[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
είναι λίγο ειρωνία γιατί αυτό μπορεί να εκτιμηθεί εύκολα με "την αξία που ορίζει η αγορά" όπως σου αρέσει συνεχώς να λες. Αν ο μπογιατζής γενικά με 3 ώρες εργασίας βγάζει όσα βγάζει κι ο ντελιβεράς σε ένα 8ωρο τότε μάλλον σε αυτά τα πλαίσια βρίσκεται η δουλειά του αλλιώς δε θα του έδινε κανείς τόσα λεφτά. Όλα αυτά (αποδοχές, εργασιακό περιβάλλον, ώρες εργασίας ) συνδέονται και για αυτό τα αναφέρω μαζί. Διαμορφώνουν από κοινού ένα επίπεδο στο οποίο βρίσκεται η εργασία. Σε αυτό λοιπόν θα πρέπει να υπάρχει ένα κατώτατο πλαφόν δε καταλαβαίνω γιατί δεν είναι κατανοητό.

Ο επιχειρηματίας που θέλει να προσλάβει άτομο με 200 ευρώ και δε μπορεί απλά δε θα το κάνει, ακριβώς. Θα καλύψει ο ίδιος ή το υπάρχον προσωπικό του αυτές τις ανάγκες σε εργασία, κι όταν αυτές αυξηθούν σε βαθμό που να δικαιολογούν κάτι παραπάνω, τότε θα προβεί σε πρόσληψη.

Δεν έχεις συνειδητοποιήσει πως για μένα το θέμα δεν είναι τι θέλουν οι εργαζόμενοι. Εϊναι πώς λειτουργεί μια υγιής αγορά. Πολύ συγκεκριμένες έννοιες. Όπως και δεν δικαιολογώ τους τύπους που πετάνε ψίχουλα και κακομεταχειρίζονται τους μετανάστες στα χωράφια "ε αφού δε δείχνουν να τους πειράζει" έτσι και δεν αμνηστεύω τον καθένα που βάζει άλλους να δουλεύουν υπερωρίες και ανασφάλιστα μόνο και μόνο επειδή νομοτελειακά θα υπάρξουν 5 απελπισμένοι να τον ικανοποιήσουν.



δε διαφωνώ. καλό είναι όμως σε κάθε περίπτωση να μπορούμε να διακρίνουμε για ποιες καταστάσεις ευθύνεται το κράτος και οι νόμοι του και για ποιες όχι.



Φυσικά και διαμορφώνονται όλα αυτά. Επιλογή του επιχειρηματία είναι να ορίσει τα έξοδά του, να αποφασίσει αν θέλει να έχει το μαγαζί του κάπου κεντρικά ή πολλά τετραγωνικά με ενδεχομένως υψηλότερο ενοίκιο, αν θέλει να έχει πολλά φώτα, ακριβό εξοπλισμό ή διακόσμηση, αν θέλει να πληρώσει για διαφημιση και αν θέλει να έχει από κάτω άτομα να του βγάζουν τη δουλειά. Όλα αυτά σε πιανού το χέρι είναι;

αλλά δε καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό με αυτό που συζητάω.

Λες για μισθό πίνας κτλπ αυτό που θέλω να σ πω δεν έρχεται ο μισθός έτσι μπαμ γιατί δουλειά σημαίνει 5 μέρες την εβδομάδα 8 ώρες την ημέρα
Επίσης υπάρχει​
η μι απασχόληση. η να δουλευεις 3 μερες την ημερα για 4 ωρες για αυτο καποιοι κανουν και 2 ή 3 δουλειές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι θες να πεις 40ωρο στην πράξη δεν υπάρχει πλέον ο καθένας σε βάζει να δουλεύεις όσες ώρες θέλει και σου χρεώνει όσες από αυτές θέλει έχοντας αυτό υπόψη δεν υπάρχει καμία απολύτως διασύνδεση ανάμεσα στις ώρες εργασίας και το μισθό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι θες να πεις 40ωρο στην πράξη δεν υπάρχει πλέον ο καθένας σε βάζει να δουλεύεις όσες ώρες θέλει και σου χρεώνει όσες από αυτές θέλει έχοντας αυτό υπόψη δεν υπάρχει καμία απολύτως διασύνδεση ανάμεσα στις ώρες εργασίας και το μισθό.

