[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εσενα ας μην σε πειθει κανεις , εγω και ο οποισδηποτε τι φταιει να του επιβαλλεις την δικη σου πραγματικοτητα?

εγω τι σας φταιω που ολοι σας μου επιβαλλετε την δικη σας πραγματικοτητα χωρις εγω και μια ομαδα ατομων να την θελουμε?(δεν ειμαι μονος εννοειται)

παιδια καντε ενα split γιατι εχουμε ξεφυγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εγω τι σας φταιω που ολοι σας μου επιβαλλετε την δικη σας πραγματικοτητα χωρις εγω και μια ομαδα ατομων να την θελουμε?(δεν ειμαι μονος εννοειται)

παιδια καντε ενα split γιατι εχουμε ξεφυγει.
Εφοσον δεν πιστευεις σε αξιες οπως πατριδα , χωρα κτλ εισαι οπως γραφεις αδιακοπα "ελευθερος" να φυγεις και εφοσον οπως εσυ γραφεις δεν σου προσφερει τιποτα.
Αυτη η γενικη πραγματικοτητα για την οποια μιλαμε εκφραζει πιοτερο τους πολλους παρα τους λιγους (δεν ειπα οτι εισαι μονος σου) , ασφαλως δεν εχουν οι πολλοι το δικιο εχουν ομως εχουν το δικαιωμα να κρατανε κοντα τους αυτα που θελετε εσεις να καταργησετε περισσοτερο απο οτι εσεις εχετε το δικαιωμα να τους τα παρετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εφοσον δεν πιστευεις σε αξιες οπως πατριδα , χωρα κτλ εισαι οπως γραφεις αδιακοπα "ελευθερος" να φυγεις και εφοσον οπως εσυ γραφεις δεν σου προσφερει τιποτα.
Αυτη η γενικη πραγματικοτητα για την οποια μιλαμε εκφραζει πιοτερο τους πολλους παρα τους λιγους (δεν ειπα οτι εισαι μονος σου) , ασφαλως δεν εχουν οι πολλοι το δικιο εχουν ομως εχουν το δικαιωμα να κρατανε κοντα τους αυτα που θελετε εσεις να καταργησετε περισσοτερο απο οτι εσεις εχετε το δικαιωμα να τους τα παρετε

