωτικά να ταν) πάλι θα σου ερχόταν ο λογαριασμός τεράστιος
Γιατί ο επιχειρηματίας δεν είναι μηχανή που βγάζει λεφτά μόνος του

Φυσικά και διαμορφώνονται όλα αυτά. Επιλογή του επιχειρηματία είναι να ορίσει τα έξοδά του, να αποφασίσει αν θέλει να έχει το μαγαζί του κάπου κεντρικά ή πολλά τετραγωνικά με ενδεχομένως υψηλότερο ενοίκιο, αν θέλει να έχει πολλά φώτα, ακριβό εξοπλισμό ή διακόσμηση, αν θέλει να πληρώσει για διαφημιση και αν θέλει να έχει από κάτω άτομα να του βγάζουν τη δουλειά. Όλα αυτά σε πιανού το χέρι είναι;

αλλά δε καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό με αυτό που συζητάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top