Σε αυτό εγώ το χω πει ότι είναι λάθος και πρέπει να πληρώνονται στις υπερωρίες όταν τους ζητήσει το αφεντικό τους για το χ,ψ λόγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
είναι λίγο ειρωνία γιατί αυτό μπορεί να εκτιμηθεί εύκολα με "την αξία που ορίζει η αγορά" όπως σου αρέσει συνεχώς να λες. Αν ο μπογιατζής γενικά με 3 ώρες εργασίας βγάζει όσα βγάζει κι ο ντελιβεράς σε ένα 8ωρο τότε μάλλον σε αυτά τα πλαίσια βρίσκεται η δουλειά του αλλιώς δε θα του έδινε κανείς τόσα λεφτά. Όλα αυτά (αποδοχές, εργασιακό περιβάλλον, ώρες εργασίας ) συνδέονται και για αυτό τα αναφέρω μαζί. Διαμορφώνουν από κοινού ένα επίπεδο στο οποίο βρίσκεται η εργασία. Σε αυτό λοιπόν θα πρέπει να υπάρχει ένα κατώτατο πλαφόν δε καταλαβαίνω γιατί δεν είναι κατανοητό.

Μα το κατώτατο πλαφόν η αγορά είναι αυτή που θα το θέσει και αυτό θα κινείται ανάλογα με την πορεία της. Δεν μπορείς να πας σε μια αγορά και να πεις το κατώτατο όριο είναι 500 ευρώ το μήνα, δηλαδή μπορείς απλά αυτό το πράγμα δεν θα έχει τα αποτελέσματα που νομίζεις και παράλληλα θα δημιουργήσει και μείωση στην παραγωγικότητα όλης της αγοράς. Κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό με αυτό το πράγμα. Όταν θέτεις υψηλό κατώτατο μισθό ή ασφάλιση ή οτιδήποτε άλλο οι εργάτες οι οποίοι δεν μπορούν να προσφέρουν την αντίστοιχη αξία με τον κατώτατο μισθό, και για να στο κάνω πιο λιανά, η επιχείρηση δεν θα βγάλει τα διπλάσια από όσα τους πληρώνει θα πάνε σπίτι τους. Επίσης αυτοί οι εργάτες δεν πρόκειται να ξαναβρούν δουλειά γιατί ταυτόχρονα μειώνεις και τον αριθμό των νέων επιχειρήσεων που μπορεί να μην μπορούν να πληρώσουν τον κατώτατο μισθό. Παγιώνεις έτσι μια τάξη ανθρώπων στην χρόνια ανεργία.

Τα καλοκαίρια εγώ βάζω εργάτες για μεροκάματα στο χωράφι. Δουλεύουμε από τις 6 μέχρι τις 2. Αυτές είναι 6 ώρες άμα βγάλεις τις μετακινήσεις και όλες τις καθυστερήσεις, τα διαλείμματα κτλ. Μετά τις 2 ακόμη και οι καλοί εργάτες σέρνονται γιατί είναι κουρασμένοι, έχει τρελή ζέστη και γενικά η αποδοτικότητά τους μειώνεται τουλάχιστο 50%. Εγώ μπορώ να τους πληρώσω 6 ώρες και να τους πάρω και την άλλη μέρα για άλλες 2 ώρες, ή μπορώ να τους κρατήσω μέχρι τις 4 την ίδια μέρα. Τα λεφτά όμως που θα τους δώσω μετά τις 2 δεν αξίζουν την δουλειά που θα μου κάνουν γιατί είναι πτώματα.