μα το ελευθερος δεν εχει να κανει μονο με το να αφησω τον τοπο.
και εκτος αυτου και αλλοι παραγοντες με κρατανε εδω. Δε γινεται να φυγω. Γινεται ομως αφου το κρατος μου στερει σε μενα και σε αλλους καποιες ευκαιριες , να αγωνιστω για να αλλαξω την κατασταση.
Δεν ζητησα να κλεψω κατι, ζητησα ΙΣΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ.:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
τι εννοεις ισες ευκαιριες , μιλας για την καταλυση του συστηματος της οικονομιας ή του πολιτευματος?
Πες μου συγκεκριμενα τι θες να πετυχεις , οχι απλα λεξεις οπως "ισοτητα" "ελευθερια" κτλ , ορισε μου με σαφηνεια την κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Τα εγκληματα της αριστερας τα γνωριζεις που βρισκονται σε εγγραφα με την στρογγυλη σφραγιδα της EAM ?
Εσενα ας μην σε πειθει κανεις , εγω και ο οποισδηποτε τι φταιει να του επιβαλλεις την δικη σου πραγματικοτητα?
Σε αστηριχτες κατηγοριες δεν απαντω. Αν θες να παραθεσεις στοιχεια και να μιλησεις συγκεκριμενα ειμαι ολος αυτια.
Η δεξια δεν εκανε ποτε κατι για να βοηθησει τον τοπο εκτος απο συνεργασιες με κατακτητες και εθνικιστικη υστερια, σε αντιθεση με την αριστερα του πολυτεχνειου και της αντιστασης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Σε αστηριχτες κατηγοριες δεν απαντω. Αν θες να παραθεσεις στοιχεια και να μιλησεις συγκεκριμενα ειμαι ολος αυτια.
Η δεξια δεν εκανε ποτε κατι για να βοηθησει τον τοπο εκτος απο συνεργασιες με κατακτητες και εθνικιστικη υστερια, σε αντιθεση με την αριστερα του πολυτεχνειου και της αντιστασης .
Εσυ μολις τωρα τις βαφτισες αστηριχτες , δεν απαντησες στην ερωτηση μου, υπονοεις οτι τα εγγραφα με την στρογγυλη σφραγιδα της EAM ειναι πλαστα , μηπως ειναι πλαστες και οι δηλωδεις των αριστερων στις εφημεριδες τους , μηπως ειναι πλαστες και οι χιλιαδες φωτογραφιες , σε παρακαλω σοβαρεψου.
Σου ειχα ξαναπει πως εισαι κομματοσκυλο και με την απαραδεχτη συμπεριφορα σου απλα το κανεις να φαινεται σαν τιτλος ευγενειας παρα σαν προσβολη.
Με οικονομολογο μιλησες που σου συζητησα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Εσυ μολις τωρα τις βαφτισες αστηριχτες , δεν απαντησες στην ερωτηση μου, υπονοεις οτι τα εγγραφα με την στρογγυλη σφραγιδα της EAM ειναι πλαστα , μηπως ειναι πλαστες και οι δηλωδεις των αριστερων στις εφημεριδες τους , μηπως ειναι πλαστες και οι χιλιαδες φωτογραφιες , σε παρακαλω σοβαρεψου.
Σου ειχα ξαναπει πως εισαι κομματοσκυλο και με την απαραδεχτη συμπεριφορα σου απλα το κανεις να φαινεται σαν τιτλος ευγενειας παρα σαν προσβολη.
Με οικονομολογο μιλησες που σου συζητησα?
Αν δε δω κατι δεν το πιστευω. Το "πιστευε και μη ερευνα" αστο για την θρησκεια. Ουτε καν μου λες περι τινος προκειται.
Ωραια λοιπον. Εγω εχω ενα εγγραφο που λεει οτι η Γη ειναι τετραγωνη. Εχει και σφραγιδα. Δε με πιστευεις;
Φοβερη λογικη...
Χαρακτηρισμοι απο ανθρωπους που δε με ξερουν ειναι ανυποστατοι και ακυροι.
Οχι, δεν βρεθηκε κανεις ευκαιρος. Εσυ βρηκες κανεναν να σου εξηγησει γιατι ο καπιταλισμος παει κατα διαολου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Σε αστηριχτες κατηγοριες δεν απαντω. Αν θες να παραθεσεις στοιχεια και να μιλησεις συγκεκριμενα ειμαι ολος αυτια.
Η δεξια δεν εκανε ποτε κατι για να βοηθησει τον τοπο εκτος απο συνεργασιες με κατακτητες και εθνικιστικη υστερια, σε αντιθεση με την αριστερα του πολυτεχνειου και της αντιστασης .
Ρε είσαι σοβαρός?Μιλάς εσύ για συνεργασίες με κατακτητές?Η αριστερά που συνεργαζόταν με το στάλιν για να τους δώσουμε τη Μακεδονία?Υπάρχει επίσημο έγγραφο.Που σφάζαν έλληνες?Να μη μιλήσω για την αριστερά γενικότερα(εκτός Ελλάδας) και τα 100.000.000 θύματά της.Εκεί που τους πολιτικούς και όχι μόνο αντιπάλους τους έστελναν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης και τους εξόριζαν στη σιβηρία.Μάθε πρώτα ιστορία μεγάλε και τα εγκλήματα του κομμουνισμού και μετά τα ξαναλέμε.
την αριστερα του πολυτεχνειου και της αντιστασης .
Μια τέτοια αριστερά μόνο στο μυαλό σας υπάρχει.Πουθενά αλλού.
Αν δε δω κατι δεν το πιστευω. Το "πιστευε και μη ερευνα" αστο για την θρησκεια.
Αυτή η φράση αναπτύχθηκε το μεσαίωνα και δεν έχει σχέση με καμία θρησκεία.Αναπτύχθηκε από μερίδες ανθρώπων.Να διαβάζουμε και λίγο πριν πετάξουμε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
@epsilon
Επειδή το σύστημα ασφάλεια -άμυνα- στρατός με έχει απασχολήσει αρκετά και έχω ψάξει διάφορα πράγματα λέω ότι.
Αντι να πετάς ενθνικιστικές κορώνες και να χαρακτηρίζεις ποιοί είναι καλοί και ποιοί κακοί πατριώτες, σκέψου ότι η εικόνα τού πατριώτη είναι αυτή του ανιδιοτελούς άνδρα που είναι έτοιμος να θυσιάσει τη ζωή του γιά την πατρίδα.Ξέρεις κανέναν εσύ σήμερα που είναι έτοιμος να το κάνει αυτό?
Δεν πάνε από αγάπη γιά την πατρίδα να γίνουν αξιωματικοί ή αστυνομικοί τα παιδιά αλλά γιά να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι με ότι αυτό συνεπάγεται.
Η εποχή τού "ή ταν ή επί τας" μόνο ρομαντική ακούγεται στις μέρες μας όταν τα ίδα τα βλαστάρια των πολιτικών μας(ή και οι ίδιοι) αποφεύγουν τα περισσότερα με κάθε τρόπο καί διάφορες κομπίνες να στρατευτούν.
Στα πολιτισμένα κράτη όλος ο στρατός είναι μισθοφορικός και έτσι πρέπει να είναι.Θες κύριε να νομίζεις ότι είσαι ο Ράμπο?Πήγαινε στο στρατό να πληρώνεσαι και ας φας το κεφάλι σου.Γνώρισα τώρα το καλοκαίρι τον Ματίας ένα νεαρό Γερμανό τουρίστα που σπουδάζει μαθηματικά στο Μόναχο και μου είπε ότι στη Γερμανία πάει όποιος θέλει φαντάρος γιατί αυτό θα είναι ένα συν στην επαγγελματική του σταδιοδρομίαμ κάτι σαν επί πλέον μόρια που λέμε.Και πήγε κι αυτός γιά δεκαπέντε μέρες! και πήρε μιά βασική εκπαίδευση και μετά πήρε απολυτήριο και συνεχίζει τις σπουδές του!Και να φανταστείς ότι έχει πολύ δυνατό στρατό η Γερμανία αλλά όλος είναι μισθοφορικός.Ξέχασα να πω ότι τις δεκαπέντε μέρες που στρατεύτηκε τις πληρώθηκε ο Ματίας σαν οικονομική ενίσχυση στις σπουδές του.Μού είπε ότι δεν έπιασε καθόλου όπλο αλλά τον εκπαίδεθσαν σε μιά βάση εκτόξευσης πυραύλων.Αυτά μαθαίνουννα κάνουν στη Γερμανία.Ως και στο στρατό έχουν την απόλυτη εξειδίκευση σε ότι κάνουν.
Κάνε σύγκριση με μας εδώ και θα καταλάβεις τι σημαίνει Ελλάδα!Νομίζεις ότι με το "αέρααα" κερδίζονται σήμερα οι πόλεμοι?Πού ζείς?
Αντί να δίνουν λεφτά γιά την παιδεία και την υγεία να πάει επιτέλους μπροστά αυτή η χώρα, μας μιλάνε γιά τον εξ ανατολών κίνδυνο γιά να δικαιολογήσουν τις τεράστιες στρατιωτικές δαπάνες.
Να σημειώσω ότι ποτέ δεν θα πήγαινα αστυνομικός ή στρατιωτικός, σε συστήματα δηλαδή που η πρωτοβουλία και η προσωπική αξία δεν υφίστανται ως έννοιες.Όσα λεφτά κι ανείχε το επάγγελμα.