Επίσης κάποιοι εργάτες είναι καλοί και δουλεύουν ενώ άλλοι σέρνονται από τις 8 το πρωί. Πρέπει αυτοί να πληρώνονται το ίδιο? Και έστω ότι εγώ θέλω να δώσω παραπάνω στους καλούς εργάτες αλλά κάθε χρόνο έχω ένα συγκεκριμένο ποσό που μπορώ να διαθέσω σε εργατικά, πράγμα που σημαίνει ότι αν θέλω να δώσω στον Α 2 ευρώ παραπάνω επειδή το παιδί δουλεύει πρέπει να τα πάρω από τον Β που δεν δουλεύει. Αυτό βέβαια δεν μπορώ να το κάνω γιατί μετά ακούω μαλακίες περί διακρίσεων κτλ. Οπότε ξέρεις τι θα κάνω? Αυτόν που σέρνεται δεν πρόκειται να τον ξαναπάρω στην δουλειά γιατί και δεν αξίζει τα λεφτά του, αλλά και γιατί τρώει και χρήματα από αυτούς που τα αξίζουν.

Άλλες μέρες βγαίνουμε εκτός προγράμματος για διάφορους λίγους και μπορεί να χρειαστώ extra εργάτες για 2-3 ώρες. Αυτούς δηλαδή πρέπει να τους πληρώσω full μεροκάματο? Αν ναι πως είναι δίκαιο αυτό για τον εργάτη που δούλευε από τις 6 εκείνη την ημέρα? Τις περισσότερες φορές επίσης εγώ θα κάτσω στο χωράφι μέχρι το βράδυ για να τελειώσω δουλείες, ενώ οι εργάτες θα φύγουν στις 2. Εγώ δεν έχω ωράριο όπως και πολλοί άλλοι επαγγελματίες, γιατί υπάρχει δουλειά που πρέπει να βγει και πρέπει να βγει σε συγκεκριμένο χρόνο.

Θέλω να καταλήξω στο γεγονός πως το στάνταρ ωράριο των 8 είναι εφικτό μόνο σε δημοσιοϋπαλληλικές θέσεις ή σε θέσεις γραφείων. Σε πάρα πολλές δουλείες το 8ωρο δεν είναι είναι εφικτό, και άλλες μέρες πρέπει να δουλέψεις 3 ώρες, άλλες 13.
Όταν πας και βάζεις κανόνες κούτσουρα στην αγορά όπως 8ωρο, υπερωρίες κτλ το μόνο που κάνεις είναι δημιουργείς προβλήματα από τα οποία δεν επωφελείται κανείς. Αν εγώ πρέπει να πληρώσω υπερωρία τον εργάτη μετά το 8ωρο τότε απλά δεν θα τον πάρω μετά το 8ωρο γιατί δεν βγαίνω και θα κάνω εγώ τις υπερωρίες αυτές. Πάλι όμως κάποιος έκανε αυτές τις απλήρωτες υπερωρίες γιατί πρέπει να γίνουν. Το μόνο που καταφέρνεις σε αυτήν την περίπτωση είναι εγώ να δουλεύω μέχρι τις 9 στο χωράφι και ο εργάτης να χάνει χρήματα που θα μπορούσε να πάρει αυτός. Μας στερείς δηλαδή μια επιλογή για κάποιους αυθαιρέτους λόγους που δεν ανταποκρίνονται καν στην πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Τι τραγικοί που είστε...Τι βολεμένοι...
Αλλά αν δουλεύατε για 400αρι, 12ωρο και χωρίς ασφάλιση, με σκληρές συνθήκες εργασίας, να δω τι θα λέγατε..Αλλά τώρα, εκ του ασφαλούς, ο εργοδότης δεν ε΄χει επιλογή, προσπαθεί περισσότερο, ζημιώνεται περισσότερο..ντάξει το καταλάβαμε, από τα γόνατα σκυμμένοι είστε και τον κοιτάτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
είναι λίγο ειρωνία γιατί αυτό μπορεί να εκτιμηθεί εύκολα με "την αξία που ορίζει η αγορά" όπως σου αρέσει συνεχώς να λες. Αν ο μπογιατζής γενικά με 3 ώρες εργασίας βγάζει όσα βγάζει κι ο ντελιβεράς σε ένα 8ωρο τότε μάλλον σε αυτά τα πλαίσια βρίσκεται η δουλειά του αλλιώς δε θα του έδινε κανείς τόσα λεφτά. Όλα αυτά (αποδοχές, εργασιακό περιβάλλον, ώρες εργασίας ) συνδέονται και για αυτό τα αναφέρω μαζί. Διαμορφώνουν από κοινού ένα επίπεδο στο οποίο βρίσκεται η εργασία. Σε αυτό λοιπόν θα πρέπει να υπάρχει ένα κατώτατο πλαφόν δε καταλαβαίνω γιατί δεν είναι κατανοητό.