Ξέρεις, πολλές φορές δεν χρειάζονται καν όπλα γιά να χάσεις ή να κερδίσεις ένα πόλεμο.Στη διαμάχη με τούς Σκοπιανούς γιά παράδειγμα χάσαμε τον πόλεμο του ονόματος χωρίς να χυθεί σταγόνα αίμα!

Μόνο ο Ψωμιάδης και ο Άδωνις και ο Πρέκας έμειναν να είναι υπέρ των εθνικών επετείων.Αυτό σημαίνει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αν δε δω κατι δεν το πιστευω. Το "πιστευε και μη ερευνα" αστο για την θρησκεια. Ουτε καν μου λες περι τινος προκειται.
Ωραια λοιπον. Εγω εχω ενα εγγραφο που λεει οτι η Γη ειναι τετραγωνη. Εχει και σφραγιδα. Δε με πιστευεις;
Φοβερη λογικη...
Χαρακτηρισμοι απο ανθρωπους που δε με ξερουν ειναι ανυποστατοι και ακυροι.
Οχι, δεν βρεθηκε κανεις ευκαιρος. Εσυ βρηκες κανεναν να σου εξηγησει γιατι ο καπιταλισμος παει κατα διαολου;
Ας τα παρουμε απο την αρχη , σου ειπα το αντιθετο του "πιστευε και μη ερευνα" , οχι μονο σου ζητω αλλα απαιτω να ψαξεις να μαθεις την αληθεια.Οπως εκανα και τοτε που δεν εχεις ιδεα πως παραποιει ο συριζα την αγνοια του κοσμου γυρω απο την πολιτικη οικονομια , σου ειπα μην ακους εμενα ρωτα οικονομολογο.
Ξερεις τι ειναι η EAM? Ειναι το Εθνικό Απελευθερωτικό Μέτωπο του ΚΚΕ.Δικα τους ειναι τα εγγραφα.
Επισης μπορεις να δεις για τα εγκληματα της αριστερας μπορεις να απευθυνθεις στις φωτογραφιες αρχειου του 404 Στρατιωτικου νοσοκομειου την περιοδο 40-49.
Εχεις διαβασει τι λεει ο Μαργαρίτης , ο Λιναρδάτος , ο Παπαχελάς , ο Μαθιόπουλος κτλ ?
Εχεις δει τα αρχει της Αρχεια της αστυνομιας?Τα αρχεια του ινστιτούτου Σπουδής Ιστορίας?
Κριτικη ειχα ασκησει στην δομη του καπιταλιστικου συστηματος στο θεμα "αναρχια" , μαλιστα κυριως με τον ορο του πλεονασματος αξιας, δεν ακουω τον συριζα οπως εσυ.Αν θες να μιλουμε για οικονομια δεν εχω προβλημα , αλλα απο οτι μου ειχες πει εσυ ο ιδιος σε προηγουμενο θεμα δεν μπορεις να σταθεις τοσο καλα σε μια τετοια συζητηση.
Το οτι δεν εισαι κομματοσκυλο αστο δεν σε συμφερει , ειδικα αμα κοιταξω τα ποστ σου , που πας και γραφεις σε εσενα θεμα για κεινη την καθηγητρια και το μονο που λες ειναι"Ο συριζα την στηριζει" ή που αρνησαι να ακουσεις κατι διαφορετικο απο αυτο που σου λεει ο συριζα οταν σου εκανα λογο για απλη παραποιηση της οικονομιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
σκέψου ότι η εικόνα τού πατριώτη είναι αυτή του ανιδιοτελούς άνδρα που είναι έτοιμος να θυσιάσει τη ζωή του γιά την πατρίδα.Ξέρεις κανέναν εσύ σήμερα που είναι έτοιμος να το κάνει αυτό?
Ναι,αυτοί που πετάνε πάνω από το Αιγαίο ρισκάροντας τη ζωή τους κάθε μέσα το κάνουν γιατί αγαπάνε την Ελλάδα και την αεροπορία.Έχεις την εντύπωση ότι το κάνουν για το μισθό του δημοσίου που πέρνουν?Παρόμοια πράγματα ισχύουν και στο ναυτικό και το στρατό αλλά σίγουρα όχι σε όλες τις υπηρεσίες.
Δεν πάνε από αγάπη γιά την πατρίδα να γίνουν αξιωματικοί ή αστυνομικοί τα παιδιά αλλά γιά να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι με ότι αυτό συνεπάγεται.
Γιατί γενικεύεις?Κάποιοι πάνε για τους λόγους που περιγράφεις,κάποιοι γιατί γουστάρουν το επάγγελμα και κάποιοι γιατί γουστάρουν το στρατό και την Ελλάδα.
Στα πολιτισμένα κράτη όλος ο στρατός είναι μισθοφορικός και έτσι πρέπει να είναι.Θες κύριε να νομίζεις ότι είσαι ο Ράμπο?Πήγαινε στο στρατό να πληρώνεσαι και ας φας το κεφάλι σου.
Επίσης στα πολιτισμένα κράτη δεν κλείνουν με το έτσι θέλω οι αγρότες τους δρόμους,δεν κάνουν καταλήψεις σε πανεπιστήμια,δεν καίνε κάδους και αυτοκίνητα σε πορείες και διαδηλώσεις και ούτε επιτρέπεται να μένουν αιωνίως φοιτητές ρεμάλια και να κρατάνε τις θέσεις από άτομα που θέλουν να μπουν.Όσο για το στρατό θεωρώ καθήκον μου να υπηρετήσω.Δε λέω τίποτα άλλο για αυτό.Και άμα γίνει πόλεμος εσύ μην πας να πολεμήσεις,στείλε τους μισθοφόρους και κάτσε σπίτι σου.
Τέλος για άλλη μια φορά κατάλαβα ότι όποιος μιλάει για πατρίδα πετάει "εθνικιστικές κορώνες".Τι να πω..
Μόνο ο Ψωμιάδης και ο Άδωνις και μο Πρέκας έμειναν να είναι υπέρ των εθνικών επετείων.Αυτό σημαίνει κάτι.
Θα θελες.Είμαστε πολλοί περισσότεροι.
Στη διαμάχη με τούς Σκοπιανούς γιά παράδειγμα χάσαμε τον πόλεμο του ονόματος χωρίς να χυθεί σταγόνα αίμα!
Να'ναι καλά ο Τίτο.Για άλλη μια φορά το καναν το θαύμα τους οι αριστεροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ρε είσαι σοβαρός?Μιλάς εσύ για συνεργασίες με κατακτητές?Η αριστερά που συνεργαζόταν με το στάλιν για να τους δώσουμε τη Μακεδονία?Υπάρχει επίσημο έγγραφο.Που σφάζαν έλληνες?Να μη μιλήσω για την αριστερά γενικότερα(εκτός Ελλάδας) και τα 100.000.000 θύματά της.Εκεί που τους πολιτικούς και όχι μόνο αντιπάλους τους έστελναν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης και τους εξόριζαν στη σιβηρία.Μάθε πρώτα ιστορία μεγάλε και τα εγκλήματα του κομμουνισμού και μετά τα ξαναλέμε.
Τα εγκληματα τα κανουν οι ανθρωποι και οχι οι ιδεολογιες, το τι εξωτερικευει το τι ειμαστε ειναι συμπτωμα οχι αιτια , καλο ειναι να μην συγχεουμε τον σταλινισμο ή τον μαοισμο με την μαρξισμο μεσω της γενικευσης "κομμουνισμος".
Οχι μονο υπαρχουν επισημα εγγραφα της συνεργασιας αλλα και οι ιδιοι οι αριστεροι δηλωναν στον ριζοπαστη τον θαυμασμο τους προς τον σταλιν και την λυπη τους για τα θυματα που προκαλεσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Τα εγκληματα τα κανουν οι ανθρωποι και οχι οι ιδεολογιες, το τι εξωτερικευει το τι ειμαστε ειναι συμπτωμα οχι αιτια , καλο ειναι να μην συγχεουμε τον σταλινισμο ή τον μαοισμο με την μαρξισμο μεσω της γενικευσης "κομμουνισμος".
Οχι μονο υπαρχουν επισημα εγγραφα της συνεργασιας αλλα και οι ιδιοι οι αριστεροι δηλωναν στον ριζοπαστη τον θαυμασμο τους προς τον σταλιν και την λυπη τους για τα θυματα που προκαλεσαν.
Η θεωρία από τη πράξη διαφέρει πολύ.Οι ιδεολογίες κατευθύνουν τους ανθρώπους.Όταν όμως οπουδήποτε έχει εφαρμοστεί ο κομμουνισμός έχουν υπάρξει θύματα και πολλά μάλιστα δεν μπορούμε να μιλάμε για θεωρίες και ιδέες.Δεν πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά.Άλλωστε ακόμη και στη θεωρία,στο κέντρο του κομμουνισμού βρίσκεται η βία.