Ο επιχειρηματίας που θέλει να προσλάβει άτομο με 200 ευρώ και δε μπορεί απλά δε θα το κάνει, ακριβώς. Θα καλύψει ο ίδιος ή το υπάρχον προσωπικό του αυτές τις ανάγκες σε εργασία, κι όταν αυτές αυξηθούν σε βαθμό που να δικαιολογούν κάτι παραπάνω, τότε θα προβεί σε πρόσληψη.

Δεν έχεις συνειδητοποιήσει πως για μένα το θέμα δεν είναι τι θέλουν οι εργαζόμενοι. Εϊναι πώς λειτουργεί μια υγιής αγορά. Πολύ συγκεκριμένες έννοιες. Όπως και δεν δικαιολογώ τους τύπους που πετάνε ψίχουλα και κακομεταχειρίζονται τους μετανάστες στα χωράφια "ε αφού δε δείχνουν να τους πειράζει" έτσι και δεν αμνηστεύω τον καθένα που βάζει άλλους να δουλεύουν υπερωρίες και ανασφάλιστα μόνο και μόνο επειδή νομοτελειακά θα υπάρξουν 5 απελπισμένοι να τον ικανοποιήσουν.

Ρε Βασιλη γαμω το θεο μου δηλαδη. Επι μια εβδομαδα σου εγραφα ολοκληρη εκθεση για να σου εξηγησω αυτα τα πραγματα και εσυ εκει, στα ιδια. Καταλαβε το, η κατασταση που εβλεπες στην Ελλαδα και πριν την κριση ειναι το αποτελεσμα ανελευθερης αγορας που περιοριζουν την ζητηση εργασιας και οδηγουν σε εκμεταλευση, δεν ειναι η κνιτικη λογικη που σου εχει καρφωθει οτι απλα ετσι λειτουργει ο καπιταλισμος. Αμ καποιος ειναι μαλακας, εκμετελαυεται, δεν πληρωνει κτλ απλα θα πας στον ανταγωνιστη γιατι εχεις την επιλογη. Περιοριζεις τον ανταγωνισμο και δεν εχεις πλεον αυτη την επιλογη, εσυ ο ιδιος καθεσαι και χτυπιεσαι ολη μερα για να διαωνιστει αυτη η εκμεταλευση και δεν το κατλαβαινεις. Τα αντεγατικα μετρα δεν ειναι οι κομουνιστικες βλακειες τυπου δεν υπαρχει κατωτατος μισθος, δεν υπαρχει υποχρεωτικη ασφαλιση κτλ, αλλα ο περιορισμος του ανταγωνισμου μετξυ των επιχειρησεων.

ΕΙΝΑΙ
ΤΟΣΟ
ΑΠΛΟ


Εξηγησε μου ρε αγορινα μου, που ειναι ακριβως το σημειο που θα πεις "ρε παιζει ο μαλακας να εχει και δικιο, βλακειες εκανα τοσο καιρο"? Η ακομα καλυτερα, υπαρχει αυτο το επιπεδο η οι ιδεολογικες παροπιδες και γυαλια εχουν ενσωματωθει πλεον στο κρανιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ρε Βασιλη γαμω το θεο μου δηλαδη. Επι μια εβδομαδα σου εγραφα ολοκληρη εκθεση για να σου εξηγησω αυτα τα πραγματα και εσυ εκει, στα ιδια σκατα. Καταλαβε το, η μπορδελοκατασταση που εβλεπες στην Ελλαδα και πριν την κριση ειναι το αποτελεσμα ανελευθερης αγορας που περιοριζουν την ζητηση εργασιας και οδηγουν σε εκμεταλευση, δεν ειναι η κνιτικη λογικη που σου εχει καρφωθει οτι απλα ετσι λειτουργει ο καπιταλισμος. Αμ καποιος ειναι μαλακας, εκμετελαυεται, δεν πληρωνει κτλ απλα θα πας στον ανταγωνιστη γιατι εχεις την επιλογη. Περιοριζεις τον ανταγωνισμο και δεν εχεις πλεον αυτη την επιλογη, εσυ ο ιδιος καθεσαι και χτυπιεσαι ολη μερα για να διαωνιστει αυτη η εκμεταλευση και δεν το κατλαβαινεις. Τα αντεγατικα μετρα δεν ειναι οι κομουνιστικες βλακειες τυπου δεν υπαρχει κατωτατος μισθος, δεν υπαρχει υποχρεωτικη ασφαλιση κτλ, αλλα ο περιορισμος του ανταγωνισμου μετξυ των επιχειρησεων.

ΕΙΝΑΙ
ΤΟΣΟ
ΑΠΛΟ


Εξηγησε μου ρε αγορινα μου, που ειναι ακριβως το σημειο που θα πεις "ρε παιζει ο μαλακας να εχει και δικιο, βλακειες εκανα τοσο καιρο"? Η ακομα καλυτερα, υπαρχει αυτο το επιπεδο η οι ιδεολογικες παροπιδες και γυαλια εχουν ενσωματωθει πλεον στο κρανιο?
Ναι μόνο η ανελεύθερη αγορά σου φταίει τα 45 σκάνδαλα σε 54 μήνες δε σου φταίνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Ναι μόνο η ανελεύθερη αγορά σου φταίει τα 45 σκάνδαλα σε 54 μήνες δε σου φταίνε
Ας ειχες και -1000 σκανδαλα σε 10 αιωνες, η διαφθορα ειναι το κερασακι στην τουρτα, η αναλυση πιο πανω εγινε χωρις να αναφερθω καν σε αυτη. Και για να εχεις διαφθορα πρεπει πρωτα να ελεγχεις την οικονομια αρα ανελευθερη αγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ας ειχες και -1000 σκανδαλα σε 10 αιωνες, η διαφθορα ειναι το κερασακι στην τουρτα, η αναλυση πιο πανω εγινε χωρις να αναφερθω καν σε αυτη. Και για να εχεις διαφθορα πρεπει πρωτα να ελεγχεις την οικονομια αρα ανελευθερη αγορα

Οσο ελεύθερη αγορά και να χεις τα σκάνδαλα την επηρεάζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Οσο ελεύθερη αγορά και να χεις τα σκάνδαλα την επηρεάζουν