Και κάτι για να ευθυμήσουμε :D [ame]https://www.youtube.com/watch?v=jVjAUF9DR6k[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Κατάλαβα πού βρίσκεσαι ιδεολογικώς για αυτό τελειώνω τη συζήτηση εδώ.Το κυνηγητό που έφαγες μάλλον δεν ήταν τυχαίο.Με αριστερούς που δεν έχουν αξίες και το μόνο που ξέρουν είναι να τα ξύνουν γιατί έτσι μάθανε δεν έχω καμία σχέση.
Για να λέει για φάρα των 5,μονο αριστερός δεν είναι...κατ'επίφασιν αναρχικός ίσως:PΠρώτον αυτό
Ύστερα έχω δεί τα πόστ που ακολούθησαν και μονο να σχολιάσω δεν θέλω.Θα παρακαλέσω να σεβόμαστε τους κανόνες λειτουργίας,και να μην πιάνουμε πολιτικές συζητήσεις σε άσχετα τοπικ,επειδή βλέπουμε παντου φαντάσματα η θέλουμε να πούμε την εξυπνάδας μας.Υπάρχουν πολλοι χώροι στον ιστότοπο που προσφέρονται για τέτοιους είδους συζητήσεις.ΟΧΙ το ischool;)
Υγ:Epsilon,beautifull loser εσάς μονο πρόσεξα,ίσως να μην είστε οι μόνοι εδω μέσα.Οι φαντασιώσεις σας με τον Παπαδόπουλο,δεν μας συγκινούν όσο παράξενο κι αν σας φαίνεται.Οπότε θα παρακαλούσα,να σταματήσετε να βλέπετε παντού αριστερούς και να προσπαθήσετε να μείνετε εντος θέματος.Ευχαριστώ!

Φιλικά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
τι εννοεις ισες ευκαιριες , μιλας για την καταλυση του συστηματος της οικονομιας ή του πολιτευματος?
Πες μου συγκεκριμενα τι θες να πετυχεις , οχι απλα λεξεις οπως "ισοτητα" "ελευθερια" κτλ , ορισε μου με σαφηνεια την κατασταση

δε μιλαω μονο για οικονομια και πολιτευμα.
επειδη μιλουσαμε για τις σχολες, αναφερομαι πρωτιστως στην παιδεια.
ε ναι ρε συ δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ευκαιριες , ουτε ειναι δικαιο το συστημα των πανελλαδικων.
σε τρεις γαμωωρες κρινεσαι για ο,τι ξερεις.
εχω συμμαθητη που ηξερε πολλα περισσοτερα απο μενα στα μαθηματικα και επειδη αγχωθηκε τα κανε σκατα και δεν περασε εκει που ηθελε, λογω αγχους.
το συστημα ειναι απανθρωπο και βαρβαρο στην παιδεια και επισης αυτοαναιρειται. Απορριπτει εκ των πραγματων οσα το ιδιο διδασκει στην εκθεση κτλ περι ανθρωπιστικης παιδειας κτλ.