Τα μελη της αγορας που ειναι μερος σκανδαλου θα τιμωρηθουν απο συνεργατες, ανταγωνιστες, πελατες, μετοχους κτλ και εκει ειναι το τελος τους ως μελη της αγορας που επειδη ειναι ελευθερη αυτορυθμιζεται
Τα παραστιτα aka κρατος για να κανουν τα σκανδαλα θα πρεπει να εχουν προσβαση σε φορολογημενους πορους και δυνατοτη επιβολης ο,τι τους σηκωθει στην αγορα. Οταν κανεις διαχωρισμο κρατους-οικονομιας πως θα κανουν τα σκανδαλα? Αλλα το ξαναλεω και να μην υπαρχουν σκανδαλα το προβλημα του παρεμβατισμου παραμενει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τα μελη της αγορας που ειναι μερος σκανδαλου θα τιμωρηθουν απο συνεργατες, ανταγωνιστες, πελατες, μετοχους κτλ και εκει ειναι το τελος τους ως μελη της αγορας που επειδη ειναι ελευθερη αυτορυθμιζεται
Τα παραστιτα aka κρατος για να κανουν τα σκανδαλα θα πρεπει να εχουν προσβαση σε φορολογημενους πορους και δυνατοτη επιβολης ο,τι τους σηκωθει στην αγορα. Οταν κανεις διαχωρισμο κρατους-οικονομιας πως θα κανουν τα σκανδαλα? Αλλα το ξαναλεω και να μην υπαρχουν σκανδαλα το προβλημα του παρεμβατισμου παραμενει.

όπως η siemens τη μόνη φορά που έγινε αυτό ήταν στην τράπεζα Κρήτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
όπως η siemens τη μόνη φορά που έγινε αυτό ήταν στην τράπεζα Κρήτης
Not sure what you're talking about. Anyway, μιλαμε για ελευθερη αγορα. Το τραπζικο συστημα ειναι απο τους πιο ελεχομενους κλαδους. Ιδιωτικο<>ελευθερη αγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Not sure what you're talking about. Anyway, μιλαμε για ελευθερη αγορα. Το τραπζικο συστημα ειναι απο τους πιο ελεχομενους κλαδους. Ιδιωτικο<>ελευθερη αγορα

Οπα μισό δημιουργήθηκε σκάνδαλο δε πήγαινε κανένας εκεί και έκλεισε χρόνο dt dt
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Οπα μισό δημιουργήθηκε σκάνδαλο δε πήγαινε κανένας εκεί και έκλεισε χρόνο dt dt

Και σου ξαναλεω, δεν ξερω καν τι εγινε στο περιστατικο που μου λες, αλλα αυτα που σου περιγραφω γινονται στην ελευθερη αγορα. Οταν δεν υπαρχι φυσικα και δεν θα υπαρξουν συνεχειες η θα ειναι πολυ λιγοτερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είναι το τραπεζικό σύστημα πλήρως ελεγχόμενο, αλλά το ίδιο το οικονομικό σύστημα που εφαρμόζεται στον καπιταλισμό. Δεν υπάρχει καπιταλισμός χωρίς τράπεζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex98

Νεοφερμένος

Ο alex98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ακαλυπτε,δεν νομιζω οτι ειπε κανεις οτι ειναι ευχαριστημενος με 400 ευρω τον μηνα,αλλα αν πολλες φορες ειναι η καλυτερη ευκαιρια που βρισκεις για δουλεια και εχεις αναγκη,αναγκαστικα θα την παρεις.Αφελης τωρα εγω μπορει να λεω και βλακειες,αλλα δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ακαλυπτε,δεν νομιζω οτι ειπε κανεις οτι ειναι ευχαριστημενος με 400 ευρω τον μηνα,αλλα αν πολλες φορες ειναι η καλυτερη ευκαιρια που βρισκεις για δουλεια και εχεις αναγκη,αναγκαστικα θα την παρεις.Αφελης τωρα εγω μπορει να λεω και βλακειες,αλλα δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Ένας από τους τύπους, που τα παλικάρια εδώ μέσα, θα τον έλεγαν ''χαμηλοτάτου IQ, μειωμένων ικανοτήτων και πολλά άλλα'' έχει γράψει αυτό: καλύτερα νεκρός παρά δουλοπρεπής και υποτακτικός
ο νοών νοείτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περίεργο πάντως που δηλώνεις πως δεν θες να είσαι δούλος και ταυτόχρονα είσαι κομουνιστής, δηλαδή υπέρ ενός συστήματος όπου όλοι είναι δούλοι του κράτους. Κάπου τα έχεις μπερδέψει.

Δεν είναι το τραπεζικό σύστημα πλήρως ελεγχόμενο, αλλά το ίδιο το οικονομικό σύστημα που εφαρμόζεται στον καπιταλισμό. Δεν υπάρχει καπιταλισμός χωρίς τράπεζες.

Υπερεκτιμάς την αξία των τραπεζών. Καπιταλισμός υπάρχει και χωρίς αυτές. Οι τράπεζες απλά επιταχύνουν την όλη διαδικασία όντας κόμβοι μεταφοράς κεφαλαίου. Το πραγματικό πρόβλημα του συστήματος είναι πως το νόμισμα κάθε χώρας είναι κρατικά ελεγχόμενο και άρα μονοπώλιο. Αυτός που ελέγχει ένα μονοπωλιακό νόμισμα έχει τεράστια εξουσία πάνω σε ένα σύστημα καθώς μπορεί αφενός να κόβει νόμισμα για καλύψει τις κρατικές του ατασθαλίες πασάροντας έτσι το χρέος στις επόμενες γενιές και αφετέρου να χειραγωγεί τα τραπεζικά επιτόκια δανεισμού, τα οποία αποτελούν τις σημαίες δράσης για τους επιχειρηματίες.

Όταν ο κόσμος δεν ξοδεύει, κεφάλαιο μαζεύετε στις τράπεζες με αποτέλεσμα να πέφτουν τα επιτόκια δανεισμού. Ο επιχειρηματίας το βλέπει αυτό και καταλαβαίνει πως ο κόσμος κάνει οικονομίες, άρα στο μέλλον θα ξοδέψει έτσι δανείζεται για να αυξήσει την παραγωγικότητά του με σκοπό να ανταποκριθεί σε αυτή τη μελλοντική αύξηση ζήτησης. Είναι δηλαδή ένας πολύ ευαίσθητος και αυτορυθμιζόμενος κύκλος. Πολλές φορές όμως τα επιτόκια πέφτουν λόγο κρατικής παρέμβασης όπως μαι μεγάλη εκτύπωση χρήματος, που δίνει τα ίδια σινιάλα στους επιχειρηματίες, χωρίς όμως να υπάρχει μελλοντική ζήτηση. Είναι μια φούσκα δηλαδή που καταλήγει σε κατεστραμμένες επιχειρήσεις και ντόμινο μπορεί να πέσει μια ολόκληρη οικονομία. Φυσικά αν γίνει κάτι τέτοιο κανείς δεν κατηγορεί το κράτος καθώς αυτούς τους λεπτούς συσχετισμούς λίγοι μπορούν να τους δουν και να τους καταλάβουν. Η μάζα συνήθως δεν εμβαθύνει περισσότερο από το "ο καπιταλισμός παράγει κρίσεις" ιδιαίτερα στην Ελλάδα.

Μια μεγάλη νότα αισιοδοξίας πάντως διαφαίνεται με τον ερχομό των cryptocurrencies όπως το bitcoin. Καθώς αποτελούν αποκεντρωμένα νομίσματα και γι'αυτό έχουν σταθερή αξία και δεν μπορούν να ελεγχθούν από ολιγοπώλια. Στο κοντινό μέλλον αναμένεται τεράστια νομοθετική επίθεση κατά του bitcoin από τις παγκόσμιες κυβερνήσεις καθώς θα επιτελέσει μεγάλο ανταγωνιστή της κυριαρχίας τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ένας από τους τύπους, που τα παλικάρια εδώ μέσα, θα τον έλεγαν ''χαμηλοτάτου IQ, μειωμένων ικανοτήτων και πολλά άλλα'' έχει γράψει αυτό: καλύτερα νεκρός παρά δουλοπρεπής και υποτακτικός
ο νοών νοείτο..
Που για να το λέει αυτό πάει να πει οτι δεν είναι δουλοπρεπής και υποτακτικός.Ποιος είπαμε οτι είναι ο βολεμένος?:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ξεχασμένε απο που αντλείς τόση γνώση για τα χρηματοοικονομικά συστήματα?
:respect:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top