και επειδη η παιδει διαμορφωνει χαρακτηρα και εχω τρελαθει με οσα διδαχθηκα και οσα τελικα αναγκαστηκα να ζησω, πραγματικα ζουμε σε μια παραλογη πραγματικοτητα.

στερουν τα ονειρα των παιδιων, με το να αφηνουν καποιους να μπαινουν σε σχολες επειδη απο συγκυριες γραψαν ισως καλυτερα απο καποιους αλλους που πραγματικα επιθυμουσαν να μπουν σε καποια σχολη.

Δεν ξερω αμα με καταλαβαινετε, αλλα εχω αγανακτησει με την κατασταση.
Και στο τελος αφου εχεις τα προβληματα σου, να σου ρχεται ο αλλος που δεν κανει τιποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ στον στρατο και να σου λεει σπουδαζω και πληρωνομαι, τη στιγμη που εσυ εχεις τα χιλια δυο οικονομικα προβληματα να βγαλεις περα μαζι με τις σπουδες.

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΡΕ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ?

ΓΑΜΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΓΑΜΩ...ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΤΕ ΕΝΩ ΦΟΙΤΕΙΤΕ,ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΣΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ?ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ??

(δεν πηγαινε στον beautiful loser αυτο)

απλα εξηγω τι εννοω "ισες ευκαιριες"

επιτελους πρεπει να σταματησουμε αυτην την κοροιδια οσων μπαινουν στον στρατο και πληρωνονται χωρις λογο για το τιποτα.

και μη μου πει κανεις, ο στρατος ειναι θεσμος και παπαριες...ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ αυτο που γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Όταν όμως οπουδήποτε έχει εφαρμοστεί ο κομμουνισμός έχουν υπάρξει θύματα και πολλά μάλιστα δεν μπορούμε να μιλάμε για θεωρίες και ιδέες.Άλλωστε ακόμη και στη θεωρία,στο κέντρο του κομμουνισμού βρίσκεται η βία.https://www.youtube.com/watch?v=jVjAUF9DR6k
Eνω οι δικτατορίες,και ο καπιταλισμός,οπου εφαρμόστηκαν,ανάγαν την ανθρώπινη ζωή σε πολύτιμη και δε θρηνήσαμε θύματα....ρε πάτε καλά η δεν ήπιατε τα χάπια σας σήμερα?
Στο κέντρο του κομμουνισμού βρίσκεται η βία....άραγε-και δεν λέω οτι είμαι κομμουνιστης,η οτι "οκ ολα καλα" με το εν λόγω ρεύμα,αλλα ξέρω λιγη ιστορία-ξέρεις τι είναι ο κομμουνισμός?
Ο tempora o mores:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Ναι,αυτοί που πετάνε πάνω από το Αιγαίο ρισκάροντας τη ζωή τους κάθε μέσα το κάνουν γιατί αγαπάνε την Ελλάδα και την αεροπορία.Έχεις την εντύπωση ότι το κάνουν για το μισθό του δημοσίου που πέρνουν?Παρόμοια πράγματα ισχύουν και στο ναυτικό και το στρατό αλλά σίγουρα όχι σε όλες τις υπηρεσίες.
Γιά ρώτησε παιδιά που θα δηλώσουν ιπτάμενοι στο μηχανογραφικό τους να πάρεις την απάντηση.Ψωνάρες είναι και σίγουρα θα έχουν δεί το έργο "Top Gun" ή θα είναι επηρεασμένοι από κανένα βιντεοπαιχνίδι!
Ο ξάδερφός μου που πάει πρώτη Λυκείου θέλει να γίνει πιλότος γιά να τον θαυμάζουν και γιατί λέει οι γκόμενες θα πέφτουν πιό εύκολα!Επειδή σού λέω έχω διαβάσει κάποια πράγματα γιά το στρατό κάπου είχα δεί ένα ψυχολόγο να λέει ότι γιά τον πιλότο το ρύγχος του αεροσκάφους του αποτελεί προέκταση του ...πέους του!Περιγράφοντας έτσι το ψυχογράφημα και την ιδιοσυγκρασία των υποψηφίων πιλότων.
Πήγαινε να πείς στο μικρό παιδάκι του μακαρίτη του Ηλιάκη(τού πιλότου που σκοτώθηκε στην αναχαίτιση τουρκικού f-16 πάνω από την Κάρπαθο ότι ο πατέρας του έγινε ήρωας.
Το παιδάκι όμως έμεινε ορφανό.Όταν θα μεγαλώσει θα λέει.Να τον χέσω εγώ τον ηρωϊσμό.ας είχα κι εγώ τον μπαμπά μου όπως όλοι.

Και σταμάτα επιτέλους να κατηγορείς τους αριστερούς γιά όσα δεινά πέρασε ο τόπος(σημειωτέον ότι δεν ασπάζομαι την ιδεολογία της δογματικής αριστεράς).
Ποιά άποψη έχεις γιά την περίοδο 67-74 στην Ελλάδα?
Το σύνθημα "Ελλάς-Ελλήνων-Χριστιανών" πώς σού ακούγεται?

Γιά τη μη πρόοδο της χώρα φταίνε δύο πράγματα.
Οι συντηρητικές κυβερνήσεις που πέρασαν από τη χώρα συμπεριλαμβανομένων και των φασιστικών καθεστώτων και κυρίως όμως η Τουρκοκρατία επί τόσα χρόνια.
Στο χέρι των νέων παιδιών είναι να μπούν κάποτε στην πολιτική και να αλλάξουν τα πράγματα φέρνοντας νέες ιδέες.
Αλλά με τη λογική σου epsilon δεν βλέπω σε τι δαφέρεις απο τον παππού μου που ακόμη υμνεί τον δικτάτορα Παπαδόπουλο γιατί κάποτε τους είχε χαρίσει τα αγροτικά χρέη προς τις τράπεζες!

edit:
Τώρα είδα το βιντεάκι που έδωσες παραπάνω.Δηλαδή εσύ τώρα πιστεύεις ότι διαφέρεις από τον τη Σταλινική λογική στο συγκεκριμένο που φιμώνεις κάποιον που θέλει να πεί την άποψή του?Τι μαλακία ήταν αυτή του δημοσιογράφου να φτύνει και να λέει φτού α πα πα Ριζοσπάστης μεσημεριάτικα!Έτσι εννοείς την δημοκρατία εσύ και ο δημοσιογράφος?Το δύσκολο είναι να έχεις τα άντερα που λέμε να ανέχεσαι να ακούς και την άλλη άποψη.Αλλά δεν βλέπω σε τι δαφέρει η άκρα δεξια από την άκρα αριστερά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Η θεωρία από τη πράξη διαφέρει πολύ.Οι ιδεολογίες κατευθύνουν τους ανθρώπους.Όταν όμως οπουδήποτε έχει εφαρμοστεί ο κομμουνισμός έχουν υπάρξει θύματα και πολλά μάλιστα δεν μπορούμε να μιλάμε για θεωρίες και ιδέες.Δεν πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά.Άλλωστε ακόμη και στη θεωρία,στο κέντρο του κομμουνισμού βρίσκεται η βία.
Το τι ειναι οι ανθρωποι τους κατευθυνει και αυτο εξωτερικευεται με την εκαστοτε ιδεολογια.Το τι εξωτερικευει το τι ειμαστε ειναι συμπτωμα οχι αιτια , ξαναλεω.
Μα ο κομμουνισμος ειναι μια γενικη κατηγορια κοινωνικοοικονομικων θεωριων , αλλη θεωρηση ο μαοισμος αλλη ο λενινισμος αλλη ο μαρξισμος κτλ
Οταν λες στον κεντρο του βρισκεται η βια φανταζομαι εννοεις την ιστορικη ντετερμιστικη ρηση της "αναποφεκτης επαναστασης" , εκει ομως κατα τον μαρξισμο θα οδηγησει η εξελιξη της οικονομιας.
Υγ:Epsilon,beautifull loser εσάς μονο πρόσεξα,ίσως να μην είστε οι μόνοι εδω μέσα.Οι φαντασιώσεις σας με τον Παπαδόπουλο,δεν μας συγκινούν όσο παράξενο κι αν σας φαίνεται.Οπότε θα παρακαλούσα,να σταματήσετε να βλέπετε παντού αριστερούς και να προσπαθήσετε να μείνετε εντος θέματος.Ευχαριστώ!
Σε ποιες φαντασιωσεις αναφερεσαι , εχεις παρεξηγησει την ιδεολογια μου.
δε μιλαω μονο για οικονομια και πολιτευμα.
επειδη μιλουσαμε για τις σχολες, αναφερομαι πρωτιστως στην παιδεια.
ε ναι ρε συ δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ευκαιριες , ουτε ειναι δικαιο το συστημα των πανελλαδικων.
σε τρεις γαμωωρες κρινεσαι για ο,τι ξερεις.
εχω συμμαθητη που ηξερε πολλα περισσοτερα απο μενα στα μαθηματικα και επειδη αγχωθηκε τα κανε σκατα και δεν περασε εκει που ηθελε, λογω αγχους.
το συστημα ειναι απανθρωπο και βαρβαρο στην παιδεια και επισης αυτοαναιρειται. Απορριπτει εκ των πραγματων οσα το ιδιο διδασκει στην εκθεση κτλ περι ανθρωπιστικης παιδειας κτλ.

και επειδη η παιδει διαμορφωνει χαρακτηρα και εχω τρελαθει με οσα διδαχθηκα και οσα τελικα αναγκαστηκα να ζησω, πραγματικα ζουμε σε μια παραλογη πραγματικοτητα.

στερουν τα ονειρα των παιδιων, με το να αφηνουν καποιους να μπαινουν σε σχολες επειδη απο συγκυριες γραψαν ισως καλυτερα απο καποιους αλλους που πραγματικα επιθυμουσαν να μπουν σε καποια σχολη.
.
Δεν νομιζω να ζητας την καταλυση του συστηματος για αυτο το λογο.Ο χαρακτηρας αρχικα ειναι απριορι , εκει στηριζεται για να πατησει η παιδεια , πραγματι δεν εχουμε καλη παιδεια , για αυτο οποιος ενδιαφερεται μπορει να το αλλαξει οχι με καταστροφες αλλα μελετες επι της δομης του συστηματος.
Θεωρω πολυ υπερβολικες τις λεξεις "απανθρωπο και βαρβαρο" , ομως βλεπω πως υπαρχει τουλαχιστον με αυτο το ψεγαδι κατι το αξιοκρατικο.
Πιστευω πως αναγαγεις σε πολυ υψηλη θεση την κοινωνια στην ζωη μας , δεν στηριζονται ολες οι δυσανασχετησεις σου εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δεν νομιζω να ζητας την καταλυση του συστηματος για αυτο το λογο.Ο χαρακτηρας αρχικα ειναι απριορι , εκει στηριζεται για να πατησει η παιδεια , πραγματι δεν εχουμε καλη παιδεια , για αυτο οποιος ενδιαφερεται μπορει να το αλλαξει οχι με καταστροφες αλλα μελετες επι της δομης του συστηματος.
Θεωρω πολυ υπερβολικες τις λεξεις "απανθρωπο και βαρβαρο" , ομως βλεπω πως υπαρχει τουλαχιστον με αυτο το ψεγαδι κατι το αξιοκρατικο.
Πιστευω πως αναγαγεις σε πολυ υψηλη θεση την κοινωνια στην ζωη μας , δεν στηριζονται ολες οι δυσανασχετησεις σου εκει

μπορεις να με καταλαβεις εστω και λιγο?? το ζω πολυ εντονα και δεν μπορω να το δω αλλιως, απανθρωπο και βαρβαρο ειναι ευστοχες εννοιες.

Ειδα τι γινεται και με τις μελετες, μεγαλη βελτιωση τι να πω..
οκ λοιπον, δεν ειμαι αρμοδιος εγω για τις μελετες οκ?
απο τη στιγμη που οι αρμοδιοι δεν διορθωνουν την κατασταση, θα καταστρεφω ως συμπτωμα μιας αρρωστημενης κοινωνιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
δηλωσεις των αριστερων
εγκληματα της αριστερας
ιοι ιδιοι οι αριστεροι
Σε καμία περίπτωση,όποιος δεν είναι αριστερός είναι εθνικιστής,αλλα ας πάμε σιγα σιγα τι δεν είσαι για να βρώ τι είσαι:P(Παρέθεσα μονο τα κομματια που κατ'εμε αποδεικνύουν τι δεν είσαι,υπάρχουν κομματια που αποδεικνύουν προς τα που κλίνεις-φυσικα κατ εμε,δεν μπορώ να σου βάλω ταμπέλα,δε το συνηθίζω ούτως η άλλως;)-
Υγ:Δεν υπάρχει καποια "γενικου ενδιαφέροντως/εκτος θεματος"κατηγορία να συνεχίσουμε την συζήτηση?:hmm:
Υγ:Beautifull loser,τώρα που ξαναπαρατηρώ τα τελευταία μυνηματά σου,οφείλω να σου ζητήσω συγγνώμη,γιατι τουλάχιστον εσύ,ξέρεις γιατι μιλάς και μπορείς και βασίζεις καποια απο αυτα που λές;